500 300 25 DINSDAG 13 MEI No. 112 68e Jaargang 1930 UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws LEERTZWEMMEN INGEZONDEN STUKKEN VL1SSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad f 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 13 MEI. Dr. A. Staverman. Heden herdenkt de heer A. Staverman den ag, waarop hij vóór 25 jaar tot arts werd bevorderd. Hoewel er alle aanleiding bestaat dit jubi leum van den bekwamen medicus niet on- •merkt te laten: voorbijgaan, heeft dr. Sta verman heden de gemeente verlaten, teneinde zich aan officieel huldebtoon te onttrekken. Toch mocht de jubilaris op dezen dag on dervinden, hoe zeer zijn arbeid, zoowel op me disch als op maatschappelijk gebied wordt lardeerd. Dit bleek uit de vele bloemstuk ken, welke aan zijn woning werden bezorgd, c.a. van de doctoren te dezer stede. Ook waren er bloemstukken van de Kon Maatsch. „de Schelde", van het Ziekenfonds Walcheren, van de Vlissingsche Reddingsbri- t, van de Dames Gymnastiek-vereeniging en van verschillende particulieren, terwijl ook uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een bloe menhulde was gezonden. De besturen van deze verschillende vereeni- ingen hebben hiermede uiting gegeven aan hun erkentelijkheid voor hetgeen de heer Staverman voor deze vereenigingen heeft is voldoende bekend welken steun dr. Staverman verleent aan de vereenigingen die sympathie hebben. Op de meest onbaat- wijze heeft hij daarvan meermalen Wijk gegeven. Dat velen op dezen dag den jubilaris hun gelukwenschen zullen aanbieden spreekt van zelf, want dr. Staverman, die sedert Octo ber 1908 te dezer stede zijn practijk uitoefent mag zich in de algemeene achting ver heugen. Hoe populair dr. Staverman hier is, bleek overduidelijk bij verschillende verkiezingen, zoowel voor den gemeenteraad als voor de Prov. Staten. Bij de verkiezingen voor de Prov. Staten op 6 April 1927 behaalde dr. Staverman alleen in onze gemeente 974 voorkeurstemmen. Wy schreven toen, dat hieruit blijkt, dat tal van aan een bepaalden persoon de voor keur gaven boven een politieke partij. Het is toen voldoende gebleken dat dr. Staverman tal van stemmen heeft verkregen van perso nen, die anders niet plegen te stemmen op de party waartoe hij behoort. In 1923 bij de verkiezingen voor den ge meenteraad vereenigde dr. Staverman op een lijst, waarop hij alleen voorkwam niet min- dan 1626 stemmen, waardoor deze lijst recht had op 4 zetels. De populariteit waarin dr. Staverman zich la 1923 en 1927 mocht verheugen heeft hij steeds mogen behouden. Wij hopen dat dr. Staverman nog vele ja ren moge werkzaam blijven, zoowel in het be- der lijdende menschheid als in dat der gemeente, die veel verplicht is aan den jovia- len jubilaris. Aangifte van leerlingen voor de openbare lagere scholen. Ter voorkoming van misverstand vestigen nog eens nadrukkelijk de aandacht van belanghebbende ouders er op, dat voor den nieuwen cursus voor de openbare lagere scholen, welke 19 Augustus aanvangt, kun nen worden toegelaten de kinderen die vóór et op 19 Februari 1930 vijf jaar zijn gewor- Eendaagsche retourbiljetten op de provinciale booten. Gedurende de zomerdienstregeling, in gaande Donderdag 15 Mei, zullen op de pro vinciale stoombootdiensten eendaagsche re isbiljetten tegen den prijs van gezelschaps manen verkrijgbaar zijn. Deze retourbiljetten worden op alle trajec ten verstrekt. Welkome logé. Gisteren hield de politie alhier een vreem- *g aan, een 23-jarige Oosfcenrykerv die hier van uit zijn vaderland was aangekomen, de bedoeling zijn pleegouders, wonende n Zeeuwsch-Vlaanderen, te bezoeken. Hij teek evenwel niet in het bezit te zijn van voldoende middelen, om de reis behoorlijk te volbrengen. Niettemin heeft de politie hem verdere hulp verleend, zoodat hij alsnog aan voornemen gevolg kon geven. Of de Iers eveneens heel tevreden zullen hua pleegkind in berooiden toestand als - logé te ontvangen, is een andere vraag. Wel licht is het resultaat van dit vriendelijk be zoek, dat de politie straks genoodzaakt is dezen vreemdeling, als zijnde zonder midde len van bestaan, over de grenzen des rijks te zetten. Goed afgeloopen. Gisterenavond om 8 uur waren drie jon gens aan het spelevaren in een roeiboot in het kanaal, terhoogte van de fabriek „Fijn- werk". Plotseling slóeg door onbekende oor zaak, het vaartuigje om, waarop de drie jon gens te water geraakten. Gelukkig konden zij zich vastklampen aan het omgeslagen bootje, totdat eenige mannen op het hulp geroep de knapen in een roeiboot te hulp waren gekomen. Lastige schepeling. Gisterenavond verwijderde de politie op verzoek van den kapitein, een schepeling van een Belgisch stoomschip in de buitenhaven alhier, die zich niet aan de bevelen van zijn gezagvoerder wenschte te onderwerpen en telkens ruzie zocht. Deze schepeling, een Belg, is naar zijn land teruggezonden. Een paard in een sloot gevallen. Hedenmorgen is aan den Singel een paard van een groentewagen door een verkeerde manoeuvre in de sloot geraakt. Met een paar flinke touwen en de hulp van eenige voorbij gangers wist men het dier op het droge te brengen. Alles liep zonder materieele scha de af. Voorstellen voor den gemeenteraad van Middelburg. Burg. en Weth. bieden ter goedkeuring aan wijzigingen in de begrooting 1929 en 1930 van den Armenraad en van de rekening van dien raad over 1929, met een eindcijfer van 4575.44. Gesteund door de commissie van financiën stellen Burg. en Weth. voor de vergoeding door den vee- en vleeschkeuringsdienst Vlis singen over 1929 aan den dienst Middelburg verschuldigd, wegens medegebruik van het laboratorium aan de Eigenhaardstraat enz. te bepalen op 641.21, Burg. en Weth. leggen over de Jaarreke ningen over 1929 van den reinigings- en ont- smettingsdienst en stellen voor de op de ge- meentebegrooting voor 1929 geraamde ge meentelijke bijdrage ad 54.674.17 ten behoe ve van den dienst strekkende ter aanzuive ring van het tekort op de verhes- en winst rekening definitief te bepalen op 56.461.64, als zijnde het genoemde tekort en voor het overige de jaarrekeningen goed te keuren. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. Burg. en Weth. stellen, zooals reeds in de raadsvergadering van 30 April in het kort ter sprake kwam, voor 1500 by te dragen voor de kosten der plannen van de Pzem om op Zaterdag 30 Augustus, Maaydag 1 en Dinsdag 2 September (wellicht ook nog Vrijdag 19 September) zoogenaamde lichtreclame- dagen in Middelburg te houden en zulks naar ruimen opzet. Naar het Burg. en Weth. voorkomt ligt het zeker op den weg der ge meente, harerzijds de plannen, die voor het electrisch bedrijf van Middelburg reclame zullen beteekenen, geldelijk te steunen. Waar verder de Pzem den voor uitvoering van een en ander te gebruiken electrischen stroom kosteloos ter beschikking wil stellen, stellen Burg. en Weth. zich natuurlijk voor dien stroom gratis door te geven. Ten slotte verzoeken zij den raad voor rekening van het bedrijf te nemen de uitgaven om, voor zooveel noodig, rechtstreeks door de gemeen te nog enkele verlichtings-installaties te doen aanbrengen, en om aan particulieren, die tij dens de lichtreclamedagen afzonderlijk in stallaties willen aanbrengen, daarvoor aan sluiting op het electrische kabelnet te geven. De kosten aan een en ander verbonden zullen ten laste van het electrisch bedrijf kunnen worden gebracht. De commissie van financiën deelt mede, dat één lid zich met dit voorstel niet ver eenigt. Dit lid beschouwt de verlichting als onderdeel van de feestviering op 30 Augustus en 1 September a.s. waardoor de gemeente op hooge kosten wordt gejaagd, ook al komt ze ten laste van de bedrijven. Ofschoon in het VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Zwemmen is gezond omdat het vooral by kinderen eetlust en spysverterlng bevordert. algemeen reclame nuttig en noodig kan zijn, vindt het lid deze uitga've voor het electrisch bedrijf nutteloos. Een ander lid maakt uit de redactie van het voorstel op, dat er behalve de gevraagde 1500 voor de bedrijven nog verdere uitgaven zullen komen. De 6e alinea spreekt immers van „mede voor rekening van het bedrijf te zullen nemen". Dit lid zou gaarne voor zoover mogelijk omtrent de ver moedelijke kosten worden ingelicht. Voor de verlichtings-installaties door de gemeente zelf te maken is dit zeer goed mogelijk. Dit lid verzocht Burg. en Weth. met aandrang deze vraag in de raadszitting van 30 April te willen beantwoorden, omdat het toen aan hangige voorstel betreffende de subsidie aan „Uit het VolkVoor het het Volk" in ver band met de verdere kosten voor de gemeen te, dus ook de onderhavige, moet worden be zien. In hoever de verlichting behalve als onderdeel van de feestviering, als reclame voor het gemeentelijk electrisch bedrijf nut tig zou kunnen zijn, vereischt wel eenige toe lichting. De heer Vertregt heeft wegens uitstedigheid aan dit advies niet medegewerkt. Onder verwijzing naar de mondelinge me- dedeelingen, door wethouder mr. De Veer ge daan ter raadsvergadering van 30 April jl. berichten Burg. en Weth., dat zij de kosten van rechtstreeks door de gemeente aan te brengen verlichtings-installaties schatten op ongeveer f 1000 en die van particuliere aan sluitingen voor installaties tijdens de licht reclamedagen eveneens op ongeveer f 1000. P. T. en T. De heer J. W. Groeneijk, inspecteur der posteryen, telegrafie en telefonie aan het hoofdbestuur te 's-Gravenhage, laatst in specteur der P. T. en T. te Middelburg, is in de plaats van den met het beheer van het postkantoor te 's-Gravenhage belasten in specteur G, Wolters, aangewezen om*met den chef der afdeeling personeelszaken en den juridischen adviseur, den directeur-generaal van advies te dienen in alle zaken, de tech niek rakende van de beoordeeling van de hoogere ambtenaren. Tot directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Coevorden is aangewezen de referendaris C. Bregman, thans directeur van het P. T. en T. te Beskens. Ontlergrondsche telegraafgeleidingen. De bovengrondsche telegraafgeleidingen Rotterdam - Goes, Amsterdam - Middelburg, Amsterdam-Vlissingen, Rotterdam - Vlissin gen, Rotterdam-Middelburg en Vlissingen- Antwerpen zijn over de geheele lengte on dergronds gebracht. KOUDEKERKE. De 50e jaardag van H. M. de Konir j in zal op 2 en 3 September feestelijk worden her dacht. Op 2 September zal des avonds een dankstond worden gehouden. Woensdag 3 September zullen de feeste lijkheden worden geopend met een reveille. Daarna volksspelen, schietwedstrijden, op tocht met versierde wagens. De avonds zul len de feestelijkheden op luisterrijke wijze worden voortgezet. Medewerking zal worden gevraagd van het fanfarekorps „Voorwaarts" en van het ge mengde koor „Zang Veredelt". Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordtteruggegeven ONRECHT BIJ DE RADIO-DISTRIBUTIE. Mijnheer de Redacteur, Wat wij gevreesd hebben is gebeurd. Acht leden van het personeel bij de N.V. „Zuid- Nederlandsche Radio-Distributie maatschap pij" hebben een briefje ontvangen van den volgenden inhoud Hierdoor deelen wij U mede, dat, nu de werkzaamheden der netten Vüssingen en Souburg beëindigd zijn, wij van uw dien sten geen gebruik meer kunnen maken en wij derhalve uw dienst moeten laten beëindigen per 17 Mei a.s. waarvan goede nota gelieve te nemen. Hoogachtend, N.V. Zuid-Nederlandsche Radio- Distributie-Maatschappy w.g. A. M. VAN BEERS, Directeur. Dit briefje beteekent dat wij, acht leden van het personeel, de straat op gezonden worden. Het voorwendsel van 't beëindigd zijn van de werkzaamheden, is een pertinente leugen. In Souburg moet nog een heel eind net ge bouwd worden voor een abomié die nabij ae zg. oude Abeele woont. Den dag volgende op dien waarop onze oud-Directeur, de heer Oorschot zijn plaats moest verlaten, heeft de heer J. J. Quasters, die nu de la kens uitdeelt, het werk op Souburg ineens stop gezet. Moet die abonné, die toch ook recht heeft op aansluiting en aan wiens huis reeds materieel bevestigd is, nu ook maar de dupe zijn? Moet het net in Vlissingen niet worden nagetrokken Moeten er geen kastjes meer worden ge plaatst bij de abonné's waar nu stopcon: ic- ten zitten Moeten er geen aparte lijnen meer worden gebouwd voor de voeding van het eiland en de oude stad, zooals c-ns des tijds is verteld Is dat alles ineens overbodig geworden nu de heer Oorschot de leiding niet meer heeft Hadden eenigen onzer niet in Terneuzen kunnen helpen bij den bouw van het net aldaar Neen, Mijnheer de Redacteur, het voor wendsel is door de heeren J. J. Quasters en A. M. van Beers reeds zelve als een leugen aan de kaak gesteld. Het heet thans „er is geen geld". Wij hebben in de courant gelezen, dat er feitelijk op het oogenblik geen directeur is. De heer Oorschot mag op het oogenblik zijn functie niet waarnemen en de heer van Beers zou benoemd zijn in strijd met de wet. Mag dan de heer van Beers een ontslagbrief teekenen als directeur Wij doen een beroep op de abonné's van de Radio-Distributie Mag er nog meer onrecht gebeuren De heer Oorschot is op een onrechtvaar dige manier aan den dijk gezet, zoodat daar mede de leiding en stuwkracht verdween. Op het oogenblik zitten er twee heeren waarvan do eene zich directeur noemt, terwijl de an dere de lakens uitdeelt. Nu weer vallen wi| met zijn achten als slachtoffer, ofschoon dit zeker niet zou zijn gebeurd als de heer Oor schot nu nog directeur was. De maatschappij is toch afhankelijk van de abonné's. Kunnen deze nu niet eens een stokje steken voor ver dere onrechtvaardige daden Is er geen recht meer Mijnheer de Redacteur, wij danken U voor de verleende plaatsruimte. De acht gedupeerden, L. VERHAGEN. L. V. DRIEL. J. v. DRIEL. F. JILLEBA. J. BOUMAN. G. LUWEMA. J. KUIPER. A. C. v. PAMELEN, Residalaan 1. (Wij hebben uit dit schrijven een gedeelta geschrapt dat te persoonlijk is. Red.) Het schrijven hebben wij ter inzage gege- ven aan de Zuid-Ncderlandsche Radio-Dis tributie Maatschappij. Deze deelt na inzake van dit stuk, onder teekend door eenige harer werknemers mede, dat zij met de interne aangelegenheden der maatschappij niet naar buiten kan treden en derhalve op ingezonden stukken niet zal in gaan. De Directie, A. M. VAN BEERS. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke mij een plaatsje in uw veelgele zen blad bij voorbaat mijn dank. Wanneer men als wielrijder om 12 uur zich op het fietspad bevindt, gelegen aan den Koningsweg, is het een waagstuk zich tegen zoo'n stroom van menschen op te werken, omdat op het moment dat men elkaar pas seert zich 5 of 6 fietsers op dat pad bevin den. Houdt men volgens de ligging van het pad wat te veel rechts, dan komt men op de linksche zijde van den hoofdweg en als men dan in de richting der stad fietst, loopt men gevaar van een bekeuring. Het hoogtepunt komt dan nog wanneer men het pad volgt langs de timmerfabriek van de Kon. Maat schappij „de Schelde". Al wijst men dan met twee handen, dan wordt nog door vele fiet sers getracht langs het voorwiel van den passeerenden fietser den weg te bereiken. Zou men dan op zoo'n critiek oogenblik uit wijken, dan was een aanrijding onvermijde lijk en zat er niets anders op dan met een gehavende fiets en mogelijk ook wel licha melijk letsel zijn huis te trachten te bereiken. Ik hoop van harte door dit schrijven spoe dig verandering in den onhoudbaren toe stand te zien. Een arbeider van „Fynwerk". OVERZICHT VAN DE WERKEN AAN DE NIEUWE HAVEN TE VLISSINGEN. Op den voorgrond de «roote nieuwe sluis, welke binnenkort in gebiuik zal worden genomen;

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1