500 25 No. IJl 68e Jaargang 1930 f MAANDAS Iil|in: firma 1. Hl DE (ElDt li, IMsliul 51-81. flissinni.Itltl. 19. Pislnfaiii [Ml 12 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 3fiö EERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR %sch Uw haar Stads- en Provincienieuws FAILLISSEMENTEN BUITENLAND LEERT ZWEMMEN tadselhoekje. ren dit keer geen ge. hè We steken ten. zooals laatst. Nummer en de akeligheid. Er miner 3 heelemaal niet waren er, die als ant- letter E" gaven. Als moeten zijn, zou het anders gesteld zijn. lgende lijstje gekomen, hebben ingestuurd Verpleegstertje Wa- Leni's Moesje Leze- stuurden Pratertje dbouquetRoovertje Conducteurtje en hoepelrok. -hoek. wonderkind. ïgen in van de nieuwe eer uiterlijk Dinsdag van de krant zijn .Op etjes dicht gevouwen an ons leuk Raadsel- Courant te Vlissingen. kett onden door Pratertje. den naam van een nnetje een woord en men tot een spreek- oals Piet gemaakt, boek gelegd, dat je lotmoeder een ouder- m eer luid len, tikt Karei zijn kken. ns te vinden, onden door Rateltje, een slaginstrument; loofddeksel. Mijn ge- ïent. eksel1-2-3-4-5-6 is Het geheel is een en door Duinviooltje, -ievenhoekje. prachtig rapport ieder ook wel mee in oor Aardrijkskunde? ;ine ontdekkings-rei- m kans dat je een als je op school erg mooi rapport thuis loeder maar van me dagje O heden, wat een Mien en wat heeft it maar uitZit je knikkebollen Of ga roeg naar bed om je denk, dat je Rie en hebt gehoord, je kans, dat de ko- ;len. Ik zie ze al van hun pootjes maken, ondjes ook wel kun- r netjes uitzien, zoo een roosje, hè en je verwend Fijn, oovelen van je hou- wel van zoo'n mooie overt je. Jammer, eek niet hebben ge- geprijkt bij de kin- isingen zonden. Een vergeten, hoor ook een vacantie, opeens Nu, mis- zomer terugkomen, weer in. Wat een kreeg je die 9 irijven jezeresjedaar heb naam en je schuil- ukkig kon ik aan je oplossingen en het anders zou ik nog „Een kind zonder Daarvan heeft Hoop maar, dat ze el Lek ;ezellig, hè Nu kun op de thee vragen, ertje onderhouden? het ook wel leuk een t erg, het hem ijdeltuitMaar hoor Ik ben wat fijn als ik al of moet je m koopen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHum enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies i van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOÜR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare U.L.O. School. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zaterdag 24 Mei s.k. gelegen heid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlin gen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, ter gemeente-secretarie, le afdeeling (Kamér 7) Lederen werkdag van 9 tot 121/2 uur en van 2 tot 5 y4 uur ('s Zater dags alleen van 912'^ uur). Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 10 Mei 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij I UW haar wordt. Purolzeep is evenals Purol. I verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat vanaf Maandag 12 Mei tot en met Zaterdag 24 Mei e.k. gelegen heid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlin- I gen voor de Openbare Lagere Scholen te.' j gemeente-secretarie le afdeeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9—12y2 uur en van 2— 514 uur (Zaterdags alleen van 9--12J4 uur) Het nieuwe schooljaar begint 19 Augustus j 1930. Toegelaten kunnen worden de kinderen, dia j vóór of op 19 Februari 1930 vyi' jaar zijn ge- j worden. Zij, die in het bezit zijn van een trouw- j boekje, worden verzocht dit bij de aangifte' j mede te brengen. Vlissingen, 10 Mei 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN, 12 MEI. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina". De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, wordt Donderdag 15 Mei, tot nadere aankondiging, voor periodiek onder houd, uit de vaart genomen. Zangvereeniging „Looft den Heer". Jephta. Het is voor een zangvereeniging geen ge makkelijke taak om een keuze te maken uit de vele beschikbare werken, omdat met zoo veel factoren rekening moet worden gehouden- Voor de uitvoering van Donderdag a.s. is een weinig bekend oratorium van Handel Jephta, gekozen. Men treedt hiermede niet ln herhalingen, want zoover ons bekend, is dit opus nimmer in onze stad uitgevoerd. In de laatste jaren, trekt Jephta, het laatste werk van den grootmeester in dit genre, meer de aandacht en ofschoon geschreven in het ^dvak, waarin Handel's blindheid een tra- Slsch feit werd, wordt het als een van zijn %ste werken beschouwd. George Friedrich Handel (1685—1759) deel- zijn eerste jeugd tusschen Duitschland en Italië, de indrukken van deze muzikaal bevoorrechte landen hebben steeds zyn scheppingen beïnvloed. Daarna schonk hij zijn enorm genie aan Engeland en nog is het dit eilandenrijk, dat hem de grootste vereering e& zy'nen werken de grootste uitvoeringen deel doet vallen. In 1859 b.v. ter viering van zijn honderdjarigen sterfdag voijd te jenden een uitvoering plaats o.a. van zijn hoofdwerk de „Messias". We lezen dan van 6-OQO toehoorders, 2700 zangers, 242 violisten. 20 violoncellisten en bassisten, 100 blaasin strumenten benevens een groot orgel, waar- Jan de balgen door een stoommachine wer- J-a bewogen, een kostenbedrag van 18000 ""^sterling en dito zuivere opbrengst. Dat rust in Westminster-Abbey onder de grootsten der natie, getuigt wel van de ver eering, welke de Engelschen hem toedragen. Handel's geest was alzoo geschoold door den invloed van drie natiën en hoofdzakelijk op het dramatische gericht. Hij is bij voorkeur vocaal componist en legt het zwaartepunt van zijn oratorium-muziek in de koren, die grootsch ontworpen zijn. In 1751 schreef hij het gewijde koorwerk „Jephta", waarin de tragedie op den grondslag der Bijbelsche ge schiedenis is belichaamd. Het verhaal, wat we lezen in Richteren, hoofdstuk II, is door den Engelschen dichter Th. Morell in dramati- schen vorm gebracht en werd later door Ger- vinus en Chrysandcr in het Duitsch gezet. Vóór Jephta tegen de Amenomieten te velde trekt legt hij de gelofte af, dat hij, wanneer de overwinning door hem wordt behaald, aan Jahwe ten brandoffer zal brengen de eerste, die hem uit zijn huis tegemoet zal treden. Als het zegevierende leger huiswaarts keert, komt zijn éénig kind, hier Iphis genoemd, met trommelen en reien verwelkomen. Het hoogste geluk maakt plaats voor de diepste smart, geweldig is de strijd tusschen vader liefde en plicht. Hamor, Iphi's verloofde, droeg den eertijds verbannen Jephta aan den raad der ouden voor als bevelhebber, hij bracht Iphis de tijding der overwinning en werd oorzaak dat het meisje haar vader als eerste tegemoet trad. Dit bréngt Hamor er toe om zich aan te bieden instede van Iphis geofferd te worden, hetgeen echter door Jephta en diens dochter geweigerd wordt. Ook Hanna, Jephta's vrouw, vermag niet den veldheer van zijn besluit af te brengen. Het eens gesproken woord mag niet verbroken woeden. Jahve eischt niet als Moloch een bloedig offer en op het moment, dat de wreede daad volbracht zal worden, verschijnt een Engel, die verkondigt, dat God liefde is en wil dat Iphis' hart aan Hem gewijd wordt. Zoo wordt ons door Handel en zijn tekstdichter het ontzettend afgrijselijke be spaard en wordt de gelofte in ideëelen, sym- bolischen zin volbracht. Het ietwat opera-achtig bewerkte oud testamentische verhaal bestaat uit vier be drijven en wordt voorafgegaan door een ouverture. In het eerste bedrijf geschiedt eerst *de keuze van een leider en wordt de opper vlakkigheid van den Moloch-dienst geteekend (koor 1), in het tweede tafereel wordt Jephta's familiekring voorgesteld, in het derde wordt de gelofte gedaan door Jephta, bij overwinning Jahwe te zullen offeren „Was dann zuerst daheim erscheint vor mir", klinkt het machtige gebed, waarin aanvoerder en volk kracht zoeken voor den strijd „O, Gott, sieh' uns're Drangsal an" (koor 2) en uit Hanna haar bange voorgevoelens, terwijl in de vierde scène het leger met bly vertrou wen ten strijde trekt „Wenn gebeut in Donnerschall, erschrickt das Meer" (koor 3). Het tweede bedrijf verhaalt van het over- winningsbericht en verplaatst ons in het tweede tafereel naar Jephta's legerplaats. Een symphonie opent het derde bedrijf, wat geheel over den intocht van de over winnaars handelt. Bly jubelend „Sel ge- grüszt wie Morgenpracht" treedt Iphis met haar stoet van kinderen (kinderkoor Heil sei dir, des Heldenstum) in reidans haar va der tegemoet. Dan valt het op den vader zijn dochter moet hij offeren aan Jahwe. Ontzetting en vertwijfeling doen hem uit roepen „Flieh, flieh, hinweg, und lasz mich in Verzweiflung untergehn". Hamor en Hanna kunnen hem niet tot andere gedachten bren gen „Unbeugsam steht der Spruch" (kwar tet gecompleteerd door een Israëlitische vrouw). Iphir schikt zich in haar lot. Van aangrijpende schoonheid, welke volgens Kretschmar in de geheele oratoriumliteratuur „nicht ihres Gleichen" vindt, is het slotkoor van dit bedrijf (koor 6), waar Jephta ge broken nederligt en het volk zich deemoedig neerbuigt voor zyn God„Wie hart, wie dunkel ist dein Beschluse, wie tief verborgen unsern Bliek doch wie 's Gott auch fügt, wie es seine Weisheit fügt, so ist est gut." Het vierde bedrijf brengt ons naar de of ferplaats. Iphis offert zich blijmoedig op voor haar volk, verheven klinkt hear afscheids lied „Leb wohl, du klarer Quell im Hain". Het gezang der priesters weerklinkt. Na een symphonie verschijnt een Engel met de me- dedeeling Gods „dein Herz nu sciienke ihm, das weihe ihm zum Opfer". H(slotkoor, waarin solisten en kir deren meezingen, wordt wel als mat gekwalificeerd, doch, gezien de cmshandigheden, waaronder Handel dit T ob, Ehr' und Preis sei Gott iii der Höhe" ''n tonen uitbeeldde, kan men zich dit ge voeglijk indenken. Niettemin blijft zijn Jephta een oratorium overvloeiende van uit drukkingskracht en kleurenrijkdom, waar voor de ware muziekliefhebbers wèl belang stelling aan den dag zullen leggen. O. Vereeniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Aan het jaarverslag van den secretaris penningmeester van bovengenoemde veree niging, den heer L. Ondardijk te Middelburg, uit te brengen op de algemeene vergadering op 24 Mei a.s., is het volgende ontleend De secretaris herinnert er aan, dat het eer ste verslag slechts liep over het tijdvak 1 October—31 December 1928, toen nog geen uitkeeringen plaats vonden, en nu voor het eerst de resultaten van een jaar werken der vereeniging kunnen worden nagegaan. De heer Onderdijk kan direct constateeren, dat het een prachtig jaar voor de vereeniging is geweest in allerlei opzicht. Voor bijna 300 leden werden ziekenhuiskosten betaald .waar door hen althans in reeds moeilyke omstan digheden, de financieele zorgen geheel of voor een groot deel werden bespaard, terwijl het ledental met sprongen omhoog ging, zoo dat naast de gewone administratie veef tijd in beslag werd genomen door de inschrijving dier nieuwe leden. Zonder anderen, die wel licht even hard hebben gewerkt aan verster king van het ledental, maar met minder gunstige resultaten, tekort te doen moet toch een woord van hulde gebracht worden in het bijzonder aan de afdeelingen Domburg en Oost- en West-Souburg, die hun ledental bij na hebben verdubbeld, en aan diegenen die in Middelburg hebben gewerkt tot den groei aldaar, en dit zijn in 't bijzonder de bode's der aldaar gevestigde ziekenfondsen. Toch is overal het ledental nog belangrijk op te voe ren en daardoor ook het weerstandsvermo gen der vereeniging. Op den steun van het centraal bestuur en in V.et bijzonder van den secretaris, kan ten allen tijde gerekend wor den. Vergaderingen op verschillende dorpen gehouden bewezen, dat bij een eenvoudige uiteenzetting van het doel en de werkwijze der vereeniging succes werd bereikt. En dit vooral nu er op kan worden geboogd, dat de vereeniging er zoo financieel krachtig voor staat en in staat is gebleken volledig aan haar verplichtingen te kunnen voldoen en zelfs meer dan dat. In 1929 werden de afdeelingen Vrouwepol der en Zoutelande opgericht, in 1930 reeds weer Aagtekerke en als nu te St. Laurens (dorp) een afdeeling tot stand komt of in elk geval wat leden worden gewonnen, dan zijn al de dorpen op Walcheren in de veree niging georganiseerd. De vereeniging sloot zich aan by de federa tie van Vereenigingen voor Ziekenhuisver pleging in Nederland, waardoor verkregen werd, dat de leden, die verhuizen naar een plaats waar een bij die federatie aangesloten vereeniging gevestigd is, direct worden over geschreven met behoud van volle rechten. Met de vereeniging te Vlissingen, die nog geen deel uitmaakt van die federatie, is het zelfde overeengekomen. Eenige bezorgdheid baarde het bestuur de alastrim-epidemie, die by uitbreiding tot de ze omgeving de nog jonge vereeniging op zeer groote uitgaven had kunnen komen te staan zonder dat nog een flinke reserve kon gevormd zyn. Toch besloot het bestuur.wan- neer onverhoopt de ziekte in haar gebied zich openbaarde, te beginnen met zonder meer de vastgestelde vergoeding te betalen, maar direct bij elkaar te komen om dan te nemen maatregelen te bespreken. Gelukkig bleef de omgeving voor de ziekte gespaard, maar het was voor het bestuur een waarschuwing temeer, zoo die nog noodig was, dat flinke reservevorming voor een ver eeniging als deze een eerste eisch is. Dit wordt ook nog zoo juist gezegd in het verslag van den hoofdinspecteur van de volksgezindheid over 1928, die de oprichting dezer vereenigingen toejuicht, maar die waarschuwt tegen versnippering op dit ge bied en die meent, dat de vraag moet wor den overwogen of een rijkstoezicht op deze byzondere soort van verzekering niet spoedig noodzakelijk zal zyn, ten einde er voor te waken, dat de groote belangen, die hier voor de volksgezondheid in het gedmg komen, niet in gevaar worden gebracht door de wel goed bedoelde, doch in technisch opzicht wellicht ondeskundige pogingen op het moei lijke terrein der verzekering. De vereeniging kan er trotsch op zijn, dat dit alles niet op haar van toepassing is. In plaat': van in plaatselijke vergenoegdheid een eigen zwakke vereeniging te stichten, heeft men op Walcheren direct begrepen, dat in een goed gecentraliseerde organisatie meer waarborgen aanwezig waren voor het te dragen risicowaardoor zij een voorbeeld is voor velen. Voor het overige heeft de vereeniging ge werkt alsof ze reeds jaren bestond en zonder eenige stoornis van welken aard ook, en dat dit kon dankt ze aan de medewerking van de afdeelingsbesturen, van de ziekenhuizen en van de bode's met wie op de prettigste wijze is samengewerkt. Het totaal aantal opnamen was in 1929 293, waarvan 228 uit Middelburg en omge ving en 65 van het platteland. In het gast huis te Middelburg werden 258 leden ver pleegd, te Vlissingen (in hoofdzaak in het St. Joseph ziekenhuis) 32, te Amsterdam 2 en te Utrecht 1. Beneden 16 jaar werden opgenomen 53 le den (30 mannelijke en 23 vrouwelijke) van 16 tot 65 jaar 202 (65 m. en 137 vr.) boven 65 jaar 38 (22 m. en 16 vr.) totaal 293 (117 m. en 176 vr.). In procenten van de contributie's bedroe gen de ziekenhuiskosten 54 bodeloon 8, ad ministratie 5, algemeene onkosten 2 en batig saldo 31. Het aantal ziektegevallen bedroeg ten op zichte van het aantal leden 2.1 de kosten per geval gemiddeld 57.70, het aantal ver- pleegdagen gemiddeld 16 en de kosten per dag gemiddeld 3.60. De exploitatie-rekening geeft een eindcij fer van 31.637.47. Aan contributies werd ontvangen 31.269.02, aan entreegelden 11; diversen 1.29 en rente 356.16. De uitgaven waren voor ziekenhuiskosten 16.905.15 bodeloon 2638.64 administra tie 1577.23 algemeene onkosten 601.54 en batig saldo 9914.91. Volgens de balans bezit de vereeniging aan effecten 4925 deposito u/g 5000 Rot- terdamsche bankvereeniging 6304.84 giro dienst 202.15 kas 155.96. Volgens een bijgevoegden staat met verge lijking van het ledental in de verschillende plaatsen bij de oprichting op 1 October, 1 Januari 1929 en op 1 Januari 1930 waren die cijfers voor Arnemuiden 1025, 1248 en 1378 Aagteker ke 15,25 en 26 Biggekerke 161, 170 en 192 Domburg 239, 366 en 663 Grijp'skerke 210, 255 en 301 Gapinge 134, 146 en156 Kou- dekerke (dorp) 186, 207 en 244 Meliskerke 36, 39 en 51 Oostkapelle 120, 123 en 160 Nieuwland 558, 566 en 605 St. Laurens (d.) nihil, 6 en 6 Ritthem 193, 197 er 192 Se- rooskerke 143, 168 en 189 Souburg 757, 937 en 1325 Veere 113, 112 en 130 Vrouwepol der nihil, nihil en 115 Westkapelle 93, 100 en 174 Zoutelande 2, 2 en 66, totaal buiten Middelburg 3985, 4667 en 5973. Middelburg en omgeving 6813, 7918 en 9125, totaal gene raal 10798, 12585 en 15098. Van de leden te Middelburg en omgeving zijn er 405 met jaarbetaling, 540 met half- jaarüjksche betaling, 971 met kwartaalbeta ling, 644 met maandbetaling, 669 werkmans- vereeniging en weekbetaling, 1090 homoeopa- tisch ziekenfonds, 4682 Middelburgsch zie kenfonds en 124 burgerlijk armbestuur. In de vergadering zal behalve de verslagen aan de orde komen een voorstel van de af deeling Souburg om de mogelijkheid te on derzoeken om den afdeelingspenningmeesters een vergoeding te geven voor hun werkzaam heden. Door het bestuur worden enkele wijzigin gen in het huishoudelijk reglemenl voorge steld, o.a. om nader te bepalen, dat verple ging van minder dan 3 dagen niet wordt vergoed, en dat vervoerkosten naar en van het ziekenhuis worden vergoed tot een maxi mum van 25 en dat bij besluit van een al gemeene vergadering nog andere bijkomende kosten kunnen worden vergoed, telkens vast te stellen voor een jaar. Ook dat het recht op vergoeding eerst aanvangt 6 maanden na de eerste contributiebetaling. Verder dat op de algemeene vergadering afdeelingen met 100 of minder leden 1 stem hebhen, van 101 tot en met 250 leden 2 van 251 tot en met 500 leden 3, van 501 tot 1000 leden 4 stemmen en voorts voor elke 1000 leden meer 1 stem. Nog enkele "'yzigingen worden voorgesteld, ook ir. de statuten, die met het reglement overeen moeten stemmen. Voorstellen voor den gemeenteraad te Middelburg. Burg. en Weth. van Middelburg stellen den raad voor eervol ontslag te verleen en met ingang van 2 Augustus 1931 aan mej. C. H. Koers als apothekeres der Godshuizen, en verlof, mst stilstand van belooning, voor het tijdvak 2 Augustus 1930 tot 2 Augustus 1931, onder bereidverklaring harerzijds de over het verlofjaar verschuldigde storting van pensi oensbijdragen volledig te vergoeden. Als ge volg van een en ander zal mej. Koers recht op uitgesteld pensioen kunnen verkrijgen. Een en ander overeenkomstig haar verzoek. Eveneens op verzoek stellen Burg. en Weth. voor aan mej J. Sloovervan Prooij- en met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen als gemeente-vroed vrouw. Nog wordt voorgesteld met ingang van 1 Juni eervol ontslag te verleenen als markt meester aan den heer A. van Meerendonk, wegens zyn benoeming tot inspecteur van politie te Zuilen en te benoemen in zijn plaats den heer R A. Avink, inspecteur van politie eerste klasse op een belooning van 300 per jaar. De ponton voor den Oostersclielde-dienst. In de vergadering van den gemeenteraad van Zierikzee werd, naar aanleiding van den brief van Ged. Staten van Zeeland, waarin werd medegedeeld, dat de ponton thans in dienst te Vlissingen voor den dienst op de Wester Schelde, niet vóór 1932 voor den dienst op de Ooster Schelde in gebruik zal .kunnen worden genomen, met algemeene stemmen een motie-De Broekert aangenomen, waarin wordt gewezen op den levensgevaarlijken toe stand aan de aanlegplaats van de Prov. boot te Zierikzee en reeds daarom het wachten tot 1932 niet duldbaar is en het college verzoekt, wanneer de oude ponton niet kan worden ge mist, een nieuwe aan te brengen en de in 1932 vrijkomende oude voor reserve te be waren. Door de rechtbank te Middelburg zijn he den failliet verklaard C. Dronkers, timmerman en aannemer te Goes. Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop, rechter. Curator mr. J. W. Goed- bloed, advocaat en procureur te Goes. A. van Wijck, bakker te Zonnemaire.Rech- ter-commissaris mr. J. H. Bybau, rechter. Curatormr. C. M. J. B. du Croo, advocaat en procureur te Zierikzee. In de week van 5 tot 10 Mei werden in ons land uitgesproken 63 faillissementen. EEN ONDERHOUD DIET MUSSOLINI. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een in terview van zijn hoofdredacteur Theodor Wolff met Mussolini in zijn kabinet in het Palazzo Venezia. Omtrent de relaties tusschen Duitschland en Italië zeide Mussolini o.a. het volgende „Ik wensch goede relaties met het Duitsche rijk ongetwijfeld zijn er kwesties, waarin wy samen kunnen gaan. bijv. in de ontwape ningskwestie, ook in de kwestie der koloniale mandaten moest minstens het principieele standpunt hetzelfde zijn." De verschillen, die tusschen het agrarische Italië en het industrieele Duitschland be staan achtte de Duce niet onoverbrugbaar. Sprekende over de binnenlandsche toestan den verklaarde Mussolini, dat hij democraat, doch autoritair democraat was. Het fascisme wil orde/brengen, en dat niet door met politie en machinegeweren te regeeren, doch door de burgers op te wekken tot staatkundig leven. Vroeger leefde iedere Italiaansche stad, iedere gemeente voor zich zelve. Het fascisme echter heeft van Italië een eenheid gemaakt. Het verwijt van reactionair te zijn, weer legde Mussolini, door te wijzen op de syndi calistische wetgeving, die samenwerking van kapitaal en arbeid mogelijk maakt. Ook hier zag hij weer een uiting van een moreele orde, in tegenstelling met een poli- tie-regime, waar niets geestelijks bij is. Verwantschap met navolgers ip het buiten land loochende Mussolini ten sterkste. 5 Ik ken geen fascisten buiten Italië, ze zijn er ook niet. Ons fascisme is heel wat anders, ik herhaal het. het is niet reactionair, het is een democratie, een autoritaire democratie. Ik heb het al eens in een rede gezegd „fas cisme is geen exportartikel". Dat het fascisme geen kritiek wilde hooren, ontkende de dictator ten stelligste. Natuurlijk kon hy geen afbrekende kritiek gedoogen. doch opbouwende, vooral op economisch ge bied, wist hy te waardeeren. DE TOESTAND IN SPANJE. In een interview met het blad „El Debate" verklaart minister Berenguer, dat het natio nale leven zich normaal ontwikkelt. Er is niets ernstigs gebeurd. Hy heeft geen enkele reden om zijn gedragslijn te wijzigen. Beren guer zeide, dat, zoodra de nieuwe volkstel ling afgeloopen is, de kiezers bijeengeroepen VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE Zwemmen is gezond omdat het een by zonder heilzamen invloed op het zenuwgestel uitoefent.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1