500 300 25 i MEI ^-,1V0.102 168 e Jaargani I930 DONDERDAG iljiit: firma F. Hl! DE VELDE Ir., Uitstal SM!, Vlissingen. Ttlil. ID. Pislrskening DS2DI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Ld, zijn naar het ziekenhuis politie heeft nog geen by. degedeeld. twintig gulden leenen, an- n costuum voor het gemas- agen. ie? nabob. UO-RUBRIEK nderdag 1 Mei. M. (na 6 uur 1071 M.) - idgroet door G. J. Zwert- ■werking van Joh. Jong, or- chtendgroet door den Vara- Vries. 9.00 Gramofoonplaten. >r het versterkte Vara-orkest. i Meiboom", spreekkoor van ngestudeerd door het spreek- valk". 11.20 Zang door A. •ariton. 11.45 Toespraak door ian-Kremer. 12.00 Zang door met begeleiding van het Va- Concert door het versterkte .50 Toespraak door Johan Vervolg concert. 2.00 Voor de ior onze vrouwen. 4.30 Kin- iramofoonplaten. 5.45 Orgel- Jong. 6.15 Een vroolijk in- lenri Marchand, afgewisseld ilaten! 8.00 Concert door het orkest. Willem van Capellen, de Haas, sopraan en Dina zo-alt, duetten. 11.00 Epiloog. VI. 8.15 N.C.R.V. Morgen- oorzang. 10.30 Ziekendienst. diolectuur. 11.30 Landbouw- ilist en concert, zang, piano, ramofoon. 2.45 Handwerkles. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 .30 Literaire causerie. 7.00 i.O. Katholieke Meihulde aan /rouwe van den Bosch, uit de iliek van St. Jan. Overbren- iacrament. 9.40 Gramofoon- 1.4 M. 9.35 Morgenwijding. 1.20 Concert. Het cembalo- >rgelbespeling door R. Foort. platen.. 1.50 Uitzending voor ing. 2.20 Vesper. 3.05 Concert, in. S. Sideli, bariton. Made- vartet. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 uwsberichten. 5.55 Marktbe- ol- en piano-sonates. K. Mur- lonald. 6.20—6.40 en 6.45 Le- Hood" van E. A. Harding en 0 Nieuwsberichten. 8.45 Le- Hood" van E. A. Harding en 20 Dansmuziek. 11.2011.25 -Paris", 1725 M. 11.50—1.20 n. 3.05 Concert. 7.20 Concert, oordracht. 8.20 Concert, or- 473 M. 6.25—6.50-Gramo- ■0—7.50 Orkestconcert. 9.35— oplaten. 10.30 Gramofoonpla- Orkestconcert. 4.505.50 Con- piano. 7.20 Orkestconcert. 35 Orkeatconcert. 10.3511.20 :n. 153 M. 11.20—1.20 Orkest- 00 Orkestconcert en declama- oorzang en declamatie. 8.30— Lnd", tooneelspel van Kund .20 Orkestconcert. M. 4.20 Trio-concert. 5.50 'oonplaten. 7.45 Opera-frag- en solisten. M. 0.15—11.20 Lezingen, imofoonplaten. 12.151.20 Le- 0 Gramofoonplaten. 1.50—3.50 1.50 Concert. 4.50—7.20 Lezin- stconcert. Daarna tot 11.50 AGENDA ieke vermakelijkheden, gaderingen, enz. ter. Dagelijks voorstelling, Dagelijks voorstelling, 8 rdags geen voorstelling). ei. Vlissingsche Bestuur- inderfeest, „de Oude Vriend uur. •e Meivergadering, Concertge- r. lei. Mei-vergadering. Ned. an Transportarbeiders, lokaal 8 uur. Vergadering afd. Walche- van politieambtenaren in Ne- ot beschenriing van dieren, ouw, 7 uur. Populaire muziekavond, vereniging „Tovido", dschap" 8 uur. 1IDDELBURG. Dinsdag 6 Mei. Generale concert, Vereeniging voor In- s Muziek, Concert- en Gehoor- TER TE VLISSINGEN Mei 1 2 2.46 3.24 15.05 15.43 voor Auto'e, Fietsen Voertuigen. Mei uur ig 1 7.54 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. :ranco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenl speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. )e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dankbetuiging: namens Prinses Juliana. Namens H.K.H. Prinses Juliana heeft gis- erenochtend, ter gelegenheid van haren ver- ag, de kamerheer der Prinses, baron Saud, te Koninklijken Paleize in het Noord inde aan leder der rijksrechercheurs, de hee- en Oddink en Hoogeveen, die gedurende het erblijf der Prinses te Katwijk, belast waren net de zorg voor Hare veiligheid, een gouden torloge uitgereikt. In de kasten dier zak- lurwerken was het naamcijfer der Prinses, waarboven de Koninklijke kroon gegraveerd. Eveneens namens Prinses Juliana heeft de lurgemeester van Katwijk, mr. Schokking, en zilveren met goud bewerkten sigaretten- ;oker, mede voorzien van het gekroonde ïaamcijferder Prinses, uitgereikt aan den nspecteur van politie te Katwijk, den heer ran den Wijngaart, in verband met de dien- iten door dic;i politie-ambtenaar bewezen ledurende Prinses Juliana's verblijf te Kat- m. cn Belgische oordeel over het Nederlandsche paviljoen. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft Reeds een paar vreemde paviljoenen zijn ifficieel ingehuldigd, enkele volgen eerst- i, maar de meeste vreemde paviljoenen rullen bijvoorbeeld eerst in de tweede helft ier maand Mei hun poorten openen. Zoo is het ook met het Nederlandsche pa- 'iljoen gesteld. Men is daar nog bezig met den wuw van de negen hooge pylonen, waarop iet woord „Nederland" prijkt en dat het ooveel besproken „Pay Bas" geheel in de chaduw stelt. Het Nederlandsch paviljoen blijkt intus- icheen nu reeds een der prachtigste van heel expositie. Het is modern opgevat en zijn iormidabele lengte van 250 M. maakt een jrootschen indruk. Hier missen wij gelukkig iie eentonigheid van sleur, die bij andere pa viljoens eenigszins tegenstaat. Met het nieu we glasproduct van Leerdam op den beton- :oon toe te passen heeft de Nederlandsche wuwmeester prachtige effecten verkregen. Maar vooral het binnenwerk van het Ne- ierlandsche paviljoen is schitterend. Volgens getuigenis van Belgische en vreemde autori tten overtreft Nederland alle anderen. Het is bijlange niet af. Als wij onder vrien delijk geleide van den energiekeh regeerings- :ommissaris ir. De Kruyff een rondwandeling doen, treffen wij er nog een leger van werk- i, die met haastigen spoed bezig zijn. !toar toch krijgen wij reeds een verblijdenden ndruk van Nederlands grootsche prestatie. De receptiezaal bijvoorbeeld is een juweeltje van architectuur, de wandbekleeding is ge heel in triplex-platen gehouden, verschillen de doch harmonieus van kleur en met een azige zeer typeerende beschildering. En even schitterend zijn de andere weid- sche zalen, waarin de Nederlandsche indus trie, de gemeenten Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht en Vlissingen bezig zijn hun rijk materiaal ten toon te stellen. Langs een monumentale trap komt men in de Indische afdeelingook daar een groots bedrijvigheid. Hier is men reeds het verst ge vorderd en alles wat daar al geëxposeerd ligt, verhoogt de vaste overtuiging, dat Nederland op buitengewoon grootsche en sprekende wijze te Antwerpen zal vertegenwoordigd zijn. Of schoon het geheel nog geen aanleiding geeft tot een gedetailleerde bespreking, toch mogen 1 nu reeds het comité en den Nederland sen bouwmeester Wijdeveld van harte ge- lukwenschen met hetgeen zij te Antwerpen hebben gedaan om den Nederlandschen naam zoo machtig hoog te houden. Een belangrijke legaat. Wylen baron van Rijckevorsel van Kessel beeft aan de gemeente 's-Hertogenbosch ver maakt perceelen hooiland, weiland, uitweg, moeras, water, eendenkooi, hakhout en brandhout, gelegen onder de gemeente Crom- voirt in het Boschveldweg en May, te zamen ®"°ot 53.84.03 H.A.eenige perceelen hooi- and °hder de gemeente 's-Hertogenbosch samen groot 4.20.70 H.A. Aan gemeld legaat is verbonden het ver- 2°ek om de voormalige eendekooi in den staat, Waarin deze zich bevindt in stand te houden a bans daaraan geen veranderingen aan te ttigen, waardoor het karakter, dat de een- thans aan biet landschap geeft, zou orden geschaad, doch met bevoegdheid van en ?meents 5-Hertogenbosch om dat water de omgeving daarvan te verfraaien. et legaat is voorts geschied onder een last, om het zuiver saldo der revenuen van elk jaar uit te keeren aan de armen der gemeente 's-Hertogenbosch. Scheepvaartbeweging. Gedurende April 1930 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1212 schepen, meten de 1.954.899 netto reg. ton, waarvan 4 zee lichters, met. 2890 netto reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 979 schepen, metende 1.574.816 netto reg. ton. In April 1929 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1242 schepen, met. 2.011.158 netto reg. ton, waarvan 7 zeelichters, met. 5242 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1023 schepen, metende 1.692.207 netto reg. on. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1930 4923 8.110.423 1929 4401 7.425.671 Rotterdam 1930 4041 6.674.736 1929 3665 6.260.590 VLISSINGEN, 1 MEI. Herdenking Prinses Juliana's verjaardag. Gisterenavond hield de Vlissingsche Oran- jebond een bijeenkomst in de Groote Kerk, ter gelegenheid van den jaardag van onze Prinses. De zeer druk bezochte bijeenkomst on geveer 900 belangstellenden waren aanwe zig werd aangevangen met het zingen van de twee bekende coupletten van het „Wil helmus" door de Christ, zangvereeniging „Looft den Heer directeur de heer Theo Höfelein, welke onder plechtige stilte door de aanwezigen staande werden aangehoord. Ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant alhier, opende nu met het uitspreken van een gebed, waarin hij G-ods zegen afsmeekte over de jeugdige Prinses. Door de saamgekomenen werd nu gezon gen Psalm 72 1 (gewijzigd), waarna ds. Hartjes sprak over„Het leven van onze Prinses". Spreker begon zijn boeiende causerie door met groote blijdschap allen aanwezigen het welkom toe te roepen. We komen hier saam uit groote liefde voor onze Prinses en voor ons Vorstenhuis. In het bijzonder heette hij welkom den burgemeester en den comman dant der marine met hun echtgenooten en bracht dank aan den Oranjebond voor het initiatief tot dezen avond, de zangvereeni ging en den organist, den heer Varel, voor hun medewerking. Spreker gaf vervolgens in een schoon beeld weer hoe wij met ontroering steeds hebben gadegeslagen het ontluikende leven van de eerste jonkvrouwe van ons land. Het is alsof God telkens aan Nederland heeft willen inprenten dat de regeering der Oranje's over ons land een gansch bijzon dere is. Telkens dreigde ons Vorstenhuis uit tc sterven. Er waren in de geschiedenis van ons Vorstenhuis vele donkere stonden bij het sterven van Prins Willem I, Prins Wil lem II, den grooten stadhouder-koning Prins Willem IIIen spreker herinnerde in dit verband aan „Marijke Meu" en Koningin Wilhelmina. Doch wij mogen niet alleen spreken over het verleden en hedenwij hebben ook toe komstverwachting. De voorbereiding voor onze Prinses ligt achter haar, de toekomst roept. Er zijn verschillende vorstenhuizen, die ver van het volk afstaan, doch het onze is geworteld in het volksleven. Wat is de Prinses in het midden van ons volk kostelijk opgegroeid, met een oer-Ne- derlandsche opvoeding, kenmerkend de tra ditie van de Oranjevorsten. Zoo is de Prinses opgegroeid tot een met vele gaven toegeruste Jonkvrouwe. Spreker bracht in herinnering de ver wachting en spanning vóór en de groote vreugde van ons volk bij de geboorte van de Prinses op 30 April 1909. Ds. Hartjes gaf vervolgens vele fijne trek jes uit het leven der Prinses, waaruit bleek haar godsdienstzin, haar verstandelijke aanleg en medelijdend hart, doch ook haar eenvoud en haar gevoel voor humor. De zonnige jeugd van de Prinses en de opvoeding door haar Koninklijke ouders ge ven goede verwachtingen voor de toekomst. De symbolische beteekenis van de namen der Prinses, Juliana, naar de stammoeder der Oranjes, Juliana van Stolberg, Louise, naar Louise de Coligny, de hoogstaande vrouw die zooveel heeft geleden, en de beide andere naar haar grootmoeders, houden een pro gram in. Spreker wees nu op eenige hoogtepunten in het leven der jeugd'ge Prinses de groot sche hulde-betooging in November 1918 op het Malieveld te 's-Gravenhage, na de mis lukte revolutiepoginghet bevestigen tot lidmaat der Ned. Herv. Kerk en nu pas het ontvangen van den doctorsbul aan de Leid- scfae Universiteit. Bloesem zal wucht voortbrengen, besloot spreker, en vertrouwend bidden wij dat God deze vrucht in de Prinses zal laten zien tot heil van ons volk en vaderland, dat wij allen hartelijk liefhebben. God blyve Haar zegenen voor de groote taak, die Haar zij het na vele jaren wacht en doe Haar steeds ondervinden de liefde van Haar volk. Oranje en Nederland hooren en blijven bij elkaar. „Looft den Heer" zong nu „Wilt heden nu treden" van Valerius, waarna ds. D. Ring- nalda, Geref. predikant te Middelburg, sprak over„De invloed van ons Vorstenhuis op ons Nationale leven". Spreker wees er op, dat het heerlijk is te zien, dat ons trouwe Nederland zich nog in liefde schaart om den troon van Oranje, waaraan wij ook dezen avond uiting mogen geven. Wat is toch de oorzaak van de groote liefde van ons volk voor Prinses Juliana vroeg spreker en een der oorzaken is zeker ook het feit, dat wij de Prinses zien in den luis ter van haar voorgeslacht. "s- Veel is in de 21 jaar van haar leven in de wereld veranderd, doch de troon der Oranje's staat nog vastgeworteld in ons volk. Het is het symbool van de nationale eenheid van ons volk, dat in vele opzichten anders helaas zoo verdeeld is. Spreker bracht daarna in herinnering de edele gestalte van haar stammoeder, Juliana van Stolberg, die zulke groote offers bracht voor het heil der Nederlanden. Die den Va der des Vaderlands als een echte Christin heeft gesteund met haar gebed. Deze vrouw is van onberekenbaren invloed geweest op de toekomst -an ons vaderland. Zij heeft het biddend voorbeeld gegeven, hierin gevolgd door alle Oranjevorsten, die evenals zij steeds toonbeelden waren van zelfopofferende liefde voor ons volk. Ook onze Koningin is een biddende vorstin en met de Koningin-Moeder, die zulk een groote plaats in het hart van ons volk in neemt, mogen wij vol vertrouwen zijn voor prinses Juliana. Spreker wees op de gezegende regeering van Koningin-Regentes Emma en het nog steeds tot in hoogen ouderdom medeleven in alles wat den bloei van ons vaderland kan bevorderen. En nu leven wij onder de kloeke en be sliste regeering van Koningin Wilhelmina, overal in het buitenland geprezen en be wonderd. Spreker wees o.a. op het zenden van de „Gelderland" om Paul Kruger te ha len, niet vreeaende den toorn van het mach tige Albion, en de kloeke getuigenis van de Koningin in het wereldsche Parijs, waar zü bij het standbeeld van admiraal de Coligny haar Calvinistisch geloof voor de grooten der aarde beleed. Wij weten wel, dat er soms wat broeit in ons nationale leven en dat er zijn die de historische verhoudingen willen omkeeren, doch wij, besloot spreker, zullen trouw blij ven aan ons vorstenhuis „Oranje en Zee land, dat blyve de leus". De zangvereeniging zong daarna O Heer, die daar des hemels tente spreidt" van Va lerius, waarna gezamenlijk gezongen werd Gezang 96 (gewijzigd) en ds. Ringnalda met dankgebed, eindigde. Door de aanwezigen werd daarna nog staande het Wilhelmus gezongen. De Vlissingsche Oranjebond mag op een uitnemend geslaagden avond terugzien en wtf sluiten ons gaarne aan by het opwek kend woord van ds. Ringnalda om door toe treding als lid de financiën van den Oran jebond te versterken. Hanengevecht. Concertgebouiv. Met bovengenoemd blijspel van D. H. Scheffer heeft de vereeniging „De Kunst club" uit Middelburg, die eenige jaren gele den met Sara Burgerhart is uitgekomen, gis terenavond succes behaald. De leden dezer amateur-vereeniging hebben er mee getoond, dat ze het tot een hoogte in de tooneelspeel- kunst hebben gebracht, waarnaar men met genot kykt. En toch had het b lij spel en nu drukken we op de eerste lettergreep nog meer kimnen vermaken, indien sommige der optredenden meer op de zaal hadden gespeeld. Want doordat enkele der spelers en speelsters, 't zij niet luid genoeg spraken, 't zij niet duidelijk genoeg articuleerden, 't zij te veel van de zaal afgewend waren, gingen er „grappige" dingen verloren. Wie heeft bv. duidelijk verstaan, waarom de dienstbode een guitige, goed-ronde Goesche boerin, die haar „onnoozele" rol goed speelde de me loen kookte, waardoor een kijkje op haar „groenheid gekregen werd Maar dergelijke foutjes konden natuurlijk niet verhinderen, dat de zaal, die helaas niet geheel gevuld was, zich terdege vermaakt heeft met den arts, die, ondanks het succes in Zandvoort, zich in een tweede flirt-partijtje stort met Loes van Berckel, de „zichtzending" ten hui ze van den rentenier van Dalsum, welke ook al „aangestoken" wordt door de waarlijk aardige manier, waarmee zij zich tusschen die mannen beweegt. Mooi is het tegenspel van die drie personen, waar we onwillekeurig dachten aan het spreekwoord van de „twee vechtende honden en het been", want ten slotte en zoo eindigt op het tooneel toch altijd de geschiedenis krijgt de „heldin" dezer twee heeren op leeftijd toch den jon geman, voor wien ze „op zicht" bij oom van Dalsum gekomen is. Konden we het spel waardeeren van den rentenier en den dokter en ook dat van Loes, die zich werkelijk als een voorwerp van „flirt" gedraagt, niet min der beviel ons dat van Christiaan, den schil der, die ondanks dat tot amour et j es zich bij uitstek leenende beroep in den aan vang „ijskoud" en „onbeholpen in den om gang met vrouwspersonen" was, maar werd hij door jaloezie gedreven bij het zien van den omgang van den dokter en den oom van Loes of was het werkelijk ontkiemende liefde? langzaam aan ontdooit. Toch moet Loes hem, zooals zijn moeder Gonne Schouten het in een gesprek met haar zoon uitdrukt, helpen, anders was er van de de claratie niets terecht gekomen. Al deze ver wikkelingen geven aanleiding tot grappige tooneeltjes, waartoe niet het minst bijdraagt miss Trixy Jackson, de „vlam", de „flirt" van den dokter in Zandvoort, vanwaar zij, de gefortuneerde Engelsche, die haar gebro ken Hollandsch met een aardig accent kos telijk lanceert, naar het Zuid-Hollandsche dorp is gekomen. Met even taaie volharding om den dokter te „veroveren", waarvoor ze zelfs niet ontziet een betrekking als „.lady companion" aan te nemen in het dorp, waar Laporte dokter is, zet Gonne haar pogingen voort om den ren tenier van Dalsum aan den haak te slaan, waarbij ze zich niet ontziet haar „onmis baarheid" en haar verkregen „recht van handelen" openlijk te toonen, als bijv. in de kwestie der zijden sokken, die hij gekocht heeft, zonder dat zij ervan wist of in het leggen van een strik in een zijden das. In dit blijspel geraken drie paar aan den man of aan de vrouw, gelijk men het noemen wil. Of eigenlijk gezegd vier, want Piet, de besteller van Van Gend en Loos, die wel een kort, maar daarom niet minder guitig gespeeld, rolletje had, wordt het eens met Janna, die, ondanks haar „groenheid" wel van 'n grapje blijkt te houden en in dat tooneeltje met den besteller Eva-achtige slimmigheidjes toont. Met dit aardige blijspelletje, dat gespeeld werd in een keurig decor, waarvoor we den regisseur niet genoeg kunnen prijzen, toon den de aanwezigen zich, blijkens het gulle applaus, zeer ingenomen. Aan het eind van het tweede en derde be drijf werden voor de vertolksters bloemen opgedragen, welke hulde onderstreept werd door een hartelijk, warm handgeklap, niet het minst van de Jantjes, die een uitnoodi- ging voor deze voorstelling hadden ontvan gen. De avond werd geopend met het spelen van een couplet van het Wilhelmus, dat staande meegezongen werd. Een muziekavond. In het Concertgebouw wordt Donderdag 8 Mei, des avonds half acht, door de afdeeling zangschool klassen A en B van Hdfelein- Bekker's muziekonderwijs een uitvoering ge geven van „de Fee aan de Bron". Dit is een kinderoperette in 4 bedrijven met strijkkwin tet-begeleiding. .Kinderoperettes vallen altijd in den smaak en er gaat ook werkelijk een bijzondere be koring van uit. Het is wel te verwachten dat voor dezen muziekavond veel belangstelling zal bestaan. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Trekhondenwet. Naar wy vernemen heeft dezer dagen onder politietoezicht alhier een herkeuring plaats gehad van de trekhonden in deze gemeente, zoomede van de karren en voertuigen. Waren in 1928 in deze gemeente nog 52 trekhonden, tengevolge van de ingestelde keuringen, welke geschieden door een dieren arts, was dit aantal in het begin van 1930 ge slonken tot 28. Bij de laatste herkeuring werden weder 3 honden afgekeurd, welke niet voldeden aan de bij de wet gestelde voorschriften. Voorts bleek dat 4 trekhondenhouders hun hond hadden weggedaan, zoodat slechts 21 trek honden in deze gemeente zijn ingeschreven. Hieruit blijkt dat de trekhonden geleidelijk door mechanische kracht worden vervangen. Voor wat onze gemeente betreft zijn dooi den burgemeester geen' vergunningen afgege ven voor het zitten op de kar. Wij kunnen ons in het verminderen van het aantal trekhonden slechts verheugen. Ook met het oog op de vele vreemdelingen welke deze gemeente bezoeken, van welke vooral de Engelschen zooals bekend, zich steeds verwonderd afvragen, hoe het wordt toegestaan dat honden als trekdier worden gebruikt, mag het verdwijnen van de trek honden een verblijdend verschijnsel worden genoemd. Onze gemeente begint dus in dit opzicht een goed figuur te maken. Schoorsteenbrand. In de Steenhuisstraat ontstond een schoor steenbrand tengevolge van roétaanlading. De brand kon in den beginne worden gebluscht. Gesignaleerde. Een zwerver, die zich bij de politie om on derstand aanmeldde, bleek in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd te staan, tot het ondergaan van hechtenisstraffen. Hij werd. daarom overgebracht naar het huis van be waring te Middelburg. Verstekelingen. Heden werden eenige verstekelingen alhis# aan den wal gezet en door de politie gear resteerd, o.a. een Poolsche jongen van 1<5 jaar, die te Antwerpen in het Portugeescfce stoomschip „Meranwell", bestemd naar Bue nos Ayres, zich had verstopt. Deze jongen was ook reeds de vorige week van een ander stoomschip, waarop hij zich had verstopt, hier aan wal gezet. Hij bleek dus wel volhardend te zijn in zijn pogingen om te trachten als blinde passagier het „beloofde land" te be reiken. Mede werd hier van het Duitsche stoom schip „Iona" van Antwerpen naar Montevideo een verstekeling aan wal gezet. Deze bleek aan den voet verwond te zijn en werd op het bureau van politie verbonden. Tegen de verstekelingen werden bevel* schriften afgegeven om hen over de grenzen van het rijk te geleiden. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Goldbek" vatf Middelburg naar Swansea, drijft, volgens be richt uit Londen, ten Zuiden van Neuhara met machineschade. Vereenigingen. Met „Staatscourant" no. 82 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende d© navolgende vereenigingenCoöperatieve Aankoop vereenig ing Axel-Station W. A. t© Axel en Middelburgsche Coöperatieve Brood- bekkerij en Verbruiksvereeniging „de Broe-i derband" U.A., te Middelburg. Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 April zijri in onze provincie aangegeven 8 gevallen vaa roodvonk en wel 3 te Oudelande en 1 in ieder der gemeenten Hoek, Kruiningen, Oost- en, West-Souburg, Stoppeldijk en Ter Neuzen en 8 gevallen van diphtherie, nl. 7 te Heinkens- zand en 1 te Breskens. Het nieuwe raadhuis te Wolfaartsdijk. In een buitengewone raadsvergadering heeft gisterenmiddag in het bijzijn van vele genoodigden," waaronder tal van autoriteiten, de in gebruikstelling plaats gehad van het nieuwe raadhuis te Wolfaartsdijk. Nadat de burgemeester in een welkomstrede de ge schiedenis van het ontstaan van het nieuwe gemeentehuis had geschetst en een twee-tal schilderijen, alsmede andere geschenken wa ren aangeboden, verrichtte de Commissaris der Koningin de openingsplechtigheid met den daartoe beschikbaar gestelden openings hamer, met zilveren beslag en inscriptie. MARINE EN LEGER Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht bevond Hr. Ms. pantser schip „Hertog Hendrik", op thuisreis van Curasao naar Nederland, zich op 28 dezer, des namiddags, op 23° 23' N.B. en 40° 13' W.L., dat is 700 mijl Zuid-Westelijk vaa Horta, t Hr. Ms. „Hadda", een klein kanonneerboot- je van verouderd model, dienende voor in structieschip, is gisterenmorgen in de buiten haven te Den Helder tegen een ducdalf ge varen, waardoor het vaartuigje lek werd. Het wist nog op eigen kracht in de dichtstbylig- gende sluis, die in verbinding staat met 's rijkswerf, te komen, doch daar geraakte het, tengevolge van het volloopen van d-3 voorpiek met water, meer en meer aan den grond. Het zal thans, na leeggepompt te zijn, naar het kleine dok op 's rijkswerf worden gesleept.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1