500 300 25 TIMMERMAN VRIJDAG ERSTE BLAD ■No. 68e Jaargang 1930 UitgaveFirma F. VAK OE VELDE Ir., V/alstraat 58-60, Vlissingen. Talai. 10. Postrekening 66281 33 APRIL# Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws it, geb. de Kramer, c geb. de Putter, z. ?r, d. EDEN: iuw van P. Louwerse, vrouw van C, Kooger, I, jm. 21 j. H. Adri- Stroo, 58 j. K. La. Weug, 62 j. L. Be. Schenkenberg, 57 j. 11.49 0.00 12.29 Auto's, Fietsen duigen. iril uur 25 26 7.43 7.45 ND A Tmakelükheden, ngen, enz. Dagelijks voorstelling. lagelijks voorstelling, 3 ;een voorstelling). g 29 April. Genera uitvoering Gemengde Concertgebouw, resp. Vlissingsche Bestuur- ïest, „de Oude Vriend- ergadering, Concertge- USSINGSCHE COURANT LBURG. R O U W D: j. en K. Cijvat, 27 j. L L E N en, d. M. C. Schot, an Moolenbroek—Ver. Roth—van Meeren. EDEN: weduwn. van W. j. C. Eggel, 82 j., we. issen. L. J. Bosdijk, Vreke. T. van der J. C. Hondsmerk. BONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per3 maanden, •ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending^ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1X25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. ARTLIJNEN p. 22 April Thursday April te Suez April Gibraltar April van Singapore il van Bilbao 23 April Ouessant pril te East London p. 23 April Perim an New-Orleans naar Rott. v. N.-Orleans April te East London (uitr.) 22 April te April Gibraltar Batavia n. Rott. pril te Madras den 10 u. te Rotter- Batavia n. Rott. 23 April Perim April van Madras April 20.56 u. 340 mijl ia TE VLISSINGEN abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- jerd tegen ongelukken voor ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' R O U W D en A. van Poelgeest, j L E N eb. van Sparrentak, d, >oel, geb. de Koning, d. Verbeem, z. M. Le EDEN: VOORWERPEN Politie te Vlissingen gevonden is gedepo- en dat inlichtingen te Een portemonnaie, Broeke, Kanaalstraat hetknoop bij Van de 156fietsmandje bij kinderportemonnaie ercq, Wilhelminastraat mke, petroleumopslag- hter hotel „runion"'); Kesteloo,Vrouwestraat aie bij Verhage, Lam- gouden(?) Zeeuwsche isstraat 19eiiveloppe /en bij Berting, Bree- leutels bij Mommaas, kinderarmbandje bij 7paar heeren glacé m Hoeydonck, Pluim- -icht bü Wisse, Deur bij Fliers, Breeslop 1 in étui bij Jelderda, ren gewicht bij wed, aafc 58 damesporte- d en zakkammetje by nstraat 39 en vulpen- Kanaalstraat 78, gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger it nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 25 APRIL. Onweer. I Gisterenmiddag omstreeks 4 uur ontlastte |ch een onweersbui, welke evenwel spoedig Jfdreef. Tegen 5 uur kwam de bui weer terug i was deze nu gespaard met 'n hevigen slag- tegen, waardoor heel wat water viel. Op het latteland is hierdoor het nijpend waterge brek voorloopig weer opgeheven. jVan ongelukken door het hemelvuur ver- lorzaakt hebben wij niet vernomen. Alleen is i het electrisch tramnet een zekering, door iet inslaan van den bliksem, gesmolten. Ten- jevolge hiervan was de tramdienst ongeveer jen half uur gestoord. Jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. f Ter gelegenheid van den jaardag van H. H. Prinses Juliana wordt Woensdag a..s, avonds kwart over acht, in de Groote kerk een bijzondere bijeenkomst gehouden, ïitgaande van den „Vlissingschen Oranje fond". J Daarin zullen als sprekers omreden ds. J. I. Hartjes, predikant bij de Ned! Herv. ge- leente alhier en ds. D. Ringnalda, predikant lij de Geref. Kerk te Middelburg. De zangvereeniging „Looft den Heer" zal plechtigheid opluisteren. b nieuwe Hervormde Kerk in liet Westen der stad. Ds, Hartjes deelt in het „Vlissingsch Pre- feikbeurtenblad" mede, dat het geld voor den rond 6000, thans bijeen is gebracht. I Tot heden werd door hem ontvangen 6.013Ï9S. [K.V. Zuid-Nederlandsche Radio-Distributie- Maatschappij. J In een zeer druk bezochte vergadering van ■bonné's bij bovengenoemde Maatschappij plke gisterenavond werd gehouden in het Concertgebouw, werd met op 4 na algemeene Itemmen een motie aangenomen, luidende fcls volgt De vergadering van abonné's bij de N.V. puld-Nederlandsche Radio-Distributie Maat- tappij, bijeen op Donderdag 24 April 1930 i avonds 8 uur in bet Concertgebouw te jVlissingen, gehoord de besprekingen, spreekt («Is haar meening uit, dat de uitzendingen |ïan de N.V. Zuid-Nederlandsche Radio-Dis tributie Maatschappij, onder leiding van den iegenwoordigen directeur, den heer P. C. Oor schot tot haar groote tevredenheid worden (geregeld en de belangen van de abonné's ten ■volle worden behartigd, terwijl het haar vaste [overtuiging is dat de N.V. Zuid-Nederland se Radio-Distributie Maatschappij aller- ïst wordt geschaad door het aanblijven |van den heer P. C. Oorschot als directeur. Alhambra-Theater. Gisterenavond was door den Ned. Metaal- Ibewerkersbond een film-avond belegd. De bij liederen radio-bezitter ^zeer zeker bekende ■VARA-organist, de heer Johan Jong, ver- lrorgde de muzikale illustratie van de niet- sound-films op voortreffelijke wijze. In de ■beroemde hoofdfilm van Pudowkin, Storm |over Azië, stelde hij door frappante vondsten bedoelingen in het juiste licht, hetgeen |er alleszins toe bü droeg om de toeschou wers mede te sleepen in dit spannende ver- Ihaal van den opstandigen storm der onder- Inrukte Mongolen tegen de overheerschende I Witten. Enkele soli Rossini en Puccini waren nog daar om de vaardigheid van den 1 organist te toonen, doch bewezen tevens de I Iraaie hoedanigheden van het concertorgel j»De Gouden Vogel", het machtige orkesfc- I apparaat, met zijn vele mogelijkheden. Er een overvloedige belangstelling uit verkocht veel aandacht en gerechtvaar- e groote dankbaarheid. „Patrimonium". De af deeling Vlissingen van „Patrimoni- |um" gaf gisterenavond voor haar ledên een 2°ed geslaagden cursusavond. Veroond werd „De bereiding van thee" en "Een tocht door de Geldersche vallei". Het eerste gedeelte van den avond deed ans zien het kweeken van thee vanaf het I kruikje tot het artikel in de huisgezinnen komt. Uitgebreide Indische theeplantages en de groei en ontwikkeling, het plukken en de verdere bereiding van het geurige gewas ga ven een mooi beeld van hetgeen noodig is voor de ruwe thee naar Nederland kan ver zonden worden om daar verder in de fabrie ken te worden gereed gemaakt voor het ge bruik. De uitgebreide fabrieken van de firma Van Nelle te Rotterdam werden bezichtigd en gaven een indruk van het enorme bedrijf. De nieuwe gebouwen der firma aan de Schie te Rotterdam besloten deze interessante en leerzame beeldenreeks. Na de pauze werd een tocht gemaakt van af Amersfoort door de heerlijke Geldersche vallei, en kwamen de aanwezigen onder den indruk van dit schoone gedeelte van ons mooie land. De prachtige omgeving en de typische grachten met lommerrijk geboomte van Amersfoort werden gevolgd door een kijkje in de verschillende plaatsen in dit deel van ons land met al hun bekoorlijkheid. De eiermarkt te Barneveld, de Europeesch beroemde bijenmarkt, de groote Enka-fabrie- ken, het oude Harderwijk met de Zuiderzee, Lunteren, en veel natuurschoon gaven de overtuiging dat hier inderdaad een der mooiste gedeelten van ons land te bezichti gen valt. Vlissingsche Amateur Fotografenvereeniging Beursgebouw. Het kan niet ontkend worden, dat het be stuur van bovengenoemde vereeniging werk zaam is in de richting om zelfs de nieuwere stroomingen op het gebied van deze liefheb berij ter kennis te brengen van de leden. Zoo waren gisterenavond de heeren Liems en Stoel der N.V. „Fotopharm" de demonstra- teurs van de Hallie-Foliën en Hallie-Ets- rasters, welke nieuwe hulpmiddelen die nen voor het steeds artistieker afwerken van de gedane opnamen. Het zijn oorspron kelijk hulpmiddelen voor den beroepsfoto graaf, die, om zijn klanten te voldoen, aan de opnamen veel moet retoucheeren, daar het toestel veel te nauwkeurig alles opneemt, wat de klant niet graag in zijn conterfeitsel ziet. Dit hulpmiddel dan is een dikke cellu- loïd-plaat, waarin korrels zijn gedrukt, welke bovengenoemde werkzaamheid vrijwel over bodig maken. Daarnaast dient dit hulpmid del om den afdruk een zekere zachtheid te geven. Maar ook bieden de etsrasters gele genheid om de broomverfdruk na te maken, waarbij het resultaat verkregen wordt, dat men een foto-ets krijgt, die de haaltjes en streepjes, welke ontstaan door het inwerken der naald op de koperen of andere metalen plaat, tot in den rand bedriegelyk nabootsen. Bij elk raster kan een drukplaat gebruikt worden, waarmee, door een heel eenvoudige bewerking, de foto ingedrukt kan worden. Voor dit procédé kan men slechts papieren gebruiken, die zuiver mat zijn, maar die te vens een „natuur-laag" hebben. Dit laatste beteekent, dat onmiddellijk op het papier de gevoelige laag aangebracht wordt zonder dit eerst te bariseeren, d.i. te bedekken met een barid-laag om zg. het' papier te vullen. Hier door toch verkrijgt men dat het beeld te veel wegzinkt. Volgens den heer Liems, die de causerie hield over deze technische hulpmid delen, zijn de Ergo-papieren, welke zoowel in Ergoseide als in Ergoplatin en Ergogra vure in verschillende tinten vervaar digd worden, de beste in dit soort en kunnen zoowel voor contact-druk als voor vergroo tingen gebruikt worden. Ook kunnen ze, door bij- of nabewerkingen, verschillend van tint worden. Na de theoretische uiteenzettingen was de heer Soel aan het woord beter, gezegd aan de daad om het werken met foliën, rasters en papieren te laten zien, wat schitterende resultaten opleverde. De voorzitter was de tolk der aanwezigen, toen hij dankte voor dezen demonstratie avond. Vreemdelingenbezoek. Het kostte gisteren af en toe moeite er aan te denken, dat het nog maar 24 April was. Het gure weder van enkele dagen geleden had plaats gemaakt voor een temperatuur, die men dikwijls midden in den zomer niet heeft en het was reeds zulk zomerachtig weer, dat zelfs een vrij flink onweder niet achterwege bleef. Maar speciaal het drukke bezoek van vreemdelingen aan den marktdag te Middel burg, zeker reeds eenige honderden, werkte er toe mee de vergissing in den tijd mogelijk te maken. Op de parkeerterreinen Abdij, Groenmarkt en Balans en ook bij de andere hotels enz. zag men vele vreemde auto's, waarbij in vergelijking met andere jaren bij zonder veel uit Frankrijk, maar ook treinen, trammen en touringcars brachten reeds ve len aan, die een tochtje over de Schelde ge maakt hadden om Walcheren te bereiken. De winkeliers hebben hun bordjes met „Eng lish en Belgisch money taken here" weer voorgehangen en hebben de eerste pondjes en francs weer ontvangen. De besturen van de vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in onze provincie zijn in volle actie alles te doen om het aantal bezoekers op te voeren. Zoo vertoefden er deze week een tweetal heeren in Zeeland, die achtereenvolgens onder leiding van den heer Houtekamer, den ijverigeh secretaris van de V.V. Zuid-Beveland, Schouwen en Duive- land, het Goesche land en Walcheren be zochten en van wie verwacht mag worden, dat zij, gezien hun werkkring, zeer veel kun nen bedragen om de aandacht op onze pro vincie te vestigen. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Middelburg. In de algemeene vergadering van aandeel houders werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en besloten tot uitkeering van 7 dividend of 70 per aandeel, betaalbaar op dividendbewijs no. 9, terwijl dividendbewijs no. 8 der oprichters- aandeelen betaalbaar is met ƒ80 per stuk. Besloten werd nog ƒ450, die ter beschikking der aandeelhoudersvergadering stonden, aan te wenden tot versterking van het reserve fonds. De winst- en verliesrekening geeft in cre dit aan exploitatierekening 27.532.65 en intrest 666.34. De debetzijde vermeldtafschrijving op fabrieksgebouwen en inventaris 6224 en winst 21.974.99, te verdeelen als volgt dividend- en tantièmebelasting 1874.99 dividend aandeelhouders 15.000 idem oprichtersbewijzen 900 tantièmes 2250 en reservefonds 1350. De balans geeft aan passiva aandeelen kapitaal 225.000 reservefonds 9550.66 crediteuren 20.309.04 onverdeeld dividend 95.43 idem oprichtersbewijzen 1.58 re serve dubieuse debiteuren 2000 dividend aandeelhouders 15.540 idem oprichters bewijzen 900. De activa zijn fabrieksgebouw en inven taris (na afschrijving van 87.929.61) 40.000goederen 108.700effecten 10.942.70 debiteuren 44.054.66 kas, ban kier en postrekening 67.100.75, onkosten 2598.60. Plantenzïektenkundigen dienst. Tot adjunct-phytopatoloog bij den Planten- ziektenkundigen dienst is benoemd ir. H. van Lookeren Campagne te Goes. Benoeming burgemeester. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd met ingang van 12 Mei tot burgemeester der ge meente Oudelande P. Bruggeman, secretaris der gemeente. Jhr. J. E. Lewe van Nijenstein t Te Kloetinge is plotseling overleden jhr. J. E. Lewe van Nijenstein, die van 1907 tot 1917 secretaris en van 1907 tot 1S28 ontvanger dier gemeente is gewees1-. P. T. èn T. Bij Kon. besluit van 31 Maart is, met in gang van 1 Mei, benoemd, op verzoek, tot re ferendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie de referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie L. W. van Hellemond, directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Hulstbij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie is de benoemde, met in gang van 1 Mei, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Noordwijk-Binnen. 100-jarig bestaan van een muziekgezelschap. Het harmoniegezelschap „Kunst en Eer" te Zierikzee heeft zyn 100-jarig bestaan her dacht. Er werd een krans gelegd op het graf van den in 1927 overleden directeur S. Klim merboom, waarbij de voorzitter, de heer A. van der Houten J.Jz., een herdenkingsrede hield. Daarop volgde in de muziektent in het park een uitvoering van koraalmuziek. Om 12 uur had ten stadhuize de officieele ontvangst plaats, waarbij de burgemeester het woord voerde en het korps een couvert werd aange boden. De directeur, de heer J. A. Theewis, ontving een bloemstuk. De receptie van 3 tot 5 uur werd druk bezocht. Diefstal van electriciteit. Door de politie te Graauw is procesverbaal opgemaakt tegen zekeren B. aldaar, die ervan wordt verdacht reeds sedert eenige jaren zich electrische energie (stroom) wederrech telijk te hebben toegeëigend, ten nadeele van de PZEM. De man had daartoe een geïsoleerde ko perdraadverbinding aangelegd van de be staande huisaansluiting, die loopt van den paal van het electrisch net naar zijn werk plaats, en daarmede de huisinstallatie ver bonden, waardoor hij rechtstreeks stroom kon betrekken van het leidingnet van het gemeentelijk electrisch bedrijf, zonder dat deze stroom dus door een meter werd ge meten. De draad was zoodanig aangebracht, dat deze, in geval van ontdekking, onmiddellijk en op een gemakkelijke wijze kon worden verwijderd. De politie heeft de installatie in beslag genomen. Overboord geslagen. Van den Belgischen lichter „Sido V", van Londen naar Ter Neuzen bestemd, wordt een der opvarenden vermist, die vermoedelijk overboord is geslagen. Kind verdronken. Een kind uit het gezin R. te Retranche- ment, dat met eenige andere kinderen spe lende was op het erf van de ouderlijke wo ning, is in een achter op dat erf gelegen waterputje gevallen en verdronken. Toen de moeder het kind vond, leefde het nog, doch het overleed eenige oogenblikken nadien. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 20 April zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, nl. 3 te St. Maartensdijk,- 2 te Hoek en 1 te Kruiningen en 3 gevallen van diphtherie, nl 2 te Clinge en 1 te Goes. SOUBURG. Gisteren ontstond een kleine binnenbrand in een nieuw gebouwd huis, doordat de gor dijnen te dicht bij het gascomfoor hingen. Door spoedig toegeschoten hulp werd het brandje in den aanvang gestuit. Gevonden voorwerpen. Kinderportemonnaie met inhoud bij Arendse, Ritth. straat A 146tienrittenkaarfc bij Landmeter, Kanaalstraat B 8 Engelsch leerboek bij Faasse, Vliss. straat B 298 ko peren gewicht bij De Bree, Oranjeplein A 292; parapluiebij Van Noorden, Buteuxstraat B 251 portemonnaie met inhoud bij Burre- kers, Tuindorp D 73. BRESKENS. Een van de plaatsen in onze provincie waar tegenwoordig, meer dan vroeger, aandacht aan geschonken wordt, is onge twijfeld Breskens. De secretaris van de Ver eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer aldaar verzoekt ons in verband daarmede opname van het volgende Ik hoop, dat men mij niet van chauvinis me verdenken zal indien ik ter nadere oriën tatie van het lezend publiek aan de hand van de volgende punten in het kort wat meer van deze gemeente mededeel. 1. Visscherij. Door zijn ligging aan den mond der Wester-Schelde en zijn gemakke lijk te bereiken haven verschaft de uitoefe ning der visscherij aan velen een bestaan. Geschiedde tot voor eenige jaren deze uit oefening door middel van zeilbooten, de techniek, welke in de meeste bedrijven haar intrede deed, heeft ook hier van zich doen spreken. Al de visschersschepen zijn thans van krachtige motoren voorzien, wat o.a. dit voordeel biedt, dat men nu niet zoo zeer van de weersgesteldheid afhankelijk is, verder de zee op kan gaan en toch bijtijds de vangsten ter verzending en verkoop aan den wal bren gen kan. De Breskensche visschersvloot be staat momenteel uit een 25-tal motorbooten, welke aan deze gemeente nog langen tijd het cachet van visschersplaats zal blijven geven. 2. Industrie. Spreekt men van de Bres kensche industrie, dan denkt men in de al lereerste plaats aan de N.V. van Melle's C.W. fabriek van drops, biscuits, suikerwer ken, enz. Deze fabriek, die in den loop van een 30-tal jaren tot een krachtige wereld zaak uitdijde, is momenteel ,,de kurk. waar Breskens op drijft". Ruim 300 personen vin den er geregeld werk en^et is te verwach ten, dat haar groei nog lang niet ten einde is. Het vorige jaar is men reeds begonnen met een aanzienlijke verandering c.q. moder niseering van het fabrieksgebouwencomplex, die, als de teekenen niet bedriegen, weldra door meerdere gevolgd zal worden. Op meer bescheiden schaal, doch door haar omvang voor Breskens evenmin onbe langrijk, is de dropsfabriek van de N.V. W. Luteijn en Zonen, terwijl nog maar kort ge leden ook de Gebr. Verduijn zich op het vervaardigen van drops zijn gaan toeleggen. Een andere, aldaar in de kinderjaren ver- keerende industrie, vindt men in de garna- lendrogerijen en in een vischmeelfabriek. Deze laatste fabriek, met de modernste op dat gebied volgens het vacuum-systeem toe geruste machines, verwerkt de door de vis- schers aangevoerde puf (ondermaatsche visch) en garnalen tot veevoeder. Verder wil "ik nog noemen een strooper- serij, een veevoedermeelfabriek en een ma chinale houtbewerking. Onze REPARATIE bespaart U nieuw schoeisel. 3. Handel en verkeer. Als in- en uit- voerhaven van Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren spreekt het bijna van zelf, dat de meeste handel zich te Breskens concentreert. Geregelde scheepvaartdiensten op Middel burg, Dordrecht, Rotterdam, Amsterdam en daar tusschen liggende plaatsen voeren de goederen af en aan en houden met den pro vincialen stoombootdienst op de Wester- schelde de verbinding met „overig Neder land" gaande. De uit Holland aangevoerde goederen worden van hieruit per stoomtram, autobus, vrachtwagen enz. enz. landinwaarts gevoerd. In verband hiermede is dan ook van Breskens uit steeds een druk verkeer met de andere plaatsen. Noemde ik zooeven de verbindingen met „overig Nederland", met de achter liggende plaatsen geschiedt zulks door de stoomtram maatschappij BreskensMaldeghem met lij nen naar Maldeghem en CadzandSluis, die te Maldeghem, Aardenburg, Sluis en Retran- chement aansluiting geven op het Belgische tram- en spoorwegnet. Verder heeft men den autobusdienst BreskensBrugge en in het seizoen, waar ik straks even op terug komen zal, den rechtstreekschen auto- en den tramdienst BreskensKnocke. Doch ook de verbindingen met het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aanzienlijk ver«* beterd, doordat in het afgeloopen jaar de tramlijn Neuzen—Hoofdplaat tot Breskens doorgetrokken is. Dit zal zeker in een ware behoefte blijken te voorzien. Ik hoop door het bovenstaande te hebben aangetoond, dat Breskens èn door zijn lig ging èn door zijn ondernemingsgeest eeti mooie toekomst voor zich heeft, indien aW thans de ontwikkeling, zooals deze het laat ste decennium gegaan is, zich in stijgendd lijn zal blijven bewegen. Reeds thans blijkt deze ontwikkeling eenigszins uit de toene ming van het aantal inwoners, dat in het hierboven genoemde tijdvak met circa 500 vermeerderd is en de 3000 met rassche schre den nadert. Nauw in verband met de stijging van het aantal inwoners houdt de behoefte aaa meerdere, woningen, verbetering van straten, rioleeringen, enz. enz. gelijken tred. Dat op cfit gebied reeds veel tot stand geko men is, zal ieder weten, die maar eenigszins met den plaatselijken toestand op de hoogte is. Een woord van lof aan het gemeentebe stuur voor de wijze, waarop het in deze met die toenemende behoeften rekening houdt, is hier op zijn plaats, temeer daar door een gezond en voorzichtig financieel beheer dé belastingen te Breskens in doorsnee niet hooger zijn dan in de andere plaatsen van Westelijk Zeeuwscli-Vlaanderen. 4. Vreemdelingenverkeer. Tot slot van dit resumé wil ik nog even de aandacht ves tigen op de alhier in 1929 opgerichte Veree niging voor Vreemdelingenverkeer. Deze ver eeniging, opgericht naar aanleiding van een toendertijd door den gemeenteraad genomen besluit om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om van Breskens ook een badplaats te maken, heeft een ruim arbeids veld voor zich. Haar eerste poging om aan de ontwikkeling van Bad-Breskens mede te helpen, is m.i. geslaagd. Bepaalde het bezoek aan Breskens' strand en duinen zich vóór 1929 hoofdzakelijk tot dat van de bewoners zelf, het laatste jaar bleek hier een gunstige wending in gekomen te zijn. Vele „vreem delingen" bezochten toen, welllicht meer nog uit nieuwsgierigheid dan uit eenig ander oogpunt, deze gemeente en ik ben er vast van overtuigd, dat zij van hun bezoek geen spijt gehad hebben en dit jaar het zeker herhalen zullen. Een paar in de duinen ge bouwde consumptiegelégenheden, alsmede de aan het strand geplaatste badhokjes verhoo- gen met de aldaar opgeslagen tentjes de ge zelligheid en geven aan het geheele strand leven iets intiems. Vooral de Donderdag blijkt voor velen een attractie in te houden om naar Breskens te komen. Lange rijen auto's en janpleziers alsmede extra-trammen vervoeren dan de duizenden Belgen, Franschen, Engelschen, Duitschers, enz. naar het nabije Walcheren en geven een wijle aan de zoo bedrijvige haven een meer cosmopolitisch karakter. Ook het bezoek aan de Belgische badplaat sen is van Breskens uit zeer vergemakke lijkt. De hierboven genoemde, in het seizoen ingelegde, autobusdienst Breskens—Knocke en de sneltrammen van de „BreskensMal deghem" brengen de strandbezoekers in den tijd van amper één uur naar het hartje dei- Belgische kustplaatsen. Komt de reeds get

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1