1000 500 300 150 100 25 EERSTE BLAD STER-TABAK per Kilo en tegen stuktarief A rtuigen. No. 68e Jaargang 1930 WOENSDAG ligave: Firma F. VAN DL VELDE Ir., Walstraat 58-BO, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 23 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen F H.V. Stoomwasscherij „Volharding" d te Podêbraddeze [golflengten van 15—50 van de berichten uit Jyheid van Praag eeu lit. KNOPPIE |tnsche dagblad „Die volgende aardige be- ran alle soorte is ken- jng van Philips s. a. pulself daarop toe om toestel te voorsien en |ar ook alles wat met 5. gepaard gaan. Dit 13 wonderlik interessant I uwe uitvindings op die I sake vir die huisvrou, I dinamo, vir die sake- [sou die toppunt van om in 'n huis te bly ectriese geriewe teen. I rk so maklik en dood- knoppie en die werk |nsienbare hand verrig. \RTLIJNEN 17 April v. Brisbane 18 April Perim 9 April Ouessant .pril Gibraltar 18 April Perim. ril Vlissingen v. Antw, 118 April v. Barcelona 8 April Perim 18 April van Genua :e Batavia van Rott. Gibraltar, New-York 1 April van Vigo April v. Port Soedan |L6 April v. Port Said April van Boulogne 17 April v. Belawaü (uitr.) 18 April van April te Genua |ril te Marseille Maart van Havanna 18 Maart v. Port 117 Maart v. Port Said April te Barbados ND A lrmakelijkheilen, li,'en, enz. I Dagelijks voorstelling, jagelUks voorstelling, t teen voorstelling), Ig 29 AprilGenera. 1 uitvoering Gemengde Concertgebouw, resp. (Vllsslngsche Bestuur, est, „de Oude Vriend- rgaderlng, Concertge- rE VLISSINGEN 9.51 22.23 11.03 23.18 Auto's, Fietsen ril uur 3 7.40 4 7.42 Vv llist werd welke films pijn, terwyl de slechte en over de goede een 'd uitgeoefend. Onge in de meeste gevallen [aarvan brengen tame- ordat ze op de een of gierigheid van het pu« [uigd, dat het publiek Ift en wel veel sterker br dergelijke films eens te maken. Al kan dan tn veranderd en geca- iat ze juist nog de of- irt, toch zal zij geen Impubliek om den tuin meer er maar genoeg die zich van dergelijke deze passieve tegen- tenen en daarmee zal bereikt, dat wij, die ifcrie staan, door eigen zullen bereiken. Niet ;id worden gezegd, dat bij de eene film tot de andere film met worden toegepast. |an de merkwaardige soms komen, hebben ïen vaststellen, dat er ers zijn in elk geval bepaalden afkeer heb- rin een eetparty voor- lanvang van een voor wanneer de toeschou- 1 kunnen uitrusten op scoopzetel, zyn derge- velkom. ïren of dieren worden is geliefd. H. P. (Wordt vervolgd). LISS1NCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenter. op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rê landen bij wekeljjksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 c i abonné's in 't bezit eener Slis, zijn GRATIS verze- ]rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger jt nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 23 APRIL. Stedelijk Museum. Het jaarverslag van de Oudheidkundige mmissie betreffende het Stedelyk Museum Ier het jaar 1929 begint met de blijde mede- eling dat, dank zy de nobele plichtsopvat- van mej. Kramer, de echtgenoote van den irigen concierge, het laatste muntstukje dat ig ontbrak, ml. een gouden tientje van 1842 m koning Willem II, op haar kosten is aan kocht kunnen worden, zoodat nu de munt- Ilectie weder compleet is. Over den gang van zaken, wat de belang- elling betreft voor het museum, hebben we i: jaar geen klagen. Het aantal vreemdelin- ;n, dat dit jaar de verzamelingen bezocht, idroeg ruim twee maal zooveel als verleden tar, nl. 427 het aantal Vlissingers was sar entegen minder dan verleden jaar, maar aar staat tegenover, dat het aantal contri- iieerende leden aanmerkelyk grooter is ge- orden, nl. 140 en dus vermeerderd met 25. Dit jaar werd het museum bezocht door 70 ihoolkinderen met 4 geleiders. Dezelfde klacht, die wij de laatste jaren itten over het wegvoeren der vreemdelingen it de gemeente door middel van de touring- ?.rs, blijft dit jaar ook geldig. Waarom worden en vreemdeling niet in de eerste plaats de iczienswaardigheden hier ter stede getoond I Mededeeling wordt gedaan van de aan- nsten, waarvan de voornaamste reeds door |en heer Van Grol in verschillende artikelen n ons blad zijn beschreven. Oud-Archief. j A an het jaarverslag betreffende het Oud- jArchief der gemeente Vlissingen over het jaar ÉS29, is het volgende ontleend Wat den materieelen toestand betreft, over fc'e berging valt niet te klagen. Een andere Kwestie is deze, dat het slecht vorderen der (inventarisatie den archivaris een doorn in het |oog blijft-en is. Ook die van de bibliotheek behoort nog fteeds tot de pia vota. Dit zijn toestanden, e dringend verbetering vragen. Hoogst wen- Jschelijk zou het zijn, dat buiten de officieele wreau-uren ook eenige uren besteed konden Iworden aan bovengenoemden arbeid zoowel een modern-wetenschappelijke indiceering van bibliotheek als van archief is een onaf wendbare eisch. Dan zou de inhoud der archieven ook nog veel beter tot zijn volle recht komen. Toch beeft het gebruik der archieven dit jaar wel geculmineerd. Meerdere malen werden inlich tingen aan autoriteiten en particulieren ver strekt. Bestudeering ter plaatse en uitleening zonder of met behulp van andere bibliotheken geschiedde 115 maal. Het aantal ingekomen brieven bedroeg 148, waarvan een honderdtal verzoeken om inlichtingen betroffen, terwyi het aantal personen, die zelf kwamen, een veertigtal bedroeg, terwijl er 235 brieven ge schreven werden. Ook nu werden stukken op andere archieven tijdelijk gedeponeerd en om gekeerd. Gemeentelyke arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzetter, 3 opperlieden, 2 metselaars, 1 grondwerker, 1 waterbouwkundig opzichter, 1 timmerman, 1 ijzer-betonvlechter, 1 verver, 1 schoenmaker, 3 machinisten, 2 metaaldraai- ft's, 1 leerling-bankwerker, 1 monteur, 1 tremmer, 1 boorder, 1 aankomend smid, 1 aanhouder, 1 slager, 1 tuinman, 1 magazijn weester, 2 kellners, 2 chauffeurs, 4 kantoor bedienden, 5 varensgezellen en 31 losse arbei- s. Totaal ingeschreven 70 personen, vorige week 58 personen. Algemeene Militaire Pensioenbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van bovengenoemden Bond een open baren luisteravond in de bovenzaal van café Buning. B>e president van den Alg. Mil. Pensioen- bond, de heer Brandwijk, hield een rede over de „Oud-gepensionneerden van land- en zeemacht en koloniën". Precies 7.15 werd de rede door den omroe per van de A.V.R.O. aangekondigd en ver- ^reeg de heer Brandwijk het woord. Spreker begon te getuigen van de toene mende sympathie voor 't lot der oud-lands dienaren en bracht thans de Alg. Ver. Radio Omroep dank voor de gelegenheid om de be ogen en de rechten der oud-gcpensionneer- fch te mogen brengen. Ook vroeg hy de De ware levenskunst be staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage- lijksch leven weet te verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters kan hier voor dienen dan Wanthetgenotvanelkpijp- ieSter-tabakiseen verkwik- king van lichaam en geest* aandacht van hen die geen belanghebben den zyn, in de hoop dat zij zullen luisteren Hierna behandelde spreker, hoe de oua- militair doorgaans door het publiek wordt gezien, beoordeeld naar het uiterlijk voor komen, welke beoordeeling vaak niet opgaat. De karakters der oud-gedienden bespre kende, gevormd door een lange militaire loopbaan van 35 a 40 jaren, liet spreker uit komen hoe moeilijk het viel hen saam te brengen voor verbetering van hun lot. Spreker gaf een historisch overzicht van de totstandkoming' der militaire pensioen wetten, beginnende met de pensioenwet van 1851, waarvan de grondtoon luidde, dat den gepensionn^prden een eervolle rust moest worden gewaarborgd. Met enkele getallen demonstreerde spreker de schrille tegenstelling van de oude en nieuwe pensioenen, waarby hy liet uitko men dat de huidige pensioenen niet te hoog zyn, maar dat de oud-landsdienaren ten op zichte van de huidige wet onrechtvaardig en onbillijk worden behandeld. Ook ten opzichte van de oud-gepension- neerde burgerambtenaren nemen zy een uit zonderingspositie in, omdat die geen stand pensioen kennen. Ouderdom en lichaamsgebreken verhin derden hen het tekort voor hun levenson derhoud aan te vullen. Wat breedvoeriger stond spreker stil by de steunstichting waaruit wordt geput voor de oud-gepensionneerden en in het by zonder by het voorstel betreffende deze steunstich ting, van het Tweede Kamerlid Suring, die heeft voorgesteld de steunregeling bij alge- meenen maatregel van bestuur vast te stel len, waarby dan volgens persberichten een ongehuwde oud-gepensionneerde 800 en een gehuwd gepensionneerde met gezin 1500 zou krijgen, echter rekening houden de met inkomsten verkregen door arbeid of anderszins. Spreker raadde aan hieromtrent zeer voor zichtig te zyn, omdat er nog niets vast staat en dat het bovendien nog een vraag is of de regeering het voorstel van den heer Suring zal overnemen, maar uiteindelyk blyft het steun. Spreker eindigde zijn rede met te zeggen „Wy vragen als oud-landsdienaren recht, dus gelykstelling en een eervolle rust en hopen op de genegenheid van publiek en volksver tegenwoordiging." Nóg zy vermeld dat de Zuid-Nederland- sche Radio Distributie Maatschappy uitste kend heeft gezorgd voor een goede ont vangst. Na de rede van den heer Brandwyk bracht de heer S. J. Hillinga, voorzitter der afdee ling Vlissingen, dank aan de direcie der Z.N. R.D.M. voor de uitnemende en zeer gewaar deerde medewerking éh de luisteraars voor het aandachtig gehoor en wekte ieder op vol te houden, wyzende op het winnend terrein. Meifeest 1930. Nog enkele dagen en overal, waar de S.D. A.P. en de moderne arbeidersbeweging eeni- gen invloed heeft, wordt de 1 Meidag ge vierd. Onder de leuzen „Voor Ontwapening, voor algemeene doorvoering van den achturendag en wetteiyke vacantieregeling" en „voor soci ale verzekering en staatspensionneering" zal dit jaar het „Feest van den Arbeid" worden gevierd. Ook hier ter stede zal de socialistische ar beidersbeweging den Meidag vieren. Het programma wordt geopend met een by gunstig weer te houden' ochtendwandeling. 's Middags vindt in de concertzaal van „de Oude Vriendschap" een byeenkomst voor de kinderen plaats, die zal worden opgeluisterd met het kinderkoor, onderafdeeling „De Volksstem." Des avonds 8 uur wordt in het Concertge bouw de groote Meivergadering gehouden, waarin dr. G. K. Wiersma uit Den Haag het woord zal voeren. De hier bekende declama tor J. Elsacker uit Rotterdam zal een drie tal voordrachten houden, w.o. een fragment uit „Van het Westelyk frond geen Nieuws" naar het beroemde werk van Remarque. Verder zullen een aantal liederen door de zangvereeniging „De Volksstem" worden ge zongen, terwijl de soc.-dem. Vrouwenclub een tableau zal vertoonen. Om teleurstelling te voorkomen wordt ons verzocht te melden dat wordt aanbevolen zich spoedig van een programma, tevens be- wys van toegang, te voorzien, die by alle bestuurders verkrygbaar worden gesteld. Het ambtenaren-reglement te Middelburg. Woensdag 30 April zal dooi den gemeente raad te Middelburg het nieuwe ambtenaren reglement, dat ook voor de werklieden van toepassing is, aan de orde komen De leden en betrokken organisaties hadaen gelegenheid vooruit schriftelijk amendementen in te die nen Van die gelegenheid is gebruik gemaakt door de heeren Cornelisse, Wondergem, Van dei Weel en Paul, nader aan te duiden met S.D.A.P. door den heer Jeronimus, door de dames Weijl-Snuyf en dr. Graaf-Bloemen- daal, aan te duiden met V.D., door den heer miy baron Van der Fi'tz, door den. heer Vertregt en door den Centr. Ned. Ambce- naarsbond en den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst; aan te duiden door de Bon den. Bij art. 1, dat voorschrijft wie onder ambtenaren worden verstaan en op wie het reglement van toepassing is, wil de heer Je ronimus het reglement niet van toepassing verklaren op diegenen, die in gemeentedienst zyn op arbeidscontract. De S.DA..P. stelt voor achter art. 1 een nieuw artikel in te voegen, dat bedoelt voor eiken tak van dienst mogelyk te maken een dienstcommissie in te stellen. De heer Jeronimus wil achter art. 2 een nieuw artikel invoegen, waarin wordt bepaald, dat behalve die salarissen, welke door de Kroon of Ged. Staten worden vastgesteld, of die, welke aan de goedkeuring van de Kroon, of Ged. Staten zijn onderworpen, de salaris sen van nieuw te benoemen ambtenaren en werklieden aan stijging of daling onderhevig zullen zyn in verband en in evenredigheid met het indexcijfer voor kosten van levens onderhoud van arbeidersgezinnen in Amster dam. Als Burg. en Weth. meenen dat dit eer der een nieuw voorstel dan een amendement is en thuis behoort in de salarisverordening, dan verzoekt de heer Jeronimus het als zoo danig te beschouwen. Art. 4 bepaalt, dat een tydelyk ambtenaar die een jaar onafgebroken in dienst der ge meente is geweest, wanneer geen ontslag volgt, by gebleken geschiktheid vast wordt aangesteld. Burg. en Weth. kunnen echter dien termyn met ten hoogste -één jaar ver lengen. De S.D.A.P. stelt voor de woerden „wanneer geen ontslag volgt" weg te laten. De heer Jeronimus wil lezen, dat een tijdehjk ambtenaar „kan" worden aangesteld en de heer Van der Feltz, dat de beslissing over al of niet vaste aanstelling geschiedt door het college, dat benoemde, en dat ook den termijn van een jaar kan verlengen. Art. 5 schrijft o.a. voor, dat een geneeskun dige keuring achterwege biyft by aanstelling als zy reeds by tydelijke aanstelling heeft plaats gehad. De heer Jeronimus wil lezen, dat de keu ring achterwege „kan" bly ven, de V.D. meent, dat met het oog op de belangen der gemeente en van het pensioenfonds herkeuring bij vaste aanstelling zeer gewenscht is. De S.D.A'P. wil achter art. 7 een nieuw ar tikel inlasscheh, waarin gezegd wordt, dat m vacatures zoo mogeiyk wordt voorzien door benoeming van personen, die reeds als ambte naar in dienst der gemeente zyn en wel by voorkeur die, welke H den dienst, waarin de vacature ontstaat, werkzaam zyn en dit met voorrang van den oudere in dienst of by gelyken diensttijd als regel van den ouderen in leeftyd, zulks by ongeveer gehjke geschikt heid. Art. 10 houdt in, dat de verplichting van geheimhouding niet bestaat tegenover het scheidsgerecht. De S.D.A.P. wil ook lezen te genover het georganiseerd overleg en de heer Van der Feltz ook tegenover Burg. en Weth. Art. 11 bepaalt, dat de ambtenaar niet ver plicht is de werkzaamheden te vervullen van een werknemer, die afwezig is wegens een door een landelyke vakvereeniging geprocla meerde werkstaking, of een werknemer, die arbeid verricht, terwijl voor zijn bedryf een werkstaking, zooals hierboven bedoeld, gepro clameerd is, behulpzaam te zyn. De heer Jeronimus wil dit schrappen, de V.D. wil er byvoegen een werknemer in par ticulieren dienst, omdat zij het recht ontkent voor personeel in overheidsdienst om te sta ken. Nog wordt in sub 3 van art. 11 bepaald, dat het vorige niet van toepassing is als het naar het oordeel van Burg. em Weth. in het belang van de openbare veiligheid of gezondheid of in andere gevallen van gemeentebelang nood zakelijk is dezen arbeid op te vatten. De S.D.A.P. wil toevoegen .Echter wordt zoo spoedig mogelyk daarna overleg gepleegd met de betrokken vakvereenigingen". De V D. „Echter wordt zoo spoedig mogelyk aan de betrokken vakvereeniging kennis gegeven van de opvatting van dezen arbeid en de motieven daartoe". Art. 14 verbiedt o.a. ambtenaren om nering te drijven of door hun huisgenooten te doen drijven. De S.D.A.P. stelt voor „door huis genooten te doen drijven" te doen vervallen, terwyl de heer Jeronimus het geheele verbod wil schrappen. Laatstgenoemde wil ook art. 18 schrappen, dat bepiaalt, dat na aanvrage het hoofd van dienst gelegenheid moet geven tot mondelinge mededeeling of verzoeken te doen, welke de ambténaren in het belang van den dienst of van hen zelf noodig achten. Art. 19 schryft voor, dat het hoofd van den dienst het werkrooster vaststelt in overleg met de ambtenaren, die zyn georganiseerd in organisaties, vertegenwoordigd in de commis sie van overleg. De S.D.A.P. wil inlasschen de dienstcommissie. De heer Jeronimus wil over leg met de ambtenaren zonder verdere aan duiding en dit wil ook de V.D. Art. 20 bepaalt, dat de arbeidstyd is 48 uur per week of ten hoogste 8>2 uur per dag. De heer Jeronimus wil hier aan toevoegen „in den regel". Art. 26 bevat de regeling der vergoeding voor waarneming van hooger bezoldigde be trekkingen en bepaalt, dat by meer dan een maand daarvoor extra wordt betaald met verwaarloozing van gedeelten van een maand. De S.D.A.P. wil lezen een week de V.D. w'l gedeelten van een maand niet verwaarloozen. Art. 27 bevat de bepaling, dat voor het eer ste uur overwerk 25 meer wordt betaald, voor de volgende uren 50 en voor nachf- werk en voor werk op Zon- en feestdagen 100 De heer Jeronimus wil 25 tot des avond 8 uur de heer Van der Feltz wil al gemeene christelijke feestdagen, schrappen ot anders den Dinsdag na Pinksteren er aan toe voegen. Art. 28 schryft voor, dat voor werk op Zon - en feestdagen ook 100 wordt betaald voor uren, die in het werkrooster zyn opgenomen De heer Jeronimus wil dit doen vervallen. Art. 29 schryft voor, dat een ambtenaar die wegens straf wordt teruggebracht in een lager bezoldigde betrekking, zijn belooning blyft genieten. De V.D. wil dit ook by terug zetting om redenen van gebleken ongeschikt heid. Art. 31 bepaalt, dat by 25-jarigen dienst zij, die zich gunstig onderscheiden hebben, een gratificatie krijgen van ten minste 25. De heer Jeronimus wil dit schrappen, de V.D. wil lezen in plaats van „zich gunstig hebben önderscheiden", „Tot tevredenheid van het hoofd van den dienst of van Burg. en Weth. hebben gewerkt". Art. 32 sub 1 schryft een verlof van ten minste 12 dagen voor, de S.D.A.P. wil voor continu bedryven dit brengen op 14 dagen. Sub. 2 bepaalt, dat indien verlof ia een be paald jaar niet kon worden verleend, dit in het volgende jaar zal worden genoten en kan het dan ook niet, zal worden vergoed met dubbel loon over het niet genoten aantal da gen. De V.D. wil dit laatste laten vallen, om dat h.i. te weinig verlof niet met geld te ver goeden is. Art. 34 bevat de regeling van buitengewoon verlof. De heer Van der Feltz wil dit niet toestaan voor ernstige ziekte van familiele den of huisgenooten. De heer Jeronimus wil geen loon of salaris uitbetalen als het buiten gewoon verlof wordt gegeven voor het bijwo nen van een jaarvergadering of een hoofd bestuursvergadering eener organisatie en wil ook schrappen, dat het verlof kan worden ge geven voor de begrafenis van een bestuurslid der orgahisatie. Art. 36 bepaalt, dat aan een in dienst zynde gehuwde vrouwelyke ambtenaar, die zwanger is. blykens verklaring van den controleeren den geneesheer door Burg. en Weth. een ver lof verleend kan worden met behoud van be looning van ten hoogste 2 maanden voor den tyd, waarop de bevalling wordt verwacht tot ten hoogste 2 maanden na de bevalling. De S.D.A.P. wil het woord gehuwde laten verval len en de 3 maanden verleenen voor de be valling. De heer Jeronimus wil geen loon of salaris in dien tyd uitkeeren. De V.D. wil ook het woord gehuwde laten vervallen en acht 6 SINGEL 1 WASCHT weken na de bevalling voldoende. De heer Van der Feltz wil dit artikel overbrengen naar de overgangs- en slotbepalingen. De bonden willen ook gehuwde laten vervallen. Art. 39 bepaalt, dat bij ziekte één jaar vol loon, dan 6 maanden en dan nog 6 maan den f2 wordt betaald, een en ander als de ambtenaar minstens één jaar in dienst is. De V.D. wil twee jaar vol loon uitkeerende heer Van der Feltz wil hen, die minder dan een jaar in dienst zijn over eenzelfde tijdvak vol loon betalen, en aan hen, die een jaar in dienst zyn gedurende 1 jaar vol loon en dan gedurende 6 maanden de helft. De bonden vragen twee jaar vol loon en dan nog een, jaar Art. 47 bepaalt, dat by opkomen voor her halingsoefeningen verlof met behoud van be looning wordt verleend. De heer Vertregt wil lezen, dat zulk verlof kan worden verleend. Art. 51 en volgende handelen over het scheidsgerecht. De heer Jeronimus wil daar-» voor lezen „commissie van advies". Art. 52 sub 2 bepaalt, dat twee leden varï het scheidsgerecht en hun plaatsvervangers worden benoemd door Burg. en Weth., twee door de vaste ambtenaren en het vyfde lid en plaatsvervanger door den raad. De S.D.A.P. wil, dat het vyfde lid en zyn plaatsvervanger worden benoemd door de vier anderen en al leen als deze niet tot overeenstemming ko men door den raad. De heer Van der Feltz wil voor het woord „meerderjarig" als voorwaarde voor de .be noeming lezen „minstens 30 jaar oud". In art. 54 wil de V.D. schrappen, dat het scheidsgerecht uitspraak doet in hoogste res sort, omdat de ambtenarenwet 1929 beroep van de beslissing van het scheidsgerecht toe laat op den centralen raad van beroep to Utrecht. Ten slotte willen de S.D.A.P., c'a V.D. en de Bonden uit art. 56 schrappen de bepaling, dat de dienstbetrekking eindigt dooij huwelijk van een vrouwelijke ambtenaar. Onderhoud van steenslagwegen. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de besturen van de gemeenten en van de pol ders of waterschappen in onze provincie een circulaire gericht, waarin zij aanhalen een schryven van het bestuur van den Bond van Bedryfsautohouders in Nederland (B.B.N.), betreffende het onderhoud van steenslag* wegen. In dit schryven wordt er op gewezen, dab het onderhoud zich meermalen eenvoudig beperkt tot het op ongeregelde tijden uit* spreiden van grof steenslag op de wegen, welk steenslag dan verder door de passee- rende voertuigen moet worden ingereden, Vroeger was dit mogelijk toen alleen door: paarden getrokken voertuigen met ijzeren banden van de wegen gebruik maakten, nu steeds meer automobielen op die wegen zijn verschenen, is het een bron van onnoeme lijke schade voor de ingezetenen der provin cie. Hoewel het opheffen van het euvel naar de meening van den B.B.N. alleen kau wor den verkregen door een streng doorgevoerde centralisatie van het beheer der wegen in de handen van den provincialen waterstaat, be- grypt het bestuur, dat de geschiedkundige ontwikkeling van dit wegbeheer en de finan- cieele consequenties, aan een dergelijke cen tralisatie verbonden, ernstige hinderpalen daartegen vormen, dat daarvan nog in een lange reeks van jaren geen sprake zal kun nen zyn. Echter zou reeds het euvel belangryk wor den verminderd, indien de betrokken ge meente-, polder- en waterschapsbesturen door den volkomen competenten provincia len waterstaat in technisch opzicht werden voorgelicht omtrent het gebruik van het voor het onderhoud der wegen geschikte verhar dingsmateriaal, waarby een dergelyke ab normale slijtage van automobielen niet zal optreden. Ged. Staten hebben advies gevraagd aan den hoofdingenieur van den prov. waterstaat en deze kan niet ontkennen, dat het onder houd van vele wegen plaats heeft op een wijze, welke voor het verkeer met motorry- tuigen met rubberbonden ongeschikt moet worden geacht, vooral door het uitspreidden van een laag onderhoudssteenslag op den weg om die vervolgens door het verkeer te doen vastryden. In het algemeen is gebruik van fijne steenslag te verkiezen, temeer

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1