I 500 300 150 100 25 eerste blad No. 68e Jaargang leao DONDERDAG Ijtgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 86281 17 APRILr Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Fiinco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- Ja» landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van I5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct j abonné's in 't bezit eener Éis, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat utt 2 bladen VLISSINGEN, 17 APRIL. Anti-rev. Jeugdcentrale. isterenavond hield de centrale Vlissingen anti-rev. jeugdstudieclubs een vergade- waarin als spreker optrad dr. SeverUn, der Tweede Kamer, te Dordrecht. Ta opening door den voorzitter, den heer j Schout, die zijn vreugde uitsprak over de opkomst, hoewel door het ongunstige de opkomst van de buitengemeenten vloed werd, verkreeg dr. Severijn het Lrd, die sprak over „Onze partij en het tionalisme". Aan de hand van art. 1 van t anti-rev. program zette spreker op on houdende wijze uiteen dat de anti-rev. tij bij uitstek de nationale partij kan ge- emd worden, daar zij wortelt in de grond- 'gen van ons volkskarakter. eerst behandeld te hebben de histori- opkomst van onzen volksstaat vanaf 2 en de Roomsche en revolutionaire pe- stond spreker uitvoerig stil by de iteinsche periode, in welken tijd de cal- tische levensbeschouwing het stempel op volkskarakter heeft gezet, ehandeld- werd de stryd tusschen het lvinistische en libertijnsche levensbeginsel; ten slotte vond spreker nog gelegenheid bespreking van art. 36 der Ned. Geloofs- 'lijdenis. Met groote aandacht werd door de aan een naar deze doorwrochte, van diep- -nde studie getuigende rede geluisterd en 'en nog verschillende vragen gesteld en ntvjoord. In onze TydinghaL Den 20en April hoopt de heer mr. P. J. oelstra zijn 70en jaardag te herdenken. Wij 'ven een portret van den vroegeren leider r S.D.A.P. in huiselyken kring opgenomen. Men is thans bezig het standbeeld op Plem 13 te 's-Gravenhage te restaureeren. Een to van de herstel-werkzaamheden aan dit •ndbeeld. H.M. de Koningin-Moeder heeft een bezoek bracht aan de St. Anna-stichting van de id. R.-Kath. Centrale vereeniging tot be- herming van meisjes. H.M. bezichtigt het erk van de kinderen. Wij etaleeren het portret van c!r. F. G. aller, oud-president van de Ned. Gist- en lritusfabriek t: Delft. Op Kasteel Doorwerth werd generaal-ma- "T Hoef er ter gelegenheid van zijn 80en ardag gehuldigd, terwijl in het Ned. leger- useum, dat daar gevestigd is, een gedenk en werd onthuld. Generaal Hoefer met zyn htgenoote onder den gedenksteen. ooneelvereeniging „Koningin Wilheïmina". De Vlissingsche Tooneelvereeniging „Ko- ingin Wilhelmina", geeft a.s. Zaterdag een ejieel- en cabaret-avond in „de Oude riendschap". Donoteurs of donatrices die de uitvoering p Maandag jl. niet hebben bijgewoond, heb- n op vertoon van hun kaart vrijen toe- ang. Kunst naar Kracht. De voorstellingen van de revue- en caba- et-club „Kunst naar Kracht" trekken ge- oonlijk veel belangstelling. Op den len aaschdag geeft deze vereeniging een uit- oering in „de Oude Vriendschap", waar oor een by zonder programma is gekozen, tande uit soli, duo's, muziek, tooneel en ans. Zeeuwsche Hypotheekbank. Commissarissen der Zeeuwsche Hypotheek ank hebben benoemd tot adjunct-directeur en heer mr. G. W. A. de Veer en tot pro- Wafciehouder den heer J. W. Kögeler. Besloten werd aan de op 2 Mei te houden rgadering van aandeelhouders voor te "Hen over 1929 20 dividend uit te kee- n, evenals over 1928. The Vitrite Works te Middelburg. Wekelijks worden nog steeds aan de N.V. "The Vitrite Works" te Middelburg eéii aan tel arbeiders ontslagen, aldus meldt „het Volk". Daar het niet mogelyk is voor allen een plaats te vinden by de werkverschaffing, F het gemeentebestuur trachten, een wacht- Beldregeling in het leven te roepen. De meelfabriek te Middelburg. De directie van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkery te Rotterdam deelt in haar jaarverslag over 1929 o.a. mee Wy hebben thans onze fabriek te Middel burg van een geheel nieuw diagram voorzien en machines, die niet meer perfect functio- neeren, door nieuwe vervangen, zoodat deze fabriek dit jaar een product leverde, dat in geen enkel opzicht voor dat van de Stoom- meelfabrieken „De Maas" behoefde onder te doen. Ongelukken. Gisterenmiddag is de 23-jarige schilders knecht L., die aan het schilderen was aan den voorgevel van het hotel de Abdij te Mid delburg, toen hy wat vluchtig het stoeltje had- verhangen, dat in ,de yzeren ladder wordt gepikt, van ongeveer 5 tot 6 M. naar beneden gevallen en met hevige pijnen in het hotel binnengedragen. De spoedig aan wezige geneesheer constateerde, dat L. zyn linkerarm gebroken had en ook had deze erge pijn in een zyner dijbeenen. Op advies van den dokter is L. naar het gasthuis over gebracht. Aangespoeld lijk herkend. Maandag is aan den zeedyk van den Tho- maespolder onder de gemeente Biervliet het lyk van een vrouw aangespoeld, dat, zooals wij reeds hebben gemeld, is herkend als dat van de schippersvrouw, die op 6 April 1.1., by het 'overvaren van het sleepschip „Kura" door het stoomschip „Aller" onder Walsoor den om het leven is gekomen. De justitie uit Middelburg vergezeld van den sectiedokter Hulst uit Leiden vertrok heden derwaars tot het doen verrichten van een gerechtelyke lyksohüuwing. Een provinciale meeting der S.D.A.P. De afdeeling Ter Neuzen der SD.A.P. be sloot haar medewerking te verleenen by de voorbereiding van een provinciale meeting, welke in Juni of Juli te Ter Neuzen zal wor den gehouden. Muziek- en zangvereenigingen uit Middelburg en Vlissingen zullen de mee ting opluisteren. Een extra-boot zal voor dit doel worden afgehuurd. Een beiaard te Hulst Zooals wy reeds meldden, worden dit jaar te Hulst groote feesten georganiseerd ter her denking van het 750-jarig bestaan der stads rechten. Door het herdenkingscomité worden pogingen aangewend een fonds te stichten met het doel in den toren van de oude mo numentale kerk, die sinds eenigen tyd geheel in handen der katholieken is gekomen, een beiaard te plaatsen. Om de hiervoor benoo- digde geldmiddelen te verkrygen is een groote verloting georganiseerd. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 2 April zyn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 te St. Maartensdijk en 1 in ieder der gemeenten Duivendijke, Middelburg en Oost- en. West-Souburg. Waterschappen. Bij Kon. besluit zyn benoemd in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van den Hollerapolder S. J. Polderman te Oud-Vossemeer tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Hollerapolder W. J. van Engelen te Oud-Vossemeer en is aan A. de Groene te Wilhelminadorp op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Oost-Bevelandpolder. Een staking te Zierikzee. Gisterenmorgen is te Zierikzee een staking uitgebroken onder de bouwvakarbeiders, be- hoorende tot den modernen bouwvakarbei dersbond. De staking omvat ongeveer 60 man. De voornaamste eischen der arbeiders zyn een tweejarig arbeidscontract, doorbetaling van loop op algemeen erkende christeiyke feestdagen en ongeveer 15 dagen z.g. regen verlet" per 3 maanden. Autobusdiensten. By Kon. besluit is het beroep van Joh. Eg- gebeen te Wolfaartsdyk voor zoover betreft de weigering van Ged. Staten van Zeeland om hem voor het traject Wolfaartsdijksche VeerGoes vergunning te verleenen, en dat van de directie der Ned. Spoorwegen wat be treft de aan Joh, Eggebeen verleende ver gunning voor het traject Oud Sabbinge Middelburg ongegrond verklaard 2e. met handhaving voor het overige het bestreden besluit van Ged. Staten vernie tigd, voor zoover daarby aan J C. Krijger vergunning is verleend tot het in werking houden van autobusdiensten van Goes over Oostkerke en Oud-Sabbinge naar het Wol- faartsdyksche Veer en omgekeerd en van Goes over Oostkerke naar het Wolfaartsdijk sche Veer, alsmede voor zoover daarbij met intrekking van hun besluit van 25 Januari 1927 aan Joh. Eggebeen vergunning is ver leend voor een autobusdienst op het traject Oud-Sabbinge langs het Veerhuis te Wol- faartsdyksche Veer, Oud-Sabbinge en Oost kerke naar Goes en omgekeerd en is voor deze trajecten alsnog de gevraagde vergun ning geweigerd. De bestrijding van den bastaardsatijnvlinder De actie tot vernietiging van rupsennesten, gevoerd vanwege de provinciale commissie in Zeeland is beëindigd en met tevredenheid kan op het resultaat worden teruggezien. Een aanschryving tot de hoofden van scholen had tengevolge, dat in vrywel alle plaatsen een inzameling werd georganiseerd door middel van schoolkinderen. Niet minder dan 986*279 nesten werden op deze wijze in totaal vernietigd, dus bijna een millioen nesten, vertegenwoordigende een le ger van een paar honderd millioen rupsen. De Vvjrdeelrng over de provincie was als volgt Zuid-Beveland met 252.730 nesten Schouwen-Duiveland met 209.071 Oost Z.-Vlaanderen met 156.464 West Z.-Vlaanderen met 153.027 Walcheren met 147.501 Tholen met43.442 Noord-Beveland met 24.044 Van belang is nog mede te deelen, dat de dorpen langs de kust het hoogste aantal ver toonden b.v. Haamstede 71.435 nesten Renesse 65.166 Cr.dzand s 57.298 Aagtekerke 47.252 wat verklaard moet worden uit de voorliefde van dit insect voor de duindoorn. Ook in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen werd een hoog aantal nesten ingeleverd, zoo b.v. te St. Jansteen 29.520, wat verband houdt met het vele hout en struikgewas dat men daar vindt. Al zyn de bovengenoemde cijfers niet on- belangryk, toch geven ze nog slechts een ge ring beeld van het aantal nesten dat er in het totaal is geweest. De verzameling werd immers eerst in Januari georganiseerd, toen een verstandig fruitteler de nesten reeds had opgeruimd. De bedoeling is immers niet geweest de school kinderen te gebruiken voor het opruimen der nesten in de bedrijven, doch meer in particu liere tuinen, weilanden en andere plaatsen, waar ze anders ongestoord blijven zitten. Een bedrag van ƒ500 is dezer dagen van wege de Prov. Veilingo'-ganisatie onder de hoofdender scholen verdeeld,- waaraan door verschillende gemeenten en vereenigingen nog een bedrag is toegevoegd. De bedoeling hiervan is natuuriyk niet geweest om evenals de pluk ••an vruchten, het inzamelen van rupsennesten tot een bron van inkomsten voor de kinderen te maken, doch het moet meer opgevat worden als een belooniiig voor de verleende medewerking. Naarmate de tuinbouw zich meer en meer uitbreidt en de cultuur op hooger peil komt te staan, moet de stryd tegen insecten en ziekten krachtiger gevoerd worden en het is zeer zela r van belang dat op deze wijze reeds vroeg op de noodzakelijkheid hiervan ge wezen wordt. Bovendien is gebleken, dat ook een indirect gunstige invloed optreedt, omdat het tevens een prikkel is geweest voor de ouderen, de opruiming krachtig ter hand te nemen. Volgens verkregen inlichtingen is de op ruiming algemeen geweest. Toch zyn er spe ciaal in de iepenboomen wat nesten biyven zitten en moeten we niet verwachten dat we er voor goed vanaf zijn. Mogelyk treedt ech ter intusschen een of andere parasiet op en komt de aantasting tot staan. Men meent wel eens dat een dergeiyke rupsenplaag iets nieuws is, doch dat is geens zins het geval en reeds vroeger werden ver ordeningen betreffende de vernietiging in gesteld. Zoo dateert de betreffende verordening voor de gemeente Goes van 1889. Hierin wordt het uit de boomen nemen en verbranden van nesten voorgeschreven en daar ze nog steeds van kracht is werd ze ook dit jaar weer ge handhaafd. Ten slotte kan nog medegedeeld worden, dat ook de eieren van de bekende ringelrups in groot aantal voorkomen en hiervan werd te Kloosterzande een record bereikt met een aantal ringetjes van 8183. SOUBURG. By de alhier gehouden herkeuring dei- trekhonden werden 37 honden behoorande aan 34 eigenaars goedgekeurd. Op de her keuring in 1929 bedroeg dit 46 honden met 44 eigenaars. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Ned. Ilerv. gemeente te Rotterdam. In het bericht betreffende ds. G. H. Wage- naar's aanvrage om emeritaat, dienen de vol gende rectificaties 'e wordeh aangebracht. Uit welingelichte bron verneemt de „N.R. Ct." dat omtrent de emeritaatsaanvraag van ds. Wagenaar nog niets vaststaat. De vaca- ture-dr. A. F. Krull is reeds eenigen tyd bezet door ds. Posthumus Meyes. Voorts kan het blad meedeelen, dat de gezondheidstoe stand van dr. Callenbach boven verwachting vooruitgaat. De nieuwe aartsbisschop. Naar de „Tyd" verneemt zal op 1 Mei, in de katholieke kerk te Utrecht de nieuwe aartsbisschop mgr. J„ H. G. Jansen plechtig worden gewijd. Mgr. J. H. G. Jansen zal den eersten Paaschdag onder de Hoogmis, een predikatie houden. Tot onderwyzeres aan de openbare la gere school te Rockanje is benoemd mej. P. A. van der Pluym te Middelburg. Tot onderwyzeres in de nuttige hand werken aan de Christelijke school te Ritthem is benoemd mej. J. A. Oldeman te Middel burg. Einddiploma Rijkslandbouw-winterschool. Het eindf-diploma aan de rijkslandbouw- winterschool te Goes is o.a. uitgereikt aan K. L. Bartstra te Vlissingen en W. C. van Dyk te St. Laurens. Nijverheidsonderwijs voor meisjes. De afdeeling Meisjesscholen van den Bond van vereenigingen tot het geven van nyver- heidsonderwys hield dezer dagen haar jaar vergadering te Rotterdam. De voorzitster, mevr. J. Overvoorde-Gorden te Wassenaar, h* 1 een inleiding over de be spreking van het rapport der commissi voor het leerplan, waarbij spreker na uitvoerige toelichting tot de conclusie kwam, dat het noodzakelyk is, 3 -eer eenheid en eenvoud te brengen in het nijverheidsonderwys voor meisjes. Besloten werd, de behandeling van het rap port uit te stellen tot de najaarsvergadering en intusschen nog eenige besprekingen te houden met besturen en directrices der ver schillende soorten van scholen, in het by zon der van de scholen voor vrouwenarbeid. RECHTSZAKEN „De Wonderdokter". Door N. K., wonende te 's-Gravenhage, is appèl aangeteekend tegen het vonnis yan den kantonrechter te Middelburg van 16 A.pril 1930 bekrachtigende een vonnis van 26 Maart 1930, waarby hij ter zake van over treding der Wet regelende de uitoefening der geneeskunst (in advertentiën zich aan het publiek als dokter voorstellen en bekend maken dat hy de'geneeskunst uitoefent, zon der tot het beroep van geneeskundige te zijn toegelaten) werd veroordeeld tot 4 maal 25 boete subs. 4 maal 5 dagen hechtenis. Door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie is tegen bedoeld vonnis eveneens appèl aangeteekend. Moord op zijn echtgenoote. Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarden eischte tegen den 46-jarigen koopman H. N., terzake van moord op zijn echtgenoote Anne- gien F., die hij door revolverschoten om het leven had gebracht, omdat zy niet langer met hem wilde samenwonen, een gevangenisstraf van 20 jaar. MARINE EN LEGER Blykens by het departement van defensie ontvangen bericht zal Hr. Ms. torpedoboot- jager „Witte de With" in plaats van 17 dezer, den 18en dezer maand op Curacao aankomen. By beschikking van den minister van de fensie is de officier van administratie der 2e klasse L. P. van Boven den 23en April 1930 geplaatst bij het vliegkamp de Kooy en den 25en April d.a.v. belast met den administra tieven dienst Van het vliegkamp en is de of ficier van administratie der 2e klasse H. A. Keyser den 23en April 1930 geplaatst te Wil lemsoord. By beschikking van den minister van de fensie zyn den 2en Mei a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschzp „Gelderland" de luitenant ter zee der le klasse J. B. H. Blom (als eerste officier) de luitenants ter zee der 2e klasse J. F. W. Tuykens, J. P. van Doorn en A. C. Lunbeck, de officier van den marine-stoomvaartdienst der le klasse J. Walrave, de officieren van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse L. de Wilde, G. Smits en M. A. W. Bos, de officier van ge LAKEROLIN DEN MOND houdt da keel gezond. En ook de andere gevoelige organen, die zoo licht wor den aangetast met dat gure natte weer, beschermt ge met Lakerol. - Ge kent La- keroltoch? Lakerol is lekker ^§ien fri6ch van geur en smaak! Lst vooral op da froana dool! LAKEROL PASTILLES £0 cl. p. d. bij alia Apolh. an Drof. zondheid der 2e klasse H.X. de Grave en de officier van administratie der 2e klasse W. B. Spoor. Bij beschikking van den minister van de fensie is met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum, de luitenant ter zee der le"klasse C. C. F. Jager eervol ontheven van het bevel over het vlieg kamp de Mok en ter beschikking gesteld en dat bevel opgedragen aan den luitenant ter zee der le klasse H. J. Bueninck is de luite nant ter zee der 2e klasse J. Tissot van Patot met 28 April 1930 geplaatst bij het departe ment van defensie, de luitenant ter zee der 2e klasse W. F. van Vreeswyk den 2en Mei 1930 geplaatst aan boord van Hr. M$. wacht schip te Willemsoord en zijn met 1 Mei 1930 aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord overgeplaatst, de luitenant ter zee der 2e klasse K. J. F. Krediet, de kapitein der mariniers F. C. W. Michaëls en de le lui tenant der mariniers G. Wilhelmy Damsté. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copic wordt niet teruggegeven ESPERANTO-EXAMENEISCHEN. Daar de ISsperanto-examens voor de deur staan, lijkt het ons niet overbodig, (ook ai naar aanleiding van vragen), de eischen voor deze examens en speciaal voor het diploma A, eens te publiceeren. Van den A-candidaat wordt verlangd, dat hij goed op de hoogte is van de eenvoudige regels der spraakkunst en hun toepassingen. Hy moet in staat zyn het Esperanto zoowel schriftelyk als mondeling te gebruiken zonder het maken van al te groote fouten. Het schriftelyk gedeelte omvat een te maken ver taling in het Nederlandsch van een eenvoudig Esperanto-prozastukje een vertaling in het Esperanto van een aantal Nederlandsche zin nen, waaruit moet blijken of de candidaat de regels der grammatica weet toe te passen. Om te onderzoeken of de candidaat ook monde ling de taal kan gebruiken, krijgt hy enkele minuten een kort Esperanto-stukje te lezen en te vertalenvervolgens worden hem (in het Nederlandsch) enkele vragen over de spraakkunst gesteld en tenslotte volgt een kort gesprek in het Esperanto tusschen exa minator en candidaat over een of ander alle- daagsche onderwerp. Voor hen, die 't Esperanto met voldoenden ernst hebben bestudeerd, is het behalen van het diploma dus niet moeilijk. Laten de aspirant-candidaten er om den ken, dat zij zich voor het examen te Bergen op Zoom op 17 Mei vóór 20 April opgeven bij den secret^ is der Esperanto-examencommis- sie, den heer H. J. Bulthuis, Kamillestraat 37, 's-Gravenhage. F. B. DE VLOOTCONFERENTIE. De Engelsche regeering heeft een witboek gepubliceerd over de resultaten der Londen- sche vlootconferentie. Daarin wordt er op gewezen, dat geen van de op de conferentie vertegenwoordigde mo gendheden gebruik heeft gemaakt van het recht volgens het verdrag van Washington om in de jaren 1931—1936 nieuwe slagsche pen op stapel te zetten. Engeland, de Ver. Staten en Japan zullen terstond overgaan tot een vermindering van hun vloten aan slagschepen. Verder bevat het witboek overeenkomsten tusschen Engeland, de Ver. Staten en Japan tot beperking van de vloten van kruisers, torpedojagers en duikbooten. Bij deze overeenkomsten wordt aan Enge land 541.700 ton, aan de Ver. Staten 526.200 en aan Japan 367.000 ton toegestaan. EEN ANTI-VLAAMSCHE ACTIE IN BELGIE. Het „Laatste Nieuws" deelt mede, dat er plannen bestaan om de „Ecole der Hautes Etudes" te Gent, die anti-Vlaamsch is, uit te breiden met Fransche leergangen vooi* wysbegeerte en letteren. Met die voor de b>

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1