500 300 150 100 25 CADEAU BISCHOFF PAASCHEIEREK DINSDAG EERSTE BLAD No. @0 68e Jaargang 1930 ARTLIJNÉN TE VLISSINGEN NDA Uitgave: Firma F. VAN BE VFIDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 6G287 15 APRIL# Verschijnt dage'ijks. uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdage GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws )5 Orkestconcert en soli. Braut", opera van Sme- 6.20—7.20, 9.35—11.15 ilaten. 12.25—1.50, 4.50- meert. 8.20 „Prozess So- 4 bedrijven van Hans 4.20 Trioconcert. 5.50 laten. 7.50 Symphonie- 238.2 M.) Concert geor- .R.O.V. H. 11.20—1.20 Orkest- rkestconcert en decla- istconcert. 7.558.10 Lie- )r Fred Otto. 8.10—9.00 rdracht. 9.20—9.45 Cello- tzmann. 9.45—10.20 Or- ,20 Dansmuziek. 6.1511.20 Lezingen, 'oonplaten. 12.1512.50 Gramofoonplaten. 2.20— 4.50 Concert. 4.507.20 tconcert. 8.00 Piano-re- cert. 9.50 Lezing en be- DIO-BLADEN. worden aanwijzingen ïbouwen van een drie- amps-ontvanger. J. C. et rendement van plaat- de kortegolfrubriek le nt artikel over „randge- schrift nog verschillende tikelen publiceert, bliceert een artikel over amateurs, dat van 12 tot zal plaats vinden. D. C. het tot stand komen van isschen Indie en Neder- e rubrieken. dio Gids" moedigt haar tot de April-actie. Hans rvolgartikel „Een stukje oort. Aug. Smets schrijft -ijl verder programma- gepubliceerd, eperkt zich tot N.C.R.V. .a-besprekingen. lezen we enkele voor in de zendtijd- en golf- echter niet te verwezen- e Rop doet een methode scheutje nectar bij het te voegen. G. Tindal vuur-toerisme". Voorts :nt met een artikel over ngres van de Vara. De ïmers, die in de komen- a zullen worden uitge- liceerd. C. Geudeker g tot de boatrace „Ox- door de Engelsche sta len. Een onderhoud mei ir.bliceerd. v. Sydney n. Brisbane 12 April te Bremen 12 April Finisterre p. 12 April Gibraltar e Rott. van Batavia e Amst. van Batavia April van Bahia 2 April van Tsingtao 11 April te Suez 12 April te Colombo isr.) 11 April v. Genua April Point de Galle anden" 12 April te Ba- p. 12 April Perim 12 April te Liverpool i 10 April v. Singapore April te Zanzibar (thuisr.) 13 April nm. van Amst. n. Japan 12 April van Port Said thuisr.) 19 April van d. 11 April Ouessant pril te Suez p. 11 April Ouessant 11 April te Beira April te Suez 12 April Perim 12 April van South* 2.23 3.03 14.47 15.30 Auto's, Fietsen -tuigen. >ril uur 15 7.25 16 7.27 17 7.29 rmakelUkheden, ngen. enz. Dagelijks voorstelling, Jageiyks voorstelling, 8 ;een voorstelling), ig 21 April. Uitvoe- matoriumfonds, Con- LBURG. ag 15 April. Gene- concert. Zangvereeni- ling en Uitspanning", orzaal, 7.30 uur. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voöi de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eenei A O 4"| gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS Verze- lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1SJUU heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cL p. regel.Kleine adverlentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingenen -Aanvragen van 1 5 repels 75 cL, iedere regel meer 15 cï gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger DJt nummer bestaat uit 2 bladen OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend dat het Oud-Archief aan het Bellamypark alhier, voor het publiek zal zijn gesloten van Woensdag 16 April a.s. tot en met Zaterdag 26 April d.a.v. Vlissingen, 15 April 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDE REN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De tienjaarlüksche volkstelling. Het Eerste Kamerlid Slingenberg, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld Is de minister bereid, om de motieven op te geven, waarom in 1920 bij gelegenheid van de tienjaarlijksche volkstelling aan de ge meentebesturen een vergoeding werd gegeven, berekend alj den grondslag van 12 cent per getelden persoon, terwijl thans, blijkens be schikking van 13 Maart 1930, een tegemoet koming zal worden verleend ten bedrage van i slechts 71/2 cent per getelden persoon Heeft de minister zich er voldoende reken- schap van gegeven, dat voor minder geld er thans meer werk door de gemeenten zal moe ten worden gepraesteerd, namelijk het vooraf ter secretarie invullen der telkaarten Is de minister niet van oordeel, dat deze beschikking in strijd is met de gedachte, wel ke ten grondslag behoort te liggen aan een gezonde regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, namelijk om de gemeenten niet zonder volledige vergoeding der kosten belangen van het rijk te doen be hartigen Is de minister bereid, om alsnog aan de ge meenten een zoodanige vergoeding uit te kee- ren, dat de volle kosten der volkstelling door het rijk aan de gemeenten zullen worden ver- Werktijd in winkels. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft bepaald, dat, indien de vrije halve dag van een arbeider, werkzaam in een win kel, in een der weken, waarin Goede Vrijdag, Tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag of Tweede Pinksterdag valt, in afwijking van het te zijnen aanzien op de arbeidslijst ver melde, wordt gegeven op dien in die weken vallenden feestdag, de vermelding daarvan kan geschieden door op een naast de ar beidslijst gedurende de -betreffende week op gehangen geschrift met inkt aan te teekenen den naam van den betrokken arbeider en den feestdag, waarop deze regeling wordt toegepast. Het Kali-contract. Het Straatburgsche weekblad „Les Der rières Nouvelles d'Alsace et de Lorraine" wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan de kali kwestie, welke „een zeer betreurenswaardig geschil" wordt genoemd. Na een objectieve uiteenzetting van den huidigen stand van zaken gaat het blad als volgt verder „Ten einde te vermijden, dat het debat een verkeerde richting uitgaat en betreurens waardige afmetingen aanneemt, kan men riet genoeg den nadruk leggen op een punt, dat door onze Belgische vrienden maar al te vaak uit het oog schijnt te zijn verloren. De Fransche regeering is in het geding gebracht raar aanleiding van het contract dat tus schen Rotterdam en de S.C.P.A. is gesloten. Wij meenen, dat dit een bedenkelijke fout is, want genoemde maatschappij vormt een on afhankelijk organisme. Wel is de S.C.P.A. het verkoopbureau van de domaniale mijnen, maar zij is eveneens het verkoopkantoor van öe particuliere mijnen zooals de Kali Sainte Thérèse. Men moet haar dan ook niet be schouwen als gecontroleerd door den staat, en deze laat haar ook inderdaad alle vrij heid van handelen. Een ander aspect van de kwestie, dat ver dient te worden onderstreept, is de volkomen neutraliteit, welke door Straatsburg is ge ëerbiedigd, welks vertegenwoordigers zich zorgvuldig er van hebben onthouden, tus- schenbeide te komen in het geschil. Onze groote Fransche Rijnhaven heeft er belang hij, mede te werken tot het vervoer van zooveel mogelijk tonnen kali. Maar de Straatsburgers vreezen, dat al het gerucht dat om deze zaak is ontstaan, heel wat moeilijkheden zal veroorzaken, welke stellig vermeden hadden kunnen worden door een accoord, dat zoowel met de belangen van Antwerpen als met die van Rotterdam reke ning had gehouden. En zij hopen, dat een aannemelijk compromis weldra tot stand zal komen en er in zal slagen de gemoederen tot bedaren te brengen." 19 en 30 April in den aether. Gelijk men weet, heeft de minister van waterstaat onlangs aan de V.A.R.A. het vol gende gevraagd a. den avond van Zaterdag 19 April den verjaardag van Prins Hendrik aan de A.V.R.O. af te staan b. een regeling te treffen, dat op den avond van Woensdag 30 April den ver jaardag van Prinses Juliana het laatste gedeelte de A.V.R.O. en het eerste gedeelte de V.A.R.A. zou uitzenden. Van de zijde van de V.A.R.A. werd hier tegen bezwaar gemaakt, omdat reeds maat regelen genomen waren, welke een uitzen ding, in het bizonder op 19 dezer, niet meer ongedaan konden maken. Het „Hbld." verneemt thans, dat de mi nister bepaald heeft, dat op de avonden van 19 en 30 April de Hilversumsche zender ter beschikking van de V.A.R.A. zal zyn. Vrijstelling wegenbelasting. Bij Kon. besluit is bepaald, dat er met in gang van 1 Mei 1930 voor motorrijtuigen, welke uit den aard bestemd zijn om elders dan op wegen te worden gebruikt, indien die uitsluitend ten dienste van het landbouwbe drijf van den openbaren weg gebruik maken, geen belasting verschuldigd is. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan houders van op 1 Mei 1930 nog geldige 60- dagenkaarten tegen inlevering van deze kaarten teruggave van belasting zal worden verleend, ten bedrage van zooveel twaalfde gedeelten van het voor de kaart betaalde bedrag, als deze op 1 Mei 1930 nog geheele maanden geldig zou zijn geweest, met dien verstande echter, dat nooit méér zal worden teruggegeven dan zooveel zestigste gedeelten van het betaalde bedrag als er op 1 Mei 1920 nog openstaande vakken cp de kaart aanwezig zijn. Liberaal Kiesrechtrapport. Het rapport van de kiesrechtcommissie, in gesteld door de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond, welke commissie aanvankelijk werd gepresideerd door mr. P. Drooglever Fortuyn, en thans onder het praesidium van mr. J. Drost te Rotterdam staat, is thans in druk aan het hoofdbestuur uitgebracht, dat rapport en wetsontwerp nader zal onderzoe ken, waarna een beslissing over eventueele openbaarmaking zal worden genomen. De commissie heeft zich in haar rapport, dat o.a. pleit voor versterking van den band tusschen afgevaardigde en district, beperkt tot de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. De interne regelingen, welke met het oog op de verkie zingen voor de Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en de gemeenteraden voor de partij gelden, zijn door een bijzonderlijk hier voor in gestelde commissie in studie genomen. Rijkstoezicht op de woningbouwverenigingen. De verslagen en mededeelingen betreffende dc Volksgezondheid bevatten het verslag van den directeur-generaal der volksgezondheid over 1929 betreffende de financieele controle van woningbouw-corporaties, werkende met steun uit 's rijles kas. Het volgende is er aan ontleend Met voldoening mag worden vastgesteld, dat in den loop der jaren is gebleken, dat in het algemeen ernstig gestreefd wordt naar eerlijk en doelmatig beheer. Dat desondanks vaak administratieve verantwoordingen wor den aangetroffen, die het stempel dragen van ondeskundigheid op het gebied van admini stratie, moet daaraan worden toegeschreven, dat de drang om zijn krachten te geven aan een sympathieke zaak dikwijls er toe leidt, dat eigen of andere administratieve bekwaamheid te hoog wordt aangeslagen. De directeur-generaal treedt dan meer in bijzonderheden op dit punt. Hij merkt om trent het huurbeleid der vereenigingen nog het volgende op Ook thans is wederom gebleken, dat een groot deel der gemeente- en verenigingsbe sturen moeilijk is te overtuigen van de nood zakelijkheid om voor de woningwet-woningen huur te vorderen, welke met de objectieve huurwaarde overeenkomen. Aan een vereni gingsbestuur, dat ondanks herhaalden aan drang weigerachtig bleef een alleszins billijke huurverhooging in te voeren, werd ten slotte medegedeeld, dat bij verdere weigering intrek king van de toelating als vereniging wp-k- zaam in het belang van de volkshuisvesting in overweging zou worden genomen. Het ver- eenigingsbestuur heeft zich daarop bereid verklaard tot geleidelijke verhooging over te gaan. Voorts is omtrent een eventueele intrekking van de toelating als vereniging werkzaam in het belang van de volkshuisvesting van eenige vereenigingen die eveneens weigeren de huren op economisch peil te brengen, advies ge vraagd - n Gedeputeerde Staten der betrok ken provincie. Aan het einde van het verslag jaar was dit advies nog niet ontvangen. Ten slotte is ook gedurende het verslagjaar gebleken, dat in verschillende streken des lands, vooral op het platteland, de huren vooralsnog moeilijk op economisch peil kun nen worden gebracht en dat een aansturen op meer economische huren slechts resultaten kan opleveren, indien zulks met beleid ge schiedt. Elk huis een brievenbus. Elk huis heeft een deur elk huis moet een brievenbus hebben, wil de post-directeur te Rotterdam. Dat zou een heel gemak voor de post zijn. De directeur spreekt daarom den wensch uit, dat de gemeentelijke bouw- en woonverordening m een voorschrift in dien zin zal worden aangevuld. De raadscommissie voor de volkshuisvesting vestigt er echter de aandacht op, dat de na leving van zoodanig voorschrift in verschil ler-de gevallen, bijv. voor bovenwoningen, welke door meerdere gezinnen gemeenschap pelijk worden bewoond, tot moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven weshalve het haar wenschelijk voorkomt, dat aan burge meester en wethouders de bevoegdheid worde toegekend om in bijzondere gevallen van de op 'te leggen verplichting ontheffing te ver- leenen. De commissie voor de strafverordeningen vereenigt zich, evenals burgemeester en wet houders, met het voorstel der commissie voor de volkhuisvesting, en geeft den gemeente raad in overweging, tot een aanvulling van de bcuw_ en woonverordening in den boven- aangegeven zin o_*er te gaan. Het aantal mlllionnairs in ons land. Uit de Maart-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat het bedrag der vermogens in 1929 gestegen is van 14.073 millioen tot 14.884 millioen gulden. Dat beteekent dus een toename van ons nationaal vermogen met 811 millioen. Het aantal aangeslagenen in de vermo gensbelasting was in 1928 177.457. In 1929 waren er 184.853, die een bedrag van 14.150.000 gulden als cijns aan den fiscus opbrachten. Het aantal millionnairs bedroeg 1239 in 1921, daalde tot 946 in 1924, doch heeft thans weer het cijfer 1279 bereikt. Over het algemeen zijn de groepen der groote vermogens niet zoo sterk gegroeid als het aantal van kleinere kapitaalbezitters. Zoo waren er in 1921 64.406 bezitters van vermogens tusschen 16 en 30 duizend gul den, in 1929 was dit aantal gegroeid tot 79.186. VLISSINGEN, 15 APRIL. Het Roode Kruis. De afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis hield gisterenavond haar algemeene, jaarlijksche ledenvergadering ten stadhuize. Nadat de voorzitter, de heer M. van der Beke Callenfels, de bijeenkomst met een wel komstwoord had geopend, kreeg de secreta ris, de heer H. B. J. Knoop, het woord tot het lezen der notulen van de vorige jaarver gadering, welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna werd het jaarverslag uitge bracht, waaraan het volgende is ontleend Evenals het vorig jaar zijn we in 1929 ge spaard gebleven voor rampen, waardoor daadwerkelijke hulpverleening niet noodig was. Wel zjjn tijdens de hevige koude de in voorraad zijnde dekens afgestaan aan het burgerlijk armbestuur ter verdeeling onder de meest behoeftigen. De algemeene vergadering van het Roode Kruis, voorbereid door de Zeeuwsche afdee- lingen, is in het jaar 1929 te Middelburg ge houden en een groot succes geworden. Tij dens die vergadering is door de transport colonnes van Vlissingen en Middelburg een demonstratie gehouden, die als uitstekend geslaagd mag worden gequaliflceerd. De oefeningen der transportcolonne en der leerling-helpsters hebben, onder leiding van dr. Lacomblé, regelmatig geoefend. In het laatst van 1929 hebben zich weer wat meer jongelieden voor de transportcolonne opge- gevén, zoodat plaatsen, vrijkomende door het uittreden van oudere leden, door jongere krachten zullen worden vervuld. De voorzitter dankte den secretaris voor de ledactie van beide verslagen. STANDAARD COLLECTIES GERO-ZILVER voor 6 en 1 2 personen VANAF f|. 76.-- Gratis bijlevering der waardevolle Cassette. Verkrijgbaar in de vooraanstaan de zaken. Vraagt de brochure Standaard cassettes. NS 116 Daarna bracht de heer Hartelust, pen ningmeester der afdeeling het jaarverslag uit, waarbij bleek, dat het aanvangssaldo ge stegen was van 980.55'/2 in 1929 tot 1035.08>4, welk accres verkregen is on danks de vrij hooge bijdrage voor de kosten der algemeene vergadering en het terugloo- pen van het ledental. Naast den jaarlijkschen propaganda-avond van de transportcolonne en der vereeniging der dames-helpsters zul len de leden dan ook een goed werk doen door in eigen kring een stevige propaganda te maken. De rekening en verantwoording sluitende in inkomsten en uitgaven het batig saldo van 1929 er bij geteld tot een bedrag van 1276.15 '/2 werd door een com missie nagezien en in orde bevonden, waar na advies werd uitgebracht om den penning meester te déchargeeren. De aftredende bestuursleden, de heeren M. van der Beke Callenfels, A. J. van Octoen- burg en H. B. J. Knoop werden bij acclama tie herkozen, die deze herbenoeming aan vaardden. Van de ingekomen stukken zij in de eerste plaats vermeld het schrijven der vereeniging Jeugdherberg „de Scheldestroom", waarin, onder mededeeling van doel en inrichting dezer vereeniging, verzocht werd 1 of 2 obli gaties, rentende 5 te willen nemen. Na ampele besprekingen werd besloten tot het nemen van 1 obligatie. Verder een paar stukken over oefeningen met gasmaskers van de leden der transport colonne en over een wedstrijd der colonnes te houden in Middelburg en uitgeschreven door het Oranjekruis, welke stukken zullen beantwoord worden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mee, dat hij opdracht had gekregen van het hoofdbestuur om de herinneringsmedaille uit te reiken aan den heer C. A. van Woelderen, burgemeester onzer gemeente, die onafge broken 10 jaar lang het Roode Kruis had gediend. Hierbij behoort een diploma, getee- kend door den voorzitter, Prins Hendrik. Het lag in zijn bedoeling dit met eenige harte lijke woorden te doen op deze bijeenkomst, maar, daar de burgemeester niet aanwezig is zou hij zich heden van die taak kwijten. Hierna werd de vergadering gesloten. Een afscheidsavond. De heer J. de Geus, onlangs als leeraar be noemd aan de Middelb. Technische School te Amsterdam, werd gisterenavond in de boven zaal van café Vermeersch gehuldigd door de leerlingen van de De Ruyterschool en door een deputatie uit de machinisten der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland". De voorzitter van het comité, gevormd door de eerstgenoemde groep, de heer J. L. Leege- VANAF WOENSDAG ALS ATTRACTIE VOOR DE KINDEREU mate, opende den avond met een woord van welkom aan den heer De Geus en de heer e 1 Vader en Zwaai. Hij rekende het zich een aangename taak, ditmaal de woordvoerder te zijn van de leerlingen, die nu zelf het heft in handen hadden, terwijl dit vroeger altijd het geval was geweest met den heer De Geus. Daar deze dit niet zpo precies zal kunnen uit leggen, zal hij even spreken over wat de scheidende leeraar voor „ons" is geweest in die kwaliteit. Uitermate bekwaam en ijverig, is hij een stille werker geweest, wiens voor liefde voor de techniek hem in staat stelde bij te brengen, wat voor onze studie nood zakelijk is. Hij genoot daarom ook een groote mate vertrouwen aan de school, waarmee hij zoo één is geworden, dat zijn vertrek een groot verlies is, dat niet spoedig goed te ma ken is. De leerlingen meenden dit vertrek niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en een stoffelijk blijk van waardeering te moeten aanbieden, dat echter slechts een klein per centage daarvan kan uitdrukken. Daar de heer de Geus niet als rustend burger gaat leven, maar nog in 't volle studiewerk zijn taak gaat voortzetten, was een clubfauteuil niet op de plaats, maar, onder het uitspreken, van den wensch het nog jaren te mogen ge bruiken, bood de heer Leegemate een gouden vulpotlood aan, met in den knop de initialen J. de G. gegraveerd. De heer de Geus antwoordend, herdacht het spreekwoord der „onwillige honden" aan halende, wat het tegengestelde van den geest der leerlingen aangaf, den prettigen arbeid, dien hij hier gehad heeft. Hij heeft wel eens moeten mopperen, maar dit slechts in de ge vallen, dat hij remmen moest, als er te hard gewerkt werd. Met genoegen zal hij steeds zijn arbeid hier herdenken en het is uitslui tend, omdat zijn positie verbetert, dat hij d De Ruyterschool verlaat. Hij bedankt voor het aardige geschenk. Namens de machinisten der Stoomvaart Mij. „Zeeland" spreekt de heer Menlmk no? enkele woorden, waarin hij herdenkt, dat al-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1