1000 500 300 150 100 25 I No. 86 6Se Jaargang 1930 lelburgsche pij v. Stoomvaart VRIJIOAG UitgaveFirma F. VAN OE VEIDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 66287 11 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieu ws u 1 Sleoïsal I «s88es 'ERKSTER >or vast één dag per Muziekhandel Ch. L. een flinl: MEISJE of halve dagen, bij \ERS, Oude Markl 12. mwasscherij „VOL- Singel 1, vraagt iddelhurg- Rotterdam [igelegen plaatsen. REN EN VEE, v.Midd v Rolt. laan m.uin vm.uur O s 8 i 8 4 8 5 8 8 8 8 ifin te oekomen V Transport en dxp. rven 1. vus Teleloon btNHUUKN. lelei 153. USTEKHOUT, Telel. 282. rs. BU1TENHËK. Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1-25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het Kali-contract. De directeur van de Kalihandelmaat schappij, de heer Douffiages, teruggekeerd uit Mulhausen, deelde aan een correspon dent van „de Telegraaf" het volgende mede Wij blijven ons juridisch baseeren op den begeleidenden brief van den heer Le Cornec, welke zijn handteekening voor drie maanden verbindend verklaarde. Wat den brief van 28 Maart betreft, deze ging niet uit van ons Centraal Bureau, maar werd door onzen advocaat, mr. Van Raalte, geschreven naar aanleiding van een brief van onzen techni- schen directeur te Antwerpen, waarin deze zich als technicus over de toekomstige in stallaties te Rotterdam verheugde. Onze advocaat, onze zaak en het Nederlandsche belang willende dienen, heeft dien brief doorgezonden, waartoe hij onzerzijds niet ge machtigd was. Intusschen lijkt het ons een minder correcte oplossing om in deze zaak, waarin wij, zoo niet juridisch, dan toch mo reel gebonden zijn, definitief met Rotterdam te breken. Wy hopen dus, dat er een oplos- sng zal worden gevonden, die beide partijen bevredigt. Ik moet namelijk nogmaals er- kenen, dat wij Rotterdam broodnoodig heb ben. Op den duur kan Antwerpen nooit alle kali verwerken, waarvan de uitvoer sterk stijgende is. Als de Belgische en Fransche scheepvaartmaatschappijen op den Rijn niet meer kali kunnen vervoeren, moeten wij ons wenden tot de Nederlandsche en Duitsche maatschappijen en deze verschepen natuur lijk naar Rotterdam. Bovendien vinden wij daar veel meer vrije vrachtschepen, wach tende op retourladingen, dan in Antwerpen, welks regelmatige lijnen voor onze op onge regelde tijden plaats hebbende uitvoeren minder geschikt zijn. Het economische standpunt is thans echter geheel verlaten voor het politiéke terrein. (Hierop volgde een ironisch lachje van den zakenman- vry handelaar). De Fransche regeering schijnt thans een compromis te zoeken, dat ons eigen natio nale belang verzoent met het verlangen, de Belgen tot bedaren te brengen en onze Hol- landsche vrienden niet voor het hoofd te stooten. Wij komen dan waarschijnlijk tot een verdeeling der tonnage tusschen de bei de havens waarbij er voor gezorgd wordt, dat de Belgen hun huidig aandeel niet ver liezen. In elk geval is zulk een overeenkomst de eenige weg tot een oplossing. De postvluchten naar Indië. Naar het departement van waterstaat me dedeelt, heeft de Britsche regeering, in de onderstelling dat de toestand der landings terreinen in Britsch-Indië dit toelaat, ver gunning verleend voor het gebruik van die terreinen ten behoeve van een geregelden luchtvaartdienst Amsterdam—Batavia. R.-Kath. Staats- en Volkspartij. Omtrent de onderhandelingen tusschen de besturen van R.-Kath. Staatspartij en R.- Kath. Volkspartij, aangaande opheffing dezer laatste partij, welk" van November af loopen- de zijn, doet het bestuur der R.-Kath. Staats partij thans eenige mededeelingen. Er is een regeling getroffen, die op het vol gende neerkomt 1. De verzoening geschiede voor de R.-Kath. Volksparty zoo eervol mogelijk. De onderhan delende personen achten door de voorgestel de regeling dit punt nagekomen. 2. Aan den Partijraad der R.-Kath. Staats partij zal het Partijbestuur voorstellen een Additioneel artikel toe te voegen aan het par tijreglement, waarin wordt voorzien in de mo gelijkheid van aanwijzing door het bestuur der R.-Kath. Volkspartij, bij de opheffing dier Partij, van drie stemgerechtigde leden in den Partijraad voor den duur der loopende zit tingsperiode. 3. De afdeelingen der R.-Kath. Volkspartij kunnen worden omgevormd in studieclubs als bedoeld in artikel 10 van het partijreglement. 4. De zetels in de vertegenwoordigende Schamen .thans bezet door leden der R.-Kath. Volkspartij, zullen door die personen bezet blijven. 5. In verband met de getroffen regeling zitten de leden der voormalige R.-Kath. Volkspartij in de openbare lichamen voortaan als afgevaardigden den R.-Kath. Staatspartij, en behooren zij mitsdien te worden opgeno men in de fracties der R.-Kath. Staatspartij met alle gevolgen van dien. De R.-Kath. Volkspartij zal deze resolutie voorleggen aan haar congres dat, naar ge meld wordt, op Zondag 13 April a.s. te Utrecht bijeenkomt. Het bestuur der R.-Kath. Staatsparty ha rerzijds, zal de zaak ter beslissing voordragen aan de Partijraad-vergadering te Utrecht van 23 Mei a.s. De verloven aan ambtenaren op den 1 Mei-dag. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Kupers betreffende het verleenen van verlof aan rijksambtenaren en werklieden die den wensch daartoe te kennen geven, op 1 Mei a.s., hetzij den geheelen dag of een ge deelte daarvan, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw geantwoord Ingevolge de bestaande voorschriften zijn de hoofden der verschillende rijksdiensten en bedrijven bevoegd, aan de ambtenaren en werklieden, die den wensch daartoe te ken nen geven, op den len Mei op gelijken voet als op andere dagen verlof te geven, voor zooveel de belangen van den dienst dit toe laten en in mindering van het aantal verlof dagen, waarop zij recht hebben. Werkloosheid van Nederlandsche musici. De af deeling 's-Gravenhage van den Ne- derlandschen Toonkunstenaarsbond heeft een motie aangenomen waarin er op wordt gewezen, dat de reeds bestaande omvang rijke werkloosheid van musici binnen af- zienbaren tijd nog uitbreiding zal ondergaan ten gevolge der meer en meer'toepassing vindende mechaniseering der muziek. Deze werkloosheid wordt noodeloos ver groot door het werken als musicus door per sonen, werkzaam in andere, dikwijls be schermde beroepen, zelfs door ambtenaren en beambten in overheidsdienst, die op die wyze hun vrijen tijd misbruiken. Verder door het onbeperkt te werk stellen van vreemdelingen in Nederland, terwijl bijna alle andere staten hun inheemsche arbeids markt beschermen en dus voor Nederland sche musici geen mogelijkheid biedenten slotte door het voortdurend aanlokken en cpleiden van jongelieden tot het muziek- beroep. Er zal dus een actie gevoerd worden tegen deze genoemde wantoestanden, en er wordt op aangedrongen, dat het verkrijgen van muziekvergunningen voor te goeder faam bekende inrichtingen waarin Nederlandsche musici een werkkring kunnen vinden, van overheidswege wordt vergemakkelijkt en de belasting op openbare vermakelijkheden wordt verlaagd voor die bedrijven, waarin Nederlandsche musici werkzaam zijn. Tot het bereiken dezer doeleinden wordt de medewerking ingeroepen van de overheid, vakbonden en het publiek. Kapitaal mag niet worden opgegeten. Een bijzondere commissie, door dén raad van Britsche vakvereenigingen benoemd, zegt van de belastingen, dat die niet mogen worden geheven zóó dat zij het initiatief ontmoedigen of de nijverheid benadeelen. Hóé wenschelyk het ook moge zyn billijker verdeeling van den rijkdom na te streven, het is fataal kapitaal op te eten, dat benoo- digd is om tegenwoordige en toekomstige productie te financieeren. Overdreven hooge belasting verzwakt den wil tot sparen en moedigt aan tot kwistige uitgaven. Te hooge belasting belet de vorming van zoodanig kapitaal als noodig is tot handhaving en uitbreiding der industrieën waarin de arbei ders hun levensonderhoud moeten verdienen. Men ziet, teekent de „Haagsche Post" hierbij aan, de tijd waarin de jonge arbeids- beweging bij vele aanhangers de overtuiging vestigde, dat het regelrecht verdienstelijk was kapitaal te verwoesten, ligt zeer ver achter onservaren en koel redeneerende voormannen der vakvereenigingen, spreken precies als de voormannen van meer behou dende partijen. Jammer genoeg lieten deze laatsten het tot dusverre by woorden overal blyven de belastingen hoog, en is men reeds blyde waneer zy niet verder rijzen. En het lijkt niet onmogelijk dat belastingverlaging van beteekenis eenmaal te danken zal zijn aan uiterst linksche partijen, en dat deze op den langen duur de beste vrienden van het ka pitaal kunnen blijken VLISSINGEN, 11 APRIL. Bootdiensten VlissingenBreskens. Het bestuur der V.V.V. te Breskens heeft aan de Provinciale Staten van Zeeland het verzoek gericht de tegenwoordige tarieven van het vervoer per provinciale boot op de lijn Vlissingen—-Breskens, die abnormaal hoog zijn, te verlagen. De twee groote centra van Zeeland, Wal cheren en Zuid-Beveland eenerzijds en Zeeuwsch-Vlaanderen anderzijds kunnen door hun ligging onderling slechts bereikt worden door middel van de provinciale stoombootdiensten. Reeds meermalen zijn tegen diensten, in het bijzonder wat de lijn VlissingenBreskens betreft, bezwaren ge rezen. Dat de Prov. Staten nog niet tot ver laging konden besluiten, wordt betreurd, omdat hierdoor van een krachtige ontwik keling van het vreemdelingenverkeer en een geregeld contact tusschen de bewoners dier centra geen sprake kan wezen. Weliswaar worden aan duizenden vreemdelingen voor een ééndaagsch bezoek aan de Middelburg- sche markt en een sight-seeing over Wal cheren, alle mogelijke faciliteiten verleend, doch het onderlinge verkeer tusschen ge noemde centra wordt niet bevorderd. Daar door worden de Zeeuwsch-Vlamingen ge dwongen hun vrije dagen in het naburige België door te brengen, dat gemakkelijker te bereiken valt en waarheen de reis veel goed- kcoper is. Speelde tot voor kort het aanmer kelijke prijsverschil der diverse koopwaren in België en in de steden Vlissingen, Mid delburg en Goes een groote rol, dit laatste heeft thans opgehouden te bestaan. Men koopt nu goedkooper in genoemde steden dan in de in de nabyheid der rijksgrens ge legen Belgische plaatsen. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlissingen. Maand Maart 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 35.997.04 en terugbetaald - 40.895.09 Derhalve myider ingelegd dan terugbetaald4.898.05 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 35. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal2000 en afgeschreven nominaal - 250 Derhalve meer in- dan afge schreven 1750 De Emmabloem. De te Middelburg gehouden verkoop van het Emma-bloempje heeft opgebracht een bedrag van 804.30. De aanvaring op de Westerschelde. Het Zondag bij Walsoorden gezonken Bel gische schip „Kura" is gisterenmiddag door W. A. van der Tak's sleepdienst te Rotter dam met behulp van drie hijschblokken recht getrokken en drijvende gemaakt. Het lijk van de vrouw van den schipper, die door de aanvaring van de „Kura" met het Duit sche schip „Aller" is verdronken, is niet gevon den. De „Kura" zal naar Antwerpen worden gesleept. Gemeenteraad te Goes. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Goes werd de bur gemeester door wethouder Van Melle geluk- gewenscht met zijn herbenoeming. De reeds door ons vermelde voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Echter werd het voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud aan de provincie van den weg naar Wilhelminadorp, na een verga dering met gesloten deuren aangehouden. Besloten werd tot het aangaan eener vaste geldleening ad 110.000 voor verschillende werken en tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ad 110.000 ten behoeve der kerkrestauratie. Op verzoek van den burgemeester werden Burg. en Weth. gemachtigd den geheelen in ventaris van de oudheidskamer op het stad huis te doen overbrengen naar het Gothisch huis op de Turfkade. Door den burgemeester werd een overzicht gegeven van de verschillende werkzaamheden die tijdens de werkverschaffing zijn uitge voerd en o.m. de aandacht gevestigd op de belangrijke verkeersverbetering, welke is ver kregen op den Oostsingel nabij de R.H.B.S. In verband daarmede bracht de heer Ko ning de idee naar voren het terrein van de R.H.B.S. en de voormalige strafgevangenis dat prima industrieterrein zou zijn in han den der gemeente te zien te krijgen, waarbij dan overwogen zou kunnen worden wat hier tegenover door de gemeente zou moeten ge schieden. De heer Crucq vestigde de aandacht op de steeds nog heerschende werkloosheid en vroeg onder de oogen te willen zien de mogelijkheid om spoedig een aanvang te doen maken met het rioleeringsplan. De heer Buijs informeerde naar de plannen van een badhuis, waarop de burgemeester meedeelde, dat spoedig plannen te dien op zichte kunnen worden tegemoetgezien. De heer Vermaire informeerde naar de in dertijd ingestelde salariscommissie. De burgemeester antwoordde nog steeds niets daarvan gehoord te hebben. De heer Simons deelde mede C t de com missie wel reeds vergaderd had, doch door drukke werkzaamheden van den voorzitter verder er niets meer aan was gedaan. Hij meende echter, dat, wanneer er verbe teringen in de salarieering noodig waren, niet behoefde te worden gewacht op het rapport der commissie, omdat het toch in de eerste plaats niet in de bedoeling was om te ver lagen. Door den heer Eckhardt werd ten slotte voorgesteld de commissie maar op te heffen. Ontvluchte patiënt van Vrederust naar Rilland-Bath overgezwommen. Woensdagmorgen werd op de schorren der Schelde onder de gemeente Bergen op Zoom gevonden een pakje bevattende een jekker, een paar sokken, een paar schoenen en een pet. Bij onderzoek bleek, dat op Dinsdagmid dag jl. een persoon met een schaapherder aldaar had staan praten, terwijl die kleeren vermoedelijk van dien persoon afkomstig wa ren, aldus meldt „de Zoom". Daar de moge lijkheid niet was uitgesloten dat iemand ver dronken was, werd ter plaatse een onderzoek ingesteld, zonder gewenscht resultaat. Eeni- gen tijd nadat die kleeren aldaar waren ge vonden, werd door zekeren d. W. uit Woens- arecht een pakje nat ondergoed aan het bu reau gebracht, dat .door hem op de slikken der Schelde was gevonden. Daar de jekker gemerkt was op de wijze, zooals de kleeren der patiënten der stichting Vrederust ge merkt zijn, werd aldaar geïnformeerd, waarbij bleek, dat er Dinsdag jl. werkelijk een patiënt was vermist. Deze patiënt, aan wien de ge vonden kleeren toebehoorden, was echter te Rilland-Bath, waarheen hij overgezwommen was, aangehouden en reeds weer terug in de stichting Vrederust gebracht, zoodat hierme de het raadsel was Coöperatieve Suikerfabriek te Zevenbergen. Te Scherpenisse werd gisteren In verband met den minder gunstigen gang van zaken een vergadering gehouden door een 25-tal aandeelhouders van de Coöp. Suikerfabriek te Zevenbergen. Eigenlijke leiding ontbrak in deze vergadering. Algemeen was men echter van meening, dat men niet genoeg op de hoogte gehouden wordt van verschillende za ken. Tot het bestuur der Coöperatie werd het verzoek gericht om in een nieuwe, tegen 24 April a.s. uit te schrijven vergadering, die in dezelfde plaats zal worden gehouden, de leden te willen inlichten omtrent allerlei za ken, die men wenscht te weten. Zilveren burgemeesters-jubileum. Zondag 13 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Hendrikse, burgemeester van Waterlandkerkje en IJzendijke en lid van de Provinciale Staten van Zeeland, benoemd werd tot burgemeester van Waterlandkerkje. Op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris zullen geen feestelijkheden plaats hebben. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd de burge meester, de heer J. Huizinga, namens den gemeenteraad gefeliciteerd door den heer Be- det, nu hij voor de derde maal is benoemd tot burgemeester van Ter Neuzen, daaraan den wensch toevoegende dat hem voortdu rend de kracht en wysheid moge worde ge schonken voor de vervulling van dit veel ver gende ambt. Een voorstel van den heer Colsen om Burg. en Weth. op te dragen onderhande lingen aan te knoopen met de PZEM om te komen tot een gelyken stroomprijs voor ge heel de gemeente, vond, behalve bij den heer De Bakker, op dit oogenblik bestrijding bij alle leden. By de besprekingen met het be stuur der Maatschappij is volkomen duide lijk geworden dat de maatschappij daar om principieele reden niet aan wilde en men acht het een minderwaardig standpunt om thans, nu de inkt van het teekenen van het contract te nauwernood droog is, met een dergelijk verzoek aan te komen. De zekerheidstelling voor den gemeente ontvanger werd gesteld op 10.000, terwijl ook een gewijzigde constructie werd vastge steld. Ofschoon blijkbaar by den gemeenteraad wel geen verschil van gevoelen bestond om trent den te benoemen candidaat, werd toch critiek uitgeoefend op Burg. en Weth. dat zy het bezit van het diploma van de Vereeni- ging voor gemeente-administratie verplich tend hadden gesteld en de oproeping alleen hadden geplaatst in een vakblad, waardoor ingezetenen vrijwel van sollicitatie waren uitgesloten, terwijl daaronder toch ook wel liefhebbers zouden schuilen die best in staat worden geacht de functie te vervullen. Voorts werd met nadruk ook becritiseerd het standpunt van Burg. en Weth. om ook voor secretarie-personeel uitsluitend gedi plomeerden te gebruiken, waardoor automa- tisch jongens uit de gemeente worden uitge- sloten. Gewezen werd op de verschillende rijksdiensten waarin jongelieden met eenige wetenschappelijke opleiding, bijv. MULO-* school in dienst worden genomen en in hun dienst zich op vakopleiding toeleggen eii examens doen. Door de hier in de laatste jaren gevolgde taktiek is er alleen voor gei fortuneerden gelegenheid opleiding te krij* gen in de gemeente-administratie. De voor* zitter zette uiteen dat Burg. en Weth. va~a oordeel waren dat voor het ambt van ont* vanger iemand kon worden benoemd met dsl gewenschte administratieve kennis en ried voor het overige den raad aan eens af ta wachten. Met 9 stemmen is benoemd tot gemeente* ontvanger de heer J. C. Olijslager, thanS commies ter secretarie te Ter Neuzen, met wien was aanbevolen de heer Q. Bax, amb- tenaar ter secretarie te Capelle (N,-Br.)] v/elke 1 stem verkreeg, terwijl 1 stem wad uitgebracht op den heer P. Loof. Tot uitgebreide bespreking gaf ook aan* leiding de geneeskundige armenverzorging. In hun voorstel gaven Burg, en Weth. als hun meening te kennen, dat het in 1927 genomen besluit tot invoering van vrije artsenkeuze practisch niet voor uitvoering in aanmerking komt, in verband met de kos* ten die daarvan het gevolg zullen zijn. Ten slotte is het voorstel van Burg. erf Weth. om de armenpractijk aan 2 genees* heeren op te dragen aangenomen en zal een' oproeping van sollicitanten geschieden. SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteei$ belastingplaatje, bij Sohier, Oranjeplein A' 11nieuwe dameshandschoen, bij Kaste* leijn, Van Teijlingenstraat B 246 kilo-ge* wicht, bij P. de Priester, Marnixplein C 18 Jj half ons gewicht, bij Leenhouts, Tuindorp D 51paar lederen handschoenen, a/d. win* kei, Langedelft, J. de Witt, Middelburg. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ziekte ds. W. A. B. ten Kate. Op medisch advies is ook voor de eerst* volgende dagen aan ds. W. A. B. ten Kate, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te En* schedé, vroeger alhier, absolute rust voorge* schreven. De Avondmaalsviering met de lid* maten die Zondag 6 April bevestigd zijn eiï die plaats zou hebben a.s. Zondag in de La* sonderkerk gaat niet door en wordt tot lateij uitgesteld. Prof. dr. H. Y. Groenewegen. In den ouderdom van 67 jaar is te Amster dam overleden prof. dr. H. Y. Groenewegen, hoogleeraar in de wijsbegeerte van den gods dienst en de zedekunde aan de gemeente lijke universiteit aldaar. Prof. Groenewegen werd in 1862 te Amster dam geboren. Hij ontving zijn opleiding aan, het gymnasium aldaar en studeerde aan do gemeentelijke universiteit te Amsterdam en de rijksuniversiteit te Leiden. Hij was vervol gens predikant bij de remonstrantsche ge meente en daarna hoogleeraar aan het semi* narium der remonstranten te Leiden. Dit ambt bleef hij bekleeden tot Amsterdam hem als hoogleeraar benoemde aan zijn universi teit. De thans overledene was een overtuigd aanhanger van de vrijzinnig godsdienstige richting. Bevestiging en intrede. Cand. W. F. M. Lindeboom, hoopt Zondag 18 Mei intrede te doen bij de Geref. kerk to Serooskerke (W.), na vooraf bevestigd te zijn door zijn grootvader, prof. L. Lindeboom, te Kampen. Leger des Heils. Tot chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland is als opvolger van kolo nel Westergaard benoemd kolonel Frans Stankuweit, thans veldsecretaris van het Leger des Heils in Duitschland. Examens. De heer J. Ph. Westdorp te Breskens slaag de voor de „Mathesis Scientiarum Genetrix" en tevens voor het natuurkundig laborato rium te Leiden.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1