1000 100 LEZING WOENSDAG O» APRIL 500 300 150 25 EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws „C HINA" MPt <f per Kilo en tegen stuktarief Jaargang I930 Uitgave: Firma f. IIAH ÜE VELDE Ir.. Ilfalstraat 58-60, Iflissingen. Telef. 10. Postrekening 0628/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen van den heer WILTINK STER-TABAK 'llilli!lilj||l!IIIIIIIIIIIIIIIIHII!ll!!illllillllllll W - N.V. StoomwasscliGrii „Volharding" IWASCHT iïll!!ll!!!l!!!IIISII!!liill!III!t!lll!l!ll!!!!li!l!ll!l SPORT BUITENLAND No. S41 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vüssingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 peT 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 9 APRIL. N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Naar wij vernemen zal aan aandeelhou ders van de N.V. Kon, Maatsch. „de Schel de" worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar 5 dividend uit te keeren en aan aandeelhouders van de N.V. Nationaal bezit van aandeelen der Kon. Maatschappij „de Schelde" 5/2 Over het boekjaar 1928 werd geen divi dend uitgekeerd. Gemeentelijk ziekenhuis. In de gisterenavond gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging tot behoud van het gemeentelijk ziekenhuis werd het dagelijksch bestuur samengesteld uit de hee- ren M. J. Harts, voorzitter. L. P. van Oor schot, secretaris, Badhuisstraat 64 en B. Hui- bregtse, penningmeester. Het bestuur meent dat de gemeentelijke ziekenverpleging moet blijven bestaan en het vertrouwt dat iedèr die daarmede in stemt zich als lid der vereeniging zal opge ven. De minimum-contributie bedraagt 25 cent per jaar. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Donderdag spreekt in het Concertgebouw voor het Intstituut voor Arbeidersontwikke ling de. heer Wilting uit Middelburg. Deze spieker is voor Vlissingen geen onbekende en heeft met vroegere lezingen veel succes geoogst. Thans spreekt de heer Wiltink over China, het land der romantiek maar ook van de dreigende gevaren. De Westerlingen weten eigenlijk niet wat China in dezen tijd beteekent, wat een eco nomische ontplooiing ook voor ons zou kun nen beteekenen. Ieder die zich bezig houdt met de vraagstukken van dezen tijd moet de lezing bijwonen. Feestavond afdeeling Walcheren N.R.V. In de groote zaal van het Grand Hotel Britannia waren gisterenavond heel wat leden van de Ned. Reisvereeniging bijeen om den feestavond bij te wonen, dien het bestuur der afdeeling Walcheren had gemeend ge trouw aan de traditie zijn leden te moeten aanbieden. Deze avond werd geopend door den vice-voorzitter, den heer Staal uit Mid delburg, die zijn welkomstwoord vooraf deed gaan door een hartelijk woord van dank aan de spelers en speelsters, welke den avond zouden vullen. Hij zeide dat het ge woonte was jaarlijks een feestavond te or- ganiseeren, die dan tevens sluitingsavond van het winterseizoen en openingsavond van het zomerseizoen is. De opkomst toonde wel, dat dit in den smaak viel en hij sprak de hoop uit, dat de zomer-uitstapjes evenzoo zullen bevallen en dat tal van deelnemers gebruik zullen maken van deze reizen, door het be stuur na veel moeite in elkaar gezet. Hij wenschte den aanwezigen een genoeglijken avond en gaf het woord aan de spelers (speel sters). Na een nummertje muziek van het trio ging een cabaretliedje, een Hawaï-song van mej. Kakenberg, dat, begeleid door piano en mandoline, blijkens het applaus der aanwe zigen, wel in den smaak viel. Naar onze mee ning was haar tweede nummertje, „Van 't Westelijk front geen nieuws", hoewel min of meer ïelancholiek van stemming, beter van uitvoering. Van de tweede „losse" kracht, den heer C. de Ruijter, noemen we het koddige nummertje „Soldatenliedje", dat, dank zij de aardige mimiek van den uitvoerder, goed insloeg, wat ook het geval was met het twee de, „Halloh, Directeurtje", een telefonische aansluiting van een alleenloopend koopman, die zich in verbinding meent te stellen met het „vrouwenparadijs", terwijl hij aangesloten wordt aan het oude-vrouwenhuis. Een drietal nummertjes, „gepleegd gezamenlijk en in vereeniging" door het „gezelschap Stam", dat ten gehoore bracht „Als Jantje groot is", waar de sentimentaliteit nogal vrij dik op lag, maar dat nochtans goed in den smaak viel en door het „gezelschap de Ruijter", dat ons opvroolijkte met „Amor" en met „De ouwe Zeerob", welk laatste nummer gedeeltelijk ge bisseerd moest worden, voltooiden 't cabaret gedeelte van den avond. Tusschen al die mu ziek, want het trio vuldv. als Jazz-band de gapinkjes in het programma kostelijk aan, stond ook op het programma een blijspelletje pi INSTITUUT VOOR II RBEiDERSONTWIKKELIÜG over Donderdag 10 April in het „Concertgebouw". Toegangsprijs voor leden lOcent Anderen 20 cent. in 2 bedrijven „Ze krijgen elkaar". Den in houd ervan te verteÉen is eigenlijk ondoen lijk, maar de strekking was, te illustreeren het van ouds bekende gezegde „Liefde zoekt list". We maken een eere-saluut voor de prestaties der opvoerenden, die dit futiliteitje zoo hebben vertolkt, dat de aanwezigen zich tijdens de vertooning niet alleen niet hebben verveeld, maar integendeel kostelijk hebben geamuseerd. Waar de opvoerenden amateurs zijn, zouden we over hunne vertolking niet in bijzonderheden treden, daar er vlot gespeeld werd en over 't algemeen aardig getypeerd was, wanneer we niet, zonder de anderen te kort te doen, een enkele naar voren wensch- ten te brengen. In de eerste plaats dan de gedienstige, die voor ons het beeld opriep van het, in onzen modernen tijd, verdwenen „fa milie-stuk", dat zich durfde te uiten tegen den eerzamen kruidenier, die zijn eenige dochter een goudvischje niet wil afstaan aan den jongen dorpsdokter, die toch alleen maar op „het geld" aast. Verder de twee door den vader uitgezochte „candidaten-schoon- zoons", die, kostelijk gegrimeerd, hun rollen natuurlijk speelden. De dochter en de dokter gaven ook vlot, aardig spel te zien. Na afloop van den „officieelen" avond het was intusschen ruim half 12 geworden betrad de vice-voorzitter nogmaals het tooneel om aan te kondigen, dat het dansje zou be ginnen, maar ook om te vermelden, dat voor den z.g.n. serpentine-dans een aardig, „zoet" prijsje was beschikbaar gesteld door de di rectie van Britannia. Onnoodig te vermelden, dat na den langen leuken avond, dien de beenen stil waren ge weest, heel spoedig vrij wat beenen in bewe ging kwamen op den veerenden dansvloer, die nog eenige uren begleden en beschuifeld kon worden vóór een extra-tram de leden uit Middelburg huiswaarts zou voeren. Een dames- en heeren-kapsalon. De dames- en heeren-kapsalons van den heer A. E. Goormachtig, Spuistraat, zijn geheel gemoderniseerd en naar de laatste eischen ingericht. Er zijn aparte salons zoo wel voor dames als heeren, die in elk opzicht kunnen wedijveren met dergelijke inrichtin gen in de groote steden. Scheepvaartberichten. Hedenmorgen te ongeveer 2 uur strandde ter hoogte van de Oude Sluis nabij Cadzand de Engelsche motorschoener „Baltic", ko mende van Londen met bestemming naar Antwerpen. Bij het opkomen van den vloed is het schip echter op eigen kracht vlotge- komen en doorgevaren naar Antwerpen. Heden is alhier binnengekomen van Tha- meshaven het Engelsche stoomschp „Pass of Mllbord" en na lossing der lading olie naar Engeland vertrokken. Hoofdstembureaux. Bij Kon. besluit van 5 April zijn, voor het tijdvak van 16 April 1930 tot 15 April 1934, benoemd, buiten den voorzitter aangewezen in artikel 33, derde lid, der Kieswet, bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in kieskring XIItot lid mr. A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en wethouder der gemeente MiddelburgJ. Onderdijk, wethouder der gemeente Middel burg J. C. F. Larsen, koopman te Middel burg mr. H. Doorenbos, secretaris der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middelburgtot plaatsvervangend lid C. van der Weel, ad ministratie eener coöperatie te Middelburg J F. Heemskerk, rijksbetaalmeester op wacht geld, te MiddelburgJ. A. M. Lambermont, koopman te Middelburg. De Johannes Passion. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg geeft Dinsdag 15 April, des avonds half acht, in de Con cert- en Gehoorzaal, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, een uitvoering van de Johannes Passion. Als solisten zullen medewerken de dames To van der Sluis, Amsterdam, sopraan en Frida Boot, Overveen, alt en de heeren Jac. van Kempen, Bloemendaal, tenor; Willem Ravelli, Den Haag, bas en dr. H. van der Kamp, Middelburg, bariton. De klavierbegeleiding is toevertrouwd aan mevr. S. NonhebeiFaro, terwijl het orgel bespeeld wordt door den heer Th. C. Fer- werda. De groote repetitie op Maandag 14 April, des avonds half acht, is voor het publiek toegankelijk. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek. Aan aandeelhouders van de N.V. Zeeuw sche Confectiefabriek te Middelburg zal worden voorgesteld over 1929 een dividend van 7 uit te keeren. P. T. en T. Met ingang van 1 Mei a.s. is de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. J. de Buisonjé verplaatst van Bergen op Zoom naar het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Middelburg. Ongelukken. Gisterenmiddag is de timmerman S., die werkzaamheden verrichtte boven in de zaal van de bioscoop op de Markt te Middelburg uitgegleden en naar beneden gevallen. De jongeman kwam op den vloer van het lokaal terecht en was bloedend verwond. Aanvan kelijk was hij buiten bewustzijn, doch later kwam hij weer bij. S. werd ter observatie naar het gasthuis overgebracht. Een legaat. Door wijlen den heer dr. J. G. de Man te Ierseke, is aan het burgerlijk of algemeen armbestuur te Ierseke 1000 gelegateerd. Gemeente-ontvanger te Ter Neuzen. Op de aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-ontvanger zijn door Burg. en Weth. geplaatst de heeren J. C. J. Olijsla- ger, commies ter secretarie te Ter Neuzen en Q. Bax, ambtenaar ter secretarie te Sprang Capelle. De gasfabriek te Hulst. De directeur der gemeente-gasfabriek te Hulst heeft aan den gemeenteraad verzocht hem de gasfabriek in huur te geven, om haar voor eigen rekening te exploiteeren. De aanvaring op de Westerscheïde. De Rijnaak „Kura" is gisteren gelicht en aan de Zuidzijde op de slikken gezet. Met behulp van een tweede hijschbok zal men trachten, het schip recht te zetten. BRESKENS. Van de gemeenten in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen die zich in grooten vooruitgang mogen verheugen neemt Breskens wel de eerste plaats in. Het aantal inwoners bedraagt thans bijna 3000 en weldra zal Breskens ze ker de volkrijkste gemeente in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Er wordt den laatsten tijd veel gebouwd. In het eerste kwartaal van 1930 kwamen reeds 38 bouw- aanvragen in, terwijl dit aantal in het ge heele jaar 1929 slechts 29 bedroeg. In de gemeente Breskens zal binnenkort gelegenheid worden gegeven tot aansluiting aan een radio-distributienet. RITTHEM. De gemeenteraad hield Maandag een openbare vergadering, waarbij alle leden te genwoordig waren. Na de gebruikelijke ope ning herdacht de voorzitter den overleden wethouder, den heer W. Cevaal Pzn., wat deze in de verschillende functies, die hy ver vulde, voor de~èemeente geweest was. Zijn nagedachtenis zal nog lang in aangename herinnerig voortleven. De geheele raad sloot zich bij deze woorden van den voorzitter aan. De heer Joh. de Visser werd na onder zoek der geloofsbrieven toegelaten als lid van den gemeenteraad en als zoodanig ge ïnstalleerd. Tot wethouder werd met 6 stemmen be noemd de heer P. J. de Pagter Op den heer W. Boogaard werd 1 stem uitgebracht. On der dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen nam de heer De Pagter de be noeming aan. Voor kennisgeving werd o.m; aangenomen een adres van den Nat. Bond tegen het al coholisme, waarin werd aangedrongen op verlaging van het maximum aantal vergun ningen in de gemeente. De rekening van de gezondheidscommissie over 1929 werd goedgekeurd. Het ingekomen verzoek van den heer J. «9 „In die pijp vanjou schuilt tooverkracht. Telkens als jijeen pijp rookt, voel ikmij opgewekt en vroolijk." „Dat ligt niet aan mijn pijp. maar aan de tabak,die ik rook. 't Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." Marijs Az. om voor gezamenlijke rekening een gedeelte sloot bij het slachthuis te dem pen en daarop een afheining te plaatsen werd met algemeene stemmen ingewilligd. Daar aan de gemeente-secretarie nog ee nige andere noodzakelijke herstellingen ge schieden moeten werd de opgave der kosten, ingeleverd door den timmerman J. Melis in handen gesteld van Burg. en Weth. voor verdere afwerking. Van het gemeentebestuur van Souburg was bericht ontvangen, dat het aanbod van Ritthem om voor 2000 'een gedeelte van den Ritthemschen straatweg in de kom van Souburg gelegen, in beheer en onderhoud over te nemen, niet wordt aanvaard .Besloten werd den weg zelf in beheer en onderhoud te houden. De herbestrating van den weg zal uitgevoerd worden, als de verzakkingen ten gevolge van den aanleg der buizen voor de waterleiding hebben opgehouden. Door ver schillende leden werd geklaagd over de slechte bestrating van den weg door de ge meente Souburg uitgevoerd na het leggen der buizen. Het schijnt soms of de openge broken weg zoo maar is toegesmeten. Door Ged. Staten is de gemeentelijke bij drage over 1929 voor 1 leerling van 't gym nasium te Middelburg bepaald op 404.51. Evenals het vorige jaar werd het percen tage voor den hoofdelijke.! omslag bepaald op 4 Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer H. M. van de Putte met 6 stemmen, tegen 1 stem op den heer C. Wisse Pz. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer J. Meliefste met 4 stemmen. De heer P. J. de Pagter verkreeg 3 stemmen. De heer J Meliefste werd ook benoemd tot lid van de schattingscommissie en de heer P. J. de Pagter tot afgevaardigde in het bestuur der Christelijke Wijkverpleging. Deze benoemin gen, welke alle werden aangenomen, waren gevolg van het overlijden van den heer W. Cevaal Pz. Het kohier van de wegenbelasting over 1930 werd vastgesteld op 618.44. Na eenige bespreking werd besloten een suppletoir ko hier op te maken voor die perceelen, die door een baan uitweg hebben op een verharden weg. Tot nu toe waren die vrij, doch de raad vond het billijk, dat voor dergelijke perceelen ook moet worden bijgedragen. Op een ingekomen verzoek om een glas verzekering van het slachthuis te sluiten, werd met algemeene stemmen besloten niet in te gaan, daar de premie 15.75) veel te hoog is. Na drukke bespreking werd de verordening op het gebruik van het gemeenteslachthuis vastgesteld. Daar enkele personen zich reeds hebben aangemeld om het slachthuis met woning te huren, werd aan Burg. en Weth, opgedra gen die verhuring onderhands te doen ge schieden. De opening van het slachthuis werd voor- loopig vastgesteld op Donderdag 17 April a.s. des namiddags 4 uur. Eenige wijziging werd gebracht in de be grooting 1929. Bij de rondvraag vroeg de heer H. M. van de Putte of Burg. en Weth. wilden onder- I SINGEL 1 I ifet J&i zoeken of er in de gemeente behoefte ge voeld wordt aan een waterleiding en wat de aanlegkosten zouden bedragen. De voorzitter zei daarnaar te zullen informeeren. De heer J. de Pagter vroeg of het niet mogelijk was om in het zgn. Slopje een wa terbak te plaatsen. Hij wees ook op den slechten toestand van den verbindingsweg tusschen den Groenen Weg en den Dorps weg. De voorzitter beloofde beide zaken te onderzoeken. Ten laatste werd nog ter sprake gebracht de eventueele verkoop van het gemeente huis. Besloten werd te onderzoeken wat het oude gebouw zou kunnen opbrengen en wat de kosten zouden zijn van een nieuw ge meentehuis. VOETBAL. HongarijeNederland. Naar de „Sportkroniek" verneemt, zal het Nederlandsch elftal op een der Pinksterdagen (8 of 9 Juni) te Boedapest een officieelen landenwedstrijd spelen tegen het Hongaar- sche elftal,. Biljarten. De liefhebbers van bil-* jarten zullen Donderdag kunnen genieten van het buitengewone spel van mej. L. Schrier, die een seance zal geven in café* restaurant „Monopole", Nieuwendijk. De vorige week heeft mej. Schrier te Hille- gersberg bij Rotterdam een serie van 500 punten gemaakt, wat wel het beste bewijs is van de buitengewone sterkte van deze mees teres op het groene laken. Mej. Schrier zal tegen den heer Mulder, oud-kampioen van Vlissingen, 2 partijen cadre spelen van resp. 600 en 500 punten, met een voorgift van 450 en 350 punten. Na de wedstrijden zullen kunst- en fan* tasiestooten worden vertoond. Postduiven. De Belgische Duiven- liefhebbersbond gewestelijk comité, te Ant werpen zal in samenwerking met de federatie van Nederlandsche Postduivenbonden op 20 Juli a.s. bij geleg Theid van de 100-jarige on afhankelijkheid van België en van de we reldtentoonstelling te Antwerpen een interna tionaal concours houden van af Dax (Zuid- Frankrijk) een afstand van ongeveer 1000 K.M. Er zijn eerecomité's gevormd, waarvan in België aan het hoofd staan de koning en de koningin en in Nederland mr. Deckers, minister van defensie. In Nederland hebben o.a. nog zitting in het eerecomité mr. dr. Van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabantmr. F. van Lan- schot, burgemeester van 's-Hértogenboscli mr. dr. Van Sonsbeeck, burgemeester van Breda jhr. mr. Serraris, burgemeester van Ginneken en de heer Van Pelt-Keunen, con sul van België te Breda. Het federatiebestuur heeft de regeling voor Nederland opgedragen aan de vereeniging „Pro Patria" te Breda, waarvan voorzitter is de heer J. W. Jansen, terwijl de correspon dentie betreffende dit concours moet worden gericht aan den heer G. J. van Rijsewijk, Te- teringsche Dijk 17 te Breda. DE VLOOTCONFERENTIE. Na een langdurige bespreking betreffende de tonnage der duikbooten is besloten, een overeenkomst aan te bevelen, waart "J de ton nage tot tweeduizend wordt beperkt en het maximum van drie duikbooten per mogend heid een tonnage zal kunnen zijn. welke de 2800 ton niet te boven gaat. Wat betreft het kaliber der kanonnen werd -vereengekomen, dat het maximum vijf duim zou zijn, uitge zonderd voor de drie toegestane super-duik - booten, die kanonhen van zes duim zouden hebben. Het comité, zich bezighoudend met de hu maniseering van de duikboot, besloot aan het eerste comité te adviseeren uit naam van de aan de conferentie deelnemende mogendhe den, een verklaring af te leggen, waarbij de volgende bepalingen worden aanvaard als

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1