1000 500 300 150 100 25 MAANDAG EERSTE BLAD No. sa 68e Jaargang 193Ó Uitgave: Firma F. VAN 8E VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. !G. Postrekening 66287 7 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Stads- en Provincienieuws SPORT tuurdenWeetgraag roer mij nietEen kind ouquetje Dahlia Roo- Irde Duinviooltje. Soschviooltje stuurden 2 :d uit het raam steekt, gat. houtkamp isingen in van de nieuwe weer uiterlijk Dinsdag- u van de krant zijn. Op netjes dicht gevouwen Aan ons leuk Raadsel- le Courant te Vlissingen. is een lekkere groente, •dt gegeten. Mijn tweede Mijn geheel is een vul- it hier strand >nden door Duinviooltje, zinnetje een woord en amen tot een spreuk, je van Vrouw Holle gewasschen liedjes klinken goed. stig ziek.- aan aardrijkskunde, gezonden door Lezeresje. bben geen top gezonden door Waterrat, kan men maken uit nden door Snoepstertje. Brievenhoekje. 't Was ook maar een ld je, dat je poppenkin- hammen zouden eten let je zijn, hè Ik vind, 't Komt ook mooi uit apier. Wat een snoezig op. Het hondje lijkt wel et. Wel bedankt voor it heb je mooi onthou- jou met je overgang, ader en moeder zullen Ja, ja, die 1 AprilIk een school om er een toen kwam een jongen of zij ook een vierkant t hoe de anderen lach- meisje, dat is je straf, lenken, dat Maart zijn au maar niet te vroeg niet zonder mantel, wel eens willen weten is. Vertel eens wat van teen een gezellig bab- eeft dat driehoekje on- ;e beteekenis Of staat 1, kind, wat een buiten st begrijpen, dat je den llen zingen en dansen ir zooveel mogelijk, dat als je vrij bent en niet ren. Dag Goudkindje, linnetje, een goede reis ïder heeft groot gelijk i het met verscheidene oeden worden bijvoor- iedereen gedragen. Er waar men het hoofd jak wordt ook niet ver- n. Hagelsteenen vallen naar beneden. Als het porden ze een heel an- spt. Ja, raadsels beden- ïakkelijk werkje. Maar Dag WaterratHeb je Looie weer, al gezwom- Zie je al die illemaal tranen, die ik uw heb gestort toen ik sefs om je albumversje eweest. 't Is me heele- gaan. Ben je niet boos heusch op het bureau, het twee maal loopen plaatje bij het versje ;je maak ik zelf. Dag a. 't is heerlijk, dat de hebben we nu steeds Je zoudt er zoo uit- n lieven dag in de zon soezen. Maar dat gaat is maar goed ook. We liet eens meer van ge nt op den duur. et je wat je dan in 't Als thuis iedereen de knip je het raadsel- je in een boek of een om je oplossingen te meteen ordelijk zijn, veel plezier kunt be- sullen zien, maar ge- r niet. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels rl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct ':De abonné's in 't bezit eenet .Polis, zijn GRATIS verze- Ikerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij vérlies van eiken anderen vinger jDit nummer bestaat uit 2 bladen SCHIETOEFENINGEN. DEN HELDER. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan Zeevarenden bekend dat op 8 en zoonoodig op i en^lO April 1930 zal worden geschoten met geschut te Den Helder, door batterijen van [fort Erfprins, Oostbatterij en Kijkduin. De schietoefeningen zullen te 9 uur aan hangen. Op of nabij de batterij vanwaar wordt ge schoten, zal van één uur voor den aanvang ■tot het einde der schietoefening een roode ■vlag geheschen zijn. De sector, waarin geschoten wordt ligt tus- Ischen de leidingen Oostbatterij 150° en fort ■Kijkduin 60° tot op een afstand van 9 K.M. |uit de kust. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zon- Ider noodzaak in bovenbedoelden sector op te I houden. Vlissingeti, 7 April 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. VLISSINGEN, 7 APRIL. Orkestvereeniging Vlissingen. Woensdag a.s. geeft deze vereeniging on- Ider directie van mevr. R. Brand—Bekker een [concert in het Concertgebouw. Als eerste werk zal uitgevoerd worden een f fantasie over Richards Wagner's Tannhau- ser. In deze fantasie, arr. Fr. Eberle, trekt het Moderato voor cello met pizzicati-begeleiding fde aandacht (Lied an den Abendstern). Wagner (1813—1883) was de réformateur op muziek-dramatisch gebied, die geheel nieuwe wegen insloeg en volkomen samen smelting beoogde van muziek, gedicht en tooneel. Zijn opera Tannhauser (1845) bracht een heftige oppositie teweeg. Liszt gaf van deze opera een vertolking zóó in den I geest en naar de opvatting van Wagner, dat deze hem zijn „tweede ik" noemde. Tusschen beide groote mannen ontstond een innige vriendschap. Wagner huwde later met Cosi- ma, de dochter van zijn trouwen vriend, die zeer veel werk gedaan heeft voor de ver spreiding van diens werk. Eenige dagen gele- den (1 April) is Cosima Wagner te Bayreuth overleden. Van Gioacchino Antonio Rossini (1792— 1868) wordt de ouverture der opera „Wilhelm Teil" gespeeld. Teil behoort tot zijn beste werken, werd in 1829 gecomponeerd en was tevens zijn laatste werk, behoudens enkele kleine composities. Levensfrissche melodieën I en welluidendheid kenmerken zijn scheppin gen, die echter toch meer uiterlijk dan inner lijk, meer zinnelijk dan geestrijk zijn. De ouverture Teil is een symphonisch gedicht, waarin het alpenleven wordt geschilderd en o'e vrijheidskamp van Teil en de zijnen uit gebeeld wordt. Aan de cello is een belangrijke partij opgedragen, terwijl het Andante (har moniumsolo met fluit) bijzonder mooi is, (oorspronkelijk geschreven voor alt-hobo). Met de Suite Casse Noisette op. 71a van den grooten Russischen toonkunstenaar Pe ter Iljitsch Tschaikowsky (1840—1893) is de vereeniging een nieuwe aera in haar reper toire ingetreden. De prachtige orkestsuite is samengesteld uit balletmuziek, welke de com ponist schreef bij een sprookje van Hoff mann. Kenmerken de composities van dezen Rus zich als regel door zwaarmoedigheid en melancholie, in deze suite maakt hy schitteren de geestige, zuivere muziek, die hem van een vroolijken kant doet kennen. In de ouverture miniature wordt een speeldoos geïmiteerd, dan volgt een marsch, daarna een gracieuse dans van de suikergoed-fee (la fee-dragée) waarin een celesta is voorgeschreven. Niet iedere vereeniging is in het bezit van een dergelijk instrument, zelfs de Utrechtsche Orkestvereeniging miste het tot voor zeer korten tijd en heeft er een ten geschenke gekregen. Zeer goed gezien is hét dan ook, dat in deze bewerking van L. Weninger de piano-cadenz uitgevoerd zal worden door de harpiste Rosa Spier, waardóór de arpeggio's, (harpachtige, gebroken accoorden) nog beter tot uitdrukking komen. Achtereenvolgens hooren we dan een kozakkendans (Trépak), een Arabische, een Chineesche en een Mirli ton-dans. Vanzelf hebben de fluiten in deze Rietfluiten-dans een belangrijk aandeel. 'De „Valse des fleurs" besluit deze suitehet hoofdthema maakt een prachtig effect, door dat het oorspronkelijk voor hoorn is gezet. Aan het slot van de inleiding komt ook hier een cadenz voor harp voor. Als vierde orkestnummer wordt de Danse des Fiancées de Cachemir (Lichtertanz der Braute) van Anton (von) Rubinstein (1829 1894) gespeeld. Deze Rus was directeur van het Petersburger conservatorium en een groot piano-virtuoos. De dans is ontleend aan de opera Féramors, een aangenaam ly risch werk, dat in 1863 te Dresden voor het eerst werd uitgevoerd. We vernamen dat cnze stadgenoot de heer B. Vleugels aan het concert medewerkt. Ook in deze compositie zullen we dus gelegenheid hebben om zijn gaaf cello-spel te beluisteren. De bekende harp-virtuose Rosa Spier treedt als soliste op bij het concert. Daar men'hier niet dikwijls in de gelegenheid is om naar dit zeer oude instrument te luiste ren, zal er wel belangstelling voor bestaan. De toonwerken, die de soliste zal spelen, kennen we niet. Van de componisten het volgende Franz Pönitz werd 17 Augustus 1850 te Bischofswerda geboren en overleed te Berlijn 19 Maart 1913. Hij is eerst violist geweest en heeft daarna bij Louis Grimm harp gestu deerd. In 1857 trad hij reeds als solist op, in 1858 werd hij harpist bij de Krollsche kapel, in 1866 bij het koninklijk orkest en in 1891 kamer-virtuoos. Van hem speelt Rosa Spier een Nordische Ballade. Van den Italiaanschen harpist Luigi Mau- rizio Tedeschi, 7 Juni 1867 te Turijn gebo ren, speelt de soliste drie kleinere werken. Tedeschi is leerling van het conservatorium te Milaan en van Felix Godefroy te Parijs. Na veel concertreizen werd hij in 1899 Iee- raar aan het lyceum B. Marcello te Venetië, sedert 1902 is hij leeraar aan het conserva torium te Milaan. Hij schreef veel stukken en studies voor harp. O. Ziekenhuis „Bethesda". Het bestuur van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een christelijk ziekenhuis „Bethesda" alhier, heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering besloten, op de op 2 April gehouden aanbesteding voor den bouw van een ziekenhuis, het werk niet te gunnen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Overzicht over de maand MaartHet aan tal bezoeken aan de leeszaal bedroeg 710, nl. 159 van vrouwen en 551 van mannen. Voor Maart 1929 bedroegen deze getallen resp. 757, 157 er 600. Uitgeleend werden 1858 banden. In Maart 1929 1891 banden. Nieuwe aanwinstenBlakeThe Sport of fate. BoudierBakkerDans (schetsen). ChurchillSavrola. Endes Het geheim van den vrijmetselaar. FaustNieuwe gids van Parijs. Faust en SchiphorstParijs bij nacht. ForentAleid. Gowing Kim RuffDe Haan Nardus Hakel. Johann Met 20 dollars in het wilde Westen. LanceZwartvoet. Luber Het gezin. Luk-Oie The green curve. Mal- raux De veroveraars, de strijd om de macht in China. Mann De Buddenbrooks. Neu mann Der Teufel. Niles Naar het Dui velseiland verbannen. Pearson Shantinike- tan, the Bolpeirschool of R. Tagore. Priest ley The good companions. Querido Van verleden en heden. RobazkiWaarom ik niet krankzinnig ben. Stacpoole The drums of war. Van de VechtGrondslag voor het ontwerpen van vlakke versiering. Werumeus Buning De wereld van den dans. Staking van kleermakers. Heden is te dezer stede en te Middelburg 3 bij enkele kleermakers-patroons een staking uitgebroken, op grond dat deze patroons niet bereid zijn over te gaan tot invoering van het landelijk contract in de kleermakers industrie. Te dezer stede hebben alleen de kleerma kers by de firma H. Rabbers Co. het werk neergelegd. Deze firma heeft zich bereid verklaard onmiddellijk het landelijk contract te zullen teekenen, mits de andere kleermakers te de zer stede zich daartoe eveneens bereid ver klaren. Het overlijden van de Koningin van Zweden Wegens het overlijden van H. M. de Ko ningin van Zweden wappert de vlag van dit rijk aan den woning van den vice-consul van Zweden alhier halfstok. De verbinding met Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Nu bekend is geworden, dat de Nederland- sche Spoorwegen plannen overwegen om het station Vlake op te heffen en dat te Krui- ningen—Ierseke belangrijk uit te breiden, is het wel de tijd om eens na te gaan wat de gevolgen daarvan kunnen zijn voor het ver keer met Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, voor wat betreft de Westerschelde langs de lijn HansweertWalsoorden. Thans verlaat men voor dien bootdienst den trein te Vlake om met de décauville-tram eerst langs de Oostzijde tot de Schorebrug te rijden en na deze brug gepasseerd te zijn, langs de Westzijde tot de aanlegplaats der Provinciale booten op Walzoorden en Ter- neuzen. Met deze tramroute zijn ook gediend de dorpen Schore en Hansweert (deel van Krui- ningen), die beide ten westen van het kanaal liggen. De kans schijnt te bestaan, dat de tram, die dit jaar juist 25 jaar in deze ver binding, al is zij dan ook maar kort (een klein kwartier rijden), op lofwaardige wijze heeft voorzien, zal moeten verdwijnen, omdat reeds geruchten de ronde doen, dat de Ned. Spoorwegen van plan zijn autobussen van de A.T.O. op het station Kruiningen te laten rij den. Men vergeet o.i. daarbij, dat de tram ruim 100 personen tegelijk kan vervoeren en ook bagagewagens heeft, waarmede soms plotseling zich voordoende groote vrachten worden vervoerd Betwijfeld wordt daarom of de A.T.O. ten allen tijde in het vaak drukke verkeer zal kunnen voorzien. Waar er boven dien a m gedacht wordt den weg direct van Kruiningen naar de Oostzijde van de buiten haven te Hansweert te maken, zou dit voor de gemeente Schore en ook voor Hansweert een achteruitgang beteekenen. Wat de boot- dienst betreft, is reeds meermalen de wen- schelijkheid besproken om ook op de lijn HansweertWalzoorden een motor veerboot in de vaart te brengen van het type als reeds enkele jaren vaart tusschen Vlissingen en Breskens. Voor zulk een motor veerboot moe ten ook daarvoor geschikte aanlegplaatsen worden gemaakt. Te Walzoorden, waar de boot thans aan den steiger aankomt, zal het maken van een haven niet achterwege kun nen blijven en moeten daarover reeds be sprekingen hebben plaats gehad, zooals wij van de overzijde der Schelde vernamen. Maar ook te Hansweert zal een groote verandering moeten plaats hebben, daar de buitenhaven met de drukke scheepvaart voor het kanaal door Zuid-Beveland, niet geschikt is om er een goede aanlegplaats voor een motor veerboot te maken. 0.i. zou een goede oplos sing te krijgen zijn door het uitbaggeren van de haven van de voormalige werf „Zeeland" die vlak naast de buitenhaven en wel ten Westen daarvan ligt en die de boot bij ieder tij gelegenheid zou geven in- of uit te varen, wat voor een op vaste tijden varenden dienst zeker noodig is. Waar de onderhandelingen over een en an der en het maken van plannen nog in het eerste stadium van voorbereiding verkeeren, meenden wij op een en ander de aandacht te moeten vestigen. Jubileum van mr. Joh. Adriaanse. Het is voor den heer mr. Joh. Adriaanse, lid der Prov. Staten van Zeeland, heden een dag, waarop hij een zeker zeldzaam jubi leum mag herdenken. Op 7 April 1880 kwam hy als jongen van 12 jaar hij is geboren 4 December 1867 te Middelburg als klerkje in dienst bij den griffier van het kantonge recht, toen ter tijd wijlen de heer mr. Er- merins. De ouders van den jongen Johan stonden er op hem, voor zoover hun finan ciën het toelieten, tè laten leeren en na de kantooruren bezocht hij dan ook de avond school. Leergierig als hij was, kocht hij reeds spoedig bij boekenstalletjes en dergelijke boeken op en had hij o.a. zijn liefde verpand aan het latijn. Gaarne zou hij toen reeds staatsexamen gedaan hebben, doch dan moest hij het gymnasium bezoeken en dat ging niet met het oog op de kantooruren, waarvan de verdiensten niet konden worden gemist. Het bleef er dan ook bij en op 17 September 1892 werd de heer Adriaanse be noemd tot deurwaarder te Hulst. In die plaats heeft hij ongeveer 8 jaar deel uitgemaakt van den gemeenteread. In den winter van 1900 op 1901 kwam de studielust bij den toen 33-jarigen o.a. door omgang met mr. van den Berg van Eijsinga, weer boven en het was deze, die hem aan raadde de studie weer op te nemen en alsnog staatsexamen te doen. De jubilaris van thans zette zich met kracht aan de studie van alle vakken en nog in den zomer van 1901 deed hij staatsexamen en ving hij de studie in de rechten aan. In Februari 1902 slaagde hij aan de universiteit te Leiden voor het candidaats- examen en dit zonder daar te vertoeven. In Juli 1904 volgde het met succes afgelegde doc toraal examen, reeds op 28 November van dat jaar gevolgd door de promotie tot docter in de rechten, zoodat de heer Adriaanse nu reeds ruim 25 jaar den meesterstitel voert. Nog ongeveer 1 jaar bleef de familie te Hulst om zich toen naar Middelburg te be geven, waar dé heer Adriaanse nog steeds een bekend advocatenkantoor heeft. Van 1911 tot 1923 maakte de jubilaris deel uit van den gemeenteraad 'in zyn geboorte- teplaats, doch moest dit beëindigen, doordat hij zich metterwoon te Oostkapelle vestigde. Van 1919 heeft mr. Adriaanse ook zitting in de Prov. Staten, terwijl hij te Middelburg toch nog steeds leider is van verschillende vereenigingen en dus mag spreken van eeD werkzaam leven sedert hij op 12-jarigen leef tijd zoo eenvoudig zijn arbeid in het volle leven aanvaardde. Men kan hier zeker spre ken van een self-made man. Een aanvaring. Zondagmorgen heeft nabij Walsoorden een aanvaring plaats gehad tusschen een uit gaand Duitsch stoomschip en het voor Ant werpen bestemde riviertankschip „Kura", schipper Nortier. De „Kura" is gezonken. De schipper Nortier. De „Kura" is gezonken. Het Duitsche stoomschip is omhoog ge varen. Het riviertankschip „Küra" was afkomstig uit Rieme bij Gent en was op weg naar Ant werpen met een lading olie. De aanvaring had Zondagmorgen omstreeks half 7 plaats. Het aanvarende schip was het stoomschip „Aller" van den Norddeutschen Lloyd, metende 12.000 ton. De vrouw van schipper Nortier is ver dronken. De schipper en 2 knechts konden zich ternauwernood redden. De „Kura" is vermoedelijk in tweeën gebroken. De „Aller", die bij Walsoorden omhoog was geloopen, kwam met assistentie van 12 sleepbooten vlot en heeft de reis voortgezet. Van deze scheepsramp heeft de heer Ch. L. Dert alhier eenige foto's gemaakt welke wij in onze Tijdinghal hebben geëtaleerd. Voorstellen aan den gemeenteraad te Goes. Donderdag a.s., des namiddags 2.30 uur ver gadert de gemeenteraad te Goes. Burg. en Weth. stellen den raad voor do gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet over het jaar 1927 voor de bijzondere lagere scholen vast te stellen op totaal 13331.33, berekend ad 13.26 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en ad 23.56 per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs en de vergoeding voor het vakonderwijs per wekelijksch lesuur resp. op 60 en 60.30. Naar aanleiding van de gehouden controle der driejaarlijksche afrekening over 1925 t.m. 1927 de vergoeding voor de uitgaven bedoeld ex. art. 101 der L.O.-wet vast te stellen voor de Hervormde school op 11245.30, de R.-K. jongensschool op 2977.74 en voor de R.-K. meisjesschool op f 9232,73. Aan de besturen der bijzondere lagere scho len een voorschot op de gemeentelijke ver goeding over 1930 te verleenen berekend ad 16.43 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en ad 28.19 per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs en de vergoeding voor het vakonderwijs per wekelijksch lesuur resp. op 69.16 en 75.72. Medewerking te verleenen aan en het ver zoek in te willigen van het bestuur der Her vormde Schoolvereeniging „Het Mosterdzaad" om overeenkomstig het bepaalde bij het le lid van art. 72 der L.O.-wet, de noodige gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen cm le te laten bouwen aan het bestaande schoolgebouw aan de Nieuwstraat een nieuw leerlokaal en 2e. het achter de school gelegen terrein te laten inrichten voor speelterrein met een schooluitgang naar de zijde van den Westwal. Niet in te gaan op een verzoek van de N.C.A. om, evenals is geschied in 1920 en 1925, een voorstel te doen tot verlaging van het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, om dat het maximum dat wettelijk thans 36 kan bedragen, toch reeds is teruggebracht tot 24 en het in verband met de stijging van het be volkingscijfer beter geacht wordt voorloopig den toestand eens aan te zien. Aan de provincie in beheer en onderhoud over te dragen den weg naar Wilhelmina- dorp en daarvoor als afkoopsom te betalen het door Ged. Staten vastgestelde bedrag van 7444. Ten behoeve der kerkrestauratie een tijde lijke geldleening aan te gaan van 110.000 tegen een rentevoet van 3 /2 per jaar voor een tijd van 3 maanden, bij de Nederlandsche Middenstandsbank. In dit tijdvak zullen Burg. en Weth. pogingen aanwenden om de leening wederom te plaatsen. Dé voormalige strafgevangenis, waarvan het voorste gedeelte vier jaar geleden werd ingericht tot gebouw voor den Raad van Ar beid, terwijl het achterste gedeelte onveran derd bleef, zal binnenkort geheel worden af gebroken, opdat het vrij komend terrein dienstbaar gemaakt zal kunnen worden aan de R.H.B.S. Op het terrein der gevangenis zal een gymnastieklokaal worden opgetrokken en de rest zal worden bestemd tot botanischen tuin en tot sportterrein. Ook het reeds bestaande gebouw der H.B.S. zal verbeterd worden. In enkele lokalen, die nu geregeld ontruimd moeten worden wegens gebrek aan versche lucht, zal een behoorlijke ventilatie worden aangebracht. Het oude gymnastieklokaal zal verbouwd worden tot twee leslokalen, en in het geheele gebouw zullen electrisch licht en centrale verwarming tt Scncgel 1 Slcoanl en '%'evï% csBEes Maag Spïjsverteringsstormgerr? is sinds 100 jaar onovertroffen het beste middel' 5V£ Bullrich-Zout Tabletten fl.0,25 en fl. 1,20. Slechts echt in blauwe; verpakking niet het portret van den uitvinder.] Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger; R ü3 Drain. Amsterdam Oost. Uanaeuaparttwes 16 worden aangebracht. Voor deze verbeteringen is dit jaar op de begrooting 40.000 uitge trokken. SOUBURG. Naar wij vernemen gaat dr. J. J. G. Pronk onze gemeente verlaten en zich metterwoon te Vlissingen vestigen. VOETBAL. le klasse. Tilburg LongaRoermond 5—0 Eindhoven EindhovenWilhelmina 2l Promotie 3e klasse. HulstHulst—Vlissingen 0—0 Bekerwedstrijd. 2e ronde. Middelburg ZeelandiaBöeimeer 4—2 NederlandItalië 11. In het Stadion te .'.msterdam had gisteren onder zeer groote belangstelling deze wed strijd plaats. Over het verloop van dezen belangrijken interlanden-wedstrijd schrijft het „Utr. Dag blad" het volgende De algemeene verwachting is geweest..., verliezen voor ons elftal. Natuurlijk, waarom zouden er geen uitzonderingen zijn. Ons elf tal is tot alles in staat, tot bijzonder slecht spel en tot uitstekend voetbal. De onmisbare factor was altijd geestdrift. De Oranje's begonnen daarmede niet, doch wanneer de tegenpartij dit wel doet dan heb ben \vy voorraad voldoende. De „regen"-wea- strijd tegen de Belgen was er wederom een bewijs van en gisteren.... doch daarover straks. Waardoor wij er in geslaagd zijn een gelijk spel tegen de geduchte Italianen te forcee- ren Daarop kan ons antwoord wezen door het bijzonder goede spel van onze verdedi gers door het volkomen in bedwang houden van den Italiaanschen linksbuiten Orsi. Kools, onze rechtshalf, heeft niet alleen gezorgd dat deze speler geen moment gevaarlijk kon wor den, doch wist zelfs menigmaal ook voor zijn steunende taak tijd te vinden. Het spel begon uiterst kalm. Beide elftallen probeerden elkaar's sterkte. De Hollanders gingen het ~erst tot aanvallen over, doch vonden een uiterst stevig en trapvast back- stel op hun weg naar Combi. Al spoedig was te zien, dat de zoo hoog noodige geestdrift ontbrak en nu het kalm ging waren wij over duidelijk de minderen in balbehandeling en in samenspel. Ook de gasten speelden niet enthousiastmen combineerde beter, men kwam gemakkelijker voorbij twee van de drie halfbacks der Oranje's, doch de „schakel Orsi" was er niet. Kools verbrak de ketting of in laatste instantie Denis. Is het in de achterhoede de N.A.C.er, voor heeft de leiding de kleine Van der Heyden. De moeilijkste ballen heeft hij oogenblikkelyk onder controle. Zijn passeeren van Colombarl, zijn voorzetten zijn uitstekend. De rest van onze voorhoede maakt al een zeer onbeholpen indruk. De Italiaansehe verdedigers gaan meer en ,meer eigen helft verlaten. De mid denlinie der gasten met Ferraris aan het hoofd stuwt de voorhoede telkens naar de Hollandsche speelhelft. Nog steeds is er geen geestdrift. De indruk van een absoluut on overwinnelijk team maken de Italianen ook niet. Het meest op den voorgrond in de v ?r- hoede traden de rechtsbuiten Constantino en de midvoor Mcazza. Breitner kan clen rechts buiten niet in bedwang houden. De afspraak met Van Kol was, dat deze den buitenspeler voor zy'n rekening zou nemen, doch de Ajaxier was veel te langzaam. Het gevaar kwam dan ook steeds van rechtshet ver wonderde ons niet dat het Italiaansehe doel punt kwam na een voorzet van rechts. Dit doelpunt, door den rechtsbinnen Baloncieri gemaakt, deed het vuur noch in het kamp der

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1