BOL5 sport buitenland uit dra; NOOTJES De Emmabloem collecte te Amsterdam heeft ruim j 23.300 opgebracht tegen 19.000 in W Het aantal opgelegde schepen in de Rotte.*- damsche haven is thans leeds tot 40 geste gen. Hiertoe behooren 29 Nederlandsche sche pen met een totaal bruto-tonnage van 107.055 ton. S Ca Met ingang van 1 Mei is op verzoek eervol ontslagen J. Blok als commissaris van politie te Culemborg. De 19-jarige slagersknecht Marcel Morice, die vorig jaar te Franconville een oude vrouw vermoordde en beroofde, is te Versailles ter dood gebracht. In Midden-Zweden zün drie knapen door het ijs gezakt op het Vicinte-Oorelromeer en verdronken. In Noord-Zweden zakten insgelijks 3 kin deren door het ijs. Slechts een hunner kon gered worden. Uit Tokio wordt gemeld, dat een veerboot, die dienst doet tusschen Wakamatsu en To- bata met 300 passagiers aan boord is omge slagen. Men vreest, dat 100 menschen zijn verdronken. Het ongeluk is te wijten aan overbelasting en woelige zee. Uit Wellington (Nieuw Zeeland) wordt ge meld, dat de winnares van de eierleg-com- petitie in de provincie Taranaki een zwarte Orpington was, die 361 eieren in 52 weken heeft gelegd. Men maakt voor deze praestatie aanspraak op het wereld-record op dit ge bied. die achter in de zaal stond, zijn revolver trok en een der twee doodschoot. De gemeente bleef kalm zitten en de andere voorganger vervolgde den psalm. Juist had dr. De Visser dit gezegd, toen in een hoek van het tweede balcon plotseling een man opsprong en luidkeels uitriep „Dat lieg je, vuile p.... leugenaar, dat lieg je." Er ontstond onmiddellijk een groot tumult. Vrijwel alle twee-en-een-half-duizend aanwe zigen sprongen van hun zetels op en keken verschrikt naar de plaats, waar de commu nist voortging met zijn woedende kreten te slaken. De man werd evenwel door omzittenden vastgegrepen en onder hevig verzet uit de zaal verwijderd. De kalmeerende gebaren van dr. De Visser deden daarna de rust weer terugkeeren. Een donderend applaus volgde op de rede van dr. De Visser. Het kerkkoor zong daarop „Cantiek der Cherubijnen" van Bortniansky. De hoogeerw. heer deken Van Dam.protes teerde tegen het onrecht en de wreedheid tegen den godsdienst bedreven. Tot den metropoliet Eulogius zeide spreker Wij bewonderen den moed en de standvastig heid waarmede gij de vervolgingen getrot seerd hebt. Toen de deken het bekende gebed „Verlos ser der wereld, red Rusland", uitsprak, ging er een storm van applaus in de vergadering op. De laatste spreker was de opperrabbijn I. Maarsen, die Gods zegen afsmeekte voor de vereende pogingen om verbetering te krijgen in de afgrijselijke toestanden in Rusland. (Zie „Draad en Lucht".) Het Christelijk lyceum voor Zeeland. Tn de gisterenmiddag in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg gehouden vergadering van de Vereeniging tot oprichten en in stand houden van een Christelijk lyceum in Zee land is men nog niet tot overeenstemming gekomen over de plaats van vestiging van het lyceum. De heer Heusinkveld van Hoog—Keppel heeft voor de benoeming tot hoofd der Christelijke school te Zoutelande bedankt. Tot onderwijzer aan een openbare lagere school te 's-Gravenhage is benoemd de heer I. H. Butler, onderwijzer te Vlaardingen, vroeger te Aardenburg. Ondenvijs-centrale. Aan het jaarverslag over 1929 van de On- derwüs-centrale is ontleend, dat 1929 een stil jaar was. Het werd op onderwijsgebied door weinig bijzonders gekenmerkt. Er-wordt op ge wezen dat het thans tijd is, de netelige kwes tie van het overleg rustig onderhanden te ne men en zoo te regelen, dat allen, die bij dit overleg belang hebben en zich, hoe dan ook, in een of ander groot verband hebben aan eengesloten, daaraan kunnen deelnemen. Het verslag herinnert aan de totstandbrenging van een pacificatie-ontwerp inzake het voor bereidend onderwijs. De toeneming in ledental van bij de Onder- wijs-centrale aangesloten organisaties zette zich ook in 1929 op verblijdende wijze voort. Esperanto-examens diploma A en B. De examens zullen dit jaar gehouden wor den te 's-Gravenhage 3 Mei (officieel), te Bergen op Zoom 17 Mei, te Leeuwarden 29 Mei, te Amsterdam 31 Mei, te Roermond 21 Juni en te Arnhem 8 November (officieel). Aanmelding tot deelneming moet zoo spoe dig mogelijk, doch in elk geval vóór 20 April, geschieden bij den secretaris der Esperanto- examencommissie H. J. Bulthuis, Kamille straat 37, 's-Gravenhage, per brief met ver melding van juiste namen (voluit), plaats en datum van geboorte, tegenwoordige woon plaat, verlangd diploma en plaats, waar men het examen wenscht af te leggen. Candidaten, die te Bergen op Zoom examen zullen doen, worden vriendelijk verzocht hun naam en adres te berichten aan den secreta ris der commissie van voorbereiding P. J. v. d. Burgt. Engelschestraat 23a, Bergen op Zoom. RECHTSZAKEN De moordzaak-Lans. De procuratiehouder v. O., door de recht bank te Rotterdam tot vijftien jaren gevan genisstraf veroordeeld wegens moord op den heer Lans, zal morgen naar 's-Gravenhage worden overgebracht, waar zijn zaak Voor het Hof zal dienen. Mrs. Van der Meer en Kokosky hebben be sloten de verdediging van v. O. voor het Hof op zich te nemen. Vermoedelijk zal de zaak nog voor de zomervacantie van het Hof wor den behandeld. Zijn vrouw vermoord. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden eischte tegen den 29-jarigen S. K., die op Februari 11. zijn vrouw na een hui- selijken twist met messteken om het leven bracht, 10 jaren gevangenisstraf. Athletiek. Zaterdag 5 April a.s., des voormiddags 3i/2 uur houdt de Athletiek vereeniging E.M.M. te Middelburg wegwed strijden. De afstanden bedragen voor crahs 5 K.M. en voor nieuwelingen Z/2 KM. Het parcours loopt over Nadorstweg, Brigdamsche voetpad, Noordweg. Schotelweg, Seisweg, Seissingel, Noordsingel en Nadorstweg. Start en finish zijn bij het militair oefenterrein. Na afloop heeft de prijsuitreiking plaats in de melksalon „de Nieuwe Landbouw" op re Markt. Er zijn 28 deelnemers ingeschreven van ds vereenigingen Udi, Wolphaartsdijk, Marathon en Marine Sportvereeniging te Vlissingen, de V.V. Middelburg en E.M.M. te Middelburg. Biljarten. Gisterenavond gaf prof. Koehof in het hotel café-restaurant „Royal" in de Badhuisstraat een biljart-seance. Er bestond hiervoor veel belangstelling. Prof. Koehof heeft een partij van 630 ca ramboles in 9 beurten gespeeld, alzoo met een gemiddelde van 70. Er werd een schitterende serie gemaakt van 197 en een tweede van 112 punten. Dat de biljartliefhebbers genoten hebben van het spel van prof. Koehof laat zich wel begrijpen. Na afloop van den wedstrijd heeft de prof. nog vele prachtige kunst- en fantasiestooten gemaakt. VERKOOPINGEN Door notaris J. C. Paap zijn gisteren in „de Oude Vriendschap" in het openbaar ver kocht 1. Een perceel weiland aan den Bosch weg te Vlissingen, groot 1 H.A. 17 A. 40 c.A. Hoog ste inschrijver de heer P. Jasperse voor 6450. Kooper de heer G. van de Putte q.q. voor 6850. 2. Het huis en erf aan de Noordstraat no. 81, groot 1 A. 56 c.A. Hoogste inschrijver de heer A. Kodde voor ƒ1980. Opgehouden op 2325. 3. Het huis en erf aan de Kolvenierstraat ro. 36, groot 1 A. 4 cA. Hoogste inschrijver de heer A. Kodde voor ƒ1110. Kooper de heer A. Caljé q.q. voor 1700. 4. Het huis en erf aan de Prinsenstraat no. 14, groot 76 c.A. Hoogste inschrijver de heer I. Geschiere voor 2111. Kooper dezelfde q.q. voor 2500. 5. Een perceel bouwland aan den Ritthem- schen straatweg te Oost- en West-Souburg, groot 3 Aren. Hoogste inschrijver de heer G. Noels te Souburg voor 101. Kooper de heer P. Roelse te Souburg voor ƒ140. de gentsche hoogeschool. Het wetsontwerp tot vervlaamsching der Gentsche universiteit werd gisteren door den Senaat aangenomen met 111 tegen 14 stem men en 17 blanco stemmen. Een amendement van den frontist Van Dieren, waarbij de spe ciale technische scholen reeds in 1932 en 1933 naar Luik in plaats van in 1935 overgebracht zouden worden, werd verworpen, doch ver kreeg niettemin, een onverwacht groot aantal stemmen. Het werd immers niet alleen door de vier frontisten, doch ook door 18 katho lieken en socialisten gesteund, meldt de cor respondent van het „Hbld." Van de vier frontisten stemden drie tegen het wetsontwerp in zijn geheel, de vierde stemde blanco, en verklaarde zich te hebben onthouden van stemming om te kunnen ver klaren dat zijn medeleden niet tegen de ver vlaamsching der Gentsche universiteit zijn, die het voornaamste punt van het frontis- tisch program vormt, doch niet vóór het ont werp wilden stemmen, omdat de vervlaam sching met allerlei beperkingen gepaard ging, welke dienden te worden beschouwd als een servituut op de Vlaamsche universiteit, zoodat 's konings beloftegelijkheid in rechte en in feite, niet in vervulling was gegaan. De tegenstemmers tegen het wetsontwerp in z(jn geheel zijn, behalve de drie frontisten alle Waalsche socialisten. Onder de 17 blan costemmers zün 14 Waalsche socialisten, twee Gentsche katholieken en een frontpartijman. De eindstemming werd met langdurig handgeklap begroet. Thans is de quaestie van de vervlaamsching der Gentsche universiteit in het parlement een afgedane zaak. Hoe de wet zal worden toegepast, in ruimen of be krompen zin moet worden afgewacht, al mag worden voorzien, dat de oppositie tegen het Vlaamsche rechtsherstel thans voorgoed, al thans op het gebied van het universitair on derwijs, het bijltje er bü heeft neergelegd. DE NOOD VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. Naar het „Berliner Tageblatt" uit de krin gen der Duitsche industrie verneemt, vindt het denkbeeld van hulpverleening door de Duitsche industrie in breedere kringen reeds meer instemming. Het denkbeeld is het eerst door dr. Silverberg geopperd en verschillen de voorname leiders der industrie hebben over de uitvoering daarvan de laatste dagen met den rijkspresident gesproken. Van de zijde der industrie wordt de wensch geuit, dat deze hulp, waarvoor jaarlüks 45 a 50 millioen uit de opbrengst der industrie-belasting be schikbaar zal worden gesteld om den land bouw. vooral in het Oosten, goedkooper geld te verschaffen, zoo mogelijk niet over de be grooting zal loopen, doch direct ter beschik king van den landbouw zal komen. Daaren tegen neemt het aantal stemmen van protest van de züde der industrie toe tegen het plan van den rijksminister van financiën,' om uit de reserven van de bank voor industrieele obligaties 50 millioen ter beschikking te stel len voor de verzekering tegen de werkloos heid en 20 millioen voor de algemeene huis houding van het rijk. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. De voorzitter van de Amerikaansche Fede ratie van den arbeid, William Green, heeft in de Senaatscommissie, die zich met het onder zoek der werkloosheid bezig houdt, een zeer pessimistisch overzicht van den toestand ge geven. Volgens Greens schatting waren er in Februari 3.700.000 werkloozen. Het verlies aan loon bedragt per jaar meer dan 400 millioen. Green betoogde dat de regeering voor de werkloozen behoort te zorgen, daar zü anders revolutie op haar dak krügtZij moet of meer arbeidsgelegenheid scheppen of grooter uitkeeringen doen. Sedert October is de werk loosheid tengevolge van den slechten toestand op zakengebied met 11 tot 22 gestegen. In Februari zijn zelfs 25 van de arbeiders werkloos geweest. Green bepleitte de aanne ming van het voorstel van senator Wagner om een commissie in het leven te roepen om het plan tot het ondernemen van openbare bouwwerkzaamheden op langen termün te bestudeeren. ARMOEDE EN ELLENDE IN MONGOLIË Terwijl de Moskousche Internationale ener giek propaganda voert in de Oostersche lan den, belooft zü dat slechts met de komst van „het communisme" de Oostersche volkeren vrij zullen worden. Wat die communisten on der herleving en bevrijding'verstaan, verkla ren de berichten, die de Europeesche pers via China met veel moeite ontvangt, over den toestand in de z.g. Mongoolsche volksrepu bliek, m.a.w., in dat gedeelte van Chineesch Mongolië waar Moskou reeds eenige jaren het bewind voert. De bevolking is totaal geruïneerd de vree - selijk zware belastingen hebben de Mongool sche handelaren gedwongen, eiken handel te staken. De bevolking is verplicht de waarde- looze Sovjet-papiertjes aan te nemen in ruil voor zilver en Chineesche dollars (bovendien nog met een waardevermindering van 10 Volgens de meifwe wet worden allen, die het Sovjetgeld weigeren gestraft met een geld boete, zesmaal hooger dan de som, die zij ge weigerd hebben. Tengevolge van het uitwijken der boeren en handelaren naar China, heb ben de bolsjiwiki allen uitvoer verboden. Volgens de statistieken van de Chineesche Kamers van Koophandel (naar aanleiding van de klachten van de boeren en handels- menschen opgesteld) hebben de bolsjiwiki 5000 kameelen, 50.000 schapen en kolossale hoeveelheden wol geconfisceerd. Kort gele den heeft de regeering van Sovjet-Mongolië de schulden aanChineesche handelaars in het buitenland geannuleerd. Een dergelijke poli tiek heeft de vroeger zoo rijke veeteelt-be volking tot den bedelstaf gebracht. Deze toe stand wordt nog slechter gemaakt door de communistische terreur welke de G.P.Oe. in Mongolië met een buitengewone kracht door voert. De Mongolen worden bij tientallen ge fusilleerd, soms reeds daarvoor, dat zij het gewaagd hebben, tegen een of anderen maat regel van de Sovjet-regeering te protesteeren, of omdat zü weigerden de ingekwartierde sol daten van het Roode Leger zonder vergoe ding te onderhouden. Zcoals uit Sjanghai medegedeeld wordt, heeft gouverneur van de provincie Sei- joean, grenzend aan Sovjet-Mongolië, bericht gekregen over ernstige opstanden, die daar begonnen zijn. De bewoners van de grens streek zijn getuige van gevechten tusschen de afdeelingen der roode troepen en Mongolen, die met hun vee de grens trachten over te te komen. De ontvoering van een jongen. De 3e kamer der Haagsche Rechtbank heeft afgewezen het verzoek van den handelsvertegenwoordiger K. de J., om zijn gevangenhouding op te heffen. Zooals men weet, is de J. gearresteerd als verdacht van het plegen van ongeoorloofde handelingen in de Wassenaarsche duinen met een 12-jarig jongetje, dat hij op zijn motor uit het Haagsche Bosch had meegenomen. Ongelukken. Gistermiddag is een 74-jarige man te Rotterdam op den Hofdijk, door een tram overreden. De man is met een schedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Een uit Rijsbergen afkomstig arbeider kreeg in een üzergieterij te Breda een hoeveelheid vloeibaar üzer over den voet. Deerlijk verwond werd hij vervoerd naar het St. Ignatius-Ziekenhuis. Een 75- jarige arbeider te Zieuwent, die ruim een week geleden door een motorrijder werd aan gereden, is in het St. Vincentilingasthuïs te Groenlo aan de gevolgen overleden. Dins dagmiddag kwam een vrachtauto, vermoede- lük door een defect aan het stuur, in botsing met een wielrijder op den Heesschen weg te 's Bosch en kantelde. De wielrijder geraakte geheel onder den auto. Het slachtoffer heeft, naar men zegt, beide beenen gebroken, kneu zingen en een gapende hoofdwonde'beko men. De chauffeur kreeg geen letsel. De zwaargewonde wielrijder is naar het zieken huis in Oss vervoerd. In de Zuiderzee is drijvende gevonden het hjk van een ongeveer 40-jarige ongehuwde vrouw. In de Biltsche Grift te Utrecht is een ongeveer 65-jarige man te water geraakt. Door voorbü gangers werd hü met een dreg aan wal gebracht.Toen men trachtte door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, gaf de man nog teekenen van leven, doch hü overleed spoedig. Men vermoedt met een zwerver te doen te hebben. Overlast van vliegen. Eenige jaren geleden werd in den watertoren te IJmuiden een electrisch verlichte klok aan gebracht, doch deze schijnt een buitengewone aantrekkingskracht op de vliegen te hebben. Deze kwamen zich in zoo grooten getale in de warmte der lampen koesteren dat onlangs een drijfjacht georganiseerd werd en ontel bare exemplaren konden worden gedood. Het euvel blijft aanhouden zoodat de directie van de waterleiding in overweging heeft genomen het uurwerk weg te nemen omdat het voor een watertoren allerminst wenschelük is, dat zich daarin besmetting overbrengende vliegen gaan inkwartieren. Afschuwelijke moord. Een ontzettend drama heeft groote ontroering gewekt bü de inwoners van het dorp Moll, in de Kempen. Een 27-jarige houtkoopman, die samen met een 9-jarig jongetje het bosch was ingegaan om hout te kappen, zün daar beiden den volgenden dag vermoord teruggevonden. Het hoofd van den ongelukkigen koopman was letterlijk van zün romp gerukt, terwül het jongetje met afschuwelüke wonden over dekt was. Er bestaan niet de minste aanwü- zingen, die opheldering in dezen zouden kun nen brengen, doch roof schünt het motief tot deze misdaad geweest te zijn. Bomaanslag in een wa renhuis. In het warenhuis Tietz in de Jungfernstieg te Hamburg is gisteren een bomaanslag gepleegd. Laat in den middag weerklonk in het trappenhuis van het gebouw een hevige knal. De ruiten sprongen en het glazen dak boven den ingang werd in de lucht geslingerd en kwam neer op de lichthal. De muren langs de trappen der 2de verdieping werden zwaar beschadigd. Persoonlüke onge vallen deden zich niet voor. Politie en brand weer werden onmiddellük gewaarschuwd en uit het ingestelde onderzoek bleek, dat men hier met een misdaad te doen had. In het toilet voor mannen, die zich bij de trap op de tweede verdiépihg' bévindt, heeft de dader een bus met het ontploffingsmiddel, vermoedelijk buskruit, neergelegd, en de lont aangestoken. Een familiedrama. Te Keulen hebben een ingenieur, diens vrouw en hun 18-jarige zoon getracht, door het inne men van veronal een einde aan hun leven te maken. Aanleiding hiertoe was broodsgebrek der familie. Tevoren schreven zij brieven aan familieleden en vrienden, waarin zij afscheid namen. Toen eenige familieleden naar aanleiding van deze brieven onmiddellük naar de woning gingen, vonden zij de drie personen bewus teloos. Zij werden onmiddellijk naar het zieken huis vervoerd, waar zij in zeer zorgwekkenden toestand aankwamen. Een schoolstaking. Leerlingen van de vüftiende en zestiende openbare school in de Lessingstrasse en de 31ste en 32e openbare school in de Ruetlin- strase te Neukölln organiseerden wegens de „te strenge bezuinigingsmaatregelen" der autoriteiten Woensdagochtend een schoolsta king. Met roode vlaggen marcheerden de leer lingen, onder het zingen van communistische strijdliederen, door de straten van Neukölln en trachtten daarna in de openbare scholen in de Schillerpromenade en in de Welsestras- se herrie te veroorzaken door, gesteund door oudere communisten, de leerlingen te bewe gen, de scholen te verlaten en moeders en kinderen, die naar school werden gebracht, tegen te houden. Op verschillende plaatsen werden leerlin gen en hun moeders, die de kinderen toch naar school brachten, mishandeld. De Jazzkoning van Euro pa. In het buitenland, in New-York of Berlijn, speelt het hotel een veel grooter rol dan hier te lande. En dit niet alleen wijl men, als Nederlander in den vreemde natuurlijk het meest met het hotelleven in aanraking komtmaar wel degelük ook wül deze cara vanserails in het sociale leven van het eigen volk sterk op den voorgrond treden. Het Eden-hotel in Berlün. Een merkwaar dig staaltje van moderne binnenhuis-archi tectuur. En terwül in Europa welhaast geen land, wat buiten-architectuur betreft, zulk een eerste plaats inneemt als ons land, is Duitschland toonaangevend waar het de bin nenhuis-architectuur betreft. Een toevallig heid is dit natuurlük niet. In de lange infla tiejaren is veel van het oude bestaande teniet gegaan of slecht onderhouden. En de eenige oplossing was van den grond af aan vernieu wen. Daarbü werd de nieuwe geest, het mij den van alle formaliteit de leidende kracht bij deze nieuwe architectuur. Veel metaal en glas overalin lampen en meubels, juist zoo veel dat het met eenige nadrukkelijkheid op valt. Beroemd is de five o'clock thee in Eden. O, misschien is het publiek daar in wezen niet veel anders dan het publiek dat men in zulke gelegenheden in ons land aantreft. Maar uiterlük en in vorm is het toch anders. De Duitscher of Amerikaan waagt het ook bui- Eerst uw Bols - dan uw servet - want Bols smaakt 'tbestvóórheteten. ELKEN DAG ÉÉN GLAASJE Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij dc Firma Waterlander 0e Stoppelaar Kuiperspoort Middelburg. tenshuis genoegen te zoeken. En de kring der, uitgaande wereld is in een stad als Berlün zooveel grooter dan in een plaats als Am sterdam. Daar in de danszaal, speelde Marek Weber speelt na 1 Januari Julian Fuhs. En deze) Fuhs, wiens beroemdheid door de Ultrafoon- platen ook buiten de eigen landsgrenzen is] gekomen, is een merkwaardig kunstenaar. Zün muzikale ontwikkeling verkreeg hü in! het opera-orkest. Maar spoedig voelde hij zich tot de gesyncopeerde muziek getrokken en Fuhs vond een plaats in het orkest van Paul Whiteman. Daar werd hy getroffen door den rükdom aan invallen van dezen jazzkoning. De werkelijke Jazz is niet een opevolging van louter onnoozele dwaasheid. Maar een nieuwe geest van instrumenteering, van rhytmiek en| van ongekende effecten. En deze geest is niet buiten de zuivere muziek gebleven. Daar is] het klassieke voorbeeld van Gershwin's Rhap sody in Blue een voorbeeld dat ook in Euro-j pa navolging gaat vinden al zal er hier we% licht ietwat meer melodie zijn. En zoo trok Julian Fuhs met een aantal door Whiteman opgeleide kunstenaars door Europa en speelde moderne muziek voor operette en dans. En eindelijk was er een werkelük kunstenaar die het niet beneden zün waardigheid vond amusementsmuziek te brengen met alle capaciteiten die hem ten dienste stonden. Zijn hoogtepunt bereikte Fuhs bü de gramofoon wül deze ceredbrale muziek zich zoozeer eigent voor het vastleg gen op de plaat. Maar ook wijl Fuhs in de gramofoonplaat een niet te evenaren leer meester ziet voor allen die muziek beoefenen, En zelf speelt hij, voor den aanvang van een nieuw concert, in de kleedkamer steeds en kele platen door niet om te imiteeren maar om in het laatste moment zün geest wakker te roepen voor alle mogelükheden die er op] het gebied van dirigeeren en varieeren open staan. En zoo is Julian Fuhs geworden toi den Jazzkoning van Europa. Op de krokodillen jacht. In de „Koerier" vertelt de bekencle pater Geurtjens van Okaba (Zuid-Nieuw-Guineaï interessante bijzonderheden over de krokodil- lenplaag. Vooral de Merauke-rivier heeft op dit gebied een zekere beruchtheid. De dieren werden zelfs zoo brutaal, dat rustige men schen, die per vletje de rivier wilden over steken, in hun vaartuigje niet meer veilri waren. Enkele maanden geleden trof ik er een aan, zoo vertelt de geestelijke, op de Boven Merauke-rivier, die nog bezig was een mensch te verslinde*. Zulke dingen stemmen iemand niet sympathiek tegenover die bees ten. De Kaja-Kaja verwyt hun bovendien nog, dat ze hun honden lekker vinden. Bij de hutten in de dorpen ziet men op hooge, getakte staken, naast de kalkwit ge bleekte doodskoppen van wilde zwünen, die van krokodillen. Het zün zegeteekens van heldhaftigen strüd. Natuurlijk zün voor deze natuurmenschen met hun zeer primitieve wapenen, wilde varkens en krokodillen ge duchte tegenstanders. Te water zijn alle om standigheden in het voordeel van den vijand en waagt men zich niet bü verrassing aan een ongelüken strüd, die den mensch meestal noodlottig wordt. Te land is de krokodil veel logger in zijn bewegingen en heeft men een betere kans. In den vroegen, rustigen morgen, glüdt de slanke kano, door enkele mannen voortge stuwd, over de kalme zee. Met wijde zwaaien plassen de kloeten beurtelings in het stille water. De oogen der boomers spieden als arendsoogen over 't wijde vlak. Kiw (krokodil), fluistert opeens de voor man. Oogenblikkelijk stuurt men in de aan gewezen richting. Bedaard en omzichtig stuwt men de kano verderalles is opeens in hef tige, doch ingehouden spanning. Ver het strand op ontwaart men nog ander volk. Kiw oh, kiw ahdreunt zwaar en ge lijkmatig als het gebrom uit een onbewogen toren de waarschuwing over de stille vlakte, de aangeroepenen naderen gezwind, doch even omzichtig uit de tegenovergestelde richting. De krokodil, een reusachtig exemplaar, ligt rustig op een zandplaat te slapen met wüd opengesperden muil. Nabij gekomen stappen de jagers uit hun kano, sluipen voorzichtig nader en opeens drillen de felle bamboepylen op de bogen en wroeten zich in de lendenen van het monster. Met een klap, als een valluik, slaat de pende muil dicht. Verbouwereerd springt het beest op, en zich van alle kanten omringd ziende, weet het niet waarheen te vluchten, Zün vervaarlüke muil hapt in het wilde rond en de knobbelige staart zwiept kletsend den grond en zoemt door de lucht. De aan vallers waren op dien dollen uitval bedacht en bestormden het razende dier van alle kanten met groote natte leemballen, clle ze vooral op de oogen van het monster mikken. Geheel verblind raakt het beest nog meer de kluts kwijt en daardoor worden de aanval lers overmoedig. Een hunner brengt hem met zün kapmes een goed gemikten houw toe vlak bij den staartwortel. Eerst springt het beest, loeiend van pijn, De aanval wordt li staart geheel afgt verlies verzwakt de later ligt zün malst kampvuurtjes. HOI 's-GRAVENHAGJ Prinses Juliana de de opening van de op Dinsdag 29 Apri ORDEVERSTORIÏ VERC 'S-GRAVENHAGI terenavond tüdens gen de geloofsvervt gens het verwekken litie uit het Gebou tenschappen zün van de büeenkomst Zü zullen vermoe voor den rechter wegens ordeverstori gadering. DE MAATSCH. FAILLIET 'S-GRAVENHAGE den de Maatschapp verklaard. Gisteren heeft obligatiehouder die premies had te vort ci oen leggen op een Belang". EEN ONTPLOFFI?» HOOG) WAGENINGEN. 12 uur heeft in het sologie der dieren school alhier een Een reageerbuis me directeur, professo daarbij brandwonde den, terwijl zijn hai laboratorium spronf rordünen enz. in neel slaagde er in De professor werd auto naar zijn woni DE MALAISE I GRONINGEN. stuur der Groni landbouw heeft hc de ministers van b landbouw en water: „Het dagelijksch Maatschappü van verlaging der spooi producten en dring aan dat het speciaa granen en peulvri toegestaan aan Am* dat werkt als een landsche granen er andere plaatsen vs klaard". ZWARE M AMSTERDAM, wees heden arrest i jarigen los-werkmar December door cle te Amsterdam wege handeling veroordt vangenisstraf, Verd van 29 Augustus jl. café te Uithoorn r schouderstreek in d ken. Het Hof beve bracht van de straf mindering. ONG] tjsselstein. c een 19-jarige schild werkzaamheden in hü een electrische den electrischen str amsterdam. (i den is een 1-jarig k auto gekomen en 1 leden. WEERT. (V. D.) deren bij een stilst: bouwbelang". Een den wagen hangen tje van den heer ging zitten. Toen reed, bemerkte met het noodlotig te vallen, waardoor over het lichaam ook hiervan niets kind werd naar cvergebracht en is chauffeur treft geer K d de k b het EEN Hl WEERT. (V. D.) vermoedelük door h land. Ongeveer 30 I prooi der vlammen, nen werd eveneens Het is niet uitgeslo spel is. DE DUITSCI VER] BERLIJN. (V. D.) werd de zitting van werden de debatten ring' voortgezet, j: afgevaardigde graa:

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2