1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 3 APRIL* EERSTE BLAD No. 7© 68e Jaargang 1930 UCHTEN 'RIJNEN CHT TISSINGEN UitgaveFirma F. VAN OE VEIDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Falsi. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws N.V.Stoomwasscherij „Volharding" per Kilo en tegen stuktarief Jk iiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KERK- EN SCHOOLNIEUWS ;ing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Lezing. 10.00 Operette- ye Rosebuds while ye )ur Alley", muziek van Concert. G. Knight, so- •iton. Orkest. 11.00—12.20 1725 M. 12.502.20 Concert. 8.20 „Mada- Sardou. 9.05 Cabaret, en solisten. 6.20—7.20, 9.35—10.45 laten. 12.25—1.50 Con- 4.50—5.50 en 6.35—7.25 .20 „Pierrot Lunaire", 8.209.35 Strijkkwartet, ek. 11.20—1.20 en 2.50 '.359.35 Concert, or- ■uitzending. 9.55—11.50 5.20 Trio-concert. 6.50 35 Kamermuziek. 9.35 6.1511.20 Lezingen. )onplaten. 12.1512.50 ramofoonplaten. 1.50 50 Concert uit Leipzig. 7.50 Gramofoonplaten. /iebenberg, alt. Daarna ite van de A.V.R.O. n waterstaat is het vol- )nen geteekende, adres allen employé's der te Rotterdam, en te- •rs, hebben met groot men van het voorstel -reffende de verdeeling taat, een beslissing in et hun gewenscht voor vestigen, dat het mee- het ten zeerste zou ;root gedeelte van den worden genomen door gingen. Blijkens haar ste jaren, is naar hun 11e omroepvereenigin- ai luisteraars een wer- mma aan te bieden, tionaal karakter heeft na het geheele Neder- e goede hoedanigheid tevens groote waar- inlanders verworven, met klem verzoeken, tadioraad, zooals dat :epubliceerd, niet te Avro een volle week te geven. April 1930. en groente- en fruit- de prijzen besteed ngaard 9 ct.Mei kool 12 a 13 y2 ct. t.uien /2 al ct. >ruiten 26 a 36 ct.; deine peen 5 a 6 ct.; 10 a 21 ct., alles per per 10 stuksroode ct., beiden per stuk rie 1 a 3 ct.prei 5 14 ct.flieren 5 a 8 iakhuis 4 a éy2 ct. bos andijvie 113 a iin 6 a 8 ct.peter- 6 a 12 ct., alles per heden 10 uur te van New-Orleans >ril van Montevideo t van Padang Maart van Mom- aart te Fiume .rt van Havana aart te Belawan faart te Singapore rt te Port Said rt van Santos 31 Maart te East *t Dungeness onaco v. Napels il van Bilbao Maart te Durban t te Belawan e Singapore ia van Hamburg van Rangoon 773.6 te Stockholm 730.6 te Reykjavik ond van 3 April luid-Oostelijke tot licht-' tot halfbe- weer. Iets koeler chter. 15.58 16.39 )'s, Fietsen en. uur 1.05 7.06 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen De verdeeling van den zendtijd. I Voor de microfoon van den Huizer-zender heeft gisterenavond de voorzitter der Ned. Chr. Radio-vereeniging, mr. A. van de Deure, te Bennekom, zijn gewone bestuursmededee- ïlingen gedaan. De heer Van de Deure heeft flaarbij o.a. besp.oken het gisteren door ons 'gepubliceerde bericht van het nieuwe advies van, den Radioraad in zake de verdeeling van -den zendtijd, zooals dit door ons aan het „Hbld." was ontleend. Nadat spreker het ge- jieele bericht had voorgelezen, gaf hij daarop het volgende commentaar. 5:Wij zullen op speciaal verzoek van den mi nister van waterstaat dit bericht niet be spreken. Klaarblijkelijk is het echter onjuist, zooals de redactie zelf al opmerkt. Wil de ',-Raüioraad de 5 welke voor de kleinere om roepen is gereserveerd, geheel aan de V.P.R.O. afstaan, wier zendtijd dan plotseling met 60 ijzou worden uitgebreid, en van vijf op 8 uur j|jper week zou worden gebracht, dan zal voor ftandere bijzondere omroepen wij denken 'aan den politie-radio-omroep, het onderwijs Ivoor de schippers van de binnenvaart, den li beralen omroep, don vrijdenkersomroep en al de organisaties, welke nog zullen ontstaan, op andere wijze zendtijd ter beschikking moe ten worden gesteld. fDe kali-verscheping over Rotterdam. Volgens inlichtingen, welke wij uit goede jlbroh hebben geput, aldus meldt het telegraaf- fagentschap „Belga", werd de voorloopige re geling, welke tusschen de Fransche Kali- Maatschappij en de haven van Rotterdam getroffen, geannuleerd. De maatschappij heeft zich met het ge meentebestuur van Antwerpen verstaan «m haar installaties in de Antwerpsche ha- en alle noodige uitbreiding te geven op voor waarden, welke even voordeelig zijn als die, elke voor Rott*- '.am waren voorzien. De correspondent van „het Vad." te Parijs meldt De Société Générale des Potasses d'Alsace gaf mij zonder aarzelen 'en met groote open hartigheid haar lezing van de zaak Reeds lang bestond bij ons de wensch uit volkomen zuiver commercieele overwegingen, een tweede verschepingshaven te hebben niet ter vervanging van,maar na&st Ant werpen. Daarom werden het vorig jaar on derhandelingen met Rotterdam geopend over opslagplaatsen die 150.000 ton potaschzouten zouden kunnen bergen. Te Antwerpen be staat opslaggelegenheid voor 120.000 ton, ter wijl onze jaaromzet vijfmaal meer bedraagt. Op 14 December 1929 waren wij het van weerskanten eens geworden, maar van Ne- derlandsche zijde kon men niet tot defini tieve onderteekening overgaan, zonder mach tiging van den gemeenteraad. Onze direc teur-generaal merkte toen op, dat hij rede lijkerwijze aan zijn goedkeuring moest ver binden, dat van Nederlandsche zijde deze machtiging binnen drie maanden afkwam. Weken verliepen en intusschen lekte een en ander uit, zoodat België zich tot de Fran sche regeering wendde. Nu zijn de zouten die de Potasses d'Alsace verhandelt, voor drie kwart afkomstig uit de Staats-, zgn. Doma- niale mijnen, en slechts voor een kwart van particuliere herkomst. Onze maatschappij moet daarom de Fransche regeering ter wille zijn, en de datum van 15 Maart verstreken zijnde, zonder ratificatie van Nederlandsche zijde, waren wij wel gedwongen om de vrij heid te hernemen. Ware echter door Rotterdam vóór 15 Maart geratificeerd, dan had de Fransche regee ring moeten berusten in een van weerszijden geldig accoord en zouden de ministerieele verwijten aan ons adres, hoewel waarschijn lijk scherp, volkomen vruchteloos zijn ge weest. Wat ons betreft, nooit hadden wij ge dacht, dat aan die kwestie een politieke kant vastzat.. Besmettelijke ziekten. Uit de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 23 tot en met 29 Maart 1930, die is opgenomen in Staatscrt. no. 65, blijkt o.a., dat er 320 roodvonk- en 167 diphtherie-gevallen werden aangegeven. Het aantal gevallen van roodvonk, dat geconstateerd werd te Amster dam bedroeg 50, te Rotterdam 46, te 's-Gra- venhage 16, te Arnhem 14 en te Haarlem 10. Voor diphtherie waren deze gevallen te Rot terdam 30, te Arnhem 14, te Amsterdam 13 en te Leiden 9. Door de koepokinrichting werd aan koepok stof afgeleverd te Amsterdam voor 2364, te Groningen voor 525 en te Rotterdam voor 333 personen, in totaal voor 3222 personen. Er werden geen gevallen van encephalitis na inenting geconstateerd. De weg RoosendaalBelgische grens. De gemeenteraad van Roosendaal heelt met 10 tegen 6 stemmen besloten tot het totaal opnieuw aanleggen van den weg Roosendaal- grens op een breedte van 71/2 M., waarvan 5 y2 M. rijweg en ter weerszijden een fietspad van klinkerbestrating. De bestrating van den rijweg zal volgens het nieuwste procédé ge schieden. Voorts werd besloten, in de Dorpstraat te Nispen ter weerszijden van den rijweg tegel trottoirs te leggen. De kosten zijn geraamd op 210.000 en 12.000. Faillissementsstatistiek. Blijkens de faillissementsstatistiek door Van de Graaf Co. N.V. (afdeeling Han delsinformaties) zijn in Maart uitgesproken de volgende faillissementen Noord-Holland (excl. Amsterdam) 25,Amsterdam 41, Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 28, Den Haag 22, Rotterdam 40, Utrecht 14, Gel derland 15, Noord-Brabant 20, Limburg 7, Zeeland 6, Friesland 13, Groningen 6, Drente 4, Overijssel 16. Totaal over Maart 1930, 257 failissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1930, 807 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar, 765 faillissementen. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg (met inbegrip van Altona, Harburg en Wilhelmsburg) zijn in Maart binnengekomen 1652 schepen, me tende 1.918.384 ton, tegen 893 schepen mei de 1.665.845 ton in Maart 1929, zijnde een vermeerdering met 759 schepen en met 252.539 ton. Sedert 1 Januari zyn te Hamburg binnen gekomen 4597 schepen met 5.405.669 ton, te gen 2743 schepen met 4.651.518 ton in het zelfde tijdvak van 1929. Er Is dus een ver meerdering met 1854 schepen en een ver meerdering met 754.151 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Maart binnengekomen 940 schepen met 1.692.390 ton (herleid) tegen 979 schepen, met 1.761.756 ton (herleid) in Maart 1929. Er is dus een ver mindering met 39 schepen en met 69.366 ton. Sedert 1 Januari zijn te Antwerpen bin nengekomen 2810 schepen met 4.980.007 ton, tegen 2612 schepen met 4.724.168 ton in het zelfde tijdvak van 1929. Er is dus een ver meerdering met 198 schepen en met 255.839 ton. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Wa terweg binnengekomen 3711 schepen metende 6.155.524 ton, tegen 3097 schepen metende 5.216.541 ton in dezelfde periode van 1929. Er is dus een vermeerdering met 614 schepen en met. 933.983 ton. Sedert 1 Januari zijn te Rotterdam bin nengekomen 3062 schepen met 5.099.920 ton, tegen 2547 schepen, met 4.411.402 ton in de zelfde periode van 1929. Er is dus een ver meerdering met 515 schepen en met 688.518 ton. Over de eerste drie maanden van 1930 heeft dus de havenbeweging van den Nieu wen Waterweg die van Antwerpen met 1.175.517 ton overtroffen, terwijl het verschil ten voordeele van Rotterdam in deze maan den 119.913 ton bedroeg. VLISSINGEN, 3 APRIL. Feestavond C. K. W. O. Gisterenavond hield de C. K. W. O. de eer ste van haar beide feestavonden in het Con certgebouw. De zaal was geheel gevuld. Opgevoerd werd het bekende fragment uit de „Camera Obscura" van Hildebrandt „De Familie Kegge" in 5 af deelingen. Ter inleiding werden door de dames-gym- nastiek-vereeniging van de C.K.W.O. een drietal standen gegeven, welke gezien den korten tijd van haar bestaan, hoewel niet on berispelijk, er aardig werden afgebracht. Deze onderafdeeling zal, naar wij hopen, nog In ledental kunnen toenemen, daar vooral deze tak van sport een heilzamen invloed uitoe fent op de lichamelijke en geestelijke ont wikkeling van onze jeugd. Het strijkorkest van mej. De Hondt ver leende wederom welwillende medewerking en zette het repertoire in met een „Feestmarsch" van Willy Schootemeijer. Nu volgde het le en 2e bedrijf van de „Fa milie Kegge" en kregen wij gelegenheid met de verschillende spelers kennis te maken. De onvermijdelijke pauzes tusschen de ver schillende bedrijven werden aangevuld door het onvermoeide orkest en wij kregen te ge nieten een „Menuet" van Mozart, „Heil Hol land" van Frits Jalema. „Moment Musical" van Schubert en „Regiments-kinderen" van Fücik, terwijl nog enkele toegiften werden gegeven. Over aandacht voor de verschillende mu zieknummers viel niet te klagen, en mej. De Hondt mocht dan ook telkens een dankbaar en welverdiend applaus in ontvangst nemen. Maakten wij in het eerste bedrijf kennis met de verschillende hoofdpersonen, nl. de familie Kegge, bestaande uit den heer Jan Adam Kegge, een rijken West-Indiër, die eerst sedert korten tijd in Nederland woon achtig is, mevr. Kegge, hun dochter Hen- riëtte, de oude grootmoeder, mevr. Marrison, den heer Hildebrandt en den „charmanten" heer Van der Hoogen, in de volgende bedrij ven komen successievelijk de andere perso nen elk in hun rol naar voren. Het derde bedrijf, het èezellig St. Nicolaas- avondje bij bakker De Groot, waar men zich bezig houdt met koekplakkerij en „pandver beuren" deed ons mede leven met de oud- Hollandsche gebruiken en de intimiteit daarvan. Het vierde bedrijf bracht ons onder den indruk van het onderhoud van den heer Hildebrandt met mevr. Marrison, de moeder van Kegge, die met Hildebrandt spreekt over haar gestorven kleinkind William. Het laatste bedrijf brengt de ontmaskering van den fatterigen Van der Hoogen door Hildebrand. Kostelijk was vooral de scène wanneer de heer Kegge en zijn dochter Hen- riëtte onverwachts te voorschijn komen, na het geheele gesprek te hebben afgeluisterd. De aanwezigen'gaven herhaaldelijk blijken van ingenomenheid met het vertoonde. De hoofdrollen waren in goede handen vooral het spel van den heer Kegge, Hen- riëtte en Van der Hoogen was subliem, doch ook de heer Hildebrandt, de ingetogen stu dent, de oude grootmoeder en Suze Noiret, evenals alle anderen, verdienen een woord van lof. Het geheel bewees dat er flink gestudeerd was. De verschillende in dien tijd behoorende costuums gaven een bijzondere attractie en een duidelijk beeld van de kleeding van ons voorgeslacht en wekten vooral bij de dames meermalen vroolijkheid. De voorzitter, de heer J. Marijs, was de tolk van allen om èn orkest èn executanten aan dit echt oud-Hollandsch volksleven har telijk te danken voor het gebodene en sprak de hoop uit dat het bestuur en comité ook voor het volgend seizoen weder met iets goeds voor den dag zou komen. Hij dankte de leden voor den ondervonden steun en wees er op dat de vereeniging zich nog steeds in opwaartsche lijn beweegt, daar het leden tal nu 1039 bedraagt. Hedenavond wordt voor het andere deel der leden hetzelfde programma uitgevoerd. In onze Tydinghal. De groote bloemententoonstelling werd door H. M. de Koningin-Moeder bezocht. Onze fotograaf maakte hiervan enkele mooie opna men, waardoor men ook een indruk krijgt van deze tentoonstelling. Wij etaleeren verder een foto van 't nieuwe gebouw dat deze week door den Ned. Spaar- bankbond te Amersfoort is geopend. Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With" is Maandag van Willemsoord vertrokken met bestemming naar Curasao. Op onze foto brengt de vice-admiraal J. Quant met de be manning een driewerf hoera op H.M. de Ko ningin uit. Een jubileum. Heden herdacht de heer W. Bosselaar, be steller by Van Gend Loos den dag, waar op hy vóór 25 jaar bij genoemde expeditie onderneming in dienst trad. De jubilaris ont ving bij deze gelegenheid de gebruikelijke gratificatie, terwijl het personeel hem even eens een souvenir aanbood. Vereeniging „Kinderzorg". Gisteren werd te Middelburg in het meis jespaviljoen der stichting Kinderzorg de jaarvergadering gehouden van de vereeniging Kinderzorg te Middelburg, onder voorzitter schap van den heer ds. R. ten Kate te Kou- dekerke, die de vergadering opende en deed zingen Psalm 146 vs. 1 en 4 en las Psalm 146 en daarop voorging in gebed. Hierop riep spreker allen welkom op de 24ste algemeene vergadering, die samen zyn gekomen om te danken voor alles, wat weder in Kinderzorg gezegend is. Men gaat verder met het werk in Gods vertrouwen. Maar God gebruikt de menschenkrachten. die ln Kin derzorg een geestelijk werk hebben om de kinderen tot Christenen op te voeden. Daarom dankt spreker de diaconieën en vereenigingen, die Kinderzorg steunen en belangstellenden worden genoemd. Men hoopt het 25ste jaar van het bestaan met opgewektheid te vieren. Spreker brengt daarop een groet over van ds. De Voogd van 's-Heer Arendskerke, waar zijn gezondheid hem genoodzaakt heeft af scheid te nemen van Kinderzorg, waarvoor hij zooveel heeft gedaan en dit zonder het geestelijke uit het oog te verliezen, vooral op materieel gebied. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten een schriftelyken groet te richten tot ds. De Voogd, en hem den zegen van God ook bij het klimmen der jaren toe te wenschen. De secretaris, ds. Swaan te Domburg las zijn jaarverslag voor over 1929, waarin hij wyst op de moeilijkheid voor de jongens en meisjes een „thuis" te scheppen. Het gaat om zeer verschillende typen sommige komen met blijdschap, andere beschouwen het als een dwang, weer andere hebben aangename herinneringen aan hun ouderlijk huis. Het was een goed jaar voor Kinderzorg. Het aan tal verpleegden steeg van 99 tot 103 en het aantal buiten het gesticht daalde van 46 tot 39. Het gedrag van de kinderen was goed, de gezondheidstoestand op een enkele uit zondering na, ook. Twee grootere meisjes moesten grafwaarts worden gebracht. Spreker brengt hulde aan dr. Wap, den huisdokter en de specialisten, en aan allen, die voor de kinderen iets deden of hun aan gename uren bezorgden. Speciaal noemt spreker den heer en mevr. BlumDe Niet bij hun 50-jarig huwelijks feest, en betreurde het heengaan zoo spoedig van den heer Blum. In het personeel kwamen verschillende mutaties voor. Spreker wekt op nog meer bekendheid te geven aan het werken van Kinderzorg, op dat velen het niet laten bij het gebed, maar in daden medewerken aan het werk der Stichting. De directeur, de heer Middelkoop, deed daarop zijn jaarlijksche mededeelingen, waarin hy ook wees op de velen, die in de stad en in Zeeland niet weten wat Kinder zorg wil. Spreker zette uiteen wat het doel ishet verzorgen van kinderen, behoorende tot de Herv. Kerk, vooral in verband met de Kin derwetten. Hij toonde aan hoe vele kinderen ver waarloosd of geheel onverzorgd zijn, zoodat er voor Kinderzorg veel werk is. Sinds in 1906 het eerste meisje werd opge nomen, is er steeds nog veel werk op dit ter rein. Spreker zet dan de regeling op de stichting uiteen en wijst op het moeilijke werk der opvoeding van deze kinderen. Men wil hen niet alleen het ouderlijk huis vergoeden, maar hen ook opvoeden tot goede menschen, wat dikwijls zeer moeilijk is, als in de prilste jeugd reeds veel bedorven is in de kinderzielen. Men gaat ondanks dat alles voort met ar beiden en bidden. Kinderzorg wil den Christenplicht vol brengen, gedachtig aan het„Laat de kin- derkens tot Mij komen en verhindert ze niet." Ds. J. de Vries lichtte de rekening, die een eindcijfer aanwijst van 55.451.91 y2, toe en wees er weer op, dat enkelen bijzonder veel werk doen om financieelen steun bijeen te krijgen. Vooral op het werken met busjes, dat op verschillende plaatsen zoo goed resul taat gaf, wees ds. De Vries nog eens nadruk kelijk. Hierna kwam de begrooting aan de orde, welke in ontvangst en uitgaaf aanwijst een bedrag van 53.725. Besproken werd de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniginghierbij deelde ds. De Vries mede, dat men gedacht heeft aan een rondgaan met lijsten, of even als vijf jaren geleden, een zakjes-collecte, om den schuldenlast te verminderen. De voorzitter zegt, dat men er ook aan ge dacht heeft, een en ander aan de gemeen ten zelf over te laten, omdat de plaatselijke toestanden zoo dikwijls verschillen. Uit de vergadering werd ook het idee naar voren gebracht tot het doen vervaardigen van een film der stichting en deze te doen vertoonen. Een en ander zal worden overwogen. Na een opwekking tot het bezoek aan de tentoonstelling in het Jongenshuis, door den voorzitter, bracht de heer dr. Van Voorst Vader, namens den kerkeraad van Middel burg en naar hij meent namens allen dank voor wat op Kinderzorg wordt verricht en wenscht bestuur, directie en personeel Gods verderen zegen toe. Coöperatieve ijsfabriek „Walcheren". In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de coöperatieve ijsfabriek „Walcheren" te Middelburg, werd het divi dend over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op 5 Tot voorzitter werd herkozen de heer L. Leijdesdorff en tot lid van den raad van toe zicht werd benoemd de heer G. Wolders. Een belangrijke schenking. Door wijlen den heer J. L. Richel, burge meester van Borsselen, is aan de gemeente Veere vermaakt al het door hem nagelaten SINGEL 1 WASCHT porcelein, onder bepaling, dat dit in de Oud heidskamer of een ander geschikt vertrek m het stadhuis te Veere voor het publiek zal worden tentoongesteld. De fraaie collectie mag zeker een groote aanwinst voor Veere worden genoemd. Voorschot landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van fi nanciën aan de gemeente Grijpskerke een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van 3200 ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 Maart zijn in onze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en wel 1 in ieder der gemeenten Duivendijke, Ter Neuzen en Westdorpe. Verbetering van den weg AxelRoode Sluis. De gemeenteraad te Axel heeft het voorstel van Burg. en Weth. om, in verband met het daarbij betrokken gemeentebelang, een bij drage te verleenen ad 500, gedurende 40 jaar, voor de door de provincie ontworpen verbetering van den weg Axél—Roode Sluis, waarvoor vanwege rijk en provincie drie vierde der op 300.000 geschatte kosten worden bijgedragen, verworpen, met 5 tegen 4 stemmen. De heer Koster betoogde dat de geheele kosten dier wegverbetering behooren te wor den betaald uit het Wegenfonds, waarin geld genoeg is, terwijl de heer J. de Feyter het wegplan te kostbaar acht. Ook zonder de bij drage der polders of anderen, ten bedrage van f 75.000 kan men een goeden verkeersweg maken voor ƒ.325.000, zoodat polders en ge meenten dan niets behoeven te betalen. De fout is, dat de plannen der ingenieurs' veel te duur zijn. ZOUTELANDE. Vertrokken H. Louwerse en gezin naar Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoedekens- kerke ds. W. Reus te Westkapelle. De geloofsvervolging in Rusland. In het gebouw van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage had gisterenavond de groote aangekondigde protestvergadering plaats tegen de geloofsvervolgingen in Rus land. Er bestond buitengewoon groote belangstel ling, zoodat de zaal tot in de nok gevuld was. Op het podium hadden de sprekers plaats genomen, onder wie zeer de aandacht trok de Metropoliet van West-Europa, Eulogius, die in ambtsgewaad verscheen. Onder de schare, die het gebouw vulde, was de minister-president jhr. Ruys de Beeren- brouck, voorts de ministers mr. Terpstra, dr. Deckers, jhr. mr. De Geer, de voorzitter der Eerste Kamer, baron De Vos van Steenwijk, Staatsraad Idenburg, mr. Patyn, vele predi kanten en geestelijken e.a. Dr. Grondijs, de leider van de protestver gaderingen, opende de bijeenkomst. Het koor der Russische kathedraal in Parijs onder leiding van den dirigent Afonsky zong daarna „Sta op mijn zielvan Iwanof. Eerste spreker was dr. J. Th. de Visser, die begon met te zeggen, dat het geen wonder is, dat de verontwaardiging vooral in Neder land zoo hoog opgevlamd is. Spreker heeft medelyden, in de eerste plaats natuurlijk met de velen, die lijden on der de verschrikkelijke gebeurtenissen. Maar daarbij heeft spreker ook bovenal medelyden met hen, die den godsdienst trachten te ver nietigen. Zij verrichten Syriphus-arbeid. Toen dr. De Visser uitvoerig de oude waar heid van het gezegde „Het bloed der marte laren is het zaad der kerk" illustreerde met een voorval, dat onlangs in Sovjet-Rusland plaats had tijdens een bijeenkomst van eenige honderden baptisten, ontstond een incident. Dr. De Visser verhaalde, dat twee voorgan gers van die baptistische gemeente in een zaal staande bezig waren met het lezen van psalmen, toen plotseling een roode gardist,

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1