1000 500 300 150 100 25 No. 78 68e Jaargang 1930 WOENSDAG ilitjavs: Firma f. VAH OF VELDE ir.. Vftlstmt 58-60. Vlissingen. Telel. 10. Postrekerins 06281 3 APRIL Verschijnt dap'ijks. uitgezonderd op fondao en alpemeen erkende Christelijke feestdaeer ÜRSTE blad GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- cn Provincicnicuws 'lllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllll H.V. Stosmwassclierij „Volharding" per Kilo en tegen stuktarief k iiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. 'Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- riue landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25 iedere regei meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuui enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 - 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bu verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uJt 2 bladen GRONDBELASTING. Kadastrale metingen cn schattingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter :ennnis van belanghebbenden, dat vanaf he- ;_:/öen gedurende dertig dagen ter gemeente- ecretarie, 2e af deeling, ter inzage is nederge- .egd de opgaaf der uitkomsten van de metin- ;en en vastgestelde schatting van eenige in Jdeze gemeente gelegen eigendommen. VLssingen, 2 April 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BOUW TWEEDEN VLEUGEL OKANJESCHOl>L. Burgemeester en Wethouders van- Vlissin gen brengen ter algemeene kennis, dat bij raadsbesluit dd. 28 Maart 1930, no. 8, is inge- wilngd het verzoek van het Bestuur der Ver- eenigmg tot bevordering van Christelijk On derwas, aldaar d.d. 21 Januari 19o0, no. 213, om volledigen bouw van den tweeden vleugel der Oranjeschool. Vlissingen, 31 Maart 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. LEERMIDDELEN EN MEUBELEN R.-K. UX.O. SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter openbare kennis, dat by raadsbesluit d.d. 28 Maart 1930, no. 10, aan het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere te Vlissingen, over eenkomstig zyn verzoek, de noodige gelden zbn beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van een kachelscherm en voor invoering van een nieuwe leerwijze voor de vakken kennis der natuur en geschiedenis voor zyne U.L.O. school. Vlissingen, 31 Maart 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Overproductie en hongersnood. Bij de debatten in de Tweede Kamer over de cnsis in den landbouw, is er van socialis tische zijde meer dan eens op gewezen, dat het feit, dat in een deel der wereld overpro ductie was terwijl in een ander deel, vooral in China, honger werd geleden, een gevolg is Ivan het kapitalistische stelsel. De „Standaard" noemt deze uitspraak ten eenenmale valsch en het anti-rev. hoofdor gaan motiveert zyn standpunt als volgt Elke productie wil in de behoefte voorzien- Laat iemand maar eens iets produceeren, waaraan geenerlei behoefte bestaat. Hij zal aan winst niet behoeven te denken. In het huidig maatschappelijk bestel, dat zijn gebreken heeft, wordt door de productie in de gerezen behoefte op een wijze voorzien, die in menig opzicht bewonderenswaardig is. Dat op volkomen vrije wijze, door vrij wer- kende krachten in het leven, bijv. een we- reldstad met haar millioenen inwoners eiken dag weer het noodige ontvangt, zóó, dat het maar zelden ergens spaak loopt, is iets, dat ons wel in verbazing mag zetten. Wij den ken er te weinig over na, wat hiervoor noo- dig is. Wat dit beteekent, zien wij, als de re geering des lands dit vrije spel der krachten wegneemt en er haar zorg voor in de plaats stelt. Bijv. ten onzent in noodzaak der distri butie in oorlogstijd en veel erger onder het socialistisch regime in Rusland. Een Maltus mocht een goede eeuw geleden voorspellenhet gaat niet goedde menschheid groeit veel sneller dan de pro ductie, die haar voeden moet, de gang der historie heeft deze vrees beschaamd. In vroeger eeuw, toen de productie en het verkeer lang zoo goed niet als thans in elk ander grepen, waren hongersnooden niet zeldzaam. Men denke aan de oude geschie denis. Thans komen zij alleen voor wanrfeer bur geroorlog als in China het verkeer belem mert, of wanneer socialisten zich opmaken om het socialisme in te voeren, als in Rus land. Het socialisme wil het vrjje spel van krachten, nu afgezien van de belemmeringen door Invoerrechten, enz., vervangen door een regeling van boven af. De Staat zal de be hoefte- bepalen en daarnaar de productie re gelen, die in de geconstateerde behoeften moet voorzien. Dit nu is in den grond der zaak een dwaasheid. De consequentie is de slavernij der menschheid. De kaliverschepingen over Rotterdam. De Parijsche correspondent van „Le Soir" seint aan dit blad, dat als eerste gevolg van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de haven van Antwerpen de onderhan delingen tusschen de S.C.A.P. en het stads bestuur van Rotterdam afgebroken zyn. De stad Antwerpen heeft aan de S.C.A.P. nieu we voordeelen toegestaan en haar tevens de middelen bezorgd om de thans bestaande kali- entrepots uit te breiden. Onder deze voor waarden, zegt het gerucht, zal de S.C.A.P. voortgaan met haar producten over Antwer pen te zenden en worden de onderhandelin gen met Rotterdam niet doorgezet. In zekere Belgische kringen is men echter minder categorisch en gelooft men niet, dat de Franschen hun overeenkomst met Rotter dam hebben verbroken. Men veronderstelt in deze kringen, dat de Franschen over Rotter dam toch de verscheping van een deel, van 200.000 of 300.000 tons kali per jaar hebben toegezegd en dat de rest over Antwerpen zal gaanls5at zou dan ook de voorzichtige ter men van de officieele mededeeling, welke niet spraken van een „monopolie" ten bate van Antwerpen, maar van „een bevredigende regeling", verklaren. De „Indépendance Beige" deelt mede. dat de „Société Fran?aise de Potasse" zich tele grafisch met Rotterdam in verbinding heeft gesteld om haar aanbiedingen terug te ne men. Spoorweg-ontvangsten. De geschatte ontvangsten der Nederland- sche spoorwegen over Februari van dit jaar zijn ruim één millioen minder dan de defini tieve ontvangsten over Februari 1929, hetgeen blijkt uit onderstaande cijfers Reizigers Februari 1930 5.425.680, Februari 1929 f 5.050.974bagage 91.200 f 73.836) brief- en pakketpost 310.000 (325.000) goe deren 6.017.100 7.543.645) levende dieren 7 134.120 135.514) diversen 299.600 293.525). Totaal f 12.277.700 13.422.494). De achteruitgang zit in het goederenver voer, dat ongeveer anderhalf millioen achter uitging. Het gesl ten water in Februari 1929 heeft in die maand natuurlijk een abnormaal hoog goederenvervoer veroorzaakt. Het reizi gersverkeer steeg daarenboven met zes ton. Ret huls van Mlchiel Adriaanszoon De Ruijter. Eet orgaan van den bond „Heemschut" be vat in het maandoverzicht een mededeeling over het huis van Michiel Adriaanszoon de Ruüter te Amsterdam. Mogen we de redactie gelooven, dan wordt daar op betreurenswaar dige wyze mee omgesprongen. We lezen daaromtrent Het bekende huis van Admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruijter aan de Prins Hen drikkade de IJkant te Amsterdam, daar waar de De Ruijter woonde, uitziende van zyn woonvertrekken op 't op scheeprijk IJ. dit huis wordt thans, onder den naam van restaureeren, volslagen vernield. De geve.' blijft bewaard ja natuurlijk, want tegen af braak zou de Schoonheidscommissie en de Monumentenverzorging zich schrap gezet hebben doch inwendig I De laat-zeventiende eeuwsche gang ls weg. Na verwijdering der gepleisterde plafonds kwamen de echte bal- kenplafonds voor den dag, met penseelschil- derwerk op terra-rooden fond, hier en daar een origineel sleutelstukeen vondst voor den vakman op dit gebied om op zijn hoofd ce gaan staan Daar mikt men nu weer een ge pleisterd plafond tegenaan en groot ge baar de gesneden sleutelstukjes gaan naar het Scheepvaartmuseum. Dat heeten dan la ter Ruyteriana. Het is zielig wanneer de mo numenten van geschiedenis en kunst in ver keerde handen komen. Een Jaargeld aan dr. Fxederik van Eeden. De gemeenteraad van Bussum besloot gis teren na geheime zitting aan dr. Frederik van Eeden die sedert 1886 in Bussum woon achtig is, als blijk van erkenning van zijn groote beteekenis voor de Nederlandsche cul tuur, een jaargeld toe te kennen van f 1000. ingaande 3 April a.s. De Krant. Het eerste nummer is verschenen van „de Krant", weekblad voor de leerlingen van gymnasium, lyceum en R. H. B. De redactie deelt mede dat met dit blad bedoeld wordt den scholieren wekelijks in zoo pittig mogelijken vorm bericht te geven van het voornaamste gebeuren in binnen- en buitenland, daarvoor hun belangstelling te wekken of te vergrooten en hen aldus voor te bereiden op een belangrijke functie in het moderne menschenleven het krant-lezen 1 Het blad wordt uitgegeven door de Hollan- dia-Drukkerij te Baarn. Jubileum firma A. Kreymborg Co. Naar wij vernemen zal de firma A. Kreym borg Co. op Dinsdag 8 April a.s. haar 25- jarig bestaan herdenken. De directie zal dien dag van 2.304 uur nm. recipieeren in Hotei de l'Europe, Doelenstraat Amsterdam. VLISSINGEN, 2 APRIL. Dames Gymnastiek-Vereeniging „Lichaamsontwikkeling". Concertgebouw. Wat ons in den loop der jaren bij deze vereeniglng getroffen heeft is het feit, dat de leider, de heer L. van der Steen, steeds weer met iets bijzonders voor den dag treedt op de jaarlijksche uitvoering Zoo was het gis terenavond aireede de opening welke een karakteristiek cachet droeg. Op de streng rhythmische tonen van het klein-orkest Hö- felein—Bekker schreden de turnsters met veerkrachtigen tred langs de zijpaden naar het podium, het vaandel volgde den midden weg. Nadat de leden op het tooneel geschaard waren, zette het orkest het Gymnastenlied in. driemaal neigde het vaandel om met dezen vaandelgroet welkom te heeten autoriteiten, zustervereenigingen. genoodigden en belang stellenden en het volgende gedicht van G Leenheer werd door de jongedames Agter- berg en Jansen gereciteerd Moge 't licht der waarheid stralen In dit blyde avonduur Mogen deugd en schoonheid blinken Uit ons werk van heilig vuur Waarheid is ons aller streven, Als een arbeid, die ons brengt Tot een stadig lichaamsoef'nen Dat ons deugd en scioonheid schenkt. Zullen wij in later leven Zoekers zijn naar waarheldslicht Zal de geest het lichaam volgen In 't besef van deugd en plicht Ziet ons liefderijk vereenigd Werkend aan een edel doel. Die zich enkel laten leiden Door haar menschelijk gevoel. Wie met ons iets gevoelt voor symboliek en ceremonieel, zal zeker in dezen aanvang iets plechtigs, iets hoogers dan het alledaag- sche hebben gevoeld. De dichtregelen dragen tot opschrift Waarheid, Deugd en Schoon heid. Aan de hand van wat L. O. op dezen avond weder gepresteerd heeft mogen we er vrijelijk de trits Wijsheid,Kracht en Schoon heid aan toevoegen, want in dit teeken heeft de uitvoering gestaan. Het turnen begon met demonstratief vrije oefeningen, Zweedsch wandrek en springen. De Niels Bukh reeks, waarbij alle lichaams- deelen achtereenvolgens een beurt kregen zonder rust, was wel een zeer gezonde oefe ning welke van de turnsters de noodige krachtsinspanning en veerkracht bij zoo'n gezwind tempo vroeg. Met het wandrek van de Zweedsche bank bracht de vereeniging nieuwe toestellen op het tooneel, d.w.z. voor zoover het een uitvoering betreft. Een groote verscheidenheid van lichte tot zware oefe ningen hesft de mogelijkheden van deze hulpmiddelen afdoende gedemonstreerd. Hu moristische uitdrukkingen als „apenkooi" en „hangende vleermuizen" nemen we niet seri eus, gezien het groote nut wat deze toestellen voor de lichamelijke opvoeding afwerpen. Bij het bokspringen gaven de turnsters van vlugheid en behendigheid blijk. Een lief nummertje was de „Lintrij" rond het vaandel, uitgevoerd door de „kleintjes" Het rhythme was nog wel niet onberispelijk, maar daar ons ^ansche leven een vallen en een opstaan is, vonden we het ^an die hum mels in 't blauw een kranige prestatie, waar mede de leidster, mej. Mien Bijl, eer heeft Ingelegd. Het bloemstuk haar vereerd was wel verdiend. Snoezig was ook de stand, die de peuters formeerden. De dames-afdeeling gaf daarna tremplin- paard. Durf en onverschrokkenheid zijn ken merken van deze ploeg. Bij den snoeksprong moet men echter een moment zweven en daarna den „vanger" grijpen (we zagen (iaar heele goede voorbeelden van) en dus niet rechtstreeks aanspringen op deze figuur. Buitengewoon hebben de volvoerings-oefe- ningen, systeem Niels Bukh, van de dames ons voldaan. Hierin werd van de turnsters de hoogst mogelijk expansieve kracht geëischt, de zweefstanden waren zeer lastig temeer daar moderne lijnen tot uitdrukking moesten komen en bewaard moesten blijven, 't Was den uitvoersters aan te zien, dat zij na afloop bepaald moe waren. Aan de hooge brug bleek dat de dames ook aan dit toestel fiksche vor deringen hebben gemaakt, dit kwam vooral tot uiting bij de oefeningen naar keuze. Tot slot hebben de dames geschitterd in de knotsoefeningen, al mogen we niet ontken nen, dat eenige vermoeidheid haar stempel op het werken heeft gedrukt. Wat geenszins verwondering baarde, want zij kwamen kort achter elkaar driemaal aan bod. De tweede meisjesafdeeling heeft nog een gracieuse groepen-dans uitgevoerd op Strauss' onsterfelijken „schonen blauen Donau". De witte, wijde tolletjes flatteerden de danse resjes alleszins en 't werd een mooi schouw spel van lijnen, kleuren en bevallige windin gen en wendingen. Ook zij vormden tot be sluit een smaakvollen stand. In plastiek heeft de heer Van der Steen steeds uitgemunt. Vol expressie waren immer de beeldengroepen, welke hij ontwierp en zoo waren ook de athletische motieven „Ergrei- fung des Bettlers" en de rhythmische groep voorbeelden van reine scheppingskracht en bloelende schoonheid. Theo Höfelein heeft met zijn orkest de be geleiding van de dansen en oefeningen op de gebruikelijke accurate wijze verzorgd. Ter afwisseling heeft dit ensemble nog met veel muzikaliteit Adam's ouverture „La poupée de Nurnberg" en fragmenten uit de opera „Mignon" van Thomas ten gehoore gebracht. Terecht twee werken, die door hun melodi eusheid boeien en dies gaarne worden ge hoord. Zooals we in den aanhef schreven werd met klein-orkest gespeeld waardoor de harmoniumspeelster zich belangrijke partijen zag opgedragen, waarvan zij zich echter lof felijk gekweten heeft. De heer Edward Bat ten heeft nog de viool-solo „Czardas" van Monti gespeeld. Deze jonge kunstenaar heeft een gezonden toon, een goede techniek en een voordracht, die veel beschaafde artisticiteit bezit. Zijn spelen deed aangenaam aan en oogstte veel succes. Met onverdeelde aan dacht heeft het auditorium naar het muzi kale gedeelte geluisterd. Een feit. wat we niet altijd kunnen constateeren bij een gemengd programma. De volle zaal aanwezigen heeft turnsters en orkest den gansclien avond met bijvals betuigingen overladen en meerdere malen op bisseeren aangedrongen, 't geen echter met het oog op den tijd onmogelijk was De energieke leider van L. O. ontving van de vereeniging een fraaie bloemenhulde. Een attentie, die de heer Van der Steen, voor zyn onvermoeid werken en streven ongetwijfeld verdient. Na afwerking van het program dankte de heer Van der Steen de aanwezigen voor hun belangstelling en den heer Höfelein c.s. voor de medewerking. Een gezellig samenzijn be sloot den succesvollen avond. We meenen goed te doen ons verslag te beëindigen met een uitspraak van dr. Coro- nel. Wellicht stemt zij tot nadenken. Werpt zy succes af, des te beter De harmonische ontwikkeling der vrouw is niet alleen van belang voor het behoud van haar eigene schoonheid en gezondheid, maar ook in dat van de toekomst van ons geslacht. „A mère faible fille nerveuse" heeft een geleerde van onzen tijd terecht aangevoerd. En die zwakte spruit meestal voort uit gemis aan oefening bij de aanstaande vrouw. Lezing Doopsgezinde Kerk. Gisterenavond hield ds. Van der Veen al hier zijn laatste lezing In dit seizoen over het onderwerp „Wat is Doopsgezind Spreker sprak zijn vreugde uit over het feit dat een zoo talrijk gehoor was opgeko men omdat hij daaruit een groote belang stelling voor zijn onderwerp afleidde. Hij onderscheidde zijn gehoor in drie groepen leden van de Doopsgezinde gemeente, leden van andere Kerkgenootschappen en zoeken de zielen. Hij hoopte dat aller inzicht in de Doopsgezinde gemeente zou worden verhel derd, maar dat het te spreken woord wellicht in het bijzonder voor de zoekende menschen van beteekenis zou kunnen zijn. Bij de behandeling van het onderwerp kon tweeërlei methode worden gevolgd. De eerste zou daarin moeten bestaan dat men alle andere richtingen critiseerde en op hun fou ten onderzocht om dan daarnaast de deug den en voorrechten van de eigen richting in het licht te stellen. Spreker wilde dezen weg echter niet volgen. De tweede methode zou zijn om met eerbiediging van anderer geloof van het eigen in 't bijzonder te getuigen zoodat het voor anderen aantrekkelijk zou kunnen worden. Spreker meent te mogen aannemen dat de aanwezigen allen 't Chris tendom zijn toegedaan en niet-Christelijk wil hij dus laten rusten. Ook kan hij uitgaan van de gedachte, dat de aanwezigen de waarde voelen van een leven uit geloof boven een leven zonder geloof. Hij brengt nog in het bijzonder de waarde van het geloof by nood en dood naar voren. Maar nu is dan de vraag indien men geloovig zou willen zijn en Christen, wélken vorm van Christendom moet men dan kiezen Dat hangt volgens spreker voor een groot deel van eigen aard en aanleg af. Wie mystiek is aangelegd en een sterk gevoel heeft voor het wonder, wie zich gaarne buigt voor een hooge autoriteit en zich veilig beschermd wil voelen in dui- SINGEL 1 WASCHT delijk omschreven vorm van wieg tot graf, zal een sterke toenadering gevoelen tot het Katholicisme. Wie de persoonlijke band met God heel sterk voelt en zich één wil weten met een groote kerkorganisatie die het heil belooft in en door het Evangelie zooals het in dogma's is geformuleerd, die zal zich gaar ne begeven tot de groote Protestantsche heilskerken. Maar daarnaast is de Doopsge zinde gemeente als typische uiting van het sectarisme van heel anderen aard De Doops gezinden willen geen kerk-organisatie, geen heilsinstituut, maar de vrije gemeente, zoo als die in den aposteltijd bestond. Spreker stond niet stil bij de oude kenmerken late doop, weerloosheid, eedsweigering, geen overheidsambten, binnentrouw, eenvoud, om dat deze grootendeels verdwenen zijn. Maar nog altijd zijn onze gemeenten zelfstandig, hebben ze het typische van hun ouden aard. behouden. Het merkwaardigste bestaat niet in den laten doop en de eedsweigering, maar in dien wonderlijken Doopsgezinden geest, dien geest van saamhoorigheid, van geloofsver wantschap. Verstandelijk is hier weinig van te zeggen het is een zaak van het gevoel. We kunnen van de Doopsgezinde gemeente dus zeggen dat ze is een Christelijke gemeen te, die zich stelt op den grondslag van het Evangelie. Ze heeft geen leerstellingen en hoewel de tegenstelling orthodox-modern ook bij haar bekend is. heeft deze geen ricfa- tingsstrijd tot gevolg. De Doopsgezinde geest doet bij alle verschillen toch een hartelijke samenwerking bestaan. Elke gemeente 23 zelfstandig. De leden voelen zich nauw aan eengesloten en kennen hun persoonlijke ver antwoordelijkheid. De Doopsgezinden heb ben hun eigen plaats.... omdat ze Doops gezind zijn. Zij zouden zich nergens anders thuis gevoelen. Ze zijn verdraagzaam maar weten zich een eigen volk in de groote Chris telijke wereld. Diefstal en vernieling. Hedennacht omstreeks 1 uur zag een sur- veilleerend politie-bsambte een tweetal man nen op verdachte wijze uit een auto komen, welke voor het Concertgeoouw was geplaatst. Op het zien van den politieman namen zy de vlucht over het terrein van de daar gele gen zgn. Arsenaal-kazerne. Een hunner werd door de politie in de Baljuwstraat gegrepen, alwaar hij juist over een muurtje wilde klim men, terwijl de andere persoon met behulp van eenige burgers op de Zeilmarkt werd aangehouden, waarop beiden met behulp var», andere polite-beambten naar het bureau werden overgebracht. Bij onderzoek bleek dat zy verschillende vernielingen aan auto's hadden gepleegd, o.a. aan een auto staande op den Nieuwendijk en aan een tweetal auto's, staande voor het Concertgebouw. De vernieling aan een der auto's was gepleegd aan het dashbord en was tamelijk ernstig. Voorts bleek dat zij zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal uit een der auto's. Beide mannen, een werklooze. wonende te Middelburg en een controleur, volgens zijn verklaring te Utrecht wonende, zijn op last van den commissaris van politie, nadat pro ces-verbaal tegen hen was opgemaakt, in het huis van bewaring opgesloten. Gedacht wordt aan de mogelijkheid dat do aangehoudenen gisterenavond de laatste tram gemist hebbende, hebben getracht met een auto welken zij op straat aantroffen, naar Middelburg terug te keeren. Aanvaring bij Vlissingen. In zake de aanvaring van het Noorsche stoomschip .Kornet" met het Engelsche stoomschip „Plawsworth" nabij Vlissingen is de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat als de „Plawsworth" met het nemen van haar koers op de Sardijngeul had gewacht, tot de .Kornet" goed en wel was gepasseerd, daardoor de kans op een aanvaring zou zijn weggenomen. Hoewel de Raad meent, dat het beter ware geweest, wanneer de „Plawsworth" had gewacht, kan de omstandigheid, dat zij dit niet heeft gedaan, toch aan dit schip niet als een bepaald f ut worden aangerekend. Immers, de omstandigheden waren geenszins zoodanig, dat de „Plawsworth" eenig gevaar moest zien in het passeeren van den tegen ligger ter plaatse, waar dit zou geschieden. De „Plawsworth" was bevoegd om haar

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1