1000 500 300 150 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD =55 NO- 77 Jaargang Ï930 Uitgave: Firma F. VAN DE VE10E Ir.. IValstraat 58-60. Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 60207 1 APRIL, Verschijnt dage'ijks. uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Siads- en Provincienieuws MARINE EN LEGER 'lllüllllllllllllllllllllliülllllllllllillillllllllll W H.V. Stoamwasscherii „Volharding" por Kilo en tegen stuktarief lllllllilllüllüllllüllllillllllilliillllillülliii INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS - Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflende Huur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in t bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vingel KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen, maken bekend, dat de op 22 Februari jl. vastgestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 1 April van het volgende jaar van kracht blyft, behoudens de wijzigingen daar in ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de [secretarie der gemeente ter inzage nederge- Hegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Vlissingen, 1 April 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Proclamatie van den nieuwen gouverneur van Curasao. De volgende proclamatie is ter gelegenheid van de bestuursoverneming te .Willemstad .fgekondigd Aan de ingezetenen van het gewest Cura- Ik breng te uwer kennisse, dat het Harer Ïjesteit, onze geëerbiedigde Koningin, heeft aagd my bij Hoogstderzelver besluit van cember 1929 te benoemen tot gouverneur Curasao en dat ik op heden in een plech- i zitting van den Kolonialen Raad het be stuur heb aanvaard. Ik voldoe aan den wensch van Hare Ma jesteit, door u de verzekering over te bren gen van de groote belangstelling, welke Zij .telt in de bevolking van het gewest Cura- ;ao. Nederland gevoelt zeer sterk den band, die iet met Curasao verbindt. Deze band kan liet hecht genoeg zijn. Ik doe op u een beroep >m ook uwerzijds het nauwer aanhalen v_an lezen band te bevorderen. U kuiit verzekerd zijn van mijn volle toe- vijding voor de taak, die ik met liefde op mij leb genomen. De belangen van Curasao zal ik behartigen laar mijne beste krachten. Opdat vruchtbaar zerk kan worden verricht, is het noodig, dat rde en rust heerschen. Alle pogingen om eze te verstoren, zal ik met groote gestreng- teid tegengaan. Ik reken daarbij op den steun van allen, die an goeden wil zijn. In een geest van vertrouwen treed ik u te- emoet; geeft mij wederkeerig uw vertrou- en. Ik hoop, dat mijn bestuur met Gods onmis- aren steun en met volle medewerking van allen, mag voeren tot een tijdperk van rooten bloei van dit gewest. e overplaatsing van ir. Huygens ingetrokken De minister van arbeid, handel en nijver- eid heeft de overplaatsing van den hoofd- ïspecteur van den arbeid ir. J. H. J. Huygens aar Maastricht en diens aanwijzing als oofd van den dienst der arbeidsinspectie in et le district ingetrokken. Een jubileum. Onder de stenografiestelsels, die momen el in Nederland in gebruik zijn, neemt het steem „Pitman" voorzeker een voorname laats in. In iedere plaats van beteekenis indt men dan ook de Kon. erkende Pitman- cholen, kweekscholen voor kantoorpersoneel, ie te samen vormen de Federatie van Ned. tenoleeraren systeem „I. Pitman", die op J ipril a.s. haar 25-jarig jubileum hoopt te teren. De stenografie Pitman, in ons land inge- oerd door nu wijlen den heer G. Anneveldt. leek een zoodanig geschikt stelsel, dat zeer )oedig zeer vele steno-leeraren hieraan hun rachten gaven. Op bovengenoemden datum werd opgericht e Federatie van Ned. steno-leeraren systeem U Pitman", waarvan het hoofdbestuur be tond Tint de heeren G. Anneveldt, voorzitter M. jFolmer, secretaris-penningmeester en ievroi(iw C. A. Folmer-Anneveldt. lid. "Üiiy de geschiedenis der federatie stippen U a/an dat in 1914'de overleden voorzitter W federatie werd vervangen door den heer ■M. Folmer, terwijl diens plaats werd inge- Jraien door den heer Geubels te Duiven. Bo- %ndien werd aan het bestuur toegevoegd de heer W. G. Hauff, die tevens hoofd werd van de afdeelingen in Ned. Oost-Indië. In 1918 werd mevrouw Bos te Zutphen se cretaresse, die op haar beurt in 1925 werd op gevolgd door mevr. N Crucq, als secretaresse- penningmeesteresse. Laatstgenoemde functie werd het vorige jaar gesplitst, zoodat momen teel het hoofdbestuur bestaat uit J. M. Fol mer, voorzitterJ. W. Roeffen, 's-Bosch, penningmeester mevr. C. A. Folmer-Anne veldt te Arnhem, lid en mevr. N. Crucq, te Goes, secretaresse. De groote, stuwende kracht in de federatie was en is echter de voorzitter Folmer, die tijd noch moeite ontzag om haar te maken tot een levend aandenken aan de nagedachtenis van haar oprichter, den heer Anneveldt, aan wien de eer toekomt het oorsponkelijk En- gelsch stelsel voor Nederland te bewerken En het succes Want zijn niet de duizen den geslaagde leerlingen even zooveel getui gen van de doelmatigheid van het stelsel. Want naast het doel der federatie tot volle dige opleiding voor het kantoor (derhalve be halve steno en machineschrijven, ook andere handelsvakken alsboekhouden, talen, han delscorrespondentie enz.) was ook de opzet, de plaatsing van alle geslaagden te bewerk stelligen. Dat de federatie, steunend op een zoo goed stelsel als dat van Pitman, alras een groote kracht in de stenografen-wereld bleek, bewees het groot aantal afdeelingen dat sedert de oprichting toetrad. Sedert 1905 zijn 55 afdee lingen aangesloten, waarvan 12 in Ned. Oost- Indië. De leden besloten ter viering van het 25-jarig jubileum tot het organiseeren van een uitstapje naar Parijs. Rotterdam als kalihaven. Er heerscht te Antwerpen groote ontstem ming in verband met de tusschen de ge meente Rotterdam en de Société de Potasses d'Aalace gesloten overeenkomst voor kali producten in de Rotterdamsche haven. De Antwerpsche burgemeester Van Cauwelaert is zelfs al naar Parijs geweest om te pogen de zaken ongedaan te maken. De Belgische pers staat vol van de kwestie, maar er zijn verschillende bladen die nadrukkelijk ver klaren dat Rotterdam in deze geen verwijt treft, maar de Franschen krijgen het in de pers hard te verduren. De kalmte, waarmede men te Rotterdam de Antwerpsche protesten heeft opgenomen, deed al aanstonds vermoeden dat men de sluiting van de overeenkomst niet bedreigd achtte door het Belgisch verzet. Naar „de Maasbode" uit goede bron ver neemt, is dit vermoeden ook juist. De onder handelingen tusschen het gemeentebestuur van Rotterdam en de Société Commerciale des Potasses d'Alsace zijn reeds een jaar oud. Zij werden rustig en kalm zonder eenige overhaasting gevoerd en de technische en commercieele details van het contract zijn door beide partijen lang en breed onder het oog gezien. Hierna is men wederzijds tot overeenstem ming gekomen en werd door beide partijen het contract onderteekend, onder voorbehoud van goedkeuring door den gemeenteraad van Rotterdam. Op het oogenblik ls dus reeds zoowel de S. C. P. A. als het dagelijksch bestuur van Rotterdam aan de overeenkomst gebonden en is het alleen de gemeenteraad, welke al of niet zijn goedkeuring over het contract heeft uit te spreken. De Brüsselsche correspondent van de „N. R Ct." meldt In den gisteren gehouden ministerraad heeft de kwestie der kali-verschepingen het onderwerp van de gedachtenwisseling uitge maakt. Het officieele communiqué zwijgt er over, maar ik meen te weten, dat minister president Jaspar de kwestie nogal breedvoe rig heeft uiteengezet en mededeeling heeft gedaan van de stappen door de Belgische regeering in dit verband te Parijs onderno men. Bij het verlaten van het departement van binnenlandsche zaken, waar deze bijeen komst plaats had, weigerde de minister be slist zich over de besproken kwesties uit te laten. Een uur na het vertrek van den minister had de Antwerpsche burgemeester, mr. Van Cauwelaert, een onderhoud met Jaspar. In officieele kringen wacht men nog steeds op het antwoord van de Fransche regeering. by wie is aangedrongen om zoo mogelijk het contract met Rotterdam te doen verbreken De indruk is nu, dat de hoop op een derge- ïyke verbreking zeer gering moet worden ge acht. De vergadering van den Rotterdam- schen gemeeneraad wordt te Brussel en te Antwerpen met groote belangstelling tege moet gezien, al twijfelt men er niet aan, dat het contract door den raad zal worden goed gekeurd. Hulpverleening y ongelukken en rampen. De Kon.'Nationale Bond voor Reddingwe zen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis", is van plan meer organisatie te brengen in de hulpverleening by grootere en kleinere ongelukken en rampen. In samenwerking met de aangesloten ver- eenigingen en andere lichamen en personen wordt in elke provincie onder leiding van den provincialen rtegenwoordiger van den bond een commissie gevormd, welke zich tot taak stelt, voor zoover mogelijk, bestaande plan nen provinciaal tot uitvoering te brengen, en waar noodig, aan te vullen, ten einde de Eerste Hulp en het vervoer van gewonden bij al zoodanige ongelukken definitief te regelen en deze tegelijkertijd in te passen in de reeds bestaande organisatie der hulpverleening bij groote rampen. Scheepvaartbewegïng. Gedurende Maart 1930 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1245 schepen metende 2.045.461 netto reg. ton. Voor Rotterdam wa ren hiervan bestemd 1016 schepen metende 1.680.596 netto reg. ton. In Maart 1929 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1021 schepen met. 1.725.271 netto reg. tori. Voor Rotterdam waren hier van bestemd 833 schepen met. 1.443.187 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Nieu we Waterweg 1930 3711 schepen met. 6.155.524 netto reg. ton 1929 3097 schepen metende 5.216.541 netto reg. ton. Rotterdam 1930 3062 schepen metende 5.099.920 netto reg. ton, 1929 2574 schepen met. 4.411.402 n. reg. ton. VLISSINGEN, 1 APRIL. Treinverbinding Vlissingen-Middelburg-Goes. Naar wij vernemen zal de treinverbinding tusschen GoesMiddelburgVlissingen v.v. met de a.s. zomerdienstregeling belangrijk worden uitgebreid. Vast staat dat een 6-tal diensten v.v. zul len worden ingevoerd tusschen de gewone treinen, waardoor het dan mogelyk zal zyn ongeveer om het uur van Goes naar Vlis singen of omgskt .rd te vertrekken. De laat ste trein an Vlissingen naar Goes zal om streeks 10.30 's avonds vertrekken. Voor de - nieuwe verbindingen zal gebruik gemaakt worden van motorwagens der Zuid- Bevelandsche locaalspoor. Voor de autobusdiensten Goes—Middelburg zal deze concurrentie vanzelf merkbaar zijn, temeer daar ook de prijzen zullen worden her zien en vermoedelyk door het invoeren van buurtverkeer belangrijk lager worden dan thans. Voorts schijnt in overweging te zijn geno men een rechtstreeksehe verbinding tot stand te brengen tusschen Middelburg en het Wol- phaartsdijksche veer. De hieraan ver jnden kc ten schynen éch ter nogal hoog te zijn om dit plan direct te kunnen uitvc ren. Indien echte de concessie voor den auto busdienst op dit traject mocht worden inge trokken of verva1 m dan zal dit plan ij dellijk worden u: jevoerd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 let terzetter, 1 opperman, 1 metselaar, 1 water bouwkundig opzichter, 1 schoenmaker, 1 ijzer- werker, 1 metaaldraaier, 1 bankwerker, 1 leerling bankwerker, 1 machinist, 1 koper slager, 1 aankomend smid, 1 tuinman, 1 ma gazijnmeester, 1 chauffeur, 2 kellners, 3 kan toorbedienden, 3 varensgezellen en 12 losse arbeiders. Totaal ingeschreven 35, vorige week 58 personen. Directe belastingen enz. By Kon. besluit is de ontvanger der directe belastingen en accijnzen G. A. Huvers te Tholen, met ingang van 1 April 1930, uit 's ryks dienst ontslagen. By beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der registratie en domeinen H. de Groot verplaatst van het kantoor Hulst naar het kantoor Gouda. Verpleeghuis te Middelburg. In het 31ste jaarverslag der N.V. Verpleeg huis te Middelburg, Ioopende over 1929, wordt medegedeeld, dat in het begin van het jaar zuster Tismeer en zuster Van Ryn voor de vereeniging werktenzuster van Rijn werd vervangen door zuster Van Eenennaam. Zus ter van Schagen—Langejan en zuster de Buck—Vreke namen tydens de vacantie en anderszins den dienst eenige maanden waar. Alle zusters werkten met yver en toewyding. In 1929 brachten de zusters 7028 bezoeken in 149 gezinnen. Ook dit jaar werden de meeste patiënten weer kosteloos geholpen en kon door tusschenkomst van de zusters dikwijls een gezin financieel gesteund worden. Mej. J. P. van der Feen bedankte als bestuurslid wegens vertrek naar elders mevr. C. I. C. C S. BybauSichterman nam haar plaats in. Het bestuur brengt dank aan allen, die voor haar werkten en verder aan allen, die de vereeniging ook in 1929 weder steunden. Volgens de rekening der wykverpleging, welke in ontvang en uitgaaf sluit met een som van ƒ4782.01, werd ontvangen aan con- tributiën 117, opbrengst wykverpjeging 309.30, rente effecten 2317.92 idem hypo theken 1950.50 en idem deposito's 87.29. Van de uitgaven noemen wy de salarissen en vacantiegelden voor de zusters 3288.33 voor de armen van de wijkverpleging 165 batig saldo 512.39. Het reservefonds is groot 83.844.51 en het pensioenfonds 1990. De liquidatie van de suikerfabriek „Zeeland" Als gevolg van het liquitatiebesluit, is aan het nog aanwezige personeel van de suiker fabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom ontslag aangezegd met behoud van tractement tot 1 Mei a.s. De directeur dr. Van Ginneken en de heer Timmermans blijven voorloopig in hun functies gehandhaafd. Het gerucht loopt, dat de terreinen van de suikerfabriek te Breda, welke fabriek het eigendom is van de Centrale Suiker Maat schappij, verkocht zijn aan de Ned. Spoorwe gen, terwijl dat geheele bedrijf zal worden overgeplaatst naar Bergen op Zoom in de door de Centrale Suiker Maatschappy overge nomen fabriek „Zeeland", waar dan in hoofd zaak de suiker zal worden geraffineerd. Vrijwillige voldoening van belasting, enz. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 'c ryks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) by den ontvanger der directe belastingen te Sluis 5.91. Nieuwe loodsbooten voor Antwerpen. Te Ostende is een nieuwe loodsboot gear riveerd, bestemd voor den dienst der Schelde- mondingen. Dit is de eerste loodsboot met motor, die in dezen dienst zal ingelegd worden. Drie andere dergelijke booten zullen binnen af- zienbaren tyd volgen, om de huidige stoom- lcodsbooten te vervangen. SOUBURG. De N.V. Zuid-Nederlandsche Radio Dislrl- butie-maatschappy te Vlissingen, voorziet thans ook onze gemeente van radio-muziek. Reeds zyn 80 aansluitingen tot stand geko men, terwijl nog geregeld aanvragen om aan sluiting binnenkomen. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen öamestaschje, bij Louws, Nieuwstraat B 94 een zilveren broche, bij Suurmond, Vlissing- sche straat B 300. Brievenmalen voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Gisteren werd de correspondentie voor op varenden aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" voor de laatste maal naar Curasao verzonden. De eerstvolgende brieven maal wordt op 4 April a.s. naar Horta (Azo- ren) verzonden. Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heems- kerek" wordt op 's Rijkswerf te Willemsoord in gereedheid gebracht, om binnenkort in dienst te worden gesteld en is vermoedelyk bestemd voor den dienst in West-Indië. Hr. Ms. mijnlegger Medusa is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse W. H. C. Hoog. van Nicuwediep naai zijn station Vlissingen teruggekeerd. Bij beschikking van den minister van de fensie, is de luitenant ter zee der le klasse W. H. Tetenburg, den 31en Maart 1930 ge plaatst by het vliegkamp „de Kooij". De luitenant ter zee le klasse J. B. H. Blom, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 1 April geplaatst op 's Rijkswerf te Willemsoord by de gereedmaking van Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland". By Kon. besluit van 28 Maart zyn, met in gang van 1 April 1930, benoemd tot luitenant ter zee 3e klasse by de Kon. marine-reserve de adelborsten bij deze reserve J. F. C. Haentjes, H. Schaper, A. A. Oepkes, G. S. van Dyk, J. J. Buhre, J. Busschers. Het nieuwe infanteriegescliut. De kapitein der artilerie G. A. Geel, heeft met het nieuwe infanteriegeschut van 6 cM veld, in de legerplaats by Oldenbroek, zeer gunstige resultaten bereikt. De vraag was echter of Let óók zulke goede diensten zou bewyzen, indien het by de spitscompagnie van de infanterie was ingedeeld. Teneinde deze vraag te kunnen beantwoorden is giste ren op zyn initiatief onder Oud Leusden dit nieuwe kanon op de proef gesteld, op de wij- S I N G E L 1 WASCHT ze zooals het in oorlogstijd ook zal moeten werken, ingedeeld dus bij de spitscompagnie van de infanterie. Voor deze proefneming be stond een groote belangstelling. Tal van of ficieren woonden haar by, en ook de leerlin gen van de verschillende opleidingscursussen bij de regimenten en ook vele beroepsondei- officieren, waren er getuigen van. Men had de veronderstelling gemaakt, zegt het „Utrechtsch Dagblad", dat langs den weg tusschen Oud-Leusden en Maarn een pant serauto zou naderen (een luxe auto met een paar vlaggen). De verkenners vóór de troep hadden als opdracht om, zoodra zy den auto zagen naderen, een serie üchtpatronen af to schieten, ter waarschuwing voor de ach te? hen Ioopende troepen. De tyd, dien de 39 a 35 K.M. rijdende pantserauto noodig had om de troep te naderen, waarby zich ook het infanteriegeschut bevindt, moest dan grooter zijn dan die, waarin men het infanteriege schut voorber 'd kan maken. Op 500 M. is de trefkans zeer gr^t. Als munitie wordt de brisant gran: t gebruikt. Gisteren bleek, dat het nieuwe geschut aan de verwachtingen be antwoordde. Binren een minuut hadden do vier bedieningsj aanschappen het stuk in stel ling en gaven gericht vuur af. Zoodra de pantserau*h2t stuk genaderd was, werd dis op den weg gezet als barricade, terwijl, het? tweede stuk gericht staat op deze hindernis. Een tweede vuur volgde. Overste Stutte, die een kort woord van dank richtte tot kapitein Geel, verklaarde, dat hij, hoewel zyn verwachtingen niet hoog ge stemd waren, moest bekennen, dat de demon stratie hem tot een ander oordeel had ge bracht. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven ZUID-FRANKRIJK IN NOOD. Een beroep op het Nederlandsche volk. Een ontzettende ramp heeft de bewoners van Zuid-Frankrijk getroffen, een ramp, waarvan wij ons vooral in Nederland zoo goed den omvang en de gevolgen voor den geest kunnen halen, wanneer wij denken aan onzen eigen watersnood in 1926. Uit persberichten en fotopagina's der dag bladen heeft men kunnen zien, hoe honder den zijn omgekomen, tienduizenden have en goed geheel hebben verloren. Veertien departementen zijn ten deele ver woest en men mag zonder overdrijving zeg gen, dat Europa sedert den wereldoorlog geen ramp van zoodanigen omvang gekend heeft. Voor de streken, die getroffen zyn, is de verwoesting totaalin vele dorpen is geen huis gespaard halve steden zijn ineengestort! By de leniging van dezen nood mag Neder land zich niet onbetuigd laten. Er heeft zich te Amsterdam een comité gevormd, dat de binnenkomende gelden in overleg met de Fransche regeering zal aanwenden. Zy heb ben zich ervan overtuigd, dat hulp op den hoogsten prys zal worden gesteld, maar deze moet spoedig gegeven worden. Bis dat, qui cito dat Alle giften zijn welkom. Niet wat gij geeft, maar dat gy geeft is van belang. Namens het Uitvoerend Comité J. M. TELDERS, Voorzitter. Prof. Dr. J. J. SALVERDA DE GRAVE, Vice-Voorzitter. M. LAM Jr., Penningmeester (Sarphatistraat 55. Amsterdam). Giro 57259. DE VLOOTCONFERENTIE. De Engelsche premier keerde Zondagavond uit Chequers terug, waar hij een langdurig onderhoud had met Grandi. den leider der Italiaansche delegatie. Het Italiaansch com muniqué zegt, dat in dit onderhoud het Ita liaansche standpunt inzake ontwapening op nieuw werd bekend gemaakt en de positie van Groot-Brittannië en Italië werd onderzocht in verband met de interpretatie van artikel 16 van het Volkenbondspact. De premier presi-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1