500 300 150 100 25 1G00 IEDER GRATIS DONDERDAG EERSTE BLAD Ik No. 73 68e Jaargang I930 Uitgave: Firma F. ÏAH DE IfEIDE It.. Walstiaat 5B-E0. Tltssiitgen. leid. 10. Pastrekering EB28I 27 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondao en aloemeen erkende Christelijke feestdagen KAMER OVERZICHT Stads- en Provinclenieuws S?03mwassclierij „Volharding" per Kilo en tejeu VLISSIN6SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHuur enVerhuut.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 - F regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen on"elukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bn verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Wegenfonds. Arbeidswet. De Wegenwet is goedgekeurd. Er zat nu iats meer haast in de Kamer, al viel het bij Arbeid al weer leelijk tegen. De heeren Van der Lande, Hermans en Smeenge maakten eenïge opmerkingen die door den Minister zijn beantwoord. Hij wees er op dat in het wegenplan in hoofdzaak 'vier typen van we gen zijn ontworpen, welke verschillen naar gelang van de eischen, die in de toekomst aan die wegen zullen worden gesteld. Tegen over den heer Van Lanschot heeft de heer Slingenberg er toen reeds op aangedrongen, die eischen ruim te nemen, gezien de erva ring, welke met nauwe wegen is opgedaan. Voor de voetgangers zal ook zelfs gezorgd worden. Provinciale wegen krijgen eveneens steun, maar het wegenfonds moet in de eer ste plaats voor rijkswegen bestemd blijven. Daarnaast worden bijdragen voor verbetering van niet-rijkswegen verstrekt. De Minister heeft over den bswusten weg ook gereden* maar niet den indruk gekregen, dat het geen weg meer was. De medewerking van het provinciaal bestuur van Gelderland is inge roepen om in de eerste plaats de onderhouds plichtigen aan te manen tot wegverbetering. Ten aanzien van de overbrugging der groote rivieren kan de Minister zeggen, dat stelsel matig daaraan wordt gewerkt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, elk jaar een nieuwe groote rivierbrug te bouwen, doch in de practijk ls een snellere methode wenschelijk gebleken. De lijn Rotterdam—Moerdijk zal spoedig beslist worden. Intusschen bedenke men. dat deze een brug zal worden van 7'/2 mïllioen bij Rotterdam, een van 5 millioen bij Dord recht en een van 10 millioen bij Moerdijk. De overgang bij Keizersveer moet niet Worden onderschat. Voor de overbrugging bij Arnhem, ln het plan waarvoor de directeur van gemeente werken te Arnhem, de heer Schaap, zelf aan dringt op een groote doorvaarthoogte, is krachtige medewerking van het provinciaal- er gemeentebestuur noodig. Nijmegen moet zich niet blijven beroepen op zijn gemeentelijk veerrechtovereenstem ming zou dan niet worden bevorderd. De hooge tarieven zijn geen maatstaf voor de gemeente-financiën. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Over de begrooting van Arbeid ontstond Wesr een breede discussie. Hierbij was ook het geval—Fruytier aan de orde. De heer Van Slingenberg verklaarde namens zijn fractie dat zij niet tevreden ge steld zijn door de mededeelingen en dat zij zich voorbehielden na het antwoord van den Minister tot een daad over te gaan als dit niet bevredigend was. Zy laakten het dat Iemand zoo gedupeerd is om een ander die het niet verdiende te helpen. Morgen zal de Minister hierop moeten ant woorden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Landbouw. Eén en twintig sprekers waren ingeschre ven om deel te nemen aan de behandeling van de landbouw-misère. Heel gewichtig en diepzinnig werd geredeneerd, maar vraagt men nu welke onmiddellijke middelen af doende worden geacht en als zoodanig wer den aangeprezen, dan is het antwoord vrij wel nihil. Verlaging van de spoorweg-tarieven, dat was nu één ding dat velen aanbevalen. Of dat nu veel helpt Vermindering of afschaf fing van de belasting op onroerend goed was een ander punt, dat misschien belangrijker is Geleidelijke omzetting van akkerbouw in tuinbouw werd met voorzichtigheid aangera den wijl men weet welke moeilijkheden de export in tuinbouwproducten ondervindt Wanneer de heer Ebels die omzetting aanbe veelt, waarschuwt de heer Schouten weer. Van socialisatie wil alleen de roede fractie weten, maar daarin zien anderen weer geen heil. Van protectie willen de meesten toch ook niet weten zij is trouwens niet noodJg want ze lokt aanstonds tegenmaatregelen uit die andere producten uit ons land treffen. In alle landen heeft men steeds meer getracht den landbouw uit te breiden om uit te voe ren, maar daarbij verbieden zij den invoer zoodat ten slotte ieder voor zijn eigen land werkt en n'et kan uitvoeren. Het einde was natuurlijk weer dat men besloot met aan te dringen op rechtstreek- sehen steun, bijv. aan de aardanpelmeelfa- brikanten opdat het product goedkooper kan worden en door de glutor-fabrieken gebruikt kan worden in plaats van mais-mesl. Alsof dat nu noemenswaard van beteekenis zal zijn V/achten we maar rustig het slot af want de Minister zegt allicht nog iets toe. VLÏSSINGEN, 27 MAART. Tadvinders C. J. M. V. Hotel Britannia. Voor een geheel gevulde zaal gaf bovenge noemde verceniigng gisterenavond haar jaar- lijksche uitvoering, waaraan het bekende strijkje van mej. de Hondt zijn medewerking verleende. Hopman Luitwieler riep de aanwezigen een woord van welkom toe, inzonderheid den districtscommandant voor Zeeland, den heer Ten Bockel Hunink uit Goes, en afgevaar digden van zustervereeniigngen uit Vlissin- gen en Middelburg, waarna hij in gebed voorging. Weldra bulderde het algemeen saluut door de zaal, terwijl de stemming "nog verhoogd werd door de lichteffecten die de schijn werper op het tooneel wierp. Verschillende gymnastische standen wer den voor het voetlicht gebracht, welke blijk gaven dat de C. J. M. V.'ers ernstige beoefe naars zijn van de, voor de jeugd zoo zeer gewenschte, lichaamsbewegingen. Het welpen-nummer Chinessche gymnas tiek, bracht de lachspieren danig in bewe ging, terwijl ook het „vroolijk orkest", onder leiding van rar. Tinski de Lofski, dat optrad ten bate van het instrumsntenfonds der pad vinders, veel bijval oogstte. In de pauze wer den door de „muzikanten" loten verkocht, waarna de trekking ten overstaan van notaris Welp plaats had. Onder daverend ap plaus werden een tiental prijzen uitgereikt. Als de clou van den avond werd opgevoerd „Het huis in het verboden bosch", padvin- derstooneelspel in 7 taferealen. Een vroolijke student die, in handen van een woekeraar gevallen, diep in de schulden zit, tracht van de vrouw van zijn overleden broer geld los te krijgen om een vervalschten wissel te kunnen voldoen. De schoonzuster, die er warmpjes bijzit, weigert echter, om,den verkwistenden zwager aan te moedigen einde lijk eens te gaan werken en voor zichzelf te zorgen. Deze evenwel,, geholpen door den schuldeischer, zetten een ontvoering in scène, van den zoon der weduwe, die in een naburig bosch met de padvinders kampeert. Zij trach ten zoodoende een flink losgeld machtig te worden om de schuld te vereffenen. Op lis tige wijze slagen zij er in Arnold te ontvoeren en hem in een tijdelijk onbewoond huis in het bosch te brengen. Eindelijk wordt hij door zijn makkers, die het huis binnendringen, verlost. Thans volgt de onthulling, „Manus. de Koloniaal" ontpopt zich als een propa gandist voor de padvinderij en wijst erop, dat door het lezen van Nic-Carters e.. dergelijke prikkelromans, zooals hedenavond in beeld is gebracht, de geest van de jongens beneveld wordt, doch dat de padvinders door gepaste ontspanning zorgen voor een krachtig en ge zond lichaam en een helderen geest. Mej. Lodder, die als eenige dame in dit stuk optrad en mej. de Hondt, die met haar orkest de pauze's zoo aangenaam wist te vul len, hadden bloemen in ontvangst te nemen. Jammer dat van de overigens zoo verdienste lijk uitgevoerde marschnummers veel verloren ging door het „gegons" in de zaal. Het werk van dit orkestje dient toch met meer waar deering te worden entvangen. Aan het eind wekte de hopman de aan wezigen op tot financieelen en moreelen steun, waarna hij met dankgebed eindigde. Ouderavond school A. Deze ouderavond, welke gisteren in de gymnastiekzaal van voornoemde openbare lagere school gehouden werd, was vrij goed bezocht en werd geopend door den heer F. G. Lemmers, hoofd der school, die in zijn ope ningswoord het welkom toeriep aan de leden der Centrale Oudercommissie, w.o. een dame. Na het voorlezen de*" notulen van de vorige bijeenkomst door den secretaris der ouder commissie, besprak hij de resultaten der ge notuleerde verlangens en wees op het school verzuim, dal aan deze school pl.m. /2 be draagt en deelde mee, dat het toezicht daarop heel wat verscherpt was. Ook deed hij mede- deeling van de pogingen om tot heilgymnas tiek te geraken. Hierna gaf hij het woord aan den voorzitter der oudercommissie, den heer L. P. van Oorschot, die den stand van het heilgymnastiek-vraagstuk besprak, waarover hij zei, dat de eerste onderzoekingen der leer lingen door den schoolarts juist zijn aange vangen hij hekelde 't rooken door school kinderen, waarvan hij de nadeelige gevolgen in het licht stelde en kondigde een geschriftje daarover aan, dat hij aanbeval in de aandacht der aanwezige ouders, wien hij de bestrijding sterk op 't hart drukte. Verder hield hij een warm pleidooi voor toetreding tot de afd. Vlissingen van Volksonderwijs en gaf in zeer groote trekken weer, wat ondervonden was bij de pogingen om tot een algemeen Sint Nico- laasfeest voor de openbare school hier ter stede te geraken. Een der leden van het ^personeel liield een korte inleiding over de verhouding van school en hufs, waarvan hij met frappante staaltjes toelichtte hoe het vóór en na de invoering der ouder-commissies dcor de wet van 1920 ten opzichte van dit punt gesteld was. Na het nuttigen van een kopje thee, wel willend door de dames der oudercommissie leden geschonken, werd deze bijeenkomst, waarin als nieuwe leden voor de aftredende heeren Crucq, Louwerse en v. Loenen ge kozen werden de heereh Tfteune, Eckhardt en Goedbloed, gesloten, waarna de ouders zich naar de klassen begaven tot het bekijken van het schriftelijk werk. In onze TijdinghaL Van de gerestaureerde Groote Kerk te Goes ontvingen wij een tweetal interessante foto's, alsmede een interieur-foto. Wij etaleeren de portretten van den grooten letterkundige Frederik van Eeden, die 3 April zijn 70en jaardag hoopt te herdenken van ir. J. A. Ringers, benoemd tot directeur- generaal van den rijkswaterstaat en van dr. J E. Stumpff, aan wien eervol ontslag is ver leend als directeur van het Binnengr."thuis te Amsterdam. Feestavonden C. K. W. O. De vereeniglng C. K. W. O. houdt Woens dag 2 en Donderdag 3 April, des avonds 8.15 uur haar feestavonden in het Concertgebouw. Op het programma komen verschillende muzieknummers voor, waaraan mej. W. de Hondt en haar orkest medewerking zullen verleenen. Verder zal vertoond worden „De Familie Kegge" in 5 af deelingen, naar het bekende stuk uit de „Camera Obscura" van Hilde- brandt. Men zie verder achterstaande advertentie. Een aanrijding. Op den hoek van de Wilhelminastraat en Zeilmarkt ontstond gisteren een aanrijding tusschen twee automobielen, vermoedelijk doordat een der bestuurders een teeken gaf, dat door den anderen verkeerd werd begre pen. Beide motorrij tuigen bekwamen eenige schade. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een kantoortje van een houthandel alhier, door verbreking van een valraam. Daar in het kantoor geen geld wordt bewaard, wordt niets van waarde vermist. De politie heeft de zaak in handen. Verduistering. Door de politie is een 22-jarige looper ter beschikking van de politie te Middelburg ge steld en in het huis van bewaring aldaar op gesloten, als "verdacht van rijwielverduiste ring. Het rijwiel werd door de politie in beslag genomen. Goed afgeloopen. By het lossen van steenkolen uit een lichter bij de gasfabriek alhier, is hedenmorgen een ketting gebroken, waarmede de geladen bak ken worden opgetrokken. De bakken liepen hierdoor terug, doch zij werden door de rem tegengehouden, zoodat het ongeval zonder ongelukken afliep. The Vitrite Works te Middelburg. De toestand bij de N.V. „The Vitrite Works" is geenszins rooskleurig, meldt „hei Volk". In de afgeloopen week werden weer een dertigtal arbeiders ontslagen. Het aanta! in de laatste maanden ontslagen arbeiders bedraagt ongeveer 250. Vrijwillige voldoening van belasting', enz. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en of vermogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 632.17 en te Ter neuzen 371. Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 22 Maart zijn in onze provincie voorgekomen 3 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Oost- en West-Souburg en 1 te Ter Neuzen. Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. De afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren heeft, bij enkele candidaatstelling, tot lid van het hoofdbe stuur herbenoemd den heer H. J. Laban, se cretaris der gemeente Tholen. SOUBURG. De waterleiding en electrlficatie. Om deze belangrijke kwestie te bespreken had de afdeeling Souburg der S.D.AP. giste renavond in het café Tramhalte een verga dering belegd, welke zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer L. J. Janssen, open de de vergadering en zeide dat de afdeeling gemeend heeft deze vergadering te moeten beleggen om de kiezers en kiezeressen op de hoogte te houden van wat zich heden in den raad zal afspelen en het standpunt in dezen, van de soc.^-dem. raadsfractie uiteen te zetten. Spreker zeide dat er ruimschoots gelegen heid zou worden gegeven voor debat. Hierna verkreeg de heer J. De Priester het woord, die begon met de reden uiteen te zet ten, waarom deze vergadering op het laatste oogenblik is belegd. De zaak van waterleiding en electrificatie is er een van groot belang voor de gemeente en blijkens de stukken in de „Vliss. Courant" zou de indruk gewekt kunnen worden, dat Burg. en Weth. hierover een eenstemmig ad vies hebben uitgebracht, doch dit is niet het geval. Uit de laatste vergadering van Burg. en Weth. heeft spreker den indruk gekregen dat zijn mede-wethouder zijn stem anders zal uitbrengen. Spreker heeft toen in het college gezegd, dat hij zijn maatregelen zou nemen om te voorkomen dat wij in den raad voor verrassingen zouden komen te staan. Dat hij juist heeft gezien blijkt uit een namens den heer Melis door hem ontvangen briefje, waarin deze mededeelt dat hij zal stemmen voor vrije aansluiting. Tegen spreker is gezegd dat de S.DA.P. van de waterleiding een politiek spelletje wil maken, doch dit is absoluut niet het geval. Bij zijn partij staat op den voorgrond wat voor de gemeente het beste is. Hierna behandelde de heer De Priester de voorgeschiedenis der waterleiding en wees er op dat hij reeds direct bij de intrede van de soc.-dem. in den raad heeft aangedrongen dat er ten opzichte van de watervoorziening der gemeente maatregelen zouden worden genomen. Spreker stond stil bij de onderhandelingen eerst met Middelburg, die op niets uitliepen, waarna met Vlissingen onderhandeld werd, tot het vorig jaar de raad een besluit nam om te komen tot het aanleggen van een wa terleiding en water té betrekken van de Vlis- singsche Duinwaterleiding-Maatschappij. Breedvoerig wees spreker op de pogingen die gevoerd zijn om te komen tot de meest gunstige tarieven voor de gebruikers en de tarieven die nu in het voorstel van Burg. en Weth. belichaamd zijn, zijn volgens sprekers meening de meest gunstige, omdat daarin een zekere progressie zit. Met verschillende cijfers lichtte spreker dit toe. Van de 1186 woningen op Souburg vallen de meeste in de middelklassen. Spreker gaf hierna een overzicht van het yerschil in tarief bij verplichte en bij vrije aansluiting, waaruit bleek dat bij verplichte aansluiting de tarieven steeds goedkooper zullen zijn. De groote vraag waar het heden in den raad om zal gaan is verplichte of vrije aan sluiting. Er wordt gezeg men mag geen dwang op leggen, maar spreker is van oordeel dat juist bij vrije aansluiting een groote dwang zal worden opgelegd. Ook bij verplichte aansluiting worden vele perceelen van aansluiting vrijgesteld, bijv. alle perceelen, die meer dan 25 meter van het buizennet afleggen en ook zij die kun- SINGEL I WASCHT J r*Éi ren aantoonen steeds goed en voldoende drinkwater te hebben. Bovendien zal zoo soepel mogelijk worden gehandeld en alleen bij gebleken onwil zal dwingend worden opgetreden. Souburg bestaat voor het overgroote deel uit een arbeidende bevolking en daarom is er naar gestreefd de aansluitingen zoo gemak kelijk mogelijk te maken en dooi het stelsel van verplichte aansluiting is men hierin ge slaagd, want wanneer deze plannen worden aangenomen dan is het practisch zóó dat ieder die vóór een bepaalden termijn aan sluit, gratis aansluiting krijgt. Wanneer door den raad besloten wordt tot vrije aansluiting dan zal het voor de meeste bewoners duurder worden, bijv. op het Tuindorp, welks bewoners er de dupe van zullen worden. Bij verplichte aansluiting zal het water goedkooper geleverd kunnen worden en hier door voorkomt men ook dat de belasting betalers er aan zullen moeten betalen, daar er geen tekort op de exploitatie zal zijn. De waterleiding moet geen winstobject worden, maar ook geen schadepost. Spreker is er van overtuigd dat by ver plichte aansluiting binnen enkele jaren de tarieven verlaagd kunnen worden. Spreker heeft gehoord dat heden in den raad door een deel der raadsleden van deze zaak een principieele kwestie zal worden gemaakt, maar spreker ontkent dat het hier een principieele kwestie geldt. Ook bij de waterleiding op Tholen was verplichte aan sluiting opgelegd. Toen hiertegen door ds. Kersten bezwaar werd gemaakt, heeft minis ter Slotemaker de Bruine geantwoord dat het algemeen gezondheidsbelang verplichte aansluiting noodzakelijk maakte. Hieruit blijkt dus dat ook de Christelijke regeering van het standpunt uitging, dat uit een hy giënisch oogpunt verplichte aansluiting ge- wenscht is. Spreker hoopte dan cok dat de raad tot verplichte aansluiting zal overgaan. Hierna kwam de heer De Priester tot de electrificatie der gemeente. De zaak waarom het hier gaat is of het net boven- of onderbrondsch zal zyn. Na een lange lijdensgeschiedenis kwam de zaak in erde en werd door den raad besloten tot den aanleg van een ondergrondschen kabel, het welk de gemeente 10.500 zou kosten. Na deze beslissing echter berichtte de di- ïectie van de PZEM dat er een vergissing was gemaakt in de kostenberekening. Dit had tot gevolg dat nieuwe onderhande lingen werden gevoerd en om het onder- grondsch net te behouden ook voor het Tuin dorp en de Vrij burgstraat, zouden de meer dere kosten 1630 bedragen Dit bedrag heeft op het gemeente-budget geen invloed daar de aflossing over verschillende jaren wordt verdeeld. Spreker wees op de voordeelen van een on dergrondschen kabel, vooral wat het gevaar betreft, dat op Souburg met zijn lage behui zing niet denkbeeldig is. Van groot belang is ook, dat rekening ge houden wordt om in de toekomst over te gaan tot electrische straatverlichting. Met het leggen van den kabel dient daarmede lekening te worden gehouden. Spreker heeft echter het voorstel om di rect over te gaan tot electrische straatver lichting niet durven doen, omdat daarmede het gansche plan in gevaar zou worden ge bracht. Spreker eindigde met te wijzen op de be langrijke beslissing die heden in den raad zal moeten worden genomen en de groote opkomst dezen avond bewijst dat er ook on der de ingezetenen voor deze zaken groote belangstelling bestaat. Hij hoopte dat de beslissing moge zijn in den geest als door hem is naar voren ge bracht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Cysouw, raadslid, die verklaarde tegenstander te zijn van ver plichte aansluiting. De kwestie is van het begin af geheel anders voorgesteld dan het nu is geloopen en hij meende dat de raad is misleid geworden. De electrificatie van Souburg noemde hij een luxe. Hij is ook tegen een ondergrondsch net. In Vlissingen is ook een bovengrondsch net en hij heeft nog nooit van ongelukken gehoord.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1