1000 500 300 150 100 25 IEDER GRATIS WOENSDAG 26 MAART EERSTE BLAD per Eiilo en Iepen No. 72 TLIJNEN CHT VLISSINGEN DA 68e Jaargang 1930 Ililgaaa: fiima I. VAK DE HEIDE Jr., Walaliaai 58-DD. Vlissingen. lelei. 10. Postrelreping IEGZ8T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT STER-TABAK HlStowasscliarij „Volharding" wijnen uit Parjjs. moeilijk is buiten- istcren door stonn- tations, heeft men ders binnenkort te verplaatst naar de jeveer 35 K.M, van het station „Poste xygen op ongeveer 'aris P.T.T. verhuist idio L.L. Parijs ook omroepvergun- agen van de Ravag. plan in de naaste ke her-uitzendingen ins te geven. In de irt een gedeelte van elegenheid van het iderd jaar onafhan den, indien een ka der steden Athene, md kan worden ge- o.a. ook klassieke opgevoerd. Als zullen bij deze fees- ptman, Thomas en zün. jentinië onafhanke- hebben. De Ravag Ifce van de kortgolf- res opnieuw door te „Radiowelt" zal sruitzending worden senfeest" te Mon- Iradio in Amerika, i is de radio-recla- geworteld, dat men met reclame-mede- t is ons niet bekend, gedeelte van de verzorgen, maar er met fabrikanten idrop en dergelijke heeft gelukkig in reclame-uitzen- nig ontwikkelende hebben en daarom cation Association" en aan te wenden schoolradio-omroep 23 Maart Perim aart Dakar faart Dover Maart Perim aart Fernando No- Maart van Dar es laart v. Port Said Maart Finisterre Maart v. Port Said Maart Perim 24 Maart Perim 23 Maart Point de 24 Maart Gibraltar art Perim te Genua art te Genua 23 Maart v. Sabang avia n. Amst. Hamburg v. Rott. e Antw. aart te Beira Satavia van Rott. rt Galle Maart Sagres aart Galle t te Rangoon aart v. Las Palmas 771.9 te Calshot. 746.5 te Thorshavn. ond van 26 Maart cht krachtige Zqi-. Toenemende be- regenbuien. Aan- 11.42 0.01 12.29 ito's, Fietsen 'gen. uur 6.51 6.53 ikeljjkheden, n, enz. igeiyks voorstelling, iiyks voorstelling, 8 voorstelling), itvoering Ned. Pad- rand Hotel Britan- - Lezing Instituut ckeling, Concertge- voering mandoline- ,de Oude Vriend- VUSS1NGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. I franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- I rige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreflende Huur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 - 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct I De abonné's in 't bezit eenei 1 Polis, zijn GRATIS verze- I kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April EERSTtt KAMER. Vergadering van Dinsdag. Mynbedryf. Alleen de heer Oudegeest heeft over de mijn-begrooting gesproken. Zonderling zoo'n eenling in de Eerste Kamer. Hij had weer vele klachten, maar minister Reymer hééft ze behandeld. De leiding is hier te lande vol gens den Minister beter dan ergens elders. Natuurlijk heeft men verlangens maar dat is niet té ontgaan en altijd, wordt er -aan de verbetering gewerkt. Wat betreft den arbeidsduur verlieze de heer Oudegeest niet uit het oog. dat daaron der ook'begrepen is de tijd om in de mijn af te dalen en deze te verlaten. Bovendien ligt een regeling gereed, waarbij de ondergrond- sche arbeid nog meer verbeterd wordt. Bepaalde instructies heeft de minister niet willen geven aan den hoofdingenieur voor het voorbereiden van een herziening van het Arbeidsreglement. Hij wacht liever diens voorstellen af, om dan een beslissing te ne men. Het aantal ziektegevallen bij de mijn werkers is inderdaad vrij aanzienlijk. Maar op het oogenblik ls het dalende. De Minister verwachtte echter, dat er spoedig een nader onderzoek zal worden ingesteld. Hij wil gaar ne met zijn ambtgenoot confereeren over het op gelijke.lijn brengen van de mijnwerkers met de arbeiders die vallen onder de Invali- diteits- en Ziekteverzekering. De verhouding is echter niet zoo slecht als de heer Oudegeest beweert. Ook de toestand bij het Mijnwerkersfonds ls niet zoo slechtbij de samenstelling van bet bestuur wordt naar evenredigheid ge streefd. De belegging van het fonds geschiedt zoo nauwgezet mogelijk. De directie is daar voor aansprakelijk en gevoelt dit zelve zeer goed. De publicatie der prijzen der Staatsmijnen kan niet voortgezet worden, nu de particulie re bedrijven weigeren hun prijzen mede te deelen. De Staatsbedrijven zouden daardoor allicht gehandicapt kunnen worden. Het hoofdstuk werd goedgekeurd waarna de Arbeldsbegrooting aan de beurt was. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Landbouw-malaise. Vandaag had de heer Van den Heuvel de gelegenheid te jammeren over den slechten toestand in het landbouw-akkerbedrijf. Met tal van cijfers toonde hij aan dat dit zóó is en betoogde hij dat de crisis die thans wordt doorgemaakt, nog heviger is dan die van '00'95. De toekomst ziet er voor de boeren donker uit, werkloosheid staat te wachten en duizenden loopen reeds met wan hoop in het hart. Eén der oorzaken van de crisis zocht de Interpellant in den algemeenen ongunstigen toestand in de wereld. Hij wees op Rusland dat als afzetgebied gesloten is. Voorts heeft Nederland een onbeschermden landbouw en In dit opzicht staat het vrijwel alleen. Daar waren we dus waar het heen moet volgens den afgevaardigdeprotectie van den land bouw. De productie in andere landen is voor al lerlei artikelen uitgezet en daarnaftst zijn maatregelen tegen invoer gesteld op twee- erlel wijzen wordt dus aan onzen export moeilijkheden in den weg gelegd. Wat moet de Regeering in deze nu doen De interpellant stelde de volgende vragen 1. Is de Regeering bereid de ernstige land- bouwmoeilijkheden, waarin de akkerbouw bedrijven zich bevinden te verlichten door een of meer van de navolgende maatregelen a. te bevorderen de indiening van een landbouw-steunwet waarin, tijdelijk, een klein invoerrecht op tarwe en rogge wordt geheven en tegelijkertijd de wet op grond waarvan de vleeschaccijns wordt geheven bui ten werking wordt gesteld gedurende den- Zwlfden tijd b. een regularisatie van den graaninvoer op de wijze waarop dit in Zwitserland ge schiedt c. een uitvoerpremie te geven voor aard appelmeel d. een voorschot aan de coöperatieve aard appelmeelfabrieken ten einde deze in staat te stellen de noodige betalingen aan haar leden te doen e. een steunmaatregel voor suikerindustrie, hetzij op de wijze van het verleden jaar in de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel, hetzij door een invoerrecht op suiker 2. Heeft de Regeering nog andere hulp middelen waarmede ze in den acuten nood toestand van dit oogenblik kan helpen Het was een recht meende de heer Van den Heuvel dat de Regeering hier helpt. Er zijn maar drie wegen om hier te handelen socialisatie, laten doorzieken, hulp van de Regeering. De eerste twee wegen wees hij af en dus drong hij aan op medewerking der Regeering. De Minister van Landbouw constateerde dat deze crisis over de geheele wereld heerscht. Er is een overproductie waardoor de prijzen daalden en de crisis ontstond. In het Oosten en het Zuiden van ons land is van een crisis nog geen sprake omdat de prijzen der zuivelproducten niet zijn gedaald. Het minst gunstig is de toestand in den akker bouw, op de zee- en rivierkleigronden, de veenkoloniën, Groningen en Drente, het noorden van Friesland, de eilanden in Zuid- Holland, Zeeland en West-Brabant. De cri sis is pas kort geleden ingetreden en omtrent de toekomst is nog niets te zeggen. Gevolg hiervan is, dat overwogen moet worden of het moment al gekomen is om in te grijpen, dan wel of men niet moet voortgaan met het verleenen van den normalen steun. Wat de maatregelen betreft die de heer Van den Heuvel stelde, verklaarde de Regee ring dat haar indruk is dat tegen de meeste dier maatregelen niet geringe bezwaren be staan. De gevraagde compensatie zou uiterst onvolledig zijn, wijl de graanrechten op alle lagen der bevolking drukken en de stopzet ting van den vleeschaccijns zou alleen ten goede komen aan de gebruikers van rund- vleesch. De opheffing van de invoerrechten op vleesch zou evenmin baten, want op scha pen- en varkensvlessch wordt geen accijns geheven. Het is ook de vraag welk deel de produ centen en welk deel der consumenten zouden ontvangen. Het verband tusschen de beide maatregelen dat de interpellant legde, was dus zeer aanvechtbaar. Stopzetting van ac cijnsheffing heeft ernstig bezwaar evenals tijdelijk invoerrecht op graan omdat dit laatste in strijd zou zijn met de conventie van Genève. Een belasting, ook zelfs tijdelijk, op eerste levensbehoeften is geen goed middel om een crisis te bestrijden. Het Zwitsersche stelsel heeft een monopo listisch karakter en ook dat is voor ons land niet aan te bevelen. Graanprijs-stijging ware in het nadeel van de bedrijven die graan als veevoeder bezigen. Uitvoerpremie voor aardappelmeel brengt geen afdoende baten omdat ieder land ze onmiddellijk kan tegenwerken door een tn- voerpremie te heffen. Wij hebben dit al ge zien met onze boter in Zwitserland, die ^rij mag binnen komen, terwijl de Oostenrijksche wordt belast als tegenmaatregel op een uit voerpremie in Oostenrijk gegeven. Verleden week hebben de fabrieken nog overleg ge pleegd over het aardappelmeel. Zij vroegen een voorschot aan de Regeering, maar daar over is nog niet beslist. Over de suiker zeide de Minister dat hij niet anders oordeelt dan op 13 Januari in zijn schriftelijk antwoord aan den heer Van den Heuvel. Geen steun dus. Een invoerrecht is strijdig met Genève. Resumeerendede Regeejring doet niets meer dan ze deed, ze geeft goede voorlichting voor intensiveering van den landbouw, de proefvelden, proef boerderij en enz. Overleg over verlaging der spoor-vrachttarievon is gaande. Eerlang zal de maatregel worden ge troffen dat subsidie wordt verstrekt aan de desbetreffende vereeniging om de controle op den uitvoer van bacon mogelijk te maken. Voorts worden ter zake van de uitvoering van de Landbouw-uiivoerwefc maatregelen geno men met betrekking tot uien en eieren. De Regeering is, volgens den Minister, di ligent en zal zoo noodig doen wat de om standigheden eischen, maar voorshands doet ze niets. Vijftien booze boeren zullen nu aan het woord komen. Ze waren al ingeschreven. De interpellant was diep teleurgesteld. Er was z.i. bij den Minister geen spoor van besef van den waren toestand. Hij eindigde zeer spoedig zijn rede midden in een zin omdat de Minister z.i. niet luisterde maar met Duijs sprak. Dat was niet juist, want alleen Duijs zei iets, maar de Minister zei niets. Het was een geprikkeld momentje. Een pijp, waaruit geen Ster- tabak. wordt gerookt, is als een miskende kameraad. U w vriend wilt ge het beste geven, doe ook zoo met Uw pijp, stop ze met En Uw pijp zal een vriend blijken te zijn, die weinig van U vraagt, maar U veel genot schenkt. Hierna werd gehoord getuige Leunis, schip per uit Terneuzen. Deze zegt te hebben ge zien, dat de „Douwe Aukes" achteruit kwam. en hij dacht reeds dadelijk, dat er een aan varing moest komen. De volgende getuige, de schippersknecht P. Servaes, was aan boord van de „Magdalena Catharina". Hij heeft geen geluidssein ge hoord, noch van de „Cornelia", noch van de „Douwe Aukes". Als laatste getuige werd gehoord de loods- kweekeling le klasse te Vlissingen J. van den Heuvel. Da mes -gymnastiek-vereeniging „Lichaamsontwikkeling". Dinsdag 1 April geeft de dames gymnas- tiek-vereeniging „Lichaamsontwikkeling" in het Concertgebouw haar jaarlijksche uitvoe ring. Daar L.o. steeds tracht het goede in de lichamelijke opvoeding naar voren te brengen, meen en we belangstellenden te mogen op wekken tot een bezoek aan deze uitvoering. Voor velen zal, behalve het gevarieerde dat het programma vermeldt, een meer demon stratief nummer aan het Zweedsch wandrek als iets bijzonders genoemd mogen worden. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Luxor-Theater. VLISSINGEN, 26 MAART. Een aanvaring in de haven te Vlissingen. Ter aanvulling van het gisteren onder „Draad en Lucht" opgenomen bericht betref fende de behandeling voor den Marineraad van de aanvaring in de haven alhier tusschen Hr. Ms. mijnenlegger „Douwe Aukes" en het motorschip „Cornelia", ontvingen wij van het Haagsche Correspondentiebureau nog het vol gend verslag Als eerste getuige werd gehoord de com mandant van de „Douwe Aukes", de luitenant ter zee le klasse G. G. Bozue. Met getuige was op de brug aanwezig de oudste officier Goedhart, die moest uitkijken. De brug is zeer hoog, en een schip van eenige beteekenis is van daar altijd te zien. Getuige heeft als sein drie stooten gegevendeze beteekenden, dat de mijnenlegger achteruitsloeg. De „Cornelia" heeft getuige niet' gezien. Op een vraag van den president antwoordt getuige, dat de „Cornelia" zwaarbeladen was en ongeveer een tafelhoogte boven water lag Toen een roerganger riep„schip achter uit", heeft getuige onmiddellijk bevel gege ven om weer vooruit te stoomen. Getuige is gaan kijken, maar toen was de aanvaring reeds geschied. De „Douwe Aukes" had schade gekregen boven de waterlijn, zoodat er geen gevaar was. Na de aanvaring heeft de „Douwe Aukes" de „Cornelia" nog gepraaid en aan den schipper gevraagd, of deze hulp noodig had, waarop de schipper ontkennend ant woordde. Daarna werd gehoord F. v. d. Blink, luite nant ter zee 2e klasse. Deze was op den dag der aanvaring op de brug, maar had daar geen speciale taak. Ook volgens dezen getuige was, toen de roerganger riep, de „Cornelia" reeds zeer dichtbij, en was een aanvaring niet meer te vermijden. Volgende getuige was de luitenant ter zee 2e klasse J. F. Goedhart. Hoe het komt, dat de „Cornelia" eerst laat werd opgemerkt, kan hij niet verklaren. Als vierde getuige werd gehoord de schipper W. Vermeulen van de „Cornelia". Een sein van de „Douwe Aukes" heeft hij niet gehoord. Toen plotseling de „D. A." achteruit kwam stoomen, was een aanvaring onvermijdelijk. Toen getuige zag, dat de „D. A." achteruit kwam, was hij op een afstand van ongeveer 60 M. Op dat oogenblik was er geen gelegen heid meer om een sein te geven, en getuige heeft daarna met alle macht nog getracht naar bakboord uit te halen. Indien getuige had gèmerkt, dat de „Douwe Aukes" achter uit sloeg, zou getuige hebben moeten wijken. Het gele paspoort. In de komende speelweek loopt in dit thea ter deze groote Russische film, waarin het lij den geschetst wordt van een gehuwde vrouw, moeder van twee kinderen, die door het nood lot in de armen der prostitutie wordt ge voerd. Aangrijpend en overweldigend is het spel der beeldschoone Marie (Anna Sten) en niet minder van haar man Jacob (Kowei Samborski) Uit de reeks persbeoordeelingen citeeren we De „Groene Amsterdammer" (L. J. Jor- daan) ....Daartegenover staat alleen de Russische schooljong, geestdriftig, oor spronkelijk, rijkbegaafd. Volkomen geïsoleerd staat de bordeelscène. Dat is verschrikkelijk, striemend, groot.... Russisch I „Het Volk" Dat de Russische film zijn bijzonder karakter ten volle behoudt. Het eenvoudigste, byna banale scenario worde onder de handen der Russen tot iets aparts, omdat ze met hun ziel spelen.... Ieder ge baar is waar en waarachtigZij geven filmkunst in den besten zin, terwijl de regis seur Ozep door een groot aantal prachtig geslaagde stemmingsopnamen de handeling ondersteunt. „De Oprechte Haarlemsche Courant" ....een van de drukst besproken films waarin de hoofdrollen weergaloos vervuld worden door Anna Sten en Kowal Samborski „Haagsche Courant" De film maakte die pen indruk door de stemmingsvolle tooneelen en de fijne milieuschildering. Zij behoort on getwijfeld tot de beste, die de Russische kun stenaars op het witte scherm hebben getoo- verd, „Cetem"Het geheel is een nieuwe triomph van de Russische filmkunst, waarbij het onderwerp weer iedereen te denken geeft. De Russische films vragen van de directie zware geldelijke offers. Men stelle haar niet te leur en bewijze zijn appreciatie van de filmkunst, door een bezoek aan Luxor. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archeologische commissie. Volgens het jaarverslag van bovenstaande commissie kwam noch in de samenstelling, noch in dat van het personeel der correspon denten wijziging. De commissie was vertegen woordigd op de vanwege de rijkscommissie voor monumentenzorg op 27 December beleg de bijeenkomst van lichamen, die behartiging van stadsschoon zich ten doel stellen, in wel ke bijeenkomst de,herbouw der bij den brand van 7 December te Middelburg verwoeste per- ceelen ter sprake werd gebracht. Aan Ged. Staten werd advies uitgebracht op een tweetal verzoeken om ontheffing van de bepalingen der verordening tot het weren van inbreuken op het natuurschoon door re clamemiddelen, en wel onder de gemeente Koudekerke en Oostkapelle. Naar aanleiding van de voorgenomen elec- trificatie der Middengroep wendde de com missie zich tot Ged. Staten met het verzoek, te willen bevorderen, dat voor het behoud van het zoo karakteristieke landschapsschoon van Walcheren en Zuid-Beveland bovengrondsche geleiding, zooal niet uitgesloten, maar dan toch zoo weinig mogelijk toegepast zou wor den. Het verheugde de commissie te mogen vernemen, dat ook het dageiyksch bestuur der Pzem er naar streefde, het landelijk schoon zoo min mogelijk te ontsieren door boven grondsche netten. En hoewel het niet doenlijk is gebleken, het hoogspanningsnet overal on- dergrondsch aan te brengen, mag toch wor den geconstateerd, dat de vrees voor ontsie ring van de Middengroep althans tot nog toe denkbeeldig is gebleken. Voor Schouwen SINGEL 1 WASCHT [j INSTITUUT VOOR ja R8E1DERSQNT WIKKELING LEZING op DONDERDAG 27 MAART, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw, door den Heer J. H. KLARENBEEK, over „Kunst in de Middeleeuwen", met lichtbeelden. Toegangsprijs leden en dona teurs 10 cent. Anderen 25 cent. welks landschap overigens een ander beeld vertoont, kan zulks, door de weinig aesthe- tische wijze, waarop de bovengrondsche gelei ding is aangebracht, echter zonder meer nieü worden gezegd. Inzake den bouw van trans formator- en kabelhuisjes kon de commissie tot haar vreugde adviseeren tot het aanvaar den van het type, dat ook de directeur het; meest geschikt had geacht. Van 11 door Breskens aan het oordeel van de commissie onderworpen bouwplannen, konden er 3 zonder bezwaar worden goedge keurd, 4 alleen na aangegeven en aange brachte verbeteringen en 4 in het geheel niet. Goes zond 51 plannen in, tegen 39 in 1928 en 5U in 1927, 4 plannen voor nieuwbouw konden alleen na wijziging en 1 in het geheel niet worden goedgekeurd, 2 voor verbouwing ai- leen na verbeteringen, 4 in het geheel niet. Aan het gemeentebestuur van Veere werd geadviseerd een stuk gemeentegrond niet te verkoopen om te voorkomen, dat een gebouw werd gesticht, dat het uitzicht op het stad huis zou schaden. Er is toch gebouwd, zonder die strook en dit geenszins fraai, zonder dat het gemeentebestuur invloed kon uitoefenen. Advies werd aan Veere gegeven over den bouw van een woning in de omgeving van den Campveerschen toren, en zoo, dat de wijze van bouw zich zooveel mogelijk aan de be gaande omgeving aansloot. Aan Wolfaartsdijk werd geadviseerd een. der drie op verzoek ingezonden ontwerpen voor den bouw van een nieuw raadhuis te doen uitvoeren, al kon ook geen der plannen onverdeeld gunstig worden beoordeeld. De raad kon zich hier niet mede vereenigen en na eenigen tijd werd een nieuw project ter beoordeehng gezonden, ontworpen in imitatie- renaissance vormen. Hoewel de commissie aanvaarding van deze stijlnamaak ernstig ontried en bij haar in eerste instantie gege ven advies persisteerde, werd door den raad aan dit plan de voorkeur gegeven, en dien overeenkomstig werd daarna ondanks de commissie het Wolfaartsdijksche raadhuis opgetrokken. Zoutelande zond 6 bouwplannen ter beoor deeling in. Niet ininder dan de helft daarvan werd ongunstig beoordeeld, brJ 2 werden aan gewezen verbeteringen aan de hand gedaan en slechts één project ontmoette geen be zwaar. De commissie spreekt dan ook de hoop uit, dat de bebouwing van dit fraaie tuindorp meer in bevoegde handen moge komen, daar anders het zoo speciale karakter door slechte vormgeving en gebrek aan aansluiting verlo ren dreigt te gaan. Het verheugde de com missie, van het gemeentebestuur te vernemen, dat haar dviezen op prijs werden gesteld en zooveel mogelijk werden gevolgd. Ged. Staten verzochten advies inzake het bij hen ingekomen verzoek om adhaesie van Burg. en Weth. van Haamstede op een adres aan het rijk om restauratie van den zgn. Plompen toren te Koudekerke (S.) Nadat de heer Hoogenboom, lid der commissie een uit voerig onderzoek had ingesteld, kon de com missie adviseeren, de gevraagde adhaesie te verleenen en deed daarbij opgave van da noodzakelijkste herstellingswerken. Ook kon worden geadviseerd te voldoen aan het verzoek van Tholen om provinciale sub sidie voor de restauratie van den toren, wan neer ook het rijk zijn medewerking verleende. Op de rijksbegrooting voor 1930 echter zijn nog geen gelden hiervoor uitgetrokken. Tegen den verkoop van twee perceelen te Veere bleken geen bezwaren te bestaan, slechts in een er van bleken in de keuken een beschadigde laat-gotische schoorsteen en twee

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1