1000 500 300 150 100 25 PW II! UPS eerste blad EDER GRATIS DINSDAG No. Tl 68e Jaargang 1930 JLIJNEN vlissingen Kjïvs: Fiima f. VAN DE VEIDE Ir.. Walstraat 58-80. Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 06287 25 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /ondap en aloemeen erkende Christelijke feestdagen iStads- en Provincicnicu ws m ONTVANGTOESTEL 2511 lllllllllllllllllllii""«"""""■"'UHIHIH F1 N.V. Sloimwasscherii „Volharding per Kilo en iepn stuktsr'el ll!!IIM!lllil!l!llsllllll!llli!'!'tsl!,M,,,ll,i',!if!ls BUITENLAND 35 Kinderuurtje. 6.20 Piano-recital. V. Hely. en 7.45 Lezing. 8.05 imentaal kwintet. 8.50 G.Ramin. 9.20 Nieuws- 10.05 De Courville's 11.0512.20 Dansmu- sie. 1725 M. 12.50 Gra- estconcert en soli. 6.55 Concert, orkest en so- 6.207.20 en 11.30 -1.50 Orkestconcert, aten. 7.35 Die Nacht ïrt. 11.201.20 Orkest- :ert, orkest en zang. ne", hoorspel van Per stconcert. 9.50-—10.20 5.20 Dansmuziek. 6.50 Concert, orkest en itzending (golfl. 338.2 ;erd door de SAROV. 6.1511.50 Lezingen, nplaten. 12.15—12.50 amofoonmuziek. 1.50 Concert. 4.50—8.00 acht der Stadte" uit ramofoonplaten. 9.45 io-bladen. „Radio-Express" met renzen der weergave- >ijdrage handelt over direct verhitte wis- een interessant arti- neonlampen by zen- ïde andere technische nog een lijst van de ions aan. nt met een bijdrage ien zendtijd. Van M. ;rt het tijdschrift een •n kortegolfontvanger king, terwijl uit „Ra- Dipl. Ing. Röthi over voor iedereen" wordt o-Gids" brengt een rnde nieuwe artikelen «paalt het tijdschrift ïwshet advies van ;nde de verdeeling van katholieke zijde jespreekt het advies het tijdschrift geeft e N.C.R.V. weer. Ds. jft over Radio en programma-bespre- le „Radiobode" verre t voorstel van den Haarlem, een werk i, dat voor de Avro- gevoerd, wordt be- jft over „Haardvuur >orts hoofdzakelijk aantreffen. Saent Saens wordt ten. Een vergelijking verschillende Duit van de „Rhapsody van dit werk door Looi schrijft over >rts nog een artikel ekende films. 22 Maart van Port Maart Perim Maart van Padang Taart te Suez 22 Maart Perim Maart Ouessant 21 Maart van Sin- n"(uitr.) 21 Maart 2 Maart Perim 21 Maart 1.28 u. te Zanzibar te Buenos-Ayres art van Bremen [aart v. Colombo Rott. n. Hamburg aart Ouessant art Perim van Penang 10.41 23.12 .1.42 0.01 12.29 to's, Fietsen gen. uur 6.49 6.51 6.53 A elykheden, enz. ïlijks voorstelling, ks voorstelling, 8 voorstelling) oering Ned. Pad- nd Hotel Britan- LISSINGSCHE COURANT JlCONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden, (franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- j;e landen bij wekelijksche verzending 3.80, mei Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels '1.25 iedere regei meer 25 cent Bii abonnemenf speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advenenliesheiieflendelium enVerliuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanviagen van 1 - f rei els- 75 ct, iedere revel meer 15 ct abonné's in 't bezit eenei ■polis, zijn GRATIS verze ild tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bii verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de JjLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April VLISSINGEN, 25 MAART. Ministerieel bezoek aan Zeeland. De minister van onderwijs, kunsten en we- Itenschappen mr. Terpstra, heeft zich heden ■vergezeld van den heer Visser, chef der af- I deeling kunsten en wetenschappen van zijn I departement en van de heeren dr. Kalf, di- Irecteur van het rijksbureau voor de monu- Immteiu- vg en prof. v. d. Steur, voorzitter lnn de rijkscommissie voor de monument en- zorg, naar Zeeland begeven ten einde te Mid- 1 delburg, Veere m Goes gebouwen op het ge- I bied van zorg voor onze monumenten te be- sichtigen. De minister heeft na zijn aankomst te I Middelburg in oogenschouw genomen de I ruïnes van het afgebrande Grand Hotel en (den na den brand gerestaureerden gevel van 1 het pand van de firma Meinsma, welk pand I ernstig door den brand werd beschadigd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het stadhuis, de Abdij en het bekende gebouw „de Steenrots". Daarna begaf de minister zich naar Veere, I Daar werden bezichtigd het stadhuis, de kerk en het Schotsche Huis. Na den middag vertrok de minister naar I Nlsse, en vandaar begaf de heer Terpstra zich lnaar Goes, waar hij hedenavond het woord I zal voeren bij de plechtige ingebruikneming I Van de gerestaureerde Groote Kerk. Uitbreiding treinenloop. De „Goesche Ct." meldt dat met ingang I van 1 Mei het aantal treindiensten tusschen I Goss en Vlissingen aanmerkelijk zal worden I uitgebreid. Deze locaal-diensten zullen wor- I dsn onderhouden met motorwagens, Vermoe- I delijk vindt de uitbreiding der reisgelegen- I held tusschen de drie groote plaatsen in de I middengroep haar oorzaak in den concurren- I tiestryd tusschen de spoorwegen en de auto- I bussen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, By de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier, I «taan als werkzoekenden ingeschreven 1 buffetjuffrouw, 1 letterzetter, 1 opperman, 2 grondwerkers, 1 waterbouwkundig opzichter, 1 schoenmaker, 1 yzerwerker, 1 metaaldraaier. 1 ketelmaker, 3 stokers, 1 machinist, 1 elec trician bankwerker, 1 leerling bankwerker, 1 tankomend smid, 1 metaalgieter, 1 plaatwer- kersmaat, 1 slager, 1 slooper, 1 winkelbedien de, 1 magaz .nmeester, 3 kellners, 4 kantoor bedienden, 5 varensgezellen en 23 losse arbei ders. Totaal ingeschrevenen 58, vorige week 61 personen. Boottrein stoomvaart-maatschappij „Nederland". Het agentschap der N.V. stoomvaart-maat schappij „Nederland", de firma Kuiper, Van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het motorschip „Christiaan Huygens", welke morgen te Genua wordt I verwacht, Donderdagochtend 27 Maart te 9.52 aan het Maasstation te Rotterdam zal aan komen. Aankomst te 's-Gravenhage S.S. 9.45 In onze TydinghaL Wy etaleeren het portret van mr. P. Diele- Jhan, lid van Ged. Staten, die 27 Maart den dag herdenkt waarop hij vóór 30 jaar voor het eerst als lid der Prov. Staten werd ge kozen. Van het vlaggeschip van den Rotterdam schen Lloyd, de „Baloeran", door de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier gebouwd het casco werd op de werf Peyenoord te Rotter dam vervaardigd geven wij een mooie foto. Voor sportliefhebbers zullen enkele mooie kiekjes op sportgebied wel een aardige at tractie vormen. Mandoline-Vcreeniging „T.O.V.I.D.O." Bovengenoemde vereenlging geeft Zaterdag 29 Maart een openbare uitvoering in „de Oude Vriendschap". Het programma ver meldt 8 nummers, waaronder ook de 2 num mers, waarmede op het groot nationaal con cours te Rotterdam op 26 December 1929 in de eerste afdeeling een eerste prijs werd be haald. Na de pauze zal worden opgevoerd „Flips en Flaps", kluchtspel in één bedrijf van Germanus. Voor verdere bijzonderheden verwyzen wij naar achterstaande advertentie. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Donderdag 27 Maart a.s. spreekt de heer J H. Klarenbeek, uit Middelburg in het Con certgebouw over„De kunst in de Middel eeuwen". Door verschillende lezmgen in den loep der jaren gehouden weten we nu al wel dat de Middeleeuwen door verschillende om standigheden een zeer sterk van onzen tijd afwijkend karakter hadden. Dit karakter komt ook in de kunst tot uiting. De heer Klarenbeek hield reeds verschil lende lezingen met succes over dit onder werp. De lezing wordt toegelicht met lichtbeel den. Federatie Zeeland van Bestuurdersbonden. In de Zondag alhier gehouden vergadering van de Federatie Zeeland der bestuurders bonden, waarin alle bestuurdersbonden, uit gezonderd die van Neuzen, vertegenwoordigd waren, werd, naar „het Volk" meldt, het be stuur als volgt samengesteldVoorzitter D Sanderse voor den Middelburgschen Bestuur- dersbond secretaris A. Rorye voor den Vlis- singschen Bestuurdersbcnd, en penningmees ter H. Verbeek voor den Goeschen Bestuur - dersbond. Verder werden nog in het bestuur gekozen P. Warnier te Axel, M. Bilius te Zierikzee, J. Wondergem te Middelburg en J. v. d. Peijl te Vlissingen. Het secretariaat is gevestigd Schuitvaartgraclit 59, Vlissingen. De voorloopige werkzaamheden van de Fe deratie werden geregeld, terwijl de te innen contributie werd vastgesteld op 5 cent per lid per jaar. Aangaande het te stichten Provinciaal Bu reau voor Arbeidsrecht werd uitvoerig van gedachten gewisseld en het bestuur werd op dracht gegeven deze zaak ten spoedigste te regelen in nader overleg met het N. V. V. Als afgevaardigde naar de bijanenkort te houden bespreking met den Algemeenen Raad uit N. V. V. en S. D. A. P. betreffende de te houden nationale betoogingen, werd de heer Rorije benoemd. Schenking Zoölogische collectie. De dames M. G. A. en A. M. de Man te Middelburg hebben, ingevolge den wenscb van haar overleden broeder dr. J. G. de Man. ten behoeve van het Zoölogisch Museum der Amsterdamsche universiteit ten geschenke aangeboden de door dezen nagelaten zoölo gische collectie. Burg. en Weth. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor deze collectie, welke een zeer waardevolle aanwinst voor het museum vormt, met dank aan de schenksters te aan vaarden. Badplaats Domburg. Volgens het jaarverslag van de Vereenlging tot behartiging van de belangen van de bad plaats Domburg was het bezoek in 1929 slechts iets minder dan in 1928. het recordjaar. In de jaarlijksche vergadering zijn ver scheidene wenschen naar voren gebracht, o.a. dat de stoomtram Walcheren aan de autobussen op Middelburg postbussen zal laten aanbrengen en dat met de tram een rechtstreekschev postverbinding van Domburg op Vlissingen zal kunnen worden uitgevoerd Waterschappen. By Kon besluit zijn benoemd a. met in gang van 7 April tot dijkgraaf van den Wi2- helminapolder (Walcheren) A. J. Klompe te Nieuw- en St. Joosland b. tot dijkgraaf van den Kanaalpolder P. Dekker te Hoekc. tot dijkgraaf van den Stad-Philipplnepolder A F van Hyfte te Philippined. tot dijkgraaf van den Sluispolder (Tholen) G. W. J. de Graaff te Oud-Vossemeer. Wanneer U wilt genieten van radio op haar mooist, neemt don een Philips Ontvangtoestel 2511; wanneer U 'n toestel wilt mef een aes* tbetisch uiterlijk, groote geluidssterkte, geperfectionneerde volumeregeling wanneer U een toestel wenscht, dat li op een stopcontact von de lichtleiding kunt aansluiten, dat met slechts één knop is ofte stemmen, dat de grootste selectiviteit bezit, neemt dan een PHILIPS ONTVANGTOESTEL 25TT, het toestel dat bij referendum op de groote Olympia Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde en dat zoowel door technici, musici als door luisteraars in binnen- en buitenland als het beste wordt beoordeeld. Prijs toestel No. 2511 f 330.- Prijs, compleet met Philips „Meesterzanger" en Philips Antenneveiligheid, f 493.25 met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie Goes, haar eigen studeervertrek, zijnde een kamer in het pas gerestaureerd Gothisch huis aan de Kade te Goes, in gebruik genomen. Vooraf hield de heer A. Tollenaar uit Krab- bendijke een interessante lezing over „de Gilden op de Bevelanden". In het studeervertrek zyn o.a. aangebracht oude kaarten van de Bevelanden, een serie heraldische figuren, een collectie munten, een prentenverzameling en een bibliotheek. Door den heer Lenshoek uit Kloetinge werd een oud vaandel aangeboden, waarmede de Goesche schuttery in 1830 naar Brabant ten strijde trok, benevens eenige hellebaarden. Medegedeeld werd, dat de vereeniging, wier ledental reeds de 150 is gepasseerd, dezen zo mer een excursie naar Brugge zal maken. Oudheidkundige vereenlging „De Bevelanden" Zaterddfcr-'-^g heeft de C ^eidkund'ge Vereeniging „de Bevelanden", gevestigd te De crisis in het landbouwbedrijf. Het bestuur van den kring Oost Zuid-Be veland der Z. L. M. besloot heden het vol gende adres te zenden aan het dagelijksch bestuur der maatschappij In de laatste algemeene vergadering van onzen Kring werd de huidige crisis in ons bedrijf druk besproken. Algemeen werd de meening geuit, dat onze regeering nog niet doordrongen schijnt van den ernst van den toestand, en unaniem was men van oordeel, dat van de landbouw-organisaties een krach tige actie diende uit te gaan, om regeering en volksvertegenwoordiging van den nood in den landbouw op de hoogte te brengen, en middelen ter verbetering aan te geven. Thans zouden we een stap verder willen gaan en ons aansluiten bij hetgeen onze voorzitter in „de Veldbode" van 15 Maart jl. schreef. We verzoeken u mitsdien, by het Koninklyk Nederlandsch Landbouwcomité een voorstel aanhangig te maken, tot het nemen van het Initiatief, om door de 3 landeiyke landbouw- centrales een gemeenschappeiyk, gelijklui dend urgentie-program te doen opstellen, waarvan de uitvoering zal worden gelegd in handen van een daarvoor speciaal aangewe zen uitvoerings-comité. Voorschotten Landarbeiderswet. By beschikking van den minister van fi- aanciën is aan de gemeente Zierikzee een voorschot verleend tot een max. van 3550, ter verstrekking aan de vereeniging, in die ge meente uitsluitend werkzaam ter bevorde ring van de verkryging van onroerend goed dor landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor :1e verki 'jg'rtg van een plaatsje. Posteryen en telegrafie. By Kon. besluit is met ingang van 1 Mei aan den adjum referendarr der posteryen. telegrafie en telefonie B. Ranke, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Sas van Gent, eervol ontslag verleend. Zeeuwsche Bond van het Wit-Gele Kruis. In een te Ter Neuzen gehouden vergadering van de commissie voor de R.-Kath. Zuigelin genbescherming in Zeeuwsch-Vlaanderen met de afgevaardigden van de Wil-Gelc Kruis afdeelingen in Zeeland is na een inlei ding van dr. Grigling, voorzitter der Dioce sane Federatie in het bisdom Haarlem en een toelichting door den leider van R.-Kath. Na tionaal secretariaat voor volksgezondheid, te Utrecht, in principe tot oprichting van een Zeeuwschen bond van het Wit-Gele Kruis met zetel te Middelburg besloten. Na goedkeuring vin dit besluit door de af deelingen, zal een definitieve oprichtingsver gadering worden belegd. Man van een stelling gevallen. Gisteren heeft aan de in aanbouw zynde amoniakfabriek te Sluiskil wederom een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een Italiaansch werkman, die werkzaam was op een ongeveer 9 meter hooge stelling, verloor op een gege ven oogenblik het evenwicht en terwyl hy tot steun naar een aan de stelling aangebrachte leuning greep, brak deze en stortte de man naar beneden. Ernstig imvtndig gekneusd is hy naar het ziekenhuis te Sluiskil overge bracht. De politie heeft termen gevonden het stellingmateriaal in beslag te nemen teneinde op de deugdelykheid te worden onderzocht. SOUBURG. Zaterdagavond gaf de schiet- en tooneel- vereeniging „Marnix van St. Aldegonde" een uitstekend geslaagde tooneeluitvoering in café Tramhalte, alhier. Opgevoerd werd „Ar moede en Eerzucht", beroemd drama in "rie bedryven van D. Junior en een blyspel in 2 bedryvën „Het weggestopte Pleegkind" van Frits van Duinen. Het eerste zoowel als het tweede nummer werd heel goed vertolkt. De rollen zaten er heel goed in en de spele-s gaven mooi los spel te zien. De zaal was goed bezet. Een gezellig bal besloot den avond. KOUDEKERKE. Maandagavond had In de openbare school onder groote belangstelling plaats de eindle' van den tweejarigen landbouwcursus, onder wyzer de heer J. C. Ruitenbeek. Aan de 13 leerlingen, waarvan een doe* SINGEL 1 WASCHT ziekte verhinderd was tegenwoordig te zyn* werd door den heer Stevens het diploma uit- greikt. Dit zyn C. P. de Witte, J. Reinierse, C D. Kodde, P. de Buck, J. Poppe, J. Ton, D. Verhage, W. Roelse, J. Tevel. A. Bommeljé, A Abrahamse, D. Kerckhove en I. Jause. De heer Stevens verheugde zich over do groote belangstelling en hoopte dat het ge leerde geregeld zal worden onderhouden, bracht dank namens de directie van den. landbouw aan de commissie van toezicht, hefe gemeentebestuur en den heer Ruitenbeek. De burgemeester feliciteerde de leerlingen en dankte den heer Ruitenbeek voor het onderwys. De heer De Lange sprak namens de com missie van toezicht. De leerling J. Poppe dankte namens de deelnemers en bood den heer Ruitenbeek een prachtig souvenir aan. De heer Ruitenbeek dankte voor de aan bieding van dit souvenir, dat door hem op hoogen prys wordt gesteld. DE VLOOTCONFERENTIE. Naar Refter uit Londen meldt, is do vlootconferentie „nog niet begraven", daar de Fransche gedelegeerde Dumesnil gisteren morgen te Londen is teruggekeerd en de an dere gedelegeerde Piétri heden zou terugkee- komen. Havas meldt intusschen uit Parys, dat ook Briand heden naar de conferentiestad zal terugkeeren, indien althans de begrootingsde- batten over buitenlandscne zaken zyn afge-» loopen. Overigens werden de moeiiykheden, die de conferentie ondervindt, verder onder de oogen gezien op een ontmoeting der Britscha en Amerikaansche delegaties. Gisterenmorgen en 's avonds had MacDonald een lang ge sprek met den Italiaanschen gedelegeerde Grandi in het Lagerhuis. De algemeene toe stand heeft geen verandering van belang on dergaan in den loop van gisteren.... De koning heeft intusschen den leden van alle delegaties ter vlootconferentie een mei zyn handteekening voorziene gramofoonplaat ten geschenke gege en, waarop 'skonings speech by de openin. der conferentie op 2t Januari is vastgelegd. Iedere plaat is vervat in een blauw lederen étui, versierd met het koninklyk wapen. NAAR EEN BURGERLIJK BLOK IN DUITSCHLAND. De oproep van den leider der Duitsche Volksparty Scholz op het congres te Mann heim tot vorm.ng van een nieuw burgeriyk front, dat met de sociaal-democratie op een voet van gelijkheid zou kunnen onderhan delen, krygt nader beteekenis door de mede- deeling, dat te Mannheim in kringen van do Duitsche Volksparty verklaard is, dat de be sprekingen reeds zoover gevorderd zyn. dat het doel van de gewenschte arbeidsgemeen schap of zelfs vastere grootere burger ïyko- party constellatie volkomen bereikbaar schynfc, Daarby wordt vooral gedacht aan een nau were samenwerking tusschen de Duitsch© Volkspartij, de Democraten en de Christelijk Nationalen. Uit parlemehtaire kringen wordt gemeW dat er t-ot nog toe in deze richting voorbe reidende niet-bindende onderhandelingen hebben olaats gehad. De ambtenaren van de partyen hebben zich by deze onderhandelin gen nog niet beziggehouden met uitgewerkte plannen. In democratische kringen wordt er op ge wezen, dat door een vereeniging van boven genoemde partyen door middel van een pre- ciese overeenkomst, getracht moet worden zoo snel mogelijk een agrarisch en financi eel program tot uitvoering te brengen. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, ol sen doelmatige samenwerking der burgerlykö partyen te bereiken is. Het zal er op aanko men, om een dergelijke gemeenschap niet door vluchtige contracten, maar door ieven- digen en ïeëelen arbeid te stichten. Als leider van een dergeljk gemeenschappeiyk front zal het best zyn iemand te nemen, die zich ia de groote politjek nog niet al te zeer vast- he:ft.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1