KOOP 1000 500 300 100 25 straat 7 t. p. ons 130 EDER GRATIS TEKEN. VOOR BEROEPSKEUZE EERSTE BLAD .1 1 nsslagerij RIJZEN l 0ORST -m No. 69 68e «Jaorgaiig 1930 it: firn F. )M DE IIEtOE Ir., Walslraat SI-DO. Vlissingtn. Ttltl. II. Ptsiitkni 6628? 22 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen KAMEROVERZICHT Stoowmasscherij,, Volharding" Kent II reeds onze wascli,berekend p.Kilo Stads- en Provincienieuws levert prima Stoom- en Verfgoed en is Vlugger en Goedkooper .ets «TEN prijsmhooging onze heerlijke LISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, ■franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct e abonné's in 't bezit eener Ifolis, zijn GRATIS verze- llerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger ■Dit nummer bestaat uit 4 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de I.VLISSINGSCHE COURANT' abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Buitenlandsche Zaken. I De heer Polak wees er cjp dat de heer Briët Jgepoogd heeft de sociaal-democratische be- ■ginselen te vereenzelvigen met die der coih- Imunisten. Deheer Briët meende, dat de I aandrang om de betrekkingen met sovjet- I Rusland weder aan te knoopen, zou zijn uit- I gegaan van de sociaal-democraten. Zoover l spreker heeft kunnen, nagaan, is dit echter I niet het geval en spreker voor zich wil wel I verklaren, dat hij een hervatting van deze I betrekkingen niet zou wenschen. Spreker komt echter op tegen de uitlating Ivan den heer Briët, dat er in Rusland geen I wettig gezag zou bestaan, omdat het tegen- I woordig gezag is ontstaan uit een reeks van I misdadige revoluties. In dit verband merkt spreker op, dat ons I eigen land zelf steeds het tooneel van om- I wentelingen is geweest en hij vraagt den 1 'neer Briët, wat deze denkt van den tijd van I Olivier Cromwell, van den opmarsch van I Mussolini en van het geweld van Nederland I bij het vestigen van zijn gezag in Indië. Spreker meent daarom in de rede van den heer Briët gebrek aan historisch inzicht te I moeten bespeuren. Voorts wijst spreker op de I onvermijdelijke noodzakelijkheid, van de re- I volutie in Frankrijk als phase in de evolutie. I Hetzelfde is het geval geweest in Rusland, De minister van buitenlandsche zaken, de I beer Beelaerts van Blokland, merkt op, dat I oe verantwoordelijkheid van het hoofd van I het departement van buitenlandsche zaken I de laatste jaren zeer is toegenomen. Deze I taak moet men echter niet meer willen ver- I zwaren. Men moet zich niet tot spreker wen- den over opschriften van tentoonstellingen I in het buitenland. Wel kan spreker mededee- I len, dat hij eenige maanden geleden de wen- schelljkheid ter kennis van onzen gezant te I Brussel heeft gebracht, om de Nederlandsche I taal te gebruiken op de Nederlandsche in zending op de in 1930 te Brussel te houden tentoonstelling. Wat Rusland betreft, zag de regeering zich I gesteld voor de vraag, of er in de omstandig- 1 heden zoodanige verandering was gekomen, dat herstel van de betrekkingen met sovjet- I Husland daarvan het gevolg zou moeten zijn. Daarvan is echter niet het minste gebleken en temeer vindt spreker voor een verande ring van onze verhouding tot Rusland geen aanleiding door de treurige berichten welke uit dat land. bereiken over de kerkver volging. Gevraagd is of de Volkenbond niet kan optreden tegen deze afschuwelijke da den. Deze vraag moet spreker ontkennend beantwoorden. De Volkenbond kan in Rus land tegen de kerkvervolging niets doen. Al leen van een uiting der publieke opinie zou Cenig heil kunnen worden verwacht. Spreker komt daarna tot de verhouding tot België. De klacht over spreker's weinige mededeelzaamheid in de s kwestie noemt "hij ongegrond, waarvoor hij wijst naar zijn ver schillende mededeelingen daaromtrent in de Kamers en in de stukken. Er zijn echter vragen, waarop spreker niet anders dan tot schade van het land zou kun nen antwoorden. De Wielingenkwestie heeft de volle aan dacht der regeering en met kracht zal er naar worden gestreefd,^ een bevredigende op lossing te vinden in deze in verschillende opzichten moeilijke aangelegenheid. Wat de verbinding LuikMaastricht be treft, herinnert spreker er aan dat het ver band, dat de Belgische regesring wilde leg gen tusschen deze verbinding en die tusschen Rijn en Schelde door de regeering van de hang gewezen is. Het denkbeeld van een kanaal VenloUr- dingen MaasLuikAntwerpen heeft in de Belgische pers weinig instemming gevonden. Het ligt niet op spreker's weg zich thans nader over deze kwestie uit te laten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Winkelsluiting. Arbeidswet. De Winkelsluitingswet is aangenomen met 73 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de leden van den Vrijheidsbond en de leden Ker sten, Zandt, Van Dis, Lingbeek, Braat, Wijn koop en Beumer. De heer Kersten resumeerde zijn bezwa ren de wet mist allen principieelen grond slag, bevordert geen Zondagsheiliging, stelt Roomsche feestdagen gelijk niet Christelijke, dwingt vele menschen op Zondag te werken, tast de persoonlijke vrijheid aan. De heer Lingbeek meende dat de wet ver der gaat dan noodig is, doet niets voor de Zondagsheiliging, zet de Zondagswet op sterk water en tracht de kwestie van de Zondags rust op neutraal terrein te brengen door die vast te koppelen aan een zgn? sociale voor ziening. Bij de wijziging der Arbeidswet waren de kacheltjes van Jamin wel hoofdzaak, maar er waren ook nog eenige andere zaken die her zien werden .Daarop waren ook eenige amen dementen die nu afgehandeld zijn. Verwor pen met alleen de socialisten vóór is een amendement—Drop dat in spoedgevallen voor arbeid buiten fabrieken of werkplaatsen, kantoren, apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsinrichtingen, niet wilde mogelijk maken, dat de minister toestaat, dat door mannen en vrouwen gedurende 60 (thans 24 dagen) in een jaar langer mag worden ge werkt dan. 10 uur per dag en 55 per week. Een soortgelijke bepaling is reeds in 1922 voor fabrieken en werkplaatsen in het leven ge roepen. Zij kan slechts bevorderlijk zijn aan de invoering van de Arbeidswet ook op dit terrein van den arbeid. In een ander amendementDrop betref fende een wijziging van art. 62 der Arbeids wet, welke mogelijk zal maken bij bestuurs maatregel uitzonderingen vast te leggen op den regel, dat arbeiders in koffiehuizen en hotels ten minste 17 vrije Zondagen per jaar moeten hebben. De heer Drop wil deze wij ziging in dien zin beperken, dat deze uitzon deringen alleen voor musici mogen gelóen. Tegen het voorstel van den Minister strub belde de heer Smeenk bezwaren. Het koffie- huispersoneel leeft onder omstandigheden die dringend noodig maken, dat het ééns om de drie weken een vrijen Zondag zal heb ben. Alleen als de wet niet uitvoerbaar is, zonder de bepaling van den Minister, zal hij er vóór stemmen, maar anders ging hij met het amendement-Drop mee. De Minister zag in dat het amendement zou worden aange nomen en al was het tegen zijn zin, hij nam het maar over. De kellners behouden hun 17 vrije Zondagen per jaar. Tenslotte was er een amendement-Drop om het toezicht op de naleving der Arbeidswet ia de verplegings-inrichtingen niet aan de ge neeskundigen op te dragen, maar aan de ge wone ambtenaren van die wet. Tegen dat amendement sprak echter ook de heer Ger hard, daar zijn ervaring in krankzinnigen gestichten hem daartoe had gebracht. De Minister wees er op, dat hier geen overdracht van bevoegdheid aan de medici plaats heeft, maar dat ook aan de medici de verplichting van toezicht is opgedragen, een uitbreiding dus. Het amendement werd daarna ingetrok ken. Het wetsontwerp werd daarna zonder stem ming goedgekerd. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." meldt Eerstdaags komt de begrooting van buiten landsche zaken in den Senaat in behandeling. De Senaats-commissie voor de buitenland sche zaken heeft den heer Seegers tot rap porteur benoemd. Het rapport van Seegers is klaar, doch moet nog aan de leden van de commissie worden voorgelegd. Naar het heet is het rapport zeer uitvoerigwat de Neder- landsch-Belgische betrekkingen betreft treedt het in de kleinste bijzonderheden on der aanhaling van heel veel teksten. Reorganisatie van den rijkswaterstaat. Er is spoedig publicatie te verwachten van het Koninklijk besluit, waardoor de wijziging welke in den algemeenen maatregel van be stuur, regelende de inrichting en den dienst van den rijkswaterstaat, moet worden aange bracht om tot benoeming van den directeur- generaal over te kunnen gaan, in werking treedt. Overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds is gepubliceerd, is ir. J. A. Ringers, hoofdin genieur van den rijkswaterstaat met verlof, directeur-hoof duitvoerder van de maatschap pij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, te Wieringen, met ingang van I April benoemd tot directeur-generaal vain den rijkswater staat. De betrekking van inspecteur-generaal komt te vervallen, zoodat met ingang van genoemden datum aan de inspecteurs-gene raal van den rijkswaterstaat irs. G. Roose boom en A. R. van Loon eervol ontslag is ver leend uit hun betrekking onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door. hen aan den lande bewezen. De minister van waterstaat heeft den heeren in zijn kabinet nog persoon lijk dank gebracht voor de door hen bewezen diensten en hun daarbij medegedeeld, dat het de Koninging behaagd heeft, hen te benoe men tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De heeren Rooseboom en Van Loon hebben zich bereid verklaard den minister desge- wenscht in belangrijke waterstaatsaangele genheden van advies te dienen. De eerste stap, die ,tot reorganisatie van den rijkswaterstaat moet leiden is dus gezet. De studiereis van den Belgisehen minister van verkeersmiddelen. De Belgische mi" ister van verkeersmidde len, de heer M. Lippens, is gisterenmiddag 4 uur in Den Haag aangekomen. Minister Lippens maakt de reis in een door de directie der Nederlandsche Spoorwegen beschikbaar gestelden wagon. Hij is vergezeld van zijn kabinetschef en enkele technici en directeuren van Belgische buurtspoorwegen. Na het bezoek aan Leidschendam, kwajn de minister te 's-Gravenhage, waar hem in een gereserveerde wachtkamer namens de spoor wegdirectie een thee werd aangeboden. Op het perron was de minister, begroet door den Belgischen gezrnt, den heer Maskens, en door den directeur der K.L.M., den heer Plesman. Nadat hij eenigen tijd in de wachtkamer had vertoefd begaf minister Lippens zich naar Leiden en vandaar naar Amsterdam. De di rectie der spoorwegen, waarvan eenige leden en hoofdambtenaren hem vergezellen, bood hem gisterenavond in de hoofdstad een maal tijd aan. De minister heeft reeds een bezoek aan Schiphol gebracht. Hedenochtend werd een tocht gemaakt door het Gooi en in den middag komt de heer Lippens weer in Den Haag, waar de Belgische gezant te zijner eere een maaltijd geeft. N. V. SINGEL 1 - TELEF. 50 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven niet gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te ma ken, berekenen we ook p. stuk Verlaging van interlocaal telefoontarief. De heer Ebels heeft aan den minister van waterstaat de volgende vraag gesteld Is de minister bereid mede te deelen, tot welk resultaat de door hem in de vergadering van dë Tweede Kamer van 10 December jl. toegezegde overweging van verlaging van het interlocale telefoontarief, in het bijzonder door uitbreiding van de laagste tariefszone, heeft geleid Scheepsbouw. Van de werf der Ned. Scheepsbouw-Maat- schappij te Amsterdam is gisteren te water gelaten het motorvrachtschip „Tabinta", 111 aanbouw voor de maatschappij „Nederland". De hoofdafmetingen er van zijnlengte 465'0" br-eedte 62'0" en hol to 36'3". Het schip heeft een laadvermogen van circa 10.000 ton. Het is van het full-scantling type met bak, brug en campagne en wordt speciaal in gericht voor het vervoer van een groot aantal pelgrims. Er zijn vijf ruimen. Voorts is er een dieptank achter de motorkamer. Het onder ste gedeelte van twee ruimen is in het bijzon der ingericht voor het vervoer van palmolie. De „Tabinta" wordt uitgerust met een laad boom van 40 ton, een van 20 ton, een van 15 ton en elf van 36 ton. Verder worden zes kranen opgesteld. De lieren en verdere dekwerktuigen worden alle electrlsch gedre ven. Het schip zal worden voortbewogen door een Sulzeï-motor van 7000 B.H.P., die het een snelheid geven van 15 knoopen. De motor wordt ingebouwd door de Nederlandsche Dok- Maatschappij. Ontslag lid van den gemeenteraad. De heer J. G. van Niftrik, lid van den ge meenteraad te Dordrecht heeft als zoodanig ontslag genomen, wegens vertrek uit die ge meente. VLISSINGEN, 22 MAART. Ned. Reisvereeniging afd. Walcheren. Britannia. De serie lezingen werd gisterenavond beslo ten metde Ardennen. De afdeelings-voor zitter, de heer Staal, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom, speciaal tot den heer Bakker, den penningmeester der N.R.V., die het onderwerp zou behandelen en deelde méde dat de sluitinsavond van het seizoen gehouden zal worden 8 April a.s. in Britannia. De heer Bakker, hierna het woord verkrij gende, begon met de opmerking, dat, al zijn de Ardennen bij vele Zeeuwen bekend, omdat zij er gemakkelijk kleine uitstapjes heen ma ken, het onderwerp hem des te aantrekkelijker voorkomt, omdat men zich op bekend terrein bewegen zal, oude herinneringen levendig worden zullen en er controle is op hetgeen hij vertellen zal. Voor critiek hield hij zich dan ook aanbevolen. In het feit, dat de uitloopers der Ardennen zich in ons schoone Zuid-Lim burg bevinden, vond spr. aanleiding om er eens extra de aandacht op te vestigen, dat men niet altijd naar het buitenland moet gaan om veel schoons te zien. Zuid-Limburg en zoovele streken .in Nederland verdienen een bezoek en zoo was spr. op zijn reis hier heen ook weer gebleken hoe buitengewoon mooi de omstreken van Woensdrecht, Zuid- Beveland en Walcheren zijn, aan welk laat ste hij bovendien de aangenaamste remi niscenties bewaart. Als men het heuvelland van Valkenburg met z'n grotten bezoekt, be kruipt ons licht de lust de Ardennen in Bel gië te feaan bezoeken, omdat deze zich partieel nog in ongerepten, primitieven vorm mogen verheugen. Herten, everzwijnen en soms wol ven huizen er nog. De in den oorlog aange legde spoorweg AkenLuik verschaft de schitterendste panorama's. Ook per touring car is een uitstapje naar Luik, Han, Dinant, Rochefort enz. gemakkelijk te maken. Waar 1930, door de wereldtentoonstellingen, zeer •zeker in het teeken van België zal staan en de Ardennen dan beslist mede voor een ver blijf in aanmerking zullen komen, wil spr. deze prachtige landstreek gaarne nader be schouwen in woord en beeld. In een interes sante causerie heeft hij ons daarna veel ver teld van de bewoners, hun gewoonten en ge bruiken, van de middelen van bestaan, in dustrie enz. en aan de hand van een kern collectie lantaarnplaatjes hebben we een be langwekkende reis gemaakt door de heerlijke landstreek, de voornaamste plaatsen bezocht en dei vele merkwaardigheden en beziens waardigheden bewonderd. Als punt van uitgang koos de heer Bakker Luik, of om in de streektaal te blijven Liège. Dit is een oude Maasstad bij uitne mendheid, bestaande uit boven- en beneden stad, welke deelen op vele plaatsen door trappen (soms van 406 treden) verbonden zijn. Men vindt er ruime pleinen en boulevards maar ook nauwe straatjes. De Maas is op onderscheidene plaatsen door monumentale bruggen overwelfd. Een eigen opera-gebouw, oude gebouwen, boekerijen, eethuizen, de Zondagsche markt, de Ocfcober-kermis, oude kerken met kostbare kerkschatten, het paleis van justitie enz. verdienen er de aandacht. Han is wereldvermaard om zijn druipsteen grotten (stalagnieten en stalactieten)doch ook de grotten van Rochefort zijn alleszins bezienswaardig. Ze zijn minder beroemd, om dat er minder reclame voor gemaakt is. De zalen in deze grotten imponeeren door hun ontzagwekkende hoogte en de grillige druip steen-formaties. Rochefort is een middel- eeuwsche stad met merkwaardige bouwwer ken als het kasteel, het stadhuis en de kerk. Verder voerde spr. ons naar St. Hubert (de naam van den patroon der jagers) bekend om de bedevaart tegen hondsdolheid. Daar na bezochten we La Roche, een zeer geschikt middelpunt tot het maken van tochten en waar men van de meest pittoreske panora ma's genieten kan. De abdij St.Remy her bergt een wereldberoemde bibliotheek met oude, waardevolle manuscriptende mon niken brouwen er het befaamde Trappisten bier. In de nabyheid vindt men marmergroe ven, waar kostbaar hard manner langs elec- trischen weg wordt uitgezaagd. Daarna ver gezelden we spr. naar Dinant met zijn ver nielde citadel. Van de stad, welke verwoest UT 99 Isnge TE VLBSSINGEN. Het Bureau houdt zitting op a.s. DINSDAG 25 MAART van 7.30—9.00 uur in het voor malig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, Inlichtinger zoowel voor jongens als meis jes, worden kosteloos verstrekt. Kies Uw be roep in overleg met het Bureau. werd in den wereldoorlog is reeds veel her bouwd. Frappant waren de vóór- en na-oor- logsche instantanée's. Met een enkel woord vertelde spr. de legende van de vier Heems kinderen, naar aanleiding van een opi\ame van de rots Bayard. Vervolgens voor de af wisseling een boottocht van Dinant naar Namen, een tochtje van 4 uur vanwege het vele schutten. Namen heeft een stadion, ge« legen op een plateau benevens een open luchttheater. Daarna bezochten we Boiullon (Godfried van Bouillon, de kruisridder), waar een goed bewaarde ruïne van het kas teel van dezen kruisvaarder is, benevens een zeer belangrijk oorlogsmuseum, met een pracht-yerzamellng(?) herinneringen aan de oorlogen 'yan 1870'71 en 1914'18. Bijzon der" verrr.eldsndswaard is ook de -serpentine^ weg, welke naar deze plaats leidt. Coo (bil Stavelot) is beroemd om zijn watei-vallen, welke niet alleen in het zonlicht, doch ook bij avond verlichting een schitterend schouw spel opleveren. Niet mindere vermaardheid genieten de waterwerken van de Gileppe (stuw van de Gileppe) met het ontzagwek kende reservoir en den formidabelen stuw dam. Spr. v?ilde niet huis toe, vóór we een kijkje ir de mondaine badplaats Spa hadden genomer zonder evenwel de speelzalen te be zoeken. Deze plaats is een geliefkoosd oord voor hen, die in een bronwaterkuur genezing zoekende omstreken 2ijn fraai en rijk aan meren, parken en bosschen. De concerten, staan er op hoog peil. Thans was de heer Bakker aan het eind van zijn onderwerp, wat hij echter nog, in verband met het vertrek van de tram naar Middelburg, bekort had. Hij hoopte, dat hij belangstelling had gewekt voor de Ardennen, die rijk zijn aan natuurschoon, waar woeste bergpartyen afwisselen met dichte bosschen en liefelijke, schilderachtige dalen en' 't alzoo verrukkelijk schoon is. De heer Bakker had een spontaan applaus te incasseeren, waarna de heer Staal hem dank bracht voor dezen leerzamen en. boeienden avond. Dat men, trots het verzoek van den spre ker, achter in de zaal niet ophield met hét voeren van hinderlijke gesprekken, vonden, we minstens ongepast. Alhambra-Theater. Melodie des Herzens. „Een novum op het gebied van geluids techniek in de filmkunst is de klankfilru „Melodie des Herzens", die deze week m Alhambra gaat", zoo schreven wij reeds. Al is het scenario dan ook wat weeig, en al ver valt men, vooral op het stuk van herberg- tafereelen, in enkele overbodige herhalingen, de fotografie is van een wonderlijke diepte, echt filmisch en in samenwerking met den klank ook dadelijk echt klankfilmisch. W^j beseffen, door die in verschillende mate ge slaagde scèneseen station, een druk stads plein, een kroeg, kermis, kerkklokken, het gedoe van het pluimvee buiten, waar het met de klankfilm naar toe moet gaan en zal gaan. De verdienste van de makers van „Me lodie des Herzens" is, dat ze den weg wijzen in de nieuwe richting, die van een meer na tuurlijk geluid en een juister begrip over den afstand tusschen ontvangstation en ge luidsbron. Het is een verblijdend verschijnsel dat het veelzijdig samenstel van een film weer met een goeden factor verrijkt wordt. Men neme maar eens uit de goed geslaagde tooneelen, die wij opsomden, het soldaten- gezang in de straten van Boedapest met het aardige wegsterven en weer aanzwellen, een knap stukje werk. Dit doet ons heenstappen over het bezwaar, dat het geheel een teveel geeft van een expositie van de meest ver schillende geluiden, hoewel die door het da- gelijksch leven ook in een ontstellend greote

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1