500 300 150 100 25 IEDER GRATIS EERSTE BLAD 68e Jaargang 1930 bCHT VLISSINGEN PA VOORWERPEN VRIJDAG liint. Hü DE VELDE Ir.. llilsliiilSB-DD. Vlissiitgen.Ielef. iO. PosIntoimttlDl 21 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Iets uit de vonnissen van de Hooge Vierschaar te Vlissingen onder de regeering van Keizer Karei V. I V/egeno vagebondeeren geworgd en opgehangen. Een zeerooversgeschiedenis, eindigende met drie terechtstellingen. N.V. Stoom wasscheriL Volharding" Stads- en Provincienieuws lburg. LLEN IRijkse, d. - D. Buijs P. Lampert, geb. Ho- EDEN met A. Sanderse. 766.4 te Isafjord. 740.8 te Aberdeen. |ond van 21 Maart Vesfcelijke tot Wes- tot betrokken met aarschijnlijk regen- Jsneeuw, weinig ver- 5.31 18.00 0-24 19.01 7.41 20.22 Ito's, Fietsen |gen. uur 6.42 6.44 M 6.46 gelijkheden, enz. telijks voorstelling, |jks voorstelling, 8 voorstelling), met lichtbeelden, rrand Hotel Bri- aret- en tooneel- |racht", „de Oude 'ropaganda-avond Christ. Sociale Tooneeluitvoering n St. Aldegonde", IG. ibare vergadering 'ereeniging, Koor- LISSINGSCHE COURANT i Politie te Vlissingen i gevonden is gedepo- lentje en drilboor (de ngen te bekomen zyn Ieutel bij Wagenaar, ;ep bij Zoete, Clijver- en schroef by Van 112 horlogekettingen igje Dekenstraat 87b; r bij De Coninck, On beurs met inhoud bij spatbord van auto- fc, voormalige Marine bandje bij De Pagter, tiat 44glacé dames- rt, Oranjestraat 23 bij Kort, Pluimstraat bij Debrae, Clyver- Impouce) bij Leynse, iddoëk by Stijlders, tandtaschje met in- ïjeslaan 23dames- i, Bellamypark 37 Breewaterstraat 30 te, Breewaterstraat 'erhey, Irislaan 27 an Hest, Breewater- Iïr bij Geldof, Schot- ïdschoen in winkel 44kinderportemon- inen, Groenewoud 14; nhoudende o.a. sleu- Groote Markt 10 Iiij Blondé, Boulevard unten bü De Nooijer, wollen dameskousen |at 44. |laart te Fremantle wlaart te Brisbane VTaart Ouessant p. 18 Maart Perim 1:aart Perim tart van Port Said te Batavia v. Rott. aart Finisterre Maart v. Port Said Maart Gibraltar Maart Finisterre Maart te Antw. itr.) 19 Maart van (thuisr.) p.17 Maart v. Port Swettenham :aart Suez aart te Calcutta Rott. n. Calcutta Iart te Sabang 19 Maart Kaap del rt van Bombay ,rt van Madras LjONNEMENTSPRlJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. ï0nco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duit^hland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |;e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct jeabonné's in 't bezit eener Mis, zijn GRATIS verze ild tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger )it nummer bestaat uit twee bladen f. in. Jan Cornelissen geseijt Cuper, geboren te .Uitwerpen erkende, dat „hi hem kan genee- ren nu t schepe te varen" m.a.w. hij kan den kost verdienen als „varende man", maar desniettemin heeft hij enkele jaren zijn schoon beroep vaar-'el gezegd en is gaan ragebondeeren en stelen. Zoo is hij in het 1545 met andere makkers buiten Aar denburg naar een zekere taveerne gegaan hij klom door een venster, terwyl zijn mak- tej6 de wacht hielden en stal uit een schap- aai (een kast) vijf of zes gulden, die onder verdeeld werden. Dit geld hebben zij I.onnuttelijk" verteerd te Aardenburg, totdat hjj na een week of 3 door den baljuw van Aardenburg gevangen gezet werd, maar kans te ontsnappen. Toen heeft hy met zijn makkers, die zich weer bij hem voegden, jeder een inbraak beproefd hij brak met een bijl de achterdeur open, maar de waardin verjoeg hem met een stok uit haar huis. Daarna is hij met zijn makkers verder getrok ken in de omgeving van het dorp Lapscaere, waar een zijner metgezellen door het venster een zekeren Parmentier klom, die afwe- was. Zij namen wat geld en een zilveren riem mee, die ze te Gent verkochten. Even- lens stalen zij te Slependamme bij een vis- [•c'ner vyt of zes ponden grooten, trokken toen Mar Oostburg,, logeerden in „de Zwane" waar zij van het ges »len geld lieten maken j een wambuis, een hemd en een paar „cous ins". a) Toen zijn de heeren naar Vlissingen overgestoken, vervolgens gezamenlijk gevaren Bergen op Zoom, getrokken naar Steen- I bergen, maar onderweg pleegden ze nog eens inbraak in een huis, staande bij een „capel- waar ze 3 of 4 ponden groot stalen in I zilver en goud, terwyl Jan Cornelissen met twee anderen wacht hielden. Het geld hebben in „De Valke" te Steenbergen verteerd. I Vervolgens gingen ze naar Rosendaal, bra ken onderweg weer in in een „lanthuis", waar niemand thuis was en stalen zes ponden grooten, zoo ook nog vijf ponden grooten en verteerden het geld in de „Droochschaere" te Roosendaal „onnuttelyk". Vandaar ging het al roovende en in'wekende naar Antwer pen. Toen raakte hij gescheiden van zyn makkers, kwam weer naar Walcheren, waar hy weer het zelfde leven begon, maar werd te Middelburg gebannen uit Zeeland. Des ondanks is hy naar Oost-Souburg gegaan, waar hij in zeker huis „omtrent der kereke" inbrak en „ut het brootscapraai" een pond Vlaamsch 6) stal. Daarna ging hij naar Vlaanderen, werd te Gent uit het land van j Vlaanderen gebannen voor tien jaren op ver- I beurte van een oor, dit nog uit medelijden met zijn jeugd. Intusschen ging het met hem van kwaad tot ergerhij belandde weer hier en heeft onlangs op een Zondag, toen het kermis was te Koudekerke, bij Middelburg, waar hij op een zeker huis bij de Seispoort hoorde kloppen, zonder dat iemand open deed, weder gestolen. De vrouw was naar de kermis van Koudekerke hy maakte van deze gele genheid gebruik in huis te klimmen en stal 20 „stuk gouds", zooals kronen, angeloten 2), daelders. Hij kocht „een cappe" te Middelburg van een „outcleerkoper", waarmee hij te Vlis singen gekomen is, waar hij gevangengeno men werd en het voorafgaande bekende. Om dit alles en ook om zijn „onnutte leven en vagebondeeren" werd Jan Cornelissen ver oordeeld door den scherprechter gehangen te worden en „geworcht aan den houte buten deeser stede ende daer niet af te scheeden voor hy gebragt is van levende lyve ter doot. Den 2en April 1548 werd een zeeroovers geschiedenis berecht. Guillaume du Pont. schipper, Jacques le Bourge, hoogbootsman en Nicolaas Lamy, stuurman van het schip ..De Francoise" hebben oekend, dat zij met dit schip en nog een aantal bootsgezellen 't vorig jaar gevaren zijn van St. Maléry aan de Somme naar Bordeaux daar hebben zij wÜn geladen en voeren hiermee naar Aber deen in Schotland. Daar losten ze hun lading, en werden bevracht naar Dantzig. Vandaar vertrokken ze weer naar Aberdeen en hadden een aantal Schotten aan boord. Maar in de ..Lange Sont" gekomen in de maand No vember, zagen ze daar een schip uit Amster dam (schipper Simon Post), geladen met i.asschen 3), claphout4), wagenschot4), tarwe en rogge, en een ander schip van Bukersloot' (d.i. Buiksloot) in Waterland, waarop Jan Veele schipper was. Daar nu Guillaume du Pont en zyn consorten Franschen waren en de „Keyserlijke Majesteit", d.i. Karei V, in „goeden pais" vrede) leeft met den Fran schen koning, was het hun niet geoorloofd onderzaten van den keizer „te beschadigen, te berooven ofte pillieeren". Maar wat deden zij, toen zy deze 2 Hollandsche schepen in den Sont ontmoetten Zij kwamen met veel man schap en geschut op zy van den Amsterdam mer, nog voor Simon Post zijn zeil gestreken had. Jacques le Bourge, de genoemde boots man, sprong aan boord van het Amsterdam- sche schip, wierp de vanglijn los en liet het anker vallen. Toen is de Amsterdamsche schipper Simon Post aan boord van de Fran coise gekomen en heeft zijn scheepspapieren getoond, maar hy werd daar voorloopig ge houden, terwyl men het gesdhut uit zijn schip haalde, dat aldus weerloos gemaakt werd. Een dag of 9 later kwam nog een Amster- damsch schipper, Cornells Bouwensen, met zyn schip, beladen met veertig last rogge, dertien last asschen 3), drie en een half last meels, verder claphout 4) en „ander goet" in de Lange Sont. Met dezen Cornells Bouwensen had du Pont vroeger een kwestie gehad ovet schade aan zijn schip toegebracht, maar door bemiddeling van Sanderley, burgemeester van Elseneur, die als arbiter in den arm genomen was, was toen ter tyd het geschil by gelegd en in de hand van den Elseneurschen burge meester had du Pont beloofd, niet meer op de kwestie terug te komen, maar integendeel „alle vriendschap en assistentie" aan Bou- wense te bewijzen. Nu daarentegen maakten du Pont en zijn bondgenooten zich meester van schip en goed van den Amsterdammer zy beweerden, dat zij Schotten waren en ver klaarden alles voor goeden prijs. Den volgen den dag namen zy het reeds genoemde schip van Buiksloot, en ook namen zij uit een schip uit Veere, waar Heynderik Hellèman schip per op was, verschillende koopmanschappen, meer dan drie honderd Caroliguldens waard zynde. Vervolgens namen ze een hoeveelheid bier uit een schip van Rostyck (d.i. Rostock) Het volk van Cornells Bouwens werd in Noorwegen aan land gezet, met uitzondering van den stuurman, een bootsgezel en een jongen, die zy meegenomen hebben naar Schotland. Ook namen zy mee naar Schot land de twee Amsterdamsche schepen, waar in de geroofde goederen geladen werden. Toen nu Simon Post met den anderen Am- sterdamschen schipper gegaan was naar Isehye(?), drie mylen van de Sont, om levens middelen te koopen, heeft de zeeroover Guil laume du Pont met de Schotten, die op zijn schip geplaatst waren een contract gemaakt, waarbij aan hem en de overige Franschen be loofd werd de helft van al de voorgaande prin sen (Fra prise buit) en vervolgens het beste anker, de beste kabel, een vat wijn en dertig kronen voor hem en zijn makkers. Maar toen nu deze aan elkaar gewaagde heeren te Aberdeen aankwamen, weigerden de Schotten het aangegane accoord na te komen. Ver- moedelyk zagen Guillaume du Pont en de zynen geen kans in deze kwade zaak recht te krijgen en aldus verkochten zij hun aandeel in den buit aan een zekeren Thomas Michy Ranoff te Aberdeen voor vyf honderd fran ken, die hy contant ontvangen heeft en met zyn makkers gedeeld. Aldus hebben deze beschuldigden onder ,,'t deksel van coopmanschepe" dezen zeeroof gecamoufleerd, door deze piratery den vrede schendende, zich schuldig makende aan majesteitsschennis. Om nu dezen schandeiy- ken handel te dekken, heeft hij van den stedehouder van den Admiraal van Schot land verzocht en verkregen „zekere, brieven" die by hem gevonden zyn en die biykbaar als geloofsbrieven moesten dienst doen. Niet tegenstaande dit worden volgens de ordon nantie van de Koninklijke Majesteit en van „onzen genadigen Heere Myn Heere van Beveren, Groot Admiraal van der Zee zynde" de voornoemde Guillaume du Pont, Jacques le Bourge en Nicolaas Lamy veroordeeld „ge bragt te worden buyten deeser stede ter plaetse, daer men gewoonelyk es crimineele justitie te doen, ende aldaer bi den scarp- regter geregt te zyne metten zweerde 't hooft van den buke, ende heurlieden lichame ge- stelt, op een rat, en hun hoofd op een stake ten exemple van andere." Den 6en Nov. 1554 werd berecht een zekere Colyn Merks, geboren te Yperen. Deze had eenige jaren geleden ten huize van Christof- fel de Valois, apotheker hier ter stede en later ook ten huize an Pieter Bogaert zich schuldig gemaakt aan huisvredebreuk, hij had veel vernield en geschonden en had den baljuw van Vlissingen ::waar beleedigd, bij dit alles kwam nog zyn te kwader naam en faam bekend staan, al hetwelk niet te lyden en is in een stad van rechte". Dit alles was genoeg reden hem te veroordeelen op e.k. Dinsdag door den scherprechter iA het open baar te pronk gesteld te worden op een schavot, „hebbende zyn oogen verbonden met („een schroode" 5) en aldus zou hy een half uur moeten blyven staan ten voorbeeld van anderen, verder moest hij in het openbaar „Gode Almagtig" en den baljuw om vergif fenis vragendaarna werd hy verbannen uit Vlissingen en uit Ce landen van Holland, Zeeland en Friesland voor den tyd van vyftig jaren en een dag op verbeurte van zijn hoofd, te vertrekken „binne sonneschyne uitter voorsz-steede ende Heerlickheijd" en den vol genden dag uit het land. H. G. VAN GROL, Archivaris. Het middelned. en 16e eeuwsche „cousen" is veel ruimer van beteekonis dan ndl. kou sen. Het beteekent in het algemeen beenbe dekking, ook de bedekking van het bovenbeen zoowel als van het deel beneden de knie. De fra. chausse bestond uit een „haut de chausse", een broek en „bas de chausse", kousen (vgl. fra. bas kous), vandaar dat couce gewoonlyk de beteekenis heeft van broek. Couslaken bijv. is laken voor een broek. 2) Angelot, een gouden munt, door Lode- wyk XI hèt eerst geslagèu en aldus genoemd naar het beeld van den aartsengel Michaël, die den draak verslaat. Ook Engelsche vor sten hebben angelotten geslagen, nl. Hendrik IV en zyn opvolgers, en hier te lande zyn zy door de Heeren van Vianen, Batenburg en 's-Heerenberg nagebootst. In een muntordon nantie van 1490 komen ze ook voor. De waar de is 11 schellingen en komt dus overeen met die van den lateren ducaton. 3) Assche potasch, 4) claphout, een klei ne eiken plank, in tegenstelling met wagen schot, de groote eikenhouten plankenkui pershout om tonnen van te maken, eiken houten duigen. Wagenschot is eigenlijk het zystuk van een wagen bij uitbreiding rechtdradig en gladde, dunne eiken planken, gezaagd uit over de volle lengte gekloofde stukken, eikenhout uit het hartook eikenhouten plank van een bepaalde lengte. 5) Schrode is een afgesneden of afgeknipt stuk van de een of andere stof, strook, band, ook zwachtel, hier dus blinddoek. Kent U reeds onze wasch, berekend per Kilo? DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK35 ct. Alle wasschen blijven streng gese pareerd en behoeven NIET gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te maken, berekenen we ook per stuk. lllllllillllillllllllllllllllllllll SINGEL I, Tel.fOiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii VLISSINGEN, 21 MAART. Ziekenkas van den Raad van Arbeid. In het belang van de verzekerden by de ziekenkas van den Raad van Arbeid wordt de aandacht er op gevestigd, dat zij, die ziek zijn, en ziekengelduitkeering wenschen, uiter lijk 24 uur na het intreden der ongeschikt heid tot werken een formulier van ziekmel ding moeten inzenden aan den Raad van Arbeid te Middelburg. Indien zy weder tot arbeiden in staat zyn moet oogenblikkelijk een gezondmelding worden ingezonden. Deze formulieren zijn te verkrijgen voor Middelburg op het kantoor van den Raad van Arbeid Spanjaardstraat en voor Vlissin gen op het bijkantoor van den Raad van Arbeid Wilhelminastraat, en bij de werk gevers. De verzekerde, die recht heeft op het zie kengeld, krijgt dit met ingang van den der den dag nadien, waarop de ongeschiktheid tot werken is aangevangen. Indien dus een verzekerde byv. Vrijdag niet in staat is tot arbeiden, vangt zyn ziekengeld op Maandag d.a.v. aan. Dit ziekengeld bedraagt 80 van het dag loon van verzekerde tot een maximum van 6.40 per dag. Lezing over Egypte en Palestina. Voor de afdeeling Vlissingen van den Ned. Christen Vrouwenbond hield de heer G. van V/esten gisterenavond in het Militair Tehuis een lezing met lichtbeelden over Egypte en Palestina. Na opening door mevr. Sanderse op de ge- gebruikelijke wyze, gaf de heer Van Westen eerst een korte inleiding over het Heilige Land aan de hand van een kaart van Pales tina, en verder hoe de reis daarheen plaats had Rotterdam—ParijsMarseille—Alexan- driëCaïro. De inleider sprak over Egypte en zyn bevolking en liet er mooie typen van zien naar foto's, o.a. ook de trap-pyramide van Sakkara, de Sphinx, het graf van Fi (2700 v. C.), karavanen uit de woestijn ko mende enz. Verder van de reis Beyrut>—Baai- bekDamaskus met foto's toegelicht, den Jordaan en het meer van Genesareth, Naza reth enz. om te eindigen met Jerusalem, den Klaagmuur, de Al-Haram al Sharif ofwel de moskee van Omar, Bethlehem, het Zionisme en de Jodenkolonies en ten slotte nog over Armageddon of den berg van Megiddo (Open baring 16 14) De kleine zaal was geheel gevuld met da mes en enkele heeren en hoewel het voor sommigen wat laat geworden was, van wege het rijke program, was de avond om eer men 't vfist en gingen allen na deze leerzame en onderhoudende lezing zeer voldaan huis waarts. Gemengde Zangvereenigïng ,,De Volksstem". Britannia. Er was een geruime tyd verstreken sedert wy een uitvoering van deze vereeniging heb ben bygewoond. By haar optreden van gister avond trof het ons, hoezeer dit koor onder leiding van den heer A. Bleekrode is voor uitgegaan. Bijna alle liederen werden a ca- pella gezongen dit is op zichzelf reeds een groote verdienste en wanneer we daar nog aan toe kunnen voegen, dat de onderlinge zuiverheid niet te wenschen overliet, dat uit spraak en voordracht te loven waren, dat kleur en nuanceering niet ontbraken, dat een mooie stemverhouding leidde tot goeden sa menzang en koorklank en dat de afzonderlyke stemgroepen uitkwamen, waar zulks noodig was, dan is er voorwaar alle reden tot pryzen. „De Volksstem" is in de samenstelling van haar programma wel gelukkig geweest. Niet ontkend mag worden, dat de uitvoering po- litiek-getint was en dat aan het socialistische lied een ruime plaats was gegeven, maar de vereeniging is toch ook niet voor den vorm lid van den Bond van Arbeiders-Zangvereeni- gingen in Nederland. Op passende wyze heeft men dan ten ge- hoore gebracht„Hei Vogel van Mei", „Stort, o Arbeiders" en „De Vechters" van Joh. F. Keja (het slot van het eerste lied klonk wat ruw), „Broeders, verheft U ter vrijheid" van Antoon Krelage en „Adeste" van Otto de Nobel, benevens „Bruidsvaart in Hardanger" van Kjerulf en het stemmige „Avondlied" van Abt (de enkele stemmen kwamen hierin uitstekend tot hun recht), welke een alge meen karakter dragen. Geopend werd met „Zondagmorgen" van Dopper, een dankbaar nummer met piano begeleiding uit het genre met klokketonen, 't welk frisch en smaakvol werd vertolkt. Voorts behelsden de ensemble-nummers Lanner's „Zomeravondlied", een heerlyke Wiener Wals volgens het recept „Schonen blauen Donau", 't welk boeiend en rhyth- misch juist werd voorgedragen, terwyl „De vette Gans" van Orlando di Lasso daar was om te bewijzen, dat Roland de Lattre (1532- 1594) ook op het gebied van wereldsche zan gen veel voortreffelyks geschapen heeft. De koorzang werd afgewisseld met enkele liederen, gezongen door een gemengd dubbel- kwartet, leider de heer J. F. J. Machgeels. „Hymne aan den nacht" van L. van Beet hoven is-een schitterende compositie ('t An dante uit de Appassionata), welke by juiste vertolking immer succes afwerpt. Men bracht het er wel af. Beter vonden we het kwartet in het karakteristieke „Molenaars Dochter ken" van Olivier Koop er. „De Boodschap op de heide" van mevr. Troelstrade Vries werd eveneens met besef gezongen„Moe der en kind" van Wierts klonk gevoelvol. Schubert's „De Lindeboom" beschaafd. Waar Jacob Handel's „Ecce quornodo moritur" op Latynschen tekst verklankt werd, vragen we ons af kunnen de koorleden (dus ook het kwartet) Lanner, Abt, Beethoven en Schu- die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April bert niet in 't Duitsch leeren zingen, omdat de tekst eerst dan de passende uitdrukking verkrijgt en den componist dus volledig recht wedervaart. We leven bovendien in den tijd van „arbeidersontwikkeling" Bij die verhef fing behoort echter ook, dat men op een, concert niet rookt. En daar werd nogal tegen, •gezondigd, 't Is niet prettig, zelfs hinderlijk voor de zangers dat men dit toch bedenke 1 Nog werd in het programma variatie ge bracht door het vertoonen van enkele tableau's, opgeluisterd door zang, piano- en vioolspel. Deze zinnebeeldige voorstellingen verhaalden van den grooten, zwaren en moei- zamen strijd „van duisternis tot licht" en deden het socialisme zien als een helde? morgenrood van een nieuwen, blijden dag, Russische muziek gaf aan de worsteling een weemoedig karakter. De heer Bleekrode mag met voldoening op dezen avond terugzienmet bekwaamheid heeft hy het koor geleid, dat stipt zyn in tenties volgde. Ook de heer Machgeels diri geerde met overgave zyn kwartet. Mej. Gr, Wythoff verzorgde op haar gebruikeiyke ac curate wyze 'het piano-accompagnement. De geheel gevulde zaal heeft doorloopend van zyn instemming en tevredenheid blijk gegeven. O. Lezing uitgesteld. De lezing welke prof. Obbink te Utrecht Maandag a.s. in de Koorkerk te Middelburg zou houden voor de Ethische Vereeniging, gaat niet door. Diaconessenarbeid. Het comité dat zich gevormd heeft om het tekort van het Diaconessenwerk te vermin deren, deelt mede dat de weldadigheidsuit voering heeft opgebracht 358.27i/2, terwijl aan giften is ingekomen 70 en vóór de uit voering reeds 73.50 was bijeengebracht, zoodat in het geheel 501.77V2 aan den pen ningmeester ter hand is gesteld kunnen, worden. Het Grand Hotel te Middelburg. De plannen voor den herbouw van het Grand Hotel te Middelburg, dat bij den brand in December werd vernield, waren geheel ge reed. De herbouw was evenwel nog niet aan besteed. Intusschen was een aanbod ingeko men van den heer A. Looten te Middelburg, die het Grand Hotel wilde koopen. Deze plan nen hebben tot overeenstemming geleid en het koopcontract is thans geteekend. Of het hotel nu zal worden herbouwd volgens 'de reeds gemaakte plannen is nog niet te zeggen, wel zal ter plaatse weer een hotel worden ge bouwd. Het Schoolmuseum voor Zeeland. Onder de jongere, zeer belangrijke instel lingen in Zeeland, neemt het op de Nieuwe Haven te Middelburg gevestigde schoolmu seum een zeer voorname plaats in, al mocht ce belangstelling, zoowel financieele als daadwerkelijke nog wel grooter zijn. Er zyn. o.i. nog steeds te veel gemeenten en school besturen, die nalieten steun te verleenen. Dezer dagen hebben wy weder eens een bezoek gebracht aan het museum (deze naam zou eigenlyk beter in toonkamers kunnen worden omgezet) en daarvoor was zeker alle aanleiding, omdat het aantal zaken zich ge- leidelyk aan uitbreidt en zoo waren er nu voor het eerst modellen van schoolmeubelen aangebracht door de firma Kooymans—Mes uit Wychen. Een tweetal stellen schoolban ken vonden een goede plaats. Het eene zijn vaste banken, die echter in verschillende grootten door de firma worden geleverd. De andere zyn banken, die op drie verschillen de grootten verstelbaar zijn, wat ons zeer. practisch voorkwam. Een bypassende lesse naar voor den onderwyzer maakt een solie- den indruk. Ten slotte zond deze firma een nieuw schoolbord in met twee openslaande borden en een vast, waardoor 5 schrijf vlak ken ontstaan, die het mogelijk maken teeke-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1