MOTJES BUITENLAND Sproeten komen vroeg in! het voorjaar, koop tijdig een potf Sprutol. Bij alle Drogisten,! UIT DRAAD ADVERTEN! Zondag 30 Maart hoopt de weduwe Th, Termeer te 's-Gravenhage haar lOOen jaar dag, te herdenken. Zij is het eenig overgeble ven kind uit een gezin van 12 broers en zus ters. De anderen zijn allen op middelbaren leeftijd gestorven. Het oude vrouwtje is nooit ziek geweest. Voor enkele weken werd zij zwaar aangetast door de griep, doch zij is er Weer bovenop gekomen. Het eerste kievitsei dat te Sneek werd ge vonden, was een uitgeblazen ei met choco lade gevuld. De vinder is er intusschen leelijk mee ingevlogen. 9 9 In de maand Februari zijn 10 gevallen van mond- en klauwzeer, 397 van schurft bij eenhoevige dieren en schapen en 146 gevallen van rotkreupel bij schapen geconstateerd. In de crematoria in Duitschland werden het vorig jaar 56766 lijken verascht tegen 48385 in 1928. Het cijfer voor 1929 is een re cord sedert de invoering der crematie. Te Weenen zijn in 1928 tegenover 17600 geboorten niet minder dan 25800 sterfgevallen voorgekomen. Er kwamen in dat jaar 1040 zelfmoorden in de Oostenrijksche hoofdstad voor. 9 Enkele weken geleden werden drie Fin- sche zendelingen in China door roovers ont voerd. Thans wordt te Helsingfors het be richt bevestigd, dat alle drie vermoord zijn. Het verschrikkelijkst was de dood van mej. Ingman, een familielid van den vroegeren Finschen minister-president van dien naam, die levend verbrand werd. In een sanatorium te New-York is de we duwe van den spoorwegkoning Harriman overleden. Zij bezat een vermogen van 30 millioen dollars, doch verbeeldde zich straat arm te zyn. Schwartzenberg en Hohelansberg dankte den heer Dronkers voor hetgeen hij voor de af- deeling als secretaris heeft gedaan en wensch- te hem in zijn nieuwe woonplaats veel goeds toe. Daarna werd de vergadering gesloten. The Vitrite Works te Middelburg. Naar „het Volk" meldt blijft men aan de N.V. The Vitrite Works te Middelburg nog steeds arbeiders ontslaan. Elke week gaan er een aantal arbeiders de poort uit. De herbouw van de sociëteit „de Verge noeging'' te Middelburg. Nadat in een vergadering van leden van de op 19 Februari door brand vernielde sociëteit „de Vergenoeging" reeds tot wederopbouw was besloten, kwam het bestuur in een gis terenavond gehouden tweede ledenvergade ring met door den architect Iz. Wor.dergem aldaar ontworpen plannen. Deze plannen werden na ampele bespreking goedgekeurd en het bestuur gemachtigd daaraan verdere uitvoering te geven en alle maatregelen te nemen, die een spoedigen wederopbouw der sociëteit kunnen bevorderen. Eenheid in de verlanging, eenheid in de eischen. Naar aanleiding van een betoog van T. de Z. in het nummer van 8 Maart van „de Veld bode", schrijft de heer Jac. Welleman te Krabbendijke in het nummer van 15 Maart o.a. het volgende De schrijver wilde „een Mussolini", Ik* wil over dien naam niet vallen, het ook niet heb ben over zijn régime, omdat naar mijn mee- ning de schrijver slechts te kennen heeft wil len geven, dat de landbouw behoefte heeft aan 'n krachtigen staatsman, die in duidelij- ken vorm te kennen geeft, wat hij wil en dan met kracht dien wil in daden omzet. Welnu, zoo bezien staan we niet ver van elkander Ook mij heeft het al lang gegriefd, dat de crisis in den landbouw, speciaal in het akker- bouwbedrijf, zoo straal wordt genegeerd. En dan denk ik hierbij niet uitsluitend aan regeerlngskringen, want ook de landbouwor ganisaties zelf gaan naar mijn meening'niet vrfj uit. Niet gaarne zou ik beweren, dat deze niets doen. maar zij werken te veel langs el kander heen. Wat naar buiten uitkomt toont niet alleen verschillende methodes van wer ken, maar doet ook zien, dat zeer uiteenlco- pende middelen tot verbetering en overweging worden gegeven. Op deze verschillen stuit elke jachtige rgeeringsbemoeiing af. De groote verdiensten van onze drie landelijke land- bouw-centrales kan hierin gelegen zijn, dat zij in gemeenschappelijk overleg een urgentie program opstellen. Op dit program moeten de directe wenschen in duidelijke bewoordingen, zonder één woord Fransch erbij, geformuleerd worden. Breedsprakig en geleerd moeten we daarbij niet zijn, we moeten duidelijk aange ven, wat direct in vervulling kan gaan en wat direct verbetering kan brengen, Voor specu latie op de toekomst is geen tijd, daarvoor is de nood te hoog gestegen. Dat weet ieder, die met zijn beide voeten in de practyk staat. Wanneer zulk een program zou worden ge dragen door alle boeren zonder onderscheid *van geloof of politieke richting, kon inder daad sprake zijn van „eenheid in verlangens" en kon met vereende krachten naar oogen- blikkelijke inwilliging van onze billijke eischen worden gestreefd. Die gemeenschap pelijke samenwerking zou inoetén worden ge demonstreerd door een uitvoerend comité van personen onverschillig van welke richting, doch è.'.i van willen. Dan kon een reu- zen-actie worden ontwikkeld, dan konden we „Den Haag gaan innemen", zooals ik eens een onzer heb hooren zeggen. Wil men die rich ting uit, dan moet er spoedig de hand aan den ploeg worden geslagen, want, zooals ge zegd, het water komt de lippen nabij. De kring Oostelijk Zuid-Beveland der Z.L. M. sprak zich reeds in dezen geest uit, maar het zou mij aangenaam zijn ook verder blij ken van instemming te ontvangen. Speciaal de jongeren onder de boeren kun nen doen blijken, of al dan niet op hun jeug dige krachten gerekend zal kunnen worden. De heer Welleman deelt ons mede, dat hij naar aanleiding van dit artikel reeds verschil lende brieven van instemming uit alle deelen van het land heeft ontvangen. Hij stelt zich voor deze zaak met kracht aan te vatten, zoodra hij de vele beslommeringen der laat ste dagen, in verband met de suikerfabriek „Zeeland", weer iets te boven is gekomen. Het raadhuis te Wolfaartsdijk. De gemeenteraad te Wolfaartsdijk heeft besloten Burg. en Weth. te machtigen tot verkoop van acht antieke stoelen, dateerende uit de jaren 1750 en 1780 en staande in de raadzaal. Ter plaatsing in de raadzaal is een schil derstuk van J. A. Koert aangeboden, voor stellende den korenmolen te Oostkerke, ge meente Wolfaartsdijk. Inbraak. Toen in den avond van 16 dezer de huis- genooten van den smid M. te Kwadendamme uit de kerk thuis kwamen, ontdekte men, dat ongenoode gasten van hunne afwezigheid ge bruik hadden gemaakt een bezoek aan de woning te brengen, daar men de voordeur die men by het vertrek had gesloten, thans op een kier vond staan. Toen men in de wo ning een onderzoek ging instellen, bleek, dat een beurs, liggende in een woonkamerkast en inhoudende ongeveer 150 aan bankpapier en zilvergeld, was verdwenen. De verdenking viel alras op den 19-jarigen arbeider C. G. te Oudelande, doch deze ont kende halsstarrig zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Een bij hem gedane huis zoeking had evenwel tot resultaat, dat de beurs met het geld in den zak van een in zijn woning hangende jas werd aangetroffen. G. heeft daarop een volledige bekentenis afge legd en is aan de justitie te Middelburg voor geleid. Aanrijding met doodelijken afloop. In den avond van 13 dezer werd door eenige personen op den straatweg onder de gemeente Sas van Gent de paardenkoopman C uit Terneuzen aangetroffen, liggende naast een motorrijwiel on die bij onderzoek ernstig gewond bleek te zyn. Hij verklaarde, terwijl hij op zijn motorrijwiel reed, door een achter hem komenden auto te zijn aangere den en ter aarde geworpen. Bij onderzoek bleek zijn linkerbeen te zijn gebroken, terwijl hij daaraan een ernstig bloedende wonde had, en hij ook in het gezicht bloedend ver wond was. Verder deelde hij nog mede, dat de personen uit den aanrijdenden auto, na de aanrijding op eenigen afstand waren gestopt en hem waren genaderd, doch hem op zijn verzoek hem mede te nemen, daar hij gewond was, hadden laten liggen en waren weggere den in de richting Sluiskil, zonder verder een woord tegen hem te zeggen. De ontboden dr. Puylaert uit Sas van Gent constateerde een gecompliceerde beenbreuk en liet den ver wonden man naar het gesticht der R.-K. ziekenverpleging te Sluiskil vervoeren. Daar is hij gisterenavond aan de bekomen ver wondingen overleden. De politie, die ijverig spoort naar den auto die deze aanrijding most hebben veroorzaakt, is er tot nog toe niet in geslaagd deze op te sporen. SOUBURG. De schiet- en tooneelvereeniigng „Marnix van St. Aldegonde" geeft Zaterdag a.s„ des avonds 8 uur, een tooneeluitvoering in de zaal van den heer Versluys. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. GEMEENTERAAD VAN ZQUTELANDE. In de gisterenmiddag gehouden gemeente raad deelden Burg. en Weth. mede, dat de winkel van het slachthuis is verhuurd aan den heer P. Simonse te Koudekerke voor 156 per jaar. Ingekomen stukken a. een schrijven van den polder Walcheren, waarin bericht wordt, dat de zandverstuiving zal worden tegenge gaan b. raming der opcenten grondbelas ting 1930, door den inspecteur der directe belastingen op een bedrag van 1080 c. id. personeele belasting 1930 op 705 d. uitge trokken op kohier gemeente-inkomstenbelas ting 1929/1930 6090 e. verslag commissie van toezicht op het lager onderwijs. Deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Verder was ingekomen de rekening van de gezondheidscommissie en een verzoek van den heerJ. Verhage alhier, secretaris van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, om subsidie voor ge noemde vereeniging, welke stukken beide in handen van Burg. en Weth. werden gesteld om advies. Vervolgens kwam in behandeling een schrij ven van den Commissaris der Koningin in zake toetreding tot een op te richten provin cialen brandweerbond in Zeeland. Bij vol doende medewerking zal genoemde bond worden opgericht. De contributie zou voor deze gemeente in totaal 6 bedragen. Doel van dezen bond is om te komen tot een be tere organisatie en samenwerking der brand weren. Burg. en Weth. meenen, dat het nut niet evenredig zal zijn aan de kosten en stel len voor niet toe te treden. De heer Verhage vraagt van Burg. en Weth. een betere motiveering van hun vcor- stel, daal* z.i. de kosten van 6 per jaar toch moeilijk een bezwaar kunnen zijn. Ook de heeren Maas en Koppejan wen schen meer licht. De voorzitter zegt dat de regeling der con tributies onbillijk is daar de kleine gemeen ten naar verhouding meer moeten betalen dan de groote. Verder zal volgens spreker uit de voorgestelde regeling voortvloeien, dat de kleine gemeenteneen bijdrage moeten geven aan de stad door welks brandweer zij worden geholpen. De voorzitter is ook wel voor sa menwerking, maar dan op kleine schaal, bijv. tusschen aangrenzende gemeenten. De heer Koppejan wenscht ook een billijke contributieregeling en wil daarover onder handelen. De heer Verhage stelt voor om toe te tre den. Het voorstel van den heer Koppejan om eerst over de contributie te onderhandelen alvorens toe te treden, werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Stroo en Maljaars. Het voorschot aan de schoolvereeniging in gevolge art. 101 der L. O. wet 1920, werd vastgesteld op 650. Een aanvrage door het schoolbestuur om 60 voor drie lessenaars werd zonder hoofdelijke stemming toege staan. De bouwkundige, de heer A. Jobse, vraagt ruimer belooning voor zijn diensten, In over leg met hem is door Burg. en Weth. een ta rief ontworpen dat bedoelt belooning naar rato der grootte van de bouwplannen die be handeld moeten worden. De heer Koppejan merkt op dat wij leven in een tijd van teruggang, waarom het hem bevreemdt dat Burg. en Weth. hier direct zoo royaal op zijn ingegaan. Spreker wil een lager tarief. Evenzoo de heer Maas De voorzitter toont het billijke van deze voorgestelde regeling aan. De heer Stroo is ook voor aanneming. Hij vreest dat als de bouwkundige het bijltje er bij neerlegt de gemeente nog duurder uit zal zijn. Het voorstel van den heer Koppejan om de verhooging pas in te doen gaan voor ge bouwen waarvan de bouwkosten 5000 be dragen, wordt met 3 tegxm 4 stemmen ver worpen. Voor de heeren Maas, Koppejan en Adriaanse. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het kohier hondenbelasting wordt vastge steld met in totaal 44. Een verzoek van aangelanden van den Mid- delburgschen kleiweg om tot verharding van dezen weg over te gaan komt nu in behan deling. De kosten worden geraamd, zonder vervoer, op 1500, terwijl de polder Walche ren 20 en het Burgerlijk Armbestuur 5 der kosten zaL bijdragen. Dus blijft voor de gemeente en dc belanghebbenden elk 37//2 te dragen over. Door belanghebbenden is reeds 650, dus meer dan volgens de "raming noodig is, aangeboden. Burg. en Weth. stellen voor het verzoek in te willigen. De heer Verhage zegt dat de gemeenteraad vroeger besloten heeft om in de kosten van verharding van wegen de helft bij te dragen, waarom wordt daar nu van afgeweken Volgens den heer Adriaanse heeft de ralad nooit besloten om beslist altijd de helft van de verhardingskosten te dragen. Spreker is er heel blij mee dat de gemeente op die ma nier verlicht wordt. De heer Maljaars merkt op dat er nooit besloten is om in elk geval 50 der verhar dingskosten te betalen. Nu de polder en het Burgerlijk Armbestuur ook bijdragen is dit een voordeeltje voor de gemeente en de be langhebbenden De heer Koppejan is voor dit voorstel, maar zou willen dat er goede steen gebruikt werd, vooral omdat de gemeente het onder houd overneemt. De voorzitter zegt dat er goede steen zal gebruikt worden. Het voorstel van Burg. en Weth. werd nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De pensioengrondslag voor den heer I. Nieuwenhuize als bode werd vastgesteld op 55. Burg. en Weth. stellen voor de onderwij zerswoning opnieuw te verhuren in den staat waarin zij nu verkeert. Burg. en Weth. ach ten verkoopen niet raadzaam, evenmin ver bouw tot twee arbeiderswoningen. Dit laatste zou de rentabiliteit niet verhoogen. De heeren Verhage, Koppejan en Adriaan se voeren het pleit voor verbouw tot twee woningen, om zoodoende in den woningnood eenigszins te voorzien. Volgens den voorzitter is dit huis niet ge schikt om er twee woningen van te maken. Met veel geld zou er wel wat van te maken zijn, maar dan zou de gemeente er niet bij winnen. De heer Adriaanse stelt voor deze zaak aan te houden tot een volgende vergadering en de kosten van verbouw eens op te laten ne men door een timmerman. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heeren Koppejan en Adriaanse. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt nu met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Adriaanse, Verhage en Koppejan. Hierop wordt de begrooting 1929 en 1930 gewijzigd. Bij de rondvraag vraagt de heer Verhage om maatregelen tegen het verontreinigen van de Hoenderstraat met gier door den heer P. Cijvat. Verder of Burg. eri Weth. stappen hebben gedaan ter bestrijding van den bas- taard-satijnvlinder en waarom of de com missie tot verharding van den Duinweg geen antwoord heeft gehad op haar verzoekschrift. De voorzitter zegt toe de verontreiniging van de Hoenderstraat te zullen tegengaan. Burg. en Weth. laten de bestrijding van den bastaard-satijnvlinder over aan het particu lier initiatief. Het verzoek van genoemde commissie is nog niet behandeld en Burg. en Weth. wachten nog steeds op onderhande lingen, zoodat er niets aan de commissie was mee te deelen. Over dit laatste ontstond een lange dis cussie de heer Verhage meende dat het verzoek behandeld en verworpen was. Naar aanleiding van een vraag van den heer Koppejan zegt de heer Verhage dat hij momenteel nog te weinig gegevens heeft om terug te komen op de in de vorige vergade ring aangeroerde kwestie inzake de z.i. ver plichte gedeeltelijke terugbetaling van de gelden door belanghebbenden voor de ver harding van den Boudewijnskerkschen weg gestort. MARINE EN LEGER Hr. Ms, torpedobootjager „Witte de With", bestemd voor den dienst in Oost-Indië, zal 1 April, onder bevel van luitenant ter zee le klasse E. A. Vreede, van Nieuwediep naar Curasao vertrekken, met voorioopige be stemming voor den dienst aldaar. De luitenant ter zee le klasse J. J. van der Have, dienende aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen", is den len April a.s. ter be schikking gesteld. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse H. Gorter* voor 3 jaren gede tacheerd bij den dienst in Oost-Indië, keert binnenkort van die detacheering naar Ne derland terug. De le officier W, C. Tismeer is overge plaatst van het gouvemements-stoomschip „Dog" op het gouvernements-stoomschip „Merel" te Tandjong Priok» Aan elk der universiteiten te Amsterdam Utrecht en Leiden zijn thans 3 studenten voor opleiding tot officier van gezondheid bij dc zeemacht. De dienstplichtigen der lichtingen 1925 en 1927, van het 14e regiment infanterie, komen dit jaar als volgt te Breda voor herhalings oefeningen onder de wapenen de onderof ficieren-administrateur van 9 September t.m. 2 October, de overige onderofficieren van 4 t.m. 27 September, 40 soldaten van 28 Augus tus t.m. 13 September, 40 soldaten (geen Israëlieten) van 25 September t.m. 11 Octo ber, de korporaals en de overige soldaten van 11 t.m. 27 September. LUCHTVAART Vliegongelukken. Gisterenochtend is het vliegtuig de S.B. 16 13 op het vliegveld van Milowitz in Bo- h'emen by het landen tegen de omrastering aangevlogen en in brand geraakt. De beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Tusschen Toronto en Montreal is een post vliegtuig omlaag gestort nabij Kingston. De bestuurder en de marconist werden gedood. DE VLOOTCONFERENTIE. Met den terugkeer van Tardieu te Parijs blijkt de nieuwe toestand te Londen ont staan, duidelijker, aldus meldt de Parijsche correspondent van het „Hbld." Dank zij de nieuwe, officieus'gegeven ophelderingen, geeft men er zich thans rekenschap van dat Frankrijk in een nieuwe opoffering toestemt doordat het genoegen zou nemen met de ver mindering van zijn globaal tonnagecijfer van 713.000 met 80.000 of 83.000 ton, indien Italië zich bereid verklaart af te zien van zijn aan spraak op pariteit met Frankrijk, daar het verschil dan van weinig beteekenis zou zijn. Alles zou thans derhalve afhangen van den druk, dien MacDonald zal moeten uitoefe nen op de Italiaansehe regeering, indien hij het mislukken van de conferentie wil voorko men. De pers tracht vandaag het publiek er van te overtuigen, dat het nieuwe offer zou zijn gewettigd door het succes, dat voor Frankrijk zou gelegen zijn in het prijsgeven door Italië van de pariteit. Zy poogt ook Italië ertoe over te halen tot het vestigen van goede betrekkingen. De „Matin" vraagt Mus solini het succes van de conferentie te ver zekeren door een breed gebaar op het juiste oogenblik. De „Echo de Paris" gelooft niet in een succes. Het blad zou het betreuren indien de twist tusschen Frankrijk en Italië, die se dert een jaar was geluwd, weer voor langen tijd zou herleven door het openlijk uitbreken van hun rivaliteit. HET OVERLIJDEN VAN PRIMO DE RIVERA. Alle oud-ministers uit den tijd der dicta tuur en andere vooraanstaande personen zijn naar Frankrijk vertrokken om het stoffelijk overschot van Primo de Rivera naar Spanje te begeleiden. Na afloop van een bijeenkomst, door ae oud-ministers van de dictatuur ge houden, werd een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat het op het oogenblik alleen past diep het groote verlies te betreu ren, dat Spanje heeft geleden en mede te deelen, dat de oud-ministers der dictatuur zich eenparig solidair verklaren met het werk van Primo en zijn bewind. Na afloop van den ministerraad heeft de minister van justitie de volgende officieuze mededeeling ge. ubliceerd De regeering deelt in het leedwezen dat door den dood van Pri mo de Rivera is gewekt. Het onverwachte van het gebeurde en de hooge plaats van dengene dien het betreft wettigt de groote ontroering van het oogenblik. Toegewijd aan den dienst van het vaderland in zijn militaire loopbaan, heeft de generaal van zijn verdiensten doen blijken en de grootste eerbewijzen weten te verwerven bij het bezetten van den hoogen post in de regeering van den staat tengevolge van gebeurtenissen en omstandigheden, die hoewel zij het voorwerp zijn geweest van ve lerlei critiek, toch een historisch feit betee- kenen, waarvan het géwicht niet kan worden miskend. De pacificatie van het Spaansche protectoraat in Marokko werd verwezenlijkt! en dit feit zal ontegenzeggelijk gevolgen heb» ben voor de geschiedenis van het vaderland.) De regeering heeft besloten den k< voor te stellen, dat aan het stoffelijk over-] schot van Primo de Rivera de eerbewijzen! zullen worden gebracht, welke verschuldigd] zijn aan den rang van kapitein-generaal. Door het agentschap Fabra ondervraagd,] heeft de republikeinsche leider Lerroux een verklaring afgelegd, hierop neerkomende, dat) het werk van de dictatuur reeds in het open baar is veroordeeld, en dat hij er zijnerzijds de voorkeur aan gaf tot op het geschikte] oogenblik het stilzwijgen te bewaren. Thans buig ik mij, aldus Lerroux, voor den eerbied dien de smart van anderen verdient. DE ENGELSCHE LUCHTVAART- BEGROOTING. Bij de indiening van de Engelsche lucht-1 vaartbegrooting legde Montague, de onder- staatssecretaris voor de Luchtvaart, den na-1 druk op het niet-uitdagende karakter van de I Engelsche luchtvaartpolitiek. Wanneer menl de luchtvaartkrachten en -uitgaven van En-1 geland met die van Frankrijk, Italië en del Ver. Staten vergelijkt, verklaarde hij, zal men I zien, dat zij de onze in eersterangs strijd-1 krachten aanzienlijk overtreffen. Bovendien I wijzen de Britsche begrootingsramingen een I vermindering aan, die duidelijk afsteekt bij de aanzienlijke vermeerderingen der andere mo gendheden in eenzelfde periode. Nochtans is Engeland voornemens niet af te wijken van j zijn politiek en zich niet te laten meeslepen in den wedstrijd om de luclitbewapening. De ramingen bedragen in het geheel 17.850.000. Montague zeide nog, dat Engeland den vierden rang bekleedt onder de mogendheden ten aanzien van zijn militaire luchtvaart. Frankrijk heeft 1300 toestellen, Italië 1100, I Amerika 900, Engeland 707, Japan 500. DE WET OP DE BESCHERMING DER DUITSCHE REPUBLIEK. De derde lezing en de eindstemming over de wet tot bescherming der Duitsche repu bliek zijn gisteren in den Rijksdag aan de orde gekomen. De voorzitter deelde mee, dat de Duitsche nationalen en de communisten, elk echter voor zich, een voorstel ingediend hebben om de afkondiging van de wet in het staatsblad uit te stellen. Namens de regeeringspartyen wordt deze manoeuvre prompt weerlegd door J een voorstel-Dittmann om de wet dringend 1 te verklaren. Daarna werd het fel omstreden artikel 6. waarin strafbaar wordt gesteld „hij die den staatsvorm, de vlag der republiek, leden van regeeringscolleges enz. beleedigt of be schimpt" in hoofdelijke stemming met'265 te gen 151 stemmen aangenomen. Het artikel dat de regeeringen der Bonds staten het rt -bt geeft verboden verenigingen te ontbinden en maatregelen te treffen tegen gecamoufleerde weder opleving werd even eens bij hoofdelijke stemming met 266 tegen 148 stemmen aangenomen. Alle andere amendementen werden by zit ten en opstaan verworpen en de overige ar tikelen zijn in den vorm der tweede lezing en blok aangenomen. De geheele wet werd daarna met 265 tegen 150 stemmen aangenomen. Alleen de regee- ringspartijen hebben voorgestemd. De poging van de Duitsch-nationalen en de communisten, om de afkondiging van de wet uit te stellen, is mislukt, daar er slechts 120 stemmen voor het voorstel werden uitge bracht en 255 tegen, zoodat het vereischte 1/3 der stemmen niet werd bereikt. ACHTERUITSTELLING VAN HET VLAAMSCH. Onlangs had, zoo meldt de Brusselsche „Standaard", de algemeene secretaris van het „Vlaamsch Economisch Verbond" een schrijven gericht aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken, waarbij gevraagd werd hoe het kwam, dat de door de zorgen van dit departement uitgegeven brochure „Situation économique de la Belgique" uitsluitend in het Fransch was verschenen. In zijn antwoord nu schrijft de betrokken bestuurder van dit ministerie dat zulks moet toegeschreven worden aan het feit dat men hem nooit gevraagd heeft om er een Vlaam- sche uitgave van te laten verschijnen. Desniettemin verzekert de bestuurder dat hij den bevoegden dienst van zijn departe ment gelast heeft nu reeds de maatregelen na te gaan welke dienen genomen, teneinde voldoening te geven aan den uitgedrukte» wensch. Bedoeld geval kenschetst eens te meer, zoo voegt „de Standaard' hier aan toe. de schaamtelooze wijze waarop men in de mi nisteries honderd jaar lang de belangen van het Vlaamsehe gedeelte des lands eenvoudig heeft genegeerd. DE HONGERSNOOD IN CIIINA. Omtrent de oorzaken van den vreeselyken hongersnood in China, die in de laatste 8 maanden meer dan twee millioen slachtof fers maakte, schrijft men uit Peking aan „de Tijd" dat na het mislukken van den oogst vooral de politieke toestanden van China deze geweldige volksramp teweeg brengen. Daar heerschen ondanks alle revoluties althans in het binnenland nog dezelfde mis standen als tijdens het keizerrijk. Naast de oneindige steppen, die zich mij len en mijlen ver uitstrekken en waarin men slechts uiterst zelden een nederzetting van menschen aantreft, is China op andere plaat sen weer zóó overbevolkt dat er reeds hon gersnood heerscht, wan ®aar eenigszins onder Daarbij komen nog de ien, waardoor het vaak gl of ander punt zoo'n overvl delen opgestapeld is, dat r LnS kunnen gebruiken td Londerd kilometer verder I ]fen van ellende en gebreT Urmen een scheidingsnl 1 enkele geschikte verbindil I Daarbij komen dan nor het tijdperk des keizers, hand nog even trouw o L]s vroeger, toen het heer en meester was vanl in dien tijd toen de kei Liet meer om het land u I aiieen controleerden of I hel stipt binnenkwamen, I 1 stelling van den dorps-pol Lq van Zijn gebied, oir look geen belangen meer Er kon in den omtrek j Ljj bekommerde er zich i EEN ZITTING VAN Dij 'S-GRAVENHAGE. De I Dinsdag 25 Maart 1 UUr, in het ministerie val ting houden voor een i aanvaring tusschen Hr. en het motorschip „Corndj de haven te VlissinJ lU. in EERSTE K| 's-GRAVENHAGE. De de dat de volgende weekl ring wordt gehouden om kunnen gaan. De heer Van Embden |yan defensie zijn rede vJ de Nederlandsche kathl moraal huldigen. Spreker| hen onzer weermacht, t de burgerbevolking i en brandbommen I gaande bewapening zal, ,ien ondergang beteekenel De heer Van Lanschot T [van den heer Van Embdl heeft nagelaten aan te t<J hing veiliger is dan verda TWEEDE 'S-GRAVENHAGE. Bel |derdag te behandelen he| der Arbeidswet en Inging der Woningwet te I 1 commissie van voorberei<| I missie worden benoemd 1 Schokking, Aalberse, I Knottenbelt en Van den Bij voortzetting van werkloosheid bepleit de g-vergoeding bij de ceij liing, tewerkstelling vaij I ontgonnen gronden. De heer Hiemstra ad I rationalisatie dwaas en I kend kan echter niet 1 Heden overleed p| I tot mijn diepe droefir lieve Moeder, Mejuil HELENA VREll geb. MOl in den ouderdom vail J- V |Vlissingen, 18 Maar| Kanaalstraat 74. Heden ontvingen Santos de droevig< dat onze innig geli< ste Zoon, Broeder, broeder en Oom, EDUARD ANDRÉ in den leeftijd van overleden. Uit aller J. E. CHAFF M. C. CHAF Vlissingen, 19 Maai Palingstraat 4. Verzoeke van roux verschoond te hl Heden overleed j tot onze diepe onze geliefde jong: Broeder en Behuw ANDR1ES DE KI in den ouderdom va P. DE KUIJF C. DE KUIJF C. DE KUIJP SCF Pa. DE KU: en Me. DE KUi en T ANNIE DE Vlissingen, 18 Maa Vrijdomsweg 32,

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2