1000 500 300 150 100 25 IEDER GRATIS WOENSDAG 19 MAART EERSTE BLAD L-— ÏVo. 66 68e Jaargang 1930 RICHT i VLISSINGEN DA liliaii: firma I. MSIIEtOE lr„ Walslraat Si-li. Ilissinieii. Itlnl. 11. Pislnlniiii 11211 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen lliiiüiifllillilllllilllilliiillilllllüliillllllllll KAMER-OVERZICHT BINNENLAND StGOWRiasscherij „Volharding" Stads- en Provincienieuws STER-TABAK rt. B. Braynine. piano, ïlconcert. E. New. 5.35 Tg. 6.35 Nieuwsberieh. Thursfield, mezzo-so- Lezing. 8.05 Conceit, R. Newell, bariton. 9.45 Discussie. 10,35 roung fooi", operette in .2012.20 Dansmuziek 1725 M. 12.50—2.20 i Orkestconcert. 8.20 opera van Mascagnt, ".20 Concert, orkest ng. si lt, n. 9 2.504.50 Orkest» 7.208.05 Orkestcon» nvoordracht. 8.20—9.20 ewerking van pianiste, ;al. 10.30—11.50 Dans- 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkestconcert. 6.1511.20 Lezingen, nuziek. 12.15—1.20 Le- ïofoonmuziek. 2.05— Concert uit Hamburg „So oder nicht so Skat. Daarna tot tributie. van de VARA heeft, t, als zijn standpunt distributie vastgesteld, de luisteraars over- distributie -centrales r overheidsexploitatie ient z.i. coöperatieve ur boven particuliere. ;eg opdracht, voor de standpunt intensieve en werd tot stichting 'ennootschap, die de •toestellen en -onder- ijken. n mede aan den :hen dienst, entie voor de veilig» een nieuw plan ont wen van de meteoro- n aantal zeeschepen amelijk regelmatig de iten van kuststations 'en doorgeven ter in- ïaanschepen. oringen in Frankrijk. •dt op het oogenblik "d tegen de stoorders Er bestaat een ver- arasite Brigade" ge- stelt de radiostorin- beperken. Een succes as onlangs, dat een n jaar de radio-ont- tn hevig gestoord had tor, veroordeeld werd van 500 francs. De ning mede, dat de motor storingsvrij o-luisteraar haar dit it een concert hoorei nstituut te Bouveret, Zwitserland, is dezer ng-installatie in ge- een aantal speciale esloten. Veertig doo- ze voor het eerst van Men doet thans ook installatie om doove n. De woorden welke gesproken, worden crofoon en een ver- ►ons van de kinderen nd 768.7 te Isafjord. 1 737.9 te Groningen, rond van 19 Maart eiyke afnemende N. inde bewolking. Re- ankelijk kouder. ringsdienst. denmorgen 7.50 uun >P uw hoede I 4.08 4.51 16.35 17.17 uto's, Fietsen uigen. t uur 6.39 6.41 akelykheden, n, enz. igeiyks voorstelling. lyks voorstelling, 8 voorstelling), oorstelling Het Ned. Concertgebouw. Lezing Ned. Christ. Tehuis, 8 uur. ianguitvoering „de Hotel Britannia -baret- en toonee 1- Kracht", „de Oude VUSSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitjchland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei I polis, zijn GRATIS verze- I kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VUSSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Defensie. De Eerste Kamer speelde vandaag sol- I oaatje, d.w.z. speelde met de begrooting van defensie. Tegen nationale ontwapening, wijl het i.vredesplantje" te zwak is, volgens den I heer Van Voorst tot Voorst Tegen het communisme wil de heer Koster ^rijden. Dat laatste is 'het eerst noodige, dan kcmt-de handhaving onzer neutraliteit, in de derde plaats de zorg voor onze onafhanke lijkheid., Op Curasao hebben we de noodza kelijkheid van een verweer tegen plotselinge aanvallen practisch geleerd. Hoe is het in Oost-Indië Zijn onze havenplaatsen vol doende beschermd tegen communistische en rebellische overvallen De inrichting dier havens zijn inderdaad verleidelijk voor aan- I vallers in het bijzonder loopen onze olie- I havens gevaar. Waarom is men nog steeds niet doordrongen van de noodzakelijkheid van speciale bescherming er van. Deze afge vaardigde weet niet, of het departement van defensie daaraan heeft gedacht en het feit, dat de „Hertog Hendrik" n a den aanval op Curasao moest worden uitgezonden om onze gewesten daar te verdedigen. Voor uitbreiding van onze weermacht pleitten nog eenige leden. Alles vreedzaam gelijk bij een oorlogsbe- grooting past, want anders zien ze je voor militairistisch aan. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Allerlek Zonder discussie en stemming nam de Tweede Kamer het wetsontwerp aan tot aan vaarding van de schenking Sorghvliet van de familie Goedkoop. Een belangrijk ontwerp was dat tot vast stelling omtrent openbare wegen, de zgn. Wegenwefc. Tot nu toe is het wegenrecht voor een deel geregeld in verschillende wetten en worden voor het grootste deel ter regeling overgelaten aan provinciale reglementen en gemeentelijke verordeningen. Dit ontwerp nu tracht de kwesties in 't algemeen te regelen. Zoo ontbreken de noodige wettelijke voor schriften die het ontstaan en te-niet gaan van de openbaarheid der wegen beheerden en is niet geregeld welke gevolgen de open baarheid meebrengt voor dengene die eige naar is, o.a. ten aanzien van den onderhouds plicht. Het ontwerp bevat hoofdstukken be treffende de openbaarheid der wegen, de burgerlijke rechten ten aanzien van wegen, bet onderhoud der leggers, de onteigening, óe tolheffing. Hieruit blijkt al wat de wet omvat verschillende regelingen betroffen het onteigeningsrecht van particuliere wegen die reeds meer dan 30 jaar openbaar zijn en van grond, die noodig is voor den aanleg en de verbetering van de wegen. Wie in het bezit is van een particulieren Weg en dezen voor het publiek openstelde zal verstandig doen deze wet eens te bestudee- ïen om te weten wat hem te doen staat als bij zijn eigendom wil behouden of eventueel Wil overdoen aan de overheid. Er was zoo goed als geen discussie. Alleen Floris Vos kon de af deeling Tolheffing niet laten passeeren. öe wet bepaalt dat geen nieuwe tollen meer ingesteld mogen worden na de inwerkingtre ding van deze wet en dat bestaande tollen kunnen worden opgeheven, met schadever goeding natuurlijk. De heer Vos geloofde niet dat gemeentelijke tollen spoedig zullen wor den opgeheven omdat deze voordeelig zijn voor de gemeenten. De minister wees er op dat nieuwe tollen niet meer mogelijk zijn en dat verhooging der tarieven goedkeuring zal behoeven. De Tollencommiss'ie is reeds bezig en heeft reeds vele tollen weten opgeheven te krijgen. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Vervolgens interpelleerde de heer De Vis ser over de werkloosheid. Wat hij wilde is bekend meer en beter zorg voor de werk- loozen, vol loon als uitkeering en verkorting van den arbeidsduur voor alle arbeiders tot 7 uur per dag en 40 uur per week met ver bod van overwerk om op die wijze meer ar beiders' in dienst te kunnen stellen. Ook wenschte hij niet door rationalisatie van overheidsbedrijven tot inperking van perso neel te komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde kort te meer waar hij pas een half uur geleden de vragen onder het oog had gekregen. Hij kon er op wijzen dat in andere landen de overheidszorg veel geringer isin Rusland ontvangen de werkloozen maar 50 van het loon. In Nederland waren in Januari 76.800 werkloozen. Sedert 1928 is dit cijfer met ongeveer 7000 gestegen. De toe stand op de arbeidsmarkt is niet gunstig en in afzienbaren. tijd is niet veel verbetering te wachten. De Regeering is echter diligentin Febru ari 1930 waren bij de werkverschaffing 6333 arbeiders werkzaam en dit aantal wordt steeds uitgebreid. Men hoopt dit jaar het getal met 2000 op te voeren. De loonen kun nen niet verhoogd worden omdat de arbei ders het vrije bedrijf moeten blijven verkie zen. Van dit plannetje om den algeheelen arbeidsduur in te perken, kan natuurlijk geen sprake zijn. Ieder begrijpt dat stijging der productiekosten er het gevolg van zou zijn en de concurrentie met het buitenland zou nog moeilijker worden. De interpellatie duurt nog voort. Ze dreigt als resultaat, met veel meer dan nihil te zul len hebben. Gelijk te verwachten was. De oud-gepensionneerden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging der wet van 26 Juni 1926 hou dende nadere bestemming van de bezittingen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité (waaruit een stichting is gevormd ten behoe ve van steun aan de zgn. oud-gepensionneer den) De indiening van dit ontwerp is een gevolg van de toezegging der regeering om te over wegen, om in bovengenoemde wet de bepa ling op te nemen, dat de toekenning van uit- keeringen aan de in het eenig artikel dier wet bedoelde zgn. oud-gepensionneerden zal geschieden volgens by algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen. De regeering erkent de wenschelijkheid van zoodanige wij ziging, welk denkbeeld in de Tweede Kamer werd geuit en zij heeft deze wijziging in het thans ingediende ontwerp opgenomen. Examen voor radiotelegrafist. Gedurende de laatste dagen van April en voor zooveel noodig, in aansluiting daarop, ook in Mei a.s., zal een examen worden ge houden voor het verkrijgen van certificaten voor scheepsradiotelegrafist eerste of tweede klassen voor scheepsradiotelefonist. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 9 April a.s. tot den directeur-generaal der P. T. T. worden gericht. Verdere bijzonderheden in de Staatscou rant van 18 dezer. Eerste hulp by verkeersongevallen. Naar wij vernemen heeft het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis het initi atief genomen om te geraken tot het orga- niseeren eener Eerste Hulp-verleening bij verkeersongevallen op de groote wegen. Het heeft daarbij van de zijde van de betrokken autoriteiten en organisaties alle medewerking ondervonden. Het ligt in de bedoeling zoo veel mogelijk gebruik te maken van hetgeen reeds ter beschikking staat en zooveel moge lijk partij te trekken van de ervaringen, die men in het buitenland op dit gebied reeds heeft opgedaan. Nederlandsche Reisvereeniging. De algemeene voorzitter der Nederlandsche Reisvereeniging waarschuwt voor de verschil lende zeer tendentieuze berichten aangaande de Nederlandsche Reisvereeniging, die thans in de pers de ronde doen. Eind dezer week zal in „Reizen en Trekken" het stenografisch verslag der buitengewone algemeene vergadering en de notulen*van de daarop volgende hoofdbestuursvergadering verschijnen. Dan zal blijken hoe ook thans weer van zekere zyde getracht wordt met verschillen de half en geheel onjuiste mededeelingen gif te verspreiden. Een enkel punt zij reeds aanstonds recht gezet. In de laatstgenoemde hoofdbestuurs vergadering was het een met algemeene stemmen genomen besluit van het hoofdbe stuur dat, in het belang van een rustig en geregeld verrichten der werkzaamheden op het centraal bureau, den toegang aan indivi- dueele hoofdbestuursleden voor zoover niet voorzitter, secretaris of penningmeester, ver bood. Van een eigenmachtig „verbieden" door den voorzitter is dus geen sprake. Ieder, die van het misbruik, dat vroeger ten nadeele van het werk op het centraal bureau heerschte, op de hoogte is, zal dit besluit zeer zeker toejuichen. De strijd tegen de pornografie. De vorige week is voor het eerst weer ver schenen het weekblad „Pan", dat eenige we ken geleden te Amsterdam wegens pornogra- fischen inhoud in beslag werd genomen. Dinsdag zou het tweede nummer verschij nen, maar de politie heeft de nieuwe uitgave van dit tweede nummer belet door er bij ce nieuwe drukkers, de Gebr. Huisman in o'e Alb. Cuypstraat 205 te Amsterdam, beslag op te leggen. De oplaag, die men bezig was te drukken, werd in beslag genomen. De pers werd ditmaal gedemonteerd en de deelen daarvan overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Scheepsbouw. Het stoomschip „Djambi" van den Rotter- damschen Lloyd, gebouwd in 1919 door de Werktuig- en Scheepsbouw-maatschappij Fijenoord wordt vervaardigd. Het zal een 34'4", zal worden veranderd in een motor schip. De bestaande turbine installaties en ketels zullen worden vervangen door genoem de fabriek door een M.A.N. tweetakt dubbel- werkendên motor van 5000 APK., welke door „Fijenoord" met de afmetingen 444'X54'X zes-cyïinder motor zijn met 1200 mM. slag en een cylindermiddellijn van 700 m.M. Het aantal omwentelingen zal 96 per minuut be dragen. SINGEL 1 - TELEF 50 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven niet gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te ma ken, berekenen we ook p. stuk VLISSINGEN, 19 MAART. De ziekengelduitkeering en de rentekaart. Zooals wellicht reeds bekend, wordt, indien een arbeider uitkeering by ziekte geniet, voor elke volle kalenderweek, waarover ziekengeld wordt genoten, öf door de Bedrijfsvereeniging óf door den Raad van Arbeid een zegel ge plakt. Hiervoor moet de rentekaart bij de de aanvrage worden overgelegd. Niet overleg ging kan belangrijke vertraging veroorzaken. Speciaal zij nog eens de aandacht erop ge vestigd, dat vertraging kan ontstaan, indien niet regelmatig zegels zijn geplakt, terwijl toch arbeid in loondienst werd verricht, om dat dan eerst een onderzoek moet worden in gesteld of verzekerde al of niet werkloos was. (Lezing- Doopsgezinde Kerk. Gisterenavond hield ds. O. L. van der Veen in de Doopsgezinde kerk alhier zijn zesde lezing, deze maal over het onderwerp „Nieu we bloeiontstaan en opkomst der oudste Christelijke gemeente". Spreker behandelde eerst de wonderverha len die de Bijbel geeft over de opstanding en de verschijning van Jezus na zijn dood aan de leerlingen. Over de aanvaarding dezer verhalen kan alleen het geloof beslissen. Het verstand kan hier pro noch contra uitspreken. Aanvaarding geeft wel-is-waar een oplossing voor het overigens vreemde feit dat opeens de vreesachtige leerlingen tot moedige apos telen zijn geworden, terwijl by niet-aanvaar- „Ik ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carrière is gelukt en ik heb prettige vrienden. In den beginne was het eenige, waarnaar ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke tabak ook in Indiëverkrijg- baar is, blijft er niets meer te wenschen over. ding hier een onoplosbaar raadsel blijft. Na Jezus' „Hemelvaart" blijven de leerlingen bijeen totdat op het Joodsche Pinksterfeest de Heilige Geest zich uitstort over de leer lingen. Dan verkondigt Petrus openlijk dat Jezus de Christus is. Zijn moedig getuigenis maakt een zóó diepen indruk dat velen zich dien dag laten doopen op Jezus' naam. Zoo is dan de eerste Christelijke gemeente ge sticht. In deze gemeente leefde men in de verwachting van een zeer nabij wereldeinde en van Christus' terugkomst. Naast de apos telen werd gepredikt door de diakenen die als voornaamste taak hadden de zorg voor de armen. Een dezer diakenen, Stephanus, moest weldra zijn prediking met den dood bekoopen hij werd door de Joden gestee- nigd. Eén der discipelen werd onthoofd na korten tijd. Maar dat verminderde den moed der anderen niet Zij trokken uit ook buiten 't Joodsche land. Zwaar werden ze overal vervolgd, maar toch ontstonden ook heinde en ver Christen-gemeenten Merkwaardig is het oordeel van een niet-Christen. den Ro- meinschen landvoogd Plinius over de Christe nen. Hij getuigt van hen dat ze niets mis deden, dan dat ze hun geregelde samenkom sten hielden ter eere van Christus, dien ze als een God vereerden en waarbij ze elkaar aanspoorden tot een deugdzaam leven. De belangrijkste der apostelen is wel Paulus geweest. Hy had Jezus niet gekend en was eerst een fel vervolger van de Christenen, maar doordat Christus zelf hem verschijnt verandert hij in een vurig discipel. Paulus heeft al zijn krachten gegeven aan de ver breiding van het Christendom, hij heeft er voor geleden op allerlei wijze en is er voor gestorven. Groot is ook zijn invloed geweest op de ontwikkeling van het Christelijk loof. Zijn prediking is in sommige opzichten enders dan het Evangelie, 't Is meer men- schenwerk, meer gereglementeerd. En de zoendood van den gekruisigden Christus neemt bij Paulus een alles overheerschende i: laats in. Ondanks de bezwaren is het Chris tendom door Paulus stellig verrijkt. De oud ste gemeenten hebben zich mettertijd geor ganiseerd. Er werd één heilige schrift aan genomen en ten slotte één centraal bestuur. Zoo ontstaat de oorspronkelijke Katholieke kerk. Na eeuwen van wreede vervolging bre ken er rustige tijden aan van breede ontwik keling, die niettemin gepaard gaat met een vermindering van de kracht der getuigenis sen. Spreker besluit met een algemeen over zicht van zijn lezingen en wijst zijn hoorders op hun verantwoordelijkheid om de kostbare geloofserfenis uit oude tijden hoog te houden. Melodie des Herzens. Alhavibr a-Theater. Algemeen wordt de sprekende film van de „L fa", die „Melodie des Herzens" getiteld is, als de eerste „Tonfilm" van zuiver-Duitsche productie beschouwd. Duitsche regie, Duifc- sche toestellen, Duitsche techniek een interessant geval, omdat men er uit zien kan of Duitschland op dit gebied Amerika reeds heeft ingehaald. Men begrijpt, dat hier een regisseur voor ten geluidsfilm h?t materieel voor het gry 1 en had Hie,. ..ic-n de geluiden van een groote stad, van het straatverkeer, het ru moeren van een station, het zingen van vrouwen en straatmuzikanten op een binnen plaats, het rinkelen van huisbellen, het klinken van glazen, spelen van Zigeuner-ka pellen, zingen van soldaten, juichen van kinderen en dan, zeer treffend de gelui den van een kermis of van een boerenhof stede. En nu kan men zelf vergelijken en oordeelen om tot het begrip te komen, dat hier en daar resultaten bereikt zijn, die In derdaad verbluffend zijn. De fotografie is echt filmisch en in samen werking met den klank ook dadelijk echt klankfilmisch. De verdienste van de makers van „Melodie des Herzens" met uitzondering; van den manuscriptschrijver is. dat zij den nieuwen weg wijzen, hoe een geluidsfilm met het oog op den afstand van geluidsbron ver vaardigd moet worden. Door dit moderne in zicht in geluidsfilmtechniek is deze rolprent een novum. Padvinders-uitvoering. Door de C.J.M.V. Padvinderstroep, wordt op Woensdag 26 Maart a.s. een uitvoering gege ven in het Grand Hotel „Britannia". Er zal o.a. worden opgevoerd „Het huis in het verboden bosch", padvinderstooneelspal in 7 tafereelen, door D. P. Kartenbauer. Daar genoemde troep reeds meermalen van dezen schrijver tooneelstukken heeft opge voerd. en met succes, zal ook dit nieuwe stuk wel belangstelling trekken. Dertig jaar Statenlid. Donderdag 27 Maart zal het 30 jaar ge leden zijn, dat de heer mr. P. Dielsman, wo nende te Middelburg, voor de eerste maal gekozen werd tot lid der Provinciale Staten van Zeeland en in het toenmalige district Middelburg bij een herstemming met wylen den heer H. P. den Bouwmeester. Na een korte onderbreking werd de heer Dieleman, die zooals algemeen bekend is tot de anti-rev. partij behoort, op 29 April 1910 weder bij etn tusschentijdsche verkiezing, ditmaal in het district Hulst bij herstemming met het hui dige Statenlid, den heer Ph. J. van Dixhoora, opnieuw gekozen, om vanaf dat oogenblik in het Provinciaal college zitting te houden. Maar de heer Dieleman heeft zich niet alleen beperkt tot het deelnemen aan discussiën en. beslissingen van de Provinciale Staten, ook heeft hij sedert 1916 zitting in Ged. Staten en als zoodanig wordt hij als werker en ook niet minder als woordvoerder van dat col lege in de Statenvergaderingen zoowel door voor- als tegenstanders ten zeerste gewaar deerd. Ned. Roode Kruis. In de gisterenmiddag ten stadhuize te Mid delburg gehouden vergadering van de af dea ling van het Nederlandsche Roode Kruis, bleek uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Dronkers, dat in het afgeloopen vereenigingsjaar geregeld cursus werd gehou den voor de opleiding van adspirant-help- sters. Een 12-tal jongedames volgen deze op leiding. Ook de transportcolonne oefent zich geregeld. Hiervoor gaven zich bovendien een 6-tal nieuwe leden op. De bemanning van het politievaartuig te Veere volgt ook een cursus. Het verslag gewaagt verder van de alge meene vergadering der vereeniging in Juni 1929 te Middelburg gehouden. Deze vergade ring met de daaraan verbonden feestelijkhe den mag mede tengevolge van het gunstige zomerweer, als volkomen geslaagd beschouwd, worden. Het magazijn der afdeeling, tot dusverre in het Burgerweeshuis gevestigd, is, daar aan dit gebouw een andere bestemming is gegeven, overgebracht naar het voormalig Militair Hos pitaal. Het bestuur der Godshuizen wordt hartelijk dank gezegd voor de gedurende ver schillende jaren, belangeloos afgestane berg ruimte. De jaarlijksche Roode Kruis Collecte bracht in verhouding tot die van 1928 aanzienlijk me^r o- hetgeen het bestuur met blijdschap heeft vervuld. De rekening van den penningmeester, slui tende met een batig saldo van ƒ154, werd goedgekeurd. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering van het hoofdbestuur werden geko zen de heeren mr. R. M. van Dusseldorp en E. Scheps. Aan de beurt van aftreding was verder de heer H. Dronkers, die zich niet meer herkies baar stelde wegens -zijn vertrek uit Middel burg. In zijn plaats werd met algemeene stem men gekozen de heer mr. J. H. Bybau. De heer Dronkers zeide, dat dit thans tot zijn leedwezen de laatste vergadering is ge weest, die hij als bestuurslid medemaakt, dankte den voorzitter en de overige bestuurs leden hartelijk voor den steun en medewer king zoovele jaren ondervonden, en sprak ten slotte zyn beste wenschen uit voor den verderen bloei der afdeeling Middelburg. De voorzitter, de heer mr. baron Thoe

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1