100 25 IEDER GRATIS MAANDAG 1000 500 300 150 EERSTE BLAD GRIEP en INFLUENZA JIBDS/Sfmp wjsimPBmm 68e Jaargang firma I. HU li VilOi li Waistraai 5H-SD. Ilissingn. Iilfl, 10 FiMilwnglIilT 17 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op londap en slcemeen erkende Christeliike feesidacen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND H.V.Stopmw3ssclierii„Volhariling" Stads- en Provincienieu ws Oven Paal Aken Acht Laat id. ngen in van de nieutfe en moeten weer uiter. het bureau van de veloppe of het netjes moet staan Aan ons Vlissingsche Courant IVo. 64 1930 welkomWat wil het morgen, als zal zijn Dat zou VLISSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. I franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschl&nd en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove- I rise landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bii abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendehuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 -? regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct sn door Lucifersstokje, maal in een minuut, tweemaal in een om- n een jaar door Sien Nieuwdorp,1 at visschers gebruiken itroep, zoodat je den ad in ons land. oor Vergeet mij nietje. ed. men goed kan hangen het koud is. isdeel. mt de naam van een Kruidje roer mij niet. iets wat spoedig aan- ngezonden door Baby. rlevenhoekje. aden, dus nu moet die e plaats maken Dat en. En eerlijk gezegd, trdig. Als je eenmaal je die belofte nako- ich al had verheugd gauw goed en geef -je een slobbroekje. Ga je dan naar oof het wel, hè Ja, zoo langzamerhand vader natuurlijk ook in de groote zusters g spreken van „mijn je met dien vrijen ar waarom los je ook at lijkt me juist een een patiëntje de wil je zoo graag ver- je wel eens in een eb je de zusters daar r misschien vindt dat Dat zou best kunnen, je Maar je zult het iet, als je buurmeisje igt. 't Is zoo'n kleine ïag jij dan wel haar je wat j e dan doen aardig lintje in het strikken of er gauw maken. Wat zal het ten en in haar schik Tegen dien tijd mag het bureau van de apiertje, waarop het voor je album? zeker, het kan ook rden, dan kan het zomers doordragen. J Ik zie je al zitten, erg ongeduldig en is het nu nog niet wel Briefschrijfster- Lezeresje. Wat een d het echt gezellig denk ik altijd dat eschreven, tegenover ;t me babbelt. Neen, verklapt, is het geen als 't nu een goede it je heeft gevraagd, t bezwaar heenstap- nnen moet je geen at boek heb ik ge- zoo van hebt ge- efje zal ik eens ver- mversje mag komen volgende week nog n. Nu gaat het niet. k precies afgemeten, is zoo druk, dat jé una moet opmaken versnipperen? Dag ie al in de duinen enk, dat meneer jö Hoe zou je anders t is toch heusch wel dat 9 in zeer bij- ;egeven en 10 bijna tevreden. Ik vind ogal een gewichtige geloof niet, dat ik .us graag mijn petje per t geloof ik ook niet. roos" hebben ge- De abonné's in 't bezit eenei polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verliek van een duim gulden bn verlies van een wijsvinder gulden bn verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert,, ontvangt de nummers tot 1 April ONTTREKKING AAN DEN OPENBAREN DIENST. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- I §en> brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van I M. Jansen te Stellendam, om het gebouw I veer vischafslag, staande op het De Ruyter- plein te mogen huren, teneinde dit gebouw te I kunnen gebruiken tot het in ontvangst nemen I van garnalen, die door de visschersvloot zul- i len worden aangevoerd dat een eventueele inwilliging van dit ver zoek door den Gemeenteraad tengevolge zal hebben, dat dit gebouw aan den openbaren dienst zal worden onttrokken bezwaren kunnen tegen een eventueele ont dekking van dit gebouw aan den openbaren dienst schriftelijk bij hun college worden in gebracht vóór 24 Maart a.s. Vlissingen, 17 Maart 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Verblijfkosten Eerste Kamerleden. De minister van financiën heeft thans het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot re geling der reiskosten van de leden der Sta- ten-Generaal en der verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer ingetrokken. Na den aanslag te Curasao. De „N. R. Ct." meldt Naar wij vernemen, zijn kapitein Borren en luitenant Berger, de officieren die bij de gebeurtenissen van 8 op 9 Juni te Willem stad betrokken zijn geweest, voor een militai re commissie van onderzoek gedaagd. Hoewel ons de redenen, die daartoe heb ben geleid, onbekend zijn, moet hierbij wel het vermoeden rijzen, dat dit geschied is wegens het gedrag dier officieren in verband met den aanslag van Urbina. Zou dit juist zijn, dan moet ons een woord van veront waardiging van het hart. Het culminatie punt in de ergerlijk partijdige houding der regeering met betrekking tot de beschamen de handeüngen van het Nederlandsche gezag op Curasao tegenover de Venezolaansche bende zou dan met de besluiten der regee ring ten aanzien van den ex-gouverneur, te genover welke besluiten in de beide takken <jer staten-Generaal tot dusver zoo p ij n- i ij k lankmoedig is opgetreden, nog niet zün bereikt. De heer Fruytier, de hoogste gezagdrager, toügt den 9en November bij zijn eervol ont slag op verzoek een dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Twaalf da gen daarna blijkt inmiddels ontdekt te zijn, dat er een nieuw hoofdinspecteurschap bij de centrale arbeidsinspectie noodig is voor dien sten, die reeds bij de indiening van de be- grooting van arbeid in September bekend konden zijn geweest, en de ex-gouverneur zal door middel van een aantal overplaatsingen worden benoemd in de plaats van den Haag- schen hoofdinspecteur, die naar Maastricht moet verhuizen. In tegenstelling tot die uit tarting van de publieke opinie zouden nu twee van zijn Curagaosche subalternen, wat ook op hun beleid moge zijn aan te mer ken geweest (voor zoover de gebeurtenissen ons bekend zijn is er ongetwijfeld reden van ernstige critiek op de handelingen van den troepen-commandant), als zondebokken aan een militair onderzoek worden onderworpen en wellicht -terecht staan Het lijkt ons hoogst gewenscht, dat om trent het bericht van dit disciplinair onder zoek, waarvoor de ex-gouverneur werd ge spaard, zekerheid wordt verschaft. Of is het de bedoeling, om met dit onder zoek ook die officieren te rehabiliteeren en krijgen zij ook nog een bedankje De verdeeling van den zendtijd. Wij hebben melding gemaakt van het ad vies van den Radioraad aan den minister van waterstaat omtrent de verdeeling van den zendtijd, volgens welk advies zou worden ge geven, per week over beide zenders (Hilver sum en Huizen), aan ae V.A.R.A., K.R.O. en N.C.R.V. 18 elk, aan de A.V.R.O. 26 en aan de bijzondere omroepverenigingen 5 terwijl voorts 15 bestemd zou zijn voor uit zending van een algemeen programma (even eens over beide zenders), echter met dien verstande, dat iedere week een andere om-' roepvereeniging dit programma zal uitzenden. Ter vergelijking met den bestaanden toe stand heeft de ,N.R.Ct." op den grondslag vr het progra: ima van de vorige week be rekend, hoeeel uren thans ter beschikking van de verschillende o- *roepvereenigingen staan en komt dan tot 73% uur voor de A.V.R.O. (algemeen), 45% uur voor de N.C R.V. (orth. prot.), 40|/2 uur voor de K.R.O. (R.-Kath.), 8 uur voor de V.A.R.A. (s.d.) en 5 uur voor de V.P.R.O. (vrijz. prot.), op een totaal van 173 uren. Bij een vergelijking van e'en bestaanden toestand met dien, voorgesteld in het advbs van den Radioraad, krijgt men dan de vol gende percentages Nieuwe toestand Oude toestand A.V.R.O. 26 42.6 K.R.O. 18 23.4 N.C.R.V. 18 26.4 V.A.RA. 18 4.6 V.P.R.O. 5 3 De Middenstandsraad. Verschenen is het verslag der werkzaam heden van den Middenstandsraad over het jaar 1929. In een inleidend hoofdstuk „Personalia" wordt o.a. gewag gemaakt van het feit, dat de Middenstandsraad in 1929 zijn tien-jarig bestaan vierde. Onder den titel „Vormen van ongewensch- te concurrentie" schenkt het verslag aan dacht aan de zgn. vliegende winkels, de mijnwinkels en de door de Spoorwegen ge steunde gebruikscoöperaties, welke instellin gen de Middenstandsraad in strijd acht met Laar belangen. Ook de gedragingen van de Handelskamer waren een grief voor den Raad, die tenslotte berustte na een uiteen zetting van de regeering. Verder bespreekt dit hoofdstuk de werk zaamheden van de commissie van toezicht op het rijksinkomstenbureau. De regeling der winkelsluiting en werktij denbesluit vraagt een afzonderlijk hoofdstuk, waarin de actie van den Middenstandsraad in deze aangelegenheid wordt besproken. Vervolgens behandelt het verslag de Wa renwet en het Melkbesluit, de wijziging der Drankwet en het Vennootschapsrecht, de IJkwet en het ij kloon. Tegen „het euvel der uitverkoopen", de zegelplichtigheid van cas- sabons worden om verschillende redenen bezwaren aangevoerd. Onder het hoofd „Middenstandsvoorlich ting" worden verschillende wenken, adviezen en mededeelingen verstrekt. De herziening der telefoontarieven wordt breedvoerig en niet geheel met instemming behandeld, terwijl de Ziektewet en het Bur gerlijk wetboek eveneens eenige critiek on dergaan. In hetzelfde hoofdstuk bespreekt het verslag de internationale regeling van den koop en de achtdaagsche spoorabonne- menten. Een bijlage, waarin de Middenstandsraad bij Koninklijk besluit wordt goedgekeurd, vormt het slot van het uitgebreide verslag. De „Jolian van Oldenbarneveldt". De grootste mailboot voor de vaart op In- dië, de „Johan van Oldenbarneveldt" is thans na den eersten proeftocht overgedaan aan de Maatschappij „Nederland" en ligt aan de Sumatrakade te Amsterdam gemeerd. Toen deze zeereus na zijn eerste driedaag- sche zeereis Zaterdagmorgen in het IJ terug kwam en, na „gezwaaid" te zijn, door twee sleepbooten aan wal werd gebracht, kwamen de verhoudingen tot andere booten in de Amsterdamsche haven eerst duidelijk tot haar recht. De „Johan van Oldenbarneveldt" stak ver boven de kantoren aan de Sumatra kade uit en de omliggende vrachtbooten, die toch al aardige zeekasteeltjes zijn, waren al len een kop kleiner. Bij vollen diepgang heeft het schip een waterverplaatsing van 25.000 ton. Het heeft een lengte van 185 en een hoogte van 24 M De proeftocht, die thans alleen ten doel had, spoed en stabiliteit te onderzoeken, waaraan dus alleen de technische dienst deelnam, is volgens een der ingenieurs der Maatschappij Nederland „van een leien dakje" verloopen. Als maximum werd een snelheid van 22 mijl bereikt. Voor de machinerieën werd zooveel moge lijk gebruik gemaakt van Hollandsche fabrie ken. De Sulzer Dieselmotoren (Zwitsersch fabrikaat) zijn geplaatst door Werkspoor. De dynamo's zijn van Smit. uit Slikkerveer. Voor de veiligheid op zee zijn alle mogelij ke maatregelen getroffen. De sloepen, zes tien in aantal, zijn op de nieuwe Davits van Welin Mac Lachlain gemonteerd, een pa tent dat ook is toegepast op de ,3remen" en de „Europa" van de Hamburg-Amerika-lijn. Een voordeel van dit is, dat alle ruimte aan dek vrij blijft terwijl de manoeuvre plaats heeft en dat de sloepen ook wanneer het schip sterk slagzij maakt met gemak kun nen worden gestreken. De afwerking van het schip zal voor 26 April, wanneer de officieele proeftocht plaats vindt, nog heel wat arbeid vragen. Kent U reeds onze wasch, berekend per Kilo? DROOG TOE 25 ct. PERS-OPW1 AöK 30 «t. MANGEL-OPMAAK35 ct. Alle wasschen blijven streng gese- paieeid en beh )ev_n NIET gemerkf. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te maken, berekenen we ook ner stuk. I SINGEL!,Tel.rojj VLISSINGEN, 17 MAART. Mandoline-vereeniging „Apollo". Vlissingsch Mannenkoor. De Oude Vriendschaj 't Mag wel in de krant, een geheel gevulde zaal. Inderdaad. En 't staat er in ook. Hec is een goede gedachte geweest van deze vereeni- gmgen om samen een concert te organiseeren, lenernde te ontkomen aan de mindere belang stelling, weike bij nagenoeg alle uitvoeringen. voorscemng<.n en concerten tot uiting komt De tuden zijn veranderd en w(j met hen. De gelden, die men eertijds beschikbaar had om eens uit te gaan o: vereenigingen te steunen door donaties, worden tnans aangewend voor een aoonnement radio-distributie of voor de aanschafnng van een toestel etc. Een feit is en blijft het, dat men er maar één bestem ming aan kan geven, want ook heden tea dage is het befaamde ezeltje nog steeds le gendarisch. Door een omzetting van het programma, waarbij eerst alle mandoline-nummers wer den uitgevoerd gevoigd door het opliêden van het mannenkoor, hebben we tot ons leedwe zen „Apollo" gemist, behoudens in de Fan- taisie voor mandoline-ensemble en mannen koor „La Festa del Grano" van Mario Maci- occhi. Onder leiding van den directeur van „Apollo", den neer P. C. Oorschot, heeft dit werk zich in een fijnzinnige interpretatie mogen verheugen. De verschillende stemmin gen werden uitnemend gesuggereerd, waar door de uitdrukkingsmogelijkheden van een goed mandoline-orkest klaar in het licht wer den gesteld. Er werd schitterend genuanceerd en daardoor kwamen de hoogtepunten in deze schilderachtige compositie tot volledige expan sie. Het Oogstlied, gezongen door klein-man- nenkoor, werd een keurig slot van dit mees terlijke werkje en leverde een warm pleidooi voor koorzang met mandoline-begeleiding m bepaalde gevallen. Het was een nauwkeurige en smaakvolle vertolking, boeiend en prachtig van klank. Afwisseling bood het programma te ov.er. „Vlissingsch Mannenkoor", geleid door den heer A. Hollaers, zong o.a. „De stille wa terlelie" van Abt, „De martelaren in het Co losseum" van De Riele en „Beati Mortui" van Mendelssohn. Deze a cappella-liederen waren blijkbaar goed bestudeerd, want er werd goed gezongen. Het koor had over het algemeen een mooien klankhet forti was niet vrij te pleiten van oenige ruwheid. Een dubbel-mannenkwartet voerde nog uit liet „Ave-Maria" van Wit en „Die Vesper" van Beethoven. Het eerste nummer voldeed beter dan het tweede. In den heer Ecsteen zijn een gevolg van besmetting langs de ademhalingsorganen Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-extracten in Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, Bronchitis, Kink- hoest en Asthma. Voorde Borst. -Iacons:f 1.50, f2.75, f4.50 Iets NieuwsVoor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop 60 cent te ..stollen" met behoud p. doos van alle genezende i» bestanddeelentot is de vereeniging een flinke kracht rijker ge- v/orden. Deze tenor beschikt over een ge schoolde stem, die vooral in het midden-re gister weldadig aandoet. Hij gaf een prijzens waardige vertolk' -g van „De Prins der Zee een compositie an Arn. Spoel, welke in som mige gedeelten sterk herinnert aan „De Ko- ningsvrouwe" van denzelfden toondichter. Het piano-accompagnement werd verzorgd door den heer Ch. Haa die den solist flink bijstond en prachtig de tusschenspelen, o.a. de branding, verklankte. Het publiek was gul met applaus en heeft na alle nummers op ondubbelzinnige wijze van zijn ingenomenheid blijk gegeven. Deze avond heeft 7èl bewezen, dat er met vereen de krachten, nog wel iets, neen veel, te berei ken valt. Het lijkt ons hèt middel, ook voor andere vereeniging n, om de malaise het hoofd te bieden en het vereenigingsleven voor een wissen ondergang te behoeden. De avond werd besloten met de opvoering van het spel in één bedrijf „Arme Rijken" van Nono waarna een gezellig samenzijn plaais vond. O. HöfeleinBekker's Muziekonderwijs. Grand Hotel Britannia. Voor de leerling-avonden van dit instituut bestaat altijd een zeer groote belangstelling Ze heeft nu reeds dergelijke afmetingen aan genomen, tengevolge van het groote aantal leerlingen, dat splitsing noodzakelijk werd ir een openbare les voor de jongeren en een concertavond voor de meer gevorderden. Zaterdagavond was het dan openbare les in de keurige, smaakvol met bloemen aange- kleede kurzaal. Aardige combinatie van al die lentekinderen met de zoovele jeugdige „mu sici" in frissche toiletjes, nog in de lente des levens en de wereld nog ziende fvan den zon- nigen, levenslustigen kant. Eensdeels, want het feit, dat zij hedenavond „op moesten tre den", velen zelfs „debuteeren", gaf aan die blijde kindergezichtjes soms al een trekje van gewicht of moeilijk onderdrukt wolkje van nervositeit. Niet minder dan 35 toonwerken in bonte verscheidenheid van meesters en grootmees ters der toonkunst hebben de kinderen uitge voerd. Allen legden daarbij veel ijver en toe wijding aan den dag, bewezen dat zij met liefde en lust het onderwijs volgen en thuis flink gestudeerd h oen. We weten zeker, dat geen enkele vader of moeder ooit een boos woora moet zeggen om broer of zus de opgegeven les te doen spelen en dat zij altijd uit zich zelf zich aan het klavier zetten of de viool ter hand nemen Welk kindje bloost daar Na de pauze ging „Een visite in het Pop penhuis", zangspel van C. Ward. Tot in de kleinste details, wat costumeering, décor en enscèneering aanbelangt, was deze schattige melodieuse kinder-operette verzorgd. En alle ..poppen" hebben hun rol zang-, spreek- of dansrol prachtig vervuld. Kosten of moeiten waren er niet gespaard en zoo was het lieve kinderspel met de Poppenmoeder, de Poppenhuisfamilie de Japansche pop, Neger pop, Biedermeierpoppen, moderne danspop pen, oude damespoppen, enz. een lust voor oog en oor en hart. Terecht oogstten de uit voerenden een uitbundig succes, waartoe de opoffering bij de voorbereid' g van den heer Höfelein en zijn staf (mej. F. Verhoeff, die de dansjes .udeerde verdient wel afzonder lijk vermelding), ongetwijfeld veel heeft bij gedragen. Ten slotte hebben de kinderen den popu- lairen leeraar Th. Höfelein een fraaie plant vereerd, werd een foto gemaakt, vond de ver loting van de taart plaats en werd nog een uurtje in feestelijke dansstemming gesleten. O. Ontvanger Belgisch loodswezen. De heer J. A. C. Lagace, ontvanger en be taalmeester van het Belgisch loodswezen al hier, heeft tegen 1 April a.s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Ongeveer 48 jaren is de heer fiagace bij het Belgisch loodswezen in dienst geweest. Een aanrijding. Gisterenmiddag heeft op den hoek van het Korte Groenewoud en de Walstraat een aan rijding plaats gehad tusschen een auto en een fietsrijder. De auto reed in de richting Kleine Markt, terwijl de fietsrijder uit het Korte Groenewoud kwam. De fiets werd ver nield, doch de berijder bekwam gelukkig geen letsel. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze aanrijding. De chauffeur zoowel als de wielrijder beweren signalen te hebben gegeven. Een zieke aan wal gebracht. Gisterenavond is alhier op de haven geko men het Duitsche stoomschip „Orodawa", van Bremen naar Antwerpen bestemd, teneinde den kapitein aan wal te zetten, die ernstig ongesteld was. De kapitein werd per bran card naar het St. Joseph ziekenhuis overge bracht. F. T. en T. De heer E. Jansen, commies bij de P. T. en T., dienstdoende op het zeepostkantoor Vlis singenHarwich, is benoemd tot directeur van het P. T. en T.-kantoor te Hansweert. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg. Door het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcherer is aan den gemeenteraad te Mid delburg een adres gezonden, waarin het een. bijdrage voor eenmaal van 500 verzoekt om bijzondere propaganda te maken voor een bezoek aan de stad op de tentoonstelling te Antwerpen, van welke plaats uit men o.a. op een dag heen en weer autotochten naar Walcheren kan maken. Gewezen wordt op het voorbeeld ten deze gegeven door de ge meentebesturen van 's-Gravenhage en Goes. Kort geleden heeft de raad éen verzoek om verhooging van de jaarlijksche subsidie van de hand gewezen. Een nieuwe zaak. In de Klokstraat te Goes heeft de firma Jac. Plouvier alhier een nieuwe zaak geopend. Het is een mooi pand, waarin de verschil lende soorten schoeisel uitstekend tot hun recht komen. De moderne entrée wordt ge vormd door drie mooie uitstalkasten, waarin de artikelen smaakvol zijn geëtaleerd. Handelsregister Kamer van KoophandeL In de week van 310 Maart werd bij het bureau der Kamer opgaaf gedaan van do volgende Inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Zuid-Nederlandsche Radio-Distributie Maatschappij, Vlissingen, Singel 15, het distri- bueeren van radio-uitzendingen. Directeur P. C. Oorschot. President-commissarisJ. J. Quasters. Secretaris-commissaris A. M. van Beers, allen te Vlissingen. Maatschappelijk: kapitaal ƒ22.500, waarvan geplaatst en ge stort ƒ10.500. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). J. J. Cappon, Noordsingel R 64. bakker. Uitgetreden eigenaar J. J. Cappon. De han delsnaam gewijzigd in J. Krijger. Eigenaar J. Krijger. Coöp. Kolenvereeniging Oosterlands Kolen- fonds G.A., Oosterland. gemeenschappelijke aankoop van brandstoffen. Statuten gewij zigd. N.V. Cultuurmaatschappij „Salatri Planta tions", Hoütkade H <14, Indische landbouw. Uitgetr. commissaris A. A. H. Boon Hart- sinck, Baarn. N.V. De Middelburgsche Courant, St. Pie terstraat A 73, uitgave er. exploitatie Middel burgsche Courant. Statuten gewijzigd. N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co., Achter de Houttuinen Q 30, houthandel, hout zagerij en schaverij. Statuten gewijzigd. J. Krijger—Boone, Driewegen, Dorpsstraat

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1