1000 500 300 150 25 TIMMERMAN VRIJDAG 14 MAART [ERSTE BLAD Wo. 62 68e Jaargang 1930 i: firm F. VU DE VEIDE Ir.. Wilslint St-DO, Ilissinjsi.lilsl. 10. Pnstrehening 60281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws tl net "ISJE akerij. Coed met hoogte. Kleerma- Scheldestraat 40. dheidsredenen een rE KOOP Parfumerie en goeden stand te zeer billijk, s N. K., Bureau v.Midd. v Rolt. rt v.m.uui vm.uur 8 8 8 8 8 8 L1SSINGSCHE COURANT lONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. r,iiiCO door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- |ie landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct t abonné's in 't bezit eener folis, zijn GRATIS verze- [trd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger t nummer bestaat uit 3 bladen KAMER-OVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Onderwijs. I De heer Polak is de artist in de Eerste kamer en hij is vlijtig in actie voor de kunst, ■pleit altijd voor monumentenzorg. 1 in het bijzonder wees hij op de restauratie jan den Cunera-toren te Rhenen, een werk, ■dat we aan dr. Cuypers te danken hebben l<2 dat thans nieuwe zorg vraagt. In dit ver- Itand zou hij een college van toezicht op de (restauraties van oude bouwwerken wenschen. ■Hij hoopte dat het provinciaal bestuur van ■Utrecht alsnog tot de overtuiging zal komen, ■dat ook de provincie behoort te steunen. 1 Het oude stadhuis te Veere, dat eveneens leen monument is, zou hij door het Rijk wil- |!en zien overgenomen, dat dan de zorg voor ■het in goeden staat houden van dit cultuur- Ifflonument op zich kan nemen aangezien de ■financieel zwakke gemeente daartoe de mid- Idelen niet bezit. J Wat den aankoop van werken voor musea ■betreft, zou hy ook hedendaagsche kunst ■daarin willen zien betrokken. Het aanleggen |ian een behoorlijke verzameling van moder- kunst verdient z.i. stellig groote aanbe veling. 1 Voor de musea, voor de brandveiligheid Éaarin kwam hü als het vorige jaar met pracht op. Op kunstgebied moet men van dezen Mi- I lister niet te veel verwachten hjj is vóór piles onderwijsman. Bij het onderwys spraken de onderwijzers I De Zeeuw en Ossendorp, die eigenlijk meer I voor de onderwijzers spreken. Dan is er nog wat over de geschiedenis I van de films in Delft gesproken, waarover rfïe I hoeren Stegers en Slingenberg het niet eens I varen. Volgens den Minister had die kwestie I niets te maken met censuur op hooger on- derwijs. In één der zalen der Technische I Hoogeschool is een film, strijdig met de I openbare orde en goede zeden, vertoond. Dat I kon niet toegelaten worden, ook al waren I het studenten, die deze film aanschouwden. I Zij staan even goed als andere menschen I vatbaar voor slechte invloeden. Voor goed- I gekeurde films geldt dit verbod niet en daar om kan de Minister best begrijpen, dat de 1 heer Slingenberg zijn zoon mee zou willen nemen naar „Storm over Azië", want dat was een goedgekeurde film De kwestie was niet de openbaarheid, maar het gebruik van het I staatsgebouw. Alsof dat gebouw ook niet aan andersden- kenden behoort Verder beantwoordde -de Minister de on- I derwyskwesties, in de eerste plaats de hee- I ven Ossendorp en Slingenberg. Op hun uitin- i van teleurstelling was de Minister voor- I bereid, maar het doet hem toch goed, dat de heer Ossendorp hem een degelijk deskundige heeft genoemd. Hun wenschen waren hem niet onbekend, maar hij wil wijzen op de fi- nancieele gevolgen van de inwilliging hun- her wenschen en noemt o.a. het herstel van oude leerlingenschaal van 1920, welke op 1 ruim 9 millioen zou komen te staan. Wette lijke regeling van het bewaarschoolonderwijs. zooals minister De Visser had voorgesteld, zou zeker eischen eerst 2 y2 en later 4 milli oen gulden per jaar. Verhooging van onderwijzerssalarissen zou 3 millioen voor het rijk kosten. En dan zou de verhooging slechts 100 bedragen Inwilliging van de wenschen betreffende de onderwijzerssalarissen zou 22 millioen kosten. Alles bijeen komen we tot een bedrag van 36 millioen per jaar, en houdt de Minis ter rekening met andere salarisverhoogingen, dan komen we tot een hooger bedrag van 75 millioen per jaar. En daarmede zb'n nog toaar enkele wenschen ingewilligd Wanneer alle disederata werden vermeld, komt men nog ver boven dat reusachtige bedrag en het is onbillijk dat de heer Ossendorp beweert tóet te weten wat de Minister wil. Om hem dat duidelijk te maken, noemde de Minister het een en ander op uit de stukken van zijn 'Plannen. Hij-begrijpt ook niet wat de heer Slingenberg heeft gezegd over dure kleine scholen. Nog wat hoogtewaarnemingen en andere details en het zaakje was weer afgeloopen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Winkelsluiting. Volgens het voorstel van den Minister kan de gemeenteraad besluiten dat op een be paalden dag in de week alle winkels hetzij tot 1 uur nm. hetzij na 1 uur nm. geheel ge sloten zullen zijn, een vrijen halven dag dus voor het personeel. Op dit artikel verdedigde de heer Drop een amendement om te bepalen dat deze halve dag een middag zal moeten zijn en dus nimmer een vrije ochtend. Hij achtte dat billijk omdat bijna alle arbeiders een vrijen Zaterdagmiddag hebben. Dat is voor de winkels niet mogelijk maar het is billijk het personeel een anderen middag te geveneen ochtend heeft veel minder waarde. Het leek den heer Van Hellenberg Hubar gewenscht dat bij het vaststellen, van ge meentelijke verordeningen de Middenstands- raad om advies zou worden gevraagd. Tegen het amendement—Drop had hij evenals de heer Smeenk dit bezwaar dat als de gemeen ten geen keuze meer hebben tusschen een ochtend en een middag, ze geen van beide kiezen en dus geen vrijen halven dag zullen invoeren. Het personeel dat anders misschien een vrijen ochtend had gekregen, krijgt nu niets. Volgens den heer Smeenk werkt 65 ■van' de winkeliers zonder personeel en dus, wordt door deze bepaling 65 gedwongen om de andere 35 ter wille te zijn. Op dien grond was ook dr. De Vos tegen het artikel dat weer een beperking is van de vrijheid der kleine winkeliers ten gunste van de groote. Volgens sommige leden en ook volgens den Minister hoort de regeling van den vrijen middag in de Arbeidswet thuis. Ze is nu juist hier wel aangeroerd om de uitzondering te krijgen voor een eventueelen vrijen och tend. Het amendement werd ingetrokken. Art. 8 geeft de gelegenheid om op Zonda gen langs den weg toe te laten den verkoop van geringe eetwaren. Op dit artikel waren eenige amendementen nl. om de eetwaren aan te vullen met drinkwareneen ander sprak van geringe eet- en koopwarenweer een ander wenscht ook buiten de wegen zelf de gelegenheid open te stellen voor den ver koop van deze waren. Voor de vent-kwestie waren nog diverse regelingen voorgesteld, ge deeltelijk een uitbreiding der gelegenheid, gedeeltelijk een vermindering. Het werd daardoor zeer ingewikkeld omdat velen ge deeltelijk wilden wat de anderen ook voor stelden maar gedeeltelijk weer niet. De Re geering liet de zaak vrij vaag en de beslissing aan de gemeentebesturen over om de kwestie naar gelang van plaatselijke omstandigheden te regelen. De Minister nam eenige redactie-wijzigin gen over die van geen beteekenis voor den inhoud waren. Aan de bestaande Zondags wet mag deze wet niet tornen, meende de Minister en in die Zondagswet is alleen ver koop van geringe eetwaren toeges taan. Die bepaling heeft de Minister overgenomen. Het woord geringe koopwaren kon hij dus niet overnemen. Deze wet mag volgens hem niet gaan buiten de sfeer en de materie van de Zondagswet. Daardoor vervielen vrijwel alle amendementen. Het was een gemakkelijke houding maar nogal ridicuul, want niemand trekt zich van die Zondagswet iets aan. Trou wens tal van bepalingen in de Winkelslui tingswet zijn in flagranten strijd met de Zondagswet. Wanneer deze wet op de winkel sluiting toelaat dat gemeentebesturen afwij ken van de algemeene regelingen, dan komt ze al dadelijk in strijd met de Zondagswet. Alle amendementen werden ingetrokken of verworpen. Toen was art. 9 aan de beurt, dat de vrij heid voor de gemeentebesturen regelt om af te wijken. Daarover morgen het nadere. De Antwerpsche wereldtentoonstelling. De Antwerpsche correspondent van „de Maasbode" meldt d.d. 12 Maart Thans is het programma opgemaakt van de plechtige opening der Antwerpsche we reldtentoonstelling, welke, zal plaats vinden op Zaterdag 26 April te drie uur in tegen woordigheid van de koninklijke familie. Kort voor dit uur zal de koninklijke fami lie aan de groote statie aankomen en in gala rijtuigen bespannen in a la daumont naar de tentoonstellingsterreinen rijden. De leden van het corps diplomatique, de ministers, en andere officieele persoonlijkhe den zullen per speciale treinen van Brussel naar Antwerpen komen. Na aankomst en voorstelling zal onmiddel lijk de openingsplechtigheid plaats hebben in de groote feestzaal. Redevoeringen worden gehouden door den koning, den voorzitter van het uitvoerend comité en den minister van industrie en arbeid. Vervolgens zal er een cantate gezongen worden, waarna de koninklijke familie enke le paviljoenen zal bezoeken en de opening der bloemententoonstelling zal verrichten. Des avonds wordt een groot banket gege ven, waarbij waarschijnlijk de Belgische ma jesteiten zullen .anzitten. Onze REPARATIE bespaart U nieuw schoeisel. Tot de genoodigden zullen verder behoor en de vreemde diplomaten, de ministers, en een groot aantal Belgische en buitenlansche per soonlijkheden. Door de nieuwe sluis te IJmuiden. Het 18.000 ton nieuwe motorschip „Johan van Oldenbarneveldt" is gisterenmiddag bij wijze van proef door de Noordersluis te IJ muiden geschut en vertrok daarna, tot de pier geassisteerd door twee sleepbooten voor het houden van een proeftocht naar de Noordzee. Als een bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat tijdens het doorschutten van deze mailboot door de Noordersluis het bin nenkomende stoomschip „Stuyvesant" tege lijkertijd door de middensluis geschut werd. Centrale Bond van NederL Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel. Het aantal leden, aangesloten bij den Cen- tralen bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.), heeft in de afgeloopen week de 7500 overschreden. Het Rokin-vraagstuk te Amsterdam. Gisterenavond had in den gemeenteraad de stemming plaats omtrent het Rokin- vraagstuk. Allereerst kwamen aan de orde de motie van den Vrijheidsbond, waarin wordt uitge sproken, dat in het Rokin-vraagstuk zonder voorafgaande, behoorlijke '„oorbereiding, geen beslissing kar. worden genomen en Burg. en Weth. worden uitgenoodigd met uitgewerkre plannen te komen, met behoud van het water en de demping \«.n het water. Deze motie werd verworpen met 39 tegen 5 stemmen. Daarna kwam in stemming het voorstel- Ter Haar om over te gaan tot demping van het Rokin van Dam tot Spui. Over dit voorstel staakten de stemmen (22 tegen 22), dr. I. H. J. Vos (Vrijheidsb.) te genstander, kwam te laat. Een nieuwe stemming moet dus plaats hebben in een volgende vergadering. De raadsvergadering werd voor vijf minu ten geschorst. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de overige stemmingen ook worden aangehouden tot een volgende vi gadering. De Papegaaienziekte. De vijf papegaaien die in beslag zijn geno men aan boord van het in de Dordtsche zee haven opgelegde uit Rio de Janeiro komende Grieksche s.s. „Panaghis", worden door dr. B. J. C. te Hennepe Jzn. van de rijksserumin- richting in het speciaal daarvoor ingerichte, aan den Rattenesserdijk gelegen, laborato rium onderzocht. Reeds is het dr. te Hennepe gebleken dat eenige van deze dieren aan een flinke darmontsteking lijdenof hier echter sprake is van de gevreesde papegaaienziekte kan nog niet worden gezegd. Daartoe moeten nog entproeven op parkieten worden geno men, waarna eerst over verscheidene dagen resultaten zijn te wachten. Bij zijn onderzoekingen in het algemeen is het dr. te Hennepe gebleken dat vele pape gaaien aan gewone longontsteking of darm ontsteking overlijden. Het klimaat is in ons land niet al te goed voor deze vogels uit de tropen. JAARVERSLAG ZEEVAARTSCHOOL. Aan het verslag van „de Ruyterschool" over het jaar 1929 is het volgende ontleend Directeur en Leeraren. In de vacature van leeraar in Verbandleer enz., werd voor zien door vaste benoeming van den heer D. N. van Gelderen, arts, die 1 Januari in func tie trad. De heer P. P. Roest werd weder voor één jaar tijdelijk herbenoemd. Aan de admi nistratieve hulp van den Directeur werd een vaste aanstelling uitgereikt van 1 September 1924 af. Tot leeraar in Electriciteit en Na- tuur- en Werktuigkunde werden voor één jaar tijdelijk benoemd de heeren J. W. T. M. A. Cramer, electro-technisch-ingenieur en B. E. van Bruggen, scheepsbouwkundig-inge nieur. Eerstgenoemde trad 1 December in dienst, de andere 1 Januari 1930. Hoewel tot het volgend verslagjaar behoorend zij nog medegedeeld, dat de heer F. L. B. W. van N.V. ST00MWASSCHERIJ „VOLHARDING" SINGEL1.TEL.SO Kent U reeds onze wasch, berekend per Kilo? DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven NIET gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te maken, berekenen we ook per stuk. Exter eervol ontslag heeft aangevraagd als leeraar in natuur- en werktuigkunde. Schoolgebouw. Het nijpend gebrek aan localiteit, waarover in de laatste verslagjaren geschreven werd, is komen te vervallen, door dat de voor rekening van de beide stoom vaartmaatschappijen nieuwe gebouwde werk plaats 1 December in gebruik genomen werd. De oude werkplaats kon hierdoor worden ont ruimd. Direct daarna werd met de verande ring tot leslokalen een aanvang gemaakt en op het einde van het jaar waren reeds twee lokalen gereed. werkplaatsen. Wij maakten hierboven reeds melding van het feit, dat de voor reke ning van de Kon. Paketvaart Maatschappij en de Java-China-Japan Lijn nieuwgebouwde werkplaats 1 December in gebruik genomen werd. Daar deze werkplaats aanmerkelijk grooter is dan de bestaande, werd door de maatschappijen, mede als gevolg van het grooter aanbal leerlingen, de staf van den chef der werkplaatsen, met eenige praktijk leeraren uitgebreid. Cursus Kon. Paketvaart-Maatschappij. In December werd aan de reeds bestaande klassen een nieuwe toegevoegd van pl.m. 20 leerlingen. Het ligt in de bedoeling om in het begin van het volgende jaar nog een klasse van 'pl.m. 20 leerlingen te vormen. Bij den aanvang van het jaar waren voor genoemde maatschappij 45 leerlingen op de school aan wezig, verdeeld over twee klassen. Gedurende den loop van het jaar werden nog 84 leerlingen gezonden. 45 leerlingen de den met goed gevolg examen voor het voor- loopig machinisten-diploma, terwijl 6 leer lingen, om diverse redenen, van de opleiding werden ontslagen, zoodat aan het einde van het jaar nog 78 leerlingen aan de lessen deelnamen. Tweejarige cursus Java-China-Japan Lijn. In Juni werd van de 17 leerlingen van het tweede cursusjaar het eindexamen afgenomen. De uitslag was, dat aan 14 deelnemers een einddiploma kon worden uitgereikt. De niet geslaagde leerlingen werden van de opleiding ontslagen. Voor de leerlingen van het eerste cursusjaar werd in Juli het overgangsexamen gehouden. Van de 20 deelnemers werden 15 bevorderd tot het tweede cursusjaar. De niet bevorderde leerlingen werden van den cursus ontslagen. In September werden voor den nieuwen cursus 17 leerlingen toegelaten. Aan het einde van het jaar werden de lessen door 17 leerlingen in het eerste- en door 15 leer lingen in het tweede cursusjaar gevolgd. Tweejarige cursus voor stuurlieden. Deze telde in den aanvang van het jaar 17 leer lingen 'n de laagste en 10 in de hoogste klasse. Het Rijkseindexamen werd in Juni en Juli gehouden ten overstaan van gedelegeer den van de centrale commissie. Aan 9 leer lingen kon een einddiploma B en aan 1 een einddiploma A uitgereikt worden. Van de 15 leerlingen der laagste klasse (één had inmid dels de school verlaten en één had zich tij dens het examen teruggetrokken) konden, na afgelegd overgangsexamen, 11, waarvan 1 voorwaardelijk, worden bevorderd tot de hoogste klasse. Niet bevorderd werden 4 leer lingen, waarvan 3 de lessen opnieuw volgen in de laagste klasse. De cursus begon in Sep tember met 7 leerlingen in de laagste en 11 in de hoogste klasse. Met het instructievaar tuig „Prins Hendrik" van het onderwijsfonds voor de binnenvaart werd door de leerlingen van het eerste cursusjaar onder geleide van den leeraar D. de Waart van 23 tot en met 29 Mei een oefentocht gemaakt op de Zeeuw- sche stroomen en den Waterweg. Controle op de leerlingen buiten de schooluren en op de kosthuizen wordt uitgeoefend door eenige leeraren. Cursus radio-telegrafist en seinersmaat. Door met de Nederlandsche Telegraaf Maat schappij „Radio-Holland" een overeenkomst aan te gaan is aan de school de gelegenheid geopend om voor genoemde maatschappij op geleid te worden voor radio-telegrafist en seinersmaat. Winteravond-cursussen. De cursussen voor scheepmakers, op verzoek en op kosten van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" ge geven, werden voortgezet. De cursus voor tee kenaars van diezelfde maatschappij werd eveneens voortgezet. Schoolgeld. Aan één der leerlingen van den tweejarigen cursus voor stuurlieden werd vrijstelling verleend van het betalen van schoolgeld. Schoolbezoek. De school werd door 355 leerlingen in het geheel bezocht, nl.in de stuurliedenafdeeling 88, in de machinisten- afdeelingen 255 en in de radio- en seiners-* maatcursussen 12. Het grootste getal leerlin gen, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 222. Examen-overzicht. Geëxamineerd werden 127 candidaten, die 158 examens aflegden en waarvan 107 candidaten slaagden. Dit aantal is verdeeld als volgt, voor le stuurman groote stoomvaart resp. 5, 8, 4voor 2en stuurman groote stoomvaart 4, 8, 3 voor 3en stuurman groote stoomvaart 15, 26, 12 2- jarigen cursus voor stuurlieden 10, 10, 10 machinisten-diploma C (pract. gedeelte) 4, 6, 4machinisten-dipl. C (theor. ged.) 5, 6, 2 machinisten-dipï. B 11, 14, 8 machinisten- dipl. A 8, 11, 4 voorloopig machinistendiplo- ma 48, 52, 46 2-jarigen cursus voor machi nisten 17, 17, 14. Aantal leerlingen op 31 December. Aari het einde des jaars bleven, hunne studiën.' vervolgen49 leerlingen in de stuurlieden- afdeelingen, 135 in de machinisten-afdeelin- gen en 9 in de radio-cursussen. Leermiddelen. Aangekocht werden eenigej instrumenten, boeken en kaarten. Schenkingen. Ten geschenke werden ont vangen van den heer Hasselman te Reeu- wijk een complete indicatuurvan het Kon. Ned. Met. Inst. boekwerken van de Kon. Paketvaart-Maatschappij platen-atlassen van den heer Fret te Wissekerke boekwerken? van den heer Anker te Singapore boekwer ken van de Kon. Maatsch. „de Schelde" blauwdrukken. Roeiwedstrijd. De tiende roeiwedstrjjtj werd gehouden in het Kanaal door Walche ren het aantal deelnemers bedroeg 98. Van de autoriteiten werd volle medewerking on dervonden, verschillende medailles en gelden, werden voor den wedstrijd ter beschikking gesteld. Bestuur. Aan een uitnoodiging tot toe treding als lid van het bestuur werd door de heeren R. H. Arntzenius en G. Waller wel willend voldaan. De heeren T. H. de Meester en H. Suijver herdachten dit jaar het feit, dat zij 25 jaar deel uitmaakten van het bestuur. VLISSINGEN, 14 MAART. De motorvcerboot „Koningin Wilhelmina". Heden is de „Koningin Wilhelmina" van den provincialen stoombootdienst op de Wes- terschelde weer in dienst gesteld* na onge« veer vijf weken uit de vaart te zijn geweest. De Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft enkele voorzieningen aangebracht. De voornaamste daarvan is wel, dat nu ook aan de tweede zijde van de boot een op- en neergaande kap is aangebracht om het buiswater bij onstui mig weer tegen te houden. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars dat geopend is aan het post- en telegraaf kantoor alhier op Zaterdag 15 Maart van half 4 tot 5 uur, zijn ditmaal o.a. weer ver krijgbaar een tamelijk beperkt aantal exem plaren van 6 cent opdruk op Curacao 7i£ cent. Van een auto gevallen. In de Paul Krugerstraat is hedenmorgen de bediende M. van de expeditie-onderne ming Van Gend Loos, van den bestelauto gevallen en zoodanig terecht gekomen dat de man met een hersenschudding werd opgeno men en naar het St. Joseph-ziekenhuis is overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De waterleiding'in Zeeuwscli-Vlaanderen. De actie tegen de waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt nog steeds voortgezet. Te Sluis is het pleit thans beslist en hebben de tegenstanders ten slotte aen strijd verloren. In andere gemeenten zitten de tegenstan ders echter niet stil. Zoo zijn te Biervliet en Hoofdplaat vergaderingen gehouden, waarin door de heeren Van Dalsum uit Hulst en 't Gilde uit Axel het woord werd gevoerd en krachtig aangedrongen den aanslag van de waterleiding te helpen voorkomen. Als motief voor hun actie gaven zij op dat er te weinig water zou zijn en het water ook te duur zou worden.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1