k/LISSINGSCHE COURANT 1000 500 300 150 100 25 ;erste blad GRATIS 65. DONDERDAG N. V. Stoom wasscherij „Volharding" No. 61 6®e Jaargang 19301 vindt, latuur- indien ikvolle sfaacjd Philips uitge- kastje, Inoten- ïelbargsche pij v. Stoomvaart Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdares ËDER Stads- en Provincienieuws INGEZONDEN STUKKEN SPORT BUITENLAND een net 1gmeisje. lulevard de Ruyter 58 Inmelding tusschen 7 tIELKlPPEN. lalstraat 51 (winkel)' [iddelburg-Rofterdam ïgelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, iREN EPi VEE, Taart 3 4 7 3 0 v.Midd, v.m.um 8 8 8 - i v Rolt vm.uuf 8 8 8 t!Cn te oefcomen: V. Transport- co rveo Q. VOS. Telefoon EENIIOUKN, felel. I5J OSTER1IOUT, Tele'. r5. BUITENHEK, IA J°> jONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Leo door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove- j;landen bij wekelijksche verzending 3.80, mét Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et m: Firm» i. VAt Di VilDi If. Walslml 58-60, Vlissingen. hlsl. 10. PorlrrteningESlllI 13 MAART ADVERTENTIEPRIJS - Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties betredende Hum enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 et, iedere regel meer 15 ct Labonné's in 't bezit eener (lis, zijn GRATIS verze- I regen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinper |it nummer bestaat uit 2 biaden die zich van heden af voor drie maanden op de |VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April VLISSINGEN, 13 MAART. Consulaatwezen. Koninklijke machtiging is de leer S. C. Smit erkend en toegelaten, als Ice-consul van Spanje te Vlissingen, I Vrijwillige voldoening van belasting, enz. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's' rijks schatkist is ont vangen wegens' over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger r directe belastingen te Vlissingen 259.76 en 4 bij den inspecteur der directe belas- n te Middelburg 294.49 en 133.20. leen Verkster P. GLERUM. DIENSTBODE Aanmelden 's avonds In 8 uur. Adres Tij- ss. Courant". I meisje por de morgenuren, heelen dag, niet be- Naar. Adres Tijding- pourant". Gouden jubileum. Heden herdenken d_e heeren P. F. Rozen berg, werkzaam in de timmerfabriek en J. I van Domburg, werkzaam in den scheepsbouw Van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", hun 150-jarig dienst jubileum by die maatschappij. In den loop van den voormiddag op het I kantoor ontboden, hadden zij aldaar de ge- I lukwenschen en de traditioneele enveloppe I in ontvangst te nemen, waarna hun voor de I rest van den dag vrijaf gegeven werd om dien a den familiekring te kunnen doorbrengen. Concert-Vereeniging te Middelburg. Gregor Piatigorsky. Concert- en Gehoorzaal. Ook de vierde en laatste concertavond in I dit seizoen is er een geworden van zeldzaam kunstgenot en werd door schoonheid gesierd. We zijn het bestuur van de Concert-vereeni- dan ook ten zeerste erkentelijk en bren- I gen het gaarne hulde voor de wijze, waarop dit college zich van zijn taak gekweten heeft. We hopen, dat het afscheid maar tijdelijk is en dat de liefde voor deze" solistenconcerten, welke als de beste uit onze omgeving be schouwd mogen worden, zóó groot is, dat het volgend muzlokseizoen door de vereeniging cp gelijke leest geschoeid zal kunnen worden. Qua den avond. Gregor Piatigorsky is een groot kunstenaar, een groote onder de groo- ten. Zijn grootsche opvatting en magistraal spel, doorgloeid van innerlijk leven, maken «en overweldigenden indruk. Men móét luis teren naar de warmte van zijn mooien, ziel- vollen toon, naar de rustige beheerschte, doorleefde voordracht. En welk een verrukke lijk instrument wordt door dezen cellist be speeld I 't Is een echte Stradivarius Op het programma, dat Piatigorsky ons Voorzette stonden Bach, Boccherini en Beet hoven aan den eenen kant wel in scherp contrast met Mainardi, Fauré, Sgambati, Glazounoff en Moszkowsky anderzijds. Bij de klassieken bevindt men zich op bekend ter rein, met de nieuweren is men nog niet ge heel vertrouwd, vandaar dat bij alle voor treffelijkheid van weergave, de balans toch overslaat naar de drie groote classici. De Sonate in A dur van den cellovirtuoos Boccherini, welke allegro gedachten aan Eaydn wakker riep, werd meesterlijk ver tolkt. En wat hebben we den cellistf en zijn voortreffelijken begeleider Theo van der Pas hewmderd in Beethoven's variaties op een duot uit Mozart's Zauberflöte (duet van Paaiina en Papagano „Bei Mannern, welche Blebe ftihlen"). Wat kwamen de verrassende ■wendingen uitstekend tot haar recht en hoe volkomen harmonieerden hier cello en piano, 't Was merkwaardig en frappant dit spel van beide kunstenaars. In Bach's Suite C dur voor cello-alleen, waarbij dus geen stuwkracht van pianobegeleiding uit kan gaan, toonde Piatigorsky zijn gaven, door een heel bijzon dere voordracht te geven van de prelude. Prachtig wist hij het crescendo op te voeren tot een groote, bijna orgelachtige sonoriteit. De overige deelen kunstvormen van dans muziek, waaronder de bekende Bourée werden knap gephraseerd en met volkomen meesterschap verklankt. Na de pauze kleinere werken, van welke de Rhapsodie Italiana van Enrico Mainardi (een Italiaansch violoncellist, 19 Mei 1897 ge boren te Milaan) zeer de aandacht trok, door de interessante instrumentale effecten en de sterke rhytmische beweging. Geacheveerd en kunstzinnig van intentie werden voorts La- mento van Fauré, Serenata Napolitana van Sgambati, Melodie Arabe van Glazounoff en Tarantella van Moszkowsky gespeeld. Theo van der Pas was ook hier de zeer goede be geleider van Piatigorsky. Zijn bescheiden, rustig spel was een wei-afgewogen onder steuning, die aan de voordracht van den cellist zeer ten goede kwam. Uitbundig was het succes, wat de concert gevers noopte tot een toegift. Zij kozen een sierlijk Menuet van J. Danbé (1840—1905). O. N. V. Izaak Boasson Zonen's Bank. Aan de op 22 Maart a.s. te houden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N. V. Izaak Boasson Zonen's Bank te Middelburg, zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1929 te be palen op 8 Directeur P. T. T. De heer L. W. van Hellemond, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantooi te Hulst, is met ingang van 1 Mei,a.s. als zoodanig benoemd te Noordwijk, Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Maart zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 2 te St. Maartensdijk en 1 in ieder der gemeenten Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Zierikzee, 1 geval van fe- bris typhoidea (buiktyphus) te Graauw en Langendam en 2 gevallen van dyphtherie, 1 te Goes eji 1 te 's-Heer Arendskerke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Akker- en Murmerwoude ds. C. Sunder- meijer te Tjerkgaast, vroeger te Ritthem. Predikant by de Prot. kerken in Oost-Indië. Ds. J. M. Lindeyer, Evang. Luth. predikant te Purmerend, heeft een benoeming aanvaard als predikant bij de Prot. kerken in Oost- Indië. Ds. Lindeyer was achtereenvolgens predi kant te Groede, Pekela, Monnikendam en sinds 18 April 1926 te Purmerend c.a. Mgr. A. F. Diepen. De bisschop van Den Bosch, mgr. A. Diepen, is gisteren zeventig jaar geworden. Het R.-Kath. dagblad „de Morgen" schrijft o.m, over hem Mgr. Diepen leeft in de harten zijner dio- cesanen, gelijk ook al zijn diocesanen leven in zijn hart. Ja, verder gingen zijn liefde en zijn ontstuimige werkijver. Het R.-Kath. Huisves tingscomité, dat duizenden door den oorlog in hun jonge bestaan getroffen kinderen naar ons land bracht, om daar nieuwe li chamelijke en geestelijke krachten op te doen, vond in mgr. Diepen een eersten beschermer en bewonderaar. Het missiewerk moedigde hij aan en steunde hij, waar dat maar mogelijk was. Bekend is zijn aanstelling als aposto lisch visitator voor Denemarken, Zweden en Noorwegen, waarheen hij een reis ondernam en waarover hij verslag uitbracht te Rome. Onmiddellijk daarna richtte hij het Gebeden- verband voor de bekeering van Scandinavië en Finland op. Op 22 December 1919 is mgr. Diepen tot bisschop van Den Bosch benoemd, als opvol ger van mgr. W. van de Ven. Hij is ridder m de orde van den Ned. Leeuw en drager van vele andere onderscheidingsteekenen. De godsdienstvervolgingen in Rusland, Te 's-Gravenhage heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren H. J. Borg- hols, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, H. A. Th. van Dam, deken van 's-Gravenha ge, H. W. J. Doorn, dr. K. Dijk, predikant Geref. kerk, dr. L. H. Grondijs, dr. M. M. den Hertog, predikant Ned. Herv. gemeente. D. Maarsen, opperrabbijn, ds. Michelin Moreau predikant der Waalsche kerk, ds. G. Winte Jzn., predikant Doopsgezinde gemeente en ds H. C. Zwahler, predikant Ev. Luth. gemeente, ter voorbereiding van een op 3 April a.s. te houden protestvergadering tegen de gods dienstvervolgingen in Rusland, Kent U reeds onze wasch, berekend per Kilo? DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MAN GEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gese- pareeid en behoeven NIET gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te maken, berekenen we ook per stuk. SINGEL I, Tel.ro De leiding van deze meeting berust bij den voorzitter van het comité, dr. L. H. Grondijs. In'beginsel werd besloten dat als sprekers zullen optreden vertegenwoordigers van vier groepen de protestanten, de R.-Kath. kerk, de Russisch-Orthodoxe kerk en de Israëlieti- sche gemeente. Examens. Voor het examen als eerste stuurman is geslaagd de heer L. Oele, leerling van de De Ruijterschool. Examens der stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurliedenexamens, bedoeld in de Schipperswet zal, aanvangende 9 April 1930, zitting houden te 's-Gravenhage Carel van Bylandtlaan no. 5. De aanvragen, om tot de examens te wor den toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 24 Maart 1930 Belanghebbenden worden ten aanzien van do voorwaarden, om tot dit examen te worden toegelaten, verwezen!naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 vastgestelde reglement voor de stuurlieden, examens. De Schoolpost. Het eerste en tweede nummer is versche nen van „de Schoolpost", een algemeene Ne- derlandsche courant voor de schoolgaande rijpere jeugd, onder leiding van de heeren Arn. Saalborn, leeraar aan het Barlaeus- gymnasium te Amsterdam en S. Pregers, leeraar aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Hilversum. De redactie deelt mede dat „de School post" verband wil leggen tusscben school en maatschappij en het opkomend geslacht tot vriend en leidsman wil zijn. Of het blad, dat om de 14 dagen verschijnt, hierin zal slagen moet natuurlijk worden af gewacht. De redactie is echter vol vertrouwen omdat zij weet, hoezeer het orgaan in een behoefte voorziet. In het bijzonder mag de aandacht wel ge vestigd worden op de rubriek „Uit de School wereld", die geheel ter beschikking staat van de abonné's. Ieder die iets te zeggen heeft over de school en het schoolleven, kan zich in deze rub.riek vrij uiten. Wie met "het blad kennis wil maken, vrage een proefnummer aan bij de administratie, Vaartweg 48, Hilversum. De abonnements prijs bedraagt 0.80 per kwartaal. RECHTSZAKEN Oe overval met roof te Woudenberg. Voor de rechtbank te Utrecht hebben te recht gestaan de 19-jarige G. J. V en de 17- jarige P. E., beiden uit Austerlitz, terzake van den overval met roof in den nacht van 5 op 6 Februari 1.1., by den landbouwer van Egmond te Woudenberg. Een nacht te voren waren zij er reeds op uitgetrokken, doch toen was de moed hun in de schoenen gezonken. Den volgenden nacht dronken zy zich wat moed in en gingen er op uit met geladen revolvers, dolk, gummihand schoenen en maskers. Toen, nadat zij de boerderij waren binnen gekomen, niet vlug genoeg geld werd gege ven, werd er twee keer geschoien. Nadat zij een bedrag hadden ontvangen, hebben zij zich per fiets verwijderd. Dank zij het kra nig optreden van de dochter des huizes, die de politie had gewaarschuwd, werden ver dachten spoedig aangehouden. Pro Juventute had een verslag omtrent hen uitgebracht. Volgens dit is V. een harts tochtelijk leergierige jongen, die te kwader ure te veel prikkellectuur had verslonden. E. is een stille oppassende jongen, die door V. prikkellectuur in handen had gekregen. Enkele getuigen werden gehoord. De pre dikant der Ned. Herv. gemeente te Austerlitz, bij wien V. vroeger op catechisatie is geweest, verklaarde vroeger wel eens boeken aan V. te hebben gegeven, doch de laatste jaren was er geen contact meer. Ten nadeele van V. kon getirge overigens niets zeggen. Enkele vroegere onderwijzers van verdachten ge tuigden, dat ze in de schooljaren oppasende jongens waren. De officier van justitie achtte beide ver dachten schuldig aan het misdrijf van afper sing. Met het oog op den ernst van het mis drijf en ook in aanmerking nemende de om standigheid, dat dergelijke misdaden den laatsten tijd in zwang komen, zou spreker een voorbeeldige straf willen eischen. Even wel wilde hy rekening houden met de goede getuigenissen over verdachten van verschil lende zijden. Tegen verdachte V. eischte hij een straf van één jaar en zes maanden, te ondergaan in de openluchtgevangenis te Veenhuizen en tegen verdachte E. opzending naar een rijksopvoedingsgesticht en 'n hech tenis van negen maanden. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse der marine reserve A. Boosman, van de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord, is in het genot van onbepaald verlof gesteld. De officieren-vlieger 3e klasse F. Bakker en J. Kranenburg zijn overgeplaatst van net vliegkamp de Kooy naar het vliegkamp de Mok op Texel, Een detachement van 1 sergeant en 26 min deren in rang van het korps mariniers zal binnenkort naar Curasao worden uitgezonden met bestemming voor den dienst aan den wal. De 2e luit. R. Helmer van het 3e Regt. Inf wordt op 14 Maart a.s. overgeplaatst bij het detachement 14e Regt. Infanterie. Op 16 Maart a.s. worden de dienstplichtige sergeanten titulair J. B. A. Andriessen, A. M. Bakker, P. C. Kuiper, M. J. van Leeuwe, H de Pauw, W. V. Ruytenburg, L. E. van Dorst en J. W. Hennekeij allen van het 14e Regt. Inf. aangesteld tot dienstplichtig sergeant zware mitraillist. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruqqeceveo MARINE SANATORIUM-FOND S. Mijnheer de Redacteur, Als abonné van uw blad, verzoek ik u ook een plaatsje in uw veel gelezen blad. als ant woord op het ingezonden stukje van J. H. C., in uw blad van 12 Maart jl. Ondergeteekende heeft in de laatste 5 jaar plm. 3 jaar zitting gehad in het bestuur van het M.S.F. alhier, en in dien tijd is op alle oir- bare manieren getracht gelden voor het fonds bijeen te zamelen. Het door J. H. C. naar voren gebrachte punt nl. subsidie van het rijk kunnen wij gevoeglijk buiten beschouwing laten. Daargelaten dat het rijk een subsidie zou willen geven, zou dat toch nimmer zóóveel zijn, dat het fonds daar alles uit zou kunnen bekostigen. Het tweede punt van dezen heer (of da me nl. het organiseeren van kunstavonden, ook daar is al eens mee gewerkt, doch ik kan J H. C. wel mededeelen, dat in een stad als Vlissingen de kosten voor zoo'n avond de in komsten verre overtreffen, en u zal het toch wel met mij eens zijn, dat zoo iets niet ge riskeerd mag worden. Verder lees ik uit uw stukje, dat u de werk wijze van het fonds niet afkeurt, wel zoudt u gaarne willen weten wat onder meer het eerste bal-masqué heeft opgebracht, welnu u kunt dat altijd lezen in het .Algemeen Ma rine Weekblad"als het in de „Vlissingsche Courant" verantwoord moet worden moet dit per advertentie geschieden, wat weer kosten met zich medebrengt. Dankend voor de plaatsruimte, J. NIEUWDORP, Voorstraat 8, O. en W. Souburg. Noot. Het bestuur M.S.F. kreeg inzage van bovenstaand stukje en gaat daar geheel mede accoord. Namens het bestuur M.S.F., J. G. FRIEDERICH, Paul Krugerstraat 42 ben., Vlissingen. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaan de in uw blad. Bij voorbaat dank. Nu eerstdaags het rijden van de elec- trische tram door de Walstraat tot het verleden zal behooren zonder protest of tegenstand van de neringdoenden, terwijl er vroeger bij een vorig plan die tegenstand van genoemde categorie wel heeft bestaan, wensch ik een en ander in 't midden te bren gen, doch in de eerste plaats »geen verzet tegen genoemd besluit. Integendeel, ook ik vind de Spuistraat veel geschikter voor het rijden der tram. Toch ben ik van meening. dat wij al heel weinig last en hinder hebben van genoemde tram, daar wij altijd we ten, althans kunnen weten, vanwaar deze komt. Geheel anders is dit echter met de auto's en motorfietsen. Deze vliegen maar raak in alle richtingen, bevuilen je spiegel* ruiten, leveren op alle hoeken der drukke Walstraat dagelijks gevaar op, zoodat er voor de jeugd geen enkele plaats overblijft om te spelen. Reden waarom ik den autoriteiten als nog in overweging zou willen geven nu voor taan ook de auto's en motorrijwielen te weren uit de Walstraat, zij doen dan een daad ter navolging van andere veel grootere plaatsen. Deze laten ook niet toe het rijden met ge noemde voertuigen in drukke winkelstraten. Met de aanstaande opening der haven ea misschien daardoor uitbreiding der stad kan een en ander ernstig overwogen worden. De winkeliers waren door deze maatregelen zeer gebaat en het publiek kon dan rustig win kelen. Dankend voor de plaatsing, Een Walstraat-winkelier Hondensport. De Nederlandsche Kennel Club „Cynophl- Iia", de vereeniging, welke met de K. N. J. V. „Nimrod" het baanbrekend werk voor do hondensport verrichtte, zal, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, op Zaterdag 5 en. Zondag 6 April a.s., in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam haar 43e tentoonstelling organi seeren. Deze tentoonstelling, de 5e Winner tentoonstelling, is voor de hondensport van een zeer bijzonder belang haar opzet is toch, dat zij door de samenwerking van de geheels Nederlandsche Kynologie wordt tot stand ge bracht. Een keurig vloeiblad vestigt de aan dacht op de tentoonstelling en geeft tevens een blik op de belangrijkheid van onze hon- denspo. tniet minder dan ruim 70 vereeni- gingen. plaatselijke en rasvereenigingen bla ken zich voor dezen tak van sport te interes- seeren. De tentoonstelling wordt gehouden onder- de voorschriften van den Raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland en staat; onder het beschermheerschap van de Fédé- ration Cynologique Internationale. Het In ternationaal schoonheidskampioenschap, da nationale kampioenschappen, de Winner- en. Jeugdwinnertitels 1930 zullen op deze show kunnen worden toegekend. De keuring der honden is opgedragen aan 20 keurmeesters, waarvan 9 Hollanders. 4 Engelschen, 4 Bel gen en 3 Duitschers zijn. De organisatie be rust bij een uitvoerend comité, samengesteld als volgtmr. M. A. H. L. van Lier, voorzit ter G. Baron Tindal, lid en J. L. Harms, secretaris-penningmeester, Eendrachtstraat 7 te Amsterdam (Z.) Programma's en voorwaarden van deze tentoonstelling worden op aanvrage gratis toegezonden. LUCHTVAART Nieuwe luchtverbindingen van de KXJVI, Door toenemende verbetering in de onder linge samenwerking der Europeesche Lucht vaartmaatschappijen zal ook dit jaar het aantal transito-verbindingen op grooten af stand grooter worden. Zoo zullen van Nederland uit gedurende den a.s. zomerdienst van het luchtverkeer twee nieuwe fraaie verbindingen' tot stand worden gebracht. Barcelona riowel als Genua zullen in één dag bereikbaar zijn. De dienst van de K.L.M. geeft in Parijs aansluiting op den dienst van de Air Union naar Marseille Aldaar wordt dagelijks aan sluiting gegeven op de verbinding van de Deutsche Luft Hansa Berlijn—Barcelona, ter wijl drie keer per week aansluiting wordt ge geven op een Italiaanschen dienst van Mar seille naar Genua. In omgekeerde richting worden dezelfde verbinding»— tot stand gebracht. DE VLOOTCONFERENTIE. In conferentiekringen koestert men de hoop, dat de besprekingen, die Briand en Grandi met elkaar hebben gevoerd, zullen worden voortgezet en resultaten zullen ople veren Italië heeft gedurende de geheele conferentie het standpunt ingenomen, dat de vlootsterkten in onderling verband moes ten worden beschouwd en dat het bereid is, zyn tonnage vast te stellen in betrekking tot die van de andere continentale mogendheden. Een bevredigende overeenkomst tusschen Italië en Frankrijk, die tot een werkelijk aanzienlijke wijziging van de Fransche ton- nagecijfers in staat stelt, zou derhalve klaar blijkelijk de heele positie der conferentie ver-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1