1000 500 300 150 100 25 IEDER GRATIS WOENSDAG 12 MAART EERSTE BLAD ["lijnen iNo. 60 68e Jaargang 1930 :ht lissingen a S: Firma F. VAH BE VElGt lr., Walstraat 58-60, Vlissinoen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijn! dagelijks, uitgezonderd cp Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Iets tïit de vonnissen van de Hooge Vierschaar te Vlissingen onder de regeering van Keizer Karei V. BINNENLAND llllllllfl!lillillllHllli1llllll!illl'llllllll'HHHli iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiii^ Stoowmasscherii „Volfiardieg" Stads- en Provincienieuws $]511.20 Lezingen tiuziek. 12.15—1,20 Jnofoonmuziek. i.so Concert. 4.50—7.50 leert. 9.50 Karten- 11.50 gramofoonmu. ij Biscuitfabrieken. Inter heeft het aar- Treetal radio-uitzen- le directeur, de heer hder zal mededeelen pek en de fabricage e.d. Er wordt een gemaakt met een n terwijl het bedrijf bizonderheden ver- ioor velen met he in worden, voor de microfoon iderkoor" en de be- Ben AU Libi met [itzendingen hebben Woensdagavond 12 1 uur) en op Dins- lo. 7.008.00 uur), ld, hebben ook tal In op ongeveer de- In hun resp. onder- te Berlijn. isterie voor onder enwerking met de chaft op 27 en 28 congres gehouden fidio. De in het af in opgedane erva- lesproken. In het Rijkheden van het 1 door middel van 1 gezien. b Perim t.rt Kaap del Armi tart Finisterre van Genua van Sjanghai taart v. Zanzibar lart van Gibraltar ■art Finisterre |o Maart Galle Ifaart Kaap Bon j Maart Galle lart van Padang Maart Ouessant nart van Madras |art Ouessant van Havana [aart Gibraltar r.) heden 6 uur te lartv. Las Palmas irt te Tsingtao ott, van Japan thuisr.) 9 Maart Maart Gibraltar te East London ^art Perim (lifa aart Gibraltar .rt Finisterre ktavia n. Amst. |den te Plymouth I Maart Ouessant 770.8 te La Co- 741.8 te Memel. I van 12 Maart ïerlyke wind, ge- enkele regen- of dering in tempe ldienst, bnmorgen te 9.35 rtiesein neer a's, Fietsen jen. uur 6.26 w Iijkheden, inz. tijks voorstellihg, voorstelling, 8 oorstelling), bare vergadering Ie Vriendschap", ■fc Maatschappij een. „de Oude oneelvoorstelling ertgebouw, 8.15 Joering Concert- n Gehoorzaal, 8 LISSINGSCHE COURANT ^ONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 "maanden. jjco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- elanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct j abonné's in 't bezit eenei ;„|js, zijn GRATIS verze- mJ tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. guloen bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger )it nummer bestaat uit twee bladen ft |fen Vlaming onthoofd. Een haringdief krijgt gratie van den nieuwen heer van Vlissingen, maar wordt met haringen behangen „gescavotteert". Viissingen en de haringvangst Korte metten met stakers. Verlijdt V van Jan van der Mote geseijt van Tricht van Gend gedaen buten allen banden en pijne den 2 December 1549. tjan van der Mote, gevangen genomen we ns diefstal en roof, bekende dat hij eertijds li Brugge „om zijn overdadige overlast" ge- «seld was, „de oogen verbonden", en voor i!n tijd van vijftig jaar uit het land van [underen was verbannen op. straffe van Éjn hals te verliezen, als hij wederkeerde. Daarna is hij naar Portugal gegaan, ver- LedelijlC met een der vele kraveelen, die ugge toen nog bezochten. Het vorige jaar s hij echter teruggekomen naar Zeeland, jwas „te half vastene nu lestleeden" naar (ïnt, waar zijn oom woonde, gegaan, on- s den ban. Zijn oom had hem onderhou- II tot Paschen, maar toen was hü weggegaan Iar Dendermonde. Vandaar trok hij den Igenden morgen „goets tijts voor noene" ischen 8 en 9 uur naar de poort om naar itwerpen te gaan. Daar zag hü een jongen, ■tjes in het zwart gekleed met een roode op het hoofd, die ongeveer 14 15 jaar oud was. Hij sprak hem aan en X hem, waar hij naar toe moest. De jon- Iging naar Mechelen, waar hij een broeder i, die daar een ambacht leerde. Jan had ,gd, dat hij daar ook heen mbest, toen de Ilongen' zei, dat hij niet goed den weg wist. Bij had aangeboden hem te vergezellen, maar ris opzettelijk een verkeerden weg opgegaan en had bij hem geïnformeerd, of hü wel geld bil zich had. Eerst wilde de jongen niets zeg gen, maar Jan had hem gerustgesteld en was 1 te weten gekomen, dat hij 8 a 9 guldens bi] zich had, die ook gedeeltelijk voor zjjn breeder bestemd waren. Hij leidde hem Op een afgelegen zijweg, vroeg hem het geld te zien en op zijn weigering bond hij mé* een riem zijn handen vast en nam hem zijn beurs il. Hierin was- een waarde van 8 Caroli gul dens, o.a. een dubbele dukaat, een Portvigee- sehe of Spaansche gulden en nog ander klein geld. Hij bond den jongen aan een hek vast en liep zelf zoo hard hij kon weg, ondanks het roepen van den knaap; hij ontmoette een ,seaperken",(d.i een kleinen schaapherder) .gaf den een groot G/ao gulden) met verzoek den un het hek vastgebonden jongen los te ma len. Het „scaperken" was blij en ging dade- lijk op weg naar den gebonden knaap en hij- zelf liep over Baersrode naar Antwerpen Door verschillende dorpen is hij vervolgens al urervend getrokken, het geld geraakte wel op, maar hij had „diverse gelagen gedronken" ander betalen en had ook „op den huisman geteert." Hij belandde te Brussel, waar hij lantarens maakte en verkocht. Van een vleeschhouwer nam hij een goeden mantel, dien hij ruilde tegen dengene, dien hij nu droeg, waarbij hij nog 10 stuivers toe kreeg. Vervolgens ging hü naar Gent en vertoefde dear in een herberg „in de Vuylstede". Daar Iriam hij „een Caproen en twee slaaplakenen regvoor den caproen kreeg hij een dubbele stuiver, en voor de lakens 8 stuivers. Hij nam S een zak weg, die te drogen hing en bond dien om Zijn. lijf. Toen vond hij een makker, Aartke de Matmakere, met een schram op rijn neus, deze was ook uit Vlaanderen ge bannen ze ontnamen een jongen een bonnet terwijl hfj sliep, verkochten deze voor 4 stui ters en verdronken het geld. Niet lang ge- toten is hij te Middelburg gekomenna 4 of dagen in een herberg te hebben 'vertoefd gaf de waard" hem te verstaan, dat hü geld 'rrechte. Hij verzekerde, dat hij den vol- Eenden morgen „een sticx werks" 4ou gaan haken, stond vroeg op, nam „de tabbaert" tan de waardin weg, die zwart was en met ..kalf offet" gevoerd en geboord met een ►rood fluweelen boordeken", verder nam hij ba bouwen Cd.i. overrok van kostbare stof) «11 een slechte huik (d.i. lar.ge mantel zoo- W vobr mannen als voor vrouwen) van de dochter, een vrouwenhemd en een maushemd en uit een beurs een stuiver en een twaelfaert, er niet meer in was en kwam met dazen buit haar Vlissingen. Hij verkocht het ttouwenhemd voor 3 stuivers in het straatje »P de Markt en wilde de rest ook verkoopen, foaar werd toen achterhaald en gevangen Gnomen. Hoewel de „pacient" al deze streken baljuw had bekend en ook bij de Hooge fechaar, en men het recht had den ge vangene op te hangen,besloot men „bij gratie" hem op de plaats, waar men „executie pleegt te doene", te onthoofden, het lichaam op een rad te pronk te leggen, evenals het hoofd en dit alles onder de galg. Aldus is geschied den 3en December, dus onmiddellijk den volgenden dag. Een ander kwam er eenigen tijd later heel wat gemakkelijker af, doordat hij de eerste veroordeelde was, nadat Maximiliaan van Bourgondië zijn vader Adolf als heer van Vlissingen was opgevolgd, en aan dit feit had hij het te danken, dat hy gratie kreeg. Het vonnis betrof een Adriaan Adriaanse, die „sonder eenige torture ofte pyne en buten allen banden van ij zere", het nu volgende bekende. Dit beteekent dus, dat hy buiten de pijnbank alles bekend heeft, wat echter niet wegneemt, dat hij eerst wel gepijnigd zal ge weest zijn, want zoo gebeurde het vaak. Het vorige jaar het geding dateert van 28 Januari 1541 had hy „in de teelt", d.w.z. tijdens de haringteelt (d.i. de tijd 3) der drie reizen voor de haringvangst, nl. 11 Nov. Lichtmis(2 Februari)van Lichtmis—Paschen; van Paschen—Pinksteren)achtèr het huis van Jan Willemsen op de nieuwkaeye Nieu- wendijk) een halve ton haring „dieflyk" ge stolen en verkocht aan Herman Jansen, voor gevende dat dit zijn portie was, en wel voor zes schellingen. Niet lang 'daarna had hij nog een halve ton weggenomen uit „de Gast- huysplaetse" (dit gasthuis, dat tot 1547 dienst gedaan heeft, stond tegenover den Westdijk aan het begin van de Breewaterstraat, de oude naam Gasthuishoofd herinnert er nog aan), die hij verkocht had aan Robbert Ootsken in Sint Jacob (dit was een herberg aan de Bierkaai, nu Bellamypark Westzijde, later de Biekorf). Ook nam hy uit het Gast huis later nog een gedeelte van een ton ha ring, die hij aan een'vrouw verkocht ten huize van Catharina Tollenaars. Dit jaar had hij een halve ton haring gestolen van Hen-' drik Versterre en had deze voor 28 stuivers verkocht aan vrouw Swartkens. Verder had hij op de Vischmarkt (in de Noordstraat tegenover de Lange Zelke) een heele ton ha ring gestolen, die Jan Smit behoorde deze ton had hij op een „cordewagen"4naar vrouw Swartkens vervoerd. Zoo ook had hy op de Markt by het „Bierhuysken" (vermoedelijk het huis van het bierdragersgilde) een heel vat haring benaderd, dat hij ook met een „corde wagen" wilde vervoeren, maar de bierwerkers waren tusschenbeide gekomen en hadden het hem belet. Van het plaatsje van Cornelis de Zeylemaker heeft hij onlangs twee halve ton nen haring genomen, waarvan hij de eene verkocht had aan Mr. Ysebrant en de andere aan Coppe den trommelslager, elk voor 28 stuivers. Een jaar geleden had hy bij Leynken Leys een vrouwenhuik genomen, dien hij ge bracht had naar „Adriaan de Schuytman", hem verzoekende, dien den volgenden dag naar den Lombard te brengen. Deze had dat ge daan en had daarop geleend vyf schellingen. Zoo ook nam hy van Adriaan de Bakker een huik, dien hij door een arbeider eveneens naar den Lombard had laten krengen, waarvoor hij ook weer 5 schellingen gekregen had. Van „Coppen de lapper" nam hy een paar vis- schershczen, die echter door den wettigen eigenaar weer teruggehaald werden. Ook heeft hij gedurepde „deze teelt" een oud „roksken" genomen uit een haringbuis, die er hing te drogen aan een paa touwen. Door al deze „dieveryen" had de delinquent de galg verdiend, maar door de byzondere gratie van „myn Heere van Beveren van der Veere, Vlissingen etc." wordt hem als zyn eerste gratie den 28en Januari het leven ge schonken, echter wordt hy „geschavotteert" met verbonden oogen en wel een uur lang, en dat behangen met haringenvervolgens wordt hy uit de landen van Holland, Zeeland en Friesland voor vyftig jaren en een dag gebannen, op straffe van opgehangen te wor den dezen dag zal hij de stad en morgen het land van Walcheren moeten verlaten. Den 7en Februari 1541 werd Maximiliaan van Bourgondië als heer van Vlissingen ge huldigd. Hij bevestigde het in het jaar 1444 verleende privelege van den haringtol. De haringvisscherij had in deze tyden een groo- ten omvang genomen, ook al omdat Biervliet „par la commodité de Vlissinghe a perdue la traffyeque des harenz", die zich naar hier verplaatst had. Daarom was dan ook Maxi miliaan van planten gerieve van de buizen en schuiten der haringvisschers een nieuwe haven te maken uit het „molenwater wezende de veste", van de poort vap. Altena tot de Blauwpoort. Voorloopig stuitte dit plan af op de rivaliteit van Middelburg, die vreesde dat deze haven ook door den koopman zou ge bruikt worden. Reeds aan het einde van de 13e eeuw, dus in het laatst van de regeering van Floris V, waren de vlsschers niet meer tevreden met de gewone visschery, maar wenschten met grooter schepen op de Schot- sche kust zich aan de haringvangst te wyden. Het zooeven genoemde privilege van den haringtol bepaalde, dat geen visch tousschen Welsingeroord en den hoek van Westkappel ter markt mocht gebracht worden dan alleen „ten afslage" binnen Vlissingen. Men had ook een zeer abrupte manier om stakingslustigen de gelegenheid er toe verder af te snijden. Zoo trof mij een vonnis van 21 Sept. 1540, waarbij het St. Jansgilde, d.w.z. het gilde der arbeiders, die we nu kortweg in een groote stad „bootwerkers" noemen, opge heven werd. De arbeiders van dit gilde waren verplicht de poorters, die hun poorterseed afgelegd hadden, evenals den vreemden koop man, den schippers enz. hun diensten te ver- leenen „sonder eenige weygeringe", dit tegen „behoorlijk loon", niet alleen omdat zij zelf ook hun poorterseed. hadden afgelegd, maar ook krachtens de ordonnantiën. Zy hadden, blijkbaar op een zeker oogenblik, geweigerd te werken en dientengevolge wordt het gilde opgeheven. Ieder koopman of schipper kan nu een of twee arbeiders nemen, dit zijn nu losse arbeiders geworden, zooveel als hy er noodig heeft, tegen een behoorlyk loon „ofte zoo goeden coop als hij kan", 't zy ze poor ters of „onvrije" (dat zyn niet-poorters) zijn. Wie by „obstinatigheyd" v.ei^eren zal, zal uit Zeeland gebannen worden op verbeurte van een lid van zijn lichaam. Verder zullen de dekens de „sloten van hun huuske" het St. Janshuis overgeven tot ,,'sHeeren Wille" en er geen gebruik meer van kunnen maken. Hier zy bij aangeteekend, dat by resolutie van 29 Augustus 1595 een huisje voor de St. Jans weder is gebouwd in de Brandery- straat. Toen was het gilde dus weer in aan zien. Als bewijs hoe goed het Vlissingen in de 17e eeuw ging, zij., nog vermeld, dat 12 No vember 1636 het getal der St. Jans 185 be droeg. H. G. VAN GROL, Archivaris. Verlydt van verliden, vgl. ndl. belyden, d.i. bekennen, verklaren, erkennen, ook in rechte, dus bekentenis. 2) Waarschynlyk taftaf of taft nu taf (uit Perzisch taftah „weven"). Naam van een zijden stof. Zoo een ander voorbeeld uit. een inventaris van 1524 „Eenen langen swarten fluwelen tabbert met taftaf gevoedert". 3) Nog heden is op Walcheren „teelte" in gebruik voor „de voor iets geschikte tyd van het jaar" b.v. om te zaaien. 4) Een cordewagen of crodewagen ook crudewagen. Een erode of crodewagen is elke wagen, die geduwd (van crudenstooten, dringen vgl. het ys kruit, maar ook duwen, stooten, vgl. stootwagen) wordt, in tegenstel ling met wagens, die getrokken worden, er kan dus behalve ons kruiwagen ook een twee wielige duw- of schuifkar onder verstaan worden. Rijksrechercheur De Jong. Het Tweede Kamerlid de heer F. Vos heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld Is het juist, dat de rijksrechercheur De Jong, bekend uit de "Giessen-Nieuwkerkzaak, is geplaatst bij de pascontrole te Hoek van Holland Zoo ja, bezit de minister dan voldoende waarborgen dat deze man, die in andere functiën ongeschikt is gebleken, op dezen ver antwoordelijken post kan worden gehand haafd De doodstraf. De vragen van den oud-voorzitter der Eer ste Kamer, baron Van Voorst tot Voorst, be treffende een weder-invoering van de dood straf, hebben enkele linksche bladen aanlei ding gegeven met kracht tegen de weder-in- voering van de doodstraf op te komen. Het hoofd-orgaan van de anti-revolutio nairen, „de Standaard" schryft dat het den schyn had, alsof een groot deel van ons volk koud bleef bij het anti-revolutionair pleidooi vc de wederinvoering van deze straf. Dit is echter slechts schijn, zegt het blad. Men moet er maar eens op letten, hoe ons volk telkens reageert, als het opnieuw van een gruwelijken moord verneemt. Er gaat dan niet alleen een kreet /an afgrijzen op, maar ook een kreet om recht wordt gehoord. Daar is een diepe veront- asting over den gang /au onze rechtspraakriep mr. Heemskerk niet uit in onze Tweede Kamer, dat er in ons land schandelyk licht wordt gestraft inzake do delicten tegen het leven En ook is er een groote teleurstelling over het telkens weer ontsnappen van de daders. Werd nu dadelijk na een gruwelijken moord, zooals verleden jaar in Grootegast en nu weer by W.olfheze, een volksstemming gehouden, dan zou het doodvonnis voor den dader zeer zeker in groote meerderheid worden geëischt. Men roept dan om de doodstraf. Nu moet men bij zulke gemoedsstemming wel onderscheiden Als wy om de weder-invoering van de doodstraf vragen, dan is dit niet uit een ze ker wraakgevoel, maar alleen om handhaving der ordinantie Gods ook voor het recht. De roep om dedood van den gruwelijken misdadiger, die delijk na de misdaad in het volk opryst, bevat ongetwyfeld een onzuiver element, dat meer naar den kant van de wraak, dan naar dien van het recht is georiënteerd maar er zit cok een goed element in. Het is het besef van den eisch der geschonden ge rechtigheid, die in het menschelijk hart dan nog duidelijk spreekt En van dat besef heeft de oud-voorzitter der Eerste Kamer zich tot tol' gemaakt, toen hij zijn bekende vragen aan de regeering stelde. De „Nieuwe Ct." laat een geheel ander geluid hooren. Dit liberale blad schrijft o.a. Laten we een paar landen noemen, waar de doodstraf nog steeds wordt toegepast Duitschland, Frankrijk en Engeland. Hoe staat het daar met de criminaliteit? Als de vrager buitenlandsche couranten leest, moet hy toch wel getroffen zijn door het feit, dat deze dag in dag uit als het ware doorspekt zyn met verhalen van gruweldaden van ze ker 'niet minder beteekenis dan de jongste gebeurtenissen op dat gebied hier te lande. Tal van onverlaten zijn er ter dood veroor deeld, maar dat dit ook maar den minsten invloed zou hebben op de criminaliteitssta tistiek, is niet te ontdekken. Als voorbehoed middel tegen misdaad deugt dus de doodstraf niet. Maar waarom zouden wij haar dan in voeren, tenzy er andere motieven dan de heer Van Voorst tot Voorst aangeeft zijn aan te voeren Ook „de Telegraaf" is tegen de doodstraf Nimmer is gebleken, zegt dit blad, dat de dreiging van eigen levensverlies geschikt was om van anderer levensberooving te doen af zien. En wie bedenkt, dat het geloof in eigen ontsnappingskans, het vertrouwen op onont- dekt-blyven, steeds een der domineerende eigenschappen van een misdadigers-psyche pleegt te zijn, kan zich over dat gemis van afschrikkende werking der doodstraf ook geenszins verbazen. Maar dan is het ook on juist om tusschen den aard der straf en de mate van veiligheid het verband te leggen, dat de heer Van Voorst blijkbaar aanwezig acht. Wil men de doodstraf verdedigen, men zal te gast moeten gaan by de theorie die, op welke diepere gronden dan ook, het be ginsel der evenredige vergelding, het wraak- beginsel, naar den voorgrond schuift. Ontle ding van deze theorie blijve hier achterwege. Winkelsluiting. Het dageiyksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, te be vorderen de totstandkoming van een wette- lyke regeling van de winkelsluiting en den algemeenen regel der Zondagssluiting, met het oog op de groote beteekenis der Zondags rust, zoo scherp mogelijk door te voeren en de uitzonderingen op dien regel zooveel mo gelijk te beperken. De Prins in den raadskelder tc Utrecht. Prins Hendrik heeft gisteren een bezoek gebracht aan den raadskelder te Utrecht. Bij het binnentreden speelde de mechaniscne muziek „Het Wilhelmus", voor de plaat ge zongen door het Kon. Bossche Mannenkoor. De burgemeester heeft den waard aan den Prins voorgesteld, waarna deze met groote belangstelling de gewelven in oogenschouw heeft genomen. Er heerschte aan het noen maal een opgewekte en vroolyke stemming. De Prins en zijn adjudant J. W. Termytelen, hebben hun handteekening geplaatst in het Guldenboek van den raadskelder. Ook het genoegen vr een Goudsche pijp hebben zij niet versmaad, terwyl de Prins zyn pijp als aandenken medegenomen heeft. In een der andere kelders had inmiddels een noenmaal plaats van 180 burgemeesters en directeuren van gemeentewerken van ver schillende gemeenten. Centraal Genootschap. Mogelyk uit vrees voor herhaling van den strengen winter, was de bezetting der eerste groepen kinderen in 1930 beneden de ver- die zich van heden af voor drie maanden op de .VLISSIHGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt de nummers tot 1 April wachting. De volgende groepen echter laten zich gunstig aanzien, dank zij de groote ac tiviteit van veT- afdeelingen. Nog ongeveer een maand en in 9 van de 10 koloniehuizen van het Centraal Genootschap zullen de vroolyke kinderstemmetjes schallen .en niet langer daarna zijn alle 10 huizen ih vol bedrijf. De zomerbezetting zal waarschjjnlyk weer buitengewoon groot zijn en tot October of November zullen de huizen tot het uiterste zijn bezet. De plaats, die Nederland inneemt in de zorg voor het zwakke kind, wordt mooier en eer voller, ieder jaar weer. Het stille jubilé van 25 jaar verpleging wordt in de afdeelingen van het Centraal Genootschap door toenemenden arbeid voor het kind herdacht. Vele afdeelingen storten een feestgave in de algemeene kas, één der grootste afdeelingen zelfs een bedrag van 500 gulden. De intens gevoerde winterpropaganda loopt weldra ten einde. ïn plm. 50 afdeelingen ia dan de mooie r' uwe film vertoond, met ge volg dat weder nieuwe afdeelingen zyn op gericht en bestaande afdeelingen uitgebreid. De algemeene vergadering zal dit jaar op 3 Mei te Leiden worden gehouden. Eenige een voudige feestelijkheden des avonds zullen den volgenden dag met een rijtoer in de om geving worden voortgezet. Men hoopt en ver trouwt, dat deze jaarlijksche bijeenkomst even druk en enthousiast zal zijn als die te Groningen in 1929. Immers het persoonlek contact van vele werksters en werkers op het veld der kinderhygiëne, is van groot belang voor de uitbreiding en de verbetering van het werk en geeft steeds nieuwe moed en nieuwe krac' N. V. SINGEL 1 - TELEF. 50 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven niet gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te ma ken, berekenen we ook p. stuk VLISSINGEN, 12 MAART. Christelijke Zangwereeniging „Hosanna" Concertgebouw De uitvoeringen van deze vereeniging wor den wèl op hocgen prijs gesteld. Ook giste renavond was de zaal weer niet alleen eivol, doch zeer velen waren nog teleurgesteld moeten worden, zoodat. de voorzitter, de heer Ph. J. Woltering deelde dit in zyn openingswoord mede het bestuur over- wegen zal in den vervolge op twee avonden' een zanguitvoering te geven. Er wordt door dit koor, onder de vakkun-. dige leiding van den directeur, den heer J. W. Bommeljé, met veel ijver en toewydïng gestudeerd, wat blykt uit de wyze, waarop ae liederen ten gehoore worden 'gebracht. Men heeft thans geheel a capella gezongen aan goede voordracht en nuanceering was zeer veel aandacht besteed en ook de zuiver heid en het op toon blyven liet niet te wen schen over. Meerdere malen was fraaie koor zang te beluisteren, de verschillende stem groepen lieten elkander recht wedervaren ett

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1