1000 500 300 150 100 25 I :erste blad LUISTE WEEK IEI imililt VEREEN. VOOS BEROEPSKEUZE 8 MAART Firma J. Her voost 6®e Jaargang 1930 Ke: Firma F. VAN DE VEIDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMER-OVERZICHT SPECIALE KOOPJES IN VITRAGES BINNENLAND Rent Ureeilsgnzewascli.bereksiïiip.Kila Stads- cn Provincienieuws i No- S7. H ensch, 23 jaar, zoekt REIZIGER. Reeds in kruideniersbedrijf weest. Liefst provin- srieven letters M. S., Courant". 1PMEISJE nnende fietsen, loon ck ARS—SIJBRANTS. ddelburg-Rotterdam gelegen plaatsen. v.Midd. v. Rott. aarl v.m.uur vm. uur 8 8 n 8 8 n 8 n 8 LISSINGSCHE COURANT IpONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, tancodoor het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- l,£landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct eabonné's in 't bezit eenei is, zijn GRATIS verze il legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van £en hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger bit nummer bestaat uit 3 bJaden EIEREN VAN WATERWILD. I De Burgemeester van Vlissingen brengt ter Ipenbare kennis, dat door den Minister van inenlandsche Zaken en Landbouw is be id, dat in het geheele Rijk a. net zoeken, rapen en buiten openbare Itegen en voetpaden vervoeren van eieren van bmphanen, wulpen, scholeksters, grutto s, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is Ingestaan tot en met 28 April 1930 b. het ten verkoop in voorraad hebben, te ;oop aanbieden, verkoopen, afleveren cn ings openbare wegen en voetpaden vérvoeren kan eieren van het onder a genoemde water- Lild is toegestaan tot en met 30 April 1930 I c, het zoeken, rapen, ten verkoop in voor had hebben, te koop aanbieden, verkoopen, üieveren, of vervoeren van eieren van zwa- ganzen, eenden (alle soorten) duikers, Iwtersnippen en goudplevieren niet is toege- Vlissingen, 8 Maart 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. VLISSINGEN. SCHIETOEFENINGEN. Ipe Burgemeester van Vlissingen maakt aan «varenden bekend, dat op 12 en zoonoodig J13 en 14 Maart 1930 zal worden geschoten 1st geschut, geplaatst op den Westelijken pver van de Marinehaven te Vlissingen en p 18 en zoonoodig 19, 20 en 21 Maart 1930 lust geschut geplaatst ten Z. van het licht Iran Kaapduinen. De schietoefeningen zullen te 9 uur v.m. aanvangen. of nabij £je batterij, door welke wordt I geschoten, zal van één uur voor den aanvang |tot het einde der schietoefeningen een roode vlag gehehchen zijn. Zeevarenden wordt verzocht, zich op 12, 13 lea 14 Maart 1930 niet zonder noodzaak op te I houden in het gedeelte van de Wester-Schcl- le en op ^e reede van Vlissingen, tusschen ae ijaen getrokken uit de batterij aan de Ma- lilnehaven in de richtingen O. en Z. tot een lafstand van 6500 M. en op 18, 19, 20 en 21 Maart 1930 in een gedeelte van de Galgeput. I Oostgat en Deurïoo tusschen de lijnen getrok- I feu uit de batterij te Kaapduinen in de rich- N.W. en Z. tot een afstand van 11C800 M. Vlissingen, 8 Maart 1930. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag. Justitie. De begrooting van Justitie bood dit jaar I *el hesi veel stof. De Tweede Kamer deed I er Jan» over, de Eerste aapt ook op dit I Punt na. Echtscheidingen zijn nu een geliefkoosd I onderwerp. Niemand weet er raad mee. De beer Jansse geloofde dat slechts bij uitzon echtscheiding mag worden uifcgespro- &n. Dat ook Katholieke rechters meewerken i echtscheidingen bij verstek, ligt enkel de lijdelijkheid van de rechters. Maar I daarom stellen zij hun godsdienstige over- Mging niet boven de wet, gelijk mr. Knot tenbelt in de Tweede Kamer heeft beweerd. Hij achtte de tegenwoordige regeling van de echtscheiding voldoende. Rechtbank-uitbreiding is ook altijd een I geliefkoosd onderwerp en ditmaal was Gies- sen—Nieuwkerk een heerlijk boutje voor de Juristen. Ieder heeft er het zijne over. Zijn er lessen voor wet en rechtspraak te uit de zaak—Giessen-Nieuwkerk 'r, het geheime dossier, de behandeling I Van getuigen, enz. zijn algemeen afgekeurd. Daia is gebleken de minachting voor den ernst van den eed de wijding voor den eed to°et daarom ernstiger in het oog worden ^houden, de belofte slechts exeptioneel toe- Selaten, aldus prof. Diepenhorst. Wen behoeft echter niet te denken dat wij 1 Veel last van rechterlijke dwalingen hebben, I tteenöe hij. De revisie is een machtig wapen daartegen en slechts zelden wordt daarvan Sebruik gemaakt, en slechts 57 werden toe gestaan, waarvan 18 gunstig gevolg hadden 'Mg niet eens altijd wegens rechterlijke dwaling". Gemiddeld komt ér slechts eens j>Sr jaar een rechterlijke dwaling voor. Ge- I gevolg hiervan is, dat er hier te lande b°oge eerbied bestaat voor de rechterlijke toacht in het algemeen. Zelfs bij een man als mr. Duys, die niet gaarne complimentjes maakt, maar in de Tweede Kamer een lof zang op onze rechterlijke macht heeft ge houden. Vroeger, in 1900, heeft hij echter weieens anders gesproken, o.a. bij de beruchte Pa- pendrechtsche zaak, zooals professor met een paar citaten herinnerde. De heer Hermans had als altijd veel over gevangenissen en gevangenen. De voorwaardelijke veroordeeling is verder een stokpaardje. De heer Heerekens Tyssen wachtte tenaanzien van de gevangenen en deze veroordeeling met vertrouwen af wat de Minister ter verbetering van de inrichting doen zal. Den bewaarders ontbreekt vakbe kwaamheid, wat echter ook komt, omdat geschikten moeten worden voorbijgegaan ten einde wachtgelders onder te kunnen bren gen, die niet de geschiktheid bezitten voor deze betrekking. Met genoegen constateerde hij dat de Re geering, speciaal deze Minister, erop uit is het instituut der voorwaardelijke veroordee ling uit te breiden, waarbij de hulp van par ticuliere instellingen onontbeerlijk is. Die vrijwilligers hebben echter weinig tijd voor dat werk, en daarom zijn reclasseeringsamb- tenaren werkzaam gesteld, die echter ook weer niet te zwaar mogen worden belast. Hier zij de Regeering niet schriel, het daar voor bestede geld geeft ten slotte besparing. Altegader goede adviezen aan den Minis ter, die ze vriendelijk aanvaardt en toch pre cies doet wat hij zelf het beste acht. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag. Winkelsluiting. De liberalen zijn eigenlijk de eenigen die zich principieel verzetten tegen de winkel sluiting, omdat zij daarin een aanranding van de bedryfsvrijheid zien De vrijzinnig democraten daartentgen zien in dit ontwerp een middel om regelend op te treden in dit bedrijf, zóó dat de winkelier zijn vrijheid niet aan het bedrijf behoeft op te offeren. Door de concurrentie heeft hij herhaaldelijk een deel van zijn vrijheid moeten opofferen omdat zijn concurrent het ook deed. Hij kan zyn winkel niet sluiten omdat zijn concur rent het ook niet deed. Men stelt het wel voor alsof dan de Staat den winkelier tegen zichzelf wil beschermen, maar dat achtte de heer Oud onjuist. De winkelier deed het niet omdat hy geen begrip van zyn eigen vrijheid had, maar omdat hij gedwongen werd door een ander. Het is de al dikwijls herhaalde opvatting die theoretisch aardig lijkt. Practisch echter zyn zeer velen onmiddellijk de dupe van de nieuwe bepaling. Een gemeentelijke regeling had de heer Oud wel graag gehad, maar hij erkende dat de verschillen in die regelingen ernstige be zwaren met zich meebrengen. Algemeene re gelingen als grondslag zijn dus wel te aan vaarden. Wat de Zondagssluiting betreft, betreurde de heer Oud het dat het motief Zondagshei liging wordt aangevoerd. Dat is onjuist en het overgroote deel der natie wenscht zich geen Zondagsheiliging opgelegd te zien. Ie der moet vrij zijn om zijn Zondag te beste den zooals hij zelf wil, maar hij moet daarbij een ander niet dwingen te werken. Onjuist was de tegenstelling die prof. Visscher maak te dat men zyn Zondag alleen maar kan doorbrengen in religieuse wijding of in licht zinnig vermaak. Dit is een onware beoordee ling van velen die hun Zondag noch op de ééne noch op de andere wijze doorbrengen en die categorie is zeer groot. Kon de heer Oud zich in het algemeen dus met het ontwerp vereenigen, hij wensch- te een compromis voor de Zondagssluiting. Nadat nog van de zijde der Kerstianen het tegen van winkelsluiting en vóór Zon dagssluiting was behandeld, kwam de Minis ter aan het woord. Met veel geestdrift ver dedigde hij het ontwerp van zijn voorganger niet. De kwestie der winkelsluiting is lang zamerhand gerijpt en de Minister zette de lijn der continuïteit voort. Het principieele in de regeling is z.i. dat dit ontwerp de ge legenheid tot Zondagsviering geeft. De Re geering kan een Zondagsheiliging niet opleg gen, maar zij kan de voorwaarden scheppen waaronder deze mogelijk Is. Zonder de Zon dagssluiting zou dit ontwerp de pit en de smaak missen en zou de Minister er al zeer weinig voor gevoelen. Winkelsluiting is een middenstandsbelang bij uitstek en al zijn vele middenstanders daarvan terug gekomen er zijn er nog velen die ze wel degelijk willen. Er is een onver brekelijk verband tusschen werktijden-rege ling en sluiting- als middel om de geslagen wonden te heelen. Er is twijfel geopperd of het opportuun is thans met een voorstel te komen. De Minister-acht de sluiting thans eep compensatie die juist urgent is. De rechtsgrond voor dit ingrijpen in het be drijfsleven ligt in de bedrijfsgemeenschap, dat nl. niet één persoon een betere regeling voor allen kan tegenhouden, Iedere vrijheidsbeperking wekt in ons land altijd een onbehagelijk gevoel en wekt ver zet. Het ontwerp lijkt kras van aard maar is in wezen niets dan de bevrijding van het be drijfsleven. Een middenstandsbelang staat vóór-op.Het is een eisch van rechtvaardigheid den Joden hun sabbath te laten en vrijheid te geven op Zondag te werken om hen niet te dwingen twee dagen per week te rusten. Intusschen wenscht de Minister de uitzonderingen op Zondag niet te vermeerderen. Met veel over leg is dit punt opgebouwd, in overleg met alle organisaties die er bij betrokken zijn. Natuurlijk zijn er vele moeilijkheden maar ze zijn alle nagegaan, gewikt en gewogen. Uitzonderingen zijn niet te missen zelfs de zeer strenge Zondagswet heeft uitzonderin gen. Van art. 9 (afwijkingen in bepaalde ge meenten) zal een ruim gebruik gemaakt worden. De godsdienstvervolging in Rusland. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer betreffende de begrooting van buitenlandsche zaken zegt de minister o,m. het volgende De ontroerende berichten omtrent in Rus land genomen maatregelen tot onderdrukking van deh christelijker» goé-.Jien^fc hebben de ernstige aandacht der regeering. Voor het geval het voor de regeering al of niet in over eenstemming met anderen, mogelijk mocht zijri hier iets in het belang der geloofsvrijheid te doen, zal zij voorzeker zulks niet nalaten. Voorshands schijnt die mogelijkheid evenwel niet groot. Erkenning van sovjet-Rusland. Onze regeering laat zich ten opzichte van geen enkel land slechts leiden door gevoels- motieven. Dat zij met de regeering van sov jet-Rusland geen betrekkingen onderhoudt, berust op zakelijken grondslag. De ervaringen, door andere landen, zelfs de grootste, tengevolge van het aanknoopen van betrekkingen met de regeering der sov jet-unie opgedaan, zijn niet van dien aard, dat de Nederlandsche regeering het in 's lands belang acht dien weg op te gaan. De minister wijst erop, dat het niet zoo zeer de erkening van sovjet-Rusland is, die de Nederlandsche regeering niet wenscht, als v/el het aanknoopen van officieele betrek kingen. Zij erkent, gelijk vanzelf spreekt', het bestaan van de sovjet-regeering doch zij oordeelt het tot dusver niet dienstig met deze in ambtelijke relatie te staan. Onze verhouding tot België. Met instemming heeft de minister van buitenlandsche zaken kennis genomen van de zienswijze en de wenschen van de leden, die bij de begrooting voor buitenlandsche zaken aan het woord waren. Het verzekeren van een duurzaam goede verhouding tusschen de beide landen moet inderdaad het doel zijn, dat ook bij het al dan niet ingaan op een openbare bespreking van de bij die verhou ding betrokken vraagstukken nimmer uit het oog behoort te worden verloren. Hij houdt zich overtuigd, dat ook deze le den zullen gevoelen voor het standpunt, van andere zijde aanbevolen en overeenkomende met zijn inzicht, dat thans na de tusschen de beide regeeringen gewisselde nota's an dere wegen tot het bereiken van het primaire doel moeten worden bewandeld. Of intus schen instelling eener commissie, die o.m. zou bestaan uit scheepvaartkundigen en andere, met het transportbedrijf bekende personen, de meest geschikte weg zou blijken om tot dat doel te komen, meent de minis ter na rijpe overweging te moeten betwijfe len. Hy is niet overtuigd van de doeltref fendheid van commissoriale behandeling op den in het voorloopig verslag aangegeven voet. Het staat te vreezen, dat ook wegens het onvermijdelijk min of meer groote aantal leden van een zoodanige commissie deze niet het meest geschikte orgaan zou blijken. Voorts is een goede verhouding tot België zoozeer een algemeen belang, dat het der re geering minder juist schijnt, behartiging daarvan op te dragen aan vertegenwoordi gers van bepaalde kringen of groepen der bevolking Met verwondering nam de minister verder kennis van de klacht, dat hij de Nederland sche natie en de Staten-Generaal dikwijls onkundig laat omtrent de belangrijkste aan gelegenheden. Deze klacht komt hem onbil lijk voor en hij moet haar afwijzen Zooals de minister reeds vroeger mededeelde, zal hij gaarne een zoo groote mededeelzaamheid blijven betrachten,, als het welslagen der za ken hem zal voorkomen te gedcogen De bemanning van de „Hertog Hendrik" Het Tweede Kamerlid Brautigem heeft den minister ven defensie gevraagd I. Is het den minister bekend a. dat ten vori^on jare het vertrek van het pantserschip „Hertog Hendrik" naar West» Indië dermate overhaast geschiedde, dat door de bemanning het gebruikelyke voorafgaande verlof bij een reis naar de tropen of het o 1i- tenland niet kon worden genoten en voor vele opvarenden zelfs geen gelegenheid bestond afscheid van hun betrekkingen te nemen b. dat krachtens beschikking van den vlootvoogd, op een daartoe strekkend veizoes der bonden van marine-personeel, aan deze bemanning by terugkeer van het schip geen verruiming van verlof zal worden verleend, doch slechts het gebruikelyke verlof van 14 dagen zal worden toegekend II. Is de minister bereid, gelet op de in vraag I, ouder a, genoemde feiten, te bevor deren, dat alsnog de leden der genoemde be manning in het genot van een ruimer verlof, bijv. van een maand, worden gesteld Onze weermacht op Curasao. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Kempen betreffende toezending aan de Tweede Kamer van het tweede ge deelte van het rapport der commissie-Hoor- weg-Bennewitz nopens de reorganisatie der militaire en politioneele machtmiddelen op het eiland Curagao, heeft de minister van koloniën geantwoord Het tweede gedeelte van het rapport dezer commissie is du or den minister ontvangen. Het ligt niet in zijn voornemen om dit ge deelte aan de Kamer ter kennisneming toe te zenden. Ter toelichting van dit standpunt dient, dat het eerste gedeelte van dat rapport, hetwelk uitsluitend den overval te Willemstad op 89 Juli 1929 tot onderwerp had, aan de Ka mer is overgelegd teneinde haar zoo volledig mogelijk omtrent die gebeurtenissen in te lichten. Het tweede gedeelte houdt te dien aanzien geen nadere gegevens in, doch bevat uitsluitend de door de commissie-Hoorweg- Bennewitz aan den gouverneur van Curagao ingediende met redenen omkleede voorstellen inzake een herziening van de organisatie der machtsmiddelen in het gewest Curagao. In dien die, thans nog in overleg zijnde voor stellen aanleiding mochtep geven tot wijzi ging in fte samenstelling van de landmacht in Curagao, zal de Kamer te zijner tijd in de gelegenheid worden gesteld zich daarover uit te spreken, in verband met de omstandigheid dat de kosten voor die landmacht bij het Xle hoofdstuk der rijksbegrooting komen. Vervroegde pensionneering onderofficieren. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Tilanus betreffende gegrondheid van in vak- en dagbladen voorkomende ge ruchten over gedwongen afvloeiing door ver vroegde pensionneering van onderfficieren van de landmacht heeft de minister van de fensie geantwoord dat die geruchten van al len grond ontbloot zyn. De gijzeling niet meer van onzen tijd Het lid van de Tweede Kamer, de heer Duys, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend dat zich op dit oogenbhk een vader van vier kinderen in gijzeling bevindt op verzoek van een papierhand laar, een zekeren Dorgelo, uit Gouda, op grond van het feit, dat deze laatste van den eerste zou hebben te vorderen een bedrag v- 37.50, en dat deze gijzeling reeds meer d?n honderd dagen heeft ge duurd dat de gegijzelde, na zijn faillissement te hebben aangevraagd, dit faillissement wegens gebrek aan actief zag ppgeheven en daarna opnieuw gegijzeld werd dat daarna de gegijzelde opDieuw faillisse ment aanvoeg, dit echter werd geweigerd op grond van het feit, dat er geen actief was en de man, die hier gegijzeld was, straatarm bleek te zijn Is, indien deze feiten juist blijken, de mi nister niet van v.ordeèl, dat ook hier weder TE VLISSINGEN. Het Bureau houdt zitting op a.s. DINSDAG 11 MAART van 7.309.90 uur in het voor malig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Inlicbtiuger zoowel voor jongens als meis jes, worden kosteloos verstrekt. Kies Uw be roep in overleg met het Bureau. uit blijkt, dat het instituut der gijzeling niet meer is van onzen tijd, en r de minister be reid. een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij dit geheele instituut wordt afgeschaft, hetzij zoodanig rdt herzien, dat althans een gebruik ervan al hier geschiedt, voor de toe komst onmogelijk wordt gemaakt Werkverschaffingen en premie Ziektewet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den Ned. Landarbëidersbond me degedeeld, althans voorshands, geen vrijheid te kunnen vinden om te voldoen aan het verzoek om de door de Ziektewet te betalen premies voor de tewerkgestelden in de werk verschaffingen geheel voor rekening der re geering te nemen. Die afwijzing vindt haar grond in het feit, dat de particuliere werk gevers in het landbouwbedrijf ook de helft van de premie op het loon hunner arbeiders inhouden, terwijl volgens den minister, de loonen van de werkverschaffing den toets van vergelijking met die van het vrije bedrijf kunnen doorstaan. KL Jhr. mr. J. H. van Reenen t Te 's-Gravenhage is -In den ouderdom van 81 jaren overleden jhr. mr. J. H. van Reenen, oud-voorzitter van de Algemeene Rekenka mer, commandeur in de Orde van den Ne- lerlandschen Leeuw. Gedurende bijna een halve eeuw is de thans ontslapene by de Rekenkamer werk zaam geweest, eerst air secretaris, daarna als lid en gedurende acht jajren als voorzitter. SINGEL 1 TELEF. 50 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven niet gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tariei geen gebruik wenschen te ma ken, berekenen we ook p. s(uk VLISSINGEN, 8 MAART. Nutsspaarhank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Febru ari 1380 inlagen gedaan tot een bedrag van 108.612.70 en 300 terugbetalingen tot een bedrag van 43.323.14. Er werden in dia maand 133 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6182 en hun tegoed tot 2.018.830.06. Ter lediging werden 55 spaarbusjes aange boden inhoudende 601.57 en met 4982 spaarzegels werd bespaard 248.52, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Alhambra-Theater. Het liefdeleven van Lord Nelson Gewoonlijk is de populaire meening over iets vrij ver van de werkelijkheid verwijderd. Zoo willen boeken en couranten nog al eens den lezers wijs maken, dat de Noorderlingen op het pad der liefde koel en onkwetsbaar zijn, omdat deze ongevoeligheid bij enkelen, uiterlijk althans, heel gekleed en vooral de gelijk staat. Vaak is echter huichelachtig heid het kleed en is de degelijkheid maar een dun vernis je. De historie is er, die bewijst dat de harts tochten ook op het terrein der liefde bij de Noordelijke volken een groote rol speelden, alleen in het Zuiden wellicht is deze wat openlijker. Internationaal is ook de belang stelling voor het liefdeleven van groote man nen en zoo is de moderne verhaalwijze, d<*

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1