NOOTJES Voor de moderne vakbeweging was 1929 een goed jaar. Het ledental steeg met niet min der dan 34.905 en bedraagt thans 255.450. Met ingang van 15 Maart a.s. is de rijks rechercheur De Jong, bekend uit de Giessen- Nieuwkerkzaak, aangesteld bij de passencon- trole te Hoek van Holland. Met ingang van 15 Mei wordt de nacht treinverbinding van Amsterdam naar Parijs met 59 minuten en die van Parijs naar Am sterdam met 41 minuten verkort. Op het Ne- derlandsche traject zal zoowel op de heen- als op de terugreis de verbinding een D-trein le, 2e en 3e klasse zijn. Van 1 Juni af zal een dagelijksche mail dienst worden ingelegd tusschen Zeebrugge Harwich en Zeebrugge—Huil. De bevolking van Groot-Londen is geste gen tot 8.800.000 inwoners, d.i. 2t/2 millioen meer dan die van Groot-New-York. De En- gelsche hoofdstad is dus verreweg de groot ste stad van de wereld. Het aantal werkloozen in Engeland be draagt thans 1.539.000 of 147.439 meer dan het vorig jaar op hetzelfde tijdstip. In Rusland werden in 1929, volgens een officieelé statistiek niet minder dan 6417 zelfmoorden, gepleegd, meerendeels door jeugdige personen. Vooral in de groote ste den komen zeer veel zelfmoorden voor. De totale jaarlijksche wereldproductie aan steenkool bedraagt 1.250.000.000 ton. Groot- Britannië produceert hiervan 264.600.000 millioen, het geheele Britsche rijk levert 314.500.000 ton, dus ongeveer een vierde van de geheele wereld-productie. De verdere groot-producenten zijn de Vereenigde Staten met 484.900.000 ton, Duitschland met 255 millioen 800.000 ton, Oostenrijk-Hongarije met 51.700.000 ton, Frankrijk 41.100.000 ton, Rusland 31.300.000 ton, België 23.000.000 ton en Japan 19.700.000 tón. dit geestige werkje is onze stadgenoot de heer H. L. Frenks. Hij heeft werkelijk eer in gelegd met zijn geesteskind, want het is vlot en prettig geschreven en niet van humor ont bloot. En daar gaat het om. De lachkanonnen moesten als maar afgevuurd worden. De titel zegt het bereids, dat de hoofdfiguur tot de familie van de pantoffelhelden of te wel de onder-den-duimers behoort. Mevrouw Sul, had beter haar meisjesnaam kunnen blijven voeren, die vast Mansverdriet of Huiskruis luidt. Dan heeft dit echtpaar twee lieve doch ters Roza, die naar ma aardt en Marie, die vaders zijde kiest. Gemeen hebben deze kin deren, dat ze beiden verkikkerd zijn, deze op den schoolmeester Plak, gene is smoor op den candidaat-notaris Adolfs. Een kittig dienst meisje, Mina, is bij de familie in betrekking. Na verschillende grappige situaties, waar de danswoede van mijnheer Sul het noodige toe bedraagt, zien we het ten slotte gebeuren, dat de bordjes in den huize Sul verhangen worden, want papa, wordt op instigatie van den onderwijzer Plak leidend onderwerp in stede van lijdend voorwerp. De spelers hebben keurig spel te zien gegeven zonder onder scheid mogen we zeggen, dat zij de juiste fi guren uitbeeldden, al verdienen de Suis met hun dochters en dienstbare extra vermelding De heer Frenks heeft met deze première wel een pracht-resultaat geboektde regie was in orde, alleen werd een enkele maal een ver keerde deur bij opkomen of verdwijnen gebe zigd. Een flink orkest (waarin we een knap kla rinettist beluisterden) onder leiding van mej. M. de Hondt, speelde de zaal vol(met zeer dankbare muzieknummers en gaf blijk voor atfjn taak berekend te zijn. De aanwezigen hebben alle uitvoerenden herhaaldelijk met veel applaus beloond. Ten einde te ontkomen aan het zeer lange wach ten door tooneelverandering, was het beter geweest, dat de Roode Kruis causerie vóór de pauze gehouden was, deze had dan benut kunnen worden voor het zetten van de kamer voor het tooneelstukje. Aan het slot van den avond heeft de heer C. A. van Woelderen, mede namens den heer Dronkers en de besturen van de af deelingen Middelburg en Vlissingen van het Roode Kruis, dank gebracht aan den. heer Kokelaar voor de leiding van het geheel, aan den heer Frenks voor het tooneel, aan den heer La- brufjère voor het vocale, aan mej. De Hondt voor het instrumentale gedeelte van het pro gram. Spreker prees de goede verstandhou ding tusschen en de bekwaamheid van de le den en hoopte, dat deze propaganda-avond rijke vruchten moge afwerpen. Mej. De Hondt ontving bloemen. De rede van den burge meester werd met spontanen bijval onder streept, waarna door alle aanwezigen staande het „Wilhelmus" gezongen werd. 't Was een mooie avond. Neutrale Walchersche Besturenbond. In „de Oude Vriendschap" werd gisteren avond een openbare vergadering gehouden, uitgaande van den Neutralen Walcherschen Besturenbond. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. C. Peeman uit Mid delburg, die de aanwezigen en speciaal de beide sprekers, de heeren B. Holtrop en A. M. Roos, hoofdbestuurders van bij den bo- vengenoemden besturenbond aangesloten or ganisaties, welkom heette. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Holtrop. Deze begon met er op te wijzen hoe na de spoorwegstaking van 1903, waarin hij als voorzitter van het locomotief- personeel een aandeel had, althans wat de eerste staking betrof, daar hij zich tegen de tweede met alle kracht heeft verzet, de vak organisaties meer een strfjdkarakter aanna men vooral In de veenstreken, zulks onder invloed van het N.A.S. Dit voldeed velen niet en er werd gezocht naar reorganisatie der vakcentrales. Daarbij heeft spreker ge waarschuwd niet den weg op te gaan van een politieke vakbeweging. Men zeide hem toen, dat juist hij had gemerkt hoe de poli tiek zich wel met hem bemoeide, gezien de bekende staklngswetten. De tijd heeft spre ker z.i. in het gelijk gesteld. Het „proleta riërs aller landen vereenigt u" en de klasse- strijd zijn theorie gebleken en meer niet. Men heeft nu 1000 vakbonden en 63.000 be stuurders van vereenigingen en spreker zou er nog geen 50 kunnen aanwijzen, die den tegenwoordigen, moeilijken economischen toestand kunnen overzien. De vele bestuur ders loopen elkaar in den weg en kunnen de moeilijke omstandigheden niet tot ontwikke ling brengen. Als vakvereenigingsbestuurder heeft men tegenwoordig te maken met 31 wetten, en spreker komt met 25 collectieve arbeidscontracten in aanraking, terwijl hij nog in 3 bedrijfsvereenigingen zit. Het schip van den arbeid is niet in goede haven te brengen als er 7 menschen van verschillen de centrales aan het stuur trekken. De werkgevers trekken zich wel samen, waarbij spreker wijst op de margarine-unie en spreker heeft medelijden met de arbei ders, die nog zoo stom zijn zich <in verschil lende hokjes te laten scheiden. Waarom is er niet een directie die de belangen behartigt en met wie ook de werkgevers kunnen spre ken over het verkrijgen van werknemers. Waarom kan de R. Kath. Jurgens wel gaan samenwerken met den Israëliet Van den Eergh en waarom kan dit bij de arbeiders niet. Spreker is politiek ook georganiseerd en hij hoopt dit van alle aanwezigen, maar de politiek hoort in de vakvereeniging niet thuis. De godsdienst in een vakvereeniging is slechts een étiquet, want by de actie komt het nergens tot uiting. De Bijbel wordt toch in een arbeidscontract niet aan gehaald. In wezen is dan ook de vakvereeniging niet godsdienstig, maar men doet zoo alleen als middel voor politieke doeleinden. Men moet een einde maken aan verkeerde toestanden in de maatschappij. Er moeten niet zijn lauwe, onverschillige leden van een ciganisatie, maar propagandisten voor een hooger doel en een beter maatschappelijk leven. De toestand van het arbeidersleven gaat achteruit, al heeft het den schijn of het vooruitgaat. Men zakt te veel door de sociale wetgeving. Hierbij wordt dé grootste zorg aan de zwakken geschonken, terwijl men juist de sterken moet helpen. Als deze goed v.erken kunnen, zullen er ook minder zwak ken zijn. Als bij ons een patroon minder goede zaken doet, tracht hij dit het eerst op de loonen van zijn personeel te vinden. In Amerika denkt men er anders over en de voorzitter van de conferentie van groote werkgevers in verband met de financieele crisis, zeide, dat wat men ook moest doen cm het verloren kapitaal te herwinnen, men in de eerste plaats moest afblijven van de loonen der arbeiders, mede omdat dit hun koopkracht zou verminderen. Men is gaan begrijpen, dat goede vakbe weging ook de wetenschap niet kan ontbee- ren. Dit was ook zoo in Nieuw-Zeeland, waar de vele sociale wetgevingen de vakvere nigingen slap ha4< gemaakt, het economisch leven had ondermijnd, en het land zijn plaats op de wereldmarkt had doen verlie zen. Toen men de loonen verhoogde zijn de structuur en de cultuur weder vooruitgegaan en is die plaats op de wereldmarkt weer her overd. Het geld en de arbeid moeten niet tegenover elkaar staan, maar moeten geleid worden in een bedding, waar door samen werking mogelijk wordt. Water en vuur zün vijanden, maar bijv. op een locomotief wor den zij samen gebruikt om de voortbeweging te krijgen. De arbeiders vormen zeker het belangrijkste deel der maatschappij, maar toch in ieder geval een deel en zij moeten het bedrijfsbelang als het hoogste belang beschouwen. Er moet een sfeer van vertrou wen tusschen werkgevers en werknemers ontstaan. Waar vertrouwen ontbreekt wor den geen goede resultaten bereikt, waarbij spreker o.a. wijst op de conferenties te Genè- ve en dergelijke. Spreker eindigde met de hoop, dat Walcheren een goed voorbeeld ten deze zal geven. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Roos. Deze gaf een uiteenzetting van de organisaie der nieuwe Nederlandsche Vakcentrale, die eigenlijk niet een vakcen trale is als die, welke men tot nu toe in Nederland kende. Zij houdt niet alle touw tjes in handen en deelt de lakens niet uit. Zij is meer een werkgemeenschap voor de samenwerkende organisaties van hoofdar beiders, overheidspersoneel en handen-arbei ders. Men moet dan ook niet meer centrali- seeren dan hoog noodig is. Er is in deze cen trale vrije meeningsuiting op ieder terrein. Het bestuur wordt gevormd door de dage lijksche besturen der drie groepen en men had dit wellicht ook plaatselijk moeten doorvoeren, maar dit ging niet. De bestuur dersbonden moeten zoo noodig alleen voor een der groepen optreden. Spreker zegt dat men deze wijze van werken verschillend kan beoordeelen, maar de oprichters meenen, dat er langs dezen weg iets te bereiken is, ook omdat er meer contact tusschen de groepen is en men elkaar beter leert begrijpen. Men zal moeten afwachten of de toekomst hen in het gelijk stelt. De critiek is makkelijk, maar men moet die niet uiten voor dat men ook zelfs zijn schouders er onder heeft gezet. De verschillende stroomingen in de vakbeweging groeien volgens spreker naar elkaar toe. De verschillen zijn miniem met name in het optreden naar buiten. Men moet de werknemers organiseeren en voor hun rech ten opkomen, echter zonder misbruik van macht te maken. Hét N.V..V tracht de neu trale vakbeweging den grond onder de voe ten weg te nemen, zooals bijv. door haar buiten de practische uitvoering der Ziekte wet te houden. Ten deele is dit gelukt, maar niet ten opzichte der bedrijfsvereenigingen. Het blijkt ook door niet te willen samenwer ken op het gebied der verbrulkscorporaties en der arbeidsbank. Dit is een geval van machtsmisbruik. Het is wel een middel om een bepaald lichaam sterk te maken, maar niet om het gros der arbeiders te vereenigin gen. Er zijn nog veel te veel ongeorganiseer den en men moet meer vat op de massa krijgen. Vroeger werd het achterlijk ge noemd, als men sprak over overleg met de werkgevers en nu is men ertrotsch op over leg te kunnen plegen. De bestuurdersbonden moeten geen verga dering-apparaat worden, maar kracht zoe ken in direct werken voor de aangesloten vakbonden. Men moet niet de kracht zoeken in het werk naar buiten maar juist naar binnen. Spreker houdt ten slotte een pleidooi voor coöperatie als een middel tegen het kapita lisme. Beide sprekers hadden een dankbaar ap plaus in ontvangst te nemen en woorden van dank van den voorzitter, die meende, dat men toch af en toe naar buiten van zich moet laten hooren en contact moet zoeken met andere bestuurdersbonden om indien noodig en gewenscht samen te werken. Hierna sloot hij de vergadering. Instituut voor Arbeidersontwikkeling'. Alhavibr a-Theater. Na eenig heel aardig bijwerk, waarvan o.a. de behandeling der kattenwasch en de Voe dering van de bruine beren, benevens de co- medie „de Schoonheidswedsrijd" veel hilari teit verwekten en een betrekkelijke korte geluidsfilm liep voor een totaal uitverkocht huis de film „De Moeder" van Pudowkin naar een roman van Maxim Gorki. Deze film geeft den strijd weer in het tsaristische Rus and van de moeder, die, om haar zoon te redden uit de handen van de huiszoeking doende militairen, de bergplaats wijst van eenige wapens, welke de zoon, op verzoek van een vrouwelijke geestverwante, heeft verborgen. ^Schitterend is in dit deel der film het spel der moeder, eerst als werkende, slo vende vrouw uit de onontwikkelde arbeiders klasse in het Rusland van voor de revolutie, die zich door den man een brute dronk aard laat tyranniseeren, maar toch zich begint te verzetten, als deze, om geld voor den drank te hebben, het laatste „luxe"- voorwerp wil te gelde maken. Daar de zoon, een „ontwaakt" arbeider, zijn moeder te hulp komt, wijkt de vader en komt tA-echt in de kroeg, waar een plan op touw wordt gezet om een staking onder de arbeiders, waaraan ook de zoon deel zal nemen, te doen mislukken. Dit laatste gelukt én na een wilde jacht over de fabrieksterreinen, wordt de vader, die er werkdadig aan deelneemt, gedood. We zien de moeder verslagen ter neer zitten bij zijn lijk en de inblazingen eener oude „commère" hitsen haar op tegen den zoon, die spoedig daarna thuiskomt. Zijn thuiskomst wordt aan de militaire autoriteit gemeld, die komt om hem te arresteeren. In haar angst verraadt zij de bergplaats der wapens, daarbij mee- nende vergiffenis voor hem te kunnen ver werven. Nutteloos is haar opoffering en als zij naderhand op de terechtzitting is, hoort ze hem veroordeelden tot 10 jaar tuchthuis straf. En daar zien we weer mooi spel van haar, als ze in de rechtzaal protesteert en daarna bij de overbrenging naar de gevange nis tracht hem te bevrijden. Uit het stille, gedweeë sloofje van eerst is een opstandige vrouw gegroeid, die het werk van haar zoon voortzet en in de voorste gelederen trekt, ze mee, als het besluit wordt uitgevoerd om de gevangen kameraden uit de gevangenis te bevrijden, welk besluit ze zelf aan haar zoon brengt. Dit laatste deel, waar we machtige natuurtafereelen zien o.a. een rivier, waar het ijs op vervaarlijke manier kruit, is impo sant. De ontsnapte zoon snelt daarover heen de bevrijders te gemoet. Gezamenlijk trekken ze op en als de roode banierdrager door de kozakken wordt neergeschoten, vat de moe der haar op en wordt evenals haar zoon slachtoffer van de vurige begeerte naar „be vrijding". Ze wordt onder den voet gereden. Onder ademlooze stilte is deze film door de talrijke aanwezigen aanschouwd, die zeker ook wel onder den indruk zullen zijn geko men van de toepasselijke muziek, waarmee het trio deze rolprent begeleidde. Scheepvaartberichten. Het motorschip „Zuid-Beijerland" is gister tengevolge van den mist nabij Ter Neuzen aan den grond gevaren. Het is later zonder assistentie vlotgekomen en heeft de reis naar Londen voortgezet. De uitgaande Harwichboot „Roulers" is gisteren tijdens mist bij Bath aangevaren door een onbekend zeebootje. De „Roulers" bekwam schade, doch heeft de reis voortgezet. Het motorschip „Kraanvogel", geladen mot ledige kisten en manden, is gisterenmorgen tijdens dikken mist bij den Doel omhoog ge varen en gisterenavon tegen hoog water op eigen kracht vlotgekomen, waarna de reis werd voortgezet. Een nieuwe brug over het kanaal te Middelburg. Het ontwerp voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middelburg is na genoeg gereed. In verband daarmede ligt het, naar de minister van waterstaat aan de Eer ste Kamer mededeelt, niet in het voornemen tot electrificatie van de bestaande brug over te gaan. M. H. VAN VISVLIET t Op 69-jarigen leeftijd is overleden de heer M. H. van Visvliet. De heer Van Visvliet werd in 1890 benoemd tot gemeente-archivaris te Middelburg. Op 1 Augustus 1891 volgde zijn benoeming tot commies-chartermeester van het rijksarchief In 1899 moest de overledene wegens ernstige ongesteldheid non-actief aanvragen en in 1901 werd hem op verzoek eervol ontslag verleend uit beide betrekkingen. De ruïnes van de sociëteit te Middelburg. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met' bet opruimen van de ruïnes, veroorzaakt door den brand in de sociëteit „de Vergenoeging" op de Groote Markt te Middelburg. Een vermeende brand. Gisterenavond werd aan de politie te Mid delburg kennis gegeven, dat brand zou zijn uitgebroken in het volksgebouw „de Vooruit" in de Nieuwstraat aldaar. Politie en brand weer stelden een onderzoek in, maar het bleek, dat alleen het aanmaken van een ka chel vëel rook had doen ontstaan, dat om wonenden aan brand deed denken. Het stadhuis te Veere. De toestand van het stadhuis te Veere heeft, naar de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in zyn memorie van antwoord op het voörloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer mededeelt, zijn voortdu rende aandacht. Hij hoopt by de eerstvolgen de begrooting een voorstel te doen, rekening houdend met de geringe financieele draag kracht der gemeente Veere. Het kanaal door Zuid-Beveland. Voor het verbreeden van het kanaal door Zuid-Beveland zijn nog geen plannen uitge werkt. Het plan tot verhooging van de spoor wegbrug by Vlake zal weldra gereed zijn. SOUBURG. Lyst van gevestigde of vertrokken personen gedurende de 2e helft der maand Februari. GEVESTIGD: J. Ravestein en gezin, De Deckerstraat E 33, van Vlissingen. Mej. C. M. van der Maas, De Deckerstraat E 38, van Oosterland. P. Bosselaar, Noordstraat A 6, van Eind hoven. J. Pattenier en gezin, Zandweg C 31b. van Wolfaartsdijk. VERTROKKEN: J. Schuitema en gezin, Burchtstraat E 68, haar Koudekerke. J. C. Meyers en gezin, Ritth. straat A 133, naar Rotterdam. Mej. H. W. Verkroost, Spoorstraat A 108, naar Vlissingen. L. Pouwer en gezin, Spoorstraat A 90, naar Ritthem. A. Weelink, Wissel C 128, naar Sassen- heim. v W. J. Bouff, Vlissingsche straat B 302, naar Dordrecht. W. de Wolf, Nieuwe Vliss. weg C 70, naar Rotterdam. Ch. A. Beerentsen,. De Deckerstraat E 30, naar Vlissingen. Mej, H. J. Bergstein, Kanaalstraat B 139, naar Scherpenzeel. Gevonden voorwerpen. Paar handschoenen by Sohier, Oranje plein A 11. Duitsch leesboek by De Visser, Middelburgsche straat A 182 paar pantof fels bü Van Sorgen, Wissel C 221. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maasdam— Cillaarshoek ds. P. N. Güsman te Oostkapelle. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor het be- rep naar Enkhuizen ds. H. L. G. Ouwerkerk te Groede. De Geref. Kerken in Hersteld Verband. Volgens het Jaarboek 1930 van de Geref. Kerken in Hersteld Verband zün by deze formatie aangesloten 26 kerken met 16 pre dikanten en 8 studenten, aan wie het recht werd verleend een stichtelijk woord te spre ken. De godsdienstvervolging in Rusland. Gisterenavond werd in de St. Janskerk te Gouda een. protestvergadering gehouden, waarin weder verschillende predikanten en de deken van Gouda het woord voerden. De vergadering ein tde met het volgende protest, waarfcü a-- aanwezigen zich aanslo ten In den naam van God Almachtig protes teeren wij tegen het Godvergeten optreden der Sovjet-regeering in Rusland, waardoor het gezag wordt ondermünd, het huisgezin uiteengerukt, de maatschappü ontwricht en de beschaving vernietigd. Medegedeeld '.;e. d, dat dit protest aan de regeering zal werden verzonden en dat met eze vergadering instemming is betuigd door de Israëlitische gemeente. Met gebed en het zingen van Psalm 72 11, werd de bijeenkomst gesloten. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken Mishandeling J. de S„ 21 Jaar, arbeider te Wemeldinge, f 15 boete subs. 15 dagen hech tenis A. I. R., 17 jaar, arbeider te Goes, 15 boete subs. 2 weken tuchtschoolJ. de K., 18 jaar, arbeider te Kapelle, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Overtreding tramreglement (op een in be weging zynde tram springen) J. H. W. K., 23 jaar, hulpbrievenbesteller te Vlissingen, be vestiging vonnis waarvan beroep 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Overtreding leerplichtwetG. S., 39 jaar timmerman te 's Heer Arendskerke, bevesti ging vonnis waarvan beroep met uitzondering van de straf, 5 boete su' s. 5 dagen hech tenis. Een autobusdienst in werking houden zon der vergunning van Ged. Staten of de Kroon V. C. v. d. S., 36 jaar, chauffeur en autoverf huurder te Goes, vernietiging vonnis waarvan beroep, vryspra~k. DiefstalA. J. de M., 21 jaar, schoenmak te Sleydinge, België, in voorarrest, 4 maan- den gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Overtreding jachtwetC. M., 19 jaar, land- bouwer te 's Heer Abtskerke, bevestiging nis waarvan beroep met uitzondering van de straf, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in nomen geweer. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst N. K., 35 jaar, chemicus-kruidkundige, han delsagent «te 's-Hage, bevestiging vonnis waarvan hooger Y roep met uitzondering van de straf 2 maal f 50 boete of 2 maal 50 hechtenis. Overtreding binnenaanvaringsreglement J. A. H., 21 jaar, sleepbootkapitein te We meldinge, bevestiging vonnis waarvan be roep, 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Veroorzaken van eens anders dood door schuld. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak van P. J. P., uitvoerder van betonwerken te Axel, aan wien by dag vaarding was tenlaste gelegd, dat het zijn grove schuld en nalatigheid te wüten is geweest, dat op 26 November 11. te Sluiskil het terrein van d° bouwwerken der in aa bouw zünde amoniakfabriek, tengevolge van het breken van een staalkabel eener baton- machine, een arbeider door een neerstortende betonbak doodelijk werd getroffen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een hechtenisstraf van 3 maanden voorwaar delijk. De eisch luidde destüds 3 maanden hechte nis voorwaardelijk. De moord in het Bezuidenhout. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft by het vonnis waarbij de verdachte K. v. d. M. is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, over wogen, dat noch de moord op mevr. Odem, noch de poging tot moord op haar huishoud ster mej. Holstein is bewezen, wel echter het bewijs voor doodslag ten aanzien van het eerste en poging tot doodslag van het tweede slachtoffer bewezen. Verdachte hoorde de voorlezing van het vonnis, welke slechts enkele minuten duurde, uiterlyk volkomen onbewogen aan. Verduistering van 18.000. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeel-1 de een kantoorlooper wegens verduistering I van een bedrag van 18.^00, ten nadeele m I de H.A.B.O., welk bedrag hü in dienst van deze vennootschap geïnd had bü de Twetó-1 sche Bank, tot 1 jaar gevangenisstraf, voor waardelijk, met een proefty'd van 3 jaren. Een kantoorbediende werd wegens heling in verband met deze verduistering, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. BUITE MARINE EN LEGER Hr. Ms. mijnenlegger „Douwe Aukes" onder bevel van luitenant ter zee le klasse G G. Bozuwa, van Vlissingen in de buitenhaven van Nieuwediep aangekomen tot het houden van oefeningen in het Noorderfrontier. De luitenant ter zee le klasse J. J. van der Have is ontheven van de functie van chef van het torpedo-atelier te Willemsoord en als zoodanig vervangen door luitenant ter zee le klasse L. A. M. Doorman. De luitenant ter zee le klasse H. D. Lindner is uit Oost-Indië naar Nederland terugge keerd aan boord '-an het stoomschip „Tjeri- mai", dat 26 Februari van Tandjong-Priok is vertrokken. De officier van administratie 2e klasse H. Bakker is overgeplaatst van het wachtschip te Willemsoord na«%j het vliegkamp de Mok op Texel. De dienstplichtige ploeg I lichting 1930 en niet bestemd voor de officiers- of de onder officiersopleiding en toegewezen aan het 3e, 6e of 14e regiment infanterie, worden 20 Maart a.s. ingelüfd. De sergeanten A. J. Griep, J. Huiszoon, J. J. de Bruyne, J. P. de Hullu en P. Tilne, allen van het 14e regiment infanterie zijn met ingang van 15 Februari jl. op de candi- datenlijst geplaatst voor den rang van ser geant-majoor-instructeur. SPORT Wat Engelsche voetbal-professionals verdienen. In voetbalkringen heerscht meestal een volkomen onjuist begrip omtrent de inkom sten der beroepsvoetballers. Die zün veelal minder hoog dan men denkt, vooral voor spelers uit kleinere clubs. Het hoogste salaris bedraagt acht pond sterling per week, dus 96 gulden daarbij komen nog premies voor ge wonnen en gelijke spelen, welke echter niet hooger mogen zün dan 2 pond voor een ge wonnen en 1 pond voor een gelük gespeelde» wedstrüd. Na, vyf jaar heeft iedere speler recht op eeri benefietspel, dat tusschen de 2500 en 9500 gulden opbrengt. Als een speler uit de eerste klas zuinig leeft, en het geluk heeft 15 tot 20 jaar fit te blüven, dan kan bij later ongetwy'feld van zün opgespaarde geid rustig leven. Maar het meerendeel der spelers verdient slechts voldoende om van te leven en van sparen komt dus niet veel. Daaruit volgt *1 dat voor dezen de toekomst verre van gunstig is. DE VLOOTCCj De vlootdeskundigel besprekingen over de pe Vereenigde Stated liefst het maximum or zijn bereid den Japans aanvaarden, terwy'l de wenschen te worden van 3000 ton te behouj 3800 ton als basis \f vaarden. PE ENGELSCHE M| Het totaal der Eni ting, die gisteren 51.739.000 tegen In zün memorie van jiister van marine, da jn hoofdzaak te dank< gen welke de regeeri: aan te brengen op d van 1928 en 1929. Vai zijn twee kruisers, V depotschip voor onde dat van 1929 zyn gesclj torpedobootjagers, dri<| kleinere vaartuigen kruisers zijn er drie v| aanbouw in de toekoir jegeering geen voo: vóór de uitslag der js. Daarom is in de b jiing getroffen Vuur jven aanbouw in 1930 Ook wat b t pers<j vermindering. De zag in 99800 off icier eJ wijl, als gevolg van 1 April 1930 te bereike naai* verwacht wordt zal gedaald zyn. ADMIRAAL Gisterennacht is Munchen op 81-ja admiraal Von Tlrpitj corlog opperbevelhebf Sedert eenigen tij bronchitis en hartvel zich eenige dagen Zich in een sanatoriu Alfred Friedvich va] 1849 te Küstrin geb' 1865 als cadet zyn marine. In 1872 werj op 24 November 1881 ter zee, op 5 Decembe in 1903 tot admiraal admiraal. Hü schiep door de den grondslag voor d sche vloot. De vlootvj breedde deze plannf schema tot 1917 werd werd in 1907 en 1912* Toen dé wereldoord pitz krachtig in heï der Duitsche vloot e de strategische leidiij gen, welk verzoek ec. propaganda voor ee vloot, bezorgde den Toen men bij de o] bootoorlog in 1916 had gevraagd trok uit de leiding der d Veel critiek is ov| gehoord, o.a. is hem hü verzuimde, de or bootwapen behoorly door het échec van| hand had gewerkt. DE DUITSCHE Li SLAG AAj In het „Ned. TÜ •de" bespreekt dr. I Zwitserschen chirui in den eersten slaa fouten, die toen a ding zyn begaan, cher, die als milit Zwitsersche mobi" op de slagvelden gevolgd heeft, ach] deel te vellen, heelkundige en op| ten van overeenkc geest, de frissche koele bloed, blikserj beraad", zyn eigen dig hebben. Na den slag bü dig was geweest c te achtervolgen, b bestuur een rus] noodlottig werd. Z fouten begaan, die leiding leed aan aan inzicht. Een v schrüver in de pss de aanvoerders. V<J breken van den man met bloeddr van de hartspier ontsteking met let hü volbloed antr zijn licharpelijk ly loosheid, vermoei Van Von Büluw den. In 1890 had hing gehad. Hü aderverkalking eni er een opmerk^ geestesgesteldheid dig vermoeid, weij zins querulant stand overzien e: loos. Lauenstein sedowhij was en kon zich sleet houden. Dit war^ hadden te leiden, deren' viel, dat Met behulp van

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2