1000 500 300 150 100 25 TIMMERMAN eerste blad No. 56 ïlburgsche ij v. Stoomvaart VRIJDAG I ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. IFranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Firn fHl DE HID! li.. Mslml Sl-!0. Ilissiip. bill. 10. Postrekening IIHl 7 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND FEUILLETON Stads- en Provincienieuws ©Se Jaargang S©30 Irmeisjes 1st eenigszins bekend V. A. GRAAFMANS, lOude Markt 5. jvraagd tegen 1 Mei zin een Benedenwo- Tiers en keuken, of I. Huurpr. tot 35. letters M. N., Bu- |Courant". en nette RKSTER - en Vrijdagmorgen. ERNOES, Paul Krti- GMEISJE •es: HUSON, Noord svakschool vraagt es als modellen, die t van den leeraar t worden. Aanmel- 'onderdagavond 8J<2 at 25. ddelburg-Rofterdam gelegen plaatsen. AN PASSAGIERS, tEN EN VEE, aart v.Midd. v.m.uur 8 8 v. Rolt vm.uur 6n te bekomen: V. Transport- en Exp. ven Q. VOS. Telefoon EENHOORN, relet. 155. pSTERHOUT, Telet. 282. a. BUITENHEK, Tel, 101 VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct Ipe abonné's in 't bezit eenei I Polis, zijn GRATIS verze- tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. T gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 bladen Onze taal in België. Het Tweede Kamerlid mej. Westerman I heeft den minister van artr.ii, handel en nij- I verheid de volgen vragen gesteld Is het den minister bekend, dat een (jer I hoofdgevels van het Ned. paviljoen op de a.s. I wereldtentoonstelling t Antwerpen het op- I schrift „Pays Ba draagt Acht de minister het niet noodzakelijk het I opschrift dusdai. to doen wijzigen,, dat bo- ven het woord „Pays Bas" het woord Neder- i komt te staan Afvloeiing van onderofficieren Het Tweede Kamerlid Tilanus heeft den I minister van defensie gevraagd I. Heeft de minister kennis genomen van I geruchten in de vak- en dagbladen over ge- I dwongen afvloeiing door vervroegde pension- Ineering van onderofficieren der landmacht, I waardoor bü deze onderofficieren onrust is II. Is de minister bereid, mede te deelen, I of en in hoeverre deze geruchten gegrond zijn I op plannen of maatregelen der regeering löe banketbakkers en de winkelsluitingswet. De vereeniging van Banketbakkers, Exploi tanten van Bestelzaken, heeft aan de Tweede feamer der Staten-Generaal verzocht te wii- |len bevorderen, dat in 't ontwerp Winkelslui-' Itingswet het aanta^pren waarop op Zondag I banketbakkerswaren enz. verkocht mogen I worden, te brengen van vier op zes. Ter toelichting wordt aangevoerd, dat voor de hierbedoelde winkels juist de Zondag een der belangrijkste verkoopdagen is. Het betreft hier niet alleen een winkelbelang, doch ook een belang van het publiek. De bezuinigings-commissie. Het negende verslag is verschenen van de Staatscommissie—Pop, de bezuinigingscom- mlssie, welk verslag loopt over het jaar 1929. I Hieraan is het volgende ontleend De rijksbegrooting voor het jaar 1930 gaf der commissie aanleiding, zich tot den voor- zitter van den ministerraad te richten met een schrijven d.d. 8 November 1929, waarin I om, werd vastgesteld, dat in de praktijk van reorganisatie en versobering nog slechts zeer weinig valt te bemerken, terwijl een groot gedeelte van de hierop- gerichte voor- geneest uw voeten met Maatschoeisel vanaf f 17.50 ANTHONY MARSTON DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog. Kaar het Engelsch van MORICE GERARD. O Het grootste gedeelte van den dag ge bruikten Anthony en kapitein Hellebrand om zich op de hoogte te stellen van de moge lijkheden om zich in deze streek voor een vijandelijke legermacht te verbergen en zij kwamen tot de slotsom dat hier aan de grens heel wat geheimzinnigs mogelijk was. Oe streek was dun bevolkt en wet en orde waren ver te zoeken in deze bewogen tijden. In den laten middag kwamen ze in Colm terug. Mark kwam de beide officieren in de deur tegemoet, terwijl een oppasser hun paarden aannam. Anthony zag direct dat zijn dienaar wat nieuws te vertellen had, iets belangrijks er was een opgewonden schittering in zijn °°geniedere trek op zijn gegroefd, ver brand gezicht getuigde van voldoening. Wat is er Mark Zonder te antwoorden liep Mark naar birnen hij zei niets voor de zware eiken deur zorgvuldig achter hen gesloten was. Ik heb den naam van den eigenaar van het verlaten huis ontdekt, zei hij. Wel, ik zie niet in wat we daaraan heb- stellen (waaronder van de commissie afkom stig) niet de aandacht ontvangt, waarop zy recht hebben. Haar eindindruk samenvattend, kwam de commissie in dat schrijven tot de gevolgtrek king, dat er nog geen reden is met betrek king tot den toestand van 's lands financiën juichkreten aan te heffen, al gaven de re sultaten der afgeloopen jaren reden tot ze kere voldoening. Aangezien de commissie by haar bezuini- gingsarbeid er hoe langer hoe meer van over tuigd geraakte, dat er ernstig naar een bete re verdeeling van de regeeringstaak over de departementen en naar een betere onder linge samenwerking gestreefd dient te wor den, wendde de commissie zich met een schrijven d.d. 28 Juni 1929 tot de regeering, waarin zy verklaarde, dat bij den opbouw der gansche administratie te weinig vastheid van lijn heeft geheerscht en dat te veel aan incidenteele overwegingen van bepaalde ge zagsdragers overgelaten is geweest. Het voornaamste middel dat de gewensch- te uitkomst kan brengen, ligt naar de mee ning der commissie besloten in het tot stand brengen van een meer verzekerde samenwer king tusschen de departementen en tusschen de verschillende diensten, waartoe een in stantie in het leven worde geroepen, welke met de organisatie en de bedoelde samen werking zal worden belast. Vóór alles zal het noodig zijn, om de sa menwerking der departementen te consoli- deeren, om dus aan de bestaande, doch niet automatisch in werking tredende instantie een formeel-onaantastbaren grondslag te geven. Monument voor het Nederlandsch reddingwezen. Vanwege het uitvoerend comité „Oprich ting monument Nederlandsch Reddingwezen" wordt medegedeeld De actie, welke thans op breede schaal is ingezet voor het. bijeenbrengen van gelden ten bate van het monument voor het Neder landsch reddingwezen, blijkt een groot succes te zullen worden. In de eerste tien dagen van deze actie werden reeds meer dan «80.000 prentbriefkaarten aangevraagd en nog dage lijks brengt elke post stapels brieven met verzoek om toezending van kaarten. Gaarne brachten de schoolkinderen op ver zoek van den onderwijzer hun steentje aan voor dit monument. Ook op gemeente-secre tarieën en kantoren heeft men inzamelingen gehouden. Vragen om materiaal, inlichtingen enz, ko men uit alle hoeken van het land. Het begint een nationale beweging te worden, waaraan ieder Nederlander zonder onderscheid een steentje bijdraai/. Dat was ook de bedoeling de zaak van een monument voor onze redders is een nationale zaak, en als iedereen, van welken rang en stand ook, het zijne bijdraagt, zijn niet alleen spoedig de t ïoodigde gelden bijeen, maar kan men ook met een klein bedrag volstaan. Voor hen, die het nog niet weten, deelen we nogmaals mede, dat het adres van den pen ningmeester van het comité is de heer Bernh. Meijer, Kanaalweg 97, giro-rekening 94719, kantoor den Helder. De secretaris, de heer L. Brandsma, Singel 28 aldaar, zendt gaarne propaganda-materiaal en prentbriefkaarten toe. ben als hij al jaren geleden vertrokken is. Zijn naam is Woessel, zei Mark bedaard. Marston knipte met zijn vingers. Alle duivels, riep hij, is het heusch Er komt teekening in het complotnu we zullen den schooier gauw te pakken hebben. Wat zal zijne genade bly zyn En een heeleboel anderen eveneens, zei Hellebrand. Zelfs de Hollandsche officieren hadden een hekel aan hun Gedeputeerde. De maaltijd was weer op het dak gereed gezet. De twee officieren waren allebei hon gerig sinds dien ochtend hadden ze niets anders gehad dan een kan landwijn in een dorpsherberg onderweg. Mark bediende hen. Ik heb om het huis rondgeloopen, ver telde hij, ik kan beneden geen enkelen toegang vinden de beide deuren zijn net zoo gebarricadeerd als de vensters en ze zit ten dik bezaaid met spinnewebben. Dat bewijst dat het huls toch absoluut verlaten is, meende Anthony teleurgesteld. Neemt u me niet kwalyk, sir, maar dat ben ik heelemaal niet met u eens. Wat dacht jij dan Dat er een andere weg is, dien we van binnen uit moeten vinden 1 Hoe ben je dan van plan naar binnen te komen informeerde Hellebrand. Het zou een groote opschudding geven als wy openbreken. Ik denk, kapitein, dat hét gemakkelijk genoeg zal gaan. Ik wil het wel doen. De officieren stonden tegelijk ophun nieuwsgierigheid naar wat volgen zou was hevig geprikkeld. N.V. ST00MWASSCHERIJ „VOLHARDING" SINGEL 1,TEL.50 Kent U reeds onze wasch, berekend per Kilo? DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven NIET gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te maken, berekenen we ook per stuk. VLISSINGEN, 7 MAART. De verbetering van de haven te Vlissingen. Aan de officieele „Handelingen der Twee de Kamer" ontleenen wij de discussie welke gevoerd is bij de behandeling van het ont werp van wet tot wijziging van de wet van 25 Juli 1919 (Staatsblad no. 5157) tot verbe tering van de haven te Vlissingen. De heer Reymer, Minister van Waterstaat Mijnheer de VoorzitterIn de eerste plaats wil ik er mijn voldoening over uitspreken, dat het ontwerp van wet als zoodanig geen bestryding heeft ondervondenik neem met erkentelijkheid akte van de verklaring van den geachten afgevaardigde den heer Krij ger, die aan de Regeering hulde heeft ge bracht voor de indiening van dit ontwerp van wet. Ik heb ook beluisterd de opmerking van den heer Brautigam, die heeft gezegd, dat hij eenigszins sceptisch stond tegenover c'e exploitatie-mogelijkheid van de zeehaven ir. Vlissingen. Ik wil die opmerking niet te zeer onderstrepen, maar de geachte afge vaardigde wijkt daarbij wel eenigszins af van de gedachtensfeer, die geleefd heeft in deze vergadering, toen in 1919 het ontwerp van wet, waarbij besloten werd over te gaan tot het maken van een zeehaven te Vlissingen, werd aangenomen. De geachte afgevaardig de, die in scheepvaartkringen bekend is, weet, dat die wet na beraadslaging werd aangenomen, maar dat die beraadslaging stond in het teeken van volkomen vertrou wen in de ontwikkelingsmogelijkheden van Vlissingen als zeehaven wegens zijn gunstige ligging. In de Eerste Kamer is dit ontwerp van wet indertijd zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Ik leg hierop even den nadruk, omdat de door den geachten afgevaardigde gemaakte opmerking mij niet volkomen vreemd is, daar ik die ook wel eens ergens anders heb gehoord. Ik zou echter den geachten afgevaardigde willen doen opmerken, dat op het oogenblik voor scepticisme "niet de minste, reden is. Pas in dien de haven gereed is en aan haar bestem- mings-mogelijkheden kan beantwoorden, pas wanneer de Staten-Generaal meegaan met het ingediende ontwerp van wet, om haar op een diepgang te brengen, dat zij kan concurreeren met andere havens, pas dan is er aanleiding, om het uiteindelijk oordeel uit te spreken over de quaestie, of indertijd de Staten-Generaal verstandig hebben gedaan om de haven Vlissingen tot zeehaven te be stemmen. De heer Brautigam De tijd zal het leeren. De heer Reymer, Minister van Waterstaat De interruptie van den geachten afgevaar digde bewijst, dat wij het volkomen eens zijn. Hij zegtde tyd zal het leeren, terwyl hy in eersten termijn er sceptisch tegenover stond, en nu is mijn betoog, dat het nu nog geen tijd was voor twijfel of optimisme. Het ver heugt mij dus, dat de geachte afgevaardigde en ik het, blijkens die interruptie, volkomen eens zijn. In de tweede plaats heeft de geachte af gevaardigde de heer Bongaerts ook gezegd, dat hij geen bezwaar heeft tegen het votee- ren van die gelden. Het is eenvoudigweg Wie a zegt, moet ook b zeggen. Indertijd is zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp, dat alleen voor de haven 4 millioen kostte, geaccepteerd. Wat nu voorgesteld wordt, is een aanvullend krediet van ruim een ton, waarin de gemeente Vlissingen voor een der de bijdraagt en de provincie Zeeland een derde, zoodat dus het bedrag dat van het Rijk wordt gevraagd, betrekkelijk gering is. Het zou dus ik ga even in op wat in het Voorloopig Verslag gezegd is inconsequent zijn, indien men niet het correctief aan bracht, dat blijkbaar door de omstandighe den noodig is geworden. In de memorie van antwoord op het voor loopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over de begrooting van waterstaat, wordt medgedeeld dat omtrent de exploitatie van de haven te Vlissingen nog geen beslis sing is genomen. C«Q/V//VC£/V Zonder een woord te zeggen draaide Mark zich om hij ging het trapje af dat naar een verdieping onder het dak voerde. De beide mannen volgden hem. Hij voerde ze naar een ongebruikte kamer aan den kant van het verlaten huis en met hun drieën gingen ze naar het raam. Met een triomfanteïyken glans in zijn oogen keek Mark de officieren aan. Van het eens huis naar het andere strekte zich een touwladder uit zooals ze bij hun aanval op Hansau hadden meegenomen hij was aan beide kanten met haken beves tigd. Fagan had het eind dat in een raam kozijn van het andere huis vastzat, met bui tengewone behendigheid geworpen. Marston boog zich uit het venster om te zien of de verbinding sterk genoeg wasze leek wel stevig, maar toch schudde hij het hoofd. Ik geloof niet dat ik er mijn hals op zou wagen, zei hij. Als ik er afval is het „Adieu Anthony Marston Ik ben heel wat lichter dan u, ant woordde Mark, hij zal my wel houden. Maar al kom je veilig aan den overkant, dan kun je toch niet alles alleen doen, meen de kapitein Hellebrand. Als ik eenmaal binnen ben, zal het niet moeilijk zijn om beneden een raam of deur open te maken. Dat is geen slecht idee, zei Anthony. We zullen de touwladder stevig vasthouden, tot je veilig aan de overzijde bent. Mark wipte uit het venster en begon zijn gevaarlijken tocht, voortkruipend over de touwladder, terwijl de officieren deze strak hielden. Ze waren drie verdiepingen boven den beganen grond. Menig dapper hart zou gesidderd hebben voor dit gevaar, vooral toen in het midden de wankele brug angstig heen en Weer zwaaide. Maar Mark ging onverstoorbaar verder, zonder een spoor van vrees of schrik. Een minuut later klom hij over een kozijn-dorpel een kamer van het verlaten huis binnen. HOOFDSTUK XI. De Verrader gevangen Fagan maakte de ladder los en gaf een teeken dat deze weer teruggetrokken moest worden naar den overkant. Toen verdween hij. De twee officieren daalden naar de be nedenverdieping af. Zij gingen naar buiten en sloten de deur achter zich. Anthony nam den sleutel mee. Het huis was hoog gelegen het tegenover liggende eveneens, ongetwijfeld om veilig te staan voor het hooge water Zy keken scherp den stroom af, of er geen booten in zicht warenook verkenden zij de lage lan den tegenover Colm. Niets was te zien. Zij konden de schildwacht op en neer hooren loopen tusschen de groote poort en de straat erachter. De schemering begon te dalen. Een muur scheidde de binnenplaatsen van de twee huizen. Zonder eenige moeite klommen Marston en de kapitein er over en lieten zich aan den anderen kant zakken. Het was al verwaarloozing wat ze om zich heen.zagen. Tusschen de steenen groeide het gras de achterdeur was bijna geheel verborgen door in het wild groeiende braamstruiken stee nen stoeptreden reikten tot aan de rivier beneden. Zij liepen rond en terwyl ze alles goed opnamen, wachtten ze op een teeken Damesvercenlging „Eerste Hulp" „Transport-colonne" Ned. Roode Kruis. Concertgebouw. Voor een zeer goed bezette zaal gaven deze vereenigingen gisterenavond een uitvoering welke naar wensch geslaagd mag heeten. De leider van de Transport-colonne, de heer Ko kelaar, riep bij het „voorstellen leden" den aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarbij hij zich speciaal richtte tot den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, militair com mandant in Zeeland, den heer Dronkers. kring-commissaris in Zeeland, verdere auto riteiten en de afgevaardigden van zuster ver-, eenigingen. Beide vereenigingen zongen daar na gezamenlijk het „Welkomstlied" (wijze „Zeeuwsch Volkslied" van Jan Morks) met orkestbegeleiding. Het ligt voor de hand, dat een uitvoering van deze organisatie eenigszins van demon- streerenden aard is, wat zeer juist gezien is, daar zij daardoor haar bestaansrecht bewij zen, zoowel voor het heden als voor de toe komst, indienDoch laten wij hopen, dat de menschheid verstandiger is geworden en het oorlogsspook immer zal blijven leven als een herinnering aan menschonteerend gedoe, strijdend met alle begrippen van naasten liefde en humaniteit. In ons jjagelijksch leven kunnen echter E. H. en de T. C. menschlie- vend werk verrichten, doordat zij in het tee ken staan van de dienende liefde. Ongevallen en ongelukken zijn, mede door het steeds toe nemende snelverkeer, wel aan de orde van den dag en .u is het toch een heerlijke ge dachte, dat men weet, dat er nog menschen zijn, die zich met energie en toewijding toe leggen op de zgn. eerste hulp, waardoor on oordeelkundig optreden van onbevoegden, hetwelk groote onherstelbare nadeelen met zich sleepen kr vermeden kan worden. Het ongeval met den gevallen schilder was een practisch voorbeeld, het tableau „onbewaakte overweg" stelde naast het onverantwoorde lijke van deze toestanden, duidelijk het nut van de E.H. in het licht. De kop van de ver vaarlijke staartkomeet was echter naar pro portie te klein, overigens was dit tableau zeer sprekend. De gas-aanval uit de lucht was mede goed in scène gezet en bewees dat ook aan de oorlogstaak dat woord alleen be zorgt Iemand al kippenvel de vereischte aandacht wordt besteed. Dat ook de dames met vrucht den cursus in verbandleggen vol gen, toonden zij even in verschillende denk beeldige verwondingen, waarbij de padvinders „bereid" waren de slachtoffersrollen te ver vullen. Den dames een woord van hulde voor deze na één jaar reeds behaalde resultaten. Dat ook op het platteland getracht wordt den menschen de idéé van E.H. bij te bren gen, bleek uit de Roode Kruis causerie. Op leuke onderhoudende wijze kwam men hier ten slotte, waar men wezen moest, al gold voor den tegenstander ook'het „Door schade en schande wordt men wijs". De ijverige pro pagandist bedenke echter, dat hij niet altyd' een souffleur mede zal kunnen nemen, als fcjj er op uit moest. Het Roode Kruis werk werd besloten met een tableau, gewijd aan Hulp, Liefde en Toewijding, tevens verkondi gend den Wereldvrede, waarbij een dubbel kwartet „Het Roode Kruislied" ten gehoore bracht. Door de tooneelafdeeling is het blijspel in een bedrijf „Mijnheer Sul" met daverend suc ces voor het voetlicht gebracht. Auteur van van Mark. Een kwartier verliep. Zij hoorden het ge luid van een zaag, die heel voorzichtig ge hanteerd werd om zoo weinig mogelijk leven te maken. Zij maakten eruit op dat hun helper aan een van de lager gelegen vensters aan het werk was. Zij konden hun ongeduld! ternauwernood bedwingen. Eindelijk kwam de punt van de zaag door het hout heen i even daarna was het gat in het luik zoo groot, dat zij een hand konden zien. Er viéB iets binnen op den vloerhet was de helft van het slot dat Mark weggezaagd had, om dat de sleutel niet meer omgedraaid koa v/orden. Hierna was de rest niet moeilijk. DO officieren kropen door het raam, waarvarf het luik opengeslagen was en stonden in eert ruimte, waarvan de vloer met vuil bedekt! was en die klaarblijkelijk de keuken was ge weest. Fagan maakte het gat dat hij gezaagd bad, weer zoo goed mogelijk dicht, zoodat het van buiten niet de aandacht trok. Nu het huis doorzoeken, zei Marston. Ja sir, houd uw dolk gereed, antwoordde Mark. Denk je, dat er iemand is Het ziet er niet naar uit, zei Hellebrand. De gang en de trappen zien er anders uit, de zoldering ook. Hoe bedoel je In de gang is het niet stoffig en de zol dering is hier en daar beschadigd en dat kan niet zoo lang geleden gebeurd zijn. Meen je doordat dingen naar boven gebracht zijn? vroeg Marston. Juist, kolonel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1