SPORT LAND- EN TUINBOUW De vlucht uit de Poppenkast van Jan Klaasen en Trijntje. INGEZONDEN STUKKEN No. ilgave: Firma F. VAK DE fe art ds vor.r onder door hem met groote belangstelling werd be studeerd en dat men niet tevreden kon zijn met den huldigen toestand, waarin de scho len verkeeren, noch in Italië, noch ergens anders ter eld. De Paus verklaarde ten slotte, dat de moderne jeugd in het algemeen de ouders zeer dikwijls aanvaardde als een soort last of iets, dat waardeloos is. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school no. 2 te Nieuwersluis, ge meente Breskens, is benoemd mej. S. J. J. Sanderse te Koudekerke. Een afscheid. De heer L. de Klerck, sedert 1 Juni 1884 onderwijzer aan de openbare school te Cad- zand, heeft 1 Maart deze betrekking neerge legd. Hü werd bij deze gelegenheid hartelijk toe gesproken door den burgemeester en het hoofd der school, den heer C. J. Neeteson, waarbij tevens eenige stoffelijke blijken van belangstelling werden aangeboden. De heer De Klerck dankte voor deze be langstelling en werden de schoolkinderen door hem getracteerd. VOETBAL. Roode DuivelsZwaluwen 50. Onder begunstiging van het fraaiste lente weer werd gisteren te Brussel de wedstrijd Roode Duivels- Zwaluwen gespeeld. De toss werd door Nederland gewonnen de Duivels spelen dus tegen de zon in. Onmiddellijk zijn de Belgen in den aanval. Het spel gaat snel op en neer, doch aanvan kelijk maakt het niet veel indruk. De Belgen zijn meestal in den Hollandschen hoek, doch de Zwaluwen van hun kant reageeren zeer goed. De Be" s Adams mist, vlak voor doel staande. Even later gaat wederom voor de Belgen een prachtige kans verloren, doordat ook Versijp naast schiet. Declereq tracht van veraf te schieten, doch ook dit schot blijft zonder resultaten. Opnieuw volgt een aanval der Belgen. Adams heeft nu den bal en ste vent op het Hollandsche doel af. De keeper vangt den bal, doch laat het leder vallen. Saeys loopt toe, doch niettegenstaande hij vlak voor doel staat, weet ook hij niet te scoren. Het spel wordt thans gelijkmatiger. De Zwaluwen vallen geregeld aan, doch de Bel gische achterhoede weet weerstand te bieden. Bij een nieuwen aanval van de Hollanders faalt Homborg. De Nederlandsche doelverde- diger heeft ondertusschen zijn handen vol, daar de Belgen het hem zeer lastig maken. De Hollanders slagen erin hun goal vrij te houden, doch eindelijk, als reeds 37 minuten gespeeld is, geeft Saeys den bal aan Adams over, die er mee van door gaat. Vandenbouw- hede, die op zijn beurt den bal overneemt weet onverwacht voor België te scoren (10). Dit eerste doelpunt ontlokt den toeschou wers een enthousiast gejuich. De Zwaluwen, verlangend de cr te redden door een tegen- punt te maken, eren zich krachtiger, er wor den geen nieuwe doelpunten gemaakt. Half time komt dus met 1—0 voor de Roode Dui vels. Na de rust zijn de Belgen in de meerder heid. Na 11 minuten spelen krijgen de Belgen een strafsc' op toegewezen, die door Adams wordt genomen. Van der Aa kan den bal niet houden en het is 20 voor de Roode Duivels. Beide partijen maken herhaaldelijk corner. Als het spel 19 minuten oud is schiet Van- denbouwhede onhoudbaar in (30). Acht minuten later doelpunt Adams opnieuw uit een corner (40). De Belgen blijven het over wicht behouden en het Hollandsche doel wordt herha; 'delijk bekogeld. Opnieuw wordt Van der Aa gepasseerd, doch dit doelpunt wordt wegens loitenspel geannuleerd. Vijf minuten voor het einde scoort Adams vooi de derde maal (50). Er komt dan geen wijziging meer in den stand, zodat de Nederlanders er niet in slaagden de eer te redden Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft Maart). Boerenkool met worst, is een geliefkoosd winterkostje. Zoodra de vorst er over gegaan is over de boerenkool in den tuin namelijk heeft ze een aangenaam zoeten smaak en is ze voor de keuken geschikt, is de winter niet te streng, dan blijft het „boerenmoes"' bijna den geheelen winter door een heerlijk ge. echt. Maar is de koude te streng, dan is het vroeger afgeloopen. Ook zijn er meer lief hebbers van deze groente dan de mensch, nl. de boschduiven. En voor deze kweeken we ze niet. Daarom van velen is dit niet bekend wordt de boerenkool ook wel opgekuild wie hier eens de proef mee wil nemen zorge er voor de planten in het bezit te laten van een goede kluit. De winterkool hebben we uit den grond gehaald. Ze begon daar te rotten, en we had den ook last van muizen. Nu hebben we ze schoongemaakt, voorzichtig behandeld en op latjes gelegd om te drogen. De vaste kroppen blijven het best overdaarom is ook niet iedere grond geschikt om ons kool te leveren, die duren kan. Vooral sterk vochthoudende en tevens stikstofrijke grond geeft spoedig aan rotting onderhevige kool. De roode kan er altijd nog beter tegen dan de witte en sa- voye. Onze spruitkool is nog niet gedaan. Boven tegen de knoppen zitten nog mooie vaste kropjes. Zoodra wij den grond moeten om spitten dan zullen we ze netjes oprooien en op een ander hoekje inkuilen. Dicht tegen elkander. Wij kunnen ze dan nog een ge- ruimen tijd goed houden. Ook de kopjes wor- 177 Eindelyk keerden zij weder naar waar hun komst werd verbeid. Toen Jan Klaasen kwam aangevlogen, was iedereen verblijd. „O, mijn Jan", riep Trijn juichend, zwaaiende met den klomp van Jan, „Eindelijk ben je weer bij me, blij, dat 'k je omhelzen kan." 178 Toen Jan verteld had van zijn tochten over bergen, in felle kou, Zeide Trijntje, die had geluisterd „Dat zij zoo'n tocht wel maken wou." En ook d'anderen wilden mede, zoekend naar een avontuur. En ze gingen verheugd door het luchtruim, al was het nog zoo koud en guur. (Morgen Vervolg.) den in sommige streken wel gegeten, ze gaan scms voor losse Bloemendalers door. De smaak is even goed, doch ze zijn wat losser, maar ze kunnen soms goudgeel zijn. Uit den bak de bloemkoolweeuwen staan te wachten op het goede weer. Ze beginnen er zoo'n beetje droog uit te zien, want we hebben nog in het geheel geen water gegeven en zooveel mogelijk geluchtde bladeren zijn daardoor echt wreed, doch daarom zijn se veel beter dan die waarvan de bladeren zoo licht groen zijn en de stengel zoo slap is. De goed afgeharde kunnen er tegen. Ze verkleu ren niet meerals wij ze nu maar flink diep planten, dan zullen ze het wel doen. Indien er bij mochten zijn, waar de vorming van het hart al te zien is, dan worden die direct weg geworpen, want er zou toch niets van terecht komen. De bloemkoolplantjes, welke moeten dienen als opvolgers voor de weeuwen, en die we m het laatst van Januari hebben gezaaid, staan er best bij, doch ze moeten noodig verspeend worden, anders worden ze te spillig en te zwak. We zullen ze maar in een kouden bak zetten op een afstand van zoo'n paar vin gers breedte, en dan wat diep in den grond, dan kunnen ze op dat gedeelte van den sten gel nog meer worteltjes maken. Deze plantjes moeten niet te lang onder glas blijven. Zoo dra het weer wat zachter wordt en ze flink aan den groei zfjn, dan kan het raam er af en voor andere groente gebruikt worden. In den bloementuin het zaaien, zoowel in den vollen grond, als onder glas, kan nu spoedig beginnen en is voor sommige planten reeds in gang. Met zaaien in den vollen grond behoeven we ons niet te haasten. De meeste zaden, die we daar uitstrooien, zijn van één- en tweejarige planten, en al zaaien we deze wat later, dan hindert dit niet voor haar ontwikkeling. Met de gure dagen van Maart en het grillige Aprilweer, die ons nog te wachten staan, hebbeh de jonge zaailingen veel te lijden. Laat de zon zich te weinig zien, dan heeft het zaad bovendien langer tijd noodig, om te ontkiemenen is het eenmaal zoover, dan groeien de jonge plantjes bij ge brek aan warmte, toch niet geregeld, en vele er van sterven. Onder de zaaiplanten, die we direct in den vollen grond zaaien, kunnen we twee groepen onderscheiden. De eerste bevat die planten, welke we liefst direct op haar plaats zaaien. Waar ze te dik staan worden ze uitgedund en de overtollige weggegooid. Tot groep rekenen we o.a. Reseda, Pa pavers, Alijssum, etc. Willen we geheele vaic- ken van één soort hebben, dan is dit ook de gemakkelijkste manier. De afstand tusschen de plantjes, welke blijven staan, moet vooral niet te klein genomen worden. Wij kunnen een beteren en rijkeren bloei verwachten van planten, die ruimte genoeg hebben, om zich flink te ontwikkelen, In de tweede groep behooren dezulken, die we eerst op een kweekbed zaaien en daarna verspenen (verplanten) op de plaats, waar ze moeten bloeien. Hieronder vallen vanzelf ~'le 2-jarige planten, omdat we pas het volgende jaar van de bloemen, waarom het te doen is gebruik kunnen maken. Ook zeer vele een jarige planten laten zich op deze wijze het best behandelen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet teruggegeven DE REMBRANDT-POSTZEGEL. Van jongsaf kennen we de postzegels, in omloop gebracht bij bijzondere gelegenheden en die de herinnering aan groote daden, groote ontdekkingen, groote persoonlijkheden moesten opwekken. De Columbus-postzegel was een der eerste. De postzegel thans door de bemoeiingen van het Nationaal Comité „Vereeniging Rembrandt" verkrijgbaar ge steld, ontworpen door een der krachtigst le venden onder onze levende kunstenaars, herdenkt een Hollander, die als een tweede Columbus een nieuwe geesteswereld ontdekte: REMBRANDT. De teekening roept de ge dachte wakker aan het diepste werk dat er in Holland ontstaan is„de Staalmeesters", en verbindt het met Rembrandt's gelaats trekken op dat oogenblik. Het geeft aldus een verbetering van dat dwaze relief waar mede een onzer openbare gebouwen pronkt en waar een dertigjarige Rembrandt met een puntbaardje, op een draaikruk gezeten, tri omfantelijk de compositie toont die hy vijf en twintig jaar later zou maken. De postzegel wijst op de hooge geesteswaarden door onze Schilderkunst aan de wereld geschonken, maar herinnert er tevens aan dat geen dier tiagisch-trotsche zelfportretten uit Rem brandt's latere jaren het eigendom is geble ven van de Hollandsche natie. Die beeltenis sen houden in de musea van Frankrijk, En geland, Duitschland en Italië de voorstelling van aijn pakkend eigenaardig figuur levend. Toespeling, waarmede de postzegel buiten dien herinnert aan het vele andere dat ver dween en hoe al te veel het geestelijk goud uit de gouden eeuw thans andersmans rijk dom uitmaakt. En zooals het meer gaat, uit het oog, uit het hart. Men helpe het Natio naal Comité en de Vereeniging „Rembrandt" iets terug te winnen van de schoonheid, die vaderlandsche onverschilligheid liet gaan. Men koope en gebruike den postzegel in ruime mate, voor binnen- en buitenland, zoolang hij te krijgen is. Moge hij aldus niet alleen zijn doel van aansporing vervullen, maar ook de Vereeniging „Rembrandt" bij haar opzet daadwerkelijk helpen. F. SCHMIDT—DEGENER. Hoofddirecteur van het Rijksmuseum. Tot 31 Maart a.s. zullen op de postkanto ren Rembrandtzegels verkrijgbaar worden gesteld, welke ook in het internationaal verkeer voor frankeering geldig zijn tot 31 December 1930. De fraaie zegels, welke een frankeerwaarde hebben van resp. 5, 6 en 1214 cent, zullen worden verkocht met een toeslag van 5 cent per stuk, welke ten bate komt van de Ver eeniging „Rembrandt" tot behoud en ver meerdering van Kunstschatten in Nederland. De zegels zijn in staal gegraveerd naar een ontwerp van Jan Sluyters en dragen allen dezelfde voorstelling, nl. een kop van Rem brandt, terwijl de achtergrond wordt inge nomen door een schets van „De Staalmees ters". De kleuren zijn 5 centgroen 6 centsepia en 1214 centblauw. DE LAST DER ZENDING. Wat zou den last der Zending lichter ma ken Als wij hier in Holland iets zwaars op ons namen. Hoe kunnen wij de zorg, waaronder de zendingsmannen gebukt gaan, wegnemen Door iets op ons te nemen, dat ons zorg geeft Hoe zou het vele malen vragen in één maal vragen kunnen veranderd worden Doordat wij éénmaal een last op ons namen voor vele jaren. Hoe nemen wij de onzekerheid weg Door de zekerheid die kapitaalbezit aan de Zen ding biedt, te vergrooten. Indien anderen op zich nemen om een jaarlijksche contributie van minstens 100 elk toe te zeggen, gezamenlijk tot een mini mum van 300 per jaar, vóór 1 April a.s. ben ik bereid om de betaling van 200 per jaar op mij te nemen. Dus als nog drie personen op éénmaal be sloten de zorg van zoo iets zwaars op zich te nemen, zouden we de Vereenigde Zendings- bureaux te Oegstgeest jaarlijks met ƒ500 helpen. Den „lastdragers" geef ik in overwe ging, om zich uit te spreken of zij hun bij drage al of niet bij het blijvende kapitaal der Zending wenschen gevoegd te zien. Amsterdam, 21 Februari 1930. X. P.S. De ontwerper van dit plan heeft ons toegestaan zijn naam en adres te noemen aan belangstellenden. Zendingsbureau Oegstgeest. AANBESTEDINGEN Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg werd heden aanbesteed het leveren van stalen spoorsta ven met bijbehoorend ijzerwerk, alsmede voor het leggen van goederensporen langs de zui delijke kanaalhaven te Terneuzen, behooren- de tot de werken van het kanaal vatf Ter- neuzen in 2 perceelen en in massa. Raming eerste perceel 5500, tweede perceel 9500 en massa ƒ15.000. Alleen voor het tweede perceel waren geldige biljetten ingeleverd en wel door W. de Bokx, Hoek 9330 G. A. van der Straaten, Neuzen ƒ9095 en A. M. Stuij, Nijmegen 8820. Voor het eerste perceel en voor massa was ieder één ongezegeld biljet, voor het tweede eerceel één ongezegeld biljet en een telegrafi sche aanbieding ingekomen, die als ongeldig ter zijde werden gelegd. Door Ged. Staten werd hedenmorgen aan besteed het verbreeden van de kunstbaan met aanleg van een rijwielpad op den Provincia len weg van Oostburg naar Zuidzande met bijlevering van klinkers en keien en met bij komende werken. Inschrijvers waren J. H. v. d. Ven, Vlis- singen met morfierkeien 60.160 vlamoven keien 52.200 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke 59.200 en 49.500 P. J. v. d. Sande, Bres kens 58.770 en 49.300 M. Wandel, Schoon- dijke 57.586 en 48.420 C. v. d. Klippe, Vlissingen, vlamoven 54.800 Iz. du Bois, Breskens, vlamoven 50.460 M. W. Knuist en J. Knuist te Goes en 's Heer Arendskerke vlamoven 47.960 A. J. Cambier, Breskens 54.800 en 45.660 P. Cambier, Breskens Zweedsche graniet 51.900, grauw 49.760 en vlamoven ƒ45.800. Door het bestuur der vereeniging tot Stich ting en instandhouding eener school met den Bijbel te Breskens is aanbesteed het bouwen van twee leslokalen met kamer, gang en privaten. Inschrijvers voor de massa Gebr. Maas te Breskens 9982 W. de Vlieger en I. Nieu- wenburg te Breskens 10526 J. Daansen te Schoondijke 10755 P. J. van de Sande te Breskens f 10878 C. Daansen, 10879 J Visser 10979 I. W. Pleyte en P. J. de Wilde 11222, allen te BreskensJ. Sonnevylle te Schoondijke f 11300 L. B. Verstraeten en L. Martens te Hoofdplaat 11740. Perceel metselwerk J. Daansen te Schoon dijke 5900 A. Daansen te Oostburg 6000 W. de Vlieger en I. Nieuwenburg 6166 C Daansen 6592 I. Vergouwe 6925, allen te Breskens. Perceel timmerwerk L. Maas f 2390 W. J Jacobs f 2400 J. Cruson 2445, allen te BreskensJ. P. de Winde te Schoondijke 2545. Perceel metaalwerk A. P. Leenhouts te Breskens 1132.50 Gebr. Rookus te Bres kens 1450 J. Sonnevylle te Schoondijke 1825. Perceel schilderwerk W. C. Carels 437 J. van Haneghem f 520 J. Basting 570, allen te Breskens. RECHTSZAKEN Een principieele beslissing. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den inspecteur der Ned. Spoor wegen te Groningen, tegen wien proces-ver baal was opgemaakt uit hoofde van het feit dat hij een nieuw perron van het station te Groningen had doen overkappen, zonder dat Burg. en Weth. van Groningen daarvoor vergunning hadden verleend. De kantonrechter had in dezen noch de woningwet, noch de plaatselijke bouwveror dening overtreden geacht en ontsloeg den inspecteur van rechtsvervolging. In hooger beroep kwam de rechtbank tot dezelfde con clusie, tegen welk vonnis de officier van justitie cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft nu dit vonnis vernie tigd en ten principale rechtdoende den in specteur veroordeeld tot 1 boete of een dag hechtenis. De roofmoord te Amstelveen. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren bevestiging ge vraagd van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank, waarbij de 33-jarige J. Douma en de 34-jarige O. van Pietersom, beide Amster damsche werkloozen, tot levenslange gevan genisstraf zijn veroordeeld, terzake van moor^ en diefstal door twee vereenigde personen. Beide mannen hadden, naar men zich her inneren zal, op 16 Mei van het vorige jaar in de woning van den landbouwer J. A. Hooge- veen te Amstelveen, de 66-jarige vrouw Jo hanna Wesseling, die als huishoudster bij Hoogeveen in dienst was, met een band of soortgelijk voorwerp geworgd, waarna zij zich in de woning hadden meester gemaakt van een gouden horloge, een bankbiljet van 60 en een zilveren beursje met eenig geld. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 6 Maart. Huizen, 1875 M. 10.00—10.15 Morgenwij ding. 12.152.00 Concert door het Avro-en- semble. 2.00—3.00 Gramofoonmuziek. 3.00— 3.30 Halfuur voor de Nederlandsche Vereeni ging van Huisvrouwen. Lezing door H. v. Aken over Behandeling van kamervogels. 3.304.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Zle- kenuurtje. 5.306.00 Concert uit cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6.30—6.45 Gramofoon muziek. 6.45—7.15 Lezing door prof. dr. E. Van Slogteren over De beteekenis van de ziektenbestrijding der bloembollen voor onze cultuur en export. 7.157.45 Fransch, gevor derden en conversatie. 8.018.15 Gramofoon muziek. 8.15 Aansluiting' van het Concertge bouw te Amsterdam. Het Concertgebouwor kest. Na afloop persberichten. 10.30 Een be zoek aan restaurant „Haeck" in Den Haag. Dansmuziek tot 12.00. Hilversum, 298 M. (na 6 uur 1071 M.) 8.15—9.00 Concert. 10.0010.30 Zang door da meskoortje. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.00— 11.30 Lezen. 11.3011.45 Gramofoonmuziek. 11.45—12.30 Voor de landbouwers. 1.30—2.00 Concert, zang, viool en piano. 2.002.35 Uit zending voor scholen. 2.453.45 Cursus fraaie handwerken. 4.005.00 Ziekenuurtje. 6.Ó0— 6.30 Orgelconcert. 6.30—6.40 Koersen. 6.40— 7.10 Vervolg orgelconcert. 7.107.40 Lezing over Adema van Scheltema. 7.408.10 Cur sus Maleisch. 8.10 Toespraken. Concert, so praan, cello en piano. Na afloop persberich ten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Onthulling van het standbeeld voor mrs. Pankhurst. 12.50 Concert door octet. 1.20— 2.20 Orgelconcert door H. Foort, 2.50 Uitzen ding voor scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Con cert, kwintet. D. Tillett, sopraan. J. Challoner Heaton, bariton. 5.20 Vastenpreek. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsbe richten. 6.55 Marktberichten. 7.00 Piano-reci tal door E. Isaacs. 7.207.40 en 7.45 Lezing. 8.05 Gesyncopeerde muziek door trio. 8.20 Concert. A. de Greef, «piano. Symphonie-or- kest. 9.30 Nieuwsberichten. 9.50 Lezing. 10.05 „Salving a Derelict", een avontuur van Cap tain Kettle. 10.45 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 11.30—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert, orkest en so listen. Kalundborg, 473 M. 6.20—7.20, 9.35—10.45 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Or kestconcert. 4.505.50 Concert, orkest en tenor. 7.20 Concert, orkest en klarinet. 8.20 „Tanz ums Geld", hoorbeeldenreeks. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.504.50 Concert, orkest en concert zanger. 7.058.05 Dansmuziek, orkest en in strumentale solisten. 8.058.30 Piano-recital. 8.4510.20 Tschecho-Slowaaksche avond. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Her-uitzending van het concert in het Concertgebouw te Amster dam. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.o0 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1.50 3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 „Kyriijz Pyritz", klucht met zang in 3 bedrijven ran W. Wilken en Justi- nus. 10.20 Verslag van de Zesdaagsche. MARKTBERICHTEN i Vlissingen, 5 Maart 1930. Op de gisteren alhier gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Kleiperen 20 ct.Dantziger kant 8 ct. hondsmuil 12 ct.ermgaard 11 a 13 ct. zoete bellefleur 10 ct.zure bellefleur 12 a 18 ct.goudreinet 16 a 37 ct.grauwzoet 7 a 14 ct.reine d'or 13 ct.uien 1 ct.spi nazie 25 a 33 ct. koolrapen V/2 a 2 ct.; spruiten 16 a 22 /2 ct.kroten l/2 a 2 ct. wijnpeeën l/2 ct.witlof 10 a 15 ct.schor- seneeren 9 ct.roode kool 4'/2 a 7 ct.brui ne boonen 13 a 15 ct.dunsel 33 a 41 ct., al les per K.G.kipeieren 51 ct. per 10 stuks boerekool 2y2 a 4'/2 ct.roode kool 3i/2 a 5 ct.savoije kool 2/2 a 3 ct., alles per stuk selderie 3j/2 a 4 ct.prei 5i/2 a lV/2 ct., bei den per bos andijvie 108 ct.veldsla 25 a 34 ct., per kist of mandje. AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-Theater. Dagelijks voorstelling, 8 uur. Luxor-Theater. Dagelijks voorstelling, 8 uur (Donderdags geen voorstelling). Donderdag 6 Maart. Uitvoering dames- vereenigir „Eerste Hulp" en de trans portcolonne van het Roode Kruis, Con certgebouw, uur. Donderdag 6 Maart. Openbare vergade ring, Neutrale Walchersche Besturen bond, „de Oude Vriendschap", 8 uur. Zaterdag 8 Maart. Voorstelling Het Hol- landsch Tooneel, „de Oude Vriendschap" 8 uur. Zaterdag 8 Maart. Jaarfeest V. H. C., Grand Hotel Britannia, 8 uur. Dinsdag 11 Maart. Uitvoering Christelijke Zangvereeniging „Hosanna", Concertge bouw, 8 uur. MIDDELBURG. Vrydag 7 Maart. Oostenryksche avond, Ned. Reis vereeniging, Schuttershof, 8 uur HOOGWATER TE VLISSINGEN Maart Donderdag 6 4.41 17.05 Vrijdag 2 5.25 17.50 jB0NNEMENTSPRIJS franco door het geheele landen bij wekelijkse abonné's in 't bezit e >Jlis, zijn GRATIS vi tegen ongelukken v pit nummc Barrevoets vóór de Het uurw geva terre In den tijd van Karei ;izer de eenige rechtspre in de verschillende gouwe graven de rechtspraak lamerhand waren deze het rijk los geraakt en dan ook in hun eigen n was vóór 1323 in 3 (d.i. Walcheren, Beveland) de graaf van jaar voor geheel Zeeland 'and de hoogste rechter, je eenige rechter, want d je hooge heerlijkheden tjraak in zijn naam over Ls dit Middelburg. Toei pleen gegeven was aan H [n Veere in 1477, kreeg w loge heerlijkheid op lm Bourgondië, heer van has opgevolgd, eveneens cimineele zaken. Dit we privilege van Maximilia van 18 November Ï497 mens zijn minderjarigen Philips den Schoone. Vlissingen mocht „recht van dootslagen, vredebr goede ende van strassent schenderij). Noodzakelijk Vlissingen „groote hantei tacie is van allerande v< natiën, ende dat aldaer d ten dagelicx gebueren" dat ze nog meer zouden er geen correctie op was strekte zich uit over Vliss singen. Sedert 1574 kom spraak in crimineele zal jaar onder Vlissingen geb op het eiland Walcheren naamste zijn Zouteland dekerke, West- en Oost Waar de rechtsgedingei kijk geven op de zeden 1 voorvaderen, leek het m lezers van dit blad wel z\ stellen in de 'gedingen, enkele laat volgen. De Hooge Vierschaar l juw en 11 schepenen 2), c op het stadhuis, dat welke ik zal behandeler op de plaats, waar nu de westzijde van de Breestr huls, dat den 17den Fel koop geboden werd, on geworden was wegens d< ken op het stadhuis, was danig gebouwd, niet lang I een klokkentoren en uun de trappen van „de puije schen, als wapens versie: I tlbule of Vierschaar. Ds I trad de bovenvoorkam I binnen. Kooper van di j Carbonnier, rentmeester van Veere en een gevangenis nu no. 35). Woeg een gevangenis, er van een gevangenis melc van het privilege v; van dat jaar. Wanneer ik nu hiera bet Galgenveld of het e: overzijde van de haven "as, waar toen nog geen Wat dus buiten de stacf en-scène gereed, in 's Heeren Register te zaak voor van Adria ftan en pylote en poort* Bevangen zat om versch berecht werd den 6en N kng zondenregister. H; ^Pt. 1533 in de taveei heel tumult doen ontsta boven zijn bier zijnde, 1 öe waardin hem niet s aanwezigen het hem ni bH alles stukgeslagen h m

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 6