PU ROL NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft op voorstel van de heeren De Kleer(S.D.A.P.) en Van der Loo (anti-rev.) zonder hoofde lijke stemming besloten de verzoeken 'om •wijziging van de verordening op de winkel sluiting aan te houden tot de Tweede Ka mer de betreffende wet heeft aangenomen. Het Christ. Nationaal Vakverbond zag zijn - ledental in het vierde kwartaal 1929 stijgen met 3369 en bedroeg dit op 1 Januari 72964 tegen 58564 op 1 Januari 1929. De Nederlandsche opera (Co-Opera-tie) is opgeheven wegens gebrek, aan geldmiddelen Hoofdzaak hiervan is het feit dat de ge meente Rotterdam niet bereid was voor het seizoen 19291930 subsidie te verleenen, waardoor de onderneming niet over de mid delen kon beschikken om de exploitatie voort te zetten. De kosten van het maken van een tunnel onder het Engelsehe Kanaal worden ge raamd op 29 millioen. De werkzaamheden zouden ongeveer 5 jaar duren. P 9 Het Gare St. Lazare te Parijs is het druk ste station ter wereld. Het laat wat het rei zigers- en treinverkeer betreft, de groote Londensche en New-Yorksche stations verre achter zich. Er vertrekken bijna driemaal zooveel treinen als van het Grand Central station te New-York en het aantal passa giers is bijna dubbel zoo groot als te New- York. Sedert 20 Februari wordt te Bizerte een watervliegtuig met 3 inzittenden vermist. Men vreest dat allen zijn omgekomen. Zuid-Nederlandsche Stoomvaart- maatscliappij. In de te Ter Neuzen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans- en winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het di vidend bepaald op 10 Instituut voor Bietenteelt. Naar wij vernemen is de heer dr. P. J. H. van Ginneken, thans directeur der Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland", benoemd tot hoofd van het door de gemeen schappelijke Nederlandsche Suikerindustrie op te richten „Instituut voor Bietenteelt". Het staat nog niet vast, waar dit instituut zal worden gevestigd. Mocht de „Zeeland" verkocht worden, dan is het zeer goed moge lijk, dat het te Bergen op Zoom wordt ge vestigd, omdat daar dan gebouwen enz. aan wezig zouden zijn. t SOUBURG. Evenals te Middelburg en Vlissingen is ook hier een verplichte winkelsluiting inge voerd. De zaken moeten nu des avonds om 8 uur en 's Zaterdags om 10 uur gesloten zijn, althans mogen zij na dien tijd geen ar tikelen meer afleveren. Ook de barbiers val len onder deze verplichting sluiting. De verordening, welke gisteren is afgekon digd, treedt reeds morgen in werking. Gisterenmiddag had de werkman J. de J. uit 's Heerenhoek, terwijl hij werkzaam was met het verplaatsen van gerooide boomen, het ongeluk met een hand beklemd te raken, waardoor een wijsvinger werd afgeklemd en de andere vingers min of meer verwond wer den. Geneeskundige hulp werd spoedig ver leend. KOUDEKERKE. De Landbouwvereeniging te Kouaekerke hield gisteren een vergadering in café „Cen-* traal". De voorrtter, de heer H. de Lange, opende de niet talrijk bezochte vergadering en gaf het woord aan den heer C. Zwagerman. Deze wijst op den toestand van 18851900 Het lijkt nu wel of we weer in een malaise komen, zooals ln die jaren, de pachten zijn zwaar en <je landprijzen hoog ook ontbreekt een goede orga- 'satie. Het waken hiertegen, is streven naar ver betering en verlaging van de productiekosten, meerdere ontwikkeling van land- en tuin- bou wonderwijs. Spreker wees er op hoe gun stig Koudekei'ke er voor stond voor 20 jaar. Men had goed vee. een stierenvereeniging en ten goede melkcontrole, er was samenwerking. Veeverbetering, hierbij moet men vooral goed toezien welk vee men neemt eii door welken stier het gedekt wordt. Vooral het melken is een groote factor. Hiervoor wordt liefde, wilskracht en kunnen vereischt. Het wordt geleerd op de jaarlijk- sche melkcursussen, waarvoor men zich v or dit jaar nog deze week kan opgeven bij den heer Zwagerman. In Walcheren wordt 20 millioen liter melk geleverd aan 4 bedrijven het vervoer hiervan is veel te duur, daar dit door 600 boeren ge schiedt. In April, Mei en Juni is er overproductie, waardoor dan boter en kaas wordt gemaakt en de prijzen gedrukt worden (goedkoope beter) De coöperatie heeft geen macht. Er zijn te weinig aangeslotenen, meer aansluitingen zouden den prijs der te leveren melk verhoo- gen. Er zijn nu te'veel slijters. Verstandig voederen is een hoofdzaak. Het weiland is duur, daarom zorgen dat geen wa ter blijft staan, goed bemesten, geregeld be weiden en vroeger maaien. Bü het voederen met eigen graan gebruike men drie deelen graan met twee deelen koe ken of meel. Goed vee verbetert tot 8-jarigen leeftijd in de, melkopbrengst, zware breede koeien zijn meest de voordeeligste. Melkcontrole is een eerste vereischte om na te kunnen gaan wat men van zijn vee trekt. Tien leden traden toe tot de controle-ver- eeniging met 70 stuks vee. Over een stieren vereeniging' zal nader worden beraadslaagd. Twee leden meldden zich voor den melk- cursus. Nadat de heer Flipse nog inlichtingen had verstrekt over kunstmest en zaden, sloot de voorzitter met dank aan den heer Zwager man voor zijn gehouden rede, deze leerzame vergadering. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Predikantstractementen. Het maandblad van de Vereeniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk schrijft over de predikantstractementen, en merkt op, dat het sommigen kerkvoogdijen ontbreekt aan moed om door te tasten tot het verzame len der middelen voor de dekking van een alleszins voldoend predikants-tractement. In vele gevallen bestaat de mogelijkheid, dat men dit zou kunnen doen, zonder dat dit op de gemeente een te zwaren financieelen druk zou leggen, maar men deinst daarvoor toch terug.... De reden hiervoo1 kan wel eens liggen in bijzondere omstand'jheden in de gemeente of in den persoon of het werk van den predikant, maar ligt ook he~l dikwijls in een gebrek aan doortastendheid bij de kerkvoogden en in de omstandigheden, dat de kerkvoogden nog al te dikwijls de gemeente in haar zwakke zijde naar de oo^e. zien. De kerkvoogden zijn direct of indirect door de gemeente benoemd en zij voelen dat ze het beheer voeren bij de gratie van de leden der kerk en hoewel ze voor hun arbeid geen belooning ontvangen, voelen ze toch, dat ze in hun dorp of stadje door hun baantje een bepaalde positie hebben verkregen en dat ze daarom ook allereerst zijn geroepen, om voor de stoffelijke belangen van de leden der kerk op te komen, door het voeren van een uiter mate zuinig beheer <;n vandaar dat ze eigen lijk meer denken aan de leden der kerk, dan aan den predikar die als herder en leidsman der gemeente heeft op te treden. Soms is er nog een andere reden voor de slapheid in dit opzicht, welke sommigen kerk voogden *<-g aankleeft. Zij voelen zich door het baantje, dat hun door de gemeente is gegeven, gezaghebbende personen en dat wil len ze daarom ni°t gaarne eer kwijtdit is mede de reden, dat men er voor terug deinst, o i de lasten de leden der kerk eenigszins te verzwaren, in het belang van den predi kant. Wij vinden dit jammer. lOOen Jeugddienst. Zondag 30 Maart wordt de 100e Jeugddienst gehouden in de Ned. Herv. gemeente te Am sterdam, waarin zal voorgaan ds. W. van Limburgh, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Amsterdam. Ter gelegenheid hier van zal op den avond voor den lOOsten Jeugddienst, Zaterdagavond 29 dezer, des avonds 8 uur, in de Nieuwe Kerk op den Dam, een bijeenkomst gehouden worden voor jon geren. De leiding van dien avond heeft dr. M. J. A. de Vrijer, terwijl zullen spreken ds. G. A. den Hertog over „de Kerk voor de jeugd" en ds. J. C. Koningsberger over „de jeugd voor de kerk". MARINE EN LEGER Vice-admiraal F. J. Stockhuizen f Te 's-Gravenhage is overleden de gepen- sionneerde vice-admiraal F. J. Stockhuizen. Hij werd 26 November 1842 te Arnhem gebo ren. In 1856 werd hij adelborst 3de klasse, in '58 2de en het volgende jaar 1ste klasse, ver volgens in 1862 luitenant ter zee 2de en in '72 1ste klasse. Als jong zee-officier maakte de thans ontslapene verscheidene reizen naar Oost- en West-Indië. In 1883 werd hij be vorderd tot kapitein-luitenant ter zee, ter wijl hij commandant werd van de „Sindoro". Een zestal jaar later volgde zijn bevordering tot kapitein ter zee en in '96 tot schout bij-nacht. Van 1885 af was hij gedurende eenigen tijd onderdirecteur van de marine en haven meester te Hellevoetsluis, van 1890'93 was hij belast met het bevel over de scheeps macht in de wateren bij Atjeh. In 1895 werd hij belast met de functie van chef van den marinestaf, bij het departe ment van marine in Ned.-Indië. In 1898 volgde zijn benoeming tot com mandant der zeemacht en chef van het marine-departement in Indië. H. M. de Koningin benoemde hem op 31 Augustus 1898 tot adjudant in buitengewo nen dienst van Hare Majesteit. Onze zeemacht in West-Indië. Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With" zal uiterlijk 1 April a.s. naar West-Indië vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik". Na aankomst van den torpedobootjager te Curasao zal het pantserschip naar Neder land terugkeeren. Hr. Ms. torpedoboot Z 5 is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. W. G. van Hen gel, van 's rijkswerf te Willemsoord, alwaar zij de noodige herstellingen heeft ondergaan, in de Buitenhaven van Nieuwediep terugge keerd tot het hervatten harer oefeningstoch- ten. De luitenant ter zee der 2e klasse, C. R. Merkus, geplaatst te Leiden bij de verificatie van 's rijks zee-instrumenten, zal den 19en Maart per motorschip „Indrapoera" van den Rotterdamschen Lloyd naar Qost-Indië ver trekken, teneinde aldaar tot gelijk doel te worden werkzaam gesteld. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Maart eervol ontslagen uit den zeedienst de officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse C. van der Linde. LUCHTVAART Een marinevliegtuig gevallen. Een Fokker lange afstandverkenner, be mand met den reserve-eerste luitenant De Mul, en marinier eerste klasse Wouda, van het vliegkamp De Kooij, is gisterenmiddag in den Anna Paulowna-polder gevallen. Het vliegtuig werd door den mist overval len en bij het zoeken naar een landings plaats is het op een hoogte van tien meter afgegleden. Een der inzittenden sloeg met het hoofd tegen den mitrailleur, waardoor hy licht gewond werd. Het vliegtuig werd licht beschadigd. DE VLOOTCONFERENTIE. De Fransche ambassadeur te Londen, De Fleuriau, heeft gisterenmorgen de bijeen komst van de hoofden der delegaties ter vlootconferentie in het Saint James' Palace bijgewoond. Toen de vorige week tot het houden dezer bijeenkomst werd besloten, hoopte men, dat de Fransche delegatie Dinsdag te Londen zou zijn en dat men i de bijeenkomst van dien dag in staat zou zijn, het rapport te behande len van de deskundigencommissie over de methoden van het vaststellen der vlootton- nage van de ter conferentie vertegenwoor digde mogendneden. In het rapport word een schema uiteenge zet voor de aanvaarding van een reeks cate gorieën van schepen, hetwelk beschouwd wordt als een compromis tusschen den Brit- schen -"ensch om de tonnemaat volgens de categorieën te beperken en het Fransche "voorstel inzake beperking volgens de globale tonnemaat. met vrijheid om deze over de verschillende klassen van schepen te verdee- len. De deskundigen bevelen als hoofdcatego rieën aan slagschepen, moederschepen voor vliegtuigen, kruisers met een geschutkaliber van meer dan 15 cM., kruisers met een kaliber van 15 cM. of minder, torpedobootjagers en onderzeeërs. Wat Frankrijk en Italië betreft, zouden lichte kruisers en destroyers als één enkele categorie worden beschouwd. Het rapport der deskundigen óver de sche pen, die buiten elke categorie vallen, is even eens gereed en sedert de laatste officieele bij eenkomst van de hoofden der delegaties heb ben de deskundigen goede vorderingen ge maakt met het onderzoek van kwesties be treffende speciale schepen. Zekere beginselkwesties zijn echter ter be slissing door de hoofden der delegaties voor behouden. Het probleem van het vaststellen van maat regelen ter uitvoering van den eenparigen wensch van alle delegaties om het optreden van onderzeeërs in Oorlogstijd menschelijker te maken is nog bij de deskundigen in onder zoek. EEN REDE VAN BALDWIN. In een rede, die de oud-minister Baldwin, gisteren hield voor een vergadering van con servatieve afgevaardigden, verklaarde (je con servatieve leider zich voor een economische eenheid van het rijk, als door de nieuwe United Empire Party van Lord Beaverbrook wordt voorgestaan. Er was geen andere keuze, aldus Baldwin, dan tusschen een sterke eco- nomsiche eenheid of de uiteindelijke oplos sing van het rijk. Hij verklaarde dat hij heeft overwogen of het niet mogelijk was, de groote quaesties betrokken bij de rijksbetrekkingen uit de arena der politiek te heffen. Hij meende, dat- de eenige wijze om daartoe te geraken een referendum was. Een zoodanig referendum moest het lot van een regeering niet raken, want indien het lot van een regeering afhan kelijk was van een referendum, kreeg dit on middellijk een politiek karakter. Indien het volk wist dat het verzocht werd zijn beslissing te geven, ten aanzien van een specifiek punt en dat het resultaat van zijn beslissing geen algemeene verkiezingen beteekende, kon het zijn beslissing onbeïnvloed en op de mérices der zaak zelf geven. Het eerste wat de conservatieve partij te doen heeft, wanneer zij weer aan het bewind kwam was, een niet aan voorwaarden gebon den rijksconferentie bijeen te roepen tot het bespreken van de onderhavige economische onderwerpen en iets te doen. Indien, zeide Baldwin, het resultaat van dergelijke besprekingen een of anderen vorm van overeenkomst of verdrag was, waarbij wij groote voordeelen verkregen en waarbij in ruil öc belasting van voedingsmiddelen van vreemde landen, of de belasting van sommige artikelen werd geëischt, kan deze heele be slissing duidelijk aan ons volk worden voor gelegd. Baldwin zeide nog, dat er bij de volgende algemeene verkiezingen geen sprake zou zijn van een belasting op voedingsmiddelen. Naar aanleiding van deze uitspraak heeft Beaverbrook tegenover de pers verklaard, dat door het feit, dat Baldwin het hoofddoel van den kruistocht voor de eenheid van het rijk aanvaard heeft, aan de United Empire Party de enorme uitgave bespaard wordt om bij de verkiezingen uit te komen tegen de conserva tieven. DE TOESTAND IN SPANJE. Gisteren is de Spaansche ministerraad bij een geweest tot 12 uur 's nachts en daarna uiteengegaan zonder dat er een verklaring werd afgelegd. Berenguer verzekerde echter tegenover de vertegenwoordigers van de pers, dat de rust overal was teruggekeerd. Hij hoopt zoo spoedig mogelijk tot verkiezingen te kunnen overgaan. Overigens blijkt de toestand zeer gespan nen. De staking te Sagunto duurt onvermin derd voort. De geruchten over een cpdi 1 aan Martinez Anido tot vorming van ecu nieuwe dictatuur houden aan. HET MONUMENT DER VLAAMSCHE HELDENHULDE. De correspondent te Brussel van de „N. Rott. C." meldt Als protest tegen het verwerpen door de liberale en sociaal-democratische leden van den gemeenteraad der stad Mechelen, van een voorstel tot het verleenen eener subsidie van 500 francs aan het comité voor het thans voltooide monument der Vlaamsche heldenhulde te Dixmuiden, is in de oude Dijlestad door de Vlaamsche oud-strijders, de christelijke arbeiders en de Vlaamsch- nationale organisaties een volksvergadering gehouden, waar de Gentsche hoogleeraar prof. dr. F. Daels. voorzitter van Helden- hulde, het lijden en strijden der Vlaamsche frontsoldaten in een groote rede schetste en alle Vlamingen op hun plicht wees, buiten de politieke partijschakeeringen om het offer hunner gesneuvelde broeders te gedenken. Ook werd de IJzerfilm vertoond en ten slotte door alle aanwezigen het Vlaamsche Leeu wenlied gezongen. In de zaal en in de stad werd een geldinzameling gehouden en aan het einde der bijeenkomst kon dan ook wor den medegedeeld, dat aldus aan giften van kleine burgrs en arbeiders, ruim 5000 francs was bijeengebracht of tienmaal meer dan aan den gemeenteraad was gevraagd. POLITIEKE MOORD IN BULGARIJE. Gisteren werd in de Schipkastraat te Sofia de bekende aanhanger der Macedonische Protoger off-party Pundeff op klaarlichten dag door een drietal onbekende personen met verscheidene revolverschoten neergeschoten. Pundeff, zoowel als een hem vergezellend vertrouweling, waren op slag dood. De vermoorde was uitgever van het blad „Wardar", waarin hij de Michailoff-partij voortdurend fel bestreed en de aanhangers van Michailoff hadden hem reeds meermalen gesommeerd hiermede op te houden. De po litie slaagde er in de drie moordenaars nog ter plaatse te arresteeren, waaruit blijkt, dat zij op de hoogte is geweest van de moordplannen De arrestatie had plaats op dezelfde plaats, waar aanhangers van Protogeroff op 26 Ja nuari een moordaanslag pleegden op Michai- loff's vriend Jordan Chjatroff. Men neemt aan, dat deze nieuwe misdaad een vergelding is van die, welke op Chjatroff gepleegd werd. DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Baldwin, de leider der Engelsehe conser vatieven, stelde in het Lagerhuis een vraag met betrekking tot de instructies van de re geering aan leger, vloot en luchtvaart om niet deel te nemen aan de gebeden ten be hoeve van de Russische onderdanen in ver band met de geloofsvervolging. De premier antwoordde dat de bedoeling dezer instruc ties was, dat er geen dwang geoefend zou worden op militairen om aan deze gebeden deel te nemen, doch zij waren vrij om aan eiken dienst de,el te nemen, die hen goed- dacht. De premier had zich voor elk belang hebbend godsdienstig lichaam beschikbaar gesteld voor een onderzoek van deze zaak. Hij legde de belofte af dat al het mogelijke zou worden gedaan om volledige geestelijke vrij heid in deze zaak toe te staan, doch geen ge- bedendienst mocht worden gehouden, die het karakter had van een officieele militaire godsdienstoefening. Op voorstel van Baldwin stemde de premier er in toe, dat de leiders der drie partijen de zaak zouden bespreken. MASSA-DESERTIE UIT HET ROODE LEGER. Het Poolsche blad „Express Poranny" deelt mede, dat een detachement van 20 soldaten van de Russische grenswacht, met den commandant, nabij Luninice over de grens is gekomen en zich bij de Poolsche politie heeft gemeld. De Russische soldaten deelden mede reeds lang van plan te zijn geweest, het roode leger te verlaten. Zij worden in Rusland onvoldoende gevoed en moesten optreden tegen de bóeren, die zich tegen de onteigeningen wilden verzetten. Aangezien de soldaten hadden geweigerd te gehoorzamen en niet tegen de boeren wilden vechten, was de discipline zoo verscherpt, dat zij als slaven werden behandeld. De Poolsche bladen melden verder, dat massa's boeren uit Wit-Rusland eveneens over de grens Polen binnenkomen. De boe ren vluchten uit hun woonsteden, omdat de sovjets alle'landbouwbedrijven in coöperaties onderbrengen. De Russische grenswachten zijn versterkt, om den boeren te beletten het land te verlaten. Wie betrapt wordt bij een poging tot vluchten, wordt onherroepe lijk neergeschoten. In Polen verwacht men, dat het aantal vluchtelingen voortdurend zal stijgen. In Poolsche regeeringskringen wordt met het oog op den slechten economischen toestand overwogen een concentratie-kamp in te rich ten en ook de aandacht der Nansen-com- missie op* deze politieke vluchtelingen te vestigen. De regeering heeft eenigen gedele geerden opgedragen aan de grens een onder zoek in te stellen. De gruwelijke moord t>e Ben nek o m. Betreffende de teraardebestel ling van mej. Koperberg deelt de „N. Arnh. Ct." de volgende bijzonderheden mede Nog nimmer werd op het kerkhof „Mos- cowa" te Arnhem zoo'n groote belangstelling gezien. Reeds om één uur hadden duizenden zich op de begraafplaats verzameld en om twee uur moesten de hekken gesloten wor den, daar toen reeds tusschen de 15 en 20 duizend menschen aanwezig waren. Voorafgegaan door een veertiental ver pleegsters van het ziekenhuis te Velp, welke de vele bloemstukken mededroegen, werd de 'kist onder eerbiedige stilte van het publiek grafwaarts gedragen. Toen de bloemen rond de groeve waren Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Doos 30-60. Tube 80 C«. Bij Apoth. en Drogisten gelegd en de kist langzaam daalde, werd het velen te machtig en de politie moest enkele malen helpen bij in onmacht gevallen toe schouwsters. Als eerste spreker nam de inspecteur van politie te Ede het woord, die namens het ge meentebestuur van Ede, een krans met Ün- ten in de kleuren dezer gemeente, blauw en geel, aan de groeve legde. „Het gemeentebestuur," zeide hij, „in het bijzonder de burgemeester, heeft mij opge. dragen deze krans als bewijs van deelneming voor hetgeen in de gemeente Ede is gebeurd, neer te leggen." Daarna was het woord aan ds. A. Drost, predikant der Ned. Herv. gemeente te Arn hem, van wien de overledene oud-catechi- santé was. Ds. Drost las Psalm 130 „Uit diepten roep ik tot U, o Heer....'', en vervolgens vers 31 39 van Rom. VIII. Aan deze woorden knoopte Ds. Drost zijn toespraak vast, die hij met zeer ontroerde stem uitsprak. Met diepe ontroering, zoo zeide hij, hebben wij de vreeselijke tijding ontvangen, hoe Tine van ons is weggegaan. Het heeft ons door ons aller hart gekerfd, het slaat ons en verplet- tert ons. Enkele weken geleden heb ik mijn oud-leerlinge Tine nog gesproken. Ik vroeg haar, hoe zij het maakte en ze vertelde opgewekt van haar mooie werk in het ziekenhuis. Maar wat is hetgeen ik thans voel, zoo verklaarde Ds. Drost met door tra nen schorre stem, in vergelijking met de ge- voelens van het gezin, waaruit zij komt, baar diep beproefde moeder, haar zuster, die in Indië is, en haar broer. Het is zoo moeilijk om nu te zwijgen, om niet opstandig te worden, om uit te roepen: „Ik heb mijn ziel stil gezet tot God". De gemeente zal Zondagmorgen in den kerkdienst wel begrepen hebben, dat ik niet zonder reden liet zingen Psalm 42, gevolgd door Psalm 77. Wij staan voor 't raadsel van Zijn leidin gen, het raadsel dat dat vreeselijke kon en mocht. Het raadsel van de donkerte in het menschenleven, van den dader van het n drijf. Wij staan hier niet om te oordeelen. De menschen, de justitie, zullen wel is waar het oordeel vellen over den man, die de mis daad beging, maar wat is dat tegenover het vreeselijke dat God hem oordeelt. Wij zullen ons thans niet verdiepen in het donkere van dezen mensch, dat'is; de taak van de psychiaters. De bezoldiging der zonde is de dood. Deze man is al dood. Wij mogen niet oordeelen en zalig zijn zij, die het mysterie van het Kruis kennen. Wat zal ons scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus onzen Heer Wij hébben niet te doen met een God, die overwonnen is, maar met een overwin nend God. Jezus heeft gezegdDie in mij gelooft, zal leven, al ware hy ook gestorven. Het eeuwige leven is in God alleen. Tine is gevallen door moordenaarshand. Maar haar ziel is opgevangen in Gods arm. Ds. Drost sprak vervolgens woorden van troost tot de familie, in het bijzonder tot de moeder, wie het te machtig was den laatsten gang van haar dochter mee te maken. Ik eindig niet, zoo zeide spreker, met een laatsten afscheidsgroet maar met een bede, dat God in Zijn groote barmhartigheid allen genadig is en vertroosten zal met Zijn licht en vertroostjng. Ontroerd sprak hij ten slotte het „Onze Vader" uit. Een zwager sprak namens de naaste fami lie enkele vriendelijke woorden, waarna de oom van de overledene namens de familie bedankt heeft voor de belangstelling die de familie van zoo vele zijden in deze dagen on dervonden heeft. Er zullen er hier zijn die uit nieuwsgierig heid zijn gekomen, maar ook weet ik, dat ve len op deze wijze hun deelneming te kennen willen geven. Speciaal bracht hij dank aan het ge meentebestuur van Ede, voor zijn bewijs van deelneming op dezen dag. Tevens dankte hy de justitie en politie en al degenen, die zich om hen heen hadden geschaard voor het voortvarend onderzoek. Laten wij hopen, zoo zeide spr. dat wij Tine eenmaal in het Huis met zyn vele wo ningen terug zullen vinden. Een ding weten wij nu zeker, dat zy is bij haar vader, dien zy zoo zielslief had. De familieleden en naaste vriendinnen van de overledene strooiden daarna bloemen op het graf. Toen de familie vertrokken was is de me nigte in lange rij langs de groeve getrokken, een stillen eerbiedigen groet brengende aan haar, die het slachtoffer werd van moorde naarshand. De moordaanslag b G o i r 1 e. Gisterenavond is het slachtof fer van den moordaanslag in de bosschen te Goirle by Tilburg, de 26-jarige C. A. van Oir- schot, zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, overleden. De dader heeft aan de marechaus see een volledige bekentenis afgelegd. Ernstige vechtpartijen~"" In den nacht van Zondag op Maandag heb ben te Groningen verschillende ernstige vechtpartijen plaats gehad, waarbij geducht van het mes is gebruik gemaakt. Een der vechtersbazen werd zoo zwaar gewond, dat bij naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. Twee zwagers hebben het ook danig aan den stok gehad, waarbij een hunner een danigen slag op het I ten slotte eveneens jnoest worden vervoerd, zwagers na de vechtpar ie vrouwen nog I fcopje koffie gedronken, «evoelde zich echter om ernstiger te zijn toegeko I jijk werd gedacht. .-Een aan I avond begaf zich I wan van Castricum, I doorgebracht bij I huiswaarts naar I Nog voor het I grens ter hoogte I Jij onverhoeds beetgepal I schen de boomen 1 I hem van het rijwiel I langde. De aangerai. I de been had kunnen I een paar opstoppers I der tegen een boom I zjjn rijwiel grijpen I Thuis gekomen zag I plaats van direct naar I werd alles op zijn beloop I den volgenden morgen I Dat toen niet veel meer I jaat zich begrijpen. I dader is als volgt I schraal postuur, I draagt manchesterpak, Igele lange overjas, I oogen getrokken. De I de verkochte opstopp< I hebben in zijn gezicht, a n een t waj zijn v het passeeren van dei tgepal bevin afru hoi en h viel, en hy e Het Leeft lang 1 gen da< --Door zijn zo I De 20-jarige boekbint I Weissenstadt, in het I door zijn vader de toeg? I huis was ontzegd, wegei I gisteren ondanks het ve woning. Het kwam t< ruzie tusschen vader I woordenwisseling trok d i loste vier schoten op doodelijk verwondde. Geluidsfilm hoogte. Eerstda zijn in de bioscoop de s< chutespringen geeft, vol De parachutespringer Bi dagen tijdens een spron; per draadlooze uitgezoni werd, èn op de begane machine opgevangen ei I vastgelegd. De eerste Buschmeyer de parachi en lange, afrollende me iet het vliegtuig verbo raad geheel afgewikke [als antenne voor den kif de parachutist op zijn masker voor het gelae aangebracht. Natuurlijk geluid vastgelegdvan ten werden er tegelijk fi -H ongerdood nis. „De West" on culier schrijven, gedatef Graukreek „Hier zijn vijf menscl overleden op het goudp lijken waren reeds tot o Zü zijn door boschwach Van een ander hebben hangmat gevonden en de beenderen verzameld Dat wil zeggen, dat de rol hebben gespeeld." Het blad verneemt n( derheden omtrent dit bevond zich een twintig het terrein in onderhu hoofdonderhuurder wa Het staat vast, dat er o aan mondkost wa op, De eerste die overle wijn. De leiding was tc onderhuurder Mo maar voor een week lev waren, besloot men op bezweken twee arbeider schen wegens ziekte Men hoopte hen van de tijdig voedingsmiddelen aankomst der hulpexpe schen helaas reeds ovc Dit geval, zoo vervolg beschouwen als een die in Suriname's achterh voorkomen, dikwijls zoi reld daarvan iets vera belicht echter ook de boschbedrijf bestaan. O hoeveelheden van 36 to den, die natuurlijk concessionaris waren Bankier (tot inbreke beel leege brandkast v cen tientje voor je mo toond, hoor Dame tot orgeldraaie beteekent dat toch E en dan weer sneller. OrgelmanDat k tellen, maar daar snap k mijn ziel, die ik in h DE DOODSLAG TE 's-GRAVENHAGE. bevestigde heden het faank te Middelburg, landbouwersknecht P degens doodslag gepl broer, tot 7 jaar g tok van preventief, i:

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 2