1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG EERSTE BLAD HARTLIJNEN PERICHT ND A TE VLISSINGEN No. 54 68e Jaargang 1930 lips: firaa f. lil HE VELDE Ir.. Halslint 58-60, Vlissingen. Telil. II. Postrekening 60101 5 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Stoowmasscherij „Volharding" Ken! II reeds onze wasch,berekend p.Kilo Stads- en Provincienieuws STER-TABAK an 600.000, dat gebruikt men naar Europa en Ame^ damateurs in nood. van Staten hebben verschil, r belangrijk werk verricht iwstormen in sommige ge. :he en telegrafische ver- n waren. Zoo waren bijv, en bij de Niagara water buitenwereld afgesloten, wist echter in verbinding *iateurs te Buffalo en te vele moeilijkeden werden ;n hebben deze amateurs t, door berichten uit te spoorwegverkeer van de >ad" een gedeelte van de afverbindingen langs een spoorweg-maatschappij en storm vernield. Zonder amateurs zou het spoor- vertraging hebben 011- iteur, die genoemd moet te Glen Falls, die gedu- inding wist te blijven met lechts een rustpoos van van W8DQP moet boven- erd worden, daar hij met ■ken, omdat het plaatse stroomloos was en hij bo- e malen zijn antenne op- ;en, daar het gewicht van antennedraad, deze her- leen. in Algiers. t in Algiers veel zorg gaat idio-omroep. Nadat hier ider is opgericht en in It men thans, dat in het ng van het honderdjarig ische kolonie een bedrag :s voor den radio-omroep 1 Maart van Whyalla Maart te Melbourne t te Rott. van Bombay aart van Tampico Maart v. Southampton 6 Maart 12 uur te Mar- isr.) 3 Maart te Antw. l\) 28 Febr. te Singapore t van Oran, Batavia n. irt te Batavia v. Rott. r,) p. 3 Maart Ouessant p. 2 Maart Finisterre aart te Kilindini [aart van Leixoes p. 2 Maart Gibraltar isr.) 2 Maart van Las van Athene Maart van Colombo van Beira n. Rott. Kaart van Colombo 3 Maart van Genua 2 Maart Kaap del Armi 3 Maart van Sabang te Batavia van Rott. 2 Maart Kaap del Armi Maart Kaap Bon uitr.) 28 Febr. te Bar- itand 775.5 te Rennes. itand 741.5 te Vardö. in avond van 5 Maart: winden uit Westelijke ot licht- of halfbewolkt. nkelijk zachter in het vermakelijkheden, ingen, enz. - Dagelijks voorstelling, Dagelijks voorstelling, 8 geen voorstelling). - Uitvoering dames- >te Hulp" en de trans- het Roode Kruis, Con- Openbare vergade- Walchersche Besturen- Tïiendschap", 8 uur. - Voorstelling Het Hol- „de Oude Vriendschap" Uitvoering Christelijke „Hosanna", Concertge- SLBURG. Oostenrijksche avond, ing, Schuttershof, 8 uur 4.06 4.41 16.26 17.05 Auto's, Fietsen rtuigen. aart uur 5 6.14 6 6.16 6# VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze- tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 bladen SCHIETOEFENINGEN, ZUIDERZEE. NAARBEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op Donderdag 13, wellicht Vrijdag 14, Dinsdag 18, Woensdag 11), Donderdag 20 en Vrijdag 21 Maart a.s. zal worden gescho' m met geschutopgesteld 400 M. ten Z. en 150 M. ten W. van don in- van het fort „Ronduit" te Naarden in N. ïyke richting op afstanden tot 7 K.M. Grenzen van de onveilige strook worden aangegeven door de meridianen van drn ko renmolen onmiddellijk ten W. van Naarden die van de Chemische fabriek ten O. van Naarden. Op den dag waarop gevuurd zal worden, zal de nationale vlag waaien van de torens van Naarden en Huizen van 10 uur tot na afloop der proeven. Het is verboden gedurende den tijd, dat be doelde vlaggen waaien het onveilige gebied ts bevaren. Vlissingen, 5 Maart 1930. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Algemeen, debat. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft zich niet druk gemaakt by de beantwoording der vele sprekers bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting 1930. We doen eenige gre pen uit de voornaamste onderwerpen. Het Nederlandsch-Belgische vraagstuk is een zaak van het geheele kabinet, dat zal waken tegen inbreuken op onze rechten. De minister hoopt op een zeer spoedige oplos sing van de kwestie. Onze Indische politiekde minister van Koloniën heeft in de Tweede Kamer reeds het inzicht der regeering medegedeeld van een liquidatie-politiek wilde hij niet weten, van de leuze „los van Nederland" mag geen sprake zijn, de rijkseenheid is en blijft een begeerlijk goed die gedachte vindt men ook terug in de Troonrede. De samenwerking tusschen minister van Koloniën en Gouver neur-Generaal is, gelijk mr. Fock terecht heeft opgemerkt, van teeren aard en prof. Kranenburg heeft in zijn Handboek van ons Staatsrecht in denzelfden geest geschreven. Op het geval van den gouverneur Fruytier ging de Minister niet in. Alleen den buiten kant roerde hij aan. De dankbetuiging is steeds usance, alleen is deze 30 jaar geleden achterwege gebleven tegenover gouverneur Barge, maar dat had bijzondere oorzaken. En er is verschil in de manieren van bedan ken en de laagste vorm is tegenover den heer Fruytier gebruikt. Zijn herbenoeming is en kel een inlossing van een belofte van den vorigen Minister van Arbeid en men meende deze op royale wtfze te moeten doen, dat was plicht. Dat is wel heel merkwaardigDe Regee ring zit vast aan een belofte en voert die Piet alleen uit, maar geeft meer dan dat. Wie gelooft het De Regeering wil blijkens haar jongste maatregelen met alle kracht de openbare onzedelijkheid bestrijden, doch men wachte kaar verdere daden af. De Bioscoopwet is voldoende wapen tegen immoraliteit op het gebied der bioscoop. Klachten over de cen- suur, krachtens die wet, zijn niet billlijk. Sociale maatregelen, waarop de heer Polak indrong, zullen de moraliteit niet verbëte- ren, er zijn daarnaast andere voorzieningen noodig tot bestrijding van de verbastering tor zeden. De anti-danscommissie kan in ■toze richting goede adviezen geven. De over bid is geen algemeene zedemeester, maar kan reguleerend optreden. Bij de bestrijding tor openbare zedeloosheid rekent de regee- op den steun der drie rechtsche partij- en' Doch ook bij de linkerzijde worden in freede kringen dezelfde inzichten aangetrof- fen, o.a. wat betreft de bestrijding der por nografie. Over het Kabinet zei de Minister dat het Kabinet is gevormd na de mislukking van de Poging om een extra-parlementair Kabinet e vormen. Prof. Kranenburg ontkende dat Kabinet extra-parlementair zou mogen koeten, ontkende zelfs dat er extra-parle mentaire Kabinetten konden zijn. Er zijn s^chs koninklijke en parlementaire Kabinet- Jen mogelijk. De Minister vraagt echter, hoe kiJ tot die opvatting komt. Als hij zich be roept op het gebruik, dan herinnert hij hem er aan, dat we vele jaren reeds een extra parlementair Kabinet hebben gehad. En ten gevolge van het evenredig kiesrecht, bestaat voor een minister geen kans om plots een parlementaire meerderheid te krijgen. En de Minister vindiceert voor zijn Kabinet de qualificatie van extra-parlementair 't beste. Het kan toch niet langer regeeren, wanneer het Parlement het zijn vertrouwen ontzegt. Een parlementair Kabinet is dus een Kabi net dat zich bij voorbaat zekerheid heeft verschaft omtrent dat vertrouwen. Nu niet alle drie de rechtsche partijen zich op de zelfde grondslagen willen binden, was een parlementair Kabinet niet mogelijk, maar niettemin mag het ministerie bouwen op den steun van rechts. Homogeniteit ontbreekt daarbij niet aan het Kabinet. De heer Rink wees op verschil van homogeniteit op prin- cipieele punten, maar het werkprogram wordt gevormd door den grootsten gemeenen deeler tr beginselen van Protestantsche en Katholieke partijen. In een extra-parlementair Kabinet vinden de leiders doorgaans geen plaats. Van program en beginselen rechts zijnde, hoopt het Ministerie op steun van rechts, maar zoo mogelijk zal het prijs stellen op steun van honderd procent van 't Parlement. Over den financieelen toestand heeft mi nister De Geer korte opmerkingen gemaakt, waaruit we alleen dit aanstippen Vele sprekers hebben licht- zoowel als schaduwzijden opgemerkt. Maar te veel schaduwen, te veel pessimisme, heeft de Mi nister opgemerkt in de rede van den heer Van Lanschot, die als eenige lichtzijde zag de mogelijkheid van de verlaging van den rentevoet, maar er zijn niet veel leeningen beschikbaar voor conversie, en veel zou deze niet uitwerken. Intusschen zijn de rijksuitgaven stijgende, er. ook het program van den Minister van Arbeid zal groote uitgaven vragen met goedkeuring van het geheele Kabinet. Be- l&stingverhooging blijft echter uitgesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Indische Begrooting. Vandaag was de afdeeling Landbouw aan de orde. Voor uitbreiding van staatsbemoei ing van dezen tak van bédrijf werd*aan ver schillende zijden gepleit. Voorlichting, land- bouw-scholen en directen steun acht men noodzakelijk opdat vooral de producten van voedingsgewassen een hoogere vlucht zou nemen en een plaats op de wereldmarkt kon veroveren. De Minister was het vrijwel met iedereen eens en hy wil alle wenken nader overwe gen. Wij stippen o.a. aan dat hij ook graag zal meewerken om den moord op bepaalde dieren en ook export van deze tegen te gaan. Ook zal de Minister natuurmonumenten gaarne beschermen. Verbetering van de wegen werd algemeen bepleit. Over niet toegelaten hoeken werd nog wat gesproken, masfr beteekenis had het alles niet. De discussie over de marine is uitgesteld tot de aangekondigde suppletoire begrooting daarvoor zal behandeld worden. De Indische begrooting is afgehandeld. Na den stadhuisbrand te Leiden. In het vervolg van de commissie van rap porteurs der Tweede Kamer inzake het wets ontwerp houdende maatregelen met het oog op het verloren en verminkt zijn van regis ters van den burgerlijken stand te Leiden als gevolg van den stadhuisbrand, werd door eenige leden de aandacht gevestigd op het artikel van den heer H. Bungenberg de Jong: „Eenige opmerkingen betreffende de registers van den burgerlijken stand in verband met den brand in het stadhuis te Leiden" in het „Ned. Juristenblad" van 2 Maart 1929. Zij vroegen hoe de regeering denkt over de daar in aanbevolen maatregelen. Opgemerkt werd voorts, dat het vergelijken van de afschriften der registers met de origi- neelen veel tijd zal vereischen. Daarom meen den sommige leden, dat het niet wenschelijk is, den president der rechtbank of een door hem aan te wijzen rechter daarmede te be lasten, dcch dat het wellicht heffeest zou zijn die taak op te dragen aan een door den mi nister van justitie aan te wijzen ambtenaar. Reis- en verblijfkosten van Eerste Kamerleden Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer waren vele leden van oordeel, dat dit ontwerp, zooal niet met de letter, dan toch met den geest der Grondwet in strijd is. Het geen thans wordt voorgesteld, is een verkapt presentiegeld. Andere leden aren het met deze meening niet eens. Den bestaanden toestand achten zij voorts onbevredigend, terwijl zij bovendien van mee ning waren, 'at de vergoeding voor verblijf kosten aan alle Eerste Kamerleden aanmer kelijk moet worden verhoogd. De commissie inzake den vryen Zaterdagmiddag voor het P.T.T.-personeel. De door de commissie van overleg P.T.T. ingestelde subcommissie, die een onderzoek heeft te doen naar de mogelijkheid van de invoering va' den vrijen Zaterdagmiddag bij P.T.T. (bij dit onderzoek blijft buiten beschou wing de vraag of voor het verleenen van dien halven vrijen dag gelden beschikbaar zou den moeten worden) bestaat uit de heeren A. B. van Beers, W. A. Bouma, A. Feenstra, H. van Giesscl, Th. J. K. Kuiler, J. H. Waterborg en J. H. van Wilpe. De schenking van „Sorghvliet". In het verslag van de commissie van rap porteurs betreffende machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst van schenking („Sorghvliet") werd o.a. gevraagd, wat '*e- doeld wordt met de stichting van een repre sentatief gebouw. Zou aan de gestelde voor waarde worden voldaan door de stichting van een gebouw voor de Eerste of de Tweede Ka mer, of voor den gemeenteraad van 's-Gra- venhage, een gebouw, waarin o.a. zou worden gerecipieerd, of een gemeentemuseum Enkele leden meenden, dat het terrein een geschikte gelegenheid biedt voor de stichting van een nieuw paleis voor de Koningin. Ook werd gevraagd of de schenkingsvoor- waarden zouden toelaten een monumentaal Paleis van Justitie te bouwen. Men zou dan in het gebouw een aantal receptiezalen kun nen inrichten, die te gebruiken zouden zijn bij internationale conferenties. Vele leden waren van oordeel, dat dit laat ste in ieder geval gewenseht is. Nederlandsche Jaarbeurs. Voor de eerstkomende jaarbeurs, die ven 11 tot en met 21 Maart te Utrecht zal worden gehouden, is een reclameplaat uitgegeven, ontworpen door den heer P. A. H. Hofman, die gedrukt is met Franschen, Duitschen en Engelschen tekst. De plaat is een pakkende reclame om de aandacht van de handeldrijvenden op de jaarbeurs te vestigen. ®N. V. TELEF. 50 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschett blijven streng gesepareerd en behoeven niet gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tariel geen gebruik wenschen te ma ken, berekenen we ook p. stuk VLISSINGEN, 5 MAART. Premie-betaling ingevolge de Ziektewet. Zooals bekend, kan de werkgever de helft van de verschuldigde premie van het loon van den arbeider afhouden. Het deel, door den arbeider verschuldigd, mag nooit meer bedragen dan 1.15 (de helft van de premie van den Raad van Ar beid), welke 2.3'% bedraagt. Is de werkgever bij een bedrijfsvereeniging aangesloten, en bedraagt de premie voor deze bedrijfsvereeniging minder dan 2.3 evenueel als voorschotpremie, bijv. 2 dan mag niet meerdan de helft, in dit geval 1 worden afgehouden. Overtreding is strafbaar gesteld. De nieuwe sluisdeuren. Wij hebben in ons vorig nummer een be schrijving gegeven van de nieuwe sluisdeuren voor de keersluis alhier. De heer J. Scher- penseel fotograaf alhier, heeft van deze deuren bij aankomst enkele opnamen ge maakt die zeer goed zijn geslaagd. Twee van deze foto's, waarop men de deuren in de reusachtige kranen ziet hangen, kan men in onze Tijdinghal bezichtigen. Er is eeri zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen- Laat hen het eens probee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het Be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot. -C Film „Moeder". Het bestuur van het Instituut voor Arbei ders-Ontwikkeling deelt in achterstaande advertentie mede, dat de toegangsbewijzen voor de bioscoopvoorstelling op a.s. Donder dagavond in het Alhambra-theater, waarin de film „Moeder" van Marxim Gorki zal worden vertoond, geheel zijn uitverkocht. Men brenge zijn lidmaatschapkaart naar de voorstelling mede. De zaal gaat half acht open. Schoorsteenbranden. Gisterenmiddag ontstond weder een schoor steenbrand "en wel in een perceel in de Van Speijkstraat, welke was ontstaan door roet- aanlading. De brand v^erd met enkele emmers water gebluscht. Opvallend mag het zeker genoemd worden, dat bij de in den laatsten tijd plaats gevon den hebbende schoorsteenbranden, in de meeste gevallen de kachels met eierkolen werden gestookt, waaruit dus valt op te ma ken dat deze kolen de roetaanlading schijnen te bevorderen. Een ouderwetsch huismiddel geeft de huis vrouwen in overweging enkele malen per week aardappelschillen in de kachels te wer pen, waardoor de roetaanlading en het vaar voor schoorsteenbranden aanmerkelijk wordt verminderd. Het is een heel onschuldig middel dat licht te probeeren is. Een schoorsteenbrand veroorzaakt altijd heel wat overlast en als men deze met een eenvoudig huismiddel kan helpen voorkom n, dient men dit midc'ri zeker toe te passen. Bal masqué's. Zooals reeds tal van jaren op Vastenavond gebruikelijk is, werc'en gisterenavond in het Concertgebouw, de Oude Vriendschap en de Belgische l~odsensociteit drukbezochte bal masqué's gehouden, die tot in den nacht voortduurden. Er heerschte een opgewekte en gezellige geest, die echter nergens door eeni- gen wanklank v rd verstoord. Het nieuwe ambtenaren-reglement te Middelburg. Bij den gemeenteraad te Middelburg is in gekomen het ontwerp van een nieuw amb tenaren-reglement dat 67 artikelen bevat. Wij bepalen ons tot een uittreksel uit het overzicht van de voornaamste verschillen tus schen het nieuw ontworpen ambtenaren reglement en het oude, thans geldende amb tenaren-reglement benevens werklieden reglement, samengesteld door den gemeente secretaris. In art. 1 komt de wenschelijkheid tot uiting, dat alle personen, die in eenig dienstverband tot de gemeente staan, over één reglement beschikken, waarin alle bepalingen met betrekking tot dat dienstverband zijn neer gelegd. Het politie-personeel, hetwelk in een an dere hiërarchische verhouding dient dan an der personeel, is daarvan uitgezonderd. Te vens is het reglement op los, resp. jeugdig personeel slechts voor een gedeelte toepas selijk verklaard. In de bestaande reglemen ten kwam zulks niet, althans onvoldoende naar voren. In art, 12 wordt omschreven wat verstaan moet worden onder vast, tijdelijk, los en jeug dig, omdat het ontbreken daarvan meermalen leidde tot moeilijkheden, vooral administra tieve, terwijl ook tot uitdrukking wordt ge bracht, dat „werklieden" ee~st op 21-jarigen. ambtenaren reeds op 19-jarigen leeftijd niet meer als jeugdig personeel worden be schouwd. De algemeene salarisverordening vangt voor beide op 21 jaar aan. Verder wordt beëindigd de mogelijkheid, dat een werkman wordt benoemd door hec hoofd van dienst, maar door Burg. en Weth., het betrokken hoofd gehoord. Duidelijk is omschreven aan welke eischen een persoon moet voldoen om tijdelijk of vast te worden benoemd, wat tot heden nergens was geregeld, ook al werden althans in de practijk enkele dier eischen gesteld. Vast wordt gelegd, dat de termijn van tij delijke benoeming voor één jaar hoogstens éénmaal kan worden verlengd, na hoogstens twee jaar moet een vaste benoeming volgen. De verplichtingen van ambtenaren en werklieden zijn uitvoeriger dan voorheen ln. het reglement neergelegd. Geheel nieuw is de bepaling, dat de ambte naar verplicht is tot geheimhouding van alles wat hem in verband met zijn betrekking be kend wordt. Dit mag in een modern regle ment niet ontbreken, ook al bestaat de ver plichting tot geheimhouding reeds in de praktijk. Geregeld is ook de vervanging van afwezige ambtenaren en ter voorkoming, dat bij een werkstaking door de overheid geen partij wordt gekozen, bepaald, dat de ambtenaar niet verplicht is de werkzaamheden te ver richten van een werknemer, die afwezig is wegens een door een landelijke vakvereeni- ging geproclameerde werkstaking, of een werknemer, die arbeid verricht, terwijl voor zijn bedrijf een werkstaking, zooals hier- voren bedoeld, is geprociameeï-d, behulpzaam te zijn. Niet alleen voor werklieden, maar voor alle ambtenaren wordt nu vastgelegd, dat zonder goedkeuring van Burg. en Weth. een bezol digde neven-betrekking niet mag worden uit geoefend, nering te drijven of door huisge- nooten te doen drijven en loonarbeid voor derden te verrichten. Verder worden geregeld werktijd en beloo ning vastgelegd wordt voor allen een jaar- lijksch verlof van ten minste 12 werkdagen- met behoud van belooningdoch eerst nadat men 4 maanden in dienst der gemeente is ge weest. Ook is buitengewoon verlof geregeld, en dit behalve bij bepaalde gebeurtenissen in de familie, doch ook in de hierna te noemen gevallen. Het als afgevaardigde bijwonen van dë jaarvergadering zijner organisatie en van de begrafenis van een lid van het bestuur zyner organisatie het als lid van het hoofdbestuur bijwonen der bestuursvergaderingen, echter gedurende ten hoogs'., 4 dagen per jaar en het voldoen aan wettelijke verplichtingen. De gehuwde 'ouwelijke ambtenaar kan van ten hoogste 2 maanden vóór den dag waarop zij haar bevalling verwacht, tot ten hoogste 2 maanden na de bevalling verlof met b.oud van belooning krijgen. Ook ziek- tegeld, regeling, straffen, scheidsgerecht, en het einde van de dienstbetrekking worden dan geregeld. Bij dit laatstr wordt ook ge noemd huwelijk van een vrouwelijk ambten naar, waarvan echter in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den Raad, resp. Burg. en Weth. kan worden afgeweken. Ten slotte volgen dan bepalingen betref fende los personeel, jeugdig personeel en overgangs- en slotbepalingen. Zooals reeds gemeld hebben de raadsleden tot 25 Maart gelegenheid amendementen in de dienen, en wordt het ontwerp dus eerst nei dien datum in den raad aan de orde gesteld. Waterschappen en -polders. Bij Kon. besluit is benoemd in de provlin cie Zeeland tot dijkgraaf van den Elizabeth- polder te Arnemuiden A. J. Klompe te Nieuw- en St. Joosland. Aanrijding tusschen auto en tram. Betreffende de aanrijding van een auto door de Zuid-Bevelandsche tram bij Kwaden- damme, vernemen wij nader dat de stuurin richting van den auto in orde was, doch dat de remmen niet goed werkten. De auto werd door den rijksdeskundige in beslag genomen. De auto die gisteren werd aangereden is 'e- zelfde, waarmede het vorig jaar eveneens eert aanrijding met de Zuid-Bevelandsche tram plaats had, waarbij toen dr. Folmer uit Driewegen het leven heeft verloren. Toegelaten als consul. Bij Kon. besluit is erkend en toegelaten a's consul van België te Hansweert de heer F. v. d. Graaf, -

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1