1000 500 300 150 100 25 en (UA) ENWEII TRIO" 1 MAART EDEN AF AAKÜ T! IAAG No. 51 68e Jaargang 1930 u: firma F. till DE Villi Ir., Walstaji jfi-60. Ilissinp. Itlil. 10. Foslrttuii) 662S7 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen eerste blad gemeentebestuur KAMER-OVERZICHT binnenland Stoowmasscherij „Volharding" Stads- en Provincienieuws VOORTZETTING DER OPRUIMING SPECIALE KOOPJES in VITRAGES FIRMA 3 ERVOOST Hl ST01MWASSCHERI1 99 KERKHOFLAAN 2-4 Welk tarief U ook kiest, onze prijzen per stuk zijn toch voordeeliger 99 AANDE DAPEST I ANCIS ECHTEN, reeds 40 jaar als loonbeidsspecialist ■bonden is aan de pinkljjlce Hongaar* ache Opera te Budapest. cent PER STUK STRAAT 6 185 ct. 185 ct. 298 ct. 258 ct. 428 ct. 378 ct. 458 ct. LISSINGSCHE COURANT gOfjNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. (anco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rriden bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit e'ener olis, zijn GRATIS verze- rd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger jt nummer bestaat uit 2 bladen m a kwaliteit itant, bij bekendmaking verhuizingen. Burg. en Weth. van Vlissingen herinneren ingezetenen aan het bepaalde by de Al- emeene 3olitieverordenii-j omtrent de aan- Üte van verhuizingen binnen de gemeente Art, 14. Ieder, die binnen de gemeente erhuist, is verplicht binnen acht dagen na verhuizing daarvan kennis te geven aan iet gemeentebestuur ten bureele van het levolkingsrer'ster. Wanneer het hoofd van een gezin ver nist, is hij bovendien verplicht de in het orige lid bedoelde kennisgeving te doen voor He bij hem inwonende personen, dienst- en itrkboden daaronder begrepen. In dit geval i de inwon 4de personen tot aangifte niet «rplicht. die binnenshuis afzonderlijk een of kamers bewoont, wordt als hoofd van en gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlyk bin- 1 acht dagen aan het gemeentebestuur ten jntore van cl bevolkingsregisters opgave jn iederen persoon, die in het huisgezin roidt opgenomen of daaruit vertrekt, inwo onde dienst- en werkboden hieronder be- Dezelfde opgave moet geschieden door af- pderlijk levende personen, wanneer zij an- e personen in hun huisgezin opnemen, verplichtingen, in de twee voorgaande a's opgelegd, vervallen, wanneer door a betrokken persoon zelf opgave is gedaan. [Door een bevolkinscontroleur zal aan de pen een nauwkeurig onderzoek ingesteld jrdea of aan -te hierboven genoemde be palingen is void vanindien dan blijkt, dat ke bewoners nalatig waren, zal daarvan pro lces-verbaal word:n opgemaakt. Vlissingen, 1 Maart 1930. Burg. en Weth. voornoemd, y/_N WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Algemeen Debat. J Midden in den middag kwam de premier- ■Mmister aan het woord om de vele sprekers ■bij het algemeen debat te beantwoorden. Hij |ral dat echter Dinsdag pas doen. waren nog eenige sprekers aan |(!e beurt. De eerste was mr. Fock, die zijn uitsprak over het weder-optreden Iran den heer De Graaff als minister van ■Koloniën, dien hij een krachtige figuur acht. heeft wel gesproken van de periode- iFock—De Graaff, waarin fouten zouden zijn ct, maar men heeft verzuimd aan te ■[even welke fouten dat zouden zijn geweest. |Mr. Fock houdt zich voor mededeelingen aanbevolen en hij zal er dan op ■antwoorden. De verantwoordelijkheid voor het koloniaal |Meid blijft in hoogste instantie bij den Mi- 3r, maar den gouverneur-generaal komt ■toch zeker evenzeer een groote mate van pranfcwoordelykheid toe. De verhouding hen beiden is uiteraard van teere en daarmee moet steeds rekening Wrden gehouden. Wat het eervol ontslag van den heer Ifruytier als gouverneur van Curasao be itelt, daarmee zou de heer Fock zich kun nen vereenigen, doch niet met de dankbe- 'bg die eraan werd verbonden. Van de der regeering is geantwoord, dat zulk |[eQ dankbetuiging verbonden is aan de van het ambt dat men heeft be leed, maar als dat altijd zoo is, dan acht I preker de dankbetuiging van nul en geener I baarde. De heer Fruytier moge nu zijn J dankbetuiging wel houden, maar in den ver- zou spreker met het geven van dank- 'gingen een anderen maatstaf willen |^n toegepast. Hij behoudt zich, nu de heer Fruytier is t bij de arbeidsinspectie, voor, op de •e betreffende die herplaatsing terug te 1 bij de behandeling van de begrooting ïa& Arbeid. scherpe tegenstelling waren vandaag Iae redevoeringen van den heer Polak, die aging der partygrenzen ziet en een an- combinatie van partijen verwacht en I c«n heer Serrarens (R. K.) die het tegendeel NI tiDe heer Polak constateerde dat we in l zien dat ook Katholieke en andere arbeiders zich scharen aan de zyde der Labourpartij zij behooren ertoe of stemmen op de Labourcandidaten. Nu moge men zeggen dat de Labourpartij heel anders is dan de S.D.A.P. in ons land, spreker aan vaardt die opvatting niet en hij is overtuigd dat bijv. MacDonald dezelfde meening is toegedaan. Wanneer dé Engelsche socialisten wat minder Marxistisch zyn dan bijv. de Duitsche of Hollandsche, dan is dat een gevolg van de Engelsche geaardheid, die meer practisch is gericht. Doch ook in ons land komen schakeeringen in de S.D.A.P. voor, evenals in Engeland. De samenwerking tusschen de democrati sche elementen van rechts en links zal er moeten komen, al smeeken de sociaal-demo craten er niet om. Met gerustheid wachten de sociaal-democraten dat tijdstip af men zal dan tot een compromis moeten geraken en dan zal tevens het tijdstip daar zyn dat de S.D.A.P. regeerkracht kan toonen. De heer Serrarens daarentegen constateer de dat het Katholieke standpunt fel staat tegenover het socialistische. Hij beschouwt katholicisme en socialisme als onvereenig- baar, omdat het den klassenstrijd ontkent, het privaat-eigendom erkent, de socialisti sche wereldbeschouwing niet in overeenstem ming acht met de Christelijke beginselen. Het socialisme in Engeland verschilt met dat in Nederland, maar het tegenwoordige Nederïandsche socialisme verschilt ook met dat van vroeger. En dan vergete men niet, dat de vader van het Engelsche socialisme niet is Marx, doch Owen en hun beginselen verschillen sterk op verschillende punten. Bovendien is de Labour Party niet een zui ver socialistische party te heeten. In Engeland heeft de Katholieke kerk dan ook haar volgelingen gelast uit de Labour- Party te treden, wanneer deze anti-Christe- lyke beginselen naar voren mocht brengen. Op een komende verzoening tusschen katho licisme en het continentale socialisme valt vooralsnog niet te hopen. In ieder geval zal dat niet kunnen gebeuren, zonder weder- zb'dsche waardeering. Nog heeft mevrouw Pothuis—Smit prof. Steger's antieke theorieën bestreden over bestrijding van onzedelijkheid met den ster ken arm. Thans is het woord aan den premier. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Indische Begrooting. Onderwys. De heeren Gerhard en Van Zadelhoff tracteerden de Kamer op onderwys-bespie- gelingen. De eerste wil veel Europeesche schooltjes met Nederlandsch als voertaal en dan vooral openbaar neutraal onderwijs, de tweede wenscht betere salarissen voor de onderwijzers, ten einde meer en betere leer krachten te verkrijgen. Verder fulmineerde hij nog eens tegen de befaamde muilkorf- circulaire, die de onderwijzers eenige beper king oplegt in hun uitingen. Uitbreiding van het onderwys, vooral am- bachtsonderwijs werd door verschillende le den betoogd, waarbij men vooral de inland- schetaal als voertaal wenscht. De belemmering van zending en missie moest nog eens behandeld. De Minister erkent dat er aan onderwys en gezondheidsdienst nog heel wat te verbe teren valt. Hy verbetert wat hy kan, maar meent dat men niet hooger moet mikken dan de ontwikkeling der bevolking toelaat. Het onderwys moet zich daarby aanpassen en de inlandsche taal als voermiddel is daarbij van belang. Het onderwijs moet vooral niet van de dessa vervreemden, wat met een te hoog onderwys spoedig het geval zou zyn. Een onbelangryke dag. Een mededeeling van belang voor kerk en armbesturen. De vraag is gesteld, of afschriften van en uittreksels uit uiterste wilsbeschikkingen zoomede afschriften van schenkingsakten over te leggen by verzoekschriften om de Koninklyke machtiging tot aanvaarding van makingen en schenkingen ingevolge de arti kelen 947 en 717 van het Burgerlyk Wet boek, vrij zijn van zegelrecht. De minister van financiën heeft beslist, dat de vrijstelling van art. 32 onder 4e. der Zegelwet "voor deze gevallen toepasseiyk is. Bedoelde uittreksels of afschriften kunnen dus op ongezegeld papier by de betreffende verzoekschriften worden overgelegd. De openbare veiligheid. Het lid der Eerste Kamer de heer Van Voorst tot Voorst heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht Is de minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wyze de openbare veiligheid van stad en land vermindert, onder meer blijkende uit de moorden van de laatste maanden te Voorburg, in Den Haag en nu wederom de afschuwelyke moord te Benne- kom Acht de minister het thans niet plicht, maatregelen te beramen tot het verkrygen van meerdere veiligheid, in het bijzonder op de buitenwegen, en tot het overwegen van verscherping van straffen, op misdryven in onze wet gesteld, bepaaldelyk tot wederin voering van de doodstraf Examen technisch ambtenaar rijkswaterstaat. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het in het voornemen ligt om in de maanden Februari en Maart 1931 het eerstvolgende onderzoek te doen plaats hebben van candidaten, din gende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor technisch-ambtenaar xan den rijkswaterstaat. Voor verdere byzonderheden wordt verwe zen naar Staatscourant no. 42. Scheepvaartbeweging. In Februari zyn den Nieuwen Waterweg, binnengekomen 1148 schepen met 1.918.027 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hier van bestemd 941 schepen, metende 1.586.047 netto reg. ton. In Februari 1929 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 878 schepen met. 1.546.833 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hier van bestemd 717 schepen metende 1.298.631 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zyn aangekomenNieu we Waterweg 1930 2460 schepen, metende 4.110.063 netjto reg. ton 1929 2076 schepen metende 3.491.270 netto reg. ton. Rotterdam 1930 2044 schepen metende 3.414.697 netto reg. ton19291741 schepen, metende 2.968.215 netto reg. ton. SINGEL 1 - TELEF. 50 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven niet gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilo-tarief geen gebruik wenschen te ma ken, berekenen we ook p, stuk vlissingen, 1 maart. Nederïandsche Coöperatieve Vrouwenbond. Gisterenavond was door de afdeeling Vlis singen van dezen bond in „de Oude Vriend schap" een openbare feesteiyke byeenkomst belegd, welke geheel stond in het teeken van propaganda voor het coöperatieve verbruiks- systeem. Nadat de voorzitster, mevr. Biesma, met een korte toespraak de volle zaal wel kom had geheeten en het Bondslied gezon gen was, verkreeg mevr. Lena Moll, secreta resse-propagandiste der N.C.V.B., uit 's-Gra- venhage, het woord. In een vlot, duidehjk uitgesproken rede zette spreekster het verschil uiteen tusschen het kapitalistische stelsel, wat winst en bezit beoogt te maken, en het coöperatieve begin sel, wat dit principe niet huldigt en wan neer er nog winst wordt afgêworpen, dan komt deze ten goede aan de leden, of ten bate van vacantie-oorden enz. Ook ver klaarde spreekster het onderscheid tusschen een coöperatieve verbruiksvereeniging en bv. een coöperatieve suikerfabriekdeze is niet in het belang van de gebruikers, gene wel, daar zy naast goed gewicht en kwaliteit, nog voorziet in uitkeeringen by ziekte, werke loosheid en overiyden. De rapporten van den keuringsdienst omtrent slechte waren in den particulieren handel, klagen het kapitalisti sche stelsel aan, door aankoop by de H. A. K. A. komen de voordeelen van het coöpe ratief inkoopen wederom ten bate van de leden en is men van goed gehalte verzekerd. Alzoo strydt de coöperatie voor een betere maatschappy, tot heil der menschheid en laat zy als winst hoeken df geld in de zak ken der verbruikers öf gezondheid en ont wikkeling voor hun en de hunnen. Wyders wordt de vredes-idee ten zeerste door de co- operatie gediend. Spreker wekt dan ook op Op niet geëtaleerde voorradige Goederen ÏO PROCENT KORTING lid te worden van de Vlissingsche coöperatie „de Broederband" en doet een beroep op de vrouwen om daardoor een maatschappy te stichten, waarin het recht van winst en ka pitaal vervangen wordt door het recht van den arbeid. Daverend applaus beloonde mevr. Moll voor haar klare uiteenzetting, welke wel in een wat te snel tempo gegeven werd. Een tooneelstukje „Naar betere tyden" van J. van Tol en een tooneel uit den oorlogstijd „Coöperatie en Vrede" van Lena Moll, gede clameerd door de schryfster en gespeeld door leden der afdeeling kwamen het gesprokene nog eens extra onderstrepen. De uitvoeren den oogstten telkens een spontanen bijval. De pauze werd benut om een pop te verlo ten en het publiek de gelegenheid te geven middels een rad van avontuur, zyn geluk te beproeven in het verwerven van een groot aantal prijzen, welke door de af deelingen kruidenierswaren, bakkerij, manufacturen en kolenhandel ter beschikking waren ge steld. Begrypelijkerwys bestond hiervoor zeer groote animo. De heer Haaze vulde de kleine pauzen met passende, populaire muziek, waardoor de stemming werd verhoogd. Er heerschte een opgewekte geest, zoodat de vrouwenclub de zen avond onder de goed geslaagden mag rangschikken. „Alhambra" -theater. Rachel. Het schildersmodél van Parijs. Beide hoofdnummers zyn ons, als onder houdend, zeer meegevallen. Vooral de muzi kale illustratie afgewisseld met zang, van de rolprent, waarin Pola Negri optrad, verraste. De twee films vertellen op interessante en boeiende wijze over het schoonste in 's men- schen leven, de liefde. Het eenige kwaad, dat er van deze rolprenten verteld zou kunnen worden, is wellicht het aanstekelijke voor sportieve geesten op dit gebied. In elk geval is het dan een zoet en gezellig kwaad, sinds den eersten mensch druk beoefend, al of niet met tijdelyke keuringscommissies. „Rachel, de liefdesavonturen van een actri ce" voert ons naar het Parys in den aanvang der 19e eeuw. Reeds het begin-doet knappe techniek zien, die vaardig lens en regie han teert Zeer goed zyn ook de opnamen in het thea terinterieur. Scherp en uitstekende schikking wat de Paramount wel toevertrouwd is. Pola Negri heeft in de rol van actrice uit dien tyd juist, wat haar past. Vermoedelijk viel zy daarom in dit milieu zoo mee. De lief desavonturen beperken zich feitelyk tot één groot gevoel voor een jongen man. Van het plaveisel der straat verrezen door begaafd tooneelspel heeft ze alles, wat rijk dom maar geven kan. Tal! oze mannen din gen om haar liefde. Door een laffe intrige moet zy echter den eenigen man, waar ze van houdt, opgeven. Dan sterft ze op het door haar zoo geliefde tooneel in de meest geperfectionneerde stervensscène, om dat zy door verdriet werkelylc sterft. Vooral décors en verdere aankleeding doen dit too neel slagen. Er is geen „happy end" dus, maar volmaakt in den vroegeren trant een meer tragisch. Misschien voldoet dit het publiek ook weer niet. Niets onkuisch is er in „Het schildersmodel van Parys". Integendeel vrooiykheid, goed heid, zelfs iets teers door het fyhe, frêle ge zichtje van Zillian Harvey. Het begin zet ons midden in de pret in het bizarre milieu van de bohémiens van Parys. Altydhet eene Parys, door Amerikaansche oogen gezien, het tweede door Duitsche. De werkelykheid is na- tuuriyk hard werken als overal. Het „Schildersmodel" offert zich op voor een zieke vriendin, doch een amusante lief desidylle is het gevolg. Een jaloersche vrouw en grappige verwikkelingen, waarvan vooral de scene in den slaapwagen gezellig is, voeren naar een blyde ontknooping. Niet één, maar twee „happy Ends", wat ook best voldoet. Het program wordt voltooid door „Holland" en „Wereld"-nieuws van de Ufa, o.m. zien wij de inwerkingstelling van het electrisch ge maal by den nieuwen Zuiderzeepolder. Para- mounts short screen songs is dimaal een mu siceer end filmpje, waarbij ook de origineele opstelling van het ensemble op de kolossale piano effect heeft. Wij kondigen aan de eerste goede Duitsche geluidsfilm „Melodie des Hersens", waarin de geluidstechniek groote vorderingen gemaakt heeft. Luxor-Theater. Kit Carson. Het laatste nieuws. Kit Carson was een beroemd verkenner, die met zyn afdeeling omstreeks 1840 een avontuurlijk leven leidde en veel met de Indianen in aanraking kwam. De oude ro mantiek uit het Verre Westen herleeft in deze film, welke prachtige natuuropnamen1 en troepen Indianen in vollen oorlogsdos te zien geeft, 't Is het bekende thema van, oorlog en vredespyp, de squaws spelen van zelf ook een voorname rol, en het eind van het lied is natuurlijk, dat het opperhoofd van de witte broeders een heldendaad ver richt, „welke hem de gunst van de Zwart- voeten weder deelachtig doet worden. Fred Thomson speelt de hoofdrol in deze mooie rolprent met zeer veel expressie. Tot welke verrassingen een filmapparaat in dienst van het vrouwelijk vernuft kan leiden, blijkt uit de tweede groote film. Dat een opname, na veel moeite en pech, per saldo toch gemaakt, van groot nut kan zyn in een mysterieus beroovingsgeval en voor den bedrijver hoogst noodlottig, wordt in deze rolprent maar al te zeer bewaarheid. En wanneer dan alle moderne middelen als radio, vliegmachine en rookgordyn ook nog een handje helpen en samenspannen tegen den boef, dan is er voor hem geen ontkomen meer aan. Deze film is schitterend geënsce neerd en houdt er de spanning geducht in. Bébé Daniels zag zich in deze Paramount de hoofdrol toebedeeld en kwijt zich daarvan uitstekend. Welke creatie zy wrocht, gaat u natuurlyk zelf zieh. Een zeer afwisselend voorprogram jour nalen en teekenfilm opent den avond, ter- wyl het trio zich weer van de beste zyde doet kennen. De Slavische Rhapsodie van Friedeman verdient afzonderlyke vermelding. In onze Tijdinghal. Nu de winter zoo vroeg is verdwenen en het voorjaar reeds in aantocht is, maakt men te Scheveningen gebruik van de gelegenheid om reeds met het komende seizoen rekening te houden. Dit kan men op de desbetreffende foto duidelyk zien. De nieuwe tramlyn "Tymegen-Helden is gei opend. Baron van Hövel tot Westerfliet, Commissaris der Koningin, opende de hjn. De begrafenis van Jac Looy heeft te Haar lem plaats gehad. De baar wordt naar de groeve gedragen. Verschillende andere foto's van actueele gebeurtenissen zullen wel in den smaak val len van de geregelde bezoekers van onze Tij dinghal.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1