500 300 150 100 25 TIMMERMAN eerste blad VRIJDAG SI FEBRUARI 1000 gemeentebestuur binnenland 68e Jaargang Ijays: Firma f. IIAH flt VftOE Ir. Walslraat 58-EQ. Vliss ngen. Tuist. !0 Postrekerino E6287 Verschijnt dage ijks. uitgezonden) op /ondao en alcemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws No. 44 1930 rk 46. Telef. ERT IN DIT BLAD. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. :,a,icodoor hei geheele rijk t 2.50. Voor België, Duitschland en Fianknik 3.80. Voor de ove rriden bij wekelijksche verzending r 3.E0, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1 5 regels 1.25 iedere regei meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Keclames 50 ct. p. regel.Kleine adverientieshetreflendehuur enVerhuui.Koop en Verkoop. Dienstaanbiedingen en Aanvragen van 1 - f rei els 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eenei oils, zijn GRATIS verze- ierd tegen ongelukken voor gulden bit levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood "'''door een ongeluk. gulden bit verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden Dit verlie& van een wijsvinger gulden bn verlies van eiken anderen vinger j;t nummer bestaat uit 2 bladen DRANKWET. en Wethouders van Vlissir- ea op artikel 37 der Drankwet doen te weten dat bij het is ingekomen een verzoek van Alma Maria Waeyenberg, weduwe van Jo- iannes Bogaart, wonende te Vlissingen om 'erlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de jyieden-voorlocaliteit van het perceel Ko ningsweg no. 25 dat vanaf heden, gedurende veertien dagen tegen het verleenen van het gevraagde verlof siïïiftelijke bezwaren kunnen worden inge- liend bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 21 Februari 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP I De achteruitgang der rijksmiddelen niet verontrustend. Is gemeld, hebben de totale inkomsten ra den gewonen dienst over Januari 1930 1)56.585 bedragen, tegen 45.385.519 over Itaari 1929, zijnde dus een vermindering Im bijna 928.000. Het spreekwoord zegt dat de boomen tot in hemel groeien en ook voor de rijksnrid- Idelen is dit in figuurlijken zin het geval. Iets ■indirect verontrustends heeft de bovenge- Inoemde achteruitgang dan ook niet. Ze ■wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de |cnnorme daling der registratierechten met a 2.25 millioen en der zegelrechten met Iiu.m 663.000, die het vorige jaar Januari ■buitengewoon ruim hadden gevloeid. Voor de ■registratierechten was dat een gevolg van de |kapitaalsuitbreiding der Koninklijke Petro- a Mij. met nominaal 82.4 millioen aan- Ideelen. De hooge opbrengst der zegelrechten |was toe te schrijven aan de vermeerdering r beursbelasting met 528 000, in verband |mst het feit, dat de beurs destijds nog een se-periode doormaakte. Thans zijn die ■inkomsten tot meer normale verhoudingen I teruggebracht. Tegenover de lagere opbrengst van boven- |genoemde middelen staat, schrijft het „Hbl de gelukkige omstandigheid dat de ■njksinkomstenbelasting, die het vorig jaar IJanuari 1.45 millioen minder opbracht, een te zien geeft van 8.4 millioen of 1/ 625.000 meer, doordat op rekening van het ■nieuwe dienstjaar reeds 8.020.000 zijn bin nengekomen tegen het vorig jaar nog slechts 1/ 7.278.542. De vraag zal het natuurlijk zijn |of deze vluggere aanzuivering later niet de trengst zal c^oen verminderen, hoewel er l bij een totale opbrengst van 87.4 milli- |oen over 1929 en gelijke ramingen van 80 I millioen voor 1929 en 1930, een ruime speling I Is. Toch zal men goed doen niet te optimis tisch te zijn, want te dien opzichte worden e schaduwen reeds vooruitgeworpen door de sgere opbrengst der dividend- en tantième- casting ad 838.260, zijnde 487.984 min- [tor dan het vorig jaar Januari en zegge I 828.405 minder dan de raming over Janu- I fci, bij een totale raming voor 1930 van 20 I millioen, evenals voor het nog gunstige vo- I r'ge jaar. Aan de stijging van de opbrengst der in voerrechten n°g geen einde gekomen. De I opbrengst over Januari was 5.65 millioen I 2% ton meer dan het vorige jaar. Zoo 'dig laten de minder gunstige economi- vooruitzichten zich niet gevoelen. De gouverneur van Curasao. Uit Willemstad wordt dd. 20 dezQr gemeld, tot majoor B. W. F. Slobbe, de nieuwbe I gouverneur van Curagao, is aange ven en in zijn functie officieel is geïnsta!- rd in een buitengewone vergadering van i Kolonialen Raad. De Drankwet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den 'eer B°on betreffende spoedige indiening van wetsontwerp tot verlenging van den in de overgangsbepaling van de bestaande Drank- vermelden termijn, waarbinnen de aan I ^nnootsckappen, zedelijke lichamen of aan besturen flier instellingen verleende ver gunningen vervallen, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord, het blijkens de nadere nota van wijzigingen op het ontwerp van wet, inhoudende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken, niet gewenscht te achten, dat de vergunningen, verleend aan vennoot schappen, zedelijke lichamen, of aan de be sturen van deze, 1 Mei a.s. zonder meer ver vallen. Zoodra het zich liet aanzien, dat het aan hangige ontwerp door de regeling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer, niet meer vóór 1 Mei a.s. in het „Stbld." zou kun nen verschijnen, heeft de minister maatrege len voorbereid tot indiening van een wetsont werp, waarbij de termijn, waarbinnen ge noemde vergunningen vervallen, wordt ver lengd tot 1 Mei 1931. De minister zal er gaar ne toe medewerken, ^at dit ontwerp, hetwelk het departement reeds heeft verlaten, tijdig tot wet wordt verheven. De winkelsluiting. Het rapport is verschenen van de R.-Kath Midüenstands-vereeniging te Rotterdam, in zake eventueele maatregelen betreffende ae winkelsluiting, in verband met het werktij denbesluit voor winkels. Geconcludeerd wordt, dat het voor den ge meenteraad practlsch onmogelijk zal zijn zich te mengen in deze materie en dat hij de re geling van het werktijdenbesluit moet over laten aan het onderling overleg tusschen pa troons en personeel. Het gaat niet om een algemeen belang, maar om een wensch ten genoege van een be paalde groep elke regeling, hoe vernuftig cok bedacht, zou onrechtvaardigheden schep pen het belang van de winkeliers is ook da« van de bedienden. De kleine winkeliers zonder personeel, die met den strijd tusschen pa troons en bedienden in het algemeen niets te maken hebben, zouden dan het ergste de dupe worden, en in elk geval is het nog de vraag of de bedienden in meerderheid wel staan achter de actie van de personèeibonden. De 60e verjaardag van dr. P. C. Boutens. De 60e verjaardag van Nederland's grooi- sten dichter is betrekkelijk stil gevierd. Een eigenlijke receptie vond niet plaats, hoewei vele personen dr. P. C. Boutens bezochten om hem hun gelukwenschen aan te bieden. On telbaar waren de telegrammen, brieve:., bloemstukken en geschenken, die uit alle streken des lands werden toegezonden. Veie dichters, die den grooten voorganger erken telijkheid verschuldigd zijn, zonden hun wer ken met vereerde opdracht. Het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage huldigde dr. Bou tens door toezending van een fraai bloemstuk. De directeur van het kabinet der Koningin, jhr. mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan bracht den 60-jarige een bezoek en bood htm een paar prachtwerken aan. Voorts ontving de dichter een fraai exem plaar in leer gebonden van de laatste uitgave van zijn werk van de firma Enschedé en Zo nen. In „De Witte Brug" werd 's avonds een in tieme maaltijd gehouden, waaraan vele vrienden, voornamelijk uit de letterkundige wereld, aanzaten. De Philips licenties. De besprekingen, welke op verzoek van den minister van arbeid, handel en nijverheid, zijn gehouden, tusschen de N.V. Philips en de vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren en den Bond van Ondernemers in de radiobranche in Neder land, zijn deze week onder leiding van den minister voortgezet. Naar wordt medegedeeld, is op alle punten volledige overeenstemming bereikt. Werkstakingen in Nederland. Door het Centraal Bureau voor de Statis tiek is onlangs wederom het jaaroverzicht ge publiceerd. Hoewel het jammer is, dat eer dergelijke statistiek eerst ongeveer een jaar na dato kan verschijnen, kunnen er toch in teressante gegevens aan worden ontleend. Zoo blijkt, dat het aantal stakingen in 1928 geringer was dan in de voorafgaande jaren, doch dat het aantal bij deze stakingen be trokken ondernemingen, het aantal stakers en in het bijzonder het aantal verloren ar beidsdagen, niet onaanzienlijk grooter was. In 1928 braken 195 stakingen uit, waarbij 1297 ondernemingen betrokken warén. Hei aantal stakers was 15200, terwijl In totaal 664500 arbeidsdagen verloren gingen. Dit is ongetwijfeld een belangrijk cijfer, doch men bedenkt, dat er in totaal ruim 2000000 personen in Nederland in loondienst werk zaam zijn, zoodat dit dus per arbeider per jaar ongeveer éénderde gedeelte van een dag is, zal men den invloed ervan niet mogen overschatten. Over het algemeen duren de belangrijke stakingen langer dan voorheen. Dit is onge twyfeld een gevolg van het feit, dat men zich, zoowel aan arbeiders- als aan werkge geeft baat voor ALLE VOETGEBREKEN. verszijde steeds verder organiseert. Daardoor zullen niet zoo spoedig stakingen uitbreken, (.het steeds minder worden van het aantal stakingen wijst ^aar ook al op) doch wanneer eenmaal een staking is uitgebroken, is het zeer moeilijk een oplossing te vinden, welke de verschillende partijen kan bevredigen. Deze invloed van de organisatorische verhou dingen tusschen de werkgevers en de arbei ders komt ook op andere wijze nog tot uiting. Zoo breken, mede in verband met het feit. dat de meeste arbeidsovereenkomsten in het voorjaar afloopen, de meeste stakingen steeds uit in de eerste helft van het jaar, en dan meestal in het tweede kwartaal. Van ae ge stelde eischen zijn ongeveer 50 looneischcn Waren dit in de jaren 19211925 in cien regel eischen tegen loonsverlaging, in de laatste ja ren zyn het voor het grootste gedeelte eischen voor loonsverhoogmg. Ook de eisch voor va- cantie speelde in 1928 een belangrijke rol. De oplossing der stakingen vond voor on geveer de helft van de gevallen plaats, door dat voor één van beide of voor beide partijen een organisatfe optrad. De directie onderhan- del-ng tusschen patroon en werklieden ge schiedde slechts in ongeveer 10 van het aantal stakingen, terwijl bijna 1/5 gedeelte van het aantal stakingen werd beëindiga zonder dat onderhandelingen plaats vonden. De meeste stakingen vonden plaats in de industrie en daarvan weer de meeste in de bouwbedrijven. In den landbouw braken in 1928 slechts drie stakingen uit. Voor een be oordeeling van de ontwikkeling van de so ciaal economische verhoudingen in Neder land, is het van zeer veel belang inzicht te hebben in den aard en den omvang der sta kingsbeweging. De ontwikkeling van de ver houdingen tusschen de werkgevers en arbei ders leidt er toe, zooals wij reeds vermeldden, dat men aan den eenen kant niet zoo gauw tot een staking overgaat, doch dat aan den anderen kant een eenmaal uitgebroken sta king steeds moeilijker kan worden opgelost Het ware te wenschen, dat men deze ont wikkeling in zoodanige baan zou kunnen lei den, dat het bedrijfsleven steeds minder na deel ondervindt van deze conflicten, omdat tenslotte ook bij de industrie slechts vredes- gedachten welvaart en goede verhoudingen kunnen voortbrengen. echter ziet het er naar uit of het in het vorige jaar verdiende dit jaar weer zal wor den ingeteerd, terwijl ook hier als reflex de werkloosheid gaat toenemen. In zakenkringen ziet men derhalve de ook voor Rotterdam door het plan Young geschapen positie vrij pessimistisch in. Men gevoelt in deze dagen opnieuw, hoe nauw de RotterÖamsche belan gen met het Duitsche achterland zijn ver bonden en ziet dus met groote spanning toe. hoe het met het plan Young zal afloopen. De toestand in de Rottsrdamsclie haven. De toestand in de Rotterdamsche haven is in de laatste weken niet gunstig de zee vrachten zijn slecht en ook de binnenvrach ten staan op het laagste punt, doch daar naast heerscht in de zakenwereld in de Maas stad een algemeen gedrukte stemming uit vrees voor de toekomst, schrijft het „Rot- terdamsch Nieuwsblad". Rotterdam is namelijk in hooge mate af hankelijk van Duitschland en het gaat in Duitschland niet goed. Aan den éénen kant het verzet tegen het plan Young en de enor me lasten, welke het nog steeds op het Duit sche volk legt, aan den anderen kant toene mende werkloosheid, groeiende agitatie on der de communistische arbeidersgroepen, welke i het nieuwe Duitsche rijk een be langrijke politieke macht vertegenwoordigen. Ook van deze zijde wordt tegen het Young- plan gewerkt, wijl het een milliard nieuwe belastingen op de bevolking legt. Doch hoe dit zij, het beeld, dat Duitschland met zijn snel stijgende werkloosheidskromme biedt, is voor Rotterdam niet aanmoedigend. In hoeverre deze tóestand kunstmatig is, valt moeilijk uit te maken. Men heeft hier ondertusschen sterk den indruk, dat de lei ders der Duitsche industrie, die het sterkst tegen het plan Young zijn gekart, omdat ze er de bezwaren scherper van zien, dan de politici en financiers, die het aanvaard heb ben, de malaise in het Duitsche rijk kunstma tig aanwakkeren en het eventueel zullen la ten aankomen op een communistische revo lutie, welke tegelijk de bestaende regeering zou wegjagen en de kans openen op een be wind met dictatoriale allures, dat ook tegen over het buitenland en in de eerste plaats tegenover de vroegere vijanden, een krach tiger houding zou aannemen. Juist deze politieke achtergrond van den ongunstigen toestand in de Rotterdamsche haven maakt, dat de kansen op herstel moei lijk zijn te berekenen, en veroorzaakt tegelijk, dat de normale dspressieverschynselen, welke zich nu eenmaal period1 ek voordoen, zwaar der wegen dan anders. In 1929 is hier alles zoo geloopen, dat men met eenige reden in 1930 een verdere onfcw:,,--l?ng ven on-e he venbedrijvigheid mocht verwachten. Thans VLISSINGEN, 21 FEBRUARI. Naamlooze vennootschappen. Met de „Staatscourant" no. 36 zijn de statuten verzonden van de Zuid-Nederland- sche Radio-distributie Maatschappij te Vlis singen. Submarine. Alhambra-Theater. Van heden af loopt in „Alhambra" een buitengewone film, die onder bovengenoem- den titel de laatste levensmomenten aan boord van een gezonken onderzeeboot tot hoogtepunt heeft. De ramming van de Ame- rikaansche duikboot S 44 en de doodsstrijd der in de enge gevangenis op den bodem der zee ingesloten mannen, is de historische aanleiding tot het maken van deze rolprent geweest. De Amerikaansche marine stelde bij de verfilming alle mogelijke hulpmidde len beschikbaar. De pers schreef o.m. van deze film „dat het geheel een honderd procent publieksfilm was, machtig van gegeven, met een buiten gewone innerlijke spanning, die de topschou- wers meesleept, een magnifieke, virtuoos opgenomen rolprent." De directie van „Alhambra" meende door een origineele reclame nog meer de verdien sten van de merkwaardige film onder de aandacht te moeten brengen van het publiek Op pakkende wijze worden beschrijvingen van deze rolprent verspreid. Morgen komen wij nader op dit bios- copisch weekprogram terug. Luxor-Theater. De smckkelaarsbruid van Mallorca. De poort van het geluk. Het wordt deze week in onze bioscopen wel het record op cinematografisch ebied. Brengt de voortvarende directie in Alhambra een Schlager geluidsfilm, in Luxor zal een zwij gende film van den eersten rang worden ver toond. „De smokkelaarsbruid van Mallorca" is een prachtig Ufa filmwerk met Jenny Jugo in de hoofdrol. Mallorca, het woeste smokke laarseiland met zijn wilde betooverende na tuur vormt de omlijsting van een opwindend liefdesdrama vol Zuidelijken hartstocht en vlammenden haat. Aan sensatie ontbreekt het in deze film geenszins en de geweldige strijd tusschen de twee medeminnaars vormt een der hoogtepunten in dit buitengewone film werk. De „Avondpost" schrijft„Een prachtfilm en van hevige bewogenheid. Het is een van spanning overvloeiende geschiedenis, welke sterk r.pel en karakteruitbeelding eischt. In de zaal heerschte een merkbare spanning het publiek was „totaal er in" en dat is je ware." „De poort van het geluk" is een Para mount, hetgeen een waarborg beteekent voor een verzorging op alle terrein, zooals men het slechts verlangen kan. Deze rolprent uit de misaadigerswereld, waarin ten slotte een leven als van alle andere menschen wordt aangevangen, zij het dan ook via de gevan genis, zal vanzelf ook wel in den smaak vallen. Bij voorbaat kunnen we alzoo onze vol doening uitspreken over dit meer dan goede programma en een bezoek aan deze inrich ting, waar men zich nog aan de zwijgende film houdt, hetgeen, wat de muzikale illustra tie door het Trio betreft, voor de bezoekers van zeer groote waarde is te achten, aan bevelen. Vereeniging voor Slechthoorenden. In de gisterenavond gehouden- jaarvergade ring van de afd. Middelburg van de Vereen tot behartiging van de belangen van Slecht hoorenden, werd het jaarverslag uitgebracht evenals de rekening, die een goed slot van ƒ76.20 aanwijst. Mevrouw Unger en de heer Lucier werden by acclamatie als bestuurs leden herkozen. Hierna werd ter herdenktnj van het 10-jarig bestaan door de presidente een geestig, door platen verduidelijkt her denkingsvers voorgedragen, waarbij gewezen werd op het lot der slechthoorenden vóór 10 jaar, totdat de doovenmosder, Tine Marcus, tot oprichting der afdeeling opwekte. Her dacht verd met groote waardeering wat de heer Wiessner, mevrouw Smit en mej. de Man, maar vooral de heer Herman Snijders voor de afdeeling deden. Een gezellig samen zijn volgde op de meer ofïicieele herdenking. De gestrande VI. 26. De visschersschuifc VL 26 van schipper De Nooijer, die op 14 dezer tijdens den mist te Westkapelle op een hoofd vast liep, is thans, nadat de pogingen van een sleepboot om het schip af te brengen mislukt waren, geheel stuk geslagen. De aangebrachte en geborgen onderdeelen brachten bijna niets op. en de rest, waaronder een pas in gebruik zijnde mo tor, is gezonken en geheel verloren. De VL 26 was nog maar 6 jaar in gebruik. Botsing tusschen tram en auto. Hedenmorgen is onder de gemeente Wcl- phaartsdijk een vrachtauto-bestuurd door ze keren Van dsn B. uit Wolphaartsdijk, tegen een uit de tegenovergestelde richting komen de tram van Zuid-Bevelandsche Tramweg Maatschappij, gereden met het gevolg, dat de auto totaal in elkaar werd gedrukt. De be stuurder klaagde over inwendige pijnen, doch kwam overigens met den schrik vrij. Ook de t:am liep geringe schade op. Het ongeluk moet worden geweten aan onoplettendheid \an den chauffeur. De politie heeft den auto in beslag genomen. De spoorweg-maatschappij GentTer Neuzen De maatschappij GentTer Neuzen belegt, naar „de Tel." meldt, op 10 Maart a.s. een buitengewone vergadering van aandeelhou ders, waarin de voorstellen tot terugkoop van de maatschappij door den Belgischen Staat zullen worden besproken. Een droevig ongeluk. Donderdagnamiddag vond op de cokes- fabriek te Sluiskil een werkman die bij de in een ton geplaatsten cokeszifter kwam, daarin den ingenieur Dangles Queville met zwaar verwond hoofd en verwondingen aait de armen. Toen men den ongelukkige uit do machine opnam, bleek hij reeds overleden. Niemand heeft het ongeval bemerkt, zoodafc men ook niets van de toedracht weet. Men. vermoedt, dat hij ergens is blijven haken en door de machine is meegetrokken. De heer Queville is van middelbaren leeftijd en or- gehuwd. Naar we vernamen was het een op de fabriek bij allen zeer in aanzien staand leider.' Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de gisterennamiddag gehouden verga dering memoreerde de voorzitter een paai? feiten betreffende den bloei waarin de ge meente zich gedurende 1929 heeft mogen' verheugen. Zonder kunstmatiger, aanwas vermeerderde de bevolking van 10.030 tot 10.236 personen. Ook het belastbaar inkomen der inwoners steeg voor het geheel der be volking, al ging dit voor de landbouwers achteruit. Ook de zeevaart ging niet onbe langrijk vooruit, al is het ook dat dit bedrijf nog gedrukt wordt door omstandigheden die door den oorlog in het leven zijn geroepen en die een geschilpunt vormen met onze Zuide lijke naburen. Het overladen van goederen vermeerderde met 200.000 ton in vergelijking met het jaar te voren, toen dit cijfer door abnormale omstandigheden reeds gunstig beïnvloed was. Er werd nu 1.278.000 ton ver laden, waarmede onze haven staat boven Dordrecht, Zaandam en andere havens in Nederland. Ook in de steunuitkeering kwam die vooruitgang tot uitdrukking, deze ver minderde van 6800 in 1928 tot 2900 in 1929 Belangrijke besluiten waren die tot hefi verstrekken van een geldel'jke bijdrage ten dienste der uitbreiding van de havens en het besluit om voor de levering van electrischö energie aan te sluiten bii de PZEM. Met betrekking tot de voorgekomen sta king te Sluiskil stipte hij aan dat het met uitzondering van één oogenblik onder de be volking rustig gebleven is, en dat bij dit con«i flict wel gebleken is, dat de leiders niet ty'd het juiste oogenblik van handelen,.lieten te kiezen, en dat, indien men zich hjaar wijs heid had beraden de uitslag vo^'^e betrok kenen allicht anders zou gewéést zijn. In het aangevangen jaar -wachten weer, belangrijke werkzaamheden. lpe vernieuwing

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1