IE 1000 500 300 150 100 25 Pegasus HUIS 13 FEBRUARI IRSTE BLAD 68e Jaargang >SINGEN Verschijnt dagelijks, uitgezonderd og Zondag en algemeen erkende Clristilijki feestdagen BINNENLAND RAADSOVERZICHT Aan Jonge Moeders •No. 39 I930 invang 8 uur. ALK ;e Europa in 12 Jvoerd geheel en Londen, valsch be- Om-Tom (Ind. IlE". n Canada, inige kelder. fig- piles. dy Schakels Iriette Blazer Brouwer diss Mary en Ballet. be. ^akt met deze I e d e r 1 a n d. IPHEN, groot Koor, I waardoor het jfkregen. eigen Atelier. umes vervaar- Sergère Parijs, lllSTINGlTETTE. 90, f 0.60 lijke belasting. voorstellingen 1 e n. ""98 rsetten 'ositie- ?lles, Gordels. ichtzending "91 klant, ctoren. WUK HOLIAN igsche Courant" LISSINGSCHE COURANT JNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden, „codoor het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et. ut: firma f. Ml DE IfEME Ir.. Waistraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties belrefiendeHuui en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1-5 repels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener i5i zijn GRATIS verze- d 'tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 bladen Maatregelen inzake het dansen. minister van binnenlandsche zaken en heeft aan de gemeentebesturen "ociit hem door tusschenkomst van de Staten van hun provincie een antwoord doen toekomen op de volgende vragen Zijn in uwe gemeente bepalingen ge ien met betrekking tot het dansen, en zoo welke zyn deze bepalingen In welke soort van inrichtingen, die iet publiek toegankelijk zijn, wordt ge fit? is bekend of zich excessen voordoen of jen voorgedaan in bedoelde gelegenheden. I00 ja, waarin bestaan deze buitensporig- en? gegevens zijn noodig ten behoeve van onderzoek naar de vraag, in hoeverre van rheidswege maatregelen dienen te worden offen met betrekking tot het dansen, onderzoek zooals bekend is, door de mi ers van buitenlundsche zaken c.s. en van itieaan een commissie i is opgedragen. De papegaaienziekte. minister van binnenlandsche zaken en i'uouw heeft met ingang van 15 Februari i- en doorvoer van papegaaien, parkte- i andere papegaaiaentige vogels veibo eking van dit verbod kan in bijzondere a worden verleend onder door den di- 3 van den veeartsenijkundigen dienst ta voorwaarden. r" INGEN, maten De weermacht op Curacao. Ji het .Algemeen Marineweekblad" wordt I een en ander medegedeeld over het de- jhement marine in Rio Canario, boven |lemstad op Curasao. De detachements- ndant wenscht blijkbaar vermoede- met het oog op de reden, die de Jwezigheid der troepen aldaar noodzakelijk dit doet worden te beschikken over een uitstek goed geoefende troep. En zoo i er nu al ongeveer 4 maanden regel- (tig oefeningen in handgranaten werpen, illeur- en geweerschieten gehouden, F er geëxcerceerd en bovendien weke- flinke marsch in het warme zonne- I gemaakt. i protest van een protestantsch comité van actie. dgens de „Oprechte Haarlemsche Cou- It" is door het comité van actie tegen de |praak der Bossche rechtbank (onderaf- der Protestantsche Debating Club [sterdam) na een protest-meeting te Haar- t volgende telegram aan den minister f justitie gezonden e openbare vergadering, belegd door het van actie tegen de uitspraak der Bos- rechtbank, hedenavond in protestmee- g te Haarlem bijeen, ter bespreking van de Ipraak der Bossche rechtbank, protesteert It klem tegen deze verwisseling van Neder- Tdsch recht tegen Roomsch rechtbetreurt 1 slappe houding door uwe excellentie in zaak aangenomen, nam met groote ver- Iwaardiging kennis van de bevordering van Van Meeuwen en verzoekt uwe excellen- I maatregelen te nemen tot onverzwakte r van het Nederlandsch recht en al- Me grondslagen van ons volksleven te whaven. sluit deze motie bekend te maken door pel van de pers. 1 zich herinneren, dat het hier gaat I de weigering der Bossche rechtbank om [voogdijschap over de kinderen van een tohe gescheiden vrouw, die met een pro tot was hertrouwd, aan de moeder toe te toen. Van de „Nederland" naar de »>Kon. Stoombootmaatschappij". faar vernemen, maakt het stoomschip |toses Juliana" van de stoomvaart-maat- >PiJ Nederland, thans de laatste reis frNed"Indië. Na terugkeer van het mail- rlp te Amsterdam, zal het worden overge- pn door de Kon. Ned. Stoombootmij., F het waarschijnlijk in den Colondienst latschappü zal worden geplaatst. k het stoomschip .koningin der Neder- n" zal, nadat het nog eenige reizen Pr de Nederland zal hebben gemaakt, riaar I n- Nfid. Stoombootmij. overgaan. De heer De Mey had geconstateerd dat in de notulen van de vergadering van 18 Octo ber over het badpaviljoen precies het tegen overgestelde stond van hetgeen hy gezegd had. Hij wees er op, dat dit niet meer ver anderd kan worden, omdat de notulen reeds gedrukt waren. De notulen worden, alvorens ze gedrukt worden, ter visie gelegd en als raadsleden het door hen gesprokene dan niet even nalezen, blijft natuurlijk een mogelijke vergissing on gewijzigd. De heer De Mey gaf trouwens zelf toe, dat hij deze notulen niet had nagegaan. Het is natuurlijk altijd mogelijk dat in de overigens zeer goed geredigeerde „Handelingen" iets blijft staan wat een lid liever anders had ge notuleerd gezien. Dit kan nu voorkomen worden als de leden de moeite nemen de notulen door te lezen voor ze ter perse gaan. Het onderwijs heeft altijd de bijzondere belangstelling van ons college en het open baar onderwijs vindt krachtige verdedigers bij de leden van uiterst links. Dat is gisteren weer duidelijk gebleken. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld, nu het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van Christ, onder wijs uitbreiding van het schoolgebouw in de Bloemenlaan had. verzocht, het eventueel ge brek aan ruimte maar ineens afdoende op te lossen. Het is toch veel economischer dade lijk drie lokalen bij te bouwen dan misschien enkele jaren achtereen kosten voor uitbrei ding te moeten betalen. Tegen deze opvatting bestond niet veel bezwaar, hoewel de heer Wesseling alleen wilde toestaan datgene waaraan momenteel behoefte bestaat, dus slechts één lokaal. De heeren Van Oorschot, Van Hal en De Meij waren van meening dat Burg. en Weth. het bijzonder onderwijs voor trekken boven het openbaar. Regeeren is vooruitzien en Burg. en Weth, passen dit toe, door dadelijk ï"oor geriümer* tijd aan de Christ, school schoolruimte te garandeeren. Het bestuur verkrijgt dus de beschikking over reserve-ruimte. Dit was het bezwaar van uiterst links. Reserve-ruimte daar is niets tegen, doch dan ook voor de openbare school in het nieuwe stadsgedeelte. Deze school is vol en als door den aanbouw van 90 nieuwe woningen kinderen worden opgegeven voor de openbare school aan de Bonedijkstraat is de kans zeer groot dat er geen plaats is. Het noodzakelijk gevolg hiervan zal dus zijn, dat meerdere kinderen, voor wie de andere openbare scholen te ver zijn gelegen, naar de bijzondere school zullen gezonden worden. Dit willen zij, als voorstanders van het open baar onderwijs, natuurlek voorkomen. In den loop der discussie heeft de heer De Meij nog hulde gebracht aan den heer P. G. Laernoes, die altijd voet bij stuk houdt. Men weet tenminste wat men aan hem heeft. Hij blijft zich zelf gelijk en dit waardeerde hij in den wethouder van financiën. De bezwaren tegen hun voorstel hadden Burg. en Weth. kunnen ondervangen, als zij er aan hadden toegevoegd „Nu het om eco nomische redenen wenschelijk is de school aan de Bloemenlaan met drie lokalen uit te breiden, zullen wy onderzoeken of het niet wenschelijk en noodzakelijk is, ook de open bare school aan de Bonedijkstraat uit te breiden." Het antwoord dat Burg. en Weth. gaven kwam feitelijk op hetzelfde neer. Er werd zoowel door den wethouder van onderwijs als den voorzitter betoogd, dat er geen sprake is van eenige achterstelling van het openbaar onderwijs en ook de wethouder van financiën zal zich allerminst verzetten tegen uitbrei ding van deze school als dit noodig mocht blijken en verklaarde zich bereid daarnaar een ernstig onderzoek in te stellen. Het voorstel van Burg. en Weth. betreffende de school aan de Bloemenlaan zou zeer zeker zijn aangenomen, als niet door den heer Wesseling een voorstel was gedaan, later gesteund door den heer Harts, om te onder zoeken of niet met één lokaal kan worden volstaan en dus het voorstel van Burg. en Weth. nog aan te houden. De heer Wesseling zeide, dat de schoolbevolking niet zooveel ver meerdert en de heer Harts wilde de school niet uitbreiden op speculatieve gronden. Over het voorstel tot aanhouding staakten ten slotte de stemmen 9 tegen 9 - zoodat in een volgende vergadering de beslissing moet vallen. Als Burg. en Weth. dan intusschen een op lossing hebben gevonden, teneinde ook de openbare school de beschikking te waarbor gen over reserveruimte, dan zijn de bezwaren opgeheven. Dat onderwüs-debafc was eigenlijk de eenige discussie welke gisteren gevoerd werd, want de andere voorstellen gaven niet veel aan leiding tot breedvoerige gedachten wisseling Alleen vroeg de heer De Meij by het voor stel om de tram niet meer door de Walstraat Als het huidje van uw kindje stukgaat smet geneest het dan met Purol en houdt het bovendien altijd zooveel mogelijk droog met Purolpoeder. Beide artikeleo bij Apotb en Drogisten. te laten rijden, de rails daar voorloopig te laten liggen, totdat definitief zal beslist zijn op welke wijze de hoofdstraat zal verbeterd worden. Uit het antwoord van den voorzit ter bleek, dat het in de bedoeling ligt deze straat te asfalteeren, wat een prachtige ver betering genoemd zou mogen- worden, want asfalt is in vele opzichten een ideale bestra ting. De heer Andriessen had gehoord dat de tram als deze niet meer door de Walstraat rijdt door de Beursstraat zal rondrijden, om dat er geen wissel meer zou komen. De voor zitter gaf toe dat dit inderdaad in de bedoe ling ligt, omdat anders het plantsoen in het Bellamypark geschonden zou moeten worden. Hierop repliceerde de heer Andriessen, dat er liever 10 boomen mogen verdwijnen, dan dat er in de smalle Beursstraat één kind zou overreden worden. Het voorstel werd ten slotte aangenomen en zullen Burg. en Weth. met de Pzem wel een bevredigende oplossing vinden voor het maken van een lus aan het eindpunt aan het Bellamypark. Door den heer M. Laernoes werd er nog op gewezen dat wy de tram niet veel kunnen voorschrijven, omdat het een intercommunale lijn betreft. Toen destijds de tram stad— station in exploitatie werd genomen, heeft de minister van waterstaat de tram-directie er op gewezen dat, wanneer de tram intercom munaal werd geëxploiteerd, de gemeente alle zeggenschap zou verliezen en alleen de ryks- bepalingen van toepassing Jb^den zijn. Toen werd de lijn veranderd in een tramlijn Vlis singen—Middelburg met zijlijn stadStation, aansluitend op de prov. booten en daarmede verviel de gemeentelijke concessie. Wy heb ben dus aan de Pzem niets te bevelen en kunnen dus alleen verzoeken en door ge meenschappelijk overleg trachten totjsen op lossing te komen. Dat is nu gebeurd voor zoover betreft de tram niet meer door de Walstraat te laten rijden. Nu moeten wy' ook trachten tot overeenstemming te komen voor het maken van een lus in het Bellamypark. De wenk van den heer Polderman om op het gevaarlijke punt SpuistraatBellamypark, als de tram in de richting van het Bellamy park aankomt, het een of ander sein te plaatsen, zal zeker wel door de Pzem ter harte worden genomen. Bij de rondvraag werd door den heer Huson gevraagd hoe het met het abattoir staat. Uit de verklaring door den heer Berger afgelegd bleek het, dat met de oprichting van deze slachtplaats het niet zoo van een leien dakje zal loopen. De heer Berger meende nl. te kunnen verzekeren dat de verordening, welke voor deze particuliere vereeniging zou worden vastgesteld in geen geval de Koninklijke erkenning zou verkrygen. Hy deelde dit nu reeds mede, opdat de vereeniging, alvorens zy tot bouwen overgaat, zich eerst ervan over tuigt dat de verordening Koninklyk wordt goedgekeurd, want er is z.i. geen sprake van, dat aan een particuliere vereeniging pu- bliek-rechteiyke macht zal worden gegeven. De coöperatieve slagersvereeniging kan nu onderzoeken of zich werkeiyk de moeilijk heden zullen voordoen zooals de heer Berger als vaststaande aannam. De radio is byzonder populair en hier ter stede bedraagt het getal der genen die hiervan genieten zeker enkele duizenden personen. Het genot van velen wordt echter maar al te dikwyls vergald door hinderlyke storingen, waartegenover de radiobezitter machteloos staat. De heer Sorel vroeg of Burg. en Weth. reeds overwogen hebben of het mogeiyk is dezen hinder althans tot een minimum terug te brengen. Als een oplossing zou kunnen worden gevonden, zouden Burg. en Weth. zeer velen aan zich verplichten en de raad zal zeker wel bereid zyn mede te werken het euvel, want dit is het zeker, te verhelpen. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat dit punt de aandacht van Burg. en Weth. heeft, doch dat zy neg geen oplossing hebben gevonden om den overlast op te heffen. In meerdere gemeenten wordt aan wet houders een pensioen toegekend wanneer zij een reeks van jaren de belangen der gemeente hebben behartigd. Dé heer Wejseling zou ook hier een der- geiyke regeling willen invoeren, doch alleen in zooverre, dat pensioen werd verleend op 65-jarigen leeftyd en dat wethouders die vóó dien leeftyd deze functie om welke reden dan ook neerleggen, uitgesteld pensioen zouden ontvangen. Het principe van pensionneering van wet houders zal nu door het college van Burg. en Weth. worden onderzocht en zullen wy te zijner tyd wel vernemen wat het standpunt van het tegenwoordige college daarover is. Door den heer Woltering werd aangedron gen op het prae-advies van Burg. en Weth. op de verzoeken betreffende het vaststellen van een gemeentelyke verordening op het winkel- en werktijdenbesluit en de heer De Meij vroeg of dit prae-advies in de volgende zitting kan worden tegemoet gezien. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat Burg. en Weth. in deze quaestie de kat eerst uit den boom hadden willen kyken, m.a.w. eens nagaan wat andere gemeenten doen. Er schynt nergens bepaald haast te worden gemaakt. Intusschen kunnen wij niet het prae-ad vies van Burg en Weth. in de volgende zit ting tegemoet zien. Hierna kon de voorzitter om ongeveer half vier den hamer laten vallen. Het twintigste Raadslid. ~T VLISSINGEN, 15 FEBRUARI. Lezing C. K. W. O. Gisterenavond trad voor deze vereeniging op ds. Barkey Wolf uit 's-Gravenhage, die een lezing hield' over ,3unyan". De heer W. Schmidt opende de byeen- komst op de gebruikelijke wyze en heette al len welkom. Ds. Barkey Wolf begon met er op te wy- zen dat Nederland het eerste land is geweest dat in 1683 om het boek van Bunyan ge vraagd en ook gekregen heeft. Ons land heeft veel gedaan om het boek bekend te maken en nergens wordt het dan ook zooveel gelezen als in Nederland. Bunyan is zoo groot en uitgebreid, dat spreker alleen de punten van beteekenis naar voren zal bren gen. Spreker stond eerst stil by Bunyan's jeugd. Hy is geen „heilige" geweest, maar was veeleer een deugniet van de ergste soort. Hij groeide op tot droefheid van zijn vader en was een gevaar voor zijn omgeving. Bunyan's boeken kunnen niet begrepen worden als wij zijn jeugd niet kennen, want daar spreekt hy in als iemand die de zonde van dichtby on dervonden heeft. Zijn boeken zyn een be- schryving van zyn eigen levenr Een klein meisje dat hem den Bijbel bracht is later zyn vrouw geworden. Spre ker schilderde het huwelijksleven van B.inyan en wanneer deze den Bijbel leest, wordt hy wanhopig, doch later komt de over winning. Dit was een der heerlijkste tijden in zijn leven, waaraan wij een paar prach tige boeken te danken hebben. Na zijn bekeering voelde hy er niet veel voor zijn ambacht weer op te vatten, maar hy kwam tot de overtuiging dat God hem geroepen had tot prediker en zoo is hy ook één der beroemdste mannen ter wereld geworden. In het begin van zijn loopbaan was hy een vurig prediker en zijn woorden vielen als geeselslagen op zijn hoorders neer. Zy zaten dikwijls te rillen van schrik en angst en zoo dacht hy zielen te winnen. Maar later komt hij tot andere gedachten en dit inzicht was voor hem van de grootste beteekenis. Nu vloeiden er woorden van liefde uit zyn mond en werd hy een zeer geliefd prediker. Zijn roem was spoedig over heel Engeland ver breid en waar hij optrad waren de kerken overvol. Spreker ziet Bunyan niet als mysti cus en ook niet als een dweeper, want daar was hy te veel' Calvinist voor. Daar Bunyan niet geleerd was en niet had gestudeerd zag de geestelijkheid met leede oogen aan dat zyn kerken vol en de hunne leeg waren. Zij hebben net zoo lang gewerkt tot hy onschadsiyk was geworden en in de gevangenis gezet werd. Voor zulk een vurig prediker was dit een harde straf. Toch is zyn 12-jarig verblyf in de gevangenis een der beste tyden van zyn leven geweest en heeft hy daar ook zyn heeriyk boek geschreven „Eens Christens reize naar de Eeuwigheid". Een mooie serie lichtbeelden gaf een dui- deiyk overzicht van de voornaamste episo den uit dit boek, waarbij spreker de noo- dige toelichting gaf. Aan dit werk heeft Bunyan zyn grootste roem te danken. Hoewel het geen boek is van letterkundige waarde, is het in ongeveer 150 talen vertaald. Spreker vroeg waaraan de groote ver maardheid van het boek te danken is. Bunyan was geen diepzinnig theoloog, noch dogmatisch denker en hij opende ook geen nieuwe schatten. Maar hierin zit het geheimBunyan spreekt met zooveel liefde over het werk Gods voor den mensch dat de oude. waarheid als het ware weer nieuw werd. Zyn uitgedachte beelden zyn zeer fijn en dringen door tot het zieleleven, wat spre ker met eenige voorbeelden aantoonde. Men heeft hem vergeleken met Shakespeare, maar Bunyan heeft dezen verre overtroffen. Zijn personen zijn geen doode figuren of caricaturen, maar zy leven en als de mensch eerlyk is ziet hy dikwijls zichzelf er in. Het Kruis van Christus is steeds het mid delpunt, waarop telkens een blik geslagen wordt in alle omstandigheden van 't leven. Het is een boek voor jongen en ouden. Het is geen moderne roman en de stijl is niet van onze dagen, maar spreker gelooft dat zoolang het Nederlandsche volk zal bestaan er vraag naar dit boek zal bestaan. Met den wensch uit te spreken dat ook de begeerte van zijn hoorders moge zyn naar die Eeuwige Stad, waarheen „Christen" zyn schreden richtte, eindigde spreker zyn boeiende, onder groote aandacht gevolgde causerie. Albambr a-Theater, Abie's Irish Rose» Tot de goede Paramountfilms van des laatsten tijd behoort „Abie's Irish Rose" een film van twaalf acten lang, en ?wee uur vertooningsduur een film met aroma, een film met ras, zelfs met twee rassen, het Joodsche en het Iersche, een film vol humor en pathos, een film voor alle menschen, van alle tyden, met een tendenz op den koop toe. Het scenario is geïnspireerd door de overtalryke huwelyken van joden en niet- jodinnen in het land van „over-there". Efea nieuw volk kon met zyn grootere vitaliteit, gezondere ideeën en ondernemingsdurf niet de bestofte en vermolmde conventie van het krakende Europa overnemen, dat vol inner lijke verdeeldheid zichzelf ondermynde. Als er één harde, Bloedige les is geweest, dan was het die van den G2-ooten Oorlog, waar opgehitste menschen mede-menschen doodden onder allerlei gruwelyke vormen, vaak onwetend waar en tegen wieFeller en scherper kon nooit aangetoond worden de voosheid van de valsche leuzen en drog redenen, die slechts dienden om menschen door boosaardige methoden te verdeelen en door die verdeeldheid te heerschen. Maar zoo is ook de groote wijsheid beginnen te dagen, dat die verdeeldheid niet tot heer schappij van een groep voert, maar tot den absoluten ondergang van alles. Het jonge Amerika heeft deze tot ellende en haatvoerende erfenis van een minder ontwikkeld voorgeslacht niet aanvaard en begrepenj dat de tijdgeest voert naar een hoogere eenheid tusschen individuen, lan den, kerken, daar ondanks alle pogingen grenzen en tegenstellingen vervagen tot meerderen vrede, welvaart en waar geluk. De ttndenz van „Abie's Irish Rose", dat de oude, ingeprente tegenstellingen en scheidsmuren moeten plaats maken voor een natuurlijke toenadering, ook tusschen d© kerkelijke groepen der menschheid heeft het gegeven eerst als tooneelstuk, thans ais film van de Paramount, een triomftocht doen makeu. Want het volk immers zou nooit uit zich zelf marcheeren naar eenig slagveld. Door een te kort aan studie en een gebrek aan eigen ervaring en aanschouwing is het slechts nog te gemakkelijk te brengen, waar onzuivere bronnen langs donkere wegen het willen hebben. Daarom is aller sympathie aan het slot voor den pastoor en den rabbi, die in den oorlog geleerd hebben, dat. het mensclieiyk gevoel en de naastenliefde boven cle kerke lijke verdeeldheid uitsteken en welke in juiste opvatting van hun ambt de verzoening: bewerken, al mist hun kerk dan een zieltje. Hier ligt de verklaring tot de triomf én kan men een parallel trekken met den goe den herder waarom zyn er zooveel tot de onzalige politiek gekomen van Meryntje. Maar niet alleen het flinke, jonge paar, dat praatjes en oude vooroordeelen zoo rus tig te schande maakt, maken de film zoo prettig, het hoog-komische met zoo'n fijn begrip van de Jiddische en gojische menta liteit zyn oorzaak, dat het publiek geen oog droog houdt. De „talkie" begint met het binnenvaren ü'an de landverhuizersboot langs het bekende Liberty-standbeeld en het leven der immi granten in het ontzaglyke Jodenkwartier van New-York. Joodsche zeden en gewoonten, Joodsch familieleven en Joodsche nyverheid beerschen er precies even sterk als in het oude land der verdrukking. Dan sterft Levy's vrouw. Aan dezen ouden Levy, met de tra giek van het geheeie, dwalende ras in zyn stem en gelaat, dankt, men de ontroerendste momenten. Terwijl de eerstgeborene door den dokter geholpen wordt, snydt de een zame achtergeblevene een knoop van zijn kleeren en zegt Kaddisj, het doodengs bed der Joden. Het oude volk vol leed, vol berusting, een diepe ontroering by het publiek, wien de tragische grootheid zoo schitterend wordt bygebracht. Een byzonder spelmoment in deze groote publiekfilm.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1