500 300 150 25 PUI li UPS eerste blad VRIJDAG 14 FEBRUARI 68e Jaargang Ï93C i: firma I. VAN 0! VEI Of li.. Walst,aal 53-50. Vlissingen. Tnlsl. 15 Pnslietening 6628/ Verschijnt dage'ijks. uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ONTVANGTOESTEL 2511 het Guarneri-kwarfct !n voortzetting orkest, Gramofoonmuziek. (na G nur 1071 ftj.) Ziekendienst. Jnge zieken. 11.3012.00 halfuurtje. 12.15-1,is 1.0.-trio. 1.15—2,00 Gta. ■3.00 Gramofoomuuaiji. Christelijk liederuurtjt' tobbel gemengd kwartel eleiding. 6.30—6.40 KR 1.407.00 Lezing, 7,00 Erbetering. 7.30 V.P.RQ zing over De Gemeen tendom. 8.15 Piano-reci. Occultisme. 9.30 Vervolg Jïespreking over oorlogs. piano-recital. 10.35 Morgenwijding, tramofoonmuziek. 12.20 fcello. A. de Lara, plano, lor E. Thiman. 1.20—2,20 150 Uitzending voor scho- fing. 4.05 Tooneeluitzen- 1.50 Orkestconcert. 5,35 Jzing. 6.35 Nieuwsberich- 7.207.40 Lezing. 7.45 Iner, bariton, 8.20 Con- |no. Symphonie-orkest. 9.35 Voortzetting con- ^berichten. 10.30 Lezing, en 11.3512.15 Dans- 5", 1725 M12.20 Con- Jnofoonmuziek. 4.05 Or- 1.55 en 7.40 Gramofoon- loncert. 6.20—7.20, 9.35—10.45 Inuziek. 12.25—1.50 Con- pan. 4.505.50 Gramo- Orkestconcert. 8,20— jkest, vocale- en instru- jarna tot 11.20 Dansrau- 1. 11.20—1.20 Orkest- meert, orkest en lezing, tje met medewerking -8.35 Concert, orkest en Pangen", 1-acter van N. 10.35 Kamermuziek. |- 5.20 Trio-concert. 6,55 :.35 Concert, orkest en 6.15.9.50 Lezingen en .15 Gramofoonmuziek. 1.20—1.50 Gramofoon- pzingen. 3.504.50 Con- 10—7.20 Lezingen. 7.20 }rkest en vocale laarna berichten en gen Pliohi-zender. an den Phohi-zender /inden op de navolgende idag 17, Woensdag rijdag 21 Februari van De golf lengte bedraagt Ische spoorwegen. spoorwegmaatschappij afnemingen gedaan met in Pullman-treinen op Jross-Hatfield. Bij deze gebleken, dat luidspre- e redenen minder ge- ave van muziek in trei- >ns. Deze laatste maken van het lawaai in den [wijl me bovendien het die geen interesse heb- lek niet verplicht zijn te ran de Brookman's Park' pe resultaten. Over de pn radio-installaties op nreinen worden thans [ilsmuziek. lari, 's morgens om 10.50 \t Funkstunde een con- iding van den bekenden [herchen, door het om gevoerd. interessant, doordat er >ten van den rang van Irawinsky in voorkomen, eschiedt eveneens door :de Staten. alle verouderde zenders, eiding geven, in de toe- ■den. Dit verbod 1 seft •ende installaties, die in teurs. >rdt met scheepsstations Januari 1930 opgericht iaar radio per jaar. St jaar 1929 hebben de igde Staten tezamen hetgeen ongeveer hon- IVO. 381 LI88INGSCHE COURANT gO^NEMliNTSPRlJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. !,ancodoor het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderiijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener „lis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor )lt nummer bestaat uit 2 bladen gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij veriies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Het Fransch-Belgische accoord. De correspondent van de „N.R.Ct." te Brus- il meldt In de afdeelingen der Kamer is Donderdag- ilddag het voorstel van den Vlaamsch na- lonalistischen afgevaarigde Ward Hermans gt het instellen van een parlementaire en- uete r.~ar de kwestie der documenten betref- Ende het Fransch-Belgische geheime mili- jire accoord en het openen van het dossier de sureté militaire in behandeling geko- ien. Dit voorstel werd, hoewel de katholieken de liberalen tot tegenstemmen hebben he loten, toch nog in twee afdeelingen aange- en in de vier andere afdeelingen ver- rorpen. In de zesde afdeeling protesteerde de ociaal-democratische oud-minister van bui- eniandsche zaken Vandervelde tegen de re- ftie van de memorie van toelichting, welke beleedigend achtte voor de Belgische re aring. Vandervelde gaf toe dat het niet ten en niet overmaken aan de Kamer van dit voorstel zonder precedent zou maar, zeide hij, door het den Kamerpre- ident toegelaten is beleedigende woorden in [et stenografisch Kamerverslag te schrappen [oo dient ook te worden aangenomen dat een zich tegen het gebruiken van ge- irtige temen in den tekst van een wets- irstel of van de memorie van toelichting verzetten. Daar het goedkeuren van een tel door een der Kamerafdeelingen echt- voldoende is om het drukken van rarstel te verzekeren, zal het Vlaamsch de wetsontwerp us toch nog worden irufct en rondgezonden. e pensioenen van ambtenaren en officieren. 1 Namens het bestuur van de Centrsile van oogere Rijksambtenaren het bestuur van de mtrale van Hoogere Gemeenteambtenaren it hoofdbestuur der vereeniging van Officie- i van de Nederlandsche landmachthet ioofdbestuur van de algemeene Roomsch- latholieke Officieren-vereeniging het be- |luur van de algemeene vereeniging van Ma- Ineofficieren en het hoofdbestuur van de al- Iemeene vereeniging van Verlofsofficieren er Nederlandsche Land- en Zeemacht, is ii H. M. de Koningin een adres gezonden, taarin er wordt op gewezen, dat in de Pen- oenwet 1922 en in de Pensioenwet voor mi- :airen van Land- en Zeemacht verschillende jen voorkomen, die voor de betrokken Imbtenaren en officieren tot groote bezwaren a onbillijkheden leiden. (Adressanten verzoeken H. M. te willen be- orderen een herziening der pensioenwetten i dien zin, dat zoowel het maximum van het n- en weezenpensioen als dat van het |igen pensioen worde verhoogd, dat het pen- i worde uitbetaald per maand, dat toe- lenning van zgn. moeder- en zusterpensioen pogelijk worde gemaakt en dat de gelegen- |eld worde geschapen tot inkoop van jaren, voor pensioen, door ambtenaren, die prst op lateren leeftijd dan den normalen in jienst treden. I Het adres gaat vergezeld van een toelich- 3 memorie. VLISSINGEN, 14 FEBRUARI. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Concertgebouw. Vlissingen is weer een muziekvereenlging 'W. Het eerste concert is gisterenavond een goed bezette zaal met zeer veel suc- gegeven, en daarmede heeft „Onze In- tentale" haar intrede gedaan in de mu- 'ekwereld, waarin zij zich, voortgaande op !etl ingeslagen weg, wel een eerste plaats zal |*eten te veroveren, zoo zij 't al niet bereids ledaan heeft. ^n aantrekkelijk programma van dit eerste ■oncertSchubert en Haydn, nè. de pauze frendsen, Grieg, Fauree en Popper. Ffjnzin- van opvatting opende Theo Höfelein den ay0fld met Schubert's 5e Symphonie. De v°ordracht van dit fraai geschreven werk, lichtelijk ontsierd door enkele eénigs- onzekere en ongelijke inzetten, doch ove- fts kwam het uitstekend tot zijn recht, weten waarlijk niet waar de voorkeur te geven, aan het melodieuse gevoelvolle ^dante of aan het gracieuse Menuetto met speelsclien tusschen-satz. Al was de stok- den [Voering in het Andante niet steeds onberis pelijk gelijk, over 't algemeen mogen we van het centrale lichaam, het strijkorkest, zeggen, dat het een smeltend strijkersensemble was, ook in de andere nummers. Schitterend revanche werd genomen in het cello-concert in D. gr. t. van Haydn. In prij zenswaardige samenwerking m^t den solist, Max Orobio de Castro, heeft men deze ge niale compositie vertolkt. Wiens hart en ge moed nog ontvankelijk is voor eenvoudige "■tevens goede kunst, die/wende zich tot Haydn. Inderdaad, maar aan solist en orkest worden in dit concert toch zware eischen ge steld. Doch zooals gezegd, de uitvoerenden hebben zich weten te onderscheiden. Max Orobio was weer de begaafde en bekwame kunstenaar, die gevoelig in-muzikaal spel te genieten gaf, terwijl het orkest een heerlijk transparante interpretatie van deze partitie wist te bereiken, 't Was een heele prestatie Hoe geheel anders was het orkest-coloriet na de pauze bij de Noorsche toondichters Svendsen en Grieg. Knap van nuanceering en met karakter werden de Rhapsodie Norvé- gienne no. 3 van Svendsen en de Huldigings- marsch aus der Suite „Sigurd Jorsalfar" van Grieg gespeeldde beide andere orkestgroe- penblaasinstrumenten (hout en koper) en slag-instrumenten mogen we wel met lof ver melden. Door den solist werden nog voorgedragen „Elegie" van Fauree, een zeldzaam lyrisch gedicht met droefheid en weemoed als grond toon en Popper's „Ungarische Rhapsodie", Beide soli werden meesterlijk en vol nobel gevoel gespeeld en deden nogmaals Orobio's brilliante gaven uitkomen. Zij bezorgden den solist een geestdriftig applaus, zoodat hij ten slotte moest danken met een toegift, waar voor hij „Kol Nidrei" van Max Bruch koos. Mevrouw W. van Doornvan Lookeren Campagne was een even voortreffelijke als betrouwbare begeleidster, die de solist terecht in zijn triomfen liet deelen. De Grotian Steinweg-concertvleugel, welke door de fir ma Van der Burg gerestaureerd is, bleek thans van goede hoedanigheid te zijn. We zijn niet gewoon een dirigent te cata- logiseeren als museum-exemplaar gelieve niet aan te raken en vermelden dan ook. dat Theo Höfelein zijn partituur beheerscht en zijn orkest ter overwinning heeft gevoerd. Dat de solist de dankbaarheid van het gehoor na Haydn, deelde met dirigent en orkest, vond spontane instemming. Met buitengewoon hartelijke bijvalsbetui gingen zijn alle uitvoerenden gehuldigd. De dames Van Doornvan Lookeren Campagne en HöfeleinBekker ontvingen bloemen, Theo Höfelein een lauwerkrans. O. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag van half 4 tot 5 uur geopend is, zullen o.a. verkrijgbaar zijn de overdruk ken van 6 ct. op 7% cent van Curacao en de Groene Kruiszegels van Suriname in de waarde van l'/2 ct., 2 ct., 5 ct. en 6 cent, waarvoor met bijslag 25 ct. per serie rïloet betaald worden. Tooneelvoorstelling Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. Na verschillende onderhandelingen is het bestuur van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling er tenslotte in geslaagd bin nenkort aan zijn leden en donateurs een prachtige tooneelvoorstelling aan te bieden. Henri de Vries, iedereen nog wel bekend van zijn tournee met de schets door Herman Heijermans vervaardigd „Brand in de Jonge Jan", waarin hy op zulk een meesterlijke wijze de>zeven daarin voorkomende mannen rollen vervulde, zal na zijn verblijf in En geland en Amerika, in het Concertgebouw te Vlissingen voor de leden en donateurs van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling een voorstelling komen geven en wel op Dinsdag 25 Februari a.s. van het bekende tooneelstuk in drie bedrijven „Blanke Bal last" door Leon Gordon. Hierin treedt Henri de Vries op in de rol van den „dokter", welke rol door hem in En geland meer dan 300 maal gespeeld werd. Verder werken in „Blanke Ballast" mede Greetjè Schoonenberg, Jan van Dommelen, Willem Faassen, John de Geest, Frans Boul- jon, enz. Aangaande den kaartenverkoop zullen bin nen enkele dagen nadere mededeelingen worden gedaan, terwijl de sectiehoofden van het Instituut eveneens nadere inlichtingen kunnen verstrekken. Patrimonium. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van „Patrimonium" haar 48ste jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer J. de Bruijne Na de gebruikelijke opening, bracht de secretaris, de heer J. Marijs, h'et jaarverslag uit, waaruit bleek dat de afdee ling thans 95 leden telt, en vervolgens een "Wanneer U wilt genieten van radio op haar mooist, neemt dan een Philips Ontvangtoestel 2511; wanneer U n toestel wilt met een aesthetisch uiterlijk, groote geluids sterkte, geperfectionneerde vojume- regeling - wanneer U een toestel wenscht, dat 'J op een stopcontact van de licht- ieiding kunt aansluiten, dat mef slechts één knop is af te stemmen, dat de grootste selectiviteit bezit, slechts een kleine buiten-antenne noodig heeft neemt dan een Philips Ontvangtoestel 2511, het toestel dat bij referendum op de groote Olympia Radio Tentoon stelling te Londen den eersten prijs behaalde. Prijs f 330.-- met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie overzicht werd gegeven van hetgeen in het afgeloopen jaar iyerd verricht. De penningmeester bracht verslag uit van het financieel beheer. Het boekjaar sloot met een batig saldo van 204.47. Het legaat voor zieke en werklooze leden sloot met een batig saldo van 2279.01. Het ziekenfonds had een saldo van ruim 1300. Er waren dit jaar zeer weinig zieken. De bibliotheek vermeerderde met 50 nummers. Het aantal studie- en ontspan- ningsboeken bedraagt thans 365 nummers. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. De aftredende bestuursleden de heeren J. A. Huser en J. C. Mommaas werden her kozen. Een jubileum. Heden herdacht de heer Iz. Geschiere, magazijnhelper aan de gasfabriek, den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Vlissingsche gasfabriek. In tegenwoordigheid van het fabrieksper- soneel werd hem hedenmorgen door den directeur, namens de directie van de Impe rial Continental Gas Association te Londen, met deze gebeurtenis geluk gewenscht. Daar bij werd hem de zilveren medaille voor 25 'jaren trouwen dienst, met diploma, uitge reikt, zoomede de gebruikelijke gratificatie. De heer Van der Jagt voegde daarbij ook zijn persoonlijke gelukwenschen als aan denken aan dezen dag overhandigde hij den jubilaris, ook namens mevr. Van der Jag't, een vulpenhouder. Door den heer W. de Boo van Uijen, als oudste in dienst, werd de heer Geschiere daarna toegesproken en hem en zijn gezin gelukgewenscht met dit jubileum. Namens het personeel werd hem daarbij als aanden ken aangeboden een gouden horlogeketting. Nadat Geschiere allen had bedankt voor hun blijken van belangstelling, was hiermede de plechtigheid afgeloopen. De jubilaris werd in de gelegenheid gesteld den dag verder in den huiselyken kring door te brengen." Een aanrijding. Gisterénavond omstreeks half zes heeft op den hoek van het Lange Groenewoud en de Walstraat een aanrijding plaats gehad tus- schen twee vrachtauto's. Beide auto's bekwa men slechts lichte schade en liep deze aan rijding dus goed af. Scheepvaartberichten. De Nederlandsche motorschoener „Foxhol van Londen naar Antwerpen, is hier met mo- torschade aangekomen. Het Engelsche stoomschip „Professor", dat te Middelburg een lading hout heeft gelost, is heden naar Liverpool vertrokken. De mist. Tengevolge van den mist zijn 2 visschers- vaartuigen van hier ten Noorden van den vuurtoren van Westkapelle gestrand. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Instelling van openbaar nut. De minister van financiën heeft o.a. als in stelling van openbaar nut, bedoeld by artikel 123, eerste lid, b, der Ambtenaren 1929 aange wezen de Hulpbank te Middelburg. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. Biykens byvoegsel no. 715 tot de Stcrt. van 13 Februari 1930 is Koninklijke bewilli ging verleend op de statutenwyziging der N.V. Houthandel v.h. G.. Alberts Lzn. «Sc Co. te Middelburg, zooals deze werd aangenomen in de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van 25 Februari 1929. Deze statutenwyziging houdt verband met de nieu we wet op de N.V. Toegangswegen station Goes. Ged. Staten maken bekend, dat een docr hun college vastgestelde wyziging van den ligger der toegangswegen tot spoorwegstations in Zeeland, betreffende de toegangswegen naar het spoorwegstation te Goes, ter pro vinciale griffie is neergelegd. Suikerwerkfabriek te Oostburg. Te Oostburg is een bedrijf der Van Melle's Confectionery Works gesticht. De hoofdzetel dezer fabrieken van suikerwerken en drops is te Breskens gevestigd. Uitlevering gevraagd. In het huis van bewaring te Middelburg is opgesloten de arbeider V. A. D., wonende te Oostburg, doch afkomstig uit Kortrijk. De Belgische regeering heeft thans zyn uitleve ring gevraagd, daar de rechter van instructie te Kortryk een bevel tot aanhouding t' -"?n hem heeft uitgevaardigd onder verdenking van in België gepleegde zedenmisdrijven. SOUBURG. Dinsdagavond had in „Concordia" een vergadering plaats van bewoners van de Paspoortstraat, met het doel ter gelegenheid van den 50en jaardag van H. M. de Konin gin een feestje te organiseeren, voornameiyk voor de kinderen uit genoemde straat. Staan de de vergadering werd een commissie be noemd van 5 leden, die belast werd binnen kort giften tot dat doel in te zamelen, ten einde met de kinderen op genoemden jaar dag echt gezellig feest te vieren. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden handschoen bij Mind«>*houd, Spoor straat A 113. RITTHEM. Uitgenoodigd door de C. J. V. sprak giste renavond in de Ned. Herv. kerk ds. J. W. Swaan, Herv. predikant te Domburg over De jonge man en het Christelijk leven. Spreker schetste eerst, dat er in den jongen man is een verlangen naar inzicht, naar echt heid en naar God. Dan wat hij verwacht van het Christelijk leven, waarvan hij meer het uiterlijke dan het innerlijke kent en daardoor vaak een te vlug en verkeeTd oordeel velt. De jonge man en het Christelijk leven staan niet tegenover elkaar, maar naast elkaar. Alleen in Jezus Christus kunnen zij elkaar vinden- mits door beide offers worden gebracht. Dooi den Christus ziet de jonge man zijn taak in het christelijk leven. Om dien taak zoo goed mogehjk te vervullen is noodig voortdurend gebed. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de volgende vonnissen uitgesproken DiefstalH. v d. B., 26 jaar, timmermans knecht te Middelburg, 25 boete of 25 dagen hechtenis. Huisvredebreuk A. de K., 18 jaar, land bouwer, en P. E. L., 19 jaar, landbouwer, bei den te Hulst, voor ieder 25 boete of 25 da gen hechtenis. Goedotfen onttrekken aan faillieten boedel P. J. H., 23 jaar, meubelmaker, vroeger te Stoppeldyk, thans te Antwerpen, en J. F. H 41 jaar, meubelmaker, vroeger te Stoppeldijk, thans te Rotterdam, voor ieder vrijspraak. Een vuur doen branden op te korten af stand van gebouwenJ. G. S., 23 jaar, tuin man te Goes, vernietiging vonnis waarvan hooger beroep, vrijspraak. Overtreding motor- en rijwielwetA. M. J. P.. 41 jaar, chauffeur te Baarland, vernieti ging vonnis waarvan hooger beroep, vrij spraak, Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende zaken behandeld J. J. L., 24 jaar, chauffeur te Hansweert was by vonnis van den kantonrechter te Goes ontslagen van rechtsvervolging van de hem tenlastegelegde overtreding van de postwet. De ambtenaar van het OJM., die veroordee ling van f 1 boete of 1 dag hechtenis had ge vorderd, teekende tegen voornoemde kanton- rechterlijke beslissing hooger beroep aan Eischbevestiging van het vonnis waarvan beroep. Door defi ambtenaar van het O.M. was hooger beroep aangeteekend tegen een von nis van den kantonrechter te Goes, waarbij J A. v. W., 24 jaar, opzichter te Goes weid ontslagen van rechtsvervolging van de hem ten laste gelegde overtreding van de ykwet. Eisch vernietiging van het vonnis wéarvan beroep en veroordeeling tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. C. de W., 35 jaar, melkveehouder te 's Hee- renhoek, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarby hij wegens overtreding van de waren wet (vervalschen van melk door toevoeging van 15 water), werd veroordeeld tot een geldboete van 150 of 1 maand hechtenis. Eischbevestiging van het vonnis waarvan beroep. Door M. v. S., 19 jaar, koopman te Goes was hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waar by hy wegens het, in staat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar de orde versto ren, werd veroordeeld tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen hechtenis. Eisch beves tiging van het vonnis waarvan beroep. Landloopery L. de B., 68 jaar, zonder vas te woon- of verblijfplaats, in voorarrest Eisch en uitspraak3 dagen hechtenis en 3 maanden rijkswerkinrichting. De verduistering ten nadeele van de melkfabriek „Walcheren". De rechtbank te Middelburg deed lieden uitspraak in de strafzaak tegen L. K.. 29 jaar, boekhouder van de coöperatieve melkinrich ting en zuivelfabriek „Walcheren", wonende te Middelburg, thans in voorarrest, die er van verdacht werd ten nadeele van die fabriek in de jaren 1924 tot 1929 verschillende geldsbe dragen, tot een gezamenlyk bedrag van on geveer f 15000 te hebben verduisterd. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van 9 maanden. De cisch was destijds 1 jaar gevangenis straf.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1