1000 500 300 150 100 25 :erste blad (e stand DONDERDAG gemeentebestuur 68e Jaargang 1930 liprlinif. 11*II KIM Ir.. WalM ïS-iO. Ilissiip. filil. II. Postrekening ttül 13 FEBRUARI Verschijnt dagehjks. uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws een telefoon-abonng t een telefoon-abonne urg, alsof de afstand schen Duitschland en t bestond. ijk was de verstaan- >orde afstand tusschen loop der gesprekken vallen te zijn, en zy den hebben gedacht, lil in tijd hen daaraan hebben herinnerd, in uur 's middags en in Is. e vorig jaar met zjjn vertoefde behoort als verkeer tot de meest mlijkheden van Siam. t te danken, dat Siam 3ii van het verre Oos- ïe rol speelt in het Az'a en Europa. De over rijke technische als autoriteit op ra- )uitschland—Siam zal ran dit jaar voor den dienst in gebruik wor. L1SSINGSCHE COURANT IgONNtAIENTSFR1JSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove- Ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenl speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 - 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Lis, zijn GRATIS verze- lerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen .BURG. R O U W D toose, 24 j. I L E N ;ghe, geb. Korting, EDEN 79 j. AANVULLINGSAGENDA van de vergadering van den Raad der gemeente Vlissingen op Vrijdag 14 Februari 1930, des namiddags 2 uur. IIII. Te behandelen punten 117. Voorstel van Burg. en Weth. tot vej> 3 aan L. van den Heuvel, alhier, van on- Jeveer 203 M2. grond achter zyn garage aan |e Wilhelminastraat 14, tegen 5 per M2. RTLIJNEN 10 Febr. Gibraltar 10 Febr. van Sabang r. Suez nebr. van "Suez 10 Febr. van Sabang r.) 10 Febr. van Port Febr. te Liverpool 11 Febr. te Kilindini Rangoon van Rofct. 11 Febr. Fayal 'an Rott. naar New- Febr. te Marseille LI Febr. Ouessant ebr. van Port >Said 11 Febr. van Madras van Gibraltar 3br. te Antw. van Port Said RICHTEN ?ebruari 1930. en groente- en fruit- nde prijzen besteed: 17 ct.kleiperen 5 a zoete bellefleur 6 ct.; ermgaard 8 a 13 ct.court pendu 5 >ruine boonen 12 a 16 ct.dunsel 38 a 40 kool 3 ct. 24 ct.kroten 1 a 3 witlof 7 a 13 ct., alles 4'/2 ct.roode kool a 10y2 ct.; bloem stuk selderie 1 a 3 teiden per bos andij- Mgr. dr. W. H. Nolens. [Gisteren was het veertig jaar geleden, dat gr. prof. dr. W. H. Nolens aan de Utrecht- Iche universiteit promoveerde tot doctor in te Staatswetenschappen. De promotie had laats cum laude, een voorteeken van de loffelijke wijze, waarop hij de staatkunde Iractisch zou beoefenen. Zij geschiedde be- lalve op stellingen op een proefschift over ie leer van den H. Thomas van Aquino over (iet Recht" en ook dit proefschrift blijft tee- ;enend voor de scherpzinnigheid, waarmede i, Nolens later het recht in de nationale ^internationale arbeiderswetgeving zou toe- en doceeren, schrijft „de Tijd". Want avindt er de fijn ontledende zekerheid, Jfeaalyseerende en opbouwende denkkracht rug, waarmede hij sedert dien de moei- i vraagstukken in en buiten het parle- lenttot hun eenvoudigst wezen wist te her- liden en gereed te maken voor pre. rehe Oplossingen. ct. 25 3'/2 l Het Tweede Kamerlid Floris Vos. Bij de Tweede Kamer is een adres ingeko men van het bestuur der Middenpartij voor ptad en Lande (Middenstandspartij) van den en inhoud J De algemeene vergadering van de Midden- ■partij voor Stad en Lande (Middenstands- farty), m vergadering op 15 Januari 1930 te «sterdam bijeen, spreekt haar ernstig leed- a uit over de houding van den heer Flo- lis Vos, afgevaardigde dier party in de Twee- Be Kamer, bij verschillende gelegenheden in 1 met het programma der partij aange- en en verzoekt het bestuur van deze mo- [tie kennis te geven aan de lederr der Tweede lamer. E VLISSINGEN A. 1.01 13.28 1.45 14.18 2.29 15.01 3.14 15.43 3.57 16.27 ND A makelykheden. ren, enz. Dagelijks voorstelling, gelijks voorstelling, 8 en voorstelling). Concert, Vereenf- ntale Muziek, Con- ir. Lezing C.K.W.O., r. 16 Februari. Op- revue-operette „Rose >uw, 8 uur. BURG. Concertvereeni- ^ring, Concert* r. De luidsprekers in de Tweede Kamer. Men herinnert zich het bericht van de ge- proefneming met het tiental luid- •rekers en de drie microfoons, die de stem- i onzer Tweede Kamerleden op de tribu- verstaanbaar moeten maken. Deze installatie, aangelegd door de Neder- 'andscha Seintoestelenfabriek te Hilversum, Dinsdagmiddag officieel in gebruik geno- ien. Het was de eerste samenkomst der Ka- na een rusttijd van bijna twee maanden. 'ti de microfoons hadden nu de verschillende [verklaringen der leden ten aanzien van de 'Inaamsche begrooting aan de luidsprekers 'oor te geven hiervan bevinden er zich drie pers-, drie op de publieke- en eveneens drie gop de gereserveerde tribune, terwijl de tiende verdekt is opgesteld achter de. „rech- terzyde" in den doorgang, een geliefkoosd [wnversatieoord. Vóór den voorzitter staat niet alleen een Mcrofoon doch ook een blokje met eenige dopjes erop, waarmee hij het volume van Nn microfoon en van die op de ministers toel en op het spreekgestoelte regelen kan 'Jwendien is hy in staat de geheele instal- 'tie in en buiten werking te stellen. Het spreekt vanzelf, dat de ingenieurs der N-S,p. niet groote zorgvuldigheid de plaatsen v°°r de luidsprekers hebben gekozen, want ging niet alleen om de doelmatigste pun- rcu, maar het was eveneens om het zgn. Kindzingen te voorkomen, d.i. het wederom de microfoon opvangen van het geluid Ut een luidspreker, versterker en het schakelbord zijn veilig de koffiekamer ondergebracht en wel in en met twee openslaande deuren, waar- -JjLfct borstbeeld van Johan de Witt, ter I 1 le van het landsbelang, wel een waakzaam S zal houden. De loonlijsten voor de Ongevallen verzekering en de bedryfstelling. I ia ^ecem^ei' hebben, evenals in vorige I r®n- aHe hoofden van ondernemingen. I e*e volgens dé Ongevallenwet 1921 verze- keringsplichtig zyn, de loonlijsten voor 1930 ontvangen. Deze lijsten wijken in zooverre af van de gebruikelijke, dat enkele vragen eenigszins gewyzigd zijn en dat aan de loonlijsten over het tweede halfjaar een uitslaand vel gehecht is, waarop een aantal nieuwe vragen voor komen, uitsluitend op den toestand op 31 December 1930^ betrekking hebbende. Verder zijn deze looniysten op gekleurd papier ge drukt. De reden van deze bijzonderheid is door den minister van arbeid, handel en nijverheid in een, de loonlijsten begeleidend schrijven uiteengezet. Er zal nl., indien het wetsontwerp, dat de regeering voornemens is binnenkort in te dienen, tot wet verheven wordt, op 31 December 1830 een bedrijfstel ling plaats hebben. In andere landen moeten de ondernemers voor de bedrijf stelling spe ciale vragenlijsten invullen, doch in Neder land zal, voor zoover de verzekeringsplich- tige ondernemingen betreft, ook naar aan leiding van de te dien opzichte door de on dernemers-organisaties geuite wenschen, gebruik gemaakt worden van de loonlijsten voor de Ongevallenverzekering. Daardoor wordt het afzonderlijk vragen van gegevens voorkomen. Deze methode, welke o.a. ar beidsbesparing voor de bedrijfshoofden ten doel heeft, kan echter alleen dan met suc ces worden toegepast, indien de loonlijsten juist en volledig ingevuld worden. De Raden van Arbeid zijn aangewezen om het noodige toezicht op de invulling der loonlijsten te houden en alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Onjuiste, onvolledige of slordige invulling zal tengevolge hebben, dat schrifte lijk of mondeling nadere inlichtingen moe ten worden verstrekt, een werk, dat tijd en geld kost. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op de welwillende medewerking van alle bedrijfshoofden om de speciale loonlijs ten met de grootste nauwgezetheid juist en volledig in te vullen. Het doel van de bedrijfstelling is een be hoorlijk inzicht te verkrijgen in den omvang en de samenstelling van het geheele Neder- landsche bedrijfsleven. De bestaande gege vens zijn alle beperkt tot bepaalde bedrijfs groepen of tot ondernemingen van een ze keren omvang. Doordat die gegevens ook met verschillend doel en op verschillenden grondslag verzameld zyn, kan er niet een geheel van gemaakt worden. Bovendien zijn er een aantal punten, waaromtrent niets of zoo goed als niets bekend is. Onbekend zijn, om eenige voorbeelden te noemen, het aantal en het vermogen der krachtwerktuigen in de nijverheid, het aantal en de soort der bin nenschepen. Omtrent deze en nog zoovele andere punten zal de bedrijfstelling het ma teriaal moeten verschaffen, dat noodig is voor allen, aan wie de zorg voor het bedrijfs leven is opgedragen of die zich met de be studeering ervan bezig houden. Daarom zij ieder bedrijfshoofd doordrongen niet alleen van zyn wettelyken, maar ook van zijn mo- reelen plicht om door het verstrekken van juiste en volledige gegevens de totstandko ming van een goede, betrouwbare bedryfs- statistiek te bevorderen. Efficiency in den Staatsdienst. De meening van verschillende leden, dat behalve op het gebied van versobering van den Staatsdienst ook door grootere efficiency in den dienst voordeelen zyn te behalen, wordt, volgens de memorie van antwoord op de algemeene beschouwingen der Eerste Ka mer ever de ryksbegrooting 1930 door den mi nister van financiën gedeeld. Die voordeelen liggen niet uitsluitend in een besparing van uitgaven, maar ook in een soepeler, doelmati ger en vlugger functioneeren van het regee- rmgsapparaat. Omtrent de vraag, of voor de bestudeering van dit vraagstuk de instelling van een spe ciale Staatscommissie wenschelijk is, heeft de regeering nog geen definitieve beslissing ge nomen. VLISSINGEN, 13 FEBRUARI. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer L. van den He'uvel, alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een strook grond, gelegen achter zyn garage aan de Wilhelminastraat tot aan de de grens van het jouwblok aan de Hendrikstraat, ter op pervlakte van ongeveer 203 M2, tegen een prys van 5 per M2. De prys van het bouwterrein aan de Hen drikstraatNieuwstraat is door uwe vergade ring bepaald op ƒ20 per M2. Waar de door adressant verlangde grond ingesloten wordt door de bouwblokken Wil helminastraat, Nieuwstraat, Hendrikstraat en Steenenbeer, bestaat er by ons college geen bezwaar om dien grond tegen verminderden prys te verkoopen. In dergelyke gevallen werd door U reeds meermalen tot verkoop van grond tegen verminderden prys overge gaan. Mitsdien hebben wy de eer U voor te stel len den door adressant bedoelden grond aan hem te verkoopen, ten bate van het Grond bedrijf, en zulks onder de gebruikelijke voor waarden. Lezing Luth. Kerk. Gisterenavond hield dr. Blase in het kerk gebouw zijn aangekondigde causerie voor de Werklieden ver eeniging „Maarten Luther". Voor een aandachtig gehoor behandelde hy op zeer onderhoudende wijze „ernst en luim" uit zyn herinneringten en ervaringen op Java. De heer Düöok van Heel zong voor en na de lezing telkenmale een 2-tal liederen van Valerius. Beschikkend over een heerlijk stemgeluid en zeer verdienstelijk begeleid op het kerkorgel door den heer Van der Graaf, verhoogde vde zanger niet weinig het genot van den avond. Dr. Blase behandelde allereerst, als een korte inleiding, de reis op een der mailsche pen naar Indië, gaf een schets van den kerkdienst, die hij aan boord geleid had, schilderde zyn aankomst in Indië, de offi- cieele bezoeken, die hij had af te leggen te Weltevreden, zyn eerste predikatie in Indië en wel in de indrukwekkende Willemskerk te Batavia, om vervolgens ons in gedachten mede te voeren met den sneltrein, die hem naar zijn eerste standplaats, Soerakarta of Solo voerde. Een beschrijving van deze stad werd gegeven, het leven der bevolking in al zijn schakeeringen werd ons duidelijk voor oogen gemaald, eveneens een schets van het paleis van den Soesoehoennan, een officieel feest ten paleize, waaraan de spreker had deelgenomen en de gewoonten en gebruiken, die voor de Westerlingen raak zoo'n bijzon deren indruk te weeg brengen. Voeg daarby, dat de spreker achtereenvolgens ons duide lijke beschryvingen gaf van het klimaat, de cultuur, den plantengroei, het indrukwek kende van de natuur, de ervaringen opge daan by het bestygen van een vuurspuwen- den berg, dan kunnen we ons voorstellen, dat de tyd ongemerkt verliep. Ook over de deugden en ondeugden van den inlander, zyn beleefdheid byv., maar ook zijn oneer- Iykheid werd gesproken, terwyl als v-anzelve naar voren werd gebracht het moeilijke werk van de geestelyken en zendelingen in gebie den, vaak zoo groot als oen of meer provin ciën van ons land en waarvoor dan slechts één geestelyke leider is aangewezen. Ook werd aangestipt de groote saamhoorigheid en eensgezindheid van de Protestanten in Indië, het tegenbeeld van wat de Protestant- sehe kerk hier te lande te aanschouwen geeft. Dat vele gebruiken, by begrafenissen enz. eveneens de revue passeerden, behoeft geen betoog. Ten slotte wees spreker nog op hét verband tusschen moederland en kolo niën in het verleden, heden en toekomst. Binnenkort hoopt dr. Blase wederom een „Indische" lezing te houden. Moge dan zyn gehoor nog „grooter" zyn. Een onderscheiding. By Kon. besluit van 31 Januari is toege kend de aan de Orde van Oranje Nassau ver bonden eeremedaille, in brons, aan F. C. de Fluiter, dienstbode bij de familie Ruitenbeek, te Middelburg. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Februari zijn in onze provincie voorgekomen 4 geval len van roodvonk, nl. 2 te Hontenisse en 2 te St. Maartensdijk, .1 geval van diphtherie te St. Maartensdyk, 1 geval van meningitis ce- rebrospinalis epidemica te Nisse en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Hulst. Een voorstel van de afdeeling Zeeland der S.D.A.P. In de vergadering van sociaal-democrati sche leden van de gemeenteraden, op 8 en 9 Maart te Amsterdam te houden, zal aan de orde komen het volgende voorstel van de af- deeling Zeeland Te willen uitspreken de al of niet wenscheiykheid van een bepaling in een gemeentelyke winkelsluitingsverordening, inhoudende, dat één middag per week na l uur de winkels gesloten moeten zyn, in ver band met het werktydenbesluit voor de win kelbedienden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Ned. Herv. gemeente te Eindhoven. Het aantal Ned. Hervormden te Eindhoven is thans tot ruim 11000 gestegen. In verband daarmede doet zich groote behoefte gevoeler aan nieuwe kerkgebouwen. Men wil eerst In het "Westen een nieuwe kerk bouwen en later in het Oosten der stad. Er heeft zich een krachtig kerkelijk ge meenteleven ontwikkeld en tegenwoordig zijn iederen Zondag tal van kerkgangers wegens plaatsgebrek in de kerken genood zaakt weer huiswaarts te gaan. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam ds. D. J. B. Allart te Kollum en ds. Y. K. Vellenga te Meppel. Rusthuis „Avondvrede" te Bergen op Zoom Gisteren is het rusthuis voor ouden van da gen „Avondvrede" te Bergen op Zoom plech tig geopend. De voorzitter van de diaconie, de heer G. van der Veen, heeft daarbij een toespraak gehouden waarbij hij de geschiede nis van het gebouw in herinnering bracht en hoopte dat er zegen op zou rusten. De voorzitter van den kerkeraad, ds. H. de Jonge, opende daarna de inrichting met een beroep op twee bybelwoorden 2 Cor. 5 17 Het oude is voorbijgegaan, zie, het is alles nieuw geworden, en Ef. 4 6 Daar is één God en Vader van allen die daar is over allen, en door allen en in allen. Daarna hebben verscheidene aanwezigen het woord gevoerd, o.a. de burgemeester, de heer Blom. Nieuws van de Zcndingsvelden. Het Zendingsbureau te Oegstgeest deelt mee Voor de Noordkust van Nieuw-Guinee lig gen de Schouten-eilanden Blak en Soepiori. De bevolking daarvan, vroeger voor een' deel beruchte piraten, heeft langen tijd een zeer moeilijk Zendingsobject gevormd en vele jaren is er zonder veel vrucht aan hen gear beid. Hoezeer ook hier een verandering in de geesten is ontstaan kan het volgende bericht van den heer Hartweg, zendeling op Korido, leeren. „Wat was dat een dag voor Sowek, den 20en October. Doop van 300 menschen. Het was een feestdag. Sowek is geheel boven het water gebouwd, zonder verbinding met den vasten wal. Ook de schoolkerk staat er. Toen dus 20 October de tritonschelp gebla zen werd, begon het op de heele groote vlakte der zee van Sowek te wemelen van prauwen en menschen, allen in het wit gestoken, en het werd een wedloop om plaatsen in de kerk tot ik zelf tusschenbeide moest kernen en helaas honderden naar huis moest sturen, omdat de kerk, die toen 18 Metèr lang, 7 Meter breed was, de menschen niet bevatten kon, hoewel, zy tegen elkaar gedrukt zaten, de meesten op den grond, dus zonder ban ken. Wy schatten het aantal aanwezigen op 700. Ook des avonds by het Avondmaal, waaraan 120 leden aanzaten, moesten velen naar huis terug, omdat de kerk te klein was om de hoorders te bevatten. Nu hebben de Sowekkers hun kerk nog eens vergroot met een aanbouw naar den achterkant van 11 Meter lang, zoodat zy een oppervlakte heeft van 200 vierkante Meter. Tusschen de Schouten-eilanden en de kust liggen de Padeio-eilanden, een kleine archipel van een tiental eilandjes. Daarheen heeft de heer Agter, de andere zendeling van Biak, onlangs een reis gemaakt. Al was er de toeloop lang niet zoo groot als op Sowek, en al was de bevplkingssterkte er niet zoo groot als verwacht werd, toch kunnen ook hier een paar posten geopend worden. Eén dezer eilandjes, Meok Woendi, is bekend uit de legende van Mansren Madgoendi, de door vele Papoea's verwachte Verlosser. Een ko- nor, die bij de in 1926 door dit geloof ver wekte beweging een rol speelde, was nu zelfs van aanraking met den zendeling niet afkee- rig. Het zyn inderdaad wonderlyke dingen, d,ie hier gebeuren. De kerkvervolging in Rusland. De vergadering van bisschoppen der En- gelsche Staatskerk heeft na twee vlammen de redevoeringen resp. van den aartsbisschop van Canterbury en den bisschop van Londen een resolutie aangenomen, waarin de bis schoppen hun verontwaardiging tegen de ge loofsvervolgingen in Rusland en sympathie voor de vervolgden uitdrukken en de geloo- vigen aansporen, voor de slachtoffers te bid den. De resolutie bevat voorts de waarschu wing, dat de Russische regeering, wanneer zy de betrekkingen met Groot-Brittannië op prys stelt, de grondbeginselen der bescha ving en menscheiykheid in acht zal moeten nemen. De aartsbisschop van Canterbury heeft in zyn rede o.m. gezegd, dat hy, wanneer er geen verbetering in den toestand komt, de zaak in het parlement ter sprake zal bren gén niet als politiek onderwerp, maar als een zaak, waarbij de eer van een christelijk volk en de belangen der beschaving zyn gemoeid. Ook de R. Kath. Engelsche kardinaal Vaughan heeft zich tegen de vervolgingen uitgesproken, en gezegd dat de gevolgen voor de geheele wereld verschrikkelijk kun nen worden. De Anglicaansche aartsbisschop van Kaap stad heeft verzocht in de kerken van heel Zuid-Afrika voortdurend gebeden te zeggen ten behoeve van hen, die gebukt gaan onder de godsdienstvervolging in Rusland. De Intern. Ghr. Perscommissie deelt mede, dat de Christ. Kerken over de geheele wereld tot protest tegen de godsdienstvervolging in Rusland worden opgewekt. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school te Sluiskil zyn geplaatst de heeren G. J. Douwes te Ter schelling A. J. Platfceeuw te Poortvliet en F, van Spiegel te Harlingen. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft de navolgende vonnissen gewezen als bestuur der van een rijwiel, buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden G. R. te Mid delburg 3 b. s. 3 d. h.als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rij den, zonder dat behoorlyk zichtbaar is een op of aan het rytuig aangebracht nummer met letter, aan den eigenaar of houder op gegeven door den Commissaris der Koningin in de provincie waar de eigenaar of houder woont, zoodanig aangebracht als door den M. v. W. is voorgeschreven en in de Staats courant aangekondigd M. H., te 's-Heer Arendskerke, 5 b. s. 5 d. h.als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vor dering der daartoe bevoegde ambtenaren het in artikel 9 der motor- en rywielwet bedoel de rijbewijs vertoonen P. A. t. W. te Middel burg, 3 b. s. 3 d.h. als bestuurder van een rywiel daarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsop gang over een weg ryden, zonder dat het ry wiel is voorzien van ten minste één een. helder wit licht uitstralende lantaarn M. K. te Oost- en West-Souburg 15 b. s. 15 d.h.zich in kermelijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden J. M. H. M. L. te Middelburg 15 b. s. 15 d. h. idem bij eerste herhaling gepleegd M. K. ta Oost- en West-Souburg, 3 d. h.voorhanden hebben op een plaats, vermeld in het eer ste lid van artikel 11 der ijkwet van een maat niet voorzien van het vereischte stempelmerk: I. B., te Rotterdam 1 b. s. 1 d.h., met ver beurdverklaring van de in beslag genomen maat in de provincie Zeeland handelen in stryd met het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland (art. 86b) M. M. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.in de gemeente Vlissingen zonder vergunning van Burg. en Weth. voorwerpen, andere dan gedrukte stukken, en niet behoorende tot de waren opgenoemd in de 2e al. van art. 48 der A. P, V. voor Vlissingen langs de huizen te koop aanbiedenC. V. te Middelburg 3 b. s. 3 d. h. Oplichting. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen i^en 47-jarigen W. N. J., zonder beroep te Oost- en West-Souburg, die in eerste in stantie door de rechtbank te Middelburg, we gens oplichting is veroordeeld tot 1 jaar ge- gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Hy zou aan een ruim 80-jarigen inwoner van Aagtekerke verteld hebben, dat hij geld renteloos in huis had liggen, hetgeen in strijd met de belastingwetten zou zijn. Ook zou bij dat geld niet geldige bankbiljet ten zijn geweest. Voorts zou verdachte voor gegeven hebben, dat hy kwam namens den agent van le ederlandsche Bank te Middel burg. Door een en ander is de oude man be wogen tot afgifte van een bedrag van 2189 aan den verdachte. De verdachte ontkende ten stelligste het hem telastegelegde. Na verhoor van verschillende gètuigeh heeft het O.M. dat van meening was. dat men hiér te doen heeft met een allergemeensten oplichter, en de opgelegde straf in verband daarmede te gering achtte. 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf tegen den verdachte ge- eischt. Verdachte's raadsman, mr. Viotta, conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak 26 dezer. MARINE EN LEGER Blijkens bij het departement van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. flottieljevaar tuig „Arend" den lOden dezer 2 uur 's mid dags van Port of Spain (Trinidad) vertrok ken ter voortzetting van de reis naar Cu rasao. De luitenant ter zee 2e klasse A. Kroese wordt overgeplaatst van Hr. Ms. torpedoboot Z 7 te Nieuwediep aan boord van Hr. Ms. torpedobcotjager „Witte de With" te Rotter dam. De luitenant ter zee 3e klasse L. D. Kroon, dienende aan boord van het wachtschip te

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1