1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 12 FEBRUARI erste blad gemeentebestuur sport .No. 36 68e Jaargang 1930 tfirma f, VAN ÖE VEI0E Ir.. Ifalstrsat 58-60. Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnr dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws STER-TABAK 5.20 Trio-concert. „vu .35 Orgelconcert. 9.2J en zang. 5.15- 10.05 Lezingen q 5 Gramofoonmu2iet 1.201.50 Gramofoon. igdtooneel „Pole pop. Berichten en lezingen, lambmg. 4.50—8.05 Le, avond uit Munchen, ot 11.50 dansmuziek. aerdenking. et 47 jaar geleden verleed Deze geocurte! lende omrpepstau'ons een speciaal concert den avond van dien meert uit. dat m tiet It uitgevoerd terwijl en Leipzig üerge^ke ïooren. Denemarken. nisterie van onderwijs en omroep in dat land, end om in de radio-' dingscursus in te las- universiteit hopen te dt hierin.uitgesproken, die hun studie op de daaidoor grooter zal irt worden verbeterd, de omroepstudio's te 1 hernieuwd. De groo- len werd gebruikt, zal worden. De totale it vertrek zal daarna en. Een geheel nieu\ j •den ingericht, terwijl latig groote studio zal ïomen, waarvan het ;al zjjn. Evenals bij de bij de beide grootste dirigent zich in een vinden, dat door een is afgescheiden, waar reven wordt door een usschen Engeland en een kortegolf-radio- gekomen, dat ge let verkeer met Enge- afooe gericht op dit RTL1JNEN Febr. Sagres Febr. te Sue2 Sydney v. Rott. Febr te Tsingtao 10 Febr. te Sabaiig ramanbo v. Amst. an Port Said Febr. Galle ebr. van Marseille br. Perim p. 8 Febr. Perim Febr. van Genua den (thuisr.) 9 Febr. Febr» van Sabang ?br. te Suez Febr te Genua 8 Febr. van Port nebr Perim te Belawan It 12 Febr. 8 uur te :br. Finisterre br van Genua 10 Febr. Kaap Sint pebr. te Liverpool 10 Febr. van Port 9 Febr. 4.10 u 200 Snd 'ebr. te New-Orleans atavia van Amst. te Suez Febr. Perim tavia van Rotfc. trio's, Fietsen Li'gen. iri uur 5.35 5.37 VLISSINGEN 0,07 1.01 1239 13.28 DA akelrkheden. n. enz. agelijks voorstelling, rijjks voorstelling, 8 n voorstelling). Lezing Luth Kerk, Concert, Vereenl- tale Muziek, Con- Lezing C.K.W O., 6 Februari. Op- vue operette „Rose w, 8 uur. LISS1NGSCHE COURANT IoNNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Leo door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- |e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflendeHuur enVerbuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 - 5 re;, els 75 ct, iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener lis, zijn GRATIS verze- fd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger nummer bestaat uit 2 bladen afsluiting verkeer gedeelte houtkade. en Wethouders van Vlissin- brengen ter openbare kennis, dat het héelte Houtkade toegang gevende tot de lipbrug vanaf Donderdag 13 Februari a.s. voormiddags om 7 uur tot nadere aan- ilging voor het verkeer voor rij- en voer- Igen is afgesloten. Vlissingen, 12 Februari 1930. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOF. BINNENLAND Nederland en België. In het voorloopig verslag van de afdeelin- m der Eerste Kamer over het wetsontwerp it vaststelling van de begrooting van buiten- ndsche zaken voor 1930 zeggen verscheidene den van oordeel te zijn, dat het in het genwoordige stadium der onderhandelingen isschen Nederland en België weinig nut [t, zelfs minder gewenscht is, om min of diep in te gaan op de vraagstukken tlfende het groote primaire doeleen lieve gunstige verhouding tot stand te tusschen de beide landen. Met be- illing en ingenomenheid hadden deze intusschen kennis genomen van het- •n de regesring mededeelde in de memorie antwoord aan de Tweede Kamer nopens algemeene beschouwingen over de rijks- 'ooting voor 1930. Met name hadden zij iaruit geconcludeerd, dat Let kabinet ten ;ze homogeen is en als grondslag der 011- ■rhandelingen handhaaft het memorandum, it op 7 Mei jl. aan de Belgische regeering overhandigd. Deze leden spraken ten slotte je hoop uit, dat de zoo vurig verlangde de- itieve regeling der hangende kwesties niet mg meer op zich zou laten wachten en dat een eventueel verdrag al deze kwesties omtrent de Wielingen eveneens tot :vrediglng van beide landen beslist zouden raden. I De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt I In de commissie voor de buitenlandsche faken uit den Senaat heeft minister van aat Segers, die rapporteur is, medegedeeld, fat hi) in zijn verslag o.m. ook over den Jtand der huidige Nederlandsch-Belgische Betrekkingen zou uitweiden. Senator de kerekhove gewaagde in verband daarmee fan de noodzakelijkheid van net bouwen van feu nieuwe groote zeesluis te Ter Neuzen foor de ontwikkeling van de Gentsche ha- pen. Deze kwestie zou z.i. onafhankelijk van J eigenlijke problemen der Nederlandsch- Pelgische betrekkingen haar beslag moeten De schadeloosstelling voor de Eerste Kamerleden. Verschillende bladen komen op tegen het van minister De Geer om aan fe te 's-Gravenhage gevestigde leden der perste Kamer 10 verblijfkosten per verga- lering toe te kennen. J De anti-rev. „Rotterdammer" schrijft dat, indien men aan de leden der Eerste Kamer «schadeloosstelling voor tijdverlies wil toe kennen, dan moet de grondwet gewijzigd porden. Minister De Geer gaat evenwel den groo- |^n weg niet. Hij rijdt om den tol langs een jzijiveg. Kan men nu In ernst volhouden, dat de fHaagsche leden ook verblijfkosten hebben Ze stappen om half elf des morgens in de |tram, als ze geen auto hebben, en zijn om |ell uur op het Binnenhof. Het is waar, de pauze duurt maar kort en de lunchtafel zeer eenvoudig staat om |cén uur gereed zoodat een lid moeilijk een trommeltje met zijn twaalfuurtje mee van |"uis kan nemen (zooals een lid der andere Kamer wel eens gedaan heeft); maar de I consumptieprijzen zijn op het Binnenhof I kerkelijk zéér, zéér matig. En, moet daarvoor nu 10 per vergade- 1Jng, ook per avondvergadering, te kort om I cen kop thee te drinken, betaald worden Er moet ongetwijfeld iets gebeuren. De te- 18enwoor<3ige regeling welke tot het houden I onbeduidende vergaderingen leidt, waar- I °ver de gewone burger de schouders ophaalt, en de absolute finantieele bevoorrechting van hen, die onder den rook van den Haag wo nen déze regeling deugt niet meer. Maar het voorstel van den minister deugt evenmin. En mocht de Tweede Kamer het uit courtoisie aanvaarden, dan hopen wij. dat de Eerste Kamer zelf, ter handhaving van eigen prestige het zal verwerpen. Ook, al ko men de niet-Hagenaars daarbij in een on aangename positie. Het blad noemt den greep van minister De Geer verre van gelukkig. Luidsprekersinstallatie in de Tweede Kamer De luidsprekersinstallatie in de vergader zaal der Tweede Kamer, welke eenigen tijd geleden bij wijze van proef gebruikt is, is gis teren officieel in gebruik genomen.Tien luid sprekers zijn over de tribunes verdeeld en microfoons zijn geplaatst vóór den voorzit terszetel, vóór het spreekgestoelte en op de ministerstafel. De installatie is aangelegd door de N. V. Nederlandsche Seintoestellenfabriek. Voorverkoop plaatskaarten. Omtrent den voorverkoop van plaatskaar ten bij de Nederl. Spoorwegen gelden thans de volgende bepalingen Slechts indien dit zonder bezwaar voor de dienstuitvoering geschieden kan en de af gifte van plaatskaarten aan andere reizigers daardoor niet gestoord wordt, mag een plaatskaart zoowel in binnen- als in bui- tenlandsch verkeer gestempeld met den datum van den volgenden of den daarop volgenden dag afgegeven worden. De stations te Amsterdam, Arnhem. Den Haag, Haarlem, Hilversum, Leeuwarden en Utrecht, alwaar reisbureaux gevestigd zijn, mogen geen plaatskaarten in voorverkoop afgeven, doch "moeten aanvragers naar de reisbureaux verwijzen. De antï-danscommlssie. Het Nederlandsch genootschap van Be- roepsdansleeraren heeft tot den minister van justitie het verzoek gericht, in de te instal- leeren commissie tot bestudeering van het dansvraagstuk ook een of meer bestuursleden van genoemd genootschap te willen benoe men, aangezien het vraagstuk in nauw ver band staat met de broodwinning der leden van het genootschap. De papegaaien-ziekte. De maatregelen welke de regeering over weegt omtrent de papegaaienziekte hebben betrekking op den invoer van pape gaaien. Inmiddels verzoekt de regeering den scheepvaartmaatschappijen, in afwachting van die maatregelen, papegaaien niet met haar booten te vervoeren. Tegen gevaar van besmetting door papegaaien, die onderweg naar Nederland mochten zijn, kan men zich vrijwaren door, in overleg met den gemeen telijken gezondheidsdienst van de plaats van lossing, hoogstwaarschijnlijk Amsterdam of Rotterdam,- die dieren gedurende eenigen tijd in quarantaine te geven in onmiddellijke aansluiting aan het vervoer aan boord. vlissingen, 12 februari. Afsluiting verkeer. Blijkens bekendmaking van Burg. en Weth. zal het gedeelte Houtkade, toegang gevende tot de Schipbrug, van Donderdag 13 Februari af, des voormiddags om 7 uur, tot nadere aankondiging voor het verkeer wordt rij- en voertuigen zijn afgesloten. Vlissingsche Amateur Fotografen- Vereeniging. In overeenstemming met den aard der ver- eeniging worden door*bovengenoemde club regelmatig avonden gehouden, waar vaak de monstraties worden gegeven van nieuwighe den of van hulpmiddelen op 't gebied der fotografie, die anders niet of bijna niet ter kennis zouden komen der amateurs. Zoo werd gisterenavond in het lokaal Bu- nlng een demonstratie gehouden met de Philips' Mirenta-foto-lamp. De spreker ving, na ingeleid te zijn door den voorzitter der vereeniging, aan 'met na te gaan, waarom niet vaker dan tot nu gebeurt, de gezellige oogenblikken in den huiselijken kring wor den vastgelegd op de gevoelige plaat. En de heer Mendels, hoewel erkennend, dat deze momenten vereeuwigd konden worden door opnamen met „blitzlicht", noemde als een der redenen daarvoor het ontbreken van een lichtbr n van voldoende sterkte. Weliswaar heeft de gloeilichtfabricage in den laatsten tijd een groote vlucht genomen, maar een Vele menschen vragen al tijd weer „iets nieuws", om dat het oude geen bevredi ging schenkt. Deze rookers denken hier anders over. Zij blijven bij omdat 2e er van overtuigd zijn, dat er niets beters bestaat. lichtbron als het zonlicht is moeilijk te ver vangen, waar dit nog altijd minstens 100 maal zooveel licht geef* als de beste kunst verlichting. Daarbij komt, dat men te doen heeft met de fotografische plaat, die niet het aanpassingsvermogen heeft van ons oog. Daarbij moet in acht genomen worden, dat het oog, practisch gesproken, slechts te maken heeft met de sterkte van het licht, terwijl de fotografische plaat met soorten van licht te doen heeft. Om dit eenigszins duidelijk te maken, maakte spr. een vergelijking tusschen een radio-station en een lichtbron. Het ver schil bü beide „uitzend-stations" is, dat de laatste uiterst kleine golflengtetjes uitzendt hoe hooger temperatuur, hoe korter golf lengte welke varieeren tusschen 0.4 dui zendsten en 0.8 duizendsten van een secon den. En deze trillinkjes, welke den indruk van het licht geven, bepalen de kleur 0.4 violet0.5 blauw0.8 rood. De fotografische plaat reageert daarop niet even sterkze is zeer gevoelig voor ultra-violet en violet, maar niet zoo sterk voor rood, vandaar dat de don'- kere kamerlamp rood is. Waar nu het zon licht een zeer hooge temperatuur heeft, komt daarin meer violet dan rood voor, wat dan ook de reden is, dat men makkelijker opna men maakt bij zon- dan bij kunstlicht. Nu heeft men getracht de temperatuur van het kunstlicht hooger op te voeren en waar hoogere temperaturen oorzaak zijn, dat de lichtgevende deelen makkelijk versmelten ten slotte zijn toevlucht moeten nemen tot reflectors, die wel voldoende licht geven voor opnamen in de verte of voor het vastleggen van details, doordat ze in het midden een fel wit vlak geven, dat naar buiten vervaagt, maar die ook enkele bezwaren hebben. In de eerste plaats, dat ze tamelijk geconcentreerd zijn, maar verblindend werken en nogal hoog van prijs zijn. Geleerd door de ervaring met de Argenta- lamp, waarbij het gedeelte van melkwit glas de verblinding wegneemt, wat echter meevoert het minder kracht geven en meer diffusion- neerend werken van de lamp, heeft de Phi- lips-fabriek een lamp in den handel gebracht, die de voordeelen bezitniet verblindend te werken, ondanks haar lichtsterkte van 1700 kaars, geen buitenspiegel te hebben het licht uit te zenden onder een breeden hoek, dat in alle deelen even zacht licht geeft, terwijl ze een levensduur heeft van 100 branduren. Waar de prijs van de lamp, die gemakkelijk kan aangesloten worden, ƒ15.75 (zonder fit ting of snoer) bedraagt, is dit een vergemak kelijking voor het doen van opnamen bij avond en in den huiselijken kring, te meer, waar minstens 1200 opnamen er mee kunnen worden gedaan. Deze verbetering is verkre gen door het inbouwen van een spiegel in den achterwand der lamp, welk hulpmiddel getoond werd door een apparaat, waarvan een cirkelvormige opening was uitgelaten, zoodafc het inwendige der lamp duidelijk zichtbaar was. Nadat een indruk was gegeven van den duur der belichting, werd deze lamp prac tisch gedemonstreerd door een paar opnamen ermee. Het bestuur der Vlissingsche Amateur Fo tografen Vereeniging mocht voor deze de monstratie den dank der aanwezige amateurs in ontvangst nemen. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlissingen. Maand Januari 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop 'der maand, op spaarbankboekjes inge legd 38 874.34 en terugbetaald- 36.891.97 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald1.982.37 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 50. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1000.— en afgeschreven nominaal- 1000'.— Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Technisch ambtenaar rijks-waterstaat. De heer J. H. de Vlieger, technisch amb tenaar van den rijks-waterstaat te Breskens, wordt met ingang van 1 Mei als zoodanig overgeplaatst naar Wageningen. In zijn plaats wordt te Breskens benoemd de héér I. Streefkerk alhier. Legaten. Door wijlen mej. M. P. Breeman, te Mid delburg overleden, zijn de volgende legaten Ti r"T de d.aconie der Ned. Herv. gemeente f 3000, aan de kerkvoogdij 2000. de vereeniging „Kinderzorg" 1000, het Mili- litair Tehuis 1000, de Zeeuwsche Herv. Diaconessenvereeniging 1000 en de Vereeni ging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden f 1000, allen te Middelburg,. Controleur van den Arbeid. Aan den controleur van den Arbeid D. de Gooije te Dordrecht is met ingang van 1 Maart a.s. de gemeente Goes als standplaats aangewezen. Afdeeling Zeeland TVe district van den C. B. P. T. T. In de vergadering van de afdeeling Zee land IVe district te Oostburg van den Cen- tralen Bond van Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) werd de erva ring, tot hiertoe opgedaan met de aan huis bestelling van aangeteekende brieven, verre van gunstig genoemd. Van de afdeeling Middelburg was een ver zoek ingekomen voor medewerking aan het organiseeren van een Zeeuwschen landdag. De afdeeling verklaarde daaraan gaarne te zullen medewerken en zal een afgevaardigde aan de voorbesprekingen deelnemen. Het opgeheven Burger gast- en weeshuis te Aardenburg. De gebouwen met bijbehoorende terreinen van het Burger gasthuis te Aardenburg zijn in het openbaar verkocht voor 23.200. Het oorspronkelijke ziekenhuis met de later daar aan toegevoegde vier ziekenzalen zijn ver kocht aan de nieuwe instelling „St. Jan" voor 8600. Naar men verneemt, zullen deze zalen worden ingericht voor r. kath. ouden van dagen. Het oude-mannen- en vrouwenhuis is verkocht aan particulieren voor 3250. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Er wordt nog altijd felle oppositie gevoerd tegen de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Te Biervliet heeft een lid van den gemeente raad ontslag genomen, omdat hij zich niet kan vereenigen met de plannen voor den aanleg van de waterleiding. Zondag werd te Sluis een vergadering ge houden van tegenstanders van de aanslui ting. Omdat Sluis prachtig water heeft is de overwegende meerderheid der ingezetenen tegen aansluiting, vooral omdat het tarief van het water veel te duur zal worden. Men was in de vergadering ontstemd dat de leden van den gemeenteraad, die weten dat de ingezetenen niets voor aansluiting gevoelen, toch willen medewerken aan de totstandkoming van de waterleiding. Deze leden hadden beter gedaan voor hun lid maatschap van den raad te bedanken. Hea resultaat van de vergadering was dat alsnog getracht zal worden Sluis?„om" te krijgen, in zooverre dat de gemeente de tot standkoming der waterleiding niet zal helpen bevorderen. Een fiets ten dienste van eerste hulp by ongelukken. De heer Bouvain te Sluiskil heeft een fiets geconstrueerd ten behoeve van de eerste hulp bij ongelukken. De verbandkast is ingebouwd in het frame van de fiets. Door een lichten druk op een veer is de kast gemakkelijk te openen. Dan slaat een zijde naar beneden en doet dienst als tafel. Bij avond wordt het geheel elec- trisch verlicht. gulden bij verlies van eiken anderen vinger ITiiUNol ie ii rtl rv Dubbel is het genot met VVybert-tabletten, de keeJ is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiveri De Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland". De agenda voor de op 25 Februari te Roo sendaal te houden buitengewone algemeene vergadering van leden der vereeniging Coö peratieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland G.A. te Bergen op Zoom bevat het voorstel van het bestuur tot ontbindin der vereeni ging en in verband daarmede tot verkoop van de suikerfabriek met huizen, kantoor, schuren, bergplaats, schaftlokaal, weegbrug, erven, tuin, bouwland en zoovoort te Bergen op Zoom, groot 9.16.71 H.A.het erfpacht- recht tot 31 October 1980 en het recht van opstallen, pulpdrogery, ketelhuis enz. van perceelen te Bergen op Zoom, groot 3.25 A. het bouwland te Middelburg, groot 2.05.65 H.A.het bouwland, weiland, schuur en wa terleiding te Sluis, groot 16.97 A.het bouw land en hakhout te Woensdrecht, groot 83.90 A.de ladingplaats te Sloterweg-Noord, groot 13.65 A.het recht van gebruik op hefc terrein der gemeente Bergen op Zoom aan de Visschershaven de spoorweg met het daartoe behoorende materiaalalle bij de machines en materialen behoorende reservedeelen en alle aan de „Zeeland" verleende rechten en. concessiesaan de N.V. Centrale Suiker maatschappij te Amsterdamde vennoot schap tot exploitatie van Suikerfabrieken te Dinteloordde coöperatieve vereeniging „Coöperatieve Beetwortelfabrieken Putters- hoek" te Puttershoek en aan de coöperatieve vereeniging „Coöperatieve Beetwortelfabriek Roosendaal G.A." te Roosendaal. (Deze heeft zich intusschen teruggetrokken, zulks voor den prijs van 750.000, zullende voor de aan sprakelijkheid van de leden voor de verbin tenissen der vereeniging 300 per aandeel voorloopig worden gestort.) Nog wordt vaststelling voorgesteld van de vergoeding aan liquidateuren voor tijdverzuim en te verrichten arbeid en het verleenen van machtiging aan hen tot het verrichten van. alle daden van beheer en eigendom, en in het algemeen tot alle handelingen voor de liquidatie noodig of daarmede verband hou dende. biggekerke. In de algemeene vergadering van de ver eeniging tot exploitatie van een weegbrug „Ons Belang" te Biggekerke, onder voorzit terschap van den burgemeester L. Simonse, werd door den secretaris en penningmeester verslag uitgebracht over het boekjaar 1929. Het bleek- dat gewogen was 1.764.000 K.G. suikerbieten en 308.000 K.G. diverse produc ten. De gemaakte winst werd bestemd voer afschrijving. De aftredende bestuursleden L. Simonse, J. Lampert. Pz. werden herkozen, ook de weger A. Simpelaar werd weer voor een jaar herbe noemd. Het weegloon blijft ongewijzigd. 150 37 4.06 2T 139 37 3.76 17 150 31 4.84 27 125 30 4.02 25 150 32 4.69 20 95 32 2.97 1B Biljarten, De uitslag der gisteren avond gespeelde partijen om het kampioen schap Vlissingen is als volgt Boekhoudt Kesteloo Boekhoudt Peeman Kesteloo Peeman Hedenavond voortzetting met de volgende partijen Haaze Jr.Mulder, Peeman—Cop - poolse, MulderCoppoolse. AANBESTEDINGEN Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbe steed de verbetering der verdediging van den rijkszeedijk beoosten de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen, met bijkomende werken, be hoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen raming 8000. Inschrijvers de heeren J. de Bree 8220 A. de Bruijne 7996 R. Verschelling 7990, allen te Ter Neuzen J. F. Warren te Osse- nisse 1910 G. A. van der Straaten te Tex* Neuzen ƒ7870 J. de Maagd te Höntenisse ƒ7840 en p. Andriessen W.Jzn. te Walzoor- den ƒ7690.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1