1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 31 JANUARI erste blad 68s Jaargang I930 i: fiin f. Ill Dt IEIK Ji. Ililstinl Si-Si. Ilissiipea. Itltl, II. Pillist,»») 6828/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND ads- en Provincienieuws ■gem, d. J. Lems, T. A. Stroo, geb. van erschoof, geb de Zeeuw leulen, geb. Herwig, z, .EDEN: van M. Hendrikse, 40 J, ien, d. 2 mnd. m. p," D. Vigne, 44 j. - q' 12 j. J P. Corveleyn, leman, 67 j. L. Tho.' C. P. Pagel, 76 J. a, Adriaanse, 71 j. L. M. Verhage, 68 j. .No. 26 2LBURG. LLEN d. L. van Damme— :mede Lange, d. M. G. W. A. Rouffaer— LEDEN j., ongeh. d. M. M. B, P. Siegers. VOORWERPEN m Politie te Vlissingen ,1s gevonden is gedepo- kraansleutelkastsleu- handschoenhuissleu- van rywieldames- belastingplaatje in étui waarin portemonnai- en te bekomen zijn om- dersmes bij Veldhuis, es glacé handschoen by mge Zelke 27 fantasie Badhuisstraat 139 1 bij Van Saane, Ciy. kinderhandschoen by jongensjas bij Weyer- raat 29kinderporte- Oude Vlisslngsche weg veren ra mmelaar by 52knipmes by at 82heeren glacé Bouwen Ewoudstraat ;k, Lampsinsstraat (na- IARTLIJNEN Hamburg van Roti;. 28 Jan. Dakar an. Dover 27 Jan. te Tanga 29 Jan. te Padang van New-Orleans naar 29 Jan. Perim 28 Jan. Kaap del Arm/ Jan. van Marseille 28 Jan; Fernando van Gibraltar mst. van Batavia 28 Jan. van Catania 28 Jan. te Vera Cruz 11 Jan. 10 u. te Rotter- ER1CHT stand 763.7 te Hapa- stand 738.3 te Vestma- avond van 31 Janu- Oostelijke tot Zui- tot betrokken of zwaar- ;en neerslag. Tempera- te Auto's, Fietsen ;rtuiger nuari uur 5.12 TE VLISSINGEN iri 2.25 14.47 NDA ermakelijkheden, ngen, enz. Dagelijks voorstelling, Dagelijks voorstelling, Concert Gemengde loncertgebouw. 8 uur. Declamatie-avond, ellamypark, 8 uur. Uitvoering tooneeZ- ngin Wilhelmina", „de 8 uur. 2 Februari. Magisch .Mysticifa", Concertge- i. Filmavond Cen- 'ransportarbeiders, Al- uur. Het Cherniavsky Trio, jouw, 8.15 uur. LBURG. Lezing met lichtbeel- eniging, Schuttershof, g 5 Februari. Gene- ncert. Vereeniging voor ;iek, Concert- en Ge- LISSINGSCHE COURANT InNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. lco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Vooi de ove- flanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct bonné's in 't bezit eener zijn GRATIS verze ggen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi] verlies van een hand. voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wiisvniger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 biaden Nederland en België. jkens het voorloopig verslag van de af- ogen der Eerste Kamer drongen eenige aan op spoedige oplossing der Neder- jch-Belglsche kwestie. Een hunner de dat het aanbeveling zou verdienen, Ie regeeringen van Nederland en België ien een adviescommissie voor deze zaak ijnden, bestaande onder anderen uit •bouwkundigen, industrieeïen en arbei- Zulk een officieele, maar niet uit amb- bestaande commissie zou volgens dit wellicht vele moeilijkheden kunnen op- documentenkwestie in de Belgische Kamer. de Belgische Kamer is gisterenmiddag over de motie van vertrouwen in de ;ring, ingediend door VanderveJde, Fieul- en Amelot, in antwoord op de motie van Hermans der Vlaamsche nationalisten ende mededeeling van de administratie- iquêfce een jaar geleden door de regeering len naar aanleiding van de publicatie in .Utrechtsch Dagblad" van een document [fende het FranschBelgisch geheim air verdrag. By staan en zitten werd de e van vertrouwen aangenomen. Alleen laamsch-nationalen stemden tegen. Door rotum verviel automatisch de stemming ide motie van Ward Hermans. a tunnel onder de Maas te Rotterdam. ^October van het vorige Jaar maakten de van gemeentewerken te Rotterdam [L, W. H. van Dijk, de chef van de hoofd- ,r speciale werken, ir. L. J. van Dunné Ie ingenieur aan deze afdeeling J. P. van Igen een studiereis naar Amerika, die J een maand duurde. ■ar „het Volk" verneemt, is thans een lort der drie ingenieurs bij Burg. en Weth. Kiend. larin wordt Voorgesteld den tunnel te p aan den Westzeedyk en Chariois. Hy pgeveer 25 meter onder den waterspiegel Maas komen te liggen, lowel aan den rechter- als den linker po van de rivier zal een oprit van 750 pr lengte toegang tot den tunnel geven, s dc uiterste lengte die men kan maken, [gevolg daarvan is, dat de nieuwe ver- alleen voor snelvervoer gébruikt kan 'n. Er komen zes verkeersbanen. Ook de trams is ruimte. jetgangers en wielrijders worden niet toe tten. Overwogen kan echter worden, om ben een speciaal vervoermiddel beschik- te stellen, waardoor zij in korten tijd eenen naar den anderen oever kun- worden overgebracht. De kosten van den worden geschat op ruim 36 millioen |en en volgens de berekening zal de bouw vergen, zoodat in 1935 of 3936 de Ide verbinding in gebruik kan worden ge len. jverwogen wordt nog, of tunnelgeld ge- fn. zal worden, of dat de passage geheel 1 worden gegeven. gemeenteraad zal, als het rapport in fendeling komt. hebben te beslissen of een pl de tweede vaste verbinding zal zijn ja, of dan de plannen, in het rapport |er aangegeven, voor uitvoering In aan- I komen. VLISSINGEN, 31 JANUARI. De Pzem. 1 no. 16 van „Ons Electriciteitsblaadje an voor electriciteits-verbruikers in Zee- lezen wij in de PZEM-mededeelingen het volgende de centrale te Vlissingen zijn in het floopen jaar ruim 6 millioen 226 duizend geproduceerd tegen 4 millioen 732 ?end K.w.U. ih het voorafgaande jaar [groot aandeel in deze stijging werd ver- Taakt door aansluiting van de Kon Jtoh. „de Schelde". Iet aantal aansluitingen te Vlissingen |S in 1929 van 3458 tot 3741. tweede helft van 1929 werden te s 337 aansluitingen tot stand gebracht, tn rirens 130, Serooskerke 70, Arnemuiden 1 's Heer Arendskerke 140. blasting was in Goes 100 K.W., in Sc Laurens, Serooskerke, Arnemuiden en 's Heei Arendskerke resp. 3.3. 8.1, 5.1 en 11 KW. In totaal dus 127.5 K.W. Opmerkelijk is hierbij dat in de eene gemeente zoeveel meer animo voor electrlciteit is dan in de andere ge meente. In 's Heer Arendskerke hebben 140 van de in de kom aanwezige perceelen zich opgegeven. De kabelaanleg is thans gevorderd tor Domburg, zoodat, zoodra de transformator huisjes te Oostkapelle klaar zijn, ook daai stroom geleverd zal kunnen worden. Op den zelfden kabel zal ten Westen van Oostkapelle nog een transformatorhuisjs gesticht worden om een groep afnemers te bedienen, welke gezamenlijk de opstelling van dit huisje en den aanleg van het laagspanningsnet garan deerden. Evenzoo werd een zgn. garantielijn ge bouwd en in bedrijf genomen in Oostelijke richting vanaf Arnemuiden een zestal land bouwers en particulieren garandeerden dezen aanleg. De voorziening van Goes geschiedt thans met 10.000 Volt spanning, zoodat e*n tweede voedingspunt opgericht kon worden in de Voorstad aldaar de spanning in de geheele gemeente is thans overal normaal. De kabels naar Helnkenszand, Nieuwdorp en Kloetinge worden gelegd, terwijl het tra ject Kloetinge—Kapelle Biezelinge onder handen is. De aanleg van het laagspanningsnet te Nieuw- en St. Joosland is nagenoeg k^sr zoodat binnenkort aldaar met de stroomleve- ring kan aangevangen worden. In de centrale te Vlissingen kwam het ge bouw van het nieuwe ketelhuis gereed en werden de ketels gemonteerd. Met de Compagnie Néerlandaise de l'Azote en de Hollandsche Beton Maatschappij wer den contracten gesloten voor stroomlevering ten behoeve van werken aan de Ammoniak- fabriek te Sluiskil. Ook met de coöp. room boterfabriek „Eensgezindheid" te IJüendük* en met de coöp. Roomboterfabriek te Axel van den heer Kooy te Ter Neuzen kwam een overeenkomst tot stroomlevering tot stand Loopende onderhandelingen met de NV Walzenmolen te Sas van Gent. inzake de af sluiting van een contract voor stroomleve ring. gaan een goede richting uit. De overname van gemeentelijke en andere netten heeft een goeden voortgang. Per 1 Januari 1930 kwamen niet minder dan 4 van dergelijke overeenkomsten tot stand. nl. die met de gemeenten Schoondijke, Philippine en Terpeusen en met de coöoerat'e te Stet- Philipsland. De bewoners van al deze ge meenten zullen van deze overeenkomsten profijt trekken, doordat daardoor voor hen belangrijk lagere stroomtarieven gaan geldon terwijl zij ook de voordeelen en het gemak deelachtig worden, die de vastrechttarieven der PZEM met zich brengen. Met de gemeente Zierikzes worden onder handelingen gevoerd inzake de electrif'carie van die gemeente. Op een lijst, welke aldaar circuleerde, hebben zich niet minder dan 500 personen bereid verklaard om zich bij eventueele electrificatie der gemeente aan te sluiten. Aan de gemeente Zonnemaire komt voor Zeeland de primeur toe van het b~zit van een installatie voor verwarming van de kerk. Ge durende de Kerstdagen en Oud- en Nieuw jaar heeft deze verwarming reeds dienst ge daan. Feestavond Christelyk Nationale Werkmansbond. Gisterenavond werd het 25-jarig jubilé van de afdeeling Vlissingen van bovengenoemden Bond in het Grand Hotel Britannia op fees telijke wijze herdacht. De ruime zaal was geheel gevuld met een feestelijk gestemde menigte, toen de voor zitter der vereeniging, de heer" W. de Ridder, verzocht te zingen Psalm 103 1 en 6. waar na hij voorging in' gebed en allen aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij wees er op dat aan de voorbereiding van dezen feestavond veel werk verbonden was, maar nu is de kroon op het werk gezet. Vanzelf gaan onze gedachten terug naar den tijd, dat de afdeeling werd opgericht en spreker wijdt een gevoelvol woord aan hen dié in de afgeloopen jaren door den dood werden weggenomen en zooveel voor de ver eeniging hebben gedaan. Laten wij trouw hun werk voortzetten, totdat ook weer anderen onze taak overnemen. Hij spreekt woorden van welkom tot de afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen. Spreker wees op de taak van den Christ Nat. Werkmansbond, nl. om werkzaam te zijn tot verbetering der sociale toestanden en studie te maken van de Christ, sociale begin selen Veel is in deze 25 jaar verbeterd op sociaal gebied, doch er valt nog veel te doen op dit terrein, en dus heeft de Werkmans bond nog een schoone taak in de toekomst Spreker zette uiteen van hoe groot belang de verschillende fondsen van aen Werkmans bond zijnzij hebben veel zegen verspreid en veel nood gelenigd. Het is van onberekenbaar nut dat in ons land de sociale bonden zulk een groote plaats in ons volksleven innemen, want daarin worden de mannen gevormd, die in de ver schillende colleges de belangen van onze Christelijke arbeiders bevorderen. Ook is de Chr. Nat. Werkmansbond steeds opgekomen voor de belangen der Ned. Herv. kerk, en zij is ten zegen geweest voor velen, die twijfelmoedig waren en dreigden hun geloof te verliezen. Met het verzoek gezamenlijk te zingen „Grijpt toch de kansen door God u gegeven" eindigde spreker zijn bezielend openings woord. De eere-voorzitter, ds. J. S Hartjes, ver geleek de jubileerende afdeeling allereerst met een boom, waarvan vóór 25 jaar door enkele trouwe mannen het stekje werd ge plant. Het stekje is gegroeid tot een volwas sen boom, maar spreker wees er op, dat hoe cuder een boom wordt, hy innerlijk meer verzwakt en dit kan niet van de jubileerende afdeeling gezegd worden en daarom wil hij nu een ander beeld gebruiken, nl. het beeld van een schip, waaraan alles in beweging is wanneer het de golven klieft. Alles trilt van spanning en hij hoopt dat dit ook van alle leden van de afdeeling kan gezegd worden. Laat ons Christelijk geloof de motor zijn, waardoor al onze daden gedreven worden. Alle mannen op het schip zyn noodig, van den kapitein tot den donkeyman toe, en zoo moet het ook in de afdeeling zijn. Om met den kapitein te beginnen, wil spreker er bij deze gelegenheid op wijzen, dat deze Maandag a.s. 12 */2 jaar den voorzitters hamer hanteert. Hiermede wenscht spreker hem hartelijk geluk en brengt hem dank voor de uitnemende wijze waarop hij deze functie heeft verricht en hij verzocht den aanwezigen den heer De Ridder staande toe te zingen „Dat 's Heeren zegen op u daal", waaraan spontaan werd voldaan. Verder herdacht ds. Hartjes op keurige, geestige wyze den arbeid van den verderen „etat major" van het schip en wees er op dat de heer Ardewyn reeds 24 jaar de func tie van penningmeester bekleedt. j Zoo vaart het schip op 's levens oceaan, en wij gaan moedig voorwaarts, wetende dat wij aan boord hebben den Loods, Jezus Christus, Die het schip zal brengen naar de veilige haven. De voorzitter deelde hierna mede, dat aan den eere-voorzitter van den Christ. Nationa- len Werkmansbond, dr. J. Th. de Visser, het volgende telegram is verzonden „De Chr. Nat. Werkmansbond te Vlissin gen bijeen in het Grand Hotel Britannia, ter viering van zijn 25-jarig bestaan, biedt u als Bonds eere-voorzitter zijn welgemeende hul de aan en bidt u Gods onmisbaren zegen toe." Hierna werd vertoond een keurig tableau, begeleid met zang, voorstellende de afdee ling met haar onderafdeelingen en fondsen. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Jansen van Biggekerke een felicitatiewoord en overhandigde den voorzitter een fraaien met zilver gemonteerden hamer met inscrip tie. Spreker stelde de afdeeling om haar ac tiviteit tot een voorbeeld. De secretaris der afdeeling, de heer L. de Vlieger, gaf vervolgens een breedvoerig, wel verzorgd overzicht van de geschiedenis der afdeeling. Hieruit bleek dat de vereeniging met 16 leden werd opgericht, welk aantal steeg tot op 194. De secretaris hoopt dat dit jaar het 200-tal zal overschreden worden. De voorzitter bracht den secretaris een woord van dank voor dit keurig verslag. Er bleek uit dat hieraan veel werk was besteed en het is vaak een ondankbaar werk. Van enkele te Rotterdam werkende leden werd een telegrafische gelukwensch voorge lezen Ook had een der leden 25 als feest gave geschonken, terwijl meerdere bloem stukken werden ontvangen. Hierna sprak file Bondspropagandist, de heer A. Broen mede nam-ens het hoofdbe stuur. De speldjesverkoop ten bate van het sa natorium en kinderherstellingsfonds bracht op 52.67, terwijl hiervoor nog een gift van 10 werd ontvangen. Felicaties werden uitgebracht door afge vaardigden van het Provinciaal comité, den Christ. Besturenbond, den Kerkeraad en de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, „Pa trimonium", Christelijke vrouwenbond en de Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen. Tusschen en nè, het officieele gedeelte gaf de heer W. Siebesma uit Voorburg declama tie, werden nog eenige tableaux opgevoerd, zong de zangvereeniging „Hoop op Zegen" eenige liederen, en werd nog een samen spraak opgevoerd, getiteld „Het sprekende portret van oom Toon", die bijzonder in den smaak viel. Het geheel werd afgewisseld door geza- menlijken zang. Er heerschte een opgewekte stemming en het was reeds laat, toen de eere-voorzitter den dank namens allen uitsprak aan het be stuur en alle medewerkenden voor den ge- noegelijken, zeer goed geslaagden avond, en met dankzegging eindigde. Wetenschap en film. Alhanibr a-bioscoop. Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling werd gisterenavond een film vertoond, waarbij de directeur der Multifilm-onderne- ming, de heer dr. I. C. Mol, een verklaring gaf, voor zoover dit tenminste nog noodig was bij den tekst tusschen de beelden. Nadat een musiceerende film, een uitvoering van een orkest, waarbij een massa muziek werd geprojecteerd in de zaal, geloopen was, kreeg spr. het woord en deelde mee, dat de film groote waarde had voor het onderwijs en de ontwikkeling. In onzen tijd van technische wonderen op elk gebied, waar de opbloei der techniek zich zoo uiterst ontwikkeld heeft, is het geen wonder, dat men dit middel heeft aangegrepen om kennis onder het publiek te verspreiden. Ondanks den ongeëvenaarden opbloei der filmsrf kan men van een verwaar loosd terrein spreken, als men het beschouwt uit het oogpunt van ontwikkeling aanbren gend middel, want de wetenschappelijke film, die natuurlijk niet, zooals de groote films, welke in een jaar tyds door millioenen toe schouwers gezien worden, zooveel bekijks heeft, is derhalve niet productief genoeg. Ondanks dit bezwaar, waardoor niet altijd de noodige financieele zoowel als technische hulpmiddelen ten dienste staan, worden reeds tal van wetenschappelijke films vervaardigd en wat sprT vanavond zal laten draaien, zal een bewys leveren voor dg bawering, dat de film waarde heeft voor de ontwikkeling. Ze is geen aaneengesloten geheel, maar zal iets brengen op het gebied van microscopie, een onderwerp, waarvan de kennis niet diep gaat. doordat het moeilijk is iets microscopisch te demonstreeren, voornamelijk door gebrek aan microscopen. Door .middel der film kan een heele zaal meegencmen worden op zwerftochten door de onderzoekingswereld. De enorme moeilijkhe den bij deze opnamen mogen niet onderschat worden en daarin krijgt men eenigszins een kijkje, wanneer men bedenkt, dat voor de be lichting een lichtstroom noodig is 600 maal zoo sterk als het felste zonlicht, wat na tuurlijk van grooten invloed is op de gedra gingen der microscopische, kleine wezentjes, die bij een vergrooting van eenige duizenden malen, op het doek nog betrekkelijk klein zijn. Als voorbeeld dier vergrooting toonde spr. een brok film, waarop een stukje tak van y2 c.M. met den aankleve van een groote massa aanhangende microscopische wezentjes geruimen tijd voor onze oogen zich ontrolde Het eerste deel der film gaf een beeld van de wereld, die leeft en strijdt in een enkelen druppel slootwater, waarbij we de ontwikke ling van het raderdiertje van ei tot volwassen microscopisch wezentje meemaakten. We zagen in dit deel o.a. ook de kristallisatie van het urianum nitraat, waarbij zich allerlei schitterende, samengestelde figuren in ver schillende vormen afteekenden op het doek, waarbij spr. het bejammerde, dat de kleuren niet konden weergegeven worden, zoodat we ons moesten vergenoegen met zwart-witte projecties. Het tweede deel toonde in de eerste plaats de projectie van het zonnediertje, dat een grootte heeft van ongeveer 1/50 m.M. en waarvan we eveneens de geheele geschiedenis konden volgen, benevens „ons bloed" met zijn samenstelling uit roode en witte bloed lichaampjes, waarvan de eerste dienen om zuurstof op te nemen, de laatste om schade lijke stoffen uit het lichaam te verwijderén. Het slot van dit deel werd gevormd door een kijkje in de plantenwereld, waar we ook. evenals by de dieren, een stroom protoplasma door het lichaam zagen gaan. Het laatste deel voor de pauze gaf ons leeken een kijkje bij een operatie, zoo volgens de oude als wel de nieuwe methode, waarbij de opname-toe stellen door den operateur zelf geregeld wor den om te besluiten met een vogelfilm, waar de moeilijkheden bij het opnemen van schuwe vogels in hun intieme levensomstandigheden duidelijk werden gedemonstreerd (kiekendief, lepelaar, nachtzwaluw, koekkoek) benevens het insectenleven op de bloemen. Na de pauze wees spr. erop, dat de film gebruikt kan worden b.v. bij wedstrijden, om aan te toonen wie de eerstaankomende is, wat o.a. gebeurd is bij de Olympische spelen. De gewone kino-opname is die van ongeveer 16 beeldjes per sec., maar door deze beweging door het draaien aan de kruk van hc toestel te versnellen of vertragen krijgt men een veranderde uitkomst bij weergave met een gewoon-loopcnd toestel. Ook kan men de projectie in omgekeerde richting op het doek brengen, wat spr. o.a. demonstreerde met den knaap, die een banaan gegeten „had" en de dames, die den duiksprong „k rebours" maakten. Deze vertraagde film heeft den aanwezigen eenige gezellige oogenblikken bezorgd, maar dit wa's ook het geval met de versnelde film, waar de razende vaart der tram in Haarlem duizelingwekkend was. Met de versnelling van den tijd kan men heel ver gaan, doch niet verder dan het op* nemen van 250 beeldjes per sec., maar door automatische inrichting van het toestel, kan men het zoover sturen, dat in betrekkelijk korten tyd een beeld kan worden gegeven van hef, groeien en bice en van b.o" ien. door niet 16 beeldjes per sec. op te nemen, maar b.v. 1 beeldje per min., per uur of per dag. Een voorbeeld van deze wijze van opne men toonde spr. ons door het projecteeren van de ontwikkeling eener zonnebloem, kas tanjeknoppen, het bloeien van papavers, van irissen, flox, lelie, het opschieten van padde stoelen en van de aardster en het ontplooien van het pluis der paardebloemen. Met een slotwoord, waarby spr. hoopte aan getoond te hebben de groote mogelijkheden, die zich kunnen voordoen by de verdere ont wikkeling van de cultureel film, eindigde spr., die ons door zyn schitterende, vaak grappige projecties op het witte doek, een aangenamen avond had bezorgd. Beslag gelegd op een stoomschip. Gisteren is door een deurwaarder, ten ver zoeke van de reedery Sheaf Steam Shipping Company Limited gevestigd te New Castle on Tyne, conservatoir beslag gelegd op het bij de Kon. Maatschapph „de Schelde" te Vlissingen, ter reparatie liggende Zweedscho stoomschip „Talvaldis", thuis behoorende ta Riga, reedery M. Stahl en Co. te Riga, zulks ter verzekering van de door de „Talvaldis" aan het stoomschip „Crest" van genoemde» Engelsche reederij veroorzaakte schade. b)j een Woensdag op de Westerschelde bij Ter Neuzen plaats gehad hebbende aanvaring. Scheepvaartberichten. Het stoomschip, dat gisterenmorgen op het verdronken land van Saaftingen naby Bath aan den grond is geloopen, is zonder assis tentie weer vlot gekomen. Het is vermoedelijk het Grieksche stoomschip „Kartamyla", on* geveer 6000 ton groot, komende van Antwer pen. Het schip heeft machineschade be^ komen. Gistermorgen zyn tijdens mist de schepen „Rosalie" en „Albert" op een Plaat by Stry- ensas omhoog gevaren en blijven zitten. Het schip „Albert" is korten tyd later door een sleepboot vlot gesleept. De „Rosalie" is met veel moeite door 4 booten vlotgesleept. Beide schepen zijn oogenschijnlyk onbeschadigd en hebben de reis naar België voortgezet. Gelijke Plichten, Gelijke Rechten. De leden van de vereeniging „Gelijke PlichtenGelijke Rechten" worden verwezen naar de advertentie, voorkomende in dit blad, vermeldende de ledenvergadering, welke wordt gehouden Maandag 3 Februari, des avonds 8 uur in het Concertgebouw, tot het behandelen der verzekeringstarieven A. B en C, aanpas send aan de wettelijke verhouding. Het bestuur verzoekt om de leden aan te sporen deze vergadering bij te wonen, ten einde op de hoogte te komen van de bepa lingen der Ziektewet Benoeming agent van po'itie. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot agent van politie in de gemeente Hengeld (O.) de heer J. J. Blok, korporaal b*j de groep politietroepen alhier. Fier fen Hüs. Gisterenavond hield het „Frysk Selskip in Middelburg en Vlissingen zyn tooneel- avond in het Schuttershof te Middelburg. Opgevoerd werd „Skyn". een tooneelstuk van Schuitmaker, dat geschreven is onder invloed van Ibsen „Steunpilaren der Maatschappij". Met dat stuk dingt de tooneelvereeniging mee in een toon eel con cours van Friesche „selskip* pen" buiten Friesland. De commissie van be oordeeling bestond uit de heeren Canne, Lambooij en Van der Meulen. De talrijke aanwezigen hebben veel genoten van stuk en spel. Het nastukje was een klucht van Schuit maker „Spuit no. 1", geschreven in het stads- friesch (Hollandsch in Frieschen mond vol gens dr. Kloeke) Dit dialect leent zich uitstekend voor weer geven van het grappige. De spelers oogstten daverend applaus. Openings- en. slotwoorden werden gespro ken door den voorzitter J. A. Visser die op wekte tot aansluiting bil het „selskip" van alle Friezen, die nog afzydig mochten staan. Centraal Genootschap voor Kinderherstelllng- en vacantiekolonies. In de Woensdagavond* onder voorzitter schap van dr. C Orbaan gehouden verga dering van de afdeeling Middelburg van bo vengenoemd genootschap werden de aftre-

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1