1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG 29 .JANUARI lARTLIJNEN TE VLISSINGEN .No. 24 6©s Jaargang I930 ND A mn: firma I. Ill Bt VEI Ot Jr.. Hslnil St-EO. Ilissiigei. klit II PislnlniEBilll Verschijnt dage'ijfcs. uitgezonderd op Zondao en algemeen erkende Christelijke feestdagen [ERSTE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STER-TABAK Stads- eo Provincienieuws 3 LAATSTE J. F. WOLSKY t^l luidsprekers verbom. jr de microfoon. zullen Bernard Shaw's en hooren, daar op spraak, welke door hem 11" te Londen wordt ge. intry Exp., 5 GB. za\ r de blinden. heeft op den eersten ïigheids-oproep gedaan B.B.C.-stations, voor het n-fonds. Deze oproep resultaten gehad meer oor dit doel geschonken s, terwijl de „Radio Ma- ion" besloten heeft 1000 illen bij blinden te in- ;er waarde van 10.000. i omroep verhuisd. van den Italiaanschen m van Milaan naar Tu- ens is het programma- epmaatschappü belang- jl men het besluit h eft verschijnende „radio- >rweg Radio-tijdschrift, poorwegen geven thans Jtiteld „Radio-Features", ste programma's van ae len aangekondigd en be- mma's zullen in de trei- nstallaties voorzien zfa, :ebracht. Op het oogen- dan 70 wagons van de Railways" uitgerust met wijl alle nieuwe wa- bij den bouw voorzien de politie te New York, ienst te New York zal auto's worden uitgebreid, is in Amerika speciaal bestemd. van Rott. n. Hamburg 17 Jan. Perim van Curasao n Rott. 26 Jan. te Karachi p. 25 Jan. de Azoren 5 Jan. Ouessant n. te Bilbao 16 Jan. v. Las Palmas Jan. te Genua 7 Jan. van Port Soedan 27 Jan. Ouessant sr.) 26 Jan. v. Zanzibar r.) p. 27 Jan. Kaap del 26 Jan. van Triest p. 27 Jan. Ouessant Jan. van Sabang 17 Jan. van Djedda te Kaapstad Jan. van Bahia 27 Jan. van Port Said r.) p. 26 Jan. Gibraltar Jan. van Londen Batavia n. Amst. ,n. te Antw. p. 25 Jan. Perim 26 Jan. te Genua 25 Jan. van Havana 26 Jan. van Tanger f Jan. te Genua 26 Jan Lizard i, van New-York naar Rott. van Batavia i Rangoon van Rott. Auto's, Fietsen ;rtuige nuari uur 5.08 30 5.10 31 5.12 ari K.M. 1.14 13.33 1.50 14.10 2.25 14.47 ermakelijkheden, ngen, enz. Dagelijks voorstelling Dagelijks voorstelling Openbare samen- Werkmansbond, Groo- 4. Filmavond Instl- leidersontwikkeling, Al- Generale repetitie ereeniging, Concertge- Concert Gemengde Concertgebouw 8 uur. i. Filmavond Cen- Transportarbeiders, Al- uur. LBURG. i. Lezing Ned Ver- itirten Harmonia so- LISSINGSCHE COURANT LnEMENTSPRJJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. |nco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- llanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVER TENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cenL Bij abonnemenl speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuui enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 -5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct labonné's in 't bezit eenei zijn GRATIS verze- tegcn ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. t nummer bestaat uit 2 bladen levene DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. Burgemeester van Vlissingen brengt, m- artikel 30 2e lid van het Dienstplicht ig ter openbare kennis, dat door den iter van Defensie, bij beschikking van [anuari 1930, met ingang van 19 Maart voor goed van den dienstplicht is vrij- >ld wegens kostwinnerschap, de inge- voor den dienstplicht dezer ge lichting 1928 Antonius Petrus v^n leien. !gen deze uitspraak kunnen uiterlijk tienden dag na den dag, waarop de uit- ter algemeene kennis is gebracht iep komen de ingeschrevene wien de praak geldt, elk der overige voor de ge- nte ingeschreven personen of de wettige egenwoordiger. et verzoekschrift, aan de Koningin te ten, moet met redenen zijn omkleed en den ingediend bij den burgemeester, waar lersoon, wien de uitspraak geldt, voor den istplicht is ingeschreven, e B rgemeester zendt het verzoekschrift de Kroon door. lissingen, 29 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. fOpMting van den Raad van Arbeid te Roosendaal. lp vragen van het lid der Tweede Kamer, heer Drop in verband met de samen- van den Raad van Arbeid te Roo- |daal met dien te Breda, antwoordde de »ter van arbeid, handel en nijverheid k zonder de samenvoeging van de Raden Arbeid Breda en Roosendaal zou uit- van de huisvesting van den Raad k Arbeid noodzakelijk zijn geweest. In de ioefte aan uitbreiding is voorzien door Ikoop van een pand voor een koopprijs 1 ƒ70.000, terwijl de bijkomende kosten I hoogste 10.000 zullen bedragen. Het is [waarlijk op te geven, hoeveel van dit ge- penlyk bedrag komt voor de reeds eerder taande, voornamelijk uit de invoering der te-verzekering voortvloeiende behoefte [i uitbreiding, en hoeveel uit de samenvoe- der beide bovenbedoelde Raden van ld. e gemeente Roosendaal heeft in 1929 het louw, waarin de Raad van Arbeid geves- ft was, verbeterd. Het bedrag der daaraan [bonden kosten is den minister niet be id. Ie huurovereenkomst tusschen de ge- fcnte Roosendaal en den vroegeren Raad f Arbeid aldaar is destijds aangegaan on- J bepaling, dat de huur telkens voor één |r verlengd zou worden geacht, tenzij een partijen in de maanden Juni of Decem- van eerüg jaar de huur zou opzeggen, in geval de huur zou eindigen met den a Januari of den lsten Juli van het jaar Iropvolgende. De huurovereenkomst werd ^overeenkomstig op 31 December jl. op- egd, zoodat de huurtermijn afloopt op 1 ï0. de likwidatie der huurovereenkomst Jnet de gemeente Roosendaal geen verder fleg gepleegd. Uit Curacao. Pit Willemstad wordt dd. 28 Januari aan ft Volk" gemeld een der luitenants hier is een brief den Venezolaanschen generaal Urbina, I feider van den geslaagden overval, ont- aan de regeering gericht, waarin ge- prschuwd wördt, dat men de tijdens den Jrval en daarna gevangen genomen Vene- I.a,n,en niet moest straffen, anders zou hij 1 maatregelen nemen. De brief droeg II Mexicaansch poststempel. De Arbeidswet en de Ziektewet. PP verzoek van de personeelsbonden in het pbedrijf heeft het hoofdbestuur van Ho- vertegenwoordigers der bonden uitge lid tot besprekingen over de Arbeidswet de Ziektewet, welke besprekingen zijn I ouden en over eenigen tijd zullen worden f%zet. Ofschoon de tijd nog niet rijp is C Mvoerige mededeelingen, meldt „de pdhouder", dat het hoofdbestuur de on- I Eerbaarheid der Arbeidswet, zooals zij thans luidt, voor het bedrijf heeft aange toond. maar zich bereid heeft verklaard de mogelijkheid onder het oog te zien van een gewijzigde redactie der wet, waardoor zij voor dat bedrijf aannemelijk wordt, zonder het al te zeer te schaden. Over deze moge lijkheid wordt nader beraad gehouden. Alastrim en encephalitis. In de week van 19 tot en met 25 Januari zijn geen gevallen van variola minor (alas trim) waargenomen hier te lande en ook geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. Gedurende die week werd door de entstof- inrichting te Amsterdam koepokstof afgele verd voor 1664 personen, te Rotterdam voor 152 en te Groningen voor 34. Jaarboekje voor de binnenschippers. Verschenen is het jaarboekje van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, in de eer ste plaats bedoeld zooals wij in hst voor woord lezen als propaganda voor het vak onderwijs van de schippers en oudere schip perszoons en -dochters en voor het lager on derwijs aan de schipperskfnderen. Het laat zien wat het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart is en v/at deze instelling doet. Be halve alle gegevens omtrent het onderwijs fonds zelf, bevat het boekje, gedrukt in klein formaat van het officieel orgaan, het week blad „de Binnenvaart", allerlei gegevens die voor de schippers en de scheepvaart van be lang zijn waterstanden, stcrmwaarschu- wingsseinen. adressen enz. Het boekje is gratis te verkrijgen bij de ad ministratie van-het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, Binnenkant 22, Amsterdam. Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte enbeiden ge nietend van bun geliefde In hetgenot van deze heer lijke tabak ligt de krach tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. VLISSINGEN, 29 JANUARI. Bezoek van minister Deckei's. De minister van defensie, dr. Deckers, zal zich hedenavond naar Vlissingen begeven ten einde morgen een bezoek te brengen aan de maritieme inrichtingen en het loodswezen aldaar. De minister wordt daarbij vergezeld door schout bij nacht C. D. de Haes, inspecteur- generaal van het loodswezen en door den marine-adjudant van den minister, luitenant ter zee le klasse Heydt. De minister zal om kwart over negen morgenochtend een bezoek brengen aan het wachtschip, waarna om half elf het loods wezen wordt bezocht. Om half een vertrekt de minister met het transportvaartuig „Coertzen" weer van hier. Uitbreiding van de haven te Vlissingen. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbe steed het bouwen van twee havenloodsen en een dienstgebouw met bijkomende werken aan gulden bij verlies van eey duim gulden bii verlies van een wijsvniger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger de buitenhaven te Vlissingen, raming 224.000. InschrijversN.V. Enkhuizer betonijzer- bouw v.h. Last en Zonen te Enkhuizen voor 245.300 G. Hollema, Middelburg 240.220 N.V. Th. Smeulers Aannemersbedrijf voor 239.000 N.V. H. Boetzer's Beton- en Wa terbouw, Den Haag 233.000 J. J. Jansen, Middelburg 225.000 G. P. van Balen, Oude Rijn en G. G. van Balen, Bilthoven 221.847 A. van der Straaten, Hansweert en P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 218.900 N.V. Aan nemersbedrijf v.h. P. A. van Wijnen, Dor drecht 215.000 N.V. Beton- en Woning bouwmaatschappij, Gouda ƒ213.480; N.V. Algemeene Bouwmaatschappij „Albouw", Bre da 208.970 firma W. en C. van den Bosch, Dordrecht 206.900 N.V. Aannemersbedrijf C. van Leeuwen, Hillegersberg ƒ204.949. Efen drietal biljetten, waarop de aanduiding „30 dagen" ontbrak, werden van onwaarde verklaard, zij waren resp. van 234.400 233.700 en ƒ218.430. De bastaard-satijuvlinder. Door den burgemeester van Vlissingen is het navolgende schrijven gezonden aan de bezitters van boomgaarden in deze gemeente Op advies van den Plantenziektenkundigen Dienst verzoek ik u er voor te willen zorgen, alle nesten van den bastaard-satijnvlinder in uw boomen te vernietigen vóór 1 Maart a s. Volgens den Plantenziektenkundigen Dienst gaat dit het beste, door ze uit te knippen en te verbranden. Waar ze echter aan scheuten zitten, die men wenscht te behouden, bijv bij jonge bocmen, daar kan men ze met de hand afstroopen. Zy doen zich op het oogenblik aan uw oog voor als „dotjes" en bestaan uit dor blad met een taai spinsel byeengespannen tot een nest, waarin de rupsen overwinteren. Ze komen voor in allerlei vruchtboomen, echter ook in diverse andere boomen, o.a. in hagen. Deze dienen dus ook te worden nagezien. Een carbolineum-bespuiting doodt deze rup sen niet. De schade die zt* .veroorzaken \s zeer belangrijk, kaalvraat met verlies van den oogst is meestal het gevolg. Ze zijn in den winter gemakkslyk te bestryden (u ,ziet ze van verre), in den zemer echter zeer moeilyk. De Java-Soemba Film. Gisterenavond werd bovengenoemde film, die een overzicht bedoelt te geven van het terrein waar de zending der Geref. Kerken in Nederland arbeidt, in de Geref. Kerk al hier vertoond. De belangstelling was zeer groot en gedurende ruim twee uur werd door de aanwezigen onder groote aandacht het vertoonde gevolgd. Na de reis per stoomschip van de „Neder land" vanuit Amsterdam medegemaakt te hebben, met fraaie kiekjes van Algiers en Genua, begon de eigenhjke zendingsreis op Midden-Java. Allereerst maakten we kennis met de Prambanan, een ouden Hindoe-tem pel, waar nog altyd vele Javanen hun offers en gebeden komen brengen. Een blik op de pasar (markt) gaf ons een indruk van het gekrioel der Javanen en Chineezen. Temid den van al deze drukte zit de colporteur, die de Christelijke lectuur aan de marktgangers verkoopt. Een geheel ander beeld gaf een Javaansche bruiloftsstoet, die de kerk te Djocja verlaat. Wy maakten o.a. kennis met de Ja vaansche huis-industrie, zagen den koper werker bij den arbeid en de batikkende vrou wen. Vervolgens werden beelden verfoond van de verschillende zendingsterreinen. Allereerst Djocja, waar het Petronella-hospitaal indruk maakte door zyn geweldig gebouwen-com plex. Zoo groot zyn de afstanden tusschen de verschillende zalen, dat de doktoren en zusters zich per fiets van het eene naar het andere gebouw begeven. Treffend is het de patiënten voor de polikliniek het hospitaal te zien binnengaan. De framboesió, een alge meen verbreide tropenziekte, wordt door de behandeling met neo-salcarsan op prachtige wijze bestreden. Daarna brachten wy een bezoek aan de Keuchenius school, waar de inlandsche on- derwyzers worden opgeleiden namen we een kykje in de Juliana van Stolbergschool, de enkele jaren geleden opgerichte huishoud school voor meisjes. In Keboemen woonden wy by het exami- nesren van een goeroe voor inlandsch predi kant. Een bezoek werd gebracht aan eon dorp in de malaria-moerassen van Gebarang en maakten kennis met het Javaansche volks leven, met zijn geheimzinnige heidensche feestdansen. Byzonder interesseerde Magelang, het ter rein der Zeeuwsche kerken. De armen-kolo- nie der zending te Blondo by Magelang liet ons zien menschelyke wrakken, die de Chris- teiyke barmhartigheid dagelijks ervaren. Na Midden-Java doorgereisd te zyn werd Scemba bezocht. Geweldig zyn daar de graf- zerkén in de Soembaneesche dorpen, die door DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG ONZE 10 EXTRA KORTING OP ALLE COUPON-PRIJZEN. LANGE DELFT I 18 MIDDELBURG cactussen van ongekende hoogte zyn omge ven. Wij ontmoetten er dr. L. Onvlee, den taalgeleerde van het Nederlandsch Bijbelge nootschap. Interessant is het zien van de vervaardiging van de reusachtige grafzerken, die met bijzondere inspanning op urimitieve wyze naar de dorpen worden vervoerd. Ten slotte zagen wy nog een rystfeest en maakten kennis met de heidensche gebruiken en gewoonten der Soembaneezen. Wy hebben slechts hier en daar een greep gedaan uit het vele dat gezien werd. De grootsche natfuurtafereelen, de kunst der oude Hindoe-tempels, en niet minder het leven en lyden der inlandsche bevolking en hetgeen door de zendelingen, artsen en ver pleegsters verricht wordt, maakten grooten indruk. Ds. Wiersinga, die nog verschillende bij zonderheden mededeelde by het vertoonen der film, sprak dan ook de hoop uit dat het zien van deze beelden de liefde voor de zen ding nog zal verdiepen. Zonnegloren. Er bestond weinig belangstelling voor de samenkomst die gisterenavond in de Nieuwe Kerk was belegd door de Vlissingsche afdee- ling van bovengenoemde vereeniging, waar as. J. van Schaik uit Soest spreken zou over het Christeiyk sanatorium „Zonnegloren". Na de gebruikelyke opening en een inlei dend woord van ds. A. de Vongd. behandelde spreker de noodzakelykheid van sanatorium- verpleging. Dat de stichting van dit sanatorium ge- wenscht was bleek o.m. daaruit dat een half jaar na de opening reeds alle beschikbare bedden waren bezet. Aan de hand van een keurige collectie lantaarnplaatjes vertelde spreker bijzonder heden van deze stichting der Ned. Herv. Kerk, welke in het centrum van ons land is gelegen aan de spoorlyn Bilthoven—Amers foort. Na afloop werd gelegenheid gegeven een collectie kunstvoorwerpen te bezichtigen en aan te koopen, die door patiënten, onder deskundige leiding, in het sanatorium waren vervaardigd. Kamer van Toezicht op notarissen. Tot lid van de Kamer van Toezicht op No tarissen en candidaat-notarissen is gekozen de heer J. C. Paap, notaris alhier. Een mooie collectie oude foto's. Van een vroegeren stadgenoot ontvingen wy een zeer mooie collectie oude foto's be trekking hebbende op onze gemeente, onge veer een halve eeuw geleden. Men kende toen nog geen ansicht-kaarten, doch wel werden aardige stadsgezichten op de gevoelige plaat vastgelegd en deze foto's werden dan in den handel gebracht. Onder deze foto's komen voor de vroegere stadspoorten, het voormalige Beursgebouw het standbeeld van De Ruijter op het De Ruyterplein (in 1894 overgebracht naar den boulevard), een kykje op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" met zgn. Tonnenbrug en verschillende stadsgezichten, o.a. van de vroegere Pottekade, van Bellamykade met „IJzeren Brug", Oude Markt met Engelscne Kerk. Alles byeengenomen een collectie die ons etn blik gunt in het Vlissingen van 50 a 60 jaren terug. wy zyn onzen oud-stadgenoot zeer erken- telyk voor de toezending van deze aardige foto's, die wy gedurende enkele weken een plaatsje zullen geven in onze Tydinghal en wy twyfelen niet of door zeer vele ingeze tenen zal van dit „oude Vlissingen in beeld" met byzondere belangstelling kennis worden genomen. By de oudere ingezetenen zullen jeugd herinneringen worden opgewekt, terwyi het tegenwoordige geslacht zeer gaarne een blik in het verleden zal willen slaan. Scheepvaartberichten. Het Italiaansche stoomschip „Arcadia" ko mende van Hull met bestemming naar Ant werpen is hedenmorgen 6 uur tydens mist in aanvaring geweest met het Belgische stoom schip „Henri Jaspar" van Antwerpen, be stemd voor New York. De „Arcadia" is zwaar aan de bakboordbrug beschadigd en heeft e - gat boven de water- lyn. De Henri Jaspar" is mede ter reede ge ankerd met onbekende averij. Ned. Reisvereeniging. Voor de af deeling Walcheren van de Ned. Reisvereeniging zal Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, in het Schuttershof te Middelburg als spreker optreden de heer D. van Staveren te 's-Gravenhage. Hy zal een lezing houden over de Riviera. Het gesprokene wordt toegelicht met lichtbeelden. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. De Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, geeft Woensdag 5 Februari, des avonds 8 uur, een concert, waarby als solist zal optreden de pianist Stephan Berg- mann. De generale repetitie op Dinsdag 4 Februari is voor het publiek toegankeiyk. De kermis te Zierikzee. De kermis te Zierikzee duurt 10 dagen. Burg. en Weth. stellen den gemeenteraad voor dezen duur te bekorten en de kermis voortaan te houden van den eersten tot en met den tweeden Donderdag in Septembew zulks behoudens nadere goedkeuring door Ged. Staten. Bedreiging tegen het leven. De 23-jarige H. uit Aardenburg is te Gost- burg door de marechaussée aangehouden, we gens een aldaar verleden week gepleegde be dreiging met misiryf tegen het leven. De man is aan de justitie te Middelburg voor geleid. Ongelukken. Zondag is te Hontenisse een 14-jarige jon gen, dat spelende was cp een ongeveer 8 M. hooge hooischelfj daarvan afgevallen met het noodlottig gevolg, dat hy met het hoofd op den dorschvloer is terecht gekomen, een ern stige schedelbreuk opliep en eenige oogen- blikken nadien aan de gevolgen is overleden. Op de Broederschool te Hulst is een leer ling die op een loods was geklommen, daar af gevallen en zoodanig terecht gekomen, dat een te hulp geroepen geneesheer een ernstige hersenschudding constateerde. SOUBURG. Vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 31 Januari 1930, des namiddags half drie uur. Punten van behandelin 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verordening winkelsluiting. 4. Wyziging bouwverordening. 5. Adres vleesch- en spekvereeniging. 6. Aanschaffing motorbrandspuit. 7. Electrische kabel. 8. Bezwaarschriften hondenbelasting". 9. Wijziging begrooting 1929. Toelichting. Punt 4. Ged. Staten adviseeren de voorge stelde wijziging van art. 53, 4e lid der bouw- verodening aldus te doen luiden „Een nieuw gebouwde of vernieuwde woning mag niet worden bewoond, alvorens het in het vorig lid bedoelde certificaat van goedkeuring is afgegeven en de woning voldoende is ge droogd. Burg. en Weth. kunnen ten behoeve van het drogen der woning een termyn stel len, binnen welke zy niet mag worden be woond." i Voorgesteld wordt te besluiten overeenkom stig het advies van Ged. Staten. Punt 5. Verder wordt voorgesteld afwyzeud te beschikken op het verzoek tot verlaging of algeheele afschaffing van het vastgestelde tarief, omdat deze heffing slechts een matige bydrage is in de kosten van onderhoud enz. van de slachtplaats, door welke stichting belanghebbenden reeds meer dan voldoende zyn tegemoetgekomen. Voorgesteld wordt Burg. en Weth. te mach tigen de afrekening met de bedoelde vereeni ging te doen plaats hebben den dag na dien van het gebruik van de slachtplaats. Punt 6. In verband met den brand van 7 December 1929 te Middelburg wenschen Burg. en Weth. nogmaals uw aandacht er op te vestigen, dat het brandweermateriaal aan hooge elschen moet voldoen. Daar de onvoldoendheid van het hier aan wezige materiaal is kernen vast te staan door het raadsbesluit tot aanschaffing van een motorbrandspuit, voor de aanschaffing waar van gedurende eenige jaren op de gemeente- begrooting een bedrag is uitgetrokken tot dat by de behandeling van de gemeentebe- grooting voor 1930 die post werd verworpen. Zoo stellen Burg en Weth. wederom voor door wijziging 1000 op de begrooting te

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1