500 300 150 100 25 eerste blad DINSDAG 21 JANUARI No. V7 68e Jaargang 1930 lil!*: firma f. IM Oi ÏEtflf Ir.. Ifililrul SI-O. flissiipn. lelel. 10 Pisliebiijfill? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND J Op en om het Binnenhof bestond voor de Slotzitting der conferentie groote belangstel ling. Een talrijk publiek was op de been om pan deze plechtigheid getuige te zijn zij pet dan ook vanuit de verte en de vreem ie staatslieden voor het laatst te zien. 1 De Koninklijke Militaire kapel, onder lei ping van Louis Boer, had zich op het Bin nenhof opgesteld en toen het teeken gegeven Bverd, dat de zaal met het zetten der hand- jeekeningen een aanvang was gemaakt, ipeelde de kapel eenige gewijde liederen uit Valerius Gedenck klanck, benevens het panklied „Nun danket allen Gott". Stads- en Provincienieuws fffel im HOOFDPIJN FOSTER'S MA AG PILLEN 511 gevorderden. 7.45 Aansluiting van den nsterdam. Opvoering van Johann Strauss, n de Wagnervereeni, bedrijf persberichten, uziek. 12.00 Sluiting, ia 6 uu. 1071 M.) - ig halfuurtje. 12.01— -12.151.15 Concert 1.15—2.00 Gramofcon- iwenuurtje. 3.00—3.30 mofoonmuziek. 6.01— 056.15 Gramoioon- ïg over Onze katho- iramofoonmuziek. 6.55 .257.45 Lezing over; 458.00 Politieberich- vocaal-ensemble, met ;te. 9.30 Nieuwsbencü- )onmuziek tot 12.00. MM VfSSX )t-conferentie te Lon den koning van En- )raken door afgevaar- naties. 1.202.20 Or- ding voor scholen. 3.b5 stconcert. 4.35 Uitzen- Concert op cinema- 5.35 Kinderuurtje, dichten. 6.35 Nieuws- •ecital door James 1 Lezing. 8.05 Concert, zang. 8.20—8.50 Le- ten. 9.40 Lezing. 10.00 tels", in den Tower te ;cital door M. Meyer, .nsmuziek. 1725 M. 12.50—2.20 Concert. 6.55 en 7.25 Örkestconcert. - 6.20—7.20, 9.35—10.30 01.20 Uitzending van Londen. 1.201.50 0 Trio-concert. Piano, nderdokter wider Wil- lui"), hoorspel naar rank l 11.20—1.20 Orkest- cert. Orkest en zang. met medewerking yan „Hansel und Gretel", uziek van E. Humper- ïitzending van buiten- 5.20 Dansmuziek. 6.50 Concert, orkest en Iflengte 338.2 M.) Ga- eeling Antwerpen der ten en sprekers. .1511.50 Lezingen en Gramofoonmuziek. 1.201.50 Gramofoon- ingen. 3.504.50 Con- 7.20 Lezingen. 7.20 orkest, sopraan en en berichten. :n Fhohi-zender. 'an den Phohi-zender vinden gp de navol- laandag 20, Woensdag rij dag 24 Januari van 5e golflegte bedraagt it de uitzending van wapeningsconferentie. zal op 21 Januari de tionale ontwapenings- over de Britsche zen- :n en zal de Engelsche d voeren. Deze uitzen- nden over het korte- ord, welke uitzending doorgegeven, yke uitzending vangt en zal twee uur du- van den koning, zal et woord voeren en Lderè afgevaardigden ,nden der wereld. Oa. Vereenigde Staten, en -ijk, spreken, ntten in een halven or ieder is een micro- .B.C. heeft uitvoerige om deze uitzending te UITLIJNEN Jan. te Hamburg an. van Messina van Singapore, p. 17 Jan. Ouessant Rott. naar Japan 17 Jan. Perim 14 Jan. Ouessant Jan. te Kilindini 18 Jan. Perim an. van Tampico Jan. van Port Soedan Jan. te Rangoon 7 Jan. van Colombo Jan. te Port Said an. van Marseille isr.) p. 17 Jan. Azoren Jan. van Marseille USSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- Ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Kcop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1 —5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct j abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- lerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvniger gulden bij verlies van eiken anderen vinger )lt nummer bestaat uit 2 bladen MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter Igemeene kennis, dat, blijkens bij hem inge- omen ambtsbericht, de besmetverklaring m de haven van Saigon-Cholon (Indo- hina) wegens pest is ingetrokken. Vlissingen, 21 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd," M. LAERNOES, L.B. De Haagsche Conferentie. De plechtige sluitingszitting van de Haag- :he conferentie, welke op gisterenmiddag 4 ur was bepaald, nam eergt te 4.40 uur een anvang, aangezien een informeele byeen- omst daaraan was voorafgegaan. De zaal was 'eder ingericht op dezelfde wijze als bij de peningszitting. Op de tribunes en in de lo cs bevonden zich tal van journalisten, ver killende leden va- het corps diplomatique, erscheidene dames en verdere belangstel den. Nadat de president de zitting had geopend, eed hij voorlezing van de slotacte en ver- ocht hierop de gedelegeerden over te gaan it onderteekening van de verschillende stuk- jen, in die slotacte bedoeld. Uiteraard nam de onderteekening, van het :oote aantal documenten voor de gedele- feerden van twintig landen, geruimen tijd in fes/uy, Zij duurde van-4.50 tot 5.35 uur. Hierna stelde de president de conferentie [oor, een telegram tot H.M. de Koningin te fichten, waartoe bij acclamatie werd be- Söfen. Nadrt vervolgens de heer Snowden namens Ie verschillende delegaties het woord had [evoerd. stond de president op, met luide ijuichingen begroet om zijn sluitingsrede te iouden. De heer Boer -"erd vervolgens een moment binnengeroepen om den dank voor deze at tentie in ontvangst te nemen. Nederland en België. De correspondent van „de N.R.Ct." te Brus- iel meldt In een artikel getiteld „La nouvelle écluse Ie Terneuzen" komt het te Gent in de Fran ke taal verschijnende blad „La Flandre 'ibérale" met aandrang op voor een spoe- lige regeling tusschen Brussel en Den Haag, •uiten de 'Nederlandsch-Belgische onderhan- 'elingen om, van de kwestie der nieuwe zee sluis te Temeuzen, welke de Gentsche handel •nontbeerlijk acht. De „Flandre Libérale" constateert dat zoo 'et Schelde-vraagstuk van internationalen ard Is, hetzelfde toch niet van de verbinding 'twerpen-Rijn kan worden gezegd. Met verbinding zijn vooral Antwerpsche be- langen gemoeid. Wij kunnen alleen maar be keuren, aldus het Gentsch-Fransche blad, 'at de geografische positie van Gent niet toe gaat, de belangen van zijn haven met die van [de haven van Antwerpen, in dit geval, te 'Olidariseeren. Onze route naar den Rijn is jen blijft het kanaal van Terneuzen, de Wes- terschelde tot Hansweert, het kanaal door jzuld-Beveland, de Oosterschelde en het Hol- landsche diep raar Dordrecht. Er is sprake Pan, Brugge met Sluis en Breskens te verbin den door middel van een kanaal, toegankelijk Nor Rijnschepen. Het zal nog langs denzelf- |den weg zijn dat de verbjpding met den Rijn pfrdt verwezenlijkt. De haven van Gent evenmin ais die van Brugge heeft dus eenig belang by het graven van het Moerdtijkka- &1het tegendeel is waarschijnlijk juist, j kunnen dus niet aanvaarden, dat men 1 bouwen van de nieuwe sluis te Terneuzen a Pankelijk zou maken van het succes of het ®chec der aanstaande besprekingen betref- ®hde de herziening van de tractaten van den aanleg van 't Moerdijkkanaal inbe grepen. Me' de vaart, welke de dingen thans nemen, zal de oplossing van het vraagstuk niet vóór tien jaar gevonden zijn. Verder betoogt de schrijver van'het stuk in de „Flandre Libérale", dat de Belgische regeering ongelijk heeft gehad, sedert den oorlog het vooroorlogsche speciale regime, waarbij de haven van Terneuzen, voor wat de Belgische sp-or weg tarieven betreft, gelijk gesteld werd met de Belgische havens, op te heffen. M-r» heeft gemeend zich aldus nog een troef meer in de hand te spelen, ten na;- deele van Nederland, terwijl met deze onbe hendig- polit' juist het tegenovergestelde zal worden bereikt indien er, van hoogerhand. niet wordt van afgezien, want de sluis te Ter Neuzen en de haven van Gent zijn geen za ken van plaatselijk belang alleen. De „Flandre Libérale" zegt nog, geen reden te hebben om te veronderstellen, dat de Ne- derlandsche regeering thans een andere hou ding zou aannemen dan deze welke in 1895 en 1902, telkens wanneer de sluizen of het kanaal van Ter Neuzen moesten worden ver beterd of verbreed, met zooveel werwillend- lieid tot uiting kwam en trekt dan ook de conclusie, dat geen enkele beschouwing, van welken aard ook een nieuwe contactnenrng tusschen de beide regeeringen in den weg mag staan. De bevolking in 1928. Aan de statistiek van den loop der bevol king in Nederland over 1928 die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgegeven, wordt het volgende ontleend Op het einde van 1928 telde ons land 7.730.577 inwoners (49.68 mannen en 50.32 vrouwen). Bij vergelijking der cijfers met die van vroegere jaren, zien we, dat het aantal dei- vrouwen voortdurend minder wordt op 1000 mannen in 1880 1045 vrouwen, in 1928 slechts 1013. De toeneming der bevolking be draagt 1.37 in 1927 1.32 (door ge boorte-overschotten 1.38 (:n 1927 1.30 door meer vestiging dan vertrek 0.01 (:n 1927 0.02 Het aantal levend geborenen 179.028 be draagt 23.3 per 1000 inwoners (23.1 in 1927). Niettegenstaande het huwelijkscijfer (aantal huwenden per 1000 inwoners) sedert 1840, (laten we enkele schommelingen buiten be schouwing) weinig verandering ondergaat, is het geboortecijfer aanmerkelijk gedaald, nl. van 33.05 tot 23.3 per 100 inwoners. Hierbij zij opgemerkt, dat sedert 1924 split sing is gemaakt tusschen de levenloos aange- gevenen, die doodgeboren waren en die, wel ke bij de geboorte leefden. Laatstgenoemden zijn bij de levend aangegevenen .opgenomen, waardoor een overzicht wordt verkregen van het totaal aantal levend geborenen. Op het platteland blijkt de geboorte sedert 1900 grooter te zijn dan in de steden. Met betrekking tot de levenloos aangege venen (na 1923 doodgeborenen) zij opge merkt, dat zoowel bij wettig als bij onwettig geborenen het relatieve aantal sedert de pe- 'riode 187079 dalende is. Bedroeg het aantal levenloos aangegeven in de periode 1870—79 5.19 per 100 geborenen, in 192023 was difc 3.78. Het aantal doodgeborenen bedroeg in 1924 2.60 per 100 geborenen, 2.54 in 1925, 2.48 in 1926, 2.59 in 1927 en 2.51 in 1928. Het aantal onwettig geborenen (in de groo te gemeenten belangrijk grooter dan in do kleine) bedroeg in 184049 5.01 per 100 ge borenen, daalde daarna voortdurend, om in 1928 op 1.87 te komen. Door echtscheidingen werden in 1928 2701 huweiyken ontbonden, terwijl 444 scheidingen van tafel en bed plaats vonden. In procenten per 1000 echtparen in 1928 resp. 1.84 en 0.30, in 1850—59 0.15 en 0.04. De sterfte is sedert 184049 (26.56 per 1000 der bevolking) zoo goed als geregeld gedaald tot 1913 (12.35). In de oorlogsjaren 1914 1927 is zij gestegen tot 13.12 en in 1918 tot 17.22 (grieft-epidemie), waarna weder, hoewel met schommelingen, daling intrad, om in 1928 een cijfer te geven, kleiner dan ooit te voren (9.61). De sterfte is op het platteland grooter dan in de steden. Zij is onder de vrouwen lager dan onder de mannen, hoewel de percentages voor beide geslachten elkaar naderen. Het collectief contract in de metaal-industrie. wy hebben reeds gemeld dat het collectief contract in de metaal-industrie door werk gevers en werklieden is geteekend. In onze provincie is Vlissingen ingedeeld in gemeenteklasse II en Middelburg in ge meenteklasse III. Het contract is aangegaan voor den tijd van anderhalf jaar maar wordt, indien zij door geen der partijen ten minste drie maan den voor haar afloop per aangeteekenden brief aan de andere partijen is opgezegd, geacht voor één jaar te zijn verlengd en zoo verder. De fabrieksraden worden bij geheime stem ming rechtstreeks door ,de werklieden van 18 jaar en ouder gekozen uit de werklieden van 25 jaar en ouder. De raden stellen zich ten doel, in alle fa- brieksaangelegenheden de moreele en de ma- terieele belangen der werklieden te bevorde ren zij zullen zoowel adviseerend als onder handelend optreden. Aangaande werkstaking en uitsluiting is het volgende bepaald De vakvereenigingen der arbeiders en hare leden zullen, zoolang de Metaalbond of één of meer zijner leden geen uitsluiting op leden der vakbonden toepassen, tijdens den duur der overeenkomst noch om redenen, welke één of meer leden van c^en Metaalbond be treffen, noch om redenen, in andere onder nemingen of bedrijven gelegen, werkstaking bij één of meer der werkgevers toepassen. Zij zullen alles doen wat in hun vermogen is om te voorkomen, dat van de andere zijde zulk een werkstaking wordt toegepastvereenigingen of personen, die daartoe mochten overgaan, zullen zij op geen andei'e wijze steunen dan door poging tot bemiddeling, terwijl de leden der vakvereenigingen alles zullen doen wat mogelijk is om de werkzaamheden geregeld voortgang te doen hebben. De leden der vak vereenigingen zullen niet verplicht zijn, te arbeiden aan een opdracht, die, vóórdat het betrokken lid van den Metaalbond haar ver kreeg, aan een buiten den Metaalbond staan de onderneming gegeven was, doch, ten ge volge eener werkstaking bij die onderneming, vervolgens aan het betrokken lid van den Metaalbond gegeven is. De Metaalbond en zijn leden zullen, zoo lang de vakvereenigingen of hare leden geen werkstaking bij één of meer hunner toepas sen, tijdens den duur dezer overeenkomst noch om redenen, in één of meer hunner on dernemingen gelegen, noch om redenen, in andere ondernemingen of bedrijven gelegen, uitsluiting cp leden der vakvereeniinggen toepassen vereenigingen, lichamen of per sonen, die daartoe mochten overgaan, zullen zij op geen andere wijze steunen, dr - door poging tot bemiddeling. Het Nederlandsch Ppstmuseum. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van het bestuur van de stichting „Het Neder landsch Postmuseum" de heeren A. A. G. v. Erven Dorens, directeur van het gemeente museum n van het openluchtmuseum te Arnhem, prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage, J. v. Nif- terik te Haarlem, G. V. v. d. Schooren te Arr1 "n en P. Waller te Overveen. P. T. en T. Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is, met ingang van 1 Februari 1930 aangewezen als beheerder van het bypost-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Rotterdam, Calandstraat, de referendaris 2e klasse der posterijen, tele grafie en telefonie C. J. W. Auer, thans di recteur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Schoonhoven. Een Borms-avond. De door de Ned. R.K. Reisvereeniging te 's-Gravenhage in Amecitia op 20 Januari vastgestelde Borms-avond is tot nader order uitgesteld. Naar de „Avondpost" meldt, heeft de bur gemeester den heer Gillissen, directeur van Amicitia, gemachtigd te verklaren, dat het optreden van dr. Borm's in de gegeven om standigheden niet in het belang van het land wordt gea.cht. Genoemd blad zegt verder uit bevoegde kringen ts vernemen, dat een wenk van den heer Jaspar aan deze aangelegenheid niet vreemd zou zijn. Ook de directeur van De Twee Steden, waar de lezing eerst zou plaats hebben, is door den burgemeester gemachtigd een zelfde yerk' 'ng af te leggen als de heer Gill'ssen. Een filmjaarboek. Het filmjaarboek van „Nova" bevat een enquete over wat bekende Nederlanders in de film waardeeren. Het resultaat heeft niet aan het doel beantwoord. Bijna alle antwoor den draaien om de eigenlijke vraag heen. Slechts eenige antwoorden zyn beslist po sitief. Zoo prijst Frits Lapidoth datgene in de film, wat door geen andere kunst gege ven kan worden, of althans zeker niet zoo intensief gegeven kan worden. Willem Vogt juicht het toe dat bij de film naar steeds beter gestreefd wordt. Eduard Polak verklaart dat het internationaal den ken er door bevorderd wordt Cor van der Lugt heeft respect voor het tempo, terwijl Felix Timmermans bewondering heeft voor het gebaar. Willem KIoos noemt de film vluchtig volks vermaak, terwijl Is. Querido verklaart dat hem in de film het meest interesseert de on opgesmukte en echte natuuropnamen. Men ziet uit deze antwoorden, dat mer. bij ons te lande andere ideeën over de film heeft dan bijv. in Engeland en Amerika. De Bond van Radio-handelaren. In de gisteren te Amsterdam gehouden nieuwe vergadering van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren is een uitvoerige discussie gehouden over het beleid van het hoofdbestuur inzake de licenties van Philips. Tenslotte kwam aan de orde de motie van den heer Blonk, waarin gezegd wordt, dat de belangen van den Bond niet langer veilig zijn in handen van dit bestuur. Deze motie werd in stemming gebracht. Van de 254 uitgebrachte stemmen waren er 8 blanco, 124 voor en 122 tegen de motie. De motie werd dus aangenomen. Het bestuur was niet bereid de loopende zaken af te doen en ging onder applaus heen, waarop dr. Rutgers aan de bestuurstafel plaats nam en een woord van dank bracht aan het afgetreden bestuur. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe leden vergadering worden bijeen geroepen. Examen voor radiotelegrafist. In de maand Februari a.s. zal een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor scheepsradiotelegrafist eer ste of tweede klasse en voor scheepsradiote- lefonist. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 3 Februari a.s. tot den directeur-gene raal der P.P.T worden gericht. Voor toétating tot dit examen moet een som van 10 (voor scheepsradio-telefonist ƒ5) worden betaald. Voor verdere bijzonderheden wordt verwe zen naar de desbetreffende bekendmaking in de Staatscourant van 16 dezer. Een rumoerige vergadering. Een voor de vergadering van aandeelhou ders van Frank Rijsdijks Industrieele Onder nemingen, die tegen gisterenmiddag in het Notarishuis te Rotterdam was uitgeschreven, een aanvang nam, heeft een jongmensch. waarvan men later zeide, dat het een van de jongere directeuren van Simons' Metaalhan- del was, op het hoofd van den aftredenden directeur van Rijsdijk, S. Simons Jr., een zak peper kapotgeslagen, zoodat de heer Simons de oogen vol peper kreeg en zich luid jam merend in de zaal bevond. Hij werd bijge staan door eenige van zijn supporters. Er ontstond natuurlijk een zeer groot tumult in de zaal, waarbij ook nog de waarnemende president-commissaris, de heer B. Wilton, bedreigd werd en een slag ontving. VLISSINGEN, 21 JANUARI. Buitengewone zitting Prov. Staten. De Comimssaris der Koningin is bij Kon. besluit yan 13 dezer gemachtigd tót het bij eenroepen der Staten in buitengewone zit ting tot behandeling van onderwerpen be trekking hebbende op de eleetriciteitsvoor- ziening en de provinciale stoombootdiensten, welke zitting zal worden gehouden op Dins dag 18 Februari a.s., des avonds te 7/2 uur en de daarop volgende openbare vergadering op Donderdag 13 Maart a.s. te 2 uur. De strenge vorstperiode in 1929. Nu wy tot nog toe zulk buitengewoon zacht winterweer hebben de temperatuur is soms by na even hoog als op koude zomer dagen is ons door meerdere personen ge vraagd wanneer de felle koude het vorig jaar eigenlijk is begonnen. In antwoord daarop kunnen wij mededee- len, dat het 9 Februari streng is gaan vrie zen. Ook in Januari hebben we volop winter gehad, sneeuw en ys, doch dat was niets by- zonders. De buitengewone koude is begonnen op 9 Februari en het is de heele maand Fe bruari ongekend koud gebleven met tempera tuur tot 25 graden vorst. Eerst in begin Maart is het weer omge draaid en kregen wy een eenigszins nor male temperatuur. V/ij '-urnen dus nog winter genoeg krijgen. In onze Tydinghal. In het Notarishuis achter St. Piet-er te Utrecht zijn opgeslagen de voorwerpen welke vergeetachtig-e reizigers in de treinen hebben achtergelaten. Het is een reuzen-collectie en onze fotograaf heeft een party van deze voorwerpen voor de lens genomen. De tot „Miss Holland" uitverkoren mej. Marie van de Rest komt met de andere vyf uitverkoren „schoone dames" op onze foto voor. Mej. Emmy Kuster is, zooals wy heden melden, afgevallen, omdat zij niet aan alle gestelde voorwaarden voldeed. In het Ryksmuseum te Ajasterdam is een nieuwe zaal geopend, welke ingericht is voor muziekinstrumenten. Wy geven een tweetal kiekjes in deze nieuwe zaal. is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van aagpillen, het ideale 1. Alom aangeprezen, acon. Foster's V laxeermidde f0.65 per J Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschreven 1 huishoudster, 1 letterzetter, 2 grondwerkers, 1 timmerman, 3 schilders, 1 opperman, 5 metselaars, 2 stucadoors, 1 kleermaker, I schoenmaker, 1 ijzerwerker, 1 leerling-draai er, 1 zandvormer, 1 leerling-bankwerker, i trimmer, 1 metaalfraiser, 1 kok, 1 visscher, 2 magazyn-knechten, 1 reiziger, 2 kellners, 1 rotisseur, 2 transportarbeiders, 1 kantoorbe diende, 30 losse werklieden, 2 varensgezellen. In totaal 67 personen vorige week 86 per sonen. Ontwapening. Oonderdag 23 Januari a.s. spreekt in het Concertgebouw voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling de heer J. van Zadelhof over „De S.D.A.P. en de ontwapening". Als er een in staat is dit onderwerp in te leiden is het^ zeker de heer Van Zadelhof. Langen tijd voordat ontwapening als pro grammapunt door de S.DA.P. was aanvaard, verdedigde .de heer Van Zadelhof reeds het standpunt „Geen man en geen cent". Zijn onvermoeibaar streven bracht tenslot te, zij het door aanwysbare economische oorzaken, dat de geheele S.D.A.P. op dit standpunt staat. Een Zendingssamenkomst. In de Nieuwe ,1Kerk heeft Donderdag a.s., des avonds 8 uur, een Zendingssamenkomst plaats. Als spreker treedt op ds. B. J. C. Rijnders, Zendingsdirector. Een declamatie-avond. In het Christ. Tehuis voor Militairen, Bel- lamypark, wordt Donderdag a.s. een decla matie-avond gegeven. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar acht 'aande advertentie. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier gedu rende de le helft der maand Januari 1930 terugontvangen stukken, waarvan de afzen ders onbekend zyn. Brieven binnenlandP. Smith, Rotter dam P. Witte, S. de Bruijne, DelftP. Pieterse, Hellevoetsluis. Briefkaarten binnenland: M. Koning, Am sterdam M. van der Maas, De Lier A. K, Crince, Amsterdam A. van Kraanen, Wa- geningen één ongeadresseerd. Briefkaarten buitenlandSchwerdfeger, Antwerpen Zalm Zalmstr, Antwerpen. Dr. J. G. de Man t In het Gasthuis te Middelburg is op by na tachtigjarigen leeftyd overleden de in weten- schappelyke kringen zeer bekende dr. J. G. de Man, in leven wonende te Ierseke. Hy werd 29 September 1873 bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift„Vergelykende myologische en neurologische studiën over amphibieên en vogels". Gedurende het zomersemester 1872 werkte hij op het zoölogisch laboratorium van prof. Leuckart te Leipzig. 16 October 1872 werd hy benoemd tot eer ste assistent aan 's rijks Museum van Nat. Historie te Leiden, waarna 1 Juni 1875 zijn benoeming tot conservator aan die inrichting volgde. Gedurende Januari en Februari 1876 werk te dr. De Man aan het zoölogisch station te Napels onder dr. Doorn. Van October 1881 tot Juni 1882 werkte hij in het zoölogische laboratorium te Erlangen, by prof. Selenka. Met dezen en met £r. Bulow bewerkte hij daar de Sipunculida, die door prof. Semper op de Philippynen waren ver zameld. Wegens langdurige ongesteldheid vroeg hy in 1883 ontslag als conservator van het mu seum te Leiden. Daarna bracht hy tien jaren door in de ouderlyke woning te Middelburg, waar hij zich voortdurend bezig hield met wetenschap- peiyke onderzoekingen carcinologische en helminthologische. In 1893 verhuisde hy naar Ierseke, waar hy 't best aan studiemateriaal kon komen en

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1