100 25 rubriek Auto's, Fietsen rtuigen. IVo. 11 68e Jaargang 1930 te vlissingen nda DINSDAG Ililjave: firma f. YAli DE I/EIDE Jr., Rfstaat 58-60, Iflissingen, Telef. 10. Postrekening 6G287 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen 500 300 150 EERSTE BLAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws kerk- en schoolnieuws Rheuiïïaiiek luchtvaart MARINE EN LEGER Januari. Jvan 12.00—6.00 298 fenwijding. 12.01—2.00 (•o-kwartet. 2.00—3.00 4.00 Knipcursus. 4.00 Zang, viool en piano, het Avro-kwartefc, 6.457.45 Engelsch, Jrden. 7.45 Gramofoon- Iginenten. Solisten van 1 en het Omroeporkest, ■ver Indië. De groote 1 dr. L. Ph. Ie Cosquino ■ortzetting opera-frag- Jsrsbsrichten. Daarna |0 Sluiting. Ill.30—12.00 Godsdien. 1-12.15 Politieberichten. |r het K.R.O.-trio. 1.15 k. 2.003.00 Vrouwen- lles. 4.305.00 Gramo- |0 Gramofoonmuziek. 6.05—6.15 Gramo- Nieuwsberichten in het gramofoonmuziek. 6 >0 7.15—7 45 Lezing I (1). 7.45—8 00 Poiitie- |en vroolijk uurtje uit leert, orkest en violist, ■richten. 10.15—1100 [1.0011.30 Gramofoon- -10.35 Morgenwijding. Jamofoonmuziek. 12.20 paan. R. Beresford, ba- cinema-orgel door E, |kestconcert. 3.20 Con- V. Heseltine. tenor. J. ■stconcert en orgel. 5.35 plezing. 6.35 Nieuwsbe» M. Hay ward, viool, b. 7.20—7.40 en 7.45 Le- J Bennett, sopraan. S. iKoor en orkest. 9.20 pezing. 9 55 Vaudeville. -12.00 Dansmuziek. I, 1725 M. 12 50—2.20 J Orkestconcert en soli. Inmuziek. 8.20 Orkest- 6.20—7.20 Gramo en 11.30 Gramofoon- fkestconcert, 4.50—5.50 pewerking van pianist. 11.20—1.20 Orkest- |ncert. Orkest en con- Kinderuurtje. 7.20— frette van A. Sullivan. I 5.20 Dansmuziek. 6.50 (35 Orkestconcert en 1.2 M.) Concert, geor- I Arb. Radio-omroep in (solisten. Toespraak. J 6.1511.50 Lezing /en 05 Gramofocnmuzifek. II.20—1.50 Gran^ofoon- (ingen. 3.504.50 Con- r.20 Lezingen. 7.20 Or- |nberg. Daarna lezing adingen van de VARA |e, dat op 18 Januari kwart over tien. door leiding van Hugo de [moderne werken voor |en uitgevoerd, die alle jen in den Nederland- fin. De titels van deze |Mississippi-Suite" van -Poem" van Hugo de jle „Driestuivers- Ope en de „Rhapsody in 5e piano-partij van de ordt vertolkt door den I-orkest, Daaf Wins. |rm voor de microfoon iri, 's avonds 19.20 uur Inde Duitsche stations pianovoordracht van •eze pianist, die in den verloor, heeft zijn bewonderenswaardige :len, dat hij thans nog an geven. en rang van Richard ;ang Korngold hebben ein speciale concerten uari uur 4 4.42 4.44 ri VI. 0.08 1.01 12.39 13.32 rmakclijkheden, ïgen enz. Dagelijks voorstelling, Jagelfjks voorstelling, Lezing Doopsgezinde Lezing A.G.O., Con- ur. Populaire muzlek- issingsche harmonica- „Oude Vriendschap". LISSINGSCHE COURANT jjONNEMENTSFRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, tanco door liet geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betrefiende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eenei tlis, zijn GRATIS verze- Lrd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een band, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvniger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Dansparty ten Hove. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins x Nederlanden hebben ten paleize Noord- nüe gisterenavond, in tegenwoordigheid van .M. de Koningin-Moeder, een kleine dans- irtij gegeven ter eere van Prinses Juliana eenige harer tijdgenooten. De gouverneur van Curasao. Naar aanleiding van zijn vervroegd vertrek iar Curacao zijn de door den nieuw be zemden gouverneur van Curasao, den heer W. Th. van Slobbe, te verleenen audiën- [es nader bepaald op 18 en 20 Januari a.s„ ilkens van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur het departement van koloniën te 's-Gra- inhage. Pressie verplichte ziekteverzekering. jNaar wij vernemen zal binnenkort in het staatsblad verschijnen het Kon. besluit tot [aststelling van e'e £t or de Raden van Arbeid i heffen premie voor de verplichte ziekte- [erzekering. I De premie zal voor het meerendeel der ■vbeiders 2.3 bedragen van hun loon voor frbeiders in een 30-tal bedrijven met ver- jde ziekte>ans ten bedrage van 4 9 arbeiders in mijnen en hoogovens, en |a in andere bedrijven. De arbeidslijsten. J Het blijkt niet algemeen bekend te zijn, Hat arbeidslijsten, als bedoeld in art. 13 der Irbeidswet, op de postkantoren verkrijgbaar |ijn, voorzien van een briefkaartformulier i 3 of 5 cent. De verkoopprijs bedraagt fes. 8 of 10 cent. J Ook arbeidsregisters kunnen op de post kantoren worden besteld tegen den prijs van 15 cent per stuk. De spoorweg RotterdamGouda hersteld. I Het baanvak RotterdamMaasGouda is J/Iaandagmiddag weer in dienst gesteld, met Bien verstande, dat op enkel spoor werd ge leden tusschen Gouda en Nieuwerkerk aan Ben IJssel. 1 Door het rijden op enkel spoor zal, zooals 2 begrijpen is, eenige vertraging worden on dervonden. Heden zou in den loop van den weer op dubbel spoor worden gereden. Gemeente contra ontvanger. I In de gisteren gehouden raadsvergadering Ier gemeente Bergen-op-Zoom, besloot de laad tot het instellen van een rechtsgeding fin eersten aanleg tegen den oud-gemeente- |ntvanger aldaar, ter bekoming van betaling Jan een bedrag, groot 39.416, zijnde het be- Brag door den ontvanger voornoemd aan de lemeente verschuldigd terzake van een kas- fiekort over het dienstjaar 1925, in zijn be- per als ontvanger dezer gemeente. 1 Verder keurde de raad het besluit van Purg. en Weth. goed tot het nemen van ■maatregelen, het leggen van beslag op de laarvoor in aanmerking komende goederen Jan den ontvanger ter verzekering der rech- len van de gemeente inzake de bovenge noemde vordering. VLISSINGEN, 14 JANUARI. Tolstoï. Concertgebouw. Het was jammer, dat gisterenavond niet 'heer leden van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling waren opgekomen om te genie- pn van de causerie van den heer J. Zandijk Rit Middelburg ovei» bovenstaanden Russi- phen letterkundige, wiens naam bij de groote i niet onbekend is, maar die, als men ■gaat onderzoeken, slechts gekend wordt als ■een soort legende-figuur, die zich naam heeft JSemaakt door zijn religieuse bespiegelingen, ■floor zijn pogingen om de grondslagen te leg- ■Sen voor een nieuwe maatschaopij. Toen ver deden jaar het eeuwfeest van Tolstoï gevierd bleek het spreker duidelijk, dat de kennis |van Tolstoï geleid had tot een soort dwepen ■'het den „Apostel", maar meer ook niet en ■van dien adellijken schrijver wil spr. nu he- Idenavond vertellen \foor de leden van het In stituut, omdat dit zijn volle sympathie heeft, Hij er een toekomst in ziet met zijn streven om een hiaat te overbruggen. Tolstoï isondanks zijn kleine postuur, men sprak van hem als de kleine Leo een groot man, wien spr. een zekere vereering, een zeker vertrouwen toedraagt, want steeds stoot men op handelingen of gevoelens, die wij Westerlingen niet kunnen begrijpen of ver klaren. Ondanks zijn universaliteit is Tolstoï de Rus, waarin reeds zooveel Oostersch zit, dat zün gevoelsleven buiten onze sfeer ligt voor een groot gedeelte. Dit moet altijd be dacht worden, als men in contact komt met dezen Russischen schrijver of zijn werken. Hij is geboren in 1828 op het landgoed Jas- naja Polana, overleed in 1910 en heeft dus een lang leven gehad, niet zooals velen, die lang „bestaan" hebben, maar zijn leven is „ge vuld". En door dat heele leven loopt een on afgebroken daad, die aantoont, dat Tolsoï een lijnrechte ontwikkeling heeft doorge maakt. Spreker geeft een beschrijving van het geboortehuis, waar zich, in de rangschikking der boeken in de welvoorziene bibliotheek, de lijn der ontwikkeling laat naspeuren yan een voornarm Russisch jongmensch, die een Franschen gouverneur heeft, dus Fransche boeken vervolgens klassieken (Grieksche en Latijnsche werken)economische literatuur eigenaardig voor zijn k: :akter, dat daarin ook de werken van Marx voorkomen, waaruit blijkt, dat de voorname Rus in den eersten tijd dien voorman der felle tegenstanders las en ten slotte een afdeeling, waa'rin men den Bijbel vindt in de oorspronkelijke talen met commentaren en opstellen er over. Men ziet hierin de ontwikkelingsgang van Tolstoï, den voornamen Rus, bij wien eerst de wereldsche ontwikkeling overging in het realistische, om te eindigen in het mystische Bijbelgeloof. Deze bibliotheek is na zijn dood ongerept gebleven evenals zijn huis, dat tijdens de Rus sische revolutie veranderd is in een opvoe dingsinstituut voor kinderen der proletariërs, welke er naast handenarbeid en sport eenige wetenschappelijke kennis „opdeden". Spr. moet dit zeggen, omdat hij van deze inrich ting, waarvan de jongste dochter oorspron kelijk de leiding had, doch die deze moest loslaten, daar de machthebbers haar niet ver trouwden, niet veel -./eet, doordat niet alle berichten van ginds betrouwbaar zijn. Tolstoï, die van vaders, maar nog meer van moeders zijde van zeer voorname afkomst was en daardoor zekere voordeelen genoot, berustend op traditie en de positie van zijn geslacht, was een leelijk jongetje, tot wien zijn moeder de bede richtte doe je best goed, braaf en eerlijk te zijn en het tot iets groots te bren gen. En dat is werkelijk geschied. De van hooge geboorte zijnde Rus is geworden de ar me Tolstoï, die roem behaald heeft met zijn pen, die groot is geworden door zijn daden als zedelijk mensch. Na den dood zijner ouders, opgevoed door een tante, heeft Tolstoï niet den weg gevolgd der voorname Russische jongelingschap, die in de rechten ging studee- ren, maar door zijn leelijkheid zich onbehol pen en verlegen voelend, werd hij, die iets superieurs in zich voelde, gedreven tot iets buitenissigs en wierp zich op de studie der Oostersche talen om ten slotte toch in de rechten te gaan studeeren. Dat studentenle ven beviel hem echter niet en hij ging naar zijn landgoed terug om zich te wijden aan de belangen zijner boeren. Zonderlinge sa menloop de boeren in Rusland waren toen lijfeigenen en voor de rechten daarvan trad de graaf op. Dit moest echter misloopen. want de twee partijen, die een geheel andere mentaliteit hadden, begrepen elkaar niet en hun redeneeringen gingen daardoor langs el kaar. En hierbij wees spr. op het feit, dat de bevrijding der lijfeigenen niet uitging van een drang van beneden of van de allerhoogste plaats (den Czaar), doch van een landadel, waarbij gewezen werd op de groote rol van den schrijver Toergeniëff. Toen dit landheer spelen hem niet meer aanstond, ging hij als vrijwilliger naar het leger en vocht daarna dapper mee in den Russisch-Turkschen oor log, waarin hij zich o.a. onderscheidde bij de belegering van Sebastopol. Tolstoï, die zeer ontvankelijk is geweest voor zijn omgeving, heeft daar in den Kau- kasus den aandrang gekregen tot schrijven en heeft in een dommel vernomen, door eri- tiek over zijn kleine schetsen, dat hij als schrijver beroemd was geworden. Na den oorlog heeft zijn gemoedstoestand hem ge dreven tot reizen door Europa en het bijwo nen van een guillotineering in Parijs, maar de dood van zijn broer heeft hem, die ge toond had dapper te kunnen zijn, doodsvrees gegeven, en hem doen nadenken over de hou ding tegenover den dood. Die vraag heeft hem niet meer losgelaten en hij is geworden de man, die, geslagen op de eene wang, de andere toekeert. Rond dien tijd is hij getrouwd met de doch ter van een arts te Moskou, Sophie Behr, met wie hij, ondanks het groote verschil in leef tijd, een zeer gelukkig huwelijk heeft gehad, totdathij zijn apostolaat in de praktijk wilde brengen, waardoor het tot een breuk kwam. Hoe groot de liefde zijner vrouw was, bleek wel uit het feit, dat zij al zijn werken, die door zijn handschrift vrijwel onleesbaar waren, copieerde en voor de pers klaarmaakte. Van deze werken besprak de heer Zandijk „Oorlog en Vrede" en „AnJie Karenina", welk laatste werk, met als aanvulling de „Kreuzer-1 sonate" de heiligheid van het huwelijk be pleit. Aan den avond van zijn leven is Tolstoï geworden de man, die letterlijk den raad „In 't zweet uws aanschijns ?ult gij uw brood verdienen" a outrance wilde doorvoeren, de man, die op 82-jarigen leeftijd de wandeling van zijn landgoed naar Moskou een af stand van 334 K.M. als pelgrim wilde af leggen te voet en die op een klein station netje is overleden. De lezing, die geopend werd door den heer Rorije en gesloten door den heer Van Pope- ringhe, die een woord van dank bracht voor de causerie en voor de vriendelijke weerden aan het Instituut gewijd, werd begonnen en beëindigd door de mooie uitvoering van „Kol Nidrei" door Max Bruch en „Der Sohn der Heide" van Kéler Béla, welke op piano en viool werd gegeven door de heeren Popma en Blokpoel. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Vlissingen. Maand December 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd 35.884.14 en terugbetaald- 33.269.01 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald2615.13 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 17. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 500. en afgeschreven nominaal - 250. Derhalve meer in- dan afge- schreven250.— Hst aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 1100. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Arbeidsbeurs alhier zijn ingeschre ven 1 steno-typiste, 1 huishoudster, 1 let terzetter, 7 grondwerkers, 6 schilders, 2 op perlieden, 2 timmerlieden, 4 metselaars, 2 stucadoors, 2 betonvlechters, 1 kleermaker, 3 schoenmakers, 1 ijzerwerker, 2 stokers, 1 me taalgieter, 1 ketelmaker, 1 trimmer, 1 kok, 1 visscher, 1 magazijnknecht, 1 chauffeur, 1 kellner, 1 rotisseur, 1 expeditieknecht, 2 kan toorbedienden, 1 musicus, 38 losse werklieden. In totaal 86 personen vorige week 84 per sonen. "Verhuizing Nutsspaarbank. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie vlan de Nuts-Spaarbank, waarin de inleggers wordt medegedeeld, dat de spaarbank a.s. Donder dag en Vrijdag is gesloten en Zaterdagavond om 6 uur wederom geopend wordt voor het inleggen n terugbetalen der spaargelden. Overheidspersoneel. Volgens de in dit nummer voorkomende advertentie zal de bondsvoorzitter van den C.A.N.B., de heer F. S. Noordhoff, op Woens dagavond in de „Oude Vriendschap" voor de leden van dezen bond een inleiding houden over „De positie van het tijdelijk personeel en hen, die op arbeidscontract werkzaam zijn". De bijeenkomst is eveneens toeganke lijk voor niet-leden. Ontwapening Voor de anti-rev. kiesvereeniging alhier hoopt op Vrijdag 24 Januari als spreker op te treden de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp „Ontwapening Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie worden bekend gemaakt. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Maid of Corfu", komende van Antwerpen en bestemd naar Alexandrië is gisteren met zeeschade alhier op de reede ter reparatie teruggekeerd. De schade zal door de Kon. Maatsch. „de Schelde" worden hersteld. Vrijwillige Brandwecrverceniging te Middelburg. In de Maandagavond gehouden tweede ver gadering van de na den brand van 7 Decem ber opgerichte Vrijwillige Brandweervereeni- ging werd besloten heden een schrijven te richten aan Burg. en Weth., waaraan toege voegd is een ontwerp van de door de vereeni- ging gedachte samenstelling, zoowel van het materiaal als de bediening, welke niet als definitief moet worden beschouwd, maar die een basis voor verdere besprekingen kunnen vormen. Voornamelijk wordt gemeld, dat er rekening gehouden met de wenschelijkheid, dat alle betrokkenen zoo dicht mogelijk bü hun spuiten wonen en de technische ge schiktheid bezitten. Het ontwerp-samenstelling wijst er o.a. op. dat in vele gemeenten, zoowel grootere als kleinere dan Middelburg vrijwillige brand weercorpsen zijn, die uitstekend werken. De vrijwilligers werken spontaan en bij loting worden menschen aangesteld, die niet of minder geschikt zijn. Voorgesteld wordt een lid van den gemeenteraad zitting te doen he men in het dagelijksch bestuur en door Burg. en Weth. den commandant, den adjunct commandant en do brandmeesters te doen benoemen uit een aanbeveling van het be stuur. Het bestuur zal zorgen dat steeds de noodige mannen aangesteld zijn en er dan nog een reserve van 30 is. Totaal zal h:t korps bestaan uit een com mandant, een adjunct, 8 brandmeesters en 70 man bediening, totaal 86 personen. Als gewenscht materiaal wordt genoemd een auto-brandspuit, capaciteit tot 2000 liter met onbevriesbare mot or en een schuim- bluschapparaat, 1500 M. slang en een spuit- hoogte van 35 tot 40 M. (dit vooral door goede beveiliging van Stadhuis en Abdijge bouwen), een auto-brandspuit, capaciteit 1200 liters, twee motorspuiten van 500 liter capaciteit (deze zijn er reeds), een slangen wagen met standpijp en 2 slangen op de wa tereleiding, 1 groote magyrusladder, 1 reserve wagen met slangen, ladders, touwen, red- dingzeil, lampen enz., rookmaskers en meer der ander klein materiaal. Terwijl er nu 25 mannen bij iedere spuit zijn, wordt 12 tot 13, de chauffeurs meegerekend, voldoende ge acht. Aangemeld hebben zich 110 personen, dus is er een surplus. De bedoeling is verder de gemeente te verdeelen in vier brandkringen, in ieder waarvan een auto- of motorbrand- spull; staat. Bij kleine branden wordt slechts de be trokken kring gealarmeerd, bij groote bran den moet alle beschikbaar materiaal uitruk ken. Alleen in het midden der stad, op de Balans, dus bij de Abdij wordt een brandspuit noodig geacht en in de vesten afgedamde putten. Op die wijze kan in Middelburg bij brand van alle kanten van uit open water worden gebluscht, terwijl daarnaast de wa terleiding kan worden gebruikt. Als het vrijwillig korps goed voldoet, kan de militiebrandweer geregeld worden vermin derd en ten slotte geheel vervallen. Wordt het aanbod niet aanvaard door Burg. en Weth. en den raad, dan zal de ver- eeniging zich terugtrekken. Natuurlijk zal de gemeente het materiaal moeten aanschaffen en onder haar oppertoezicht aan de vereeni- ging in gebruik geven. Bestemd voor den Indischen dienst. Ter beschikking gesteld van het hoofd van het djati-bedrijf de heer ir. J. F. Kools, hout vester, geboren te Aardenburg. Men schrijft ons In den nacht van Zondag op Maandag woei over Zeeuwsch-Vlaanderen een hevige storm uit het Zuidwesten, welke met zijn heftige windstooten soms het karakter van een orkaan droeg. Tegen den morgen sloeg tusschen Sas van Gent en Philippine in den Sint-Albertpolder een boom over de tram rails. De machinist bemerkte het gevaarlijk voorwerp spoedig, doch reizigers, welke eer sten trein of boot hoopten te halen, zagen zich teleurgesteld en misten de aansluiting, omdat de lijn niet tijdig genoeg vrijgemaakt kon worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brussel (Prot. Evang. Gem. „Silo") ds. M. C. Wege- ling te 's-Heerenhoek en Nieuwdorpte Hansweert de cand. A. van Selms te Hil versum. Bedankt voor het beroep naar Krabben- dijke ds. W. G. Krijger te Sassenheim. Rectificatie. In ons bericht van gisteren vermeldden wij, dat de heer F. A. van Evert zijn intrede deed bij de Ned. Herv. kerk te *s Gravenhage. Dit moet zijn Zoutelande. Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Op 1 dezer bedroeg, naar het „Doet. Wbd." meldt, het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk 340 (vorig jaar 337) en wel in Gelderland 45, Zuid-Holland 67, Noord-Holland 44, Zee land 23, Utrecht 23, Friesland 48, Overijsel 18, Groningen 39, Noord-Brabant 15, Lim burg 3 en Drenthe 15. In 1929 zijn overleden 17 predikanten, meritus geworden 24 en tot een anderen werkkring overgegaan 14 pre dikanten. Opnieuw in dienst zijn getreden 10 De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! I Wacht niet tot de kwaal ver ergert, masseer direct met AiGCER'» KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend^ snel. een' goud zoo goed.*' predik nten, die emeritus waren, colloquium doctum deden of uit het buitenland overkwa men. Gesticht werden 4 nieuwe predikants plaatsen, 1 is opgeheven en 1 gecombineerd. Toegelaten wer 41 candidaten, van wie nog 9 beschikbaar zijn. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke H. B. Visscher, cand. te Nijmegen. Geref. Gem. Bedankt voor Goes ds. J. D. Barth te Vlaardingen. Een Iuchtrecord. Op een extra snellen eendekker van 400 P.K. is Detroyat Zondagmorgen te 11 uur 13 uit Croydon vertrokken en te 12 uur 08 te Haeren aangekomen, 300 kilometers in het uur afleggend en alle records neerhalend. Het vroeger record werd gehouden door Lasie, die op 24 October 11. den weg van 275 K.M. aflegde in 1 uur 3 min., dus 262 K.M. in het uur. Beiden hadden den wind van achter. Georganiseerd overleg zeemacht. In de dezer dagen gehouden vergaderipg der commissie voor georganiseerd overleg zee macht, kwam o.m. aan de orde een verzoek van de federatie var. bonden en vereenigin- gen van militair persone'"1 der zeemacht om gezinsbezoek voor rijksrekening te verleenen, als de echtgenoote van den betrokken mili tair op medisch advies buiten de standplaats van het gezinshoofd moet vertoeven. De regeeringsgemachtigde zette uiteen, dat reeds lang door het marinebestuur in den gevraagden zin wordt gehandeld, waarvan hij voorbeelden aanhaalde, doch deelde mede, dat het niet in de bedoeling ligt, dit als regel in een voorschrift vast te leggen elk geval wordt op zichzelf beschouwd, hetgeen voor het personeel een meer soepele oplossing geeft. De voorsteller gaf een voorbeeld, waarbij een verzoeker een afwijzende beschikking ontving, doch was overigens voldaan met de bestaande werkwijze. De eerste ploeg der zeemilitie van de lich ting 1930 komt in het tijdvak van 24 Febru ari tot 5 Maart voor eerste oefening onder de wapenen en vertrekt 24 October met groot verlof. Voor de tweede ploeg is de inlijving bepaald op 27 Augustus. De dienstplichtigen der lichtingen 1925 en 1927 van het I e regiment infanterie uit Middelburg en Bergen op Zoom, zullen dit jaar hun herhalingsoefeningen houden in de omgeving van Breda. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat het in het voornemen ligt in 2930, en voor zooveel noodig in de eerste maanden van 1931, de sergeanten (wachtmeesters) en fouriers, aangesteld in 1918 of vroeger, en die daarvoor overigens in de termen vallen, in de gelegenheid të stellen een opleiding te volgen voor den rang van sergeant-majoor (opperwachtmeester)-instructeur. Zij, die be- hooren tot de infanterie en de wielrijders, zullen die opleiding volgen van 1 October 1930 tot uiterlijk 15 Februari 1931, terwijl zij, die behooren tot de artillerie, en wel de on- beredenen bij het 2e regiment onbereden artillerie te Naar den en de beredenen bij het 3e regiment veldartillerie te Breda, zullen worden opgeleid. Promotie in de hoofdofficiers-rangen. Naar het „Vad." verneemt, is tegen 1 Mei een promotie in de hoofdofficiersrangen van het leger te wachten. Alle officieren toch, die den leeftijd voor 40 jaren dienst hebben be reikt en dit niet wegens uitstekende hoeda nigheden en prestaties op speciaal gebied voor het leger behouden moeten blijven, zul len het dan verlaten. Behalve generaal-majoor J. H. Borel, in specteur der infanterie, van wien al bekend was dat hij 1 Mei met pensioen gaat. neemt ook generaal-majoor C. A. Prins der artil lerie, commandant der 3e divisie, ontslag.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1