500 300 25 No.lO< 6®e Jaargang 1930 MAANDAG [itgave: firma f. VAH BE VEI.0E lr„ Walste! 51-18. Missiipi. Tsief. !8. Postrekening 66287 13 JANUARI Verschijnt dap'iib. uitgezondefd op Zondao en aloemeen erkende Christelijke feestdapen 100 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ij nat-li® ué W&er Ipil# USSInGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflende Huui enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1-5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct abonné's in 't bezit eener olis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid lot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand. voet ot oog. )jt nummer bestaat uit 2 bladen gulden bit verlies van een duim gulden bii verlies van een wiisvniger gulden bn verlies van eiken anderen vinger HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- •n brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der inderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van N.V. vii. Koninklijke Zeeuwsche Stoom- lemische wasscherij en ververij „Volhar- ng" te Vlissingen, om vergunning tot het tbreiden van de bestaande wasscherij en •rverij en het bijplaatsen van een Cornwall ;oomketel met een verwarmd oppervlak van 1.een centrifuge, een waschmachine, vierrollenmangel en een kettingdroog- pparaat, in het perceel kadastraal bekend emeente Vlissingen, sectie B no. 951, plaat- >lijk gemerkt Singelweg nr. 1 dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he en op de gemeente-secretarie (2e afdeeling) >r visie zal worden gelegd en dat schrifte- jk bezwaren bij hun college kunnen worden ngediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde en 27 Januari 1030, zal ten gemeentehuize, voormiddags ten 11 ure, gelegenheid war en gegeven, om bezwaren tegen het uitbrei- en dier inrichting in te brengen, terwijl iaarbij zoowel de verzoekster als zij, die be waren indienen, in de gelegenheid worden esteld deze mondeling en schriftelijk toe te ichten. Zoowei de verzoekster als zij. die bezwaren ïtoïengen, kunnen gedurende drie dagen vóór len27en Januari 1930 ter gemeente-secretarie 2e afcteeling» van de ter zake ingekomen thrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd,'Uat )lgens de bestaande jurisprudentie niet tot eroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen- omstig artikel 7 der Hinderwet voor het ge- eentebestuur of één of meer zijner leden |jn verschenen, teneinde hunne bezwaren ondeling t<* te lichten. Vlissingen, den 13 Januari 1930. Fvirg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Paranimfen by de eerepromotie van Prinses Juliana. Naar de Haagsche correspondent van .,de el," verneemt, zullen bij de eere-promotie Prinses Juliana, die op 31 Januari a.s. 'n de Senaatskamer der Leidsche universiteit al plaats hebben, als paranimfen fungeeren reule H. C. de Brauw, dochter van wijlen hr. ir. W. M. de Brauw, den onlangs over- eden hoofd-directeur der telegrafie en tele- 'onie, en Mile M. S. L. Michelin Moreau, "ochter van den Waalschen predikant te s-Gravenhage. Beide jongedames behooren tot de intieme studievriendinnen der Prinses. De nieuwe gouverneur van Curasao. Het vertrek van den nieuw benoemden uverneur van Curasao, den heer Van Slob be. is eenigen tijd vervroegd. Dit vertrek zal niet plaats hebben op 14 Februari maar op 31 Januari. De heer Van Slobbe zal met de „Venezuela" naar Curasao vertrekken. In verband hiermede komt er eveneens een verandering in de aangekondigde audiënties. De data waarop deze thans zullen plaats hebben zullen nader bekend worden gemaakt. Voorziening in de vacature-Sannes. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de benoeming van de leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal heeft in - vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. W. Sannes benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer H. de Boer te Leeuwarden. Werktijdenbesluit voor winkels. Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft zich dezer dagen, naar aan- ing van de officieus bevestigde persbe richten, inzake in voorbereiding zijnde wijzi gen en aanvullingen van het Werktijden besluit voor kinkels 1929, met een adres tot den minister vn arbeid, handel en nijverheid Sewend. Het bondsbestuur draagt daarin eenige wenschen omtrent nadere voorziening to sommige nractische bezwaren bij den mi nister voor. !n de eerste plaats verklaart adressant, dat het uitermate gewenscht geacht wordt, dat een andere regeling worde getroffen voor het geven van rusttyd aan een Winkelbediende, die eerst na 1 uur 's middags in dienst komt, zooals bijvoorbeeld het geval L, wanneer een vrije ochtend is genoten. Van verschillende zijden hebben den Bond mededeelingen bereikt, waaru.it blijkt, dat de thans vigeerende regeling van artikel 7 in de praktijk ernstig bezwaar ontmoet. Immers moet aan de(n) bediende, die op zoo'n dag wat in den regel het geval is nè, 6 uur n.m. zijn werk beëindigt en meer dan 6 uur arbeid verricht, een rusttijd van tenminste l»/2 uur gegeven worden. Dit heeft tengevolge, dat er in vele bedrij ven op zoo'n dag niet steeds voldoende per soneel aanwezig k-.n zijn om de werkzaam heden behoorlijk te verrichten, vooral wan neer de zaak in de morgenuren geheel geslo ten wordt, waartoe in de meeste grootere ste den reeds onderlinge vrijwillige regel.ngen zijn getroffen. Het bondsbestuur meent, dat er geen be zwaar tegen kan bestaan om voor te schrij ven, dat met het geven van een half uur rust kan worden volstaan. Met voldoening heeft men dan ook vernomen, dat er aan het de partement een voorziening in dien geest in voorbereiding zou zijn. Evenwel zou men den minister willen ver zoeken hierbij rekening te willen houden met de bij plaatselijke verordening geregelde slui tingsuren der winkels in dier voege, dat na der wordt bepaald, „dat de arbeidstijd van een arbeider op een dag, dat hij niet vóór 12 uur den arbeid invangt en niet langer dan 7 uur arbeid verricht, na ten hoogste 5/2 uur arbeid moet worden afgewisseld door een rusttijd van tenminste een half uur", zulks in afwijking van het bepaalds in artikel 7, le lid van het Winkelwerktydenbesluit. Een zoodanige redactie maakt het bijvoor beeld mogelijk, dat aan een arbeider, die om 1 uur nm. in dienst komt, en. om 8 uur nm. op het sluitingsuur van den winkel eindigt, slechts een half uur rust na 5 /2 uur arbeid behoef? gegeven te worden. Vervolgens brengt men onder de aandacht van den minister, dat den bond gewezen is op bezwaren, welke verscheidene winkeliers, houders van zaken, die in hoofdzaak op avondverkoop zijn aangewezen, ondervinden. Hefc betreft hier winkels in kleine eetwaren (broodjes met vleesch, visch, vischgsrechten, vleeschwaren. etc.), welke in hoofdzaak voor gebruik ter plaatse bestemd zijn, doch over dag ook over den toonbank worden verkocht en medegenomen. Tenslotte wordt den minister verzocht, aan artikel 18 van het besluit een zoodanige toe passing te willen geven, dat filiaalhouders, die op grond van andere bepalingen onder deze wettelijke regeling vallen, op hun daar toe strekkend schriftelijk verzoek even tueel na door het districtshoofd ter zake te zijn gehoerd algeheelc vrijstelling kunnen bekomen. De golflengtevcrdeeling in Nederland. De voorloopig verlengde duur voor het ge bruik van de 1071 M.-golf voor den algemee- r.en omroep vereischt eenige toslichting. Do golflengte 1071 M. toch ligt in den band, welke bij internationale overeenkomst welke ook Nederland onderteekende voor andere doeleinden dan den algemeenen omroep is beschikbaar gesteld. Onder de tegenwoordige omstandigheden echter, waarbij de uitzending op de 298 M.- golf niet in alle deelen van het land op alle uren van den dag behoorlijk kan worden ont vangen, zou het ontberen van de 1071 M.-golf voor de luisteraars een groot ongerief betee- kenen. De minister van waterstaat heeft daarom beslist, dat de 1071 M.-golf welke aan Neder land voor de radiotelefonische uitzending van mededeelingen van zakelDken aard, ook wel, doch minder juist, zakelijke omroen ge naamd, is toegewezen, nog tijdelijk na 18 uur ter beschikking van het station Hilversum blijft. De bevoegdheid daartoe steunt op art. 5 van het bij het internationaal radiotelegraaf- verdrag van Washington behoorende alge meen reglement, dat de administratiën een willekeurige frequentie en golflengte kunnen toekennen aan ieder radiostation onder haar gezag, mits daaruit geen storingen met eeni gen dienst van een ander land voortvloeien. Mochten tengevolge van de thans getroffen regeling voor andere landen of voor andere diensten in Nederland, die zich ter°cht be vinden in den golfband. waartoe de 1071 M. behoort, onverhoopt storingen ontstaan, dan zal het gebruik van die golf moeten worden gestaakt en zullen nadere maatregelen wor den overwogen. In ieder geval zal deze tijdelijke maatregel slechts van kracht blijven totdat het aan de orde stellen van maatregelen voor een ver beterde zend- en antenne-apparatuur het gebruik daarvan algemeen een behoorlijke ontvangst van uitzending op de korte golf verzekert. Wintervoetlering voor vogels. Eenigen tijd geleden heeft zich op initiatief van enkele vereenigingen een comité ge vormd, dat tot taak zou hebben de winter- voedering van vogels in de natuur op zoo ruim mogelijke schaal te propageeren en te bevorderen. Dit comité, waarin zooveel mogelijk alle vereenigingen en instellingen in den lande vereenigd zijn, die zoowel om ideëele als practische redenen in dit onderwerp belang stellen, heeft de uitvoering van deze taak in de' handen gelegd van een kleine werkcom- missie. Teneinde alle belanghebbenden zoo volledig mogelijk in te lichten over de wijzen, waaroo en de middelen waarmede wintervoedering toegepast moet worden, heeft de Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van vogels, in samenwerking met de Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren een bro chure samengesteld, die kosteloos verkrijg baar is gesteld bij het secretariaat van deze vereenigingen, resp. gevestigd te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Vooral op de onderwijzers en alle andere personen, die zich met het leiding geven aan de jeugd bezig houden, wordt voor het sym pathieke doel een beroep gedaan. De brochu re, een lezenswaardig werkje, geeft een aan tal methoden aan voor de voedering onzer gevederde vriendjes des winters in de omge ving van de woning en in bosschen en par ken, terwijl ock de voorziening in de behoef te van water niet is vergeten. VLISSINGEN, 13 JANUARI. De storm. Gisterenavond circa 8 uur is met donderend geraas een stelling omgewaaid op het terrein van de Kon. Maatsch. „d;e Schelde" aan de zijde van de Aagje Dekenstraat. Gelukkig dat het Zondag was en geen werklieden aanwezig waren, anders waren ongelukken niet uitgebleven. Op den Boulevard Evertsen zijn eenige rustbanken door den storm omgewaaid, waardoor schade aan die banken is ontstaan, Van de oude Geref. kerk aan de Korte Vrouwestraat werden groote stukken lood van het dak gerukt, van een huis aan de Noordstraat circa 50 dakpannen, ook het antieke klompenwinkeltje in het Groenewoud verloor een aantal dakpannen. Van het hoekhuis Badhulsstraat-Glacis- straat woei een schutting om, terwijl van enkele winkelpanden de reclameborden wer den afgerukt. Hier en daar ontstond door den storm kortsluiting, waardoor verscheidene electri- sche lichtpunten niet konden branden en het licht van den vuurtoren op het hoof:) werd' gedoofd. V. R. B. Vrijdag 17 Januari a.s. wordt door den heer D. W. Toussaint, secretaris der VI is- singsche Reddings-Brigade, in de kleine zaal van het Concertgebouw, een lezing met licht beelden gehouden overIJsongevallen. De belangstelling voor de demonstraties enz. van deze nuttige, menschlievende vereeniging is steeds zeer groot geweest. We twijfelen dan ook niet of deze voordracht over practi sche humaniteit zal in ruimen kring, niet in het minst van politioncele zijde, op hoogen prijs worden gesteld, hetgeen zich uiten zal in een flink gehoor. De toegang is vrij. Men leze voorts de advertentie in dit blad Leon van Kinsbergen. Een middelmatigen avond heeft dezt ma giër ons Zaterdag in het Concertgebouw be zorgd. We hebben op goochelterrein en wat daarmede annex is. in Vlissingen inderdaad reeds meermalen zwaardere toeren zien verrichten, zoodat we werkelijk verwend en niet spoedig tevreden zijn. Daarbij komt, dat Van Kinsbergen zijn waar niet op prettige boeiende wijze verkoopt, hij heeft de zaal niet doorloopend vast, het gewenschte contact ontbreekt en dat is niet aangenaam. Niettemin hebben we wel aardige dingen van hem gezien, zooals de verzoening van water en vuur, de verandering van water in bloed en omgekeerd, de rekenende en waar zeggende hand, de flesch, waaruit grenadine geschonken wordt en die als de hals er af geslagen wordt een duifje blijkt te bevatten. Hoever de techniek gevorderd is bewees bijv. de reiskoffer, welke oogenschijnlijk ledig, een enorme hoeveelheid verschillende voorwerpen herbergde, zooveel zelfs, dat alle aanwezigen een stukje klaverblad, karnemelkzeep ont vingen. Er was een matige belangstelling. Men beloonde c\n goochelaar met applaus naar ...i'cnste. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De lezing van den heer Zandijk op heden avond, uitgaande van het Instituut voor Ar beiders-Ontwikkeling zal door muziek worden opgeluisterd. Scheepvaartbcrichten. De Engelsche schoener „Sylva" die Zater dagmorgen bij het vm. fort „de Nolle" aan den grond gevaren is, is des avonds vlot ge bracht en naar Antwerpen opgestoomd. Stormschade te Middelburg. De hevige storm van gisterenavond en van nacht heeft ook hier vrij hevig huis gehou den en dit vooral ook op het terrein van den brand van 7 December. Een groot deel van de schutting voor de panden van den Fran- schen Bazar en de lunchroom Oosterhuis werd neergeslagen en kwam op straat te liggen in de Langedelft. Het werd later weer opgenomen en tegen een ruit van den winkel van Simon de Wit geworpen, die daardoor brak. Deelen van de binnenmuren van het Grand Hotel kwamen naar beneden en vernielden 'n deel van den tiMelijken houten gang. die voor ingang van het achterdeel is opgericht. Een groote schrik hadden de fam lies Hel der en Bosdijk. Laatstgenoemden wonen boven het bloemenmagazijn „Iris" en van dit pand is een deel van het dak ernstig beschadigd en zoowel bij de familie Bosdijk als bij de familie Helder in huis terecht gekomen. De bewoners vluchtten, ten deele slechts half gekleed utt huis en werden elders ondergebracht. De schade is echter niet van d!en aard. dat men niet hedenmorgen de woningen weer kon be trekken. Ook in andere deelen van de stad is scha de aan daken enz. toegebracht. Zoo riep gis terenavond laat de directeur van Van Gend Loos de tusschenkomst der politie in om hulp voor voorloopig herstel van het zeer ge havend dak aldaar. Cp den Kinderdijk werd een, groote boom omver geworpen. Ook hier gelukkig geen per soonlijke ongelukken. Feestavond Kinderfonds P. T. T. De feestavond ten bate van het Kinder fonds P.T.T., gegeven in het Schuttershof te Middelburg, is Zaterdag in alle opzichten een succes geweest. Druk bezoek, opgewekte geest, en naar wij verwachten een financi- eele bate voor het fonds. De correspondent van het fonds, de heer E. J. Pitlo, heette allen welkom en dit in het bijzonder den inspecteur, den adjunct-in specteur, den directeur en den secretaris van het fondsbestuur. Door een gezelschap dames en heeren uit Vlissingen werd op een voor dilettanten zeer prijzenswaardige wijze het tooneelspel „Mis lukte levens" opgevoerd. Verder vulden goede muziek, andere attracties en niet het minst het genot van den dansvloer, de bijeenkomst. De dames, die op de planken kwamen, ontvingen bij monde van den heer Pitlo dank evenals de heeren, maar eerstgenoemden werd. door een drietal kinderen een welver diende bloemenhulde gebracht. De opgeheven stalling te Sluiskil. Men schrijft ons Het bericht in uw vorig nummer, ontleend aan „de Tel.", doet wel wat weinig licht schijnen op het verloop en het resultaat van bovengenoemd conflict. Aan den vooravond van den dag, die aan de staking voorafging, is nl. door tusschen komst van een vooraanstaand ingezetene van Sluiskil vanwege de directie medegedeeld, dat zij bereid was de loonen van alle werk lieden die minder dan 60 cent per uur ver dienden (en dat was de overgroote massa) met 5 cent per uur te verhoogen. terwijl over de andere verlangens nader zou gesoroken worden. Die mededeeling is overgebracht aan de R.-Kath. oganisatie, welke die toezegging onvoldoende vond, maar bovendien het be richt niet doorgaf aan de moderne organisa tie met wie zij samenwerkte. De toezegging gold ook slechts tot dien avond 11 uur On der die omstandigheden is de staking inge gaan. Zij is ook voortgezet, hoewel de d'rec- tie op 15 October bij proclamatie bekend maakte na hervatting van het werk bereid te zijn de loonsverhooging enz. te overwegen. Onder ongeveer dezelfde omstandigheden als op 15 October is nu de staking beëindigd Doch het ingekrompen bedrijf weckte sinds begin van dit jaar met vreemde werklieden op volle capaciteit. Inmiddels zijn als gevolg van de staking de oude ovens gedoofd en worden die afge broken. waarvan het gevolg is. dat er ln plaats van '50 personen, zooals vroeger, thans slechts een 150 a 200 noodig zijn. en meer dan de helft dus overcompleet is geworden Voor die personen is het een lichtpunt, dat nevens de cokesfabriek een nieuw bedrijf is ontstaan, waarbij zij vermoedelijk wel weric zullen kunnen vinden. een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bevestiging en intrede. Ds. T. G. A. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Garsthuizen, is voornemens Zondag 23 Februari afscheid van zijn tegen woordige gemeente te nemen en Zondag 2 Maart zijn intrede te doen te Wolfaartsdijk, na bevestigd te zijtf door ds. J. van der Touw te Altforst c.a. Zondagmorgen werd de heer F. A. van Evert van 's-Gravenhage als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage bevestigd door dr. Schokking van 's-Gravenhage, d.c tot tekst had gekozen 1 Cor. 4 14. Des namiddags hield dr. Van Everfc zijn intree - predikatie en had Joh. 3 16 tot tekstwoord. Examens. Voor het leerares-examen slaagde te 's- Gravenhage mej. J. J. van der Bliekvoor het costumière-examen de dames C. J. Bloem, J. van den Endt, A. C. Maas, M. Th. Naerebout, J. M. Salomé en M. E. Vader, allen leerlingen der mode-vakschool van mej. M. J. Wisse alhier. Geslaagd voor het Mercurius-diploma Ne derlandsche handelscorrespondentie, de hee ren S. P. F. van der Meer en A. A. de Muijnck beiden leerlingen van den heer I. Sinke, al hier. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens In een rijtuig (van een tram) gaan, terwijJ de tram in beweging is, na gedaan verzet tegen het vonnis van 11 December 1929, J. H. W. K., te Vlissingen, bekrachtiging van het vonnis waartegen verzet zijnde veroordeeling tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis met een rijwiel rijden over de bij de sluizen be hoorende bruggen, die niet voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn bestemd J. D. te Vlissingen, teruggave aan zijn ouders zonder toepassing van eenige strafals geleider van een hondenkar, die gebruiken, anders dan met ins^htneming van de voorschriften om trent de bevrachting bij algemeenen maatregel van bestuur gesteld, terwijl tijdens hefc plegen der overtreding nog geen twee jaren waren verloopen sedert eene vroegere schuldigver klaring van den verdachte aan eenig straf baar feit onherroepelijk is geworden L. W te Ritthem 5 b. s. 2 weken tuchtschoolin staat van dronkenschap verkeerende. eens anders veiligheid bedreigen V. M. te Vlis singen, zes dagen hechtenis als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vorde ring van één der daartoe bevoegde ambtena ren het in artikel 9 der motor- en rijwielwet bedoelde rijbewijs vertoonen G. H. te Goes 3 b. s. 3 d. h.als bestuurder van een mo torrijtuig daarmede over een weg rijden, zon der dat behoorlijk zichtbaar is een op of aan hefc rijtuig aangebracht nummer met letter, aan den eigenaar of houder opgegeven door den Commissaris der Koningin in de provin cie waar de eigenaar of houder woont G. V. te Koudekerke 5 b. s. 5 d. h.als bestuur der van een motorrijtuig daarmede over een weg rijden, zonder dat het rijtuig is voorzien aan de linkerachterzijde van een een rood licht uitstrale: lantaarn P. E. te Nisse, 5 b. s. 5 d. h.als bestuurder van een rij wiel. buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houder C. J. M. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Arend". Hefc reisplan van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Arend", dat naar Curasao gaat, is vertrek uit Nieuwediep 16 Januari aankomst tc Las Palmas 22 Januarivertrek uit Las Pal- mas 27 Januariaankomst te Port of Spain (Trinidad) 6 Februarivertrek van Port of Spain 10 Februari aankomst te Curacao 12 Februari. De état-major van Kr. Ms. „Arend" welke bodem in den loop van Januari naar West- Indië zal vertrekken, bestaat uitluitenant ter z le klasse W. van den Donker com mandant, luitenants ter zee 2e klasse M W. Mouton, P. A. Mulock v, d. Vlies Bik en P. Wentholt, officier van den marinctooni- vaartcUenst le klasse G. M. Feij, officier van

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1