500 300 150 100 25 Abdijsiroop bonbons VRIJDAG lO JANUARI RWERPEN (LIJNEN 's, Fietsen en. LIS5INGEN No.8 68e Jaargang 1930 Uitgave: Firma F, VAM OF IfElDF Jr., Walslraat 58-00, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 68281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD BINNENLAND Aaegemefera TIMMERMAN TOLSTOÏ. Stads- en Provincienieuws Iets Nieuws! KERK- EN SCHOQLNIEUWS i Gramofoonmu- !.504.50 Concert lgen. 6.50 „Boris bewerkt door orkestconcert ,an. hi-zender. en Phohi-zender ien op de navol- ag 13, Woensdag Zaterdag 18 en 0 uur G.M.T. De het warenhuis. Zuid-Engelsche preker-installatie iek en aankondi- hoorbaar te het, dat een jon- warenhuis zijn pig werd de ver- het kantoor van lat de microfoon, aangesloten was het erbarmelijke het geheele ge- likkelijk herken- i de melodie van ?eldra was het wel een van de orr de microfoon ?der terugbracht, gebruik van de wanneer kinde nhuis zijn kwijt van de babies jezonden is ons ;ie te Vlissingen nden is gedepö- bandje (boeren- timmermans- arelenbril en dat inlichtingen Een rijwielbelas- ïg, Breewaterstr. Schenk, Hobein- andschoentje bij rijwielbelasting- nkiste, Van Ga- Van der Endt, ruts bij Van de ■straat 73 kin- chuitvaartgracht orloge bij Joosse, idelburg gezan- irsfcraat 20flu- Marinestraat 40 Nooijer, Graven- Belawan 1.34 u. 1000 mijl Pantellaria te Belawan Suez urban van Rott. Jan. Gibraltar Gibraltar n. van Sabang Jan. Ouessant Gibraltar Vera Cruz Orleans n. Rott. van Rott. Mombassa van Liverpool ombay Antw. a v. Hamburg an Port Said 8 Jan. Ferim avia n. Amst. naar Batavia van Port Said te Duinkerken Ouessant lijkheden, nz. ijks voorstelling, ks voorstelling, anuari. Voor- isbergen, Con- iondag van 2—4 oering revue- en Kracht", „de r. ing A.G.O., Con- uur 4.36 4.38 4.39 21.16 22.22 |49 23.14 LISSINGSCHE COURANT BONNEMENTSÏ'RIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, tanco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- frd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvniger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger Dc Haagsche Conferentie. Gisterenavond hebben H.M. de Koningin Z.K.H. de Prins der Nederlanden, in te- nwoordigheid ook van H.M. de Koningin - oeder en H.K.H. Prinses Juliana ten Pa- Noordeinde, een muzikale soirée aange ven, aan de leden der delegaties der Haag- he conferentie 1929-1930, waarvan verschil- nde door hunne echtgenooten vergezeld wa tt. Ook waren uitgenoodigd enkele Neder- ndsche autoriteiten en leden van het Hof et hunne echtgenooten. Een programma werd uitgevoerd door dr. ■ter van Anrooy, dirigent van het Residen- i-orkest, met het Haagsche Strijkkwartet ,estaande uit de heeren Sam Swaap, A. ath, J. Devert en C. van Isterdael) en den ritonzanger den heer Thom Denijs. Voor den aanvang van het concert werden gasten door de leden van het Vorstelijk uis verwelkomd. Het Haagsche Correspondentie-bureau ildt van Fransche zijde te hebben verno- en, dat gisterenmiddag in de voortgezette rgadering der zes uitiioodigende mogend- iden de volgende vraagstukken, het mora- rium betreffend, zijn behandeld lo. de kwestie in art. 621 van het plan- oung, waaromtrent de door de juristen •stelde redactie is aangenomen 2o. de westie van art. 624, met name de beteeke- is van de daarin voorkomende uitdruk- .Indien er termen zijn" 3o. de rege- ng van de afdoening van de achterstallige '.talingen. na een moratorium. Met de be- ireking hiervan is men nog niet tot een re- ultaat gekomen. Over één punt echter :heen men het ten slotte wel eens te zijn, w. dat geen nieuw moratorium zal kun- in worden ingesteld, zoolang niet de beta- ig van de achterstallige bedragen van het orlge moratorium geregeld is. De indruk is, dat men het over den beta- ngsdatum wel eens zal worden. Wat de aoratorium-kwestie betreft, hier bestaat de aogelijkheid hetzij van één enkel morato- um voor onbepaalden tijd of van een reeks :htereenvolgende moratoria. Men is het nu blijkbaar hierover eens ge- 'orden, dat, zoolang er geen overeenstem- ïing is verkregen over de regeling van mo- atorium A er geen moratorium B kan wor- ;n toegestaan. Omtrent de gisterenmiddag voortgezette irgadering der zes uitnoodigende mogend- eden, wordt van Fransche zijde vernomen, at men het over de kwestie van-den beta- ngsdatum nog niet eens is geworden. Ver- ■-hillende denkbeelden zijn hieromtrent ver- edigd. Men kwam tot de conclusie, dat de westie thans voldoende was toegelicht en ien haar thans rustig kan overwegen, ten- inde haar later, tegen het einde van de 'onf eren tie, te regelen. Voor Volkenbond en Vrede. Gisterenavond is in Pulchri Studio te 's- 'ravenhage een openbare vergadering ge- ouden van de Ver. voor Volkenbond en 'rede ter herdenking van het tienjarig be- taan van den Volkenbond. De voorzitter herdacht Edward Bok, den merikaan, die gisterenochtend overleden is n die steeds veel voor de propaganda van en vrede heeft gedaan. Be heer Th. F. M. Schaepman, lid van de "weede Kamer, herinnerde er aan, dat de olkenbond reeds veel bereikt heeftin het ijzonder verwees spreker naar de werk- aamheden op politiek en economisch ge- ied. Niet alleen is getracht, een economi eën vrede te stichten, maar ook wordt ge- erkt aan het bereiken van den politieken rode. Al is deze nog niet bereikt, er is toch :el vooruitgang te bespeuren. Spreker be- prak vervolgens de resultaten van verschil- onde conferenties en uitte de hoop dat ook as. vlootconferentie te Londen in die ichting veel mag bereiken. Spreker eindigde Pot een beroep te doen op allen, om in den Volkenbond te gelooven en te vertrouwen, vant dit is het eerst noodige. Mej. mr. C. Frida Katz gaf eveneens een 'verzicht van hetgeen de Volkenbond heeft :odaan. Het voornaamste is, dat de mentali teit der volken veranderd is. In verband Permede richtte spreekster zich in het bfj- onder tot de vrouwen, die belang hebben bij den Volkenbond en zijn werk. In het bijzon- Ier de vrouwen moeten dankbaar zijn voor alles, wat de Volkenbond doet ter voorko ming van oorlog, ter verbetering van econo mische toestanden. Op het gebied der inter nationale arbeidsorganisatie heeft het werk van den Volkenbond eveneens bijzondere waarde voor de vrouw. Na een korte pauze sprak prof. dr. J. A. van Hamel, oud-hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig. Hij besprak de om standigheden, waaronder de Volkenbond werd opgericht en ging daarna in vogelvlucht de geschiedenis der eerste jaren na. Ten slotte sprak de heer J. Oudegeest, lid van de Eerste Kamer, een slotwoord, waarbij hü vooral den nadruk legde op de psycholo gische moeilijkheden, waarop het werk van Genève dikwijls stuitte. Zeker, er is geloof en vertrouwen noodig, maar daarnaast moet de daad geplaatst worden. Alleen door het werk van den Volkenbond zullen wij den vrede bereiken. Invaliditeitswet en Ouderdomswet 1919. Op 1 December 1929 werden 13.979 wedu- wenrenten en 12.549 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, .terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 78.459 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. Voorts genoten 25.323 personen een inva- liditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vo rengenoemden datum 128.872 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. SCHOEISEL is door confectie- schoeisei NOOIT te vervangen BV Prijs ook geen bezwaar meer! Vanaf f 17.50. HOEK KERKSTRAAT. Inkomens en vermogens in Nederland. Als nr. 10 van den jaargang 1929 der Ver slagen en Mededeelingen van de afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, handel en nijverheid, is versche nen een studie over bovengenoemd onder werp, samengesteld door het secretariaat des subcommissie voor de economische poli tiek, waarin een beknopt overzicht gegeven wordt van den löop der inkomens en ver mogens in Nederland vanaf de eerste jaren van den wereldoorlog tot aan het jaar 1928. De statistische gegevens over de inkom sten- en vermogensbelastingen hebben daar toe als basis gediend tevens is gepoogd ook den omvang van de verdere samenstellende deelen van het totale particuliere volksin komen en volksvermogen zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. Hierbij zijn met na me de totalen der onbelaste inkomens en ver mogens berekend. Aldus ontstond voor het Nederlandsche volksinkomen van het jaar 1915-1916 de som van 2380 millioen gulden welke som in het jaar 1927-1928 was opge- loopen tot 5043 millioen. Volgens de bere keningen van het rapport steeg het volksver mogen in dit tijdsverloop van 11.190 millioen tot 21.714 millioen gulden. Intusschen kunnen de aldus gevormde vermeerderingen geen reëele worden ge noemd, aangezien daarbij geen rekening Is gehouden met de gedachte koopkracht van den gulden en de toeneming der bevolking in het onderhavige tijdvak. In het rapport is dan ook de invloed dier beide factoren mede in aanmerking genomen aldus werd voor de inkomens hier te lande sinds 1915 een wer kelijke stijging van ruim 7 gevonden, ter wijl anderzijds bleek, dat de omvang van het volksvermogen in dezelfde periode een daling van 3 heeft ondergaan. Mogen er in de ge volgde berekeningen al onzekere elementen voorkomen, zoo kan mitsdien niettemin wor den aangenomen, dat de vermogensvorming hier te lang is achtergebleven bij den groei van het inkomen. Overigens worden in het kort de wijzigin gen opgespoord, welke plaats hebben gegre pen in de verdeeling van inkomen en vermo gen onder de bevolking. Daaruit blijkt een gestadige toeneming van het aandeel, dat de lagere inkomens en vermogens van de totalen tot zich trekken. Dit proces van toenemende gelijkmatigheid in de verdeeling voltrekt zich bij het inkomen in sneller tempo dan bij het vermogen. Spaarbankstatistiek 1928/1929. Nog in het laatst van het vorige jaar heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een spaarbankstatistiek in het licht gegeven, waarvan de gegevens betrekking hebben up het boekjaar, geëindigd op eenigen datum, liggende tusschen 1 Juli 1928 en 30 Juni 1929 Ter vergelijking zijn ook gegevens over het n INSTITUUT VOOR RBEIDERSONTWIKKELING MAANDAG 13 JANUARI a.s. des avonds om 8 uur in het „Concertgebouw" spreekt de heer E. P. ZAMDIJK uit Middelburg over: tweetal daaraan voorafgaande jaren in de statistiek opgenomen. Een retrospectief over zicht, waarin de groei van de Rijkspostspaar bank en de particuliere banken zich aftea ken t, gaat echter tot 1900 terug. Daaruit blijkt, dat in het statistiekjaar bij de geza menlijke banken het saldotegoed per 100 in woners niet onbelangrijk hocger was dan m die jaren, toen de waardevermindering van het geld het sterkst was. Ook treedt daaruit aan het licht, dat de particuliere banken in de laatste jaren den grootsten vooruitgang konden boeken. Nadat het saldo-tegoed der Rijkspostspaarbank ja renlang dat der particuliere banken had overtroffen en deze voorsprong in de oorlogs jaren nog grooter was geworden, hebben de particuliere banken sindsdien het nadeelig verschil in snel tempo ingehaald, zelfs over trof in het statistiekjaar het saldo-tegoed der particuliere banken eenigszins dat dei- Rijkspostspaarbank. Het saldo-tegoed van de inleggers bij de Rijkspostspaarbank nam toe van rond 329 millioen (einde 192) tot 340 millioen (einde 1928), alzoo met 11 millioen (3.4 Daar tegenover staat een toeneming van het saldc- tegoed der inleggers Dij* 290 particulieie spaarbanken, die zoowel over 1927 als over 1928 gegevens hebben verstrekt, van 327 millioen tot 354 milioen, alzoo met f 27 millioen (8.3 Neemt men de Rijkspost spaarbank met deze instellingen samen, dan blijkt het saldo-tegoed te zijn gestegen van 656 millioen tot 694 millioen, alzoo met 38 millioen (5.8 Hierbij neme men in aanmerking, dat de bevolking op 31 Decem ber 1928 tegenover den laatsten dag van 1927 een vermeerdering van 1.4 aanwees. Voor alle provincies nam het saldo-tegoed der in leggers bij de Rijkspostspaarbank toe, doch overal, behalve in Noord-brabant, was de toeneming bij die instelling kleiner dan bij de 290 vergeleken particuliere banken. In het bijzonder trekt het de aandacht, dat in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Groningen het saldo-tegoed dezer banken niet onbelangrijk toenam en wel met resp. rond f 9 millioen, 6 millioen en 3 mil lioen, terwijl het saldo-tegoed bij de Rijks postspaarbank daar toenam met resp ƒ,3 mil lioen, 2 millioen en f 271.000. Bij de ver geleken particuliere banken te 's-Gravenhage en Rotterdam steeg het saldo-tegoed resp mei r 3 millioen en 2 milioen. Uit de metaalindustrie. Gisteren is door den Metaalbond (Werk- geversbond in de Metaalindustrie) de col lectieve arbeidsovereenkomst in de metaal industrie met den Algemeenen, den R. K. en den Christelijken Metaalbewerkersbond, aan genomen. Na de ramp van de „Carnegie". In aansluiting aan de berichten over het dezer dagen ontplofte en verbrande onderzoe kingsschip „Carnegie", kunnen wij nog mede- deelen, dat hierbij ook de Nederlandsche we tenschap en industrie betrokken zijn. Het schip was nl. speciaal voor weten schappelijke doeleinden op last van het Car negie Instituut te Washington gebouwd en met betreffende instrumenten uitgerust. Onder deze was ook een toestel aan boord, waarmee de zwaartekracht op zee in hoogen graad van nauwkeurigheid te meten was. Dit apparaat is door een Nederlandsch geleerde en wel door prof. Venlng Meinesz uitgedacht die, zooals men weet op het oogenblik met een soortgelijk instrument aan boord van een onzer duikbooten in de Indische wateren me tingen verricht. Het met het Amerikaansche schip vergane toestel was een van de serie apparaten, die door de Nederlandsche Sein- toestellen Fabriek te Hilversum gefabriceerd worden. Het geheele apparaat bestaat uit twee ge deelten. In het eene deel bevinden zich drie slingers met een slingertijd van f2 sec. D» onderlinge gelijkheid der slingertijden van de slingers wordt op 1/500.000 sec op de fa briek uitgemeten, wat voor de nauwkeurig heid der zwaartekrachtsbepaling noodig is. Het tweede deel is het registreer-apparaat, waar de slingerbewegingen op fotografisch papier vastgelegd worden. Voor dit doel valt het licht van een lamp door een lichtspleet van 0.15 mM. op aan de slingers bevestigde spiegeltjes. Deze spiegels weerkaatsen he- licht, dat dan op het langzaam afrollende lichtgevoelige papier bepaalde krommen aan- teekent. Uit deze krommen valt de zwaarte kracht te berekenen, die voor verschillende plaatsen op aarde een bepaalde waarde heeft. Het geheele slingerapparaat staat in een frame dat Cardonisch is opgehangen. Hier door en mede door de bijzondere inrichting van het toestel is het mogelijk geworden, de zwaartekracht op vrij onrustige zee te meten Als bewijs, dat de Nederlandsche weten schap en industrie ook in het buitenland ten zeerste gewaardeerd worden, zij opgemerkt, dat nog soortgelijke toestellen voor weten schappelijke instellingen van diverse landen geleverd cn b\j de N.S.F. in aanmaak zijn. Ra diodistributie. De gemeenteraad te Dordrecht heeft het vorig jaar besloten, dat Burg. en Weth. een nader onderzoek zouden instellen omtrent de mogelijkheid en de wenschelijkheid van ge meentelijke radio-distributie. Na onderzoek te Arnhem en te 's-Kertogenbosch, waar een gemeentelijk net bestaat, zijn Burg. en Weth. tot de overtuiging gekomen, dat aan een ge meentelijke distributie de voorkeur moet wor den gegeven boven een particuliere. Zij zeggen zich niet te kunnen vereenigen met het standpunt van de afdeeling Dordrecht van de Nederlandsche vereeniging van electro- technische werkgevers, die de exploitatie van een radionet zou willen laten geschieden door een naamlooze vennootschap, met de elec- tro-technische werkgevers en de gemeente als leden. Burg. en Weth. zijn van meening, dat het algemeen belang het eerst gediend be hoort te worden en zij wijzen erop, dat bij ge meentelijke exploitatie dat algemeen belang op den voorgrond staat. Het behalen va a winst komt pas in de laatste plaats. Ook, om dat een gemeentelijke aanleg dienstbaar kan worden gemaakt aan andere gemeentelijke doeleinden o.a. aan brandalarm, geven Burg. en Weth. aan een gemeentelijk net de voor keur. Zij meenen echter, dat de gemeente zich niet moet belasten met den verkoop van luidsprekers, maar dat die moet worden over gelaten aan den particulieren handel. Kalenders. De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" zond ons nog een kalender, waarin propaganda gemaakt wordt voor ons leger. Het is een zesbladige kalender met fo to's van verschilende militaire oefeningen. Er worden aanhalingen gedaan van voor aanstaande personen om aan te toonen, dat ontwapening ook voor de kleinere staten tot de vrome wenschen behoort. Op het eerste blad treffen wij aan een uit spraak van den bekenden Duitschen sociaal democraat Bebel, die in 1911 verklaarde Zoolang de groote mogendheden tot aan de tanden gewapend zijn, kunnen de kleinere staten onmogelijk ontwapend zijn. VLISSINGEN. 10 JANUARI. Provinciale brandweer-organisatie. Na een onderhoud op 24 December jl. met den voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Brandweervereniging, den heer mr. J. Dijckmeester, burgemeester van Zutfen, met wien was besproken de wijze, waarop de oprichting van een gewestelijken bond voor Zeeland, als afdeeling van genoemde Neder landsche Vereeniging, het beste kans' van slagen zou hebben, had de Commissaris der Koningin op 8 dezer een bespreking met de heeren G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van het bestuur der brandweer te Middelburg, P. J. Wemelsfelder, oud-commandant der vrijwil lige brandweer te Vlissingen, J. C. A. Ban- nink, burgemeester van Zierikzee, J. Huizin- ga, burgemeester van Ter Neuzen, P. Eras mus, burgemeester van Oostbufg en H. P. Kleppe, burgemeester van St. Philipsland, vertegenwoordigers derhalve uit de verschil lende deelen van ons gewest. De bedoeling was te komen tot de oprich ting eener provinciale brandweerorganisatie, die dan later lid zou kunnen worden van bedoelde Koninklijke Nederlandsche Brand- weervereeniging. Overeenstemming werd bereikt in dien zin, dat werd opgericht een comité van voorbe reiding, welk comité zich uitsluitend zal be lasten met voorbereidende werkzaamheden, als het contact zoeken met de gemeentebe sturen in de verschillende onderdeelen van het gewest, het opstellen van ontwerp statuten enz. Het aldus geconstitueerde voor- loopig comité koos uit zijn boezem als voor zitter den heer G. A. Hajenius. Thuis: Akker's Abdijsiroop Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddcelcn. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. Belastingbetalen op het postkantoor. Het postkantoor alhier is voor belasting betalingen geopend op werkdagen van 9 tofc 's avonds 19.30. Voorloopig wordt het publiek geholpen aan een loket op de telefoonafdeeling, dus niet aan het loket postwissels. De middengroep der PZEM. Het aantal geproduceerde K. W. U. in de centrale alhier bedroeg in het afgeloopcn jaar 6.226.000 K.W.U. tegen 4.732.370 K.W.U. in het jaar 1928. Het totaal aantal aansluitingen in de middengroep bedroeg 4473 tegenover 3458 in het voorafgaande jaar. Behalve in Vlissingen en Middelburg werd in de volgende gemeenten stroom geleverd St. Laurens, Serooskerke, Arnemuiden en 's-Heer Arendsk :rke. C. K. \V. O. Wij vestigen de aandacht op de adverten tie betreffende de Poolfilm en de jaarverga dering der C.K.W.O. Provinciale huisbezockster. Het bestuur van de Provinciale Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft tot provinciale huisbezoekster (vacature wijlen mejuffrouw D. E. Ch. Deetman) be noemd mejuffrouw zuster C. G. A. de Raadt, wijkverpleegster te Lemmer (Fr.) De benoe ming gaat 1 Februari in. BRESKENS. Loop van de bevolking gedurende het jaar 1929. Op 31 December 1928 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 1337 m. en 1359 vr. De bevolking vermeerderde door vestiging met 215 m. en 193 vr., door geboorte met 31 m. en 24 vr., totale vermeerdering 463 perso nen. De bevolking verminderde door vertrek met 112 m. en 94, vr., door overlijden met 5 m. en 10 vr., totale vermindering van 221 per sonen. Op 31 December 1929 bedroeg het aantal inwoners 1466 m. en 1472 vr., totaal 2938 per sonen. De gemeente Breskens is dus gedurende het jaar 1929 in zielental met 242 vermeerderd, wat voornamelijk is toe te schrijven aan do met ingang van 1 Mei 1929 tot stand geko men grenswijziging tusschen deze gemeente en Groede, waardoor o.a. Kijkuit met zijn plm. 220 inwoners bij Breskens gevoegd werd. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 35. Echtscheidingen hadden niet plaats. Bevestiging en intrede. Zondag 19 Januari zal de cand. J. J. Bakker des morgens bij de Ned. Herv. gemeente te Meliskerke worden bevestigd door ds. H. K. Wolfensberger te Noordeloos. Des middags hoopt ds. Bakker zijn intrede te doen.

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1