1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 9 JANUARI EERSTE BLAD No.7 68e Jaargang 1930 jtgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir.. IValstraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschiint dage'iiks. uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND Stads- en Provincienieuws "W©lfscl«©em PLOUViER'S Scliaenhandel VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuui enVerhuui.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- <erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bi| verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvniger gulden bn verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Haagsche Conferentie. Gisterenavond had in de zalen van het hotel-restaurant ,>De Twee Steden" aan het 3uitenhof de soirée plaats, welke het gemeen tebestuur van 's-Gravenhage aan de gedele geerden ter Conferentie had aangeboden en yelke o.m. door Z.K.H. Prins Hendrik werd jijgewoond. Zoowel de corridors als de zalen waren cwistig getooid met palmengroen en ander ilantengroen, hier en daar afgezet door bloe- r.enhoekjes de groote zaal was bovendien gesierd met fraaie tapijten, o.a. langs de wanden. Eenige tafeltjes waren gereserveerd voor die gasten, die een bridge- of schaak partij wenschben te spelen en elders prijkte getrouwe maquette van suiker van de Ridderzaal, welk voorwerp van banketbak- terskunst, evenals de spijzen voor de rijk voorziene buffetten in eigen inrichting was vervaardigd. Reeds voor tienen bewogen zich tal van jasten in de groote zaal, waar burgemeester Patijn met eenige leden van het dagelijkscli jestuur bij den ingang aanwezig was. Vele vooraanstaande figuren van de Conferentie werden opgemerktvoorts behoorden tot de jenoodigden minister Beelaerts van Blokland, verschillende ministers van Staat, president, eden en griffie van het Permanente Hof van internationale Justitie en het Hof van Arbi- rage, eenige leden van de hofhouding der koningin, de commissaris voor de Duitsche tijksbank, leden van het corps diplomatique, ie gouverneur der residentie en de plaatse- iIke commandant, voorzitters van de Eerste :n Tweede Kamer, van eenige andere hooge* :olleges en van de Kamer van Koophandel, voorzitter en secretaris-generaal van het jerscomité, en vele buitenlandsche en bin- ïenlandsche journalisten, werkzaam bij de conferentie, alsmede mr. Rijken, chef van iet kabinet van den burgemeester en '"e ïoofdcommies ter secretarie, die de goede zorgen der voorbereiding van de soirée had- len gedragen. Zeer vele gasten waren vergezeld van hun iames. Te tien uur trad de Prins binnen, na te Ijn verwelkomd door den burgemeester, en- cele wethouders en den gemeente-secretaris erwijl de muziek het hulsorkest van „De Fwee Steden" het Wilhelmus deed hooren. Nadat de Prins zich in de grootere zaal lenigen tijd met den burgemeester en met verschillende andere aanwezigen had .onder houden, begaven de meeste der genoodigde iames en heeren zich naar de restauratiezaal, vaar het huisorkest verder musiceerde, tor igeleiding van den dans, waartoe in deze iaal gelegenheid bestond, terwijl ook hier welvoorziene buffetten waren aangericht. Tal van gasten bleven hier nog eenigen tijd n aangename verpoozing bijeen. De speciale correspondent van Havas ter conferentie meldt omtrent de gisterenochtend inder voorzitterschap van Tardieu gehou- len vergadering der Fransche delegatie om et standpunt ten aanzien van de toskomsti- 'e juridische verhouding tusscjien Duitsch- and en de crediteurstaten'te bepalen, dat .e Fransche regeering heeft voorgesteld een peciaai scheidsgerecht hiertoe in te stellen, loch dit voorstel kon de goedkeuring van luitschland >iet wegdragen, daar het van neening is dat de instelling van een nieuwe uridische procedure overbodig is, daar het nternationaal gerechtshof in Den Haag m loze behoefte zo-1 kunnen voorzien. De Fran- che regeering heeft zich hierbij aangesloten, laar deze procedure haar alle mogelijke :arantie geeft. Mocht het Haagsche gerechts- 'Of constatec en dat Duitschland met zijn etalingen in gebreke is gebleven, dan is het luidelijk dat Duitschland zich hierdoor niet 'an het rrin-Young heeft gehouden en dat crediteurstaten zich dan wederom onder ot regime van het Verdrag van Versailles winden en wel speciaal ten aanzien van de cevolgen die uit dit verdrag met betrekking °t het nemen van sanctie-maatregelen 'oortvloeien. De correspondent van de „N.R.Ct." te Brus- ;ol seinde gisterenavond Na afloop van den ministerraad had ik jsteren een kort onderhoud met» den minis- or-president Jaspar. Deze zeide, dat naar zijn oordeel de confe- entie van Den Haag een gunstig verloop eeft- Incidenten gelijk aan die zich in Augustus voordeden worden ditmaal niet 'erwacht. Donderdag komen de Duitschland betreffende hangend gebleven vraagstukken an de beurt. Ik ben er van overtuigd, aldus Jaspar ver der, dat wij voor wat het Duitsche herstel probleem betreft, deze week nog klaar zullen komen. Voör de niet-Duitsche herstelbetalin gen ziet de zaak er anders uit en acht ik een accoord moeilijker te bereiken. De conferen tie zal zeker niet 14 dezer kunnen eindigen en vermoedelijk nog wel een week langer du ren. Jaspar keerde hedenmorgen met den trein van 7 uur uit Brussel naar Den Haag terug. Zooals indertijd is gemeld, hadden verschil lende landgenooten zich vereenigd tot een comité om aan den heer A. Briand, minister van buiter landsche zaken van Frankrijk ter gelegenheid van diens tweede verblijf in Den Haag als een herii.nering een tegeltableau aan te bieden. Deze plechtigheid heeft gisterenavond in de salons van het hotel des Indes plaats gehad. Op uitdri kkelijk verlangen van minister Briand had de overdracht van het geschenk jin kleinen kring plaats. Behalve de comité leden was ook de Fransche gezant, de heer Kammerer, tegenwoordig. Nadat de hee .j in den privé-salons van den minister waren binnengetreden nam de voorzitter, dr. Salsraan, het woord, die zeide. dat vele Nederlanders de behoefte gevoeld hebben, door een csdeau eenigszins uiting te geven van hun bewondering voor den reus achtige» arbeid, in het belang van den vrede, door den heer Briand verricht. In ons land hebben velen uw magistralen arbeid zoo vervolgde dr. Salsman in verschillende stadia gevolgd. En wij hebben het noodzake lijk geacht, uitin-, t.-j geven aan onze gevoe lens Van dankbaarheid en eerbied voor uw werk. Tenslotte overhandigde spreker het ge schenk. Het tegeltableau is een afbeelding van hst Binnenluf met het gebouw van de Eerste Kamer, het Torentje en het Maurits- huis. Dr. Salsman herinnerde er daarbij-nog aan, hoe on deze nlaats heer Briand vele uren gewerkt heeft ep hoe hij op deze plaats ook gaarne wandelde. Minister Briand antwoordde daarna =ni sprak zijn haltelij ken dank uit voor het ge schenk. dat door hem bijzonder geappre cieerd werd. Spreker herinnerde aan de vele moeilijkhe den, welke op de vorige bijeenkomst te over winnen waren. Veel steun heeft hij echter daarbij ondervonden vanuit Holland. Met bij zondere welwillendheid is men hier steeds tegemoet getreden en spreker wil daarvoor een hartelijk voord van dank brengen. Daarna bracht minister Briand nog een woord van hulde aan de nagedachtenis van dr. Stresemann, dien hij een van de groote figuren noemde, wiens dood hij in hooge mate betreurd?. Nogmaals bracht minister Briand dank voor het bewijs van vriendschap, dat hij hier ondervonden had. en zeide dat hij het tegel tableau in zijn onmiddellijke nabijheid een plaatsje zal geven. Men bleef nog eenigen tijd bijeen, terwijl ververschingen werden rondgediend. De aanstaande benoeming van ir. Fruytier. Naar aanleiding van de mededeelingen van „het Vad." over de aanstaande benoeminsr van ir. Fruytier bij de Arbeidsinspectie met standplaats Den Haag, vraagt men aan het blad, waarom wèl de overplaatsingen, noodig om ir. Fruytier het lang begeerde district Den Haag te geven, in de Staatscourant ge staan hebben en niet de benoeming van den oud-gouverneur van Curasao. De reden is, dat de begrooting van Arbeid nog niet in de Eerste Kamer is aangenomen, en men weet, dat daarop een suppletoire post is geplaatst van 8000 gulden voor den heer Fruytier. Na de behandeling in de Eerste Kamer kan de benoeming dus eerst afkomen. Examen voor radio-zendamateurs. Het ligt in de bedoeling in de maand Fe bruari wederom examens te houden voor ra- tiio-zendamateur-vergunningen te Haarlem op 5 Februari (in de avonduren) en te Utrecht op 25. Februari. Indien de examens op den genoemden dag niet geëindigd zijn, worden zij den volgenden dag voortgezet. Aanvragen voor een radiozendvergunning, kunnen op ongezegeld papier tot den minister van waterstaat gericht worden. Zij, die bij een vroeger examen niet slaag den, kunnen zich voor eer der genoemde da gen opgeven bij den voorzitter van de exa mencommissie, Kortenaerkade 11 te 's-Gra venhage, tot uiterlijk 10 dagen voor het exa men. Havenverkeer te Amsterdam. Gedurende 1929 zijn te Amsterdam 3332 schepen uit zee aangekomen (vorig jaar 3704), waarby 1761 onder Nederlandsche vlag en waarvan 187 (185) voor bunkerkool, 260 (188) ledig, 2293 (2217) met stukgoed. 270 (242) met steenkool, 86 (95) met graan, 459 (430) met hout en 277 (345) met andere ladingen. Vertrokken zijn 3802 (3756) zeeschepen, waarvan 2104 (2090) met stukgoed en 129 (146) met andere goederen waren geladen. De Dordtsche zeehaven. Burg. en Weth. van Dordrecht verzoeken den raad een aanvullend crediet, groot f 90.000, ten behoeve van de verdere outillage der zeehaven. Het gev „agde is nc "dig voor aanschaffing van stuwadoors-materieel, houtgrijpers, kan toor en wacht- .n schaftlokaalbouw, en een zelfregistreert d weegtoestel. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 zijn in Nederland aan gegeven 20 gevallen van buiktyphus, 1 geval van alastrim, 382 gevallen van roodvonk, waarvan 81 te Amsterdam, 136 van diphte- rie, 2 van nekkramp, 5 van kinderverlam ming en 2 van slaapziekte. Offieieele danseompetitie. Op een paar wedstrijden na, is thans defi nitief de lijst vastgesteld van de wedstrijden die tijdens .het komende seizoen gehouden zullen worden in verband met de offieieele nationale amateurs-danscompetitie 1930. Evenals het vorig jaar zal de reeks aan vangen in het Noorden. Achtereenvolgens komen aan de beurt Leeuwarden', Groningen. Assen, Alkmaar, Dordrecht, 1 olie, Deven ter, Breda, Utrecht, Rotterdam, Arnhem, Den Haag. Haarlem, Amsterdam, Hilversum Nijmegen en dan de uiteindelijke finale te Amsterdam in Beilevue. Over wedstrijden te Vlissingen, Leiden en 's-Hertogenbosch zijn besprekingen nog gaande. De eerste wedstrijd zal reeds op 11 Januari plaats vinden en begin April zal de ontmoe ting plaats vinden tusschen alle plaatselijke kampioenen. VLISSINGEN, 9 JANUARI. Loop der bevolking in 1929. De bevolking onzer gemeente bestond op 1 Januari 1929 uit 10649 m. en 10819 vr., to taal 21.468. Vermeerdering had plaats door vestiging met 1175 m. en 701 vr., in totaal 1876 geboorten met 171 m. en 165 vr., totaal 336. Totaal met 1346 m. en 866 vr. 2212. Vermindering had plaats doorVertrek met 1251 m. en 818 vr., totaal 2069 overlij den met 88 m. en 92 vr., totaal 180. Totaal met 1339 m. en 910 vr. 2249. De bevolking vermeerderde dus met 7 m. en verminderde met 44 vr., zoodat de bevolking op 31 December 1929 bedroeg 10.656 m. en 10.775 vr. in totaal 21.431 zielen. Het getal geborenen in de gemeente, on verschillig waar de ouders woonplaats had den, bedroeg levend aangegevenen 168 m. en 162 vr. 330 levenloos aangegevenen 11 m. en 2 vr. 13. Samen 179 m. en 164 vr., totaal 343. Geboren werden in deze gemeente, als be- hoorende tot haar werkelijke bevolking 323 kinderen, waarvan 167 van het mannelijk en 156 van het vrouwelijk geslacht. Bovendien werden elders geboren 7 kinde ren, 2 van het mannelijk en 5 van het vrou welijk geslacht, behoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente, terwijl alhier 1 kind van het mannelijk en 6 van het vrou welijk geslacht werden geboren, behoorende tot de bevolking van een andere gemeente. I-Ie* aantal geborenen zonder de levenloos aangegevenen bedroeg alzoo 6 meer dan in 1928. Onder de geborenen zijn begrepen 2 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk ge slacht, dus 5, die buiten huwelijk zijn ge boren. Tweelinggeboorten kwam in het afgeloopen jaar 3 maal voor, nl. van 3 jongens en 3 meisjes. Als levenloos werden aangegeven 13 kinde ren, t.w. 11 van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. De sterfte in de gemeente (onverschillig waar de overledenen woonplaats hebben) zonder de levenloos aangegevenen bedroeg 98 mannen en 99 vrouwen, te zamen 197 per sonen. Alzoo 33 meer dan in 1928. Verdeeld naar den burgerlijken staat zijn in deze gemeente overleden behoorende tot de werkelijke bevolking ongehuwd 22 m. en 24 vr., totaal 46 gehuwd 50 m. en 34 vr., totaal 84 in weduwen staat 14 m. en 32 vr., totaal 46 personen. Totaal 86 m. en 90 vr. 176 personen. Elders overleden behoorende tot de werke lijke bevolking dezer gemeente gehuwd 2 m en 1 vr., totaal 3 weduwenstaat 1 vr. Totaal 2 m. en 2 vr. 4 personen. geeft den juisten bodem aan Uw voet en maakt het loopen tot een genot ALLEEN VER KOOP: In deze gemeente overleden behoorende tot de werkelijke bevolking eener andere ge meente ongehuwd 4 m. en 2 vr., totaal 6 gehuwd 6 m. en 7 vr.. totaal 13 in wedu wenstaat 1 m.onbekend B.S. 1 m. Totaal 12 m. en 9 vr. 21 personen. Het aantal huwelijken bedroeg verdeeld naar den burgerlijken staat Jonge mannen met jonge dochters 159 jonge mannen met weduwen 6 jonge man nen met gescheiden vrouwen 1 weduwnaars met jonge dochters 6 weduwnaars met we duwen 4 weduwnaars met gescheiden vrou wen 1 gescheiden mannen met jonge doch ters 1 gescheiden mannen met gescheiden vi ouwen 2 gescheiden mannen met wedu wen 4. Totaal 184. Bij die huwelijken had 1 erkenning plaats, terwijl 7 akten van erkenning werden opge maakt. Er werden 12 vonnissen van echtscheiding ingeschoven. Het Gasthuis. In 1;werden in het Gasthuis (gem. zie kenhuis) verpleegd 550 patiënten met 21426 verpleegdagen, w.o. 18 huispatiënten met 1064 dagen. Er vonden 151 operaties plaats, terwijl 237 Rör' foto's werden genomen. Een jeugdherberg. In een alhier op 16 October gehouden ver gadering werd besloten tot oprichting van een jeugdherberg, zulks in verband met de bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Walcheren. Thans is voor notaris J. C. Paap door de heeren C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, mr. W. F. E. baron van der Feltz, substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg en M. Laernoes, industrieel te Vlissingen. de akte van oprichting voor de stichting „Jeugd herberg" verleden, zoodat binnenkort hét doel, opening van een jeugdherberg voor Walcheren, kan worden verwezenlijkt. De jeugdherberg zal den naam dragen van „Scheldestroom". Het dagelijksch bestuur zal bestaan uit de heeren M. Laernoes, Boulevard Evertsen 12, voorzitter mr. F. J. W. Hartelust, Koude- kerksche straat eg 5, penningmeesterJ Louwerse, secretaris, Verkuijl Quakkelaar- straat 39. Om het doel goed te doen slagen is finan- cieele hulp een eerste vereischte. Het bestuur vertrouwt, dat naast de zakenmenschen ook particulieren deze instelling zullen willen steunen. Toezending van bijdragen of opgave als be gunstiger kan geschi .den bij een der leden van het bestuur. In onze Tijdinghal. De Herstel-conferentie te 's-Gravenhage geeft den fotografen veel werk. Telkens klikt het toestel en vele opnamen worden geno men, die men later in courant of tijdschrift kan terugvinden. Wij hebben ook nog ver schillende interessante opnamen ontvangen. De populairste man van de conferentie blijft nog altijd Briand. Men ziet dezen groote» staatsman op het oogenblik dat hij de zitting verlaat en zich naar zijn auto begeeft. De tegelplaquette aan Briand aangeboden door Nederlandsche vereerders van dezen Franschen minister is in beeld gebracht. Zij is vervaardigd bij de „Porceleyne Fles" te Delft. Onze fotograaf heeft ook een opname ge nomen van H.KyH. Prinses Juliana toen zij de zitting van den Raad van State verliet. Wij geven nog een kiekje van het blus- schingswerk aan boord van het motorschip „Gerdiena" in de haven te Rotterdam. Berichten aan zeevarenden. Wester Schelde. Vlissingen. Mistsein defect. Ligging pl.m. 51 gr. 26 min. 5 sec. Nb. en 3 gr. 16 min. Ol. Het mistsein op het Westhoofd van de buitenhaven van Vlissingen is defect. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Plawsworth" dat met het stoomschip „Kornet" in aanva ring is geweest, is hier in de haven gekomen Het schip, dat water maakt ln de voorpiek zal aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" worden gedicht. Gisterenmorgen is bij Bath een onbekend motorschip omhoog gevaren en blijven zitten. Een sleepboot is ter assistentie vertrokken. De lichting en berging van het vorige week in het Hellegat gezonken schip „Saturne" Is opgedragen aan W. A. van der Tak's Ber gingsbedrijf te Rotterdam. De vondst in de ruimen van het hotel Vcrseput te Middelburg. De heer Everard E. Gewin schrijft aan de „N. R. Ct." dat het hem voorkomt dat de takjesbundel, gevonden in de ruïnes van het hotel Verseput te Middelburg daar destijds geplaatst is als amulet. De bezem is een magisch afweermiddel en op velerlei wijze maakt men van dit middel gebruik. Er zijn heden ten dage nog men- schen in ons land, die met een bezem naar bed gaan, om van hun rheumatiek bevrijd te worden. Aldus bleek mij door mededeelingen van eenvoudige dorpelingen. Mr. van Ossen bruggen zegt in zijn belangrijke studie over het primitieve denken, dat men in Soerakarta bij pokziekte driemaal met een fakkel in en om het huis zwaait en hoe men in Panagara den kwaden invloed (bij ziekte) tracht op te heffen door een ommegang om het huis, met een ouden bezem (een ritus, die met bepaal de andere afweerhandelingen gepaard gaat). Uit Malaga berichtte men mij eens, dat men een ongewenschten bezoeker tracht te ver wijderen door een bezem! 'den steel naar boven gericht, achter een deur fee plaatsen. Uit Zweden lezen wij van plaatsen, waar men met stukjes van een bezem een zieke kies aanraakt (Palmquist, Rester av primitiv reli gion bland Varmlands Finn'oefolkung, pag. 142) een magisch afweermiddel. Men kan bij dergelijke afweermiddelen denken aan een rijzenbezem, maar het kan ook zijn, dat eenige takjes gevonden zijn. Er zijn tal \van kruiden en planten, die voor magische middelen doorgaanvlier, laurier en vele andere planten en kruiden Dr. S. Seligmann (Der böse Bliek II. p. 56) vertelt, dat betonica een huis voor kwade invloeden beschermt en hij.noemt (5392) tal van an dere planten en de gevallen, waarin men zich van hun magische kracht bedient. Welke magische middelen werden aange wend bij het bouwen en betrekken van een nieuw huis, kan men o.a. lezen bij Dmitry Zelenin, die in zijn vrij recent „Russische (Ostslavische) Volkskunde", p. 287. dergelijke gebruiken beschrijft, die nog in deeleh van Rusland in zwang zijn, zooals het ingraven van een zwarte kip, het planten van bepar.l- de boomen op het terrein, het hangen aan de balk van een in een doek gewikkeld stuk brood en zout, enz. Wanneer er een klaar blijkelijke inmetseling van de Middelburgsche takjes heeft plaats gehad dan zou men kun nen denken aan een van die bepaalde han delingen, die bij den aanbouw of het betrek ken van een nieuw huis plaats hebben, maar wanneer aan de R. Kath palmwijding wordt gedacht, dan blijft onze blik niet bij de riten, die bij de stichting van een huis plaats heb ben, beperkt. De heilige mis op Palm-Zondag wordt voorafgegaan door de plechtige wijding der takken van palm, olijf- of andere boo- i men. Men hangt die in huis en meent het huis en deszelfs bewoners tegen kwade in vloeden beveiligd te hebben. Er zijn Katholie ken, die ingeval van onweer, met de palm takjes door het huis gaande, een kruis ma ken. In het Korresp.blatt der Schweiz. Ge- sellsch. f. Vclksk. 1929, p. 15, las ik uit Zwit serland van het zegenen van kruiden, om als amulet te dienen (bijv. gentiaan en kalmoes) welke wijding hier en daar op 15 Augustus geschiedt. Uit de tram gevallen. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is by den Abeele een jongen uit de tram gevallen en kwam zoodanig terecht dat hy een been- fractuur en een ernstige hoofdwonde opliep. De jongen werd naar het gasthuis te Mid delburg overgebracht. Een brandspuit-demonstratie. Ook op de plattelandsgemeenten begrijpt men dat er iets gedaan moet worden ten einde bij brand over behoorlijk bluschmate- riaal te beschikken. Trouwens de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken geeft thans Ged. Staten der verschillende provincies de bevoegdheid handelend op te treden en gemeentebesturen, die uit schriel heid nog over gebrekkige bluschmiddelen be schikken, te verplichten behoorlijk materiaal aan te schaffen. Gisterenmorgen werd te Koudekerks een demonstratie gehouden met een kleine rao- torspuit uit de fabriek van den heer A. H. van Bergen te Heiligerlee. Bij deze demonstratie waren vele burge meesters van Walcheren en gemeenteraads leden tegenwoordig. Het eerst werd gespoten op het dorp bij den brandput en later bij open water buiten het dorp. De resultaten waren alleszins bevredigerd. De capaciteit van de spuit bedroeg 600 tot

Vlissingse Courant | 1930 | | pagina 1