1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 31 DECEMBER EERSTE BLAD No. 307 1929 BINNENLAND NECROLOGIE 1929 Stads- en Provincienieuws 67e Jaargang VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75.-Afzonderlijke nrs. 5 et lilini: lil» F. Hl li VELDE li., Walsliaal Sl-iü. Vlitsiipi. Ml. 10. Pittrtktiiij C62BT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuui,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens den Nieuwjaarsdag zal de „Vlissingsche Courant" mor gen, 1 Januari niet verschijnen. OP DE GRENS. Oudejaarsavond. Weer staan wij voor die wonderlijke uren de laatsfen van het jaar waarin de stem der vergan kelijkheid sterker dan ooit tot ons spreekt waarin het leven ons, meer dan ooit, tot oogenblikken van stilte noopt. Zeker, de Oudejaarsavond is ook de avond van vroolijkheid en gezelligheid, van warm huiselijk leven maar wie kan zich onttrekken aan den sterken indruk van dit uur, dat ons in ons eigen hart doet keeren, ons eigen leven en onze strijd leert bezien Op den laatsten avond van het jaar is er, meer dan ooit, bij alle gerucht en vroolijkheid, de stilte van de zeltbeheersching en van den weemoed de gedachte der vergankelijkheid grijpt ons, en de stem der wereld schijnt een oogenblik te zwijgen. Wachter, wat is er van den nacht En het oog ziet naar de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. In economisch op zicht is er zeker weinig reden voor vol doening een heftige crisis ging ook over ons land, en zal ons in het nieuwe jaar dwingen tot grootere krachtsinspanning en tot minder krachtsverlies in onderlin- gen klassenstrijd. Meer dan ooit zullen wij bij onze staatshuishouding en sober heid zijn genooptook ons Indië zal in de eerste jaren heel wat minder baten afwerpen dan het in vorige jaren deed. Een zuinig, sober beheer zal eveneens voor onze gemeenten geboden zijn, waar ook zij in de inkomsten den terugslag der conjunctuur zullen ondervinden. Maar op den Oudejaarsavond, het groote mo ment der vergankelijkheid, beseffen wij vooral, dat het nieuwe jaar weer al onze kracht en al onze energie zal vorderen de strijd om het bestaan eischt zoo ont zaglijk veel van 's menschen vermogen, en wij hebben ons geheele denken en doen noodig om staande te blijven en voor ons en onze kinderen een plaats in het leven te veroveren. Ongelukkig is echter de mensch, die bij de pakken neerzit, wiens geest zich niet vermag te verheffen boven de zorgen van eiken dag, die in de dagelijksche dingen geheel verloren gaat. Hij moet er aan herinnerd worden, dat al het heden toch verleden wordt en dat er hoogere dingen zijn, waaraan het méér de moeite loont aandacht te schenken. Zoo dringt de Oudejaarsavond ons er toe, de kleine beuzelingen des levens te laten voorbijgaan, ons er boven te ver heffen en toch met verantwoordelijkheid tegenover het leven te staan. Niet alleen de zakenmenschen, die het hoofd vol zorgen hebben, maar ook de arbeiders met hoofd of hand, hebben het noodig dat hun gedachten eens bij andere dingen worden bepaald. Al is het dan al leen maar op den Oudejaarsavond. In deze laatste uren moeten wij ons niet be kommeren over al hetgeen ons in den loop van het jaar geplaagd heeftmoe ten wij het tijdelijke eens van ons af schudden, om door ai het tijdelijke heen te schouwen in den Tijd zelt, in de eeuwigheid, waarvan wij toch ook een deel zijn. Geen lied, dat beter de aandacht vestigt op het onbestendige in dit aard- schc leven dan het lied van stille berus ting, dat reeds in onze jonge jaren zoo'n diepen weemoedigen indruk maakte op ons ontvankelijk kinderlijk gemoed en dat ons nog altijd opnieuw zoo verheven en opwekkend in de ooren klinkt; Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen. Ach wij vinden, waar wij staren, Niets bestendigs hier beneên. Op den weg, dien wij betreden, Staat geen voetstap, die beklijft, AI het heden wordt verleden, Schoon 't ons toegerekend blijft. KAMER-OVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag. Vaccinatie. Stopwetje. Het vaccinatie-wetje tot verlenging van den duur van de opheffing der verplichting van vaccinatie is natuurlijk door de Kamer aangenomen, 28 tegen 9. Onder die 9 war een vrijz.-dem., een paar liberalen en een paar sociaal-democraten. Er was nog even een kleine herhaling van het debat, omdat de Minister een mededeeling die hij verleden week deed, herstelde en de heer Rink daarop andermaal inging. Een serie andere onderwerpen werden af gedaan, maar het eenige dat wat discussie uitlokte was het wetje om den bouw van scholen nog voor een jaar stop te zetten In afwachting van de komst van het rapport Rutgers. Natuurlijk was er hier ook eenig verzet, maar de Minister zegde toe dat het de laatste maal is dat de stopzetting wordt verlengd. Goedgekeurd werd o.a. het ontwerp dat betaling van belasting op het postkantoor mogelfjk maakt. Dat prul had de Kamer nu wel eens kunnen verwerpen. De Haagsche Conferentie. Op het Binnenhof is nu alles gereed om de conferentie te ontvangen. In de grafelijke za len Is de inrichting weer geheel dezelfde als in Augustus aan de werkzaamheden in het daar gevestigde telegraaf- en telefoonkantoor wordt de laatste hand gelegd. Maandagmorgen heeft het perscomité weer zitting genomen in de De Lairessezaal. Het gemeentebestuur is voornemens Vrij dagavond 10 Januari aan de gedelegeerden ter voortgezette herstelconferentie een soir-ée aan te bieden in de zale: van restaurant „De Twee Steden". De sterfte aan tuberculose. Het -uur van de Amsterdamsche Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose wijst in het jaarverslag met blijdschap op den voortdurenden teruggang van de sterfte aan T.B.C. in Amsterdam. In 1928 was die daling zelfs buitengewoon sterk. Het tuberculose- sterftecijfer in de hoofdstad daalde nl. van 8.91 per 10.000 inwoners in 1927 tot 7.60 in 1928. Het verslag laat verder een ernstige waar schuwing hooren tegen tuberculeus perso neel. Het aantal dienstboden met open tuber culose is als steeds groot. Voor zoover zij tot werken in staat zijn, tracht het bureau haar in gezinnen met oudere personen zonder jeugdige kinderen of kleinkinderen te plaat sen, maar dikwijls kiezen zij zelfs juist een betrekking bij kinderen. Het is onbegrijpelijk hoe roekeloos af en toe met de aanstelling van dienstpersoneel wordt gehandeld en dat een keuring blijkbaar nooit van te voren ge schiedt. Wij zagen zegt het verslag en kele zeer frappante gevallen van doodelijk verloopende tuberculose btf jonge kinderen, welke door een tuberculeus dienstmeisje ver oorzaakt waren. De veiligheid ter zee. Naar aanleiding van de geruchtmakende ramp van het stoomschip „Vestris", is uit Amerika een Internationale oproep gedaan voor het inzenden van uitvindingen of voor stellen, waarmede de veiligheid ter zee ver hoogd zou kunnen worden. Door 12 naties werden 80 verschillende uit vindingen ingediend. Uit de vele inrichtingen voor het uitzetten van scheepsreddingbooten zijn de „zee"- schaafcsen van A. p. Schat, te Utrecht, be kroond met een eervolle vermelding. Nederland was het eenige land, waar een oplossing werd gevonden voor het netelige vraagstuk voor het uitzetten van scheeps reddingbooten onder moeilijke omstandig heden, en deze Nederlandsche uitvinding was de eenige, die door het Amerikaansche Veiligheidsmuseum met een eervolle vermel ding werd beloond. De kracht van den wind. De filiaalinrichting van het R. N. M. I. te Amsterdam deelt het volgende mede De barometer, die Zaterdagmiddag te on geveer 5 uur aanving met dalen, bereikte Zondag tegen den middag zijn laagsten stand 739.5 m.M. en begon drama eerst uiterst snel, daarna in mlndjre mate te stijgen tot heden, 3D December, 9 uur, waarna eerst een zwakke, na 11 uur een snelle daling intrad. De wind kromp Zaterdag tot Z.Z.O. en be reikte te 23 uur de kracht van harden tot stormachtigen wind, werd te middernacht, 29 December, Zuid, later Zuid-West, om te 12 uur naar West om te springen en tegen 18 uur weer te krimpen tot Zuid-West. Van 8 tot 14 uur bereikte de wind volle stormkracht en bleef daarna hard tot stormachtig. De grootste winddruk kwam voor te 12.15 en be droeg 84 K.G. per M2.de gemiddelde over v|jf minuten ruim 16 M. per seconde, waarbij een veel grootere momenteele snellaeid moet zijn voorgekomen. De temperatuur was zeer hoog. In ons land bijna 9 graden boven nor maal. f ids Zaterdag 15.15 uur werden door den stormwaarschuwingsdienst tot gisteren mórgen vijf seinen gegeven. Een mooie kalender. Van de Nederlandsche Spoorwegen ontvin gen wij heden nog een mooien kalender. Het titelblad geeft een havengezicht te Rotter dam. De 52 weekbladen van dezen kalender be vatten mooie fotografische opnamen uit alle deelen van ons land, welke in verband staan met het spoorwegwezen. Deze kalender, vervaardigd op de bekende grafische inrichtingen van de firma Jon. Enschedé Zonen te Haarlem, is een re clame waarmede de Nederlandsche spoorwe gen wel succes zullen hebben. Van de in het jaar 1929 overleden personen noemen wij de volgende BINNENLAND Regeering en vertegenwoordigende lichamen. Mr. J. W. Kool, Haarlem, oud-voorzitter van den Landraad in Ned.-Indië. Dr. C. Lely, 's-Gravenhage, oud-minister van waterstaat. W. J. F. Juten, Bergen op Zoom, oud- Tweede Kamerlid. Mr. L. N. Roodenburg, 's-Gravenhage, oud lid van de Tweede Kmer en oud-lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage. Mr. R. van Veen, 's-Gravenhage, oud-lid van de Tweede Kamer. Jhr. mr. Fr. Verheijen, 's-Hertogenbosch, lid van dé Eerste Kamer. P. F. Fruytier, Hontenisse, oud-lid van de Tweede Kamer. H J. Jordens, lid van Ged. Staten van Overijssel. J. H. Blum. Aagtekerke, oud-lid van de Tweede Kamer. Mr. W. H. J. Royaards, Utrecht, oud-lid van den gemeenteraad, oud-lid van Ged. Staten. Dr. M. A. Brants, Zelhem, cud-lid van de Tweede Kamer. W. A. T. de Meester, gep. luit-.-generaal, lid van den Haagschen gemeenteraad. A. W. Heijkoop, Rotterdam, oud-wethouder van Rotterdam, oud-lid van de Tweede Ka mer, oud-hoofdbestuurder van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Rechterlijke macht en juristen. Mr. H. G. Iordens, Deventer, oudste pro cureur in den lande die practijk vervulde. Mr. A. J. L. Nypels, Den Haag, oud-vice president van den Hoogen Raad der Neder landen. Mr. Baron Michels van Verduynen, secre taris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage. Mr. C. Star Busmann, Arnhem, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. Mr. T. J. Noyon, Soest, oud-procureur- gcneraal bij den Hoogen Raad der Neder landen. Mr. B. H. P. van der Zwaan, Bussum, oud procureur-generaal in Ned.-Indië. Mr. A. van Baar, Den Bosch, raadsheer in het Gerechtshof aldaar. Mr. J. Slingenberg, Amsterdam, vice-presi dent der aiT.-rechtbank te Amsterdam. Ambtenaren enz. Mr. A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke, Zierikzee, burgemeester al daar. A J. Gijsen, Schiedam, burgemeester al daar. J. S. Theunissen, Den Haag, oud-directeur var het telefoon-bedrijf te Amsterdam. M. D. Meijer, Amsterdam, gep. hoofdinge nieur der Ned. Spoorwegen. C, van Asperen, Lochem, oud-commissaris van politie te Amtserdam. J. de Vries, Arnhem, oud-inspecteur van het onderwijs der gemeente Amsterdam. E J. de Groot, bedrijfsleider der Stads drukkerij te Amsterdam. Ir. N. A. M. van den Thoorn, Den Haag, hoofdingenieur-directeur van den rijkswa terstaat. H. de Wilde, Den Haag, oud-lid van Ged Staten van Zuid-Holland en oud-wethouder der gemeente 's-Gravenhage. J. J. Steenhuisen, directeur van het tele graafkantoor te Utrecht. J. H. A. L. von Frytag Drabbe, Amsterdam, wethouder van arbeidszaken. Ir. W. F. Leemans, Den Haag, oud-hoofd inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat. P Besselaar, oud-wethouder van Water graafsmeer, oud-burgemeester van Sassen - heim en laatstelijk burgemeester van Bun schoten-Spakenburg. Dr. F. van Gheel Gildemeester, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Graven hage Ds. H. G. van Wijngaarden, Amsterdam, voorganger der Vrije Gemeente. Mgr. Henricus van de Wetering, Utrecht, aartsbisschop van Utrecht. Ds. B. Meijer, predikant bij de Geref. Kerk te Ierseke. Handel en Industrie. Mi*. F. A. van Hall, Arasterdam, president- commissaris van het Paleis voor Volksvlijt. Ir. C. W. J. Hoyer, Nijmegen, directeur' der N.V. Papierfabriek Gelderland, aldaar. Lion Gerzon, Amsterdam, een der directeu ren van de N.V. Gebr. Gerzons' modemaga zijnen. A. van Stolk, Bilthoven, hoofd van den bekenden houthandel Abr. van Stolk en Zn. D Goedkoop, Amsterdam, bekend scheeps bouwer. Mr. A. Capadose, Wassenaar, president commissaris van de Kon. Petroleum-Mfj. I. E. Vita-Israël, Amsterdam, bekend fi guur in den diamanthandel. W. H. J. Oderwald, Haarlem, oud-directeur van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" Ir. Fred. Smit, Kinderdijk, directeur der N.V. J. en K. Smit's Scheepswerven. Piet Leis, Alblasserdam, directeur van L. Smit en Co.'s Internationale "Sleepdienst aldaar. Kunsten en wetenschappen. Dr. C. Easton, Den Haag, redacteur van het „Haagsche Maandblad", oud-hoofdredac teur „Nieuws van den Dag". J. G. Nijk, Haarlem, oud-directeur van de rijkskweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Dr. Willem Royaards, Menton, tooneelspe- ler en regisseur. J. H. Deibei, Middelburg, directeur-hoofd redacteur van de „Midd. Courant". Erich Wichman, Amsterdam, bekend letter kundige en beeldend kunstenaar. Everhard Beverwijk, Den Haag, blind pianist. Theodorus Verhey, Rotterdam, componist. Hendrik de Vries, Rotterdam, organist van de Groote Kerk aldaar. Prof. dr. H. Snellen Jr., Den Haag, oud- hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Uni versiteit van Utrecht. Simon van Milligen, Amsterdam, componist en muziekcriticus. André Spoor, Den Haag, violist. Dr J. M. Reitsma, Eindhoven, geneesheer directeur van het rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven. Marinus Spree, Rotterdam, directeur van den Circus-schouwburg aldaar. Kees Langeman, Amsterdam, toonelspeler. WMaris Jacq. Zn., Den Haag, schilder. Max. Mossel. Den Haag, violist. Mevr. Mathilde Kiehl, tooneelspeelster. H. Nolthenius, Laren, bekend musicus. Prof. Richard Sfcronck, Wassenaar, musicus. W H. van der Nat, Leidsch kunstschilder. J. F. M. Mertens, 's-Gravenhage, tooneel- speler. Dr. Aletta Jacobs, eerste Nederlandsche vrouwelijke arts. Prof. dr. P. J. Blok, Leiden, oud-hooglee raar in de vaderlandsche geschiedenis aan de Leidsche universiteit. Prof. Henri Evers, Wassenaar, oud-hoog- leeraar jn de architectuur en de geschiedenis der bouwkunst aan de Technische Hooge- school te Delft. Mien Vermeulen, 's-Gravenhage, tooneel speelster. Ir. B. Grasé, Amsterdam, bekend figuur :n Nederlandsche luchtvaartkringen. Prof. dr. R. C. Boer, Amsterdam, hoog leeraar in de Oud-Germaansche taal- en letterkunde, aan de universiteit van Amster dam. Inte Onsmcn, Amsterdam, bekend figuur in de vakbeweging, tooneelschrijver. A. van Sprinkhuyzen, Amsterdam, oud- tooneelspeler. Prof. G. A. J. Hazen, Wassenaar, oud- hoogleeraar in de Javaansche taal en letter kunde te Leiden. Sport. F. Rutte, Amsterdam, bekend voetballer. Eduard Meyer, Amsterdam, bekend figuur in de zwemwereld. A. J. Bronkhorst, Brussel, bekend figuur in de Rotterdamsche sportwereld. B. Groenewegen, Haarlem, voorzitter van den Nederlandschen Kegelbond. Louis Redele, Rome, Nederlandsch aviateur. A. T. Colenbrander, Arnhem, bekend paardrijder. Indië. K. W!j brands, directeur en hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag van Nedv Indië". G. J. Dijkerman, burgemeester'van Soera- baya. Ir. F. H. Freijtag, Soerabaya, chef der af- deeling bruggen en wegen bij den provin cialen waterstaat. Mr. J. C. Mülock Houwer, Bandoeng, oud lid van den Raad van Ned.-Indië. Toekoe Keumangan, Atjehsch hoofd. Buitenland. Dr. Gustav Stresemann, Berlijn, rijksminis ter van buitenlandsche zaken. Maarschalk Foch, Parijs, in het laatste jaar van den wereldoorlog opperbevelhebber der geallieerde troepen. Generaal Sarrail, Parijs, opperbevelhebber der Fransche troepen. Gen a?1 Bramwell Booth, Londen, leider van het Leger des Heils. Julius Andrassy, Boedapest, Hongaarsch oud-minister van binnenlandsche zaken. Joseph W'.uters, Brussel, oud-minister va® nijverheid en r -beid. Xarel van de Woestijne, Zwijnaerde bij Gent, beroemd Vlaamsch dichter. Dr. Königsbauer, Munchen, voorzittef van den Beierschen Landdag. Baron Tanaka, Tokio, oud-premier. Delacroix, Baden-Baden, ex-premier. Bel- gisch gedelegeerde. Baron dr. Albert Ruzette, Brugge, oud mi nister en senator. T. P. O'Conne-, bekend journalist, „vader van het Lagerhuis". Kardinaal Dubois, Parijs, aartsbisschop vac Parijs. Prins Max van Baden, Constantz, de laat ste Duitsche rijkskanselier tijdens den we reldoorlog. Havelock Wilson, Londen, leider van den Engelschen Zeeliedenbond. Adolf Braun, bekend voorman uit de sö* ciaal-democratische beweging in Duitschland. Dr. J. O. de Gruyter, Antwerpen, directeur van den Ned. Schouwburg aldaar. Prof. Enrro Ferry, Rome, gewezen hoog leeraar aan de universiteit te Rome. Georges Courteiine, Parijs, bekend Fransch schrijver. Prof. Hans Delbrück, bekend Duitsch historicus. Freiherr van Hühnefeld, bekend vlieger door zijn Oceaantocht. George P. Blaaschke, Kiel, bekend figuur in de Duitsche voetbalsport. R. Refci, Praag, bekend schaakspeler VLISSINGEN, 31 DECEMBER. Winkelsluiting voor het kappers bedrijf. Aan den gemeenteraad is het volgende adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen De afdeeiing Vlissingen van de door Koninklijke goedkeuring harer statuten als rechtspersoon erkende vereeniging „de Ne derlandsche Kappersbond", ten deze verte genwoordigd door haar voorzitter A. van. Broekhuizen en haar secretaris A. E. Goor- machtig, te dezer zake domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemde, Spuistraat 58, alhier dat zij in een spoedvergadering van 30 De cember j.l. met algemeene stemmen haar ver wondering uitsprak, dat haar adres ingezon den aan bovengenoemden raad op 7 Novem ber jl. nog niet als punt van behandeling op de agenda voorkomt dat zij, gezien er reeds verschillende ge meenten hier te lande een speciale winkel sluiting voor het kappersbedrijf ingevoerd hebben, ingaande 1 Januari 1930 den raad beleefd verzoekt, bovengenoemd adres alsnog in de vergadering van 3 Januari 1930 ln ba*- handeling te nemen en goed te keuren. Alhambra -Theater". „The Showboat In het derde programma van „Alhambra", waarin de sprekende film haar succes voort zal zetten hier ter stede, wordt aangekondigd „The Showboat". Alle sceptisme tegenover dit soort van rolprenten moet na het hooren en zien van „The Showboat" wel vervallen. Het geluid is realiteit. De natuurgeluiden, de menschelljke stem, een fluisteren, een zucht, het is alles geen machinale reproductie, maar werkelijkheid. De spelers zijn levende men schen, wier woord in volkomen harmonie is met het beeld. „Het Comediantenschip" brengt zijn varend variété naar steden en dorpen aan de mach-

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1