iOQO IEDER GRATIS DINSDAG 67e Jaargang 1^29 Uitjin: Firma F. Villi OE VElOElr., V/alstraal 58-60. Vlissingen. Telsf. 10. Postreftening 06207 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Mag en algemeen erkende Christelijlie feestdagen EERSTE BLAD itmnntiiiiKRiiiiiiniiiiiHHttttniiiiuiiifins! KERSTMIS. BINNENLAND Stads- en Provinciemeuws No. 303 VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand, voet of oog. APVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct gulden bij verlies f\r* gulden bil verlies van een M ""l van eiken wijsvinger Li%3 anderen vinger. 150 gulden bij verlies van een duim Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens het Kerstfeest zal de „Vh'sslngsche Courant" Woens dag 25 en Donderdag 26 Decem ber niet verschijnen. die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT' abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 Januari Wederom zijn de huizen vervuld van de oude vreugde en de oude zangen. Op nieuw is het feest aangebroken, dat de Christenheid over de geheele wereld steeds ais het hoogtepunt van haar vier dagen heeft beschouwd. In de kerken, alom, valt men in aanbidding voor het Licht, dat ruim negentien eeuwen geleden opging over de wereld. 'De gansche Christenheid vereenigt zich op deze feest dagen in één gedachte vrede. Vrede Heerlijk ideaal juist wegens de vele en velerlei stroomingen, die in onzen tijd door en over de wereld gaan. Want het woelt en bruischt overal de wereld zoekt zoekt naar verlossing. Er is een geweldige worsteling om te komen tot een nieuwen tijd, tot een betere en mooiere samenleving. En toch, hoe inge wikkeld en moeilijk de problemen ook schijnen, alles wat men zoekt is tenslotte: vrede. Vrede tusschen de volken, vrede op staatkundig, politiek en economisch gebied maar vooral ook vrede tus schen de menschen, vrede tusschen de klassen onzer samenleving. De wereld ziet en voelt haar idealen ■zij verlangt, zij hijgt er naar. Maar het is zoo ontzaglijk moeilijk om er iets van te verwezenlijken. Het groote oorlogs drama heeft ons tot de overtuiging ge bracht, dat zooiets nooit meer mag ge beuren. En toch, de wereld is nog steeds vol onrust, vol strijd en vol verwarring. En wat het allerergste is vol wantrou wen. De staatslieden zeggen terecht wil de materieele ontwapening mogelijk zijn. dan moet de moreele ontwapening, dat wil zeggen het verdwijnen van het wan trouwen tusschen de volken, voorafgaan. Maar dat wantrouwen is er helaas nog steeds. Gelukkig staat boven de branding van dezen tijd de vuurtoren van den Volken bond. Zeker, zijn licht is zwak, maar toch, hij wijst den weg. Door hem wint de idee, die den oorlog wil uitbannen, veld, zij het ook uiterst langzaam. Want de goede wil om tot den wereldvrede te geraqen is er wel, maar het geloof is er nog niet. En het geloof daarin zal de we reld moeten leiden. Kerstmis geeft ons het diepe besef als eenmaal de wereld door allen strijd heen gekomen is tot den grooten vredesdag, dat de zwaarden zul len zijn omgesmeed tot ploegscharen en sikkelen, dan zal de kerngedachte van het Christendom zijn vervuld. Daarom is het Kerstfeest telkens weer ais een symbool vrede tusschen de volken, vrede tusschen de menschen en de klassen, vréde ook voor de eigen ziel. Laat ons gelooven, dat die ware vrede eenmaal komt. Maar laten wij dan ook allen strijden voor dat verheven ideaal den dag waarop het morgenrood der ver lossing den nacht zal hebben verdreven 1 Kerstfeestviering op Het Loo. Evenals vorige jaren heeft de Koningin ook nu weer aan tal van personen op Het Loo en omgeving een Kerstfeest bereid. Vrij dagavond geschiedde dit aan het Uddeler- meer, waar in het theehuis een Kerstboom was geplaatst. Ruim 4 uur verschenen de Koningin en Prinses Juliana, toen de meisjes van de naai- en breivereeniging reeds had den plaats genomen. Er werden liederen ge zongen, er werd chocolade gedronken, de Koningin en de Prinses onderhielden zich met alle aanwezigen en allen ontvingen een aandenken aan dit Kerstfeest. De arbeiderb van Uddel en hun vrouwen ontvingen in het vereenigingsgebouw aldaar hun geschenken en kerstbrooden. Zaterdagavond werd het Kerstfeest gevierd in het Jagershuis te Gortel voor de arbeiders van Gortel en Nierssenhierbij was ook Prins Hendrik tegenwoordig. Gisterenavond werd op dezelfde plaats en wijze het Kerst feest gevierd voor de arbeiders van Elspeet. De officianten en het paleispersoneel van Het Loo ontvingen ook allen een geschenk. Belasting betalen op postkantoren. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopfg verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp, dat het belastingbetalen op postkantoren mogelijk maakt. De minister zegt daarin nog eens, in alle opzichten over tuigd te zijn van het doeltreffende en aan bevelenswaardige van dezen maatregel. De gireering van bela: tingen zal niet ver vallen, daar deze wijze van betalen wordt gebezigd door een andere groep belasting schuldigen, dan welke van de nieuwe soort postbetalingen profiteeren zal en daar zij voor die groep steeds de voorkeur zal blijven houden. Dat zonder noemenswaardige uit breiding, ^van- personeel het postbedrijf-^ deze nieuwe taak op zich kan nemen, vindt niet zijn oorzaak in een bestaande slechte dienst regeling op de postkantoren, maar in de orastandigheid, dat men daar nu eenmaai durende een groot aantal uren van den dag steeds voor het publiek beschikbaar moet zijn. Het spellingsvraagstuk. Wat minister Te. pstra in de Tweede Ka mer ten aanzien van het spellingsvraagstuk zeide, acht de „Zutphens:he Courant" niet bemoedigend Wel verklaarde hij, de circulaire van mi nister Waszink niet gelukkig te vinden h?j zal de zaak nogmaals met ztfn ambtgenooten bespreken en hij is van plan voortaan de lijn vaster te t: .ken. Hierbij gaf d' minister dus reeds een soort richting aan, nog vóór de ministerraad zich daarovei heeft kunnen uitspreken. De lLn, die hij vaster v il trekken, schijnt dus al uitgestippeld. Daarop zullen de voorstanders van vereenvoudiging zich straks beroepen en daaruit zullen zij de kracht putten om voort te gaan met het maken van slachtoffers van hun particuliere spellings-liefhebberij. Inderdaad daarop komt het ongehinderd laten voortwoekeren van de veelzijdigheid van spellingsgebruiken in de practijk toen neer. Het zijn niet alleen de kinderen van het platteland, die, op sommige inrichtingen van middelbaar er. hooger onderwijs beland, tot hun verbazing ntwar~n, dat ze zich niet te houden hebben aan wat hun op de lagere school met zooveel volharding was aange leerd. Toekomstige onderwijzers, .die op kweekscholen weer een heel andere spelling zien gebezigd dan hun was eigen gemaakr, kunnen onmogelijk aan de hun toevertrouwde jeugd met overtuiging de nog steeds gehand haafde spelling van De Vries en Te Winkel leeren. En het kind, dat onder zulk een anar chie op spellingsgebied Nederlandsch moet leeren en schrijven, wordt straks de dupe wanneer het de maatschappij ingaat. Onderwijzers t leeraren, die zich de vrij heid veroorloven de aan hun hoede toever trouwde kinderen "'Ik een ongebondenhe*d op het gebied der spelling toe te laten, moes ten eens weten voor welke onoverkomelijke moeilijkheden hun leerlingen later vaak ko men te staan. Wa it zulke leerlingen nemen bij hun sollicitatiebrieven de gebruikelijke spellingsregels niet in acht. Ze kennen die immers nietEn het gevolg Dat hun brie ven, „wemelen van fouten" constateert de man, die over deze sollicitaties heeft te be schikken, en ze worden dadelijk ter zijde ge legd. DèAr komt het toe. En dat moet ook wel zoolang de overheid toelaat, dat tersluiks een wijze van spelling wordt onderwezen, welke met de gebruikelijke in vele opzichten strij dig is. Natuurlijk, dat geven wü dadelijk grif toe, ls de spelling van De Vries en Te Winkel niet voor alle eeuwen bestemd. Evenals ee~i vorige spellingswijze door dit tweetal werd veidrorgen, zal ook de nu nog gebruikelijke officieele spelling door een an dere worden opgevolgd. Dan zullen wel en kele voorschriften worden gewijzigd of ver vallen moeten. Maar als dat geschiedt, dan moet dat /orden gelast v?^ overheidswege, van een centraal punt uit. En dan moet die nieuwe spp'.ling ook als de officieele worden bestempeld, allerwege en gelijktijdig inge voerd. Dan moet er vastheid van lijn zijn, eenheid, orde vooral. Om dat te bereiken is,'een krachtige hand noodig. Met beslistheid dient de regeering te verklaren zóó moet het, en het raag niet anders Wat wij nu zien op het gebied der spelling is, volgens genoemd blad, een onduldbare toestand. Want dit is' echte wanorde. En aan niets heeft het kind meer behoefte, dan reeds vroegtijdig te leeren dat er orde moet zijn. Radioweerberichfcen. Door den minister van waterstaat is met ingang van 1 Januari 1930 opnieuw vastge steld de regeling betreffende het gebruik van het radiozendstation aan het Centraal Bu reau van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt en betreffende de verhouding van den dienst van dat radiozendstation tot den radiodienst van het openbaar verkeer, alsme de tot dien ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart en den militairen radiodienst. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar Staatscourant no. 250. Het 15.000ste schip voor den Nieuwen Waterweg. Ket gisteren binnengekomen, voor Rotter dam bestemde, Nederlandsche stoomschip „Rijn", gekomen van Hango, was het I5.000e schip in dit jaar bestemd voor den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg. Een Kerstnummer. De Pluimveebode" heeft een Kerstnum mer uitgegeven, dat versierd is met een rijke collectie van allerlei soorten pluimvee en ko nijnen, waarbij door deskundigen voor de daarbij behoorende lectuur is gezorgd. Men vindt er tal van wenken in welke aan onze lezers reeds bekend zijn, daar zij deze geregeld kunnen aantreffen in onze rubriek „Kleinveeteelt", welke door een deskundige wordt verzorgd. VLISSINGEN, 24 DECEtt&ES. Een opdracht naar Curasao. Naar wij vernemen zal ir. H. W. Brink horst, hoofdingenieur van den rijkswater staat alhier, zich 3 Januari a.s. met het stoomschip „Crijnssen" naar Curasao bege ven, in opdracht van den minister van ko loniën. Een KerstspeL Concertgebouw. Reeds in de middeleeuwen erkende men dat geestelijke schouwspelen het volk leerden en stichttenstof daartoe boden episoden uit het leven van Jezus, inzonderheid zijn geboorte, lijden en sterven, het leven van Maria enz. Deze voorstellingen werden door geeste lijken in de kerk en in strenge aansluiting aan dón cultus gegeven, terwijl ook het volk daaraan deelnam. Daarnaast werden gods dienstige vertooningen (mysteriën) buiten de kerk op bijzondere tooneelen 'en door leeken opgevoerd. Een overblijfsel daarvan is het Passiespel te Ober-Ammergau. Deze myste riën verloren gaandeweg haar godsdienstig karakter en het oorspronkelijke doelleering en stichting, maakte plaats voor amuse ment. In het gemis van de geestelijke schouwspelen werd voorzien door stichtelijke bijeenkomsten, oratoriën genoemd.Dit kunst genre ontwikkelde zich allengs en heeft zich tot op onzen tijd weten te handhaven. Zoo hebben we de geboorte van Jezus nog pas als muzikale viering aangehoord in het orato rium „Die Geburt Christi" van Herzogen- berg. Ook in anderen vorm, als Kerstspel, hebben we de vertolking van deze groote gebeurtenis lief. Het mag mejuffrouw Annie Pino als een mooie verdienste worden aangerekend, .dat zij gisterenavond het Kerstverhaal op een voudige, bevattelijke en toch zoo wijdings volle wijze tot ons heeft weten te brengen. Doch ook de heer Jan Kuiler mag, als com ponist van de zeer passende muziek, zijn aandeel in de treffende uitbeelding opeischen evenals de heer P. Verheul, de ontwerper van décor en costumes, die de entourage wist te benaderen. Het Kerstverhaal, 't welk nog steeds diep in onze ziel grijpt, mogen we bekend veron derstellen. Jezus toch kwam op aarde om van dood en duisternis te verlossen. Verscheen het stralende beeld van den mensch der menschen niet voor het klare oog der ziel En aanschouwden de menschen niet in het wonderlijke Licht, dat voortging over de we reld God in hun broeder Jezus Tot op den huldigen dag gaat Jezus aan de spits onzer scharen en hij roept ons om te volgen. Alleen van het van hèm tot ons vloeiende goddelijke leven is heil te verwach ten. Het zal ons onschatbare diensten bewij zen om ons zeiven te leeren kennen, wanneer wij ons stellen onder den invloed van zijn machtigen geest. Indien wij zóó het Kerstfeest willen ver staan en de Kerstboodschap in practijk bren gen, gaan eenmaal deze dichtregelen in ver vulling 't Gouden Licht der Liefde straalt Over de ontwakende aard, En een stille Vrede daalt Over 't leed van huis en haard. Schijn in de huizen van leed en rouw, Schijn in de harten van man en vrouw Liefde is Leven, Liefde is Licht, Wekken en waken en werken haar plicht De verschillende figuren uit het Kerstver haal hebben haar functies met algeheele overgave vervuld. Maria was zich hare ver hevene roeping wèl bewustJozef deelde op recht in de groote vreugde, welke over hun beiden komen zou de drie wijzen, geleid door de Ster van het Oosten, die Jezus kwa men begroeten en geschenken brachten, welke van onheuglijke tijden aan de zon ge heiligd waren (goud, wierook en myrrhe) voldeden zeer, terwijl ook de scène met de herders bijzonder aardig gegeven werd. Het slottafereel was buitengewoon suggestief, de pose van de Moeder Gods daarin was schit terend (een Kribbe met steenen afbeeldingen van de dieren uit den stal, zooals in de mid deleeuwen gebruikelijk was, had o.i. slechts tot profanatie geleid). De koorzang en de soli werden op lofwaardige wijze uitgevoerd, de muziek was heerlijk van conceptie en het piano-accompagnement voorbeeldig. Het ge heel werd met stille aandacht gevolgd, zoo dat terecht van een Kerstwijdingsure gespro ken mag worden. Alles ademde een vreed zame, vredige, rustige rust. Alle uitvoerenden mogen hierin ook de erkentelijkheid zien van een geheel gevulde zaal belangstellenden voor de toewijding, welke zij bij de maandenlange voorbereiding hebben betoond en waarvan de heer Paap in zijn openingswoord dan ook wèlverdiend gewaagde. o. De leger- en Vlootfilm. In het Alhambra-theater alhier heeft voor de militairen van de 2e schoolcompagnie van het regiment kust-srtillerie en de opleiding der Koninklijke marine een voorstelling plaats gehad van de Leger- en Vlootfilm. Deze film, welke een beeld geeft van het leger en van de vloot gedurende de mobili satie jaren, is eigendom van de vereeniging „Ons Leger", en werd in 1915 opgenomen door den heer W'lly Mullens, zeker geen on bekende op filmgebied. De bedoeling van de film is te toonen, wat in de mobilisatiejaren door de gemobiliseer de troepen gepresteerd is geworden. Zeer aardige opnamen komen er in voor, bijv. opnamen van H. M. de Koningin bij be zichtiging van de troepen en de vloot, de cavaleriebrigade in Brabant, aantrekkelijk vooral door de groote getalsterkte van dit on derdeel. een zeer int ressante opname van het overtrekken van de Maas bij Venlo door een officierspatrouill' en ten slotte als laat ste af deeling de Koninklijke marine. Bij de film werden door den majoor Linden, secre taris van de vereeniging „Ons Leger", korte en duidelijke uitleggingen gegeven van de vertoonde beelden zeer nuttig voor hen. die de mobilieatiejaren in het leger niet hebben medegemaakt. Een woord van grooten dank aan de firma Erven Smits is zeker niet mis plaatst. voor de geheel belanglooze beschik baarstelling van hun theater voor deze voor stelling. terwijl bow en de als attractie vertoonde komische en sprekende film. zeker hebben ir 2degewerkt, dezen middag voor de militairen 'een aangename te doen zijn. lil onze Tjjdinghal. Van de helling der Ned. Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam werd Zaterdag door Prinses Julic.r te water gelaten het nieuwe mailschip „Marnix van St. Alde- gonde". Onze fotograaf maakte van deze plechtigheid een viertal opnamen. De korte ijspret heeft nog heel wat lief hebbers gelegenheid gegeven de schaatsen onder te bi.iden. Wij geven kiekjes van de Baarnsche ijsclub. De nieuwe sluis te IJmuiden, de grootste van Europa, is thans zoo goed als gereed- Aan beide kanten van de sluis zijn thans, ten be hoeve van de verlichting 21 betonnen, lan taarnpalen geplaatst. Verder hebben wij in onze Tijdinghal nog verschillende andere actueele gebeurtenissen, welke in beeld zijn gebracht, een plaatsje ge geven. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke, arbeidsbeurs staan ftïs werkzoekende ingeschreven1 letterzetter, 3 grondwerkers, 2 timmerlieden, 8 schilders, 4 opperlieden, 1 metselaar, 3 stukadoors, 1 be tonwerker, 1 kleermaker, 2 schoenmakers, 1 ijzerwerker, 2 trimmers, 1 stoker, 1 koks-aide, 1 broodbezorger- bakker, 1 magazijnknecht, 1 steward, 2 kellners, 4 kantoorbedienden, 1 huishoudster en 27 arb iders zonder vakken nis. Totaal 68 personen. Vorige week even eens 68 personen. Vlissingsche Postfanfare. Op den tweeden Kerstdag zal de Vlissing sche Postfanfare een muziek- en tooneeluit- voering geven in „de Oude Vriendschap". De afdeeling muziek voert een 6-tal num mers uit, waarna de afdeeling tooneel voor het voetlicht zal brengen „Mislukte Levens", boerentragedie in 3 bedrijven. Men zie verder achterstaande advertentie. Cabaret Monopole. Voor de Kerstdagen zijn bijzondere artistea geëngageerd, or zal medewerking worden verleend door de Hollandsche soubrette Sa rah Bloemendaal, terwijl Nabarrl, bijge naamd Bolletje, verschillende Kerstnummers zal zingen. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Schoorsteenbrand. Hedenmorgen vroeg met het stormweer constateerde een sui veilleerend politiebeamb te, dat een .schoorsteen in brand stond van een perceel in het Bellamypark. Het bleek dat de bewoner heel vroeg was opgestaan, de kachel had em 'oken en vervolgens weer naar bed was gegaan. De politie verwijderde de kachel, waarbij bleek, dat in de kromming van de pijp veel brandend roet was geval len. Door het werpen van water boven in den schoorsteen bluscht de politie den brand. Hoogspanningsdraad gebroken. Op den Koningsweg brak een verbindings draad van een hoogspanningsdraad van het electrisch net, waardoor deze brak op circa 3 meter boven den openbaren weg De politie waarschuwde de centrale, daar een en ander uit der aard groot gevaar voor het verkeer opleverde. De centrale nam dadelijk maatregelen voor herstelling. De provinciale stoombootdienst WaJzoordcn-» Hansweerd. Op 1 Januari 1930 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de provincie Zeeland de lijn Walz- oorden-Hansweert in exploitatie nam. Deze kwarteeuw is er op deze Iyn heel wat veranderd. Werd in het begin van 1905 ds dienst nog uitgeoefend met de stoomboot „Walzoordenie", in den loop van hetzelfde jaar werd deze reeds vervangen door het nieuw gebouwde stoomschip „Walzoorden"', hetwelk inmiddels door het steeds toenemend verkeer vervangen moest worden door het meer comfortabele schip „Schouwen", dat op het oogenblik ook al weer te klein geworden is voor het steeds toenemend snelverkeer vaa auto's enz., alsmede door het zeer drukke goederenvervoer. Daarom moet er nu reeds sprake ztfn van het in de vaart brengen van een motorveerbcot, daar de tegenwoor dige boot de vele en groote automobielen en vrachtauto's niet altijd kan vervoeren. De oude diligence werd vervangen door een aardig stoomtrammetje, terwijl ook de aan legplaatsen veel veranderingen ondergingen. Te Hansweert werd een nieuwe ponton ge legd, alsmede een nieuw kantoor met remise en steenkclenloods gebouwd. Te Walzoorden is de oude steiger afgebroken en een nieuwe gebouwd met drie bruggen, waaraan nog dit jaar een vierde brug met neergaande klep is aangebracht. Werden.in 1905 vier reizen gemaakt, nu is dit reeds uitgebreid tot acht reizen heen en weer, zoodat men spreken kan van een aan de eischen voldoend correspondeerend ver voermiddel. Dit vervoermiddel zou perfect wezen als hier een veerboot zal zijn in d3 vaart gebracht, waardoor dan aan de eischen van het snelverkeer zal zyn voldaan. Met vertrouwen kan evenwel deze oplossing wor den tegemoet gezi daar het verleden ge toond heeft, dat steeds, waar noodig, die veranderingen worden aangebracht, die de tijdsomstandigheden vorderen. Van het toen malige personeel, dat in 1905 in dienst trad

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1