1000 500 300 150 100 25 DE ZIEKTEWET. Vlissiip Vlissingen )ES EERSTE BLAD PLOUVIER 67e Jaargang elk blij. UitgaveFirma F. VAÜ DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening E6287 Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Cliristeliike Feestdagen KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Winter-Pantoffels era Waterdicht Schoeisel Stads- en Provincienieuws No. 301 1929 22 December en dans-duet [Wonds 8 uur. J. HAAZE. jen |el uigingen; |eluiging: Goes. aange- \spoedige trument e d. Als skamer in huis- vooraan- ien, ten ma met n firma, waardig •r 1929. worden Kerst- regelen htingen rijzen. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. I franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener 1 Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit vier bladen Wat de Ziektewet beoogt. Wie wordt verzekerd. Het Ziekengeld. De Premie. De Uitvoering. De Ziektewet dateert reeds van 1913. doch is eerst op 1 Augustus 1929 in werking ge treden met uitzondering van het artikel, dat de ziekteverzekering verplichtend stelt, welk artikel ingaat op 1 Maart 1930. Het oorspron kelijk ontwerp is zeer gewijzigd geworden. De Ziektewet beoogt de verzekering aan arbeiders van een geldelijke uitkecring bij ziekte en het maken van bepalingen omtrent de voorziening tegen ziekte van arbeiders. Ook thans heeft een arbeider ingeval van ziekte zekere rechten en wel krachtens de wet op het arbeidscontract, geregeld in de ar tikelen 1637d tot en met 1639x van het Bur gerlijk Wetboekimmers krachtens artikel 1638c behoudt de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdruimte vastgesteld loon voor een betrekkelijk korten tijd, wanneer hij tenge volge van ziekte of ongeval verhinderd is ge weest zijn arbeid te verrichten, terwijl volgens artikel 1638ij de werkgever verplicht is ingeval van ziekte of ongeval van een bij hem in- wonenden arbeider, zoolang de dienstbetrek king duurt, doch uiterlijk tot een tijd van zes weken, voor diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling zorg te dragen, waarvan hij weer de beide laatste weken op den arbeider kan verhalen. De Ziektewet laat deze bepalingen geheel onaangetast. Éen werkgever kan ook de dienstbetrekking beëindigen als tot dusver, hoewel dit niet van invloed is op de uitkeering van het hierna ie bespreken ziekengeld, waar deze niet door den werkgever geschiedt. De Ziektewet bepaalt, dat een arbeider ver zekerd moet zijn voor een uitkeering bij on geschiktheid tot het verrichten van zijn ar beid wegens ziekte. Deze wet regelt dus een verzekering en legt niet aan den werkgever de verplichting op om ingeval van ziekte van den arbeider diens loon geheel of gedeeltelijk te bljjven betalen. De uitkeering geschiedt door dengene, bij wien de verzekering loopt. "Uit het karakter van verzekering vloeit voort, dat er premie betaald moet worden en deze premie steeds verschuldigd is ook al vindt nimmer ziekte plaats. De wet kent alleen een uitkeering in geld, het z.g. ziekengeld en regelt niet daarenbo ven nog de geneeskundige behandeling en verzorging ingeval van ziekte. Het zieken geld is dus vergoeding voor gemis van loon en de kosten der ziekte gezamenlijk. De wet beschermt alleen tegen ziekte, niet tegen on gevallen en ziekte als gevolg van ongevallen in verband met zijn dienstbetrekking aan den arbeider overkomen, indien hij krachtens een wettelijke regeling tegen geldelijke gevolgen van zoodanig ongeval verzekerd is de be palingen der Ongevallenwet 1921 en Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 blijven dus ge heel gelden. Met ziekte wordt zwangerschap gedurende zes weken voor de bevalling en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld. Verzekerd zijn alle arbeiders in dienst eener onderneming. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan bepaald worden, dat onder de verzekering ook vallen personen, die verze kerd zouden zijn, indien zij in dienst van een onderneming waren, doch personen belast met het verrichten van huiselijke of persoon lijke diensten blijven er in ieder geval buiten. Niet onder de Ziektewet vallen o.a. 1. Zy, die per jaar meer dan ƒ3000 in geld verdienen als vast overeengekomen loon. 2. zij, wier loon uitsluitend bestaat in onder richt, dus de z.g. volontairs 3. bemanning van zeeschepen 4. militieplichtigen in werkelijken dienst 5. zij, die in dienst zijn van een onderneming, waarbij ziekteuitkeering publiekrechtelijk is geregeld, of in dienstbetrekking zijn bij een spoorwegdienst. N Het' ziekengeld bedraagt 80 van het dag loon, hetwelk, indien dit meer dan 8 be draagt, voor het meerdere niet in aanmer king komt. Het wordt per dag berekend, Zondagen uitgesloten en uitgekeerd geduren de ten hoogste 6 maanden. Het gaat in op den derden dag na dien van het begin der ziekte bij zwangerschap vanaf den eersten dag van den termijn van zes weken, waar binnen de bevalling vermoedelijk zal geschie den. De uitkeering geschiedt uit eenzelfde ziekte-oorzaak gedurende 180 dagen, dus 30 weken, al dan niet 'onafgebroken, voor het eerste jaar gedurende 90 dagen, dus 15 we ken voor elk volgend jaar. Wordt by ziekte uit een ongeval uitkeering krachtens de be trekkelijke ongevallenverzekering geweigerd. dan kan de arbeider binnen 14 dagen na die weigering het verzoek om uitkeering van zie kengeld doen. Bij bevalling van een gehuwde vrouw geschiedt de uitkeering gedurende ten minste 6 weken en gedurende ten hoogste 6 maanden. Bij Koninklijk besluit kan worden vastge steld, dat de uitkeering wordt verhoogd tot 00 dat de uitkeering ook geschiedt op den lsten en 2den dag na dien van het be gin der ziekte, gedurende ten hoogste 12 maanden en ook over Zondagen, met dien verstande, dat over 7 achtereenvolgende da gen nooit meer dan 6 X het dagloon mag worden uitgekeerd. Is de arbeider slechts tot gedeeltelijk werk in staat als gevolg der ziekte, dan wordt, in dien hij voor hetgeen hij verricht, ten minste de helft van zijn loon ontvangt, het zieken geld tot de helft verminderd. Ontvangt de arbeider gedurende zijn ziekte loon of vergoeding of uitkeering bij ziekte wegens een andere verzekering dan krachtens de Ziektewet of andere wet, dan wordt het ziekengeld teruggebracht tot het verschil tus- schen het dagloon en hetgeen de arbeider aldus ontvangt. Uitkeering van ziekengeld kan o.m. worden geweigerd a. wanneer de ongeschiktheid tot werken bestond op het tijdstip, dat de verzekering een aanvang nam b. indien de verzekerde niet binnen een rede lijken termijn geneeskundige hulp inroept, zich gedurende het geheele verloop niet onder behandeling blijft stellen, -of zich niet aan de voorschriften van den genees kundige houdt c. indien hij zijn genezing belemmert. In het algemeen heeft slechts de verze kerde recht op uitkeering, terwijl slechts ver- zeke d is een arbeider, die werkzaam is. Ein digt dus de dienstbetrekking, dan eindigt eveneens de verzekering en heeft de arbeider geen recht op uitkeering van ziekengeld. De wet bepaalt echter, dat degene, die binnen een maand na het eindigen der verzekering ziek wordt en gedurende de laatste 2 maan den voor het einde zijner verzekering onaf gebroken verzekerd is geweest (waarbij een werkeloosheid van ten hoogste 6 dagen niet meetelt), recht heeft op uitkeering van zie kengeld, alsof hij nog verzekerd was, Voorts duurt de verzekering voort, zoolang de uit keering van ziekengeld duurt, al is ook de dienstbetrekking inmiddels geëindigd. Het ziekengeld wordt uitbetaald uiterlijk in de kalenderweek, volgende op die, waar over het verschuldigd is. Het is niet vatbaar voor beslag anders dan tot verhaal van on derhoud, waartoe de verzekerde volgens de wet gehouden is, noch voor overdracht of in- pandgeving. De premie is verschuldigd door den werk gever, die echter de helft op den arbeider kan verhalen, hetgeen van het loon mag worden afgehouden. Bestaat het loon geheel in ver strekking in natura met of zonder huisvesting en onderricht, dan is de premie geheel door den werkgever verschuldigd. De berekening der premiën geschiedt op de wijze als. hieronder bij de uitvoering der verzekering nader zal worden besproken. De uitvoering der ziekteverzekering is op gedragen aan daartoe ingestelde ziekenkas sen van de Raden van Arbeid aan erkende bedrijfsvereenigingen. Bij de ziekenkassen van den Raad van Ar beid worden de verzekerden ieder afzonder lek ingeschreven. De inschrijving geschiedt bij den Raad van Arbeid binnen wiens ge bied de arbeid wordt verricht of zoo zulks geschiedt in het gebied van meer dan één Raad van Arbeid, bij dien Raad, binnen wiens gebied de werkgever is gevestigd. De werk gever is tot aangifte gehoudenin sommige gevallen ook de werknemer. Aan het verzuim zijn nadeelige gevolgen verbonden. Bij de bedrijfsvereenigingen zijn alle bij den bij een bepaalde bedrijfsvereeniging aange sloten werkgever in dienst zijnde arbeiders bij die bedrijfsvereeniging verzekerd en geeft de werkgever eenvoudig op het bedrag, dat door hem verloond wordt. Bij de ziekenkassen worden vooraf de pre miën vastgesteld bij Kon. besluit, welke ten minste eenmaal in de 5 jaren moeten worden herzienbij de bedrijfsvereenigingen worden de premiën vastgesteld door omslag van het geen uitgekeerd over het verzekerde loon. De premiën bij de ziekenkassen worden voor alle verzekerden bij de ziekenkas van eenzelfden Raad van Arbeid op gelijken voet geregeiu. Voor bepaalde groepen van verze kerden worden echter hoogere premiën vast gesteld in verband met het grootere gevaar voor ziekte, dat het beroep oplevert, voor- zoover dit uit statistische gegevens blijkt. Er worden derhalve ge varenklassen ingesteld. De verzekerde behoeft nooit meer te betalen dan de helft van de normak premie het meerders tengevolge van dc hoogere gevaren- klasse komt geheel voor rekening van den werkgever. Levert een. bepaalde onderneming door haar inrichting minder gevaar op, dan kan het bestuur van den Raad van Arbeid van de verhooging door dc indeeling in een hoogere gevarenklasse geheel of gedeeltelijk vrijstelling verieenen. Omgekeerd kan ook nog hoogere premie gevorderd worden dan die der bepaalde gevarenklasse, wanneer de onderneming door haar inrichting bijzonder gevaar oplevert. Deze verhooging mag niet meer zijn dan de helft en is ook geheel door den werkgever verschuldigd. Wanneer de vastgestelde premiën onvol doende zijn ter bestrijding van de uitgaven der 'ziekenkas, kunnen de premiën verhoogd worden. In de ziekenkas komen alle ontvangsten, die de Raad van Arbeid krachten de Ziektewet geniet, terwijl ten laste der ziekenkas komen alle uitgaven, door den Raad van Arbeid ter uitvoering van deze wet te doen. Hieronder valt ook het vormen van een reserve, waar voor jaarlijks 5 van het gezamenlijk bedrag der premiën wordt afgezonderd. Bij de ziekenkassen kunnen zich vrijwillig verzekeren personen, die niet onder de Ziek tewet vallen en zij, vier verzekeringsplicht is geëindigd. Een bedrijfsvereeniging moet door den Mi nister als zoodanig worden erkend. Zij kan tweeërlei zijn bf opgericht door een of meer algemeen erkende centrale organisaties of daarbij aangesloten vereenigingen van werk gevers en een of meer algemeen erkende vak- centralen of daarbij aangesloten vereenigin gen van arbeiders, öf opgericht door werk gevers, of door vereenigingen van werkgevers en arbeiders, niet bij een centrale organisatie aangesloten, zulks vóór 1 Juli 1929, indien in de statuten is bepaald, dat ten minste de helft van het bestuur door den Minister wordt aan gewezen met een voordracht, opgemaakt door vereenigingen van arbeiders. Deze laatste soort bedrijfsvereenigingen worden voor niet langer dan telkens vijf jaren erkend. De bedrijfsvereeniging moet zich ten doel stellen de uitvoering der ziekteverzekering en hare statuten moeten aan de bij de. Ziekte wet gestelde eischen voldoen. De regeling van de uitkeering van het ziekengeld moet even gunstig zijn als die der Ziektewet. Alle arbei ders In dienst van den werkgever, die tot een bedrijfsvereeniging toetreedt, moeten daarbij verzekerd zijn en moeten de gelegenheid heb ben na beëindiging der verplichte verzeke ring zich daarbij vrijwillig te verzekeren. De bij de bedrijfsvereeniging aangesloten werk gevers moeten ten tijde van de erkenning ten minste 2 y2 millioen gulden aan loon betalen. De bedrijfsvereeniging mag niet beoogen winst te maken. Het bestuur moet zijn samengesteld uit ten minste evenveel leden aangewezen door ver eenigingen van arbeiders als leden, aangewe zen door werkgeversorganisaties en ten min ste evenveel stemmen kunnen uitbrengen. De toetreding tot de bedrijfsvereeniging moet voor eiken werkgever vrij zijn. Een werkgever kan naar een andere be drijfsvereeniging of naar den Raad van Ar beid overgaan. De bedrijfsvereeniging is door hare er kenning rechtspersoon. Zij is verplicht een ledenregister van de leden-werkgevers aan te leggen. De premie, die dejr de bedrijfsvereeniging geheven wordt, is voor de helft door den ver zekerde verschuldigd, met dien verstande dat deze nooit meer verschuldigd is dan de pre mie, welke te zijnen laste zou komen, indien hij bij de ziekenkas van den Raad van-Arbeid verzekerd was. Ook de bedrijfsvereeniging moet een reserve vormen als hiervoor ten aanzien van de zie kenkassen is vermeld. De bedrijfsvereenigingen mogen ook andere personen dan arbeiders in den zin der Ziekte wet tegen de geldelijke gevolgen van ziekte verzekeren. Men verwacht, dat de bedrijfsvereenigin gen goedkooper zullen werken dan de zie kenkassen der Raden van Arbeid en dus de premiën bij de bedrijfsvereenigingen lager zullen zijn. Op de niet-naleving der bepalingen van de Ziektewet is straf gesteld. De rechtsvordering wegens ziekengeld ver jaart door verloop van drie maanden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Slot. Vandaag het slot. Kerstvacantie-stemming, waarin nog heel wat moest afgedaan. Allereerst eenige stemmingen over de de fensie-begrooting. Het amendement—Ter Laan om geen l'/2 millioen gulden uit te trekken voor vernieuwing van twee onder zeeërs, ter vervanging van oude, werd na tuurlijk verworpen. De socialisten, vrijzinnig democraten, Wijnkoop en Floris Vos stemden er vóór, 51 tegen 26. De motie tot vermindering van het militie- contingent, ook van den heer K. ter Laan, werd eveneens verworpen. Wederom vóór de s. d., v. d., Wijnkoop en Floris Vos. Voorts waren er twee motiesTer Laan voor uitkeering aan mobilisatie-slachtoffers. Ook verworpen. De post geheime uitgaven, waartegen de uiterste linkerzijde is, werd goedgekeurd, evenals de begrooting van defensie in haar geheel. m Goedgekeurd werd het wetsontwerp waarbij de Staat zestig mille zal bijdragen voor den vuil-afvoer van Den Haag naar Drente ten einde dat voor bemesting te bezigen. Het Wegenfonds roept vele pleiters op voor den aanleg van wegen, bruggen, ver- sns&e verbetering enz. Voorts rijwielplaatjes die de heer Hiemstra gratis wil verstrekken aan hoofden van gezinnen, die minder dan 1500 inkomen hebben. Aanleg en bekostiging van secundaire en tertiaire wegen werd gevraagd en betere ver- deéling der kosten over de gemeenten. Iedere afgevaardigde heeft zoo zijn geliefd weggetje en bruggetje. Voor den Minister zijn ze allen gelijk. Hij heeft een plan en voert dat uit. Het is niet mogelijk alles tegelijk te doen en ieder wil wat anders laten voorgaar.. De we gen in Friesland, de weg AmsterdamRot terdam, LeidenBodegraven, ze werden alle als bizonder belangrijk aangewezen. In het bizonder werd de vraag besproken van den aanleg van wegen om de dorpen heen, wan neer de weg door de dorpen te smal is. Ver volgens heeft de brug over het Hollandsch Diep veel verdedigers. Alles op zijn tijd komt het alles aan de beurt. Ten slotte waren het de rijwielpaden, die veler belangstelling hadden en van verschil lende zijden werd op uitbreiding daarvan aangedrongen. Eenig verzet heeft ondervonden het voor stel om de Staatsmijnen met 100.000 te doen deelnemen in het kapitaal der Trico tage-ateliers Treebeek, die ten doel hebben in de mijnstreek arbeidsgelegenheid te openen voor vrouwen en voor niet volledig valide arbeiders, 't Is altijd moeilijk in deze streek ander werk te vinden dan mijnarbeid en daarin tracht men thans te voorzien. Som mige leden hébben bezwaar tegen deelneming van den Staat in particuliere ondernemingen en vreezen o.a. dat de Staat later zal moeten bijbetalen als het niet goed gaat. Toezicht heeft de St'aat op die particuliere instellingen niet en ook werd nog gevreesd dat de Staat verschillende takken van openbaren dienst zal gaan dwingen de producten van dit be drijf te koopen. Al deze bezwaren zijn nog eens breed uitgemeten ds. Kersten sprak zelfs van staatssocialisme en er werd zelfs bij amendement getracht den post te schrappen. Maar met 54 tegen 21 stemmen gelukte dat niet. Het is natuurlijk hoofdzaak dat men er concurrentie aan particulieren in ziet, die niet zoo erg is als de Staat zich er niet méér mee bemoeit dan een gewone aandeelhouder. De Mijnbegrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd mèt dezen post. De Kamer is nu met Kerstmis naar huis tot 11 Februari. Dan staan op het repertoire de Winkelsluiting, de Wegenwet, de Drank wet, nadat de Indische begrooting is afge daan. Het werktijdenbesluit voor de winkels. Overal in den lande rijst onder de winke liers verzet tegen de verzoeken van de be diendenorganisaties om ter uitvoering van het werktijdenbesluit voor de winkelbedien den. plaatselijke bepalingen op de winkel sluiting in te voeren of te verscherpen. Te Amsterdam heeft de vereeniging van Winkeliers een drukbezochte protestvergade ring gehouden. Tegen de verkorting van den tijd voor winkelopening werd o.m. aange voerd, dat de werkloosheid onder de bedien den zoo groot is, dat de invoering van het ploegenstelsel tevens het belang van het per soneel beteekent. Te Rotterdam sprak op een proteslvergade- voor Uw ring de heer Kropmeiners. Hy toonde san, dat de beste oplossing van de vragen die het uitvloeisel zijn van het werktijdenbesluit ver kregen kan worden, als de winkelier volko men vrij blijft om de arbeidsuren naar be hoefte te verdeelen. De grenzen van het be sluit laten daartoe gelegenheid. Ook wat den halven vrijen dag betreft dient de regeling van de werkgevers indivi dueel of in onderling overleg te worden ge regeld. Het drijven van de personeelsbonden leidt tot vernietiging van den zelfstandigen winkelstand. De heer Jamin deelde op deze vergadering mee, dat bij invoering van de winkelsluitings wet de omzet van zijn zaken met 17 zal dalen, wat het ontslag van 200 man personeel ten gevolge zal hebben. Spreker vroeg, of men dergelijke consequenties wel eens heeft overwogen. De Utrechtsche Handelsvereniging en de Leo-vereeniging te Utrecht hebben den raad geadviseerd gen verplichte morgen- of mid dagsluiting niet in het leven te roepen Laatstgenoemde vereeniging vraagt wel het vaststellen van een algemeene sluiting op uur (des Zaterdags op 10 uur). Te Zutfen hebben Burg. en Weth. aan den raad prae-advies uitegbracht. Zij zijn een stemmig van oordeel dat op de ingekomen verzoeken om een verplichte Maandagmid dagsluiting, niet moet worden ingegaan, om dat de aantrekkelijkheid van een gemeente voor de naaste omgeving door dergelijke maatregelen wordt geschaad. Frederik ran Eeden, Op den 3den April van het volgende jaar hoopt dr. Frederik van Eeden zijn zeven tigsten verjaardag te vieren. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich op de eerste plaats voorstelt de geldelijke zorgen te ver lichten, waaronder de schrijver, een van Holland's grootste auteurs, gebukt gaat. Het is een treurige werkelijkheid, dat zoo iets noodig blijkt tegenover een man, die ons volk haast elk jaar van zijn vruchtbaar le ven een nieuwen schat van schoonheid gaf. Verder ligt het in de bedoeling van het co mité een „Liber Anicorum" te doen samen stellen, waarin de beteekenis van dr. van Eeden zal worden toegelicht door verschil lende medewerkers. Leerlingenopleiding in de metaalindustrie. In het Nationaal Technisch Scheepvaart kundig Instituut aan het Haringvliet te Rot terdam heeft de diploma-uitreiking plaats gehad aan 38 jonge metaalbewerkers, die de opleiding volgens de regels der vereeniging voor leerlingenop'.eiding in de metaalindustrie hadden voleindigd. De uitreiking had plaats in aanwezigheid van het voltallige bestuur der vereeniging, eenige leden en vele belangstellenden waar onder de meeste ouders der gediplomeerden. Ook het vakteeken-onderwijs. dat de theore tische zijde der opleiding verzorgt, was ver tegenwoordigd. Een Kerstnummer. De Nederlandsche Seintosstellen Fabriek te Hilversum heeft een Kerstnummer uitge geven. Het titelblad is een reproductie van een winterlandschap door J. G. Kesler. Het nummer is natuurlijk aan de radio gewijd en in het inleidend artikel„De vrede en de radio", wordt de wensch uitgesproken dat de radio nog veel voor den vrede, zoowel den internationalen als den intiemen, moge tob stand brengen. Als speciale plaat bevat het Kerstnummer „Modern Stilleven", geschilderd door A. Fun- ke, een radio-toestel geplaatst in een stem mige huiselijke sfeer. VLISSINGEN, 21 DECEMBER. De Schelde. De correspondent van de „N. R. Ot." te Brussel meldt In de algemeene vergadering van de Fédé- ration Maritime te Antwerpen heeft de pre sident, de heer Armand Crisar, in een rede^ gewijd aan het Schelderegime, de grootte werken en de belangen van de Antwerpsche haven, met vréugde vastgesteld, dat de con centratie van de Scheldediensten zeer ge*

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1