WgiAg „DE NOOTJES BUITENLAND ij nat-foouA GEMENl B'.j de K.L.M. is bericht In gekomen, dat het 53 postvliegtuig op de retoudvlucht, PB- AGR, om 5.35 uur uit Medan is vertrokken en te 14.C0 uur te Bangkok is galand. Alles is wel aan boord. De gemeenteraad te Dordrecht heeft met 17 tegen 13 stemmen verworpen een voorstel om aan de raadsleden een gratis telefoon te verstrekken. In het Huis van Bewaring te Rotterdam komt gebrek aan plaats. Er zitten op het ocgenblik 150 gedetineerden opgesloten, dat zijn dus personen, die in voorarrest zijn. De heer S., te Deventer, in de omgeving van Ommen op jacht zijnde, schoot daar een arend, juist toen het dier tusschen twee hoo rnen in zweefstand stond om op zijn prooi aan te vallen. De vogel had een vlucht van 2.48 M. Het salaris der Kamerleden in België verhoogd van 24.000 op 40.000 francs. De so cialisten wilden het op 60.000 francs brengen, doch dit voorstel is verworpen. Drie jongelingen te Marseille hebben, on der bedreiging met revolvers, een banklcoper van 73.800 francs beroofd. Hst signalement der roovers kon aan de politie worden opge geven. O In Mexico Is een nieuwe strafwet van kracht geworden, die o.m. straffen tot zes jaar gevangenis 'oplegt aan automobilisten en motorfiets-rijders, die voetgangers overrijden, zoo dat dit den dood tot gevolg heeft. Bij wijze van pretest tegen deze wet zijn de taxi-chauffeurs te Mexico (stad) tien minu ten in staking gegaan. Volgens de laatste berichten uit Oklahoma Zijn tot nu toe uit de mijn te Mac Allister 52 lijken geborgen. Men heeft geen hoop meer, de overige 10 slachtoffers van de ontploffing ïiog levend te kunnen boven brengen. bloemen aangeboden. Ze wekte nogmaals op tot deelname aan den strijd, daar de ware vredesbeweging van onder af begonnen moet worden, waardoor men tegelijk veel steun geeft aan het werken van den Volken bond. In onze Tydinghal. De minister van waterstaat heeft een be spreking gehad met het gemeentebestuur van Nijmegen over den bouw van een nieuwe brug over de Waal. Wij geven een tweetal foto's van de Waal, op den achtergrond ziet men de spoorbrug. Wij etaleeren een portret van het wonder kind, violist Ychudl Menuhen, die ook eenige viool-concerten in ons land gaf. Gisteren had te Amsterdam de trekking p" ats van de groote Kleuterhuis-lotery voor de Vereeniging Trein B.28. Op de foto de beide kinderen die de loten uit de bus trekken. De Orchestrola. De radio heeft de gramofones nog niet verdrongen. Integendeel, voor zuivere onge stoorde weergave op velerlei gebied is de gramofone het aangewezen instrument, om dat men niets te maken heeft met atmos ferische storingen. De platen worden op het instrument gezet er men hoort de mooiste muziek, van de eenvoudigste opnamen tot de groote opera'.-, terwijl ook het gesproken woord zoo zuiver mogelijk wordt weergege ven. Er is thans eon nieuw instrument In den handel gebracht, genaamd „de Orchestrola". Het eerste van deze allernieuwste instru menten is geplaatst in het café van den heer Klupper aan het Bellamypark. Wij hebben daar heden enkele nummers gehoord en ons van de deugdelijkheid van „de Orchestrola" kunnen overtuigen. Men kan het instrument regelen, zonder dat de toonaard er iets door vermindert. De luidspreker die men niet ziet wordt op het electrisch net aangesloten en de muziek komt zoo prachtig over, dat men gewoon verbluft staat over .ez: nieuwe uitvinding. Voor groo te zalen, bioscopen, dancings enz. vervangt de Orchestrola de beste muziek-kapellen. De bezoekers van het rafé Klupper vinden op hun tafel een lijst met 50 nummers en daaruit kunnen zij een keuze doen, welke muziek of zangnummers zij willen hooren. Dat de „Orchestrola" veel belangstelling zal ken staat wel vast. Ir achterstaande advertentie worden nog nadere bijzonderheden omtrent dit instru ment medeg deeld. De bcteekenis van voorbereidend onderwijs voor arbeiderskinderen» Men verzoekt ons mede te deelen, dat de lezing van Mien Lousen voor het Instituut en den Bond van Ned. Onderwijs over bo venstaand onderwerp toegelicht wordt met lichtbeelden. Gemeenteraad van Zierikzefe. De gemeenteraad te Zierikzee heeft Burg. en Weth. machtiging verleend, naar aanlei ding van den brand te Middelburg, een on derzoek in te stellen naar de kosten van de aanschaffing van twee stoombrandspuiten en het instellen van een vrijwillige brandweer om aldus te geraken tot een algeheele reor ganisatie. Naar aanleiding van een ingekomen brief van den raad van bestuur der P.Z.E.M., waar in vergunning gevraagd wordt voor aanleg van een electrisch net in die gemeente waar bij de P.ZJS.M. zich berw-d verxlaard hebben op een daartoe gedaan verzoek de electriciteit voor licht aan de burgerij te leveren voor 30 cent per K.W.U., mits de gemeente zorgt dat na één jaar het aantal aansluitingen de G00 zal hebben bereikt en zoo hieraan wordt vol daan, de kosten van herstel der bestrating voor rekening der gemeente komt, besloot de raad vergunning te verlsenen aan de P.Z.E M, tot den aanleg onder voorwaarde dat de tijds ruimte van 1 jaar wordt verlengd tot 2 ja ren en zoo intusschen tot verlaging van het tarief voor andere gemeenten in de Noorder- groep wordt overgegaan, dat dan ook zal gelden voor Zierikzee. De staking te Sas van Gent opgegeven. Na een met instemming van den rijksbe middelaar verleende dri^daagsche bemidde ling door den burgemeester te Sas van Gent tusschen de direcUe der styfsellabrick en de stakingsleiding resp. de hoofdbesturen der betrokken arbeidersorganisaties is bereikt dat in de Dinsdag door de samenwerkende organisaties gehouden vergaderingen tot op heffing van de staking is besloten. Op het achtig aandringen van den bus* gemesster heeft de directie erin toegestemd haar tegenover den rijkstemiddelaar ingeno men standpunt in zoover te wijzigen, dat zil zich bereid heeft verklaard aan het vroegere personeel de voorkeur te geven voor het be zetten der ongeveei 35 thans nog openge bleven posten, mits onmiddellijk aan de sta king een eind sou worden gemaakt en aan h-ï geheele vroeger- personeel zonder uitzon dering de vrijheid zou worden gegeven naar werk to solliciteei „n. Degenen wier post niet is bezet zullen dan weer worden aangenomen. Voorts verklaarde de directie aan den bur gemeester, dat zij geneigd is, in geval van ia- tere personeelsvervanging, zooveel als de om standigheden het zullen toelaten, de voorkeur te geven aan 7 eU;n van het vroegere perso neel, die naar de ooengevailen betrekkingen zouden hebben gesolliciteerd. Onderscheiding. Ey Kon. besluit van 12 December is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau A. H. de Bel, directeur der naarnlooze vennootschap Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voor werpen en chemische producten, te Sas van Gent. (Herplaatsing wegens misstelling in de Staatscourant). Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tet en met 14 December zijn in onze prov-ncie voorgekomen 17 geval len van roodvonk, nl. 4 te Kruiningen, 2 in ieder der gemeenten Axel, St. Maartensdijk, Middelburg en Oud-Vosmeer en 1 in ieder der gemeenten Eikerzee, Koudekerke, Oost en West-Souburg, St. Philipsland en Viis- singen. KERK- EN SCMOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ierscke ds. P. Hofstede te Noordwijkernout. Bedankt voor het beroep naar Krabben- dijke ds. K. Engelsma te Zwartsluis. Ger. Gem. Tweetal te Goes ds. A. de Blois te Dirksland en ds. J. D. Barth te Viaardin- gen. De nieuwe kardinalen. In het Vaticaan heeft gisteren, in tegen woordigheid van den kardinaal-staatssecre taris en vele diplomaten en kerkelijke g/oct- waardigheidsbekleeders, 'e Paus in de con- sistariezaai den negen pas-benoemden kardi nalen plechtig den kardinaalshoed opgezet. De primaat van Portugal, mgr. Congalves Cerejeira, heeft daarop het huldigingsadres der nieuwe kardinalen voorgelezen, waarop de Paus met een korte toespraak en met het verleenen van zijn Apostolischen zegen heeft geantwoord. De nieuwe kardinalen zijn vervolgens door den Paus in particulieren audiëntie ontvan gen. Examens. Aan de rijksuniversiteit te Amsterdam is bevorderd tot doktor in de letteren en wijs» begeerte op proefschrift „Realism in Daniel de Foe's marratives of adventure", mej. G. Roorda, leerares in ht-t Engelsch aan het gymnasium te Middelburg. Tot onderwijzer aan de openbare lagere schooi te Oosterland is benoemd de heer J. Buijze, onderwijzer te Retranchement, Het Christ. Lyceum te Goes. De „Goesche Courant" handhaaft haar be richt betreffende de oprichting van een Christ, lyceu te Goes en zegt dat zij geens zins aan het fantaseeren is geslagen. Voorloopig zal het blad het aan den tijd overlaten, aan te toonen in hoever haar be richt te dwras is om los te loopen. Meer wil het blad er thans niet van zeggen. RECHTSZAKEN V Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft be vestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij P. C. van L., arbeider te Colijnsplaat wegens diefstal, is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf het vonnis van den politierechter te Mid delburg, waarbij E. L. B., werkman aldaar, wegens beleediging van een ambtenaar in functie, is veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Hooger beroep. Door P. S. te 's Heer Arendskerke is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes van 6 December 1929, waarbij hy werd veroordeeld tot ƒ15 boete. subs. 15 dagen hechtenis, wegens over treding Leerplichtwet, (het als vader met de verzorging van een bij hem inwonend kind belast, niet zorgen dat dit kind, dat als leer ling is geplaatst op een lagere school en nog niet bulten de leerverplichting viel, die school geregeld bezoekt.) MARINE EN LEGER Toegekende medailles voor eerlijken en trouwen dienst. Kleine gouden medailleOppertorpedist W. C. Thijssen, schipper R. van der Steen, majoor-seiner P. Roosenschoon. Zilveren medailleMajoor-monteur P. J. van Breugsl, majoor-schrijver H. Vos, serg.- konstabel D. J. M. van de Vijver, stafmuzi kant M. Luca, sergeant der mariniers G. van Coesant, korp.-konstabel L. A. Smith, korp.- machinist M. Kerkhof, barbier J. M. Klijs, korporaal der mariniers L. Schippers, matroos le klasse J. Nieuwdorp, marinier le klasse P. P. A. -van de Weghe. Bronzen medailleSergeant-seiner P. J Zegers, sergeanten-monteur S, G. Kuster, S. Schraa, H. F. A. Wagner, M. Nieuwenkamp, sergeant-vliegtuigmaker C. van Vliet, korp.- vliegtuigmaker H. H. Jamoel, korp.-torpedo- maker J. Schutten, korp.-machinist C. Peper kamp, A. J, Kling, C. Wisse, P. Teune, ma riniers le klasse M. Ronde, K. A. H. de Best, matroos le klasse P. W. Bruijne. Hr. Ms. recherchevaartuig Arend Is van Nieuwediep te Rotterdam aangekomen tot het ondergaan van de noodige voorzieningen. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den marine stoom vaartdisnst der Le klasse R. ds Bruijn den 7en Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. .Medusa". De tot officier-vlieger 3e klasse benoemde luitenants ter zee 3e klasse bij de marine- reserve A. F. Copini en L. M. Goedhart blij ven geplaatst bij het vliegkamp de KoojJ nabij Den Helder. 7 Januarischipper J. Boskamp van Wachtschip Willemsoord naar onderzee- iienstkazerne. De sergeant-vliegtuigmaker W. N. C. Zo merdijk en C. van Vliet vertrekken den 17en December per stoomschip „J. P. Ccen" naar Oost-Indië. Sergeant-monteur H. M. G. Terhaar op nader te bepalen datum van „Brinio" naar De Kooij. LUCHTVAART De EngelandKaapstad vlucht. Gisterenmorgen '10 uur was men nog zon der een enkel bericht over de beide vliegers Williams en Jenkins, die Dinsdag te Londen zijn opgestegen om een non-stopvlucht van Londen naar Kaapstad te ondernemen, ten einde het wereldrecord voor den langen af stand te verbeteren. Sedert Dinsdagmiddag 4 uur, toen het vliegtuig zich op 50 mijl ten Noordwesten van Wardaigne bevond, heeft men niets meer van hen gehoord. In offici- eele kringen is men echter niet ongerust daar het vliegtuig thans buiten het bereik ligt van de draadlooze stations in het binnenland. De vliegerij van het toestel zijn dezelfde ploten die in April een vlucht gemaakt hebben van Engeland naar Karachi. AANBESTEDINGEN Door het dagelijksch bestuur van den pol der Walcheren is hedenmiddag aanbesteed het vervangen van versleten Doorniksche steenglooiing door glooiing van zuilenbazalt en herzetten van steenglooiing met bijkomende werken, tusschen de dfjkpalen 2 en 3 op den Westkapelschen zeedijk. Rar.iing ƒ18 000. Inschrijvers de heerenC. van der Klippe, Vlissingen 18.G00 J. J. Jansen, Middelburg 17.990 W. Diepstraten, Made 17 840 L. Minderhoud, Westkapelle 15.933 J. Linden- bergh Cz., Wemeldïnge 15.745. GEMEENTERAAD VAN ZOUTELANDE. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad voltallig. Ingekomen was een adres van de commissie tot verharding van den Duin en Noordendolferweg, waarin aan de gemeen te verzocht wordt om een bijdrage tot 50 der kosten van verharding van genoemde wegen. De kosten van aanleg worden begroot op 15.000, Aangezien Burg. en Weth. dit adres nog niet* hebben kunnen behandelen, stelt de voorzitter voor om het te stellen in handen van Burg. en Weth. om advies. De heer Verhage stelt voor om in beginsel te besluiten tot het geven der gevraagde bij drage. Spreker zou de verharding zoovee] mogelijk willen bespoedigen. Van hooger hand wordt vlugge medewerking ondervonden en spreker zou willen, dat de raad dit even zoo deed. De heer Koppejan steunt het voorstel van den heer Verhage en is ook gesteld op spoed. De heer Adriaanse merkt op, dat de zaak nu eenigszins anders komt te staan, daar men ook den Noordendolferweg wil verharden. De heer Stroo Is niet tegen verharding der genoemde wegen, maar zou de behandeling van dit adres ook uit willen stellen tot de volgende vergadering. Spreker acht, dat deze zaak eerst terdege overwogen dient te wor den. voordat er een besluit wordt genomen. De voorzitter acht een beginselbesluit on- noodig. Verder merkt spreker op dat de zaak nu geheel anders gelegen is als voorheen, Toen ging de gemeente tot verharding van sommige wegen over, nadat de belangheb benden de helft der kosten haddén bijgedra gen. Nu wil deze commissie de verharding zelf uitvoeren en vraagt aan de gemeente de helft der kosten te willen bijdragen. De voor zitter acht het daarom noodig, dat Burg. en Weth. dit adres eerst behandelen. Het voorstel van den voorzitter wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Verhage en Koppejan. Een adres van Burgemeesters en Secreta rissen in de Kantons Hoorn etc. inzake clas sificatie der gemeenten volgens het Bezoldi gingsbesluit in verband met onderwijsbelan gen ten plattenlande, gericht aan den minis ter van onderwijs, met verzoek daaraan ad haesie te verleenen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Nu komt opnieuw in behandeling het voor stel van den heer Koppejan om de door den heer Verhagen aangevraagden grond alleen ten verkoop aan te bieden, daar in de vorige vergadering de stemmen hierover staakten. Na eenige bespreking wordt het aangeno- fnen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Stroo, Maljaars en Janse. Hierna komt de cursus landbouwhulshoud- kunde aan de orde. Na gedaan onderzoek ra men Burg. en Weth. de kosten voor de gemeente op 175.50. Zij stellen voor thans te verklaren dat de cursus in deze gemeente noodzakelijk is en te besluiten tot het be schikbaar stellen van een lokaal en tevens een lokaal bij den heer Entink te huren. De heer Adriaanse kan begrijpen dat er weer om subsidie gevraagd wordt, maar is dit een reden om ze te geven Spreker vraagt of de leerlingen ook wat betalen. De heer Koppejan zegt dat de leerlingen elk 5 lesgeld moeten betalen en dat vindt hij veel te weinig. Hij zou willen" dat de ge goeden meer betaalden en dat voor de min der gegoeden door het Burgerlijk Armbestuur werd betaald. De heer Maas vindt de kosten voor de ge meente 100 te hoog. De heer Verhage vindt het bedrag ook wel hoog, maar is er toch voor en zou gaarne zien dat er bij voorkomende verzoeken ook aan andere belangen wordt gedacht. De voorzitter zegt dat de leerlingen ook nog andere kosten hebben behalve het lesgeld, Kun totale kosten zullen ongeveer 12 per leerling zyn. De wet verbiedt om een ver schillend of ook om een hooger lesgeld te heffen. Spreker merkt op dat deze cursus niet alleen in het belang van de landbouwbe volking is maar ook in dat van het deel dat bij het vreemdelingenverkeer betrokken is. De heer Stroo is lang huiverig geweest om zijn stem aan deze zaak te geven. Spreker moent dat het nut voor den landbouw de hooge kosten niet wettigt. Maar met het oog op het toenemend vreemdelingenverkeer verklaart, hy zich voor. De raad verklaarde met 5 tegen 2 stemmen dat deze cursus voor de gemeente noodzake lijk is. Tegen de heeren Adriaanse en Koppe jan. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten een lokaal beschikbaar te stellen en bij den heer Entink te huren. De raad besloot de verordening op de keu ring van waren onder protest te wijzigen, daar z\j hiertoe gedwongen wordt door Ged. ■taten. De verordening op het gebruik van het slachthuis wordt definitief vastgesteld. Vervolgens wordt een verordening vastge steld tot het heffen van rechten ingevolge art. 21 der besmettelijke ziektenwet en een verordening tot invordering dier rechten. Voorts stellen Burg. en Weth. den raad twee verordeningen voor. Eén regelende de uitbetaling van loon by ziekte voor personen die niet onder de ziektewet vallen. De andere idem voor personen die wel onder de ziekte wet zouden vallen indien deze verordening niet door de Kroon wordt goedgekeurd. De heer Koppejan vraagt waarom Burg. en Weth. deze verordeningen voorstellen. Zal het op deze manier voordeeliger of nadeeliger voor de gemeente uitkomen. De voorzitter antwoordt dat niet kan ge zegd worden wat voordeeliger zal zijn. Burg. en Weth. gaan uit van de overweging dat de gemeente moet zorgen voor eigen personeel. Na eenige discussie worden deze ontwer pen zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Een verzoek van het schoolbestuur om gel den tot een bsdrag van 369 53 voor scho-il- meubelen en andere kosten wordt toegestaan. De begrooting 1929 wordt gewijzigd in ver band met gemaakte kosten door opmeting van gemeentegronden door het kadaster. Bij de rondvraag informeert de heer Maas naar den toestand van de brandbluschmid- delen, welke naar het oordeel van den voor zitter in goeden doen zijn. DE ONTWAPENING OP VLOOTGEBIED. Uit Tokio wordt gemek', dat de Japansche regeering da voorloopige agenda voor de te Londen te houden vlootconferentie heeft ontvangen en in het algemeen met de samen stelling daarvan accoord gaat. De eischen. door den leider der Japansche delegatie in zijn in de Vereenigde Staten afgelegde ver klaringen geformuleerd, worden algemeen in Japan g'edgekeurd. Volgens het dagblad „Hochi" heeft het door Japan genoemde ver- houdingscyfer 10 7 slechts betrekking op de Vereenigde Staten en zou Japan bereid zijn ten aanzien van Groot-Brittannië met een geringer aandeel genoegen te nemen. Naar uit Washington gemeld wordt, heelt gisterenavond in particuliere woning van staatssecretaris Stimson een bespreking plaats gehad tusschen de leiders der Japan- een paar Wybejt. tabletten I Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. sche en Ameritiaansche delegatie voor J vlootconferentie te Londen, die drie duurde. Ula Een gemeenschappelijk communiqué na de bespreking gepubliceerd werd, LderJ streept het vriendschappelijk karakter d»J besprekingen. Het 's nog i. et bekend neer de besprekingen zullen worden vom-i I gezet. een vertrouwenskwestie in de belgische regeering. De vertrouwer.smotie in de Belgische ro-l geermg is door de Kamer goedgekeurd 100 stemmen der katholieken en libera'enl tegen 72 der socialisten en Ironters en «n'l onthouding. Bi) de behandeling van het wetsontwerp! inzake het contingent voor 1930 sprak dol frontist Declercq zón afkeer uit voor keil Fransch-Beigisch rr'li.air verdrag en tegen het ontwerp te zullen stemmen, omdat! het hoon commando nog uitsluite Fransch is. De minister van defensie ant.l woordde dat r naar middelen wordt gezocht! om het gebruik der Vlaamsche taal tot het I hooge commando uit te strekken. Wat het mjitair aceoord betreft, dit laatl België alLe vrijheid, ingeval van een gewa- po:-.d conflict. In den Senaat werd het debat over de re-1 geeringsverklaring gieteren begonnen. Do cialist Vermeylen hield een lange rede cm te I bewijzen, dat do, Fransch-sr ekende m.nder- heid in Vlaanderen onbeduidend is in aantal, I maar machtig door geld. Zy is alleen voor het Fransch, uit haat tegen de taal van het I Vlaamsch" v?lk, 1 Vlaanderen kan geen minderheidsrechten I erkennen, op voet van gelijkheid met de Vlaamsche rechten Vervolgens sprak de frortist Van Dieren, dij zeide de taaikwestie te willen oplossen in' het kader der eenheid van België. Hij sprak echter zijn wantrouwen uit, ten opzichte van de dubbelzinnige politiek der regeering, die onmachtig is den vrede in het land te t erstei- len. Het debat wordt heden voortgezet. De socialisten hebben in -en groepsverga dering be,ten zicJ. te onthouden bij de stemmirg over de vendaamsching der Gent- sche hoogsschool op grond van de overwe- I ging dat de regeering geen algemeene oplos- I sing van het taalprobleem heeft voorgesteld. de hervatting der engelsch— russische betrekkingen. In het Lagerhuis diende de conservatief Peter MacDonaid een resolutie in, om afkeu ring uit spreken over de zorgelcoze wijze, waarop de regeenng de Engelsch-Russische diplomatieke onderhandelingen gevoerd heeft. Hij diende de motie in, omdat Hen derson niet op bevredigende wijze heeft ge antwoord jp de talrijke vragen ,die hem over de Engelsch-jctussische onderhandelingen gesteld zijn. Chamberlain oefende kritiek op de onvol- maakte redactie van het Engelsch-Russische protocol over de hervatting der betrekkingen met de Sovjets. De methode, die Henderson by de onderhandelingen gevolgd heeft, zeide Chamberlain, is strijdig met de Eng'elsche waardigheid en doemt bij voorbaat het pro tocol lot verijdeling, want de methode van Hendo^on^geeft de zekerheid, dat het pro tocol niet de vruchten zal afwerpen, die de regeering ervan verwacht. De verandering van houding van Henderson, nadat hij de onderhandelingen iu Juli had afgebroken, om daarna Rus'and tot een hervatting der besprekingen uit te noodigen, zonder dat de Sovjets één concessie gedaan hadden, is ou- reenigbaar met de waardigheid en invloed van Engeland, besloot Chamberlain. Na Let antwoord van Henderson, werd de motie verwo. en met 254 tegen 107 stemmen. verantwoordelijkheid voor den oorlog. By de onthulling van een Oorlogsgedenk- teeken te Londen heeft generaal Sir Ian Hamilton een toespraak gehouden waarin hij o a. zeide, dat de Britsche staatslieden den oorlog me* één woord zouden hebben kunnen tegenhouden, wanneer zij niet op noodlottige wyze gebonden waren geweest door die mili taire en maritieme besprekingsn, welke In den loop der jaren waren gevoerd, ln het geheim, achter den rug van het parlement en het volk om, soms zelfs achter den rug om van sommige leden van het kabinet. Acht jaar lang waren die militaire besprekingen gaan de geweest en vier maanden lang die mari tieme besprekingen Die besprekingen werden door een handjevo.' menschen nauwgezet ge bezigd om de handen det regiering te bin den teneinde te beletten dat zij op het laat ste oogenblik zeide zooals /f) had moeten kunnen zeggen - „wie het eerst mobiliseert, moet in de eerste plaats met Engeland reke ning houoen." Toen de vrede op het uiterste lag heeft de Britsche minister van buiten- lanasche zaken inderdaad gepoogd die kaart uit te spelen, maar hij faalde omdat de geo'- lieerde mogendheden wisten dat Engeland zich door de militaire besprekingen op zijn eer verborden had te vechten als zij vochten. GEEN KERSTFEEST IN RUSLAND. In Rusland is een groote beweging tegen het Kerstfeest begonnen. Op wensch van de arbeiders heeft de centrale raad der sovjst- vakvereenigingen besloten, dat op 25 Decem ber zal worden gewerkt. Het bestuur van de sovjet van Moskou heeft den aanvoer van dennenboomen verboden. ,„E Ikendagi Vraag „Tjo'ó dat ge 't o. ÜRITS Fl. 4— De winti Is gisteren voor de ter sneeuw gevallej veel en veel meer i overgebleven, maarl liefhebbers van wil Stemmen. Ze rekent Kerstdagen zuil erf temperatuur was I maar te Munchenl afgeloopen nacht ra het vriespunt. In heeft het ook gesn in het "Schwarzwall graden vorst gemell Ook In het Rsuf geworden. Nadat hl verscheidene maleif thans ook in de dl het hooggebergte lil dik. Boven op de r graden terwyl er i waait. De 1:1 a n vermaards held uil maand Maart in dl den en een honoral ml:. 6C00 per avondl van de Duitscho honorarium nog kunstenaars, zooall de clown GrockJ mk. 2000 per avonl -Ollfantel De drie agentT sinds de vervolging olifanten, welke Gedong Tataal teid bleven zyn, wsrdsj vertelden gedurendT schsn gezworven tej rende dien tyd nit men geheel uitgepi Wayse Kampoong. ook enormen last vonden. De kudde ten vlak by de adi zeer korten afstam Een gift De heer M. Falk drag van 10.000) einden geschonken reeds voor $1.000.d verder allerlei kle| maakt. Deze nieuwe gifl een stichting tsf vrouw. De levensdJ tot 35 jaardan opgebruikt zyn vol het publieke welzijl i ring van opvoedinj of philantropisch k| De b e s t zelf. T.lden steenkolenmijn te Getrouwd J. H. Ph. VAl Lo| PRUDENCE die, mede name! familie, harteliil voor de vele blil stelling vóór en| ontvangen. Vlissingen, De Rotterdam, Willem Buytl 19 Decerrl De Heer en jvfl DEN HAAN zegj voor de bewijzei ontvangen bij h hun zeer geliefd Vlissingen, 19 NiauwConce Bioscoop, Dj ffiSP" Het ln Het instrument Het Instrument Het Instrument Het Instrument De bedi wordt schakelt zich „DE O het Cali „OE Cf

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 2