1000 500 300 150 100 25 IEDER GRATIS MAANDAG EERSTE BLAD 67e Jaargang 1929 I UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. iO. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen iiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiüHiiiiiiiiiüHjüi BINNENLAND Stads- en Provincienieuws g geef je op de vouw en e knipt daarna den rok iaar de andere. Ook de >nd uit. No. 296 pk. je: ikkeld, maar als je de bekijkt, is het je on- Ijk. Den naad van het ;ht en aan den onder zoompje. Zorg er voor, en gelijk rond blijft, t rokje wordt gezet is, ïd bekijkt, ook gemak- t een dubbel gevouwen aan de bovenzijde Iig- i van de afmetingen ooals de stippellijn laat ,n het lijfje knip je een omt, evenals het ronde 1 de mouwtjes stik je leg je een zoompje, je naai je nu aaneen, verk je met wol in een anelsteek. Dat zelfde s de mouwtjes, het het rokje werken. Je jerig dat staat, lief uitzien in zoo'n iet maar geen nufje dselhoekje. opgave aan van on- dit figuur Nu, dat lijn te trekken, dat potlood op pen op te ef je weer door bij te zetten ln de len trekt, iterlijk Woensdag- an de krant zijn. Vergeet ook niet ïrmelden, benevens laats. Wie hieraan eedingen naar de ecember wordt be te oplossingen van t en wie voldaan n mooie teekenin- kinderen worden ïen van de geluk- het nummer van iaar weer vooruit VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen die zich van heden af voor drie maanden op de „VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 Januaii Examens radio-technicus en radio-monteur. De examens voor radio-technicus en ra dio-monteur zullen dezen winter wederom te Amsterdam worden afgenomen, en wel het practisch gedeelte tusschen 1 en 7 Januari 1930. De data van het schriftelijk gedeelte zijn nog niet bekend. Voor nadere inlichtin gen vervoege men zich bij het secretariaat van den Ned. Bond van radiohandelaren, Keizersgracht 790, Amsterdam. Teunisscn en Klunder onder dokters behandeling. Naar „het Volk" verneemt, heeft de heer Teunissen, een der beide onschuldig veroor deelden Uit de moordzaak Giessen-Nieuwkerk, zich onder doktersbehandeling moeten stel len. De heer Teuni-sen, die sedert geruimen tijd reeds weer had getracht zijn werkzaamheden te hervatten en te Eindhoven in zijn oude vak, het aannemersbedrijf, gedurende eenige weken is werkzaam geweest, zal op dokters advies een langdurige rust moeten nemen. Hij klaagde reeds aanstonds na zijn invrij- heidsstelling over pijn in de beenen, een kwaal, welke ongetwijfeld het gevolg is van het lange verblijf i"1 de cel. Slechts een lang durige en zorgvuldige rust zal hem, aldus luidde het doktersadvies, van een blijvende invaliditeit nnen vrijwaren. De heer J. C. Klunder schreef onlangs, dat hij zeer veel last had van zijn oogen. Men zal zich herinneren, dat hij reeds voor zes jaar slecht van gezicht was, doch zijn gezichtsvermogen heeft door het verblijf in de gevangenis zoozeer geleden, dat. hij bij periodes aan een van beide oogen nagenoeg blind is. Ook hij heeft zich onder doktersbehande ling gesteld en ''al voorloopig nog zijn werk zaamheden niet kunnen opnemen. De Wandelaar. Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen de twaalfde aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan na- tuurwaardeering, natuurbescherming, heem schut, geologie en folklore. Ds. R. J. de Stoppelaar houdt een prettige causerie over de geneugten van hen, die in December het schoone in de natuur opzoe ken. Prof. dr. A. M. Brouwer haalt opnieuw her inneringen op aan den zomer, toen hij in Limburg werd getroffen door een onvergete lijke bloemen- en vlinc. weelde. Onderhoudend en instructief beide is het relaas, dat N. Tinbe-gen ten beste geeft over onze mooie roofvogels. Ds. A. L. Boer is een geestdriftig vriend van het Friesche landschapschoon, waarvan hij den welverdienden lof zingt. Naar het he r:"l" oord, dat Meyendel heet, worden wij ook ditrr al geleid G. P. Klijn, is opnieuw een betrouwbaar en onderhoudend gids. Hoe St. Maarten in Oost-Drente wordt gevierd, maakt J. H. Bergmans-Beins ons duidelijk, terwijl Jan Veldman ons ^in de sfeer van Kerstmis brengt. J. H. Isings had een week lang enkele tien tallen zwervers uit den vreemde in zijn tuin de merkwaardige kruisbekken, In woord en beeld vertelt hij hij door dit bezoek was verrast. J. H. Brinkgreve-Entrop brengt ons, met een beschouwing over den misteltwijg, op het gebied der folklore. VLISSINGEN, 16 DECEMBER. De motor veerdienst VlissingenBreskens. De aan wal staande stuurlieden, die van den beginne af critiek hebben uitgeoefend op de motorveerboot „Koningin Wilhelmina" van de lijn VlissingenBreskens van den provincialen stoombootdienst op de Wester- schelde zijn wel in het ongelijk gesteld, waar het betreft hun meening, dat ds boot, die in zulk een groote behoefte voorziet, bij storm weer niet zou kunnen varen. De vele storm dagen van de laatste weken heeft de boot geregeld in den dienst op deze lijn voorzien en heeft dus bewezen ock in deze omstandig heden niet minder dan andere booten aan de eischen door het verkeer gesteld te voldoen. De IConing en Koningin^ van Noorwegen. Donderdag worden met de mailboot uit Engeland alhier verwacht de Koning en Ko ningin van Noorwegen, die met den Noord- Duitschen mailtrein hun reis van hier zul len voortzetten. Feestavond dansclub „Turbinia". Britannia. Een leuken avond had deze dansclub van leerlingen assistent-werktuigkundigen aan de zeevaartschool alhier, Zaterdag georganiseerd. Gepast amusement mogen de studeerenden zeer zeker wel eens hebben, want de boog kan niet altijd gespannen zijn en dan is een wekelijksche dansavond onder leiding van den dansleeraar Corveleijn, wel een van de mid delen om zulks te verschaffen, te meer daar van de danskunst een opvoedende kracht en aesthetische vorming uitgaat, welke den toe- komstigen vertegenwoordigers van onze natie in den vreemde niet anders dan ten goede kunnen komen, pet behoort er nu eenmaal bij, dat deze danslessen eens culmineeren in een gezelligen avond, waar het geleerde in practijk wordt gebracht en men gelegenheid krijgt zich te bewegen in de uitgaande we reld. Dit nu geschiedde Zaterdag. Dat de leeraren der school met de scholieren en hun ontspanning medeleven, bewees derzelver tegenwoordigheid. Voor de ouders der cur sisten voorwaar een groote geruststelling, dat hun kinderen in veilige haven en beschaafd milieu verkeeren. Men had zich de medewerking verzekerd van den hofkunstenaar Larette, die met z'n verbazingswekkende goocheltoeren de aan wezigen eenige uren heeft geamuseerd en bewees een meester in zijn va!: te zijn. Door zijn experimenten brengt hij de toeschouwers in spanning, door zijn humor zorgt hij voor een allergenoeglijkste sfeer, welke nog ver hoogd wordt, doordat hy het .publiek een daadwerkelijk aandeel in zijn trucs laat ne men. De Miss Blanche cigarettenregen, de Japansche duimbinding, de citroen als brand kast, de zevenvoudige do<5s, de heksenknoo- pen, het tooveren met kaarten, ballen en zakdoeken enz.#enz„ 't zyn alle nummers waar men perplex van staat. Terecht waren de aanwezigen dan ook enthousiast en be loonden zij dezen Zauberkünstler onophoude lijk met applaus. In den vooravond zong mej. S. K. op haar gewone verdienstelijke wijze enkele cabaret liedjes, die wij bij andere gelegenheden reeds van haar hoorden, en behaalde daarmede veel succes. Voorts zorgde een orkestje onder leiding van den heer Van Hercules voor de noodige muzikale afwisseling, waarbij de stemming op het gewenschte peil bleef. Ook „Ko" behoort tot die figuren, die er den moed in weten te houden. Dat „Turbinia" haar naam alle eer aan gedaan heeft, behoeft geen betuig. Met de keuze van dezen naam is men in het vak ge bleven, want turbines zijn toch roteerende machines En gedraaid is er, (of om in den stijl te blijven): er is geweldig „geturbi- neerd". Werkelijk een avond, welke in de knusse Britannia-zaal vóór de sluiting van het winterseizoen om herhaling vraagt. In onze TJjdinghal. Het onder leiding van het rijksbureau voer monumentenzorg geheel gerestaureerde stad huis te Schoonhoven' zal binnenkort feeste lijk worden geopend. Wij geven een foto van dit gebouw, zooals het er thans uitziet. Een indrukwekkende foto geeft een goed idee hoe het de vorige week bij den hevigen storm op de Maas te Rotterdam heeft ge spookt. De sleepbooten varen bij tientallen de rivier op en neer om eventueele assisten tie te v Drieenen. De firma S. Seymonsbergen, scheepswerf en motorenfabriek „Concordia" te Rotterdam heeft een watertram ontworpen. Op onze foto kan men het inteiieur van deze tram bewonderen. Onder de portretten die geëtaleerd worden zal men aart effen dat van den oud-hoog leeraar prof. ir. J. Nelemans, vroeger inge nieur te Ter Neuzen, die Woensdag a.s. vin 3 tot 4 uur z!;n afscheidscollege zal geven to Delft. Te sprekende film. De belangstelling voor de sprekende film in het „Alhambra" -ater is reusachtig ge weest. Bij dere voorstellinj was de zaal uit verkocht en dit zal nog wel eenige dagen zoo blijven. Met dit wonder der techniek wil bijna iedereen kennis maken. Dit was overal elders zoo en dat zal hier ook wel het geval zijn. In de groote steden worden de sprekende films reeds enkele maanden achtereen vertoond en blijft de belangstelling nog steeds onver flauwd. Wie de film nog niet heeft gezien en ge hoord, heeft gelegenheid tot en met Don derdagavond dit allernieuwste snufje op bioscopisch gebied te bewonderen. De „Poelau Tello". Het motorschip t „Poelau Tello" is heden van de werf der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde"' naar buiten gebracht en zal nu Woensdag de proeftocht worden gehouden. Een groote mail. Met de mailboot „Prinses Juliana" is gis terenavond een groote Amerikaansche mail meegekomen, bestaande uit niet minder dan 2777 zakken. Ned. Bijbelgenootschap. De afdeeling Vlissingen van het Ned. Bij belgenootschap houdt een openbare samen komst op Donderdag 19 December, des avonds 8 uur, in de Nieuwe kerk. Als sprekers zullen optreden ds. H. Blaauwendraad,dr. J. E. B. Blase en ds. A. Wiersinga. Padvindsterslotferij. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar door de padvindsters een verloting gehouden ten bate van het Kerstfeest voor misdeelde kinderen. De bezichtiging der prijzen en de verloting hebben plaats op Woensdag 18 December. Verder wordt verwezen naar de adverten tie in dit blad. De prijzen worden door de padvindsters thuis bezorgd. Een aanrijding. Meldden wij Zaterdag een aanrijding op het kruispunt WalstraatKleine Markt voor den bakkerswinkel „de Klok", thans is bij on derzoek gebleken dat de aangeredene in de zen zelf geheel de schuld draagt. Hij had toch in verkeerde richting gereden, waarbij nog komt dat hij hardhoorend is, zoodat hij geen signalen had gehoord van den automo biel, rijdend in de Walstraat van af het Bet je Wolffplein, welke automobiel hem aanreed en op de straat wierp. De man heeft bij die ge legenheid zijn been gebroken. Drankmisbruik. Zaterdagavond werd de assistentie der po litie ingeroepen voor een vechtpartij in de Gravenstraat, waardoor een groote volks menigte was ontstaan. Voor de politie ter plaatse kwam bleek de vechtpartij in een huis te zijn voortgezet tusschen twee mannen, die beiden onder drankinvloed verkeerden. Een der vechtlustigen, die zich naar de bevelen der politie niet wilde gedragen, werd gear resteerd en naar het politiebureau overge bracht, alwaar hij ter ontnuchtering in arrest werd gesteld. Hij ging in zijn cel toen zoo te keer, dat hij daarin alles vernielde wat maar mogelijk was. Gisterenavond waren eenige hier verblij vende Duitschers „uit". Eenige malen waren zij door de politie ernstig gewaarschuwd, dat zij zich op straat onbehoorlijk gedroegen. Hun is telkens door de politie aangeraden naar huis te gaan. 's Nachts hoorde een politie man hulpgeroep uit de Engelsche kade al hier. Het bleek dat aldaar een man te water lag, die volgens omstanders eigener beweging daarin was gesprongen. Ook eigener beweging echter kwam de man weer uit de haven en klom hij halverwege een aldaar geplaatste ladder op, doch wenschte hij niet aan den wal te komen. De politie heeft hem daarop met behulp van burgers „opgehaald" en bleek hij een der Duitschers te zijn, die reeds den geheelen avond aan den rol waren. Aan het politie-bureau werd de drenkeling van zijn natte kleeren ontdaan en in warme dekens gerold. Een broeder van dezen Duitscher deelde mede dien avond te voren met een clubje landgenooten te hebben feestgevierd, zoodat ook hier wel drankmisbruik de oor zaak zal zijn van het vreemde gedrag van den drenkeling. Toen deze uit het water was gehaald en naar het politie-bureau moest worden over gebracht, moest de betrokken politie-beambte ter plaatse eenige oogenblikken zijn rijwiel onbeheerd achter laten. Toen de beambte het later wilde ophalen, bleek het niet meer aan wezig te zijn en werd het na eenig zoeken in een der plantsoenen in het Bellamypark, ge deeltelijk vernield, teruggevonden. Iemand heeft dus, middel dat rijwiel, zijn woede op öc politie gekeeld. De laffe dader bleef on bekend. Een licbtër losgeraakt. Gisteren rrJ.ddag geraakte op de reede alhier van een sleep een lichter los. Van hier werd een sleepboot uitgezonden, die den lichter oppikte en weer bij den sleep terug bracht. Scheepvaartberichten. Het met steenen geladen schip „Machien- steen 13" heeft bij het binnenkomen der ha ven te Hansweert lekkage gekregen, vermoe delijk door het stooten tegen den berm. Na dat het gat was dichtgemaakt heeft de „Machiensteen" de reis naar zijn bestemming voortgezet. De sleepboot „Piejo" heeft in de buiten haven te Hansweert een draad in de schroef gekregen Nadat de draad uit de schroef was verwijderd werd de reis voortgezet. De ledige spits „Jeamma" is tegen het remmingswerk van de spoorbrug te Vlake gevaren, hetwelk beschadigd werd. De „Jeamma" bekwam eveneens schade, doch kon de reis. voortzetten. Tentoonstelling Walchersclie kanarie- vereeniging. Op de gehouden tentoonstelling met zang- wedstrijd te Middelburg, uitgeschreven door de kanarievereeniging „Onze Zangers" aldaar, behaalden onderstaande personen de volgende prijzen Klasse I, 4 vogels eigen kweek 1929 le pr. J. Tromp met 175 punten. Klasse II, 2 vogels eigen kweek 1929 le pr. J. de Jonge "mét 147 pufftëii 2é pr. J. Tromp met 135 punten 3e pr. dezelfde met 102 punten 4e pr. D. de Kok met 102 punten. Klasse III, 1 vogel eigen kwe -k 1929 le pr. J. Tromp met 75 punten 2e pr. dezelfde met 66 punten 3e pr. J. de Jonge met 54 punten. Klasse VI, 1 vogel open klas le pr. J. Tromp met 87 punten 2e pr. J. de Jonge met 78 punten 3e pr. W. de Nooijer met 72 p. De heeren J. Tromp, J. de Jonge en W. de Nooijer, behaalden elk nog een eereprijs bij hun klasseprijzen. Beschilderen van fluweel. Ook onder de dames in Middelburg en om geving zijn er zeer velen, die zich op het ver vaardigen van fraaie handwerken toeleggen en daarin af n toe wel eens afwisseling wil len brengen. Een afwisseling is zeker het be schilderen van stoffen en daarvoor is het te pryzen, dat mevrouw O. GuilliamsRöhrer uit Zurich mi1 de welwillende medewerking van de vereeniging van handenarbeid te Mid delburg in haar lokaal in school C aan de Langedelft Zaterdagmiddag een tentoonstel ling en demonstratie heeft kunnen houden van een nieuwe wijze van beschilderen van fluweel, zijde en andere stoffen met een spe ciale verfstof, het opbrengen van glasgruis en andere grondstof r.i om zoodoende werke lijk zeer mooi werk. te verkrijgen, wat ook zelfs door hen die niet gewoon zijn den tee- kenstift te hanteeren in enkele uren kan wor den geleerd, .vat enkele werkstukjes van leerling en bewezen. Maar voora1 het werk van mevrouw Guilliams zelf was voor het grootste deel zeer mooi en bracht de aanwe zigen een aantal fraaie kleedingstukken en versiering voor de woningen, die als uitste kend geslaagd mogen worden aangeteekend. De brand te Middelburg. Voor de motorspuiten der brandweer te Middelburg zon nieuwe slangen aangekomen, die gisteren in de spuithuisjes op hun plaats op de spuiten werd i gebracht. Nog voortdurend moet de wacht wor den gehouden bij de puinhoopen en gisteren en ook hedennacht is met een slang op de waterleiding water gegeven moeten worden. Het blijkt nl. dat onder de puinhoopen zich nog smeulende massa's bevinden en deze zijn niet te bereiken voor het daarop liggende puin is opgeruimd. Dit puin wordt thans met een groot aantal wagens weggehaald. Aan de opruimingswerkzaamheden wordt krachtig doorgewerkt, teneinde zoo spoedig mogelijk met den herbouw te kunnen begin nen. Een avontuurlijke reis. Een 16-jarige loopjongen uit Middelburg heeft dezer dagen een avontuurlijke reis ge maakt. Vrijdag ging hij er op een rijwiel van zjjn patroon van door en bereikte dien dag Bergen op Zoom. om met .en vrachtauto mede te rtfden tot Breda. Hier zette hij zijn rijwiel ip het station en zocht een slaap plaats in een goederenwagen. Hij sliep ste vig en bemerkte niet dat deze wagen Zater dag wegreed. Zoo kwam hij buiten zijn be doeling via Venlo in Duitschland terecht en werd daar in den wagen aangetroffen en aan de politie overgeleverd, die hem over de grens zette. De politie te Venlo stelde hem op transport naar Middelburg, waar hij onder het ouderlijk gezag werd teruggebracht. - .mstoring. Gisterenmorgen kon de eerste rit van de tram VlissingenMiddelburg heen en weer, dus 6.30 uur van Vlissingen en 7.00 van Mid delburg nief gemaakt worden, tengevolge van defecten aan de bovenleiding, een gevolg van de stormen van verleden week. Gemeenteraad van Goes. In de vergadering van den gemeenteraad te Goes werden schriftelijke dankbetuigingen, van Burg. en Weth. van Middelburg en van den Commissaris der Koningin in Zeeland voorgelezen voor de hulp, door de Goesche brandweer bewezen bij den grooten brand te Middelburg. De voorzitter deelde mede, dat Burg. en Weth. reeds met de brandweerdirectie een on derhoud hebben gehad, teneinde onder het oog te zien, of deze ramp ook motieven tot uitbreiding van de brandweer aldaar heeft opgeleverd. Na advies gevraagd te hebben van de Kon. Brandweervereeniging, zullen Burg. en Weth. spoedig met voorstellen bij den Raad komen. Aangenomen werd met algemeene stemmen een voorstel van Burg. en Weth. tot onder- handsche aanbesteding van de restauratie van den kerktoren. De verordening op de winkelsluiting onder ging eenige wijziging. Voortaan zullen op alle Christelijke feestdagen de winkels tot des avonds elf uur geopend mogen zijn. De Zon dagssluiting en de sluiting des avonds na 8 uur bleven echter behouden. Bij de behandeling der gemeente-begrooting: werd besloten een post voor werkverschaffing op de begrooting te brengen. Ook werd een langdurige discussie gevoerd over het voorstel van Burg. en Weth. om de inkomstenbelasting niet te verhoogen, maar 10.000 te nemen uit de reserve voor bijzon dere doeleinden. Met 7 tegen 4 stemmen werd het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. De begrooting werd met algemeene stem men vastgesteld. Solistenconcours te Goes. Vanwege den Bond van Harmonie- en Fanfarevereeniigngen in Zeeland werd 14 December jl. te Goes een solistenconcours ge houden. De jury bestond uit de heeren N. A. Bouwman, J. J. Hermans en Ed. Flipse. Onze stadgenoot, de heer H. B. Woltering, solo-saxophonist en directeur van de Vlis- singsche Postfanfare, behaalde met „Fapil- lons", ai- varié van P. Bouillon, in de hoog ste afdeeling het hoogst aantal punten. Be oordeeld werden zuiverheid, klankgehalte, techniek, voordracht, tempo en opvatting. Het moet voor de vereeniging zeer zeker prettig wezen, dat haar directeur, bij een waardee ring met minstens 8, ook voor opvatting een 9 mocht verwerven. Voorschot Landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is aan de gemeent Krabbendijke een voorschot uit 's rijks schatkist verleend tot een maximum van 14.400, ter verstrekking aan de vereeniging, uitsluitend in die ge meente werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders, ter uitbetaling van het door vier landarbeiders benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. BIGGEKERKE. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, gaf de Clir. zangvereeniging „Halleluja" te Biggekerke Vrijdagavond in de Ned. Herv. kerk een uitvoering, die door ongeveer 100 personen werd bijgewoond. Nadat gemeenschappelijk was gezongen Psalm 103 1 en 11, opende de voorzitter dc heer P. Janse, de samenkomst met gebed en sprak daarna een kort openingswoord, waar in hij naar voren bracht hoe de vereeniging door het steeds wisselen der leden niet in kracht is toegenomen, naarmate het .aantal levensjaren, al troost men zich met het feit, dat noc geen enkele zangvereeniging hier ter plaatse zich in zulk een lang bestaan heeft mogen verheugen. Onder leiding van den directeur, den heer C. Stuij, werden daarna een aantal nummers ten gehoore "ebracht, die, het aantal leden in aanmerking gen men, op goede wijze werden vertolkt en waaruit de indruk werd verkre gen, dat directeur er leden hun beste krach ten inspannen om de zang op een hoog peil te brengen.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1