1000 500 300 150 100 25 PLOUVIER IEDER GRATIS EERSTE BLAD G7e Jaargang Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening E6287 IS^DECEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen KAMER-OVERZICHT BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Pastoor Heumann's Winter-Pantoffels en Waterdicht Schoeisel No. 295 1929 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 3 bladen illlllllllllllliilllllllliiiillllllillillliliiliiitillij die zich van heden af voor drie maanden op de VLISSINGSCHE COURANT" abonneert, ontvangt deze Courant tot 1 Januari TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Onderwijs. Het Hooger Onderwijs heeft altijd zijn verdedigers, al worden er ook klachten geuit. De stijgende stroom van studenten die blij ken minder geschikt te zijn voor universi taire studie vervult sommigen met bezorgd heid. Anderen vinden, dat de hoogescholen te veel vakscholen worden en zij achten dit niet gewenscht. Volgens verdedigers van dit deel van dit onderwijs is er niet genoeg geld beschikbaar voor de instandhouding van gebouwen. Voor een leerstoel in het Friesch was als gewoonlijk weer gepleit. De beeren Van der Heiden en Bakker deden het ditmaal. De heer Moller sloot zich daarbij aan en be toogde dat onderwijzers de streektaal moeten kennen ook bijv. in Limburg om goed met de kinderen te kunnen omgaan. De kinderen moeten in Friesland en in Limburg eigenlijk nog Nederlandsch leeren. Pecularistisch is al dat verlangen niet meende de heer Visscher, want het Friesch is een eigen taal en het is onbilllijk die te verwaarloozen. De hoogleeraar te Utrecht die van homo- sexueele handelingen is verdacht maar is vrijgesproken, diende verwijderd te worden, meenden de heeren Van Wijnbergen en Vis scher, omdat hij moreel zijn prestige heeft verloren. Het gaat niet aan hem vrij uit te laten gaan omdat hij vrijgesproken is door het Amsterdamsche Hof nadat de Utrecht- sche rechtbank hem veroordeeld had. De groentijd werd door den heer Van Rap- pard verdedigd, terwijl de heer Wijnkoop be toogde dat ook arbeiders in het curatorium der universiteiten zouden worden benoemd. De rechtspositie der professoren is niet voldoende verzekerd, betoogde prof. Visscher. Er zijn gevallen geweest die ernstig die rechts positie troffen, o.a. gebeurde het dat een professor die zwaar ziek was een brief kreeg meldende, dat hij zijn ontslag zou krijgen als hij niet dadelijk kwam. Er is vrees dat het wetenschappelijk peil der universiteiten daalt als gevolg van de komst van jongelingen die niet de gaven hebben noodig voor wetenschappelijke studie. Die jongelui zijn een nadeel voor de goeden omdat onvoldragen la-achten op de arbeids markt komen. De heeren Van der Waerden, Slotemaker de Bruine en Visscher bespraken dit onderwerp. Maatregelen dienen tegen dit euvel genomen te worden. De vóór-opleiding voor wetenschappelijke studie is niet meer wat ze is en wezen moet. Omtrent de exacte wetenschappen wordt op de H.B.S.'en niet genoeg geleerdde studie daar is niet voldoende geconcentreerd op wetenschappelijke studie. Onder hilariteit pleitte de heer Duymaer van Twist weer voor een homoeopathischen leerstoel. Hii heeft weer hoop gekregen door het antwoord van den Minster, die niet zoo afwijzend staat als zijn voorganger. De Minister babbelde een beetje rond over al deze punten. Hij wil dat de H.B.S. als toelating voor de hoogeschool zal blijven. De hoogeschool moet inderdaad een instituut voor wetenschappelijke studie blijven en pogingen om er een vakschool van te maken, zijn niet gewenscht. Een doelmatige verdeeling der leerstoelen over de universiteiten is gewenscht, wat niet alleen een kwestie is van financiën. Bij op lichting van nieuwe leerstoelen wordt daarbij altijd rekening gehouden met de verdeeling over de universiteiten. Omtrent het Friesch zijn nog onderhande lingen gaande. Zal het worden opgedragen aan iemand zich op Friesch toelegt of moet dit gezien worden in algemen linguïstisch verband. Het overleg met curatoren wordt voortgezet en de Minister is zelfs in 1930 nog bereid een beslissing te nemen als de moeie- lijkheden zijn opgeheven. De aangelegenheid van den Utrechtschen hoogleeraar gaf den Minister geen aanleiding om terug te komen op de beslissing van zijn ambtsvoorganger, die de zaak heeft afge daan. De officier van justitie is niet bereid de dossiers over te leggen. De rechtspositie van den hoogleeraar deugt niet, zei de heer Visscher, maar tegelijkertijd vroeg hy ontslag voor dien Utrechtschen hoogleeraar, die vrijgesproken is. Dat was niet logisch. Tal van details werden nog behandeld, maar zij gaven geen nieuws. Bij de replieken wilde de heer Wijnkoop per motie overlegging van de dossiers van het Utrechtsche geval vragei^, maar die motie wordt later behan deld als de Minister van Justitie er bij is. De schenking van Sorghvliet. Ingediend is een wetsontwerp ^houdende machtiging tot het aangaan van een over eenkomst van schenking. Het is wenschelijk gebleken, in deze zaak den wetgever te betrekken, waar de verkrij ging van den eigendom door den Staat ondor nadere bepalingen zal geschieden. Er is daar toe, ook naar het inzien van den minister van justitie, te meer reden, omdat er geen eenstemmigheid hec-scht over de vraag, of aan een schenking een ontbindende voor waarde kan worden verbonden, gelijk de on- derwerpelijke overeenkomst zal kennen. Docr de by de wet verleende machtiging zal de rechtsgeldigheid van de overeenkomst, met inbegrip der gestelde voorwaarden vaststaan. Waar mitsdien het onderhavige wetsont werp wordt aangeboden, is het de regeering een behoefte, daarbij een woord van diepge voelde erkentelijkheid en waardeering uit te spreken jegens de schenkers, die door hun zoozeer van vaderlandsliefde getuigende daad in dit kostbaar Ic.ndgoed aan het Nederland- sche volk een monument willen geven tot het in eere houden van zijn'historisch verleden. Teneinde deze bestemming blijvend te ver zekeren, hebben zij aan hun voorgenomen schenking èen aantal voorwaarden verbon den, welke naar ae meening van de regeering, aan het doel, waarvoor het landgoed zal wor den afgestaan, slechts bevorderlijk kunnen zijn en met het oog hierop geen bezwaar kunnen opleveren. De regeering stelt zich voor, nadat het hierbij aangeboden ontwerp tot wel zal zijn verheven en de akte van schenking zal zijn tot stand gekomen, zich nader omtrent de aan het landgoed te geven bestemming te be raden en te zijner tijd daaromtrent nadere voorstellen te doen. H. K. II. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren in verband met het binnenkort beëindigen van haar studie aan de Leidsche universiteit haar verblijf in d3 villa „Het Waerle" te Kat wijk aan Zee voor goed beëindigd. Consumptie-ijs. Naar aanleiding van wat, de warenwet voorschrijft ten aanzien van consumptie-ijs heeft het dagelijksch bestuur van den Ned. Bond van Marktkoopliedenvereenigingen een onderhoud gehad met den minister van ar beid, handel en nijverheid. De minister verklaarde bij zyn oordeel te blijven, dat centrale bereidplaatsen het meest gewenscht zyn. Op een verzoek om een dis pensatietermijn van een jaar kon de minis ter, naar gemeld wordt geen definitief ant woord geven. Invoer van varkensvleesch. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft in het Lagerhuis de minister van landbouw op een vraag van één der parlementsleden geant woord, d hy zorgvuldig de vraag overwoog, of eenige matiging van het invoerverbod van varkensvleesch van het vasteland mogelijk is. De minister zeh j, echter te vreezen, dat dat handhaven van het invoerverbod abso luut noodzakelijk is ten einde den Britschen veestapel te n ziekte te beschermen. Jhr. mr. G. J. A. Schimmelpenninck.f In huize „Den Dolder" te Den Dolder is gisteren plotseling overleden jhr. mr. G. J. A. Schimmelpenninck, oud-burgemeester van Rhenen. Jarenlang wr.s de thans overledene lid der Tweede Kamer en lid van de Prov. Staten van Utrecht. In het laatste college hield hy zich voornamelijk bezig met de behartiging der Utrechtsche waters-hapsbelangen. Als mensch was hij zeer gezien en algemeen be mind wegens zijn joviale omgangsvormen. De regeering benoemd* hem tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De internationale telefoongids. Met medewerking van de officieele tele foon-administraties zullen in den internatio nalen telefoongids, te beginnen met de uit gifte van 1930, alle zakenkantoren worden vermeld, die geregeld van de internationale telefonie gebruik maken of wier beteekenis aanleiding tot opneming in den gids geeft. Daarnaast zullen echter teneinde finan cieel de uitgifte mogelijk te maken de be taalde inschry vingen blijven bestaan, terwijl de prijs van den gids voor den lossen verkoop hooger zal worden gesteld. Wat ons land betreft komen er ten minste 2500 ondernemingen voor opneming in aan merking, terwijl voor geheel Europa ten minste 60.000 cn^crnemingen zullen worden opgenomen. Posteryen, telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit van 10 December zijn, met ingang van 10 December benoemd tot inge nieur der telegrafie en telefonie ir. F. O. Bloembergen, ir. R. K. van Eysbergen, ir. II. C. de Vos en met ingang van 16 December ir. J. A. C. Mijnlieff, allen thans tijdelijk in genieur der telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit van 10 December is, met ingang van 1 April, aan den referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie K. Rood- zant, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Noordwijk-Binnen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Drukke dagen voor den postdienst. Met het oog op de groote hoeveelheden correspondentie en stukken van allerlei aard, welke steeds aan het eind van het jaar wor den verzonden, wordt er zeer op aangedron gen, massa-reclamedrukwerken en kalenders vooral zeer tijdig te posten, zoo mogelijk uiterlijk 19 December, opdat de verwerking op de postkantoren regelmatig en geleidelijk kan geschieden. Ook wordt dringend aanbevolen, de gewone nieuwjaarscorrespondentie vroegtijdig te posten. Indië tot de laatste dagen gewacht wordt, is vertraging niet te voorkomen. Winkelsluiting te Rotterdam. De Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden, heeft er bij den Rotter- damschen gemeenteraad op aangedrongen, dat de gemeentelijke verordening op de win kelsluiting zoodanig zou worden gewyzigd, dat een algemeene vrije Donderdagmiddag zou worden ingevoerd. Da?~tegen is protest aangeteekend doir de Rotterdamsche Mid- denstandsvereeniging „"Tandel en Nijver heid". Thans wordt bericht, dat ook de Vereeni- ging voor Banketbakkers, exploitanten van bestelzaken, i nadeelen van een dergelijken uniformen vrijen middag onder de aandacht van den raad heeft gebracht en er op heeft gewezen, dat het niet in het belang van de gemeente en de gemeentenaren is, wanneer het geheele distributieraderwerk op en in den zelfden middag in de eek wordt stopgezet. Aan den gemeenteraad is verzocht de ver ordening op de winkelsluiting op dit punt ongewijzigd te lat. n en de keuze van den vrijen halven dag over te laten aan de win keliers in overleg met hun personeel. VLISSINGEN, 14 DECEMBER. Tabaksbelasting. De ontvanger der accijnzen, kantoor Zeil- markt no. 8, maakt bekend le. dat bij staking van een tabaks- en si- garenhandel schriftelijk een verzoek om in trekking der bedrijfsvergunning moet inge diend worden bij hem ontvanger 2e. dat bij indiening van dit verzoek nog vóór het einde Van dit jaar over het jaar 1930 geen vergunningsrecht verschuldigd isbij indiening nó. 31 December a.s. is dat recht nog verschuldigd 3e. dat houders van bedrijfsvergunningen voor het jaar 1930 hun recht ad 5 moeten betalen vóór 20 Januari a.s. en daarbij de bruin-gele kaart moeten meebrengen óm op die kaart kwitantie van betaling te ont vangen 4e. dat by gebreke van betaling vóór 20 Januari a.s. tot vervolging, hooge kosten medebrengende, zal worden overgegaan. Geneesmiddelen steeds ook voorradig in het Alleen depot: i itaWSUM N- v- AP°,heek ~W „Coronae", Bergen op V U 'W Zoom, Zuivelstr. 35, 1 el. 52. Postgiro 3269, Aldaar ook steede ver krijgbaar Heumanns /,v\..Diêrengeneesmiddelen" //e* groote Pastoor Heit- mann-Boeky 352 bladz., JEÖ afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezerdie zijn adres inzendt aan H. Heumann en Co. Amsterdam C 134 Staaikade 4. Briefkaart voldoende Alhambra-Thealer. Al Jonson's „Zingende Dwaas". De apparaten. De directie van het „Alhambra-Theater" moet men er erkentelyk voor zyn, dat zij het Vlissingsche publiek in de gelegenheid stelt, kennis te maken met de geluidsfilm. Muziek, zang en gesproken woord kunnen thans een rolprent begeleiden, worden er één geheel mede. Geweldig ingrypend is deze uitvinding op de filmtechniek en filmkunst. Dit spreekt. De technische mogeiykheden van de uitvin ding zyn inderdaad onbegrensd. En nog voortdurend is de techniek en marche, streeft zy naar perfectionneering. Evenals de zwij gende film behagelyke ontspanning of rustig amusement gaf en daardoor populair werd, zoo zal men ook by de sprekende en musi- ceerende film vermoedelijk een stijgende lijn kunnen constateeren. Wy meenen dit tenmin ste te mogen concludeeren uit het ongeëven aard succes gisterenavond in „Alhambra". waar „the Singing Fool" een gebeurtenis in de filmwereld werd. Perplex stond men ook over een voor filmpje, waarin, een hofmakerij tusschen twee vogels plaats greep. Zeldzaam verras send, mooi en succesvol. In de stilte der studeerkamers van groote filmkunstenaars \yordt hard gewerkt, om ook hier de nieuwe vinding een haar waardigen inhoud te geven. Verschillende systemen zyn er ontstaan, die thans in de praktijk toegepast worden, en waarvan in het algemeen te zeggen valt, dat daarby gestreefd wordt de film te begelei den, hetzy met muziek, hetzij met het ge sproken woord. Voor „Alhambra" is thans in gebruik ge nomen het systeem van de Loetafoon, hoofd- zakelyk een Nederlandsch product, voor zoo ver het de begeleiding van de film betreft en al wat daarmee samenhangt. De nationale industrie van Philips heeft de benoodigde electrische gramofoonweerge- vers, versterkers en electrische dynamische luidsprekers geleverd. By de Loetafoon wordt een gewoon pro jectie-apparaat gebruikt, dat echter gedre ven wordt door een synchroonmotor. Hier door is de snelheid, waarmede de rolprent afloopt, constant. Door middel van een soe pele koppeling, die eventueel met één hand greep uitgeschakeld kan worden, om een stille film te laten draaien, is de weergever van de muziek gekoppeld. Het spreekt van zelf, dat op deze wyze een volkomen syn chronisatie bereikt is tusschen film en mu- ziekweergever. De muziek wordt verkregen met behulp van gramofoonplaten. Er is plaats voor een drietal platen. Twee daarvan zyn berekend op normale maatde derde op een veel grootere. De twee kleine platen draaien met normale snelheid, dat is dus 78 omwentelingen de groote slechts met 33 1/3. Zoo'n groote plaat kan ongeveer 300 meter film begeleiden een kleinere brengt het tot een honderd meter. Hieruit volgt, dat er een inrichting noodza kelijk is, die het werk overneemt, als zoo'n groote plaat aan het eind is. Deze inrichting is er ook inderdaad en de opstelling is zoo danig, dat een klein stukje aan het eind van de eene plaat parallel loopt met het begin van de tweede plaat. De man, die de machine bedient, moet dus hier buitengewoon oplet ten. By de minste of geringste fout, die hy maakt, loopt de synchronisatie in de war. Op de gramofoonplaat rust de gebruikelijke Philips-weergever, die de trillingen in zwakke electrische stroompjes omzet. Deze worden versterkt met behulp van een gewonen tweelamps gramofoonversterker en ten slotte opgehaald tot de sterkte voor de zaal. Philips heeft de heele kast vervaardigd, waar alle versterkers, gelijkrichters enz. in opgeborgen zitten. Zoowel in de cabine, als beneden is een volume-regelaar, waarmede de geluid sterkte geregeld kan worden. Ter weerszijden van het doek zijn electro-dynamische luid sprekers opgesteld. By dit technische Uitstapje blijkt vooral, dat het aankomt op een volmaakte synchro nisatie. Er blijkt in de praktijk, dat een wei nig asynchronisme niet hinderlijk is bij mu- voor Uw ziek, doch dat juist voor het gesproken woord een fractie van een seconde groot gewicht in de schaal legt. Nu is het voor een Neder landsche bioscoop ongetwijfeld een groote handicap, dat er in een vreemde taal ge sproken wordt. Ondanks alle zelfophemeling en grootheidswaanzin toont de moderne rea liteit de ware engheid en het nadeel van kleine grenzen aan. Polygoon is voor een fractie tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat men de gesproken wereldtaal niet zou kunnen verstaan, door fragmentarisch, fei- tehjk als opdruk over het beeld, in een hoekje, in de Nederlandsche taal mede te deelen, wat er gebeurt en waarover er ge sproken wordt. Dit is natuurlyk een lapmid del, waarmede een klein land genoegen moet nemen, in zooverre het de Engelsche taal niet beheerscht. wy merken hierby terloops op, dat de kansen van een bestaande, veel gesproken taal, dus niet een in elkaar geknutselde, welke dood is, niet meegroeit geen levend organisme vormt, die reeds zoo'n uitgebreid terrein beslaat, door de nieuwe vindingen der voortschrijdende tech niek .tot een werkelyke, alles beheerschende wereldtaal, i.e. het Engelsch, geweldig sty gen. Natuurlijk moeten wy wennen aan de geluidsfilm, die, trouwens ook weer niet op hetzelfde niveau zal blyven staan, evenmin, als iets anders. Onze ooren moeten op acoustisch gebied hetzelfde gaan doen, wat onze oogen op visueel gebied verlichten. D.w.z. de afstanden bepalen. Het bezwaar ia verder geopperd, of de platen niet vlugger versleten zullen zyn dan de film. Dit is na tuurlyk gemakkelijk te ondervangen door nieuwe platen. De wond're film „De zingende Dwaas". „The Singing Fool" is als sprekende- en musiceerende film een ongekend succes ge worden. Zeker, „De zingende Dwaas" is een massafilm, maar het zyn haar goede hoeda nigheden, haar gevoeligheden die het gelyk- gestemde in iedere ziel doen meetrillen. De harten klinken mee, als kristal zoo zuiver en helder. De tyd is voorby, dat men sprak van méér een massa-succes, daarmee iets plomps bedoelend, een op grove wyze gemakkelyk te behalen overwinning. De massa is niet de zelfde van vroeger, en eerlijk. behooren niet U en ik ook tot de massa Welnu, in haar sterkste en eenvoudigste gevoelens weet Al Johnson de massa te ontróeren. Gezamenlyk spreken onze harten mee in zuiver medege-* voel, in schoone en eerlyke bewogenheid. De hooge kunst, waarmee vaak zoo aller- huichelachtigs en tot geeuwens toe vervelend geschermd wordt, moge dan vreemd aan de rolprent biyven, wij vermoeden dat het suc ces van „The Singing Fool" en de liefde voor zyn „Sunny Boy" des te grooter en des te oprechter zullen zyn. Niemand zal deze rolprent overdreven of sentimenteel kunnen noemen, sl is het mo tief niet nieuw. Heerlyk is de liefde van den vader voor zyn jongen, een ventje, dat wer- kelyk een zonnetje voor hem, den verlatene, is. En ook dit zonnetje schijnt niet meer voor den man, die de laatste vreugde in- en de eenige houvast aan het leven, zou verlie zen. Na zyn vrouw ook zyn jongen, zyn boy, het eenige, dat zyn leven nog waarde gaf en den levensweg verlichtte, ook dit verlies moet hij in volle tragiek dragen. En de stem, die eerst uitjubelde, de heele levensvulling, welke den verlaten, vader door zyn zoontje gegeven werd, klaagt smartelyk, zóó dat uw hart meeschreit, over het vreeselyk eenzame, de verlatenheid, die hij door het verliesvan Sonny Boy tegemoet gaat. Misschien leent de Engelsche taal zich beter om iets liever, zachter, iets ryker te zeggen dan in onze hardere klanken. Mis schien ook doet het ons slechts zoo aan. Maar hoe schitterend wordt van het geluk getuigd, het geluk, dat den zingenden dwaas doordringt. Hy is gelukkig, kinderlijk, naïef, zooals weinigen de la-acht hebben om die luttele geluksmomenten geheel te drinken. Eerst zijn vrouw „I'm sitting on the top of the World". Of nog inniger, nog meer relief „There s' a rainbow round my shoulders". Is dit niet ryk gezongen En hóe gezongen Maar Milly Stone bemint niet Al zelf, wel zijn roem. Dus komt de onafwysbare verwij dering. Hoe meer de vrouw uit het leven van den zingenden Dwaas verdwynt, een leven, dat zy tydelyk tot zeldzaam zonnig maakte, hoe hechter de band wordt tusschen den vader en diens zoontje. Zachter nog, een stem vol gouden tranen, wordt het zoo sympathiek geluid van Al Stone.

Vlissingse Courant | 1929 | | pagina 1